Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι κορίτσια μου! Καλή χρόνια να έχουμε με τελειομηνες κυήσεις! Εγώ είμαι σήμερα 16η εβδομάδα, η αλήθεια είναι πέρα από κάτι τσιμπηματάκια μέσα στη μέρα δεν αισθάνομαι τίποτα απολύτως και ορισμένες φορές ανησυχώ αν πηγαίνουν όλα καλά…. Η κοιλιά μου δεν έχει μεγαλώσει πολύ, το πρωί είναι σχεδόν μέσα και το βράδυ σα να πετάγεται λίγο παραπάνω…. Βρίσκεται καμία σε παρόμοια φάση ; Βγήκαν τα αποτελέσματα της Νιπτ και όλα είναι καλά έχοντας ένα αγοράκι και πεταμε στα σύννεφα τώρα που μάθαμε και το φύλο! Εσείς τι νέα πως προχωράτε ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια μου! Καλή χρόνια να έχουμε με τελειομηνες κυήσεις! Εγώ είμαι σήμερα 16η εβδομάδα, η αλήθεια είναι πέρα από κάτι τσιμπηματάκια μέσα στη μέρα δεν αισθάνομαι τίποτα απολύτως και ορισμένες φορές ανησυχώ αν πηγαίνουν όλα καλά…. Η κοιλιά μου δεν έχει μεγαλώσει πολύ, το πρωί είναι σχεδόν μέσα και το βράδυ σα να πετάγεται λίγο παραπάνω…. Βρίσκεται καμία σε παρόμοια φάση ; Βγήκαν τα αποτελέσματα της Νιπτ και όλα είναι καλά έχοντας ένα αγοράκι και πεταμε στα σύννεφα τώρα που μάθαμε και το φύλο! Εσείς τι νέα πως προχωράτε ; 

Σε εμένα νομίζω ότι έχει η πετάξει η κοιλιά και το στομάχι μου.  Βασικά γίνεται μια ανακατάταξη εντός μου... έχω την αίσθηση ότι το στομαχι μου ανεβαίνει ψηλά... τα διδυμακια αρχίζουν να διεκδικούν τον χώρο τους μάλλον ...με μισή μερίδα φαγητό νιώθω ότι φουσκωνω και δεν μπορώ να φάω άλλο... συνέχεια ρευομαι λες και είμαι νταλικέρης...

Αρχίζω και αγχώνομαι... κλείνω κι εγώ την 16η εβδομάδα... τι θα γίνει μέχρι τέλους?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Μπαίνω διστακτικά στην ομάδα σας, καθώς έκανα αυχενική και λήψη τροφοβλάστη. Βαδίζω σιγά σιγά προς την 14η βδομάδα, έχω δίδυμα (μάλλον κορίτσια, θα δούμε με τα πρώτα αποτελέσματα και μακάρι να είναι καλά) και κανονικά έχω ΠΗΤ 11 Ιουλίου, αλλά αποκλείεται με δίδυμα να φτάσω την 40η βδομάδα. Επίσης, έχω κι έναν μπόμπιρα που θα γίνει σύντομα 4 ετών και γεννήθηκε σχετικά πρόωρα λόγω κοντού τραχήλου (για αυτό το λόγο θα κάνω και περίδεση τις επόμενες βδομάδες). Άρα, σίγουρα για Ιούνιο με βλέπω, ελπίζω προς τα τέλη. Να πάνε όλα καλά και με το καλό να γεννηθούν πολλά υγιή μωράκια!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια... εγω 18+3 και χθες που ημουν σε απολυτη ησυχια αισθανθηκα ενα γαργαλητο κατω απο τον αφαλο.. ειναι πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειμαι σιγουρη οτι ενιωσα το κοριτσακι μου, επιτελους!!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, *Μυρτώ είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Μπαίνω διστακτικά στην ομάδα σας, καθώς έκανα αυχενική και λήψη τροφοβλάστη. Βαδίζω σιγά σιγά προς την 14η βδομάδα, έχω δίδυμα (μάλλον κορίτσια, θα δούμε με τα πρώτα αποτελέσματα και μακάρι να είναι καλά) και κανονικά έχω ΠΗΤ 11 Ιουλίου, αλλά αποκλείεται με δίδυμα να φτάσω την 40η βδομάδα. Επίσης, έχω κι έναν μπόμπιρα που θα γίνει σύντομα 4 ετών και γεννήθηκε σχετικά πρόωρα λόγω κοντού τραχήλου (για αυτό το λόγο θα κάνω και περίδεση τις επόμενες βδομάδες). Άρα, σίγουρα για Ιούνιο με βλέπω, ελπίζω προς τα τέλη. Να πάνε όλα καλά και με το καλό να γεννηθούν πολλά υγιή μωράκια!!! 

Καλώς την!!

Με το καλό τα μπουμπουκακια σου!

Κι εγώ έχω δίδυμα μάλλον κοριτσάκια... κλείνω την 16η εβδομάδα.

