Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!! Catalina2 έχουμε υπερηχογραφικά τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα, μόνο που εμένα είναι ένα μωράκι και μάλλον κοριτσάκι. Έχουμε και ακριβώς την ίδια ηλικία. Όσο για το αποτέλεσμα, από ότι έχω καταλάβει, οι γιατροί βασίζονται κυρίως στα υπερηχογραφικά στοιχεία, αλλά και εγώ με 1:1346 προχώρησα σε nipt λόγω ιστορικού και ηλικίας. Ο γιατρός μου είχε πει ότι κανονικά το ψάχνουμε περισσότερο στο 1:200. Οπότε την κάνεις, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για το υπόλοιπο της κύησης, και λύνεις και το μυστήριο με το φύλο:-D

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , Klaral είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Catalina2 έχουμε υπερηχογραφικά τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα, μόνο που εμένα είναι ένα μωράκι και μάλλον κοριτσάκι. Έχουμε και ακριβώς την ίδια ηλικία. Όσο για το αποτέλεσμα, από ότι έχω καταλάβει, οι γιατροί βασίζονται κυρίως στα υπερηχογραφικά στοιχεία, αλλά και εγώ με 1:1346 προχώρησα σε nipt λόγω ιστορικού και ηλικίας. Ο γιατρός μου είχε πει ότι κανονικά το ψάχνουμε περισσότερο στο 1:200. Οπότε την κάνεις, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για το υπόλοιπο της κύησης, και λύνεις και το μυστήριο με το φύλο:-D

Καλημέρα @Klaral κι ευχαριστώ για την απάντηση! Το 1/200 το ήξερα σαν όριο απλά νόμιζα ότι παίρνουμε το ποσοστό αφού συνυπολογιστούν και οι τιμές της papp-a και της β'χοριακής. Εκεί μπερδεύτηκα. Το 1:1346 σου το έβγαλαν μόνο με βάση την αυχενική;

Link to comment
Share on other sites

@Klaral σε ευχαριστώ που με σκέφτηκες!! Όλα καλά κορίτσια! έκανα εχθες την αυχενική!

Βγήκαν και οι αιματολογικές σήμερα! Οι καλές αιματογικες, οι καλές μετρήσεις και σε συνδυασμό με την νεαρή ηλικία της δοτριας (23 ετων),  ολα μαζί μας έδωσαν πολύ χαμηλές πιθανότητες! 1:20.000 για τα τρία πιο συχνά σύνδρομα!

Και μάλλον είναι κοριτσάκια!! μάλλον...  χαρηκαμε παρα πολύ!

Ο τράχηλος είναι για την ώρα μια χαρά 3,3cm και κλειστός! Βασικά αυτό με ανησυχούσε πιο πολύ από όλα, αλλά προς το παρόν πάμε καλά! @Catalina2 εσένα ποσο σου τον μέτρησαν?

Στα διδυμακια πρέπει να προσέχουμε το πάχος του τραχήλου πολύ!! 

Θα τα συζητήσω και πιο αναλυτικά με το δικό μου τον γιατρό... αν και ο υπερηχογραγιστης ήταν απόλυτα καθησυχαστικος! 

@Annoula1990Εγώ είχα κάνει τις δύο δόσεις pfizer πριν μείνω έγκυος και τώρα έκλεισα την τριτη στους 5,5 μήνες μετά την δεύτερη...

Ο γιατρός ήταν απολυτος ότι πρέπει να γίνει το εμβόλιο! Τις προηγούμενες φορές δεν είχα καμία παρενέργεια κι ελπίζω ούτε και τώρα!

Θέλω να είμαι ήρεμη και εντάξει με τον εαυτο μου, ότι εμείς κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να μην θέσουμε σε κανένα μελλοντικό κίνδυνο τα μωρά...

@Christina60ευχομαι ολόψυχα να έχεις μια ανέμελη και έυκολη εγκυμοσύνη, κούκλα μου! 

