Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Catalina2, την ίδια σκέψη κάναμε..εγώ θα τον ρωτήσω για την γυμναστική στην επόμενη επίσκεψη, γιατί έχω σκάσει..νιώθω ότι έχω γίνει κάπως.. κολύμπι κάνω εγώ, οπότε ελπίζω να με αφήσει.

Ρωτησα για κολυμπι κ εγω και μου ειπαν οχι γτ μπορει να κολλησεις κατι κολπικα.. αλλα με χλωρια κλπ δεν ειναι σπανιο; τελοσπαντων θα κανουμε ολες λιγο υπομονη .. πιστευω μετα την Β επιπεδου θα επιτρεψουν ενα καλο περπατημα ή λιγο χαλαρο τζοκινγκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να πω και εγω με την σειρά μου που είμαι γυμναστρια ... ότι στην εγκυμοσύνη μετα το 1ο τρίμηνο είναι πολύ ωφέλιμο να κάνουμε γυμναστική.

Ηπιας μορφής φυσικά (πιλατες, γιογκα, ασκησεις με λαστιχα, περπατημα) και πάντα με βάση και την προ εγκυμοσύνης φυσική μας κατάσταση. Δηλαδή αν κάποια γυμναζόταν απο πριν είναι πιο εύκολο για το σώμα της να δεχτεί την ασκηση. Αν κάποια ξεκινάει τώρα θέλει πολύ προσεκτίκα στην αρχη ώστε να προσαρμοστεί. 

Φυσικά πάντα σε συνεννοηση με τους ιατρούς σας γιατί η καθεμια μας είναι ειδική περίπτωση. Εμένα για παραδειγμα που μέχρι να μείνω έγκυος έτρεχα σε μαραθωνίους και έκανα ότι γυμναστική μπορείτε να φανταστείτε ...τωρα δεν με αφήνει να κάνω ΤΙΠΟΤΑ ... και η αλήθεια είναι ότι κοντεύω να τρελαθώ ... γιατί εκτός ότι αυτό το πραγμα είναι η δουλειά μου... το σώμα μου πονάει παντου από την ακινησια ...

Οποτε εύχομαι όλες σας να καταφέρεται να ασκηθείτε έστω και λίγο, γιατί εκτός από το σωματικό καλό .. κάνει πολυ καλό και στην ψυχολογια!

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Annoula1990, καλά τα λες μου φαίνεται, αν και μου έκανες την καρδιά περιβόλι:-D..έστω αν είναι να καταφέρω λίγο γιόγκα για εγκύους, κάτι τέλος πάντων!!Cristina60, όπως τα λες είναι, πέρα από υγεία η άσκηση βοηθάει και στην ψυχολογία. 

Σε μένα που ήρθαν πολύ κοντά οι εγκυμοσύνες, νιώθω κάπως σαν να έχει χαλαρώσει όλο μου το σώμα. Και μου κακοφαινεται πολύ, γιατί πριν την πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν 47 κιλά και γυμναζομουν τουλάχιστον 1 ώρα την ημέρα. Με έχει ρίξει λίγο το θέμα της εμφάνισης να σας πω την αλήθεια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Christina60 είπε:

Να πω και εγω με την σειρά μου που είμαι γυμναστρια ... ότι στην εγκυμοσύνη μετα το 1ο τρίμηνο είναι πολύ ωφέλιμο να κάνουμε γυμναστική.

Ηπιας μορφής φυσικά (πιλατες, γιογκα, ασκησεις με λαστιχα, περπατημα) και πάντα με βάση και την προ εγκυμοσύνης φυσική μας κατάσταση. Δηλαδή αν κάποια γυμναζόταν απο πριν είναι πιο εύκολο για το σώμα της να δεχτεί την ασκηση. Αν κάποια ξεκινάει τώρα θέλει πολύ προσεκτίκα στην αρχη ώστε να προσαρμοστεί. 

Φυσικά πάντα σε συνεννοηση με τους ιατρούς σας γιατί η καθεμια μας είναι ειδική περίπτωση. Εμένα για παραδειγμα που μέχρι να μείνω έγκυος έτρεχα σε μαραθωνίους και έκανα ότι γυμναστική μπορείτε να φανταστείτε ...τωρα δεν με αφήνει να κάνω ΤΙΠΟΤΑ ... και η αλήθεια είναι ότι κοντεύω να τρελαθώ ... γιατί εκτός ότι αυτό το πραγμα είναι η δουλειά μου... το σώμα μου πονάει παντου από την ακινησια ...