Το μήκος του τραχήλου είναι και για μένα μια ανησυχία αν και ο γιατρός δεν μου ανησυχεί προς το παρόν,  ειναι ικανοποιημένος, 30 mm ειναι ο τράχηλος τώρα. Διαβαζω  όμως συχνά για την προληπτική περιδεση και θα τον ρωτήσω. 

Εσύ πόσο έχεις τώρα??

πρίν από 28 λεπτά , Annoula1990 είπε:

Καλησπερα κοριτσια... εγω 18+3 και χθες που ημουν σε απολυτη ησυχια αισθανθηκα ενα γαργαλητο κατω απο τον αφαλο.. ειναι πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειμαι σιγουρη οτι ενιωσα το κοριτσακι μου, επιτελους!!!!!

Μπράβο!!

Τι ωραία νέα!!

Είσαι η πρώτη!!

Φτου φτου φτου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , athinaida είπε:

Καλώς την!!

Με το καλό τα μπουμπουκακια σου!

Κι εγώ έχω δίδυμα μάλλον κοριτσάκια... κλείνω την 16η εβδομάδα.

Το μήκος του τραχήλου είναι και για μένα μια ανησυχία αν και ο γιατρός δεν μου ανησυχεί προς το παρόν,  ειναι ικανοποιημένος, 30 mm ειναι ο τράχηλος τώρα. Διαβαζω  όμως συχνά για την προληπτική περιδεση και θα τον ρωτήσω. 

Εσύ πόσο έχεις τώρα??

Μπράβο!!

Τι ωραία νέα!!

Είσαι η πρώτη!!

Φτου φτου φτου!!

Καλώς σας βρήκα κορίτσια!!!!

Προς το παρόν κι έμενα είναι εντάξει, αλλά έχω ιστορικό που όλα πήγαιναν καλά και ξαφνικά -κοντά στην Β επιπέδου- κόντυνε απότομα! Με πολλή ακινησία και πολλή προγεστερόνη όλα πήγαν μια χαρά και μια χαρά γεννήθηκε ο μικρός! Μην ανησυχείς, δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες και φυσικά, αφού ο γιατρός σου ήδη τον μετράει, να του έχεις εμπιστοσύνη! Απλώς, συνδυαστικά το βάρος των δίδυμων που θα ναι μεγαλύτερο, μαζί με το ιστορικό μου, είπαμε με τον γιατρό να μην το ρισκάρουμε! Επομένως, περιμένουμε τα αποτελέσματα από την λήψη τροφοβλάστη κι αν όλα είναι καλά, προγραμματίζουμε περίδεση! Και μετά θα πάρουμε μια μεγάλη ανάσα!!! 

Αχ! Ωραία, κι εσύ δίδυμα!!!! Να ανταλλάσσουμε πληροφορίες! Εγώ έχω κάνει ήδη κοιλιά, χωρίς να έχω πάρει κιλά (νομίζω ότι στον μικρό την ίδια κοιλιά την είχα κοντά στον 5ο). Πεινάω συνέχεια, αλλά τρώω μια μπουκιά και χορταίνω και σκάω. Επίσης, τρελή άρνηση για γλυκά, αλλά αγάπη για υδατάνθρακες.... Κατά τ' άλλα κανένα άλλο συμπτώματα, είμαι πολύ τυχερή.

Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια και όλα να πάνε καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, *Μυρτώ είπε:

Καλώς σας βρήκα κορίτσια!!!!

Προς το παρόν κι έμενα είναι εντάξει, αλλά έχω ιστορικό που όλα πήγαιναν καλά και ξαφνικά -κοντά στην Β επιπέδου- κόντυνε απότομα! Με πολλή ακινησία και πολλή προγεστερόνη όλα πήγαν μια χαρά και μια χαρά γεννήθηκε ο μικρός! Μην ανησυχείς, δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες και φυσικά, αφού ο γιατρός σου ήδη τον μετράει, να του έχεις εμπιστοσύνη! Απλώς, συνδυαστικά το βάρος των δίδυμων που θα ναι μεγαλύτερο, μαζί με το ιστορικό μου, είπαμε με τον γιατρό να μην το ρισκάρουμε! Επομένως, περιμένουμε τα αποτελέσματα από την λήψη τροφοβλάστη κι αν όλα είναι καλά, προγραμματίζουμε περίδεση! Και μετά θα πάρουμε μια μεγάλη ανάσα!!! 

Αχ! Ωραία, κι εσύ δίδυμα!!!! Να ανταλλάσσουμε πληροφορίες! Εγώ έχω κάνει ήδη κοιλιά, χωρίς να έχω πάρει κιλά (νομίζω ότι στον μικρό την ίδια κοιλιά την είχα κοντά στον 5ο). Πεινάω συνέχεια, αλλά τρώω μια μπουκιά και χορταίνω και σκάω. Επίσης, τρελή άρνηση για γλυκά, αλλά αγάπη για υδατάνθρακες.... Κατά τ' άλλα κανένα άλλο συμπτώματα, είμαι πολύ τυχερή.

Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια και όλα να πάνε καλά! 

Μεχρι πριν τα Χριστούγεννα κι εγώ δεν είχα πάρει κιλό...