με το καλό!! Θα τα λέμε εδώ! Όλες μαζί!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Καλημέρα @Klaral κι ευχαριστώ για την απάντηση! Το 1/200 το ήξερα σαν όριο απλά νόμιζα ότι παίρνουμε το ποσοστό αφού συνυπολογιστούν και οι τιμές της papp-a και της β'χοριακής. Εκεί μπερδεύτηκα. Το 1:1346 σου το έβγαλαν μόνο με βάση την αυχενική;

Catalina2 νόμιζα ότι συνολικά στο εβγαλαν το ποσοστό. Ναι ,από ότι ξέρω συνολικά βγαίνουν τα τελικά ποσοστά. Εμένα μου τα έδωσε μια και καλή όταν βγήκε και η papp-a. Με βάση την αυχενική να φανταστείς δεν μου γράφουν ούτε στο χαρτί ποσοστά. Οπότε μάλλον θα έχεις τα τελικά όταν βγουν και οι αιματολογικές. Ευτυχώς στο Μητέρα που είμαι εγώ τα βγάζουν την ίδια μέρα και τα πήρα όλα μια και καλή. 

Athinaida μου, εγώ που έκανα την τρίτη δόση την Κυριακή με Pfizer, η μόνη παρενέργεια ήταν πόνος στο χέρι που μου έκαναν το εμβόλιο και τίποτα άλλο!! Φαντάσου ότι ήμουν και ταλαιπωρημένη από βάρδια 4 το πρωί, και έμεινα και ξύπνια να κυνηγάω τον μικρό μέχρι το βράδυ, και πάλι μια χαρά ήμουν. Σου εύχομαι ακριβώς το ίδιο!!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,καλησπέρα!! Και συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας! Βλέπω ότι μιλάτε για την 3η δοση του εμβολίου. Ήθελα να σας ρωτήσω αν οι γιατροί σας προσδιόρισαν πότε μπορείτε να το κανετε(πχ όταν κλείσετε το 3μηνο) ή αν δεν παίζει κανένα ρόλο! Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , Polly1 είπε:

Κορίτσια,καλησπέρα!! Και συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας! Βλέπω ότι μιλάτε για την 3η δοση του εμβολίου. Ήθελα να σας ρωτήσω αν οι γιατροί σας προσδιόρισαν πότε μπορείτε να το κανετε(πχ όταν κλείσετε το 3μηνο) ή αν δεν παίζει κανένα ρόλο! Ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπερα polly! Ο γιατρος μου στην Αθήνα μου ειπε μετα την 14η εβδομαδα μπορω οποτε θελω αλλα η γιατρος που με παρακολουθει εδω (μενω επαρχια) μου ειπε μετα την β επιπεδου, μεχρι τοτε ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Polly1!! Εμένα δεν μου είπε τίποτα που να αφορά χρονικό πλαίσιο, απλά να το κάνω. Ενημέρωσα πριν πάω, και μου είπε μπράβο, πήγαινε..να σου πω την αλήθεια, είχα διαβάσει και τι προτείνει η ένωση Μαιευτηρων Γυναικολόγων, και το μόνο που έλεγε ήταν να έχει ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός μέχρι το τρίτο τρίμηνο. Ελπίζω να έκανα το σωστο, να σου πω την αλήθεια σκέφτηκα ότι εφόσον δεν απαγορεύεται, και εφόσον η νόσηση είναι πιο επικίνδυνη, είχα την υποχρέωση να το κάνω. Απλά εγώ είμαι και πολύ υπέρ των εμβολίων γενικά, οπότε αποφεύγω να εκφέρω γνώμη..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλ@ς!

@Klaral ναι, απ 'ό,τι φαίνεται, αυτό το κλάσμα στην αυχενική δεν μπορεί να αξιολογηθεί από μόνο του - ελπίζω σήμερα να πάρω και τις αιματολογικές και να ξέρω ακριβώς! το nipt το έκανες ήδη; με το καλό η συνέχεια!

@athinaida πολύ καλά τα νέα σου, με το καλό και η συνέχεια! τράχηλος και μένα μια χαρά, κλειστός, μου το είπαν προφορικά στη διάρκεια της εξέτασης αλλά τη μέτρηση δεν την έγραψαν στο χαρτί της αυχενικής (κακώς) -  θα ρωτήσω τη γιατρό μου και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Καλημέρα σε όλ@ς!

@Klaral ναι, απ 'ό,τι φαίνεται, αυτό το κλάσμα στην αυχενική δεν μπορεί να αξιολογηθεί από μόνο του - ελπίζω σήμερα να πάρω και τις αιματολογικές και να ξέρω ακριβώς! το nipt το έκανες ήδη; με το καλό η συνέχεια!