Οποτε εύχομαι όλες σας να καταφέρεται να ασκηθείτε έστω και λίγο, γιατί εκτός από το σωματικό καλό .. κάνει πολυ καλό και στην ψυχολογια!

 

 

Ευχαριστούμε για τη γνώμη σου ως ειδικός! @Klaral η γιατρός μου μού επέτρεψε να συνεχίσω τη γιόγκα και το πιλάτες αλλά χωρίς πολλά τεντώματα, βάρη κτλ. - ήπια μορφής, όπως λέει και η @Christina60. Ρώτησε το/τη γιατρό σου!  Και να πω την αλήθεια, κι εγώ το θέλω τόσο για σωματικούς όσο και ψυχολογικούς λόγους!

Αν επιτρέπεται, γιατί δε σε αφήνει να κάνεις τίποτα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Catalina2 είπε:

Ευχαριστούμε για τη γνώμη σου ως ειδικός! @Klaral η γιατρός μου μού επέτρεψε να συνεχίσω τη γιόγκα και το πιλάτες αλλά χωρίς πολλά τεντώματα, βάρη κτλ. - ήπια μορφής, όπως λέει και η @Christina60. Ρώτησε το/τη γιατρό σου!  Και να πω την αλήθεια, κι εγώ το θέλω τόσο για σωματικούς όσο και ψυχολογικούς λόγους!

Αν επιτρέπεται, γιατί δε σε αφήνει να κάνεις τίποτα;

Λόγω του αιματωματος :(

Παρότι φαίνεται ότι έχει μικρύνει πάρα πολύ.. Σε σημείο που δεν μετριέται, μου εξήγησε ότι είναι ευαίσθητο ακόμα το σημείο μην ξαναγεμισει αίμα! 

Μου είπε ότι όταν φτάσουμε τον 5ο μηνα ίσως μπορέσω... Μακάρι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παω μια πολυ μικρη βολτα και μετα σπιτι.. παααλι καναπε! Στο 1ο 3μηνο δεν με αφηνε ουτε περπατημα και ειχε αρχισει κ με πονουσα αφορητα το ισχιο μου σε σημειο να μουδιαζει το αριστερο μου ποδι.. με το που εκανα αυχενικη και ξεκινησα λιγο περπατημα συνηλθα! Βεβαια η δουλεια μου ειναι καθιστικη και νομιζω ειναι οτι χειροτερο τωρα που δεν γυμναζομαι.. ευελπιστω μετα την Β επιπεδου να με αφησει λιγακι να τρεξω... δεν την παλευω αλλο!!!! 

 

Ααα και σημερα, εφυγα απο το σπιτι μου για 4 μερες γτ ο συντροφος ηρθε σε επαφη με κρουσμα... μεχρι στιγμης ειναι αρνητικος.. ελπιζω να γυρισω σπιτακι μου συντομα

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Παω μια πολυ μικρη βολτα και μετα σπιτι.. παααλι καναπε! Στο 1ο 3μηνο δεν με αφηνε ουτε περπατημα και ειχε αρχισει κ με πονουσα αφορητα το ισχιο μου σε σημειο να μουδιαζει το αριστερο μου ποδι.. με το που εκανα αυχενικη και ξεκινησα λιγο περπατημα συνηλθα! Βεβαια η δουλεια μου ειναι καθιστικη και νομιζω ειναι οτι χειροτερο τωρα που δεν γυμναζομαι.. ευελπιστω μετα την Β επιπεδου να με αφησει λιγακι να τρεξω... δεν την παλευω αλλο!!!! 

 

Ααα και σημερα, εφυγα απο το σπιτι μου για 4 μερες γτ ο συντροφος ηρθε σε επαφη με κρουσμα... μεχρι στιγμης ειναι αρνητικος.. ελπιζω να γυρισω σπιτακι μου συντομα

Ωχ ελπίζω να γυρίσεις και να μην είναι τίποτα! Και εγώ τον βάζω να κάνει τεστ συχνά γιατί ο δικός μου βγαίνει για δουλειά και ψώνια κλπ οπότε ποτέ δεν ξέρεις.. Τώρα γίνεται χαμός, είναι πολύ αγχοτικο. 