Τώρα όμως,  δεν τολμω να ζυγιστω... πρέπει να εχω πάρει 2... λίγο,  τα μελομακάρονα,  λίγο η βασιλόπιτα... θα  συμμαζευτω όμως,  δεν πάει άλλο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Georgia01 είπε:

Μελουσες μανουλες καλημερα υπαρχει καποια εγκυουλα που να μην εργαζεται λογο προβληματος εγκυμοσυνης και να περνει αδεια εγκυμοσυνης ικα στο δημοσιο πανα???

Καλημέρα, εγώ παίρνω άδεια...

4 ώρες πρίν, Georgia01 είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, νέα στην παρέα.. αρχή 17ης εβδομάδας. Εγώ σταμάτησα λόγω αιμορραγίας που ευτυχώς δεν είχε σχέση με την εγκυμοσύνη, απλά ήταν κάποιο αγγείο εξωτερικα και μας τρόμαξε... Όμως ήμουν στο μιλητο δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει με ΙΚΑ και τέτοια... Κατά τ αλλά όλα υπέροχα. Κι ο μπέμπης όλο κι γαργαλαει πιο συχνά αν και σιγά σιγά σιγουρεύομαι ότι είναι ο νεαρός που δηλώνει την παρουσία του

Ήθελα να ρωτήσω, αν και σίγουρα έχει αναφερθεί κάπου... Με τρίτη δόση τι κάνατε?? Όσες το κάνατε είχατε τίποτα ανεπιθύμητο. Οι γιατροί τι σας είπαν???

Εύχομαι υπέροχες εγκυμοσύνες σε όλες μας!!!

span widget

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλώς την!!

Με το καλό ο μικρούλης σου! Μια ανέμελη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!

Ο γιατρός μου ακολουθεί τις υποδείξεις του Π.Ο.Υ (παγκόσμιου οργανισμού υγείας). Από την αρχή με συμβουλεψε να εμβολιαστω. Έκανα την 3η δόση στα μέσα Δεκέμβρη,   περίπου 2,5 μηνών. Χωρίς παρενέργειες... λίγα δέκατα έκανα την επόμενη μέρα,  κι αυτό το κατάλαβα γιατί ημουν υποψιασμένη.. αλλιώς δεν θα το αντιλαμβανομουν καν...

Βέβαια, παρόλα αυτά, προσέχουμε πάρα πολυ και εγώ και η οικογένειά μου. Εχω πάρει άδεια και παραμένω σπίτι,  δεν δεχόμαστε επισκέψεις... προσπαθω να μην κολλήσω γενικά... δεν θέλω περιπέτειες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!

Εγώ δεν νιώθω τίποτα απολύτως νομίζω... μόνο κάποιες στιγμές έχω κάτι πρηξίματα σαν εξογκωματάκια σε διάφορα σημεία κάτω από τον αφαλό αλλά νομίζω είναι το έντερο μου το οποίο λόγω όλης αυτης της προγεστερόνης που παίρνω δεν λειτουργεί σίγουρα καλά.

Πεινάω συνέχεια και εγώ και ενώ δεν είχα πάρει κιλά στο 1ο τρίμηνο τώρα δεν τολμάω να ζυγιστώ!!!!

βέβαια υπάρχουν και μέρες που σκάω αμέσως και νιώθω το στομάχι μου ότι θα σκάσει !

Τωρα αργεί το ραντεβού μου με τον ιατρό οπότε και εγώ συνέχεια σκεφτομαι τιιιιιιι γίνεται εκει μέσα !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα, με το καλό σε όλες μας!!

Κι εγώ έχω ήδη ραντεβού το πιθανότερο είναι πως θα πάω εννοείται απλά και η γιατρός μου είναι λίγο επιφυλάχτικη - όχι κατά, από την άποψη ότι ελληνική επίσημα οδηγία ακόμη δεν υπάρχει, όμως θεωρώ ότι ο κίνδυνος από τον ιό είναι μακρααααν μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο του εμβολίου. 

Κατά τ αλλά κλασικά, πόνοι στη μέση, πινάκια ενίοτε από δω κι από κει πείνα στο Θεό και τουαλέτα κάθε μισή ώραμ τώρα τσουκου τσουκου φουσκωμένη φαίνομαι, και μάλιστα και στο στομάχι ενώ από από κιλά ζήτημα να έχω πάρει 4.....

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κορίτσια, πρώτο παιδακι για εμένα και δε γνωρίζω καθόλου ποτέ πρέπει να αρχίσω να αγοράζω πράγματα , τι χρειάζομαι κλπ υπάρχει κάποια λίστα που θα με βοηθούσε ; Κάτι να προτείνετε ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια, πρώτο παιδακι για εμένα και δε γνωρίζω καθόλου ποτέ πρέπει να αρχίσω να αγοράζω πράγματα , τι χρειάζομαι κλπ υπάρχει κάποια λίστα που θα με βοηθούσε ; Κάτι να προτείνετε ; 

Ακόμα είναι νωρίς γυρω στον 7μο νομίζω σίγουρα στο ίντερνετ θα βρεις λίστες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...