Καλημέρα κορίτσια!! Catalina2 μου ναι, το έκανα την Δευτέρα, αλλά λόγω εορτών τα αποτελέσματα θα τα έχω μετά τα Χριστούγεννα λογικά. Να σας πω την αλήθεια, λίγη αγωνία την έχω.. ωστόσο, λόγω του ότι η εγκυμοσύνη μου είναι πολύ κοντά με.την πρώτη έχω κάνει μια κοιλιά σαν έξι μηνών και δεν μου κάνει η στολή της δουλειάς και με πιάνει εκνευρισμός.. άσχετο αλλά ήθελα κάπου να πω τον πόνο μου..:rolleyes:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Catalina2 μου ναι, το έκανα την Δευτέρα, αλλά λόγω εορτών τα αποτελέσματα θα τα έχω μετά τα Χριστούγεννα λογικά. Να σας πω την αλήθεια, λίγη αγωνία την έχω.. ωστόσο, λόγω του ότι η εγκυμοσύνη μου είναι πολύ κοντά με.την πρώτη έχω κάνει μια κοιλιά σαν έξι μηνών και δεν μου κάνει η στολή της δουλειάς και με πιάνει εκνευρισμός.. άσχετο αλλά ήθελα κάπου να πω τον πόνο μου..:rolleyes:

Καλά αποτελέσματα! Ανθρώπινο να έχεις αγωνία αλλά το ποσοστό σου είναι καλό και όλα μια χαρά θα πάνε. Πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα, πήγε 1:894 και για τα 2 έμβρυα (τρισωμία 21) και ηρέμησα λίγο αλλά προγραμματίσαμε ούτως ή άλλως τη νipt για τις 10/01. Στην τρισωμία 18, είναι λίγο αυξημένο, 1:219...

Γελάω με τα της κοιλιάς και της στολής :-D - τι στολή είναι παρεμπιπτόντως;; Είναι το δεύτερο παιδί λοιπόν, ε;

Link to comment
Share on other sites

Catalina2 μου καλά αποτελέσματα, αν και είναι σίγουρο!! Μην γελάς καθόλου, υποφερωωωω:-D!!!! Νομίζω θα σκάσω!! Εργάζομαι σε αεροπορική εταιρεία, οπότε φοράμε στολή. Που ήταν καλή λύση γενικά για να μην μπλέκεις με το τι θα βάλω σήμερα πριν την εγκυμοσύνη..όπου να ναι μου στέλνουν την αντίστοιχη εγκυμοσύνης, αλλά έρχεται από εξωτερικό, οπότε μάλλον θα προλάβω λίγο πριν γεννησω:D

Δεύτερο μπουμπούκι, ναι, έχω ένα γιο 14 μηνών. Απρογραμμάτιστο, απρόοπτο, αλλά πάντα υπέροχο!! Εσένα είναι τα πρώτα σου, σωστά;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Ναι, τα πρώτα και μετά από μια σχετική ταλαιπωρία με εξωσωματικές - αλλά τώρα προχωράμε.

Έχεις δίκιο πάντως με τα ρούχα, είναι θέμα αυτή η μετάβαση... ειδικά τα παντελόνια! Δεν κουμπώνουν με τίποτα, αγόρασα ένα στα τυφλά, δεν ξέρω καν τι νούμερο φοράω πια! Αυτά και τα σουτιέν :grin:

Ό,τι συμβουλή έχεις, ως πιο έμπειρη, καλοδεχούμενη! για όλα τα θέματα :wub:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Catalina2 είπε:

Να σου ζήσει!

Ναι, τα πρώτα και μετά από μια σχετική ταλαιπωρία με εξωσωματικές - αλλά τώρα προχωράμε.

Έχεις δίκιο πάντως με τα ρούχα, είναι θέμα αυτή η μετάβαση... ειδικά τα παντελόνια! Δεν κουμπώνουν με τίποτα, αγόρασα ένα στα τυφλά, δεν ξέρω καν τι νούμερο φοράω πια! Αυτά και τα σουτιέν :grin:

Ό,τι συμβουλή έχεις, ως πιο έμπειρη, καλοδεχούμενη! για όλα τα θέματα :wub:

Κι εγώ μια από τα ίδια...

με φόρμες την βγαζω προς το παρόν... αλλά τα σουτιέν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.  ..Έχεις βρει κανένα σουτιέν που να βολεύει??

Βασικά να είναι μαλακό... τα μπουστάκια που είχα με στενεύουν... τα υπόλοιπα με τις μπανέλες ούτε να τα δω δεν τα θέλω... δύσκολη φάση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...