Εσένα γιατί δεν σε αφήνει να γυμναστείς? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Christina60 είπε:

Ωχ ελπίζω να γυρίσεις και να μην είναι τίποτα! Και εγώ τον βάζω να κάνει τεστ συχνά γιατί ο δικός μου βγαίνει για δουλειά και ψώνια κλπ οπότε ποτέ δεν ξέρεις.. Τώρα γίνεται χαμός, είναι πολύ αγχοτικο. 

Εσένα γιατί δεν σε αφήνει να γυμναστείς? 

Δεν ξερω γιατι δεν με αφηνει.. δεν εχω κανενα θεμα γενικα με την εγκυμοσυνη.. και επειδη μου ειχε κανει εντυπωση στην αυχενικη τον ξαναρωτησα, μπορω να περπαταω, μονο μικρο περιπατο με παρεα.. τελος Γεναρη παω για β επιπεδου, ελπιζω να με αφησει 

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2021 at 10:46 ΠΜ, Catalina2 είπε:

Να ρωτήσω κάτι: κάνετε γυμναστική;

Ως τώρα είχα τα χάλια μου, τώρα αρχίζω και νιώθω καλύτερα και θα ρωτήσω τον γιατρό όταν πάω μετά τις γιορτές, να βγαίνω για λίγο περπάτημα... ή να κάνω πιλατες στο σπίτι,  έχω δει κάτι προγράμματα μέσω του ίντερνετ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Annoula1990 μην μου αγχώνεσαι, δεν είναι απαραίτητο να κολλήσει ο σύντροφός σου, ειδικά αν είναι εμβολιασμενος. Οπότε θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!! Λοιπόν..βγήκε η nipt, αρνητική για σύνδρομα (ουφφφφφφ), και στο ενενήντα με ανατροπή τελικά.....αγόρι!!!!! Περιττό να σας πω, ο σύζυγος έχει στήσει πάρτυ..εκατό αγόρια να κάναμε, περιχαρής θα ήταν!! Εγώ πάλι έχω λίγο τον τρόμο στα μάτια μου ζωγραφισμένο:-D..σε κάθε περίπτωση, είναι τέτοια ευτυχία τα παιδιά, που το τελευταίο που θα πρέπει να μας νοιάζει είναι το φύλο ( μεταξύ μας είχα αρχίσει και λιμπιζομουν κάτι φορέματακια)!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Klaral είπε:

Καλησπέρα!! Annoula1990 μην μου αγχώνεσαι, δεν είναι απαραίτητο να κολλήσει ο σύντροφός σου, ειδικά αν είναι εμβολιασμενος. Οπότε θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!! Λοιπόν..βγήκε η nipt, αρνητική για σύνδρομα (ουφφφφφφ), και στο ενενήντα με ανατροπή τελικά.....αγόρι!!!!! Περιττό να σας πω, ο σύζυγος έχει στήσει πάρτυ..εκατό αγόρια να κάναμε, περιχαρής θα ήταν!! Εγώ πάλι έχω λίγο τον τρόμο στα μάτια μου ζωγραφισμένο:-D..σε κάθε περίπτωση, είναι τέτοια ευτυχία τα παιδιά, που το τελευταίο που θα πρέπει να μας νοιάζει είναι το φύλο ( μεταξύ μας είχα αρχίσει και λιμπιζομουν κάτι φορέματακια)!!

Ελαααα!! Μπράβο.. Τι ωραία νέα!!! 

Αγοράκι ε?... Εγω πριν μείνω έγκυος είχα ένα προαίσθημα ότι θα έχω κορίτσι.. Όσο προχώραγε η εγκυμοσύνη κάπως έφευγε.. Και στην αυχενική μου είπαν μάλλον αγόρι... Βέβαια με μεγάλη επιφύλαξη μιας και ήταν πολύ νωρίς!! 

