Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Amalia90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα, εγω τελευταία έχω το εξής, αποτι διάβασα λέγεται πόνος στην ηβική συμφηση, πυελικος πόνος κάτι τέτοιο. Για να καταλάβετε με πονάει σαν όταν κάνουμε ποδήλατο και πιάνονται οι μύες εκεί κάτω στο μπικίνι και μπροστά ξέρετε. Με πιάνει μόνο στο κρεβάτι όταν αλλάζω πλευρό κυρίως αλλά είναι ενοχλητικό. Διάβασα ότι βοηθάνε οι ασκήσεις keggel , η γεφυρα. Αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ με τον ύπνο μέχρι να βολευτω. Σκέφτομαι να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αυτό που είναι σαν φίδι το μεγάλο, έχει καμία σας; Βοηθάει;

Εγώ έχω από την αρχή τέτοιο μαξιλαρι να το βάζεις καιν ανάμεσα στα ποδια εκεί είναι το μυστικό ανά σηκώνεται το ποδι και ανακουφίζει πολυ 

πρίν από 20 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Και εγώ σήμερα το πρωί που σηκώθηκα με έπιασε πόνος χωρίς να κάνω τίποτα!! Μετά σταμάτησε και όταν βγήκα έξω στο σούπερ πάλι με έπιασε και μόλις ήρθα σπίτι πέρασε!!! Για πουθενά δεν είμαστε.  Χαχαχα

Το φαντάζομαι!! Κουράγιο είναι και καλοκαίρι!! Κάτω από το air-condition θα την βγάλουμε μου φαίνεται!!

Για τίποτα δεν λες τίποτα χαχαχχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 hours ago, Polly1 said:

Μπράβο για την καμπύλη!! Εγώ ούτε που την έχω κάνει ακόμη!! Πού μένεις και βρεχει;; Μακάρι να βρεχε κι εδώ να πέσει κάτω η γύρη,δεν αντέχω με την αλλεργία!! 

Αλλεργία ε; Υπέφερα για χρόνια κ έπαιρνα το nasonex. Ευτυχώς καλμαρε από μόνη της. Βρίσκομαι έξω από Θεσσαλονίκη, στην μάνα μου, αλλά προσωρινά. Μετά την γέννηση θα κατέβω Πελοπόννησο στα μέρη του δικού μου. 

17 minutes ago, Amalia90 said:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα, εγω τελευταία έχω το εξής, αποτι διάβασα λέγεται πόνος στην ηβική συμφηση, πυελικος πόνος κάτι τέτοιο. Για να καταλάβετε με πονάει σαν όταν κάνουμε ποδήλατο και πιάνονται οι μύες εκεί κάτω στο μπικίνι και μπροστά ξέρετε. Με πιάνει μόνο στο κρεβάτι όταν αλλάζω πλευρό κυρίως αλλά είναι ενοχλητικό. Διάβασα ότι βοηθάνε οι ασκήσεις keggel , η γεφυρα. Αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ με τον ύπνο μέχρι να βολευτω. Σκέφτομαι να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αυτό που είναι σαν φίδι το μεγάλο, έχει καμία σας; Βοηθάει;

Κ μένα με πονάει εκεί ακριβώς στο κόκκαλο, συν τα τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά. Κ όπως λες, κυρίως όταν πάω να αλλάξω πλευρό ή αν περπατήσω κ κουραστώ. 

Φοβόμουν μήπως είναι συσπάσεις αλλά δεν είναι μάλλον. Εχω πάρει μαξιλάρι κ βοηθάει κάπως. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις κ απλά μαξιλάρια. Καμία διαφορά. 

Και καλημέρα σε όλες! Άλλη μια κοντή εδώ, 1,60. 

16 hours ago, Laky said:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι πολύ καινούργια μιας και είμαι μόλις 8 εβδομάδων. Μπήκα στην ομάδα σας για να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα είναι από Θεσσαλονίκη και θα γεννήσει στο Ιπποκράτειο ή το Παπαγεωργίου. Διαγνωστικα με πιθανή θρομβοφιλια