Αλλά δεν σας κρύβω και γω όλο φορεματάκια κοίταγα χαχαχα 

Εννοείται πως οοοοοοοοοτι είναι θα είμαστε όλες πανευτυχής!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Καλησπέρα!! Annoula1990 μην μου αγχώνεσαι, δεν είναι απαραίτητο να κολλήσει ο σύντροφός σου, ειδικά αν είναι εμβολιασμενος. Οπότε θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!! Λοιπόν..βγήκε η nipt, αρνητική για σύνδρομα (ουφφφφφφ), και στο ενενήντα με ανατροπή τελικά.....αγόρι!!!!! Περιττό να σας πω, ο σύζυγος έχει στήσει πάρτυ..εκατό αγόρια να κάναμε, περιχαρής θα ήταν!! Εγώ πάλι έχω λίγο τον τρόμο στα μάτια μου ζωγραφισμένο:-D..σε κάθε περίπτωση, είναι τέτοια ευτυχία τα παιδιά, που το τελευταίο που θα πρέπει να μας νοιάζει είναι το φύλο ( μεταξύ μας είχα αρχίσει και λιμπιζομουν κάτι φορέματακια)!!

Τέλεια νέα, αχ! να φεύγουν ένα ένα τα άγχη! οπότε, να υποθέσω, δε θα πας για αμνιοπαρακέντηση;

Όσο για την ανατροπή, έχει κι αυτή την πλάκα της - κι ο δικός μου πάντως, με το που άκουσε ότι το ένα είναι αγόρι κατά πάσα πιθανότητα, χάρηκε τόσο πολύ. γιατί όσο εμείς μπορεί να φαντασιωνόμαστε φορεματάκια άλλο τόσο αυτοί φαντασιώνονται γήπεδα και κασκόλ της ΑΕΚ (εν προκειμένω).

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Καλησπέρα!! Annoula1990 μην μου αγχώνεσαι, δεν είναι απαραίτητο να κολλήσει ο σύντροφός σου, ειδικά αν είναι εμβολιασμενος. Οπότε θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!! Λοιπόν..βγήκε η nipt, αρνητική για σύνδρομα (ουφφφφφφ), και στο ενενήντα με ανατροπή τελικά.....αγόρι!!!!! Περιττό να σας πω, ο σύζυγος έχει στήσει πάρτυ..εκατό αγόρια να κάναμε, περιχαρής θα ήταν!! Εγώ πάλι έχω λίγο τον τρόμο στα μάτια μου ζωγραφισμένο:-D..σε κάθε περίπτωση, είναι τέτοια ευτυχία τα παιδιά, που το τελευταίο που θα πρέπει να μας νοιάζει είναι το φύλο ( μεταξύ μας είχα αρχίσει και λιμπιζομουν κάτι φορέματακια)!!

Συγχαρητηρια!!! Μπραβο! Με το καλο το αγορακι σας!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Τέλεια νέα, αχ! να φεύγουν ένα ένα τα άγχη! οπότε, να υποθέσω, δε θα πας για αμνιοπαρακέντηση;

Όσο για την ανατροπή, έχει κι αυτή την πλάκα της - κι ο δικός μου πάντως, με το που άκουσε ότι το ένα είναι αγόρι κατά πάσα πιθανότητα, χάρηκε τόσο πολύ. γιατί όσο εμείς μπορεί να φαντασιωνόμαστε φορεματάκια άλλο τόσο αυτοί φαντασιώνονται γήπεδα και κασκόλ της ΑΕΚ (εν προκειμένω).

Χαχαχαχα όπως τα λες είναι!!!! Όχι, δεν θα χρειαστεί τίποτα πιο παρεμβατικό τελικά. Εύχομαι σε όλες να έχετε αυτά και ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Αααα, ξέχασα να σας ενημερώσω ότι ήρθε και η στολή εγκυμοσύνης, και αν κάποια θέλει να κάνει ελεύθερο camping σας την παραχωρω, το λιγότερο σαν αντίσκηνο είναι..κυκλοφορώ στο αεροδρόμιο σαν λαμπατερ:lol:

 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλ@ς!

Πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα της nipt - αρνητική για τα σύνδρομα, τι ανακούφιση! Κι επιβεβαίωσε ότι τουλάχιστον το ένα είναι αγόρι! Νόμιζα ότι θα είναι πάλι σε ποσοστά αλλά ήταν θετικό/αρνητικό. @Klaral και το veracity έτσι ήταν;

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλ@ς - να είμαστε υγιείς και η εγκυμοσύνη μας να είναι ανέφελη ως το τέλος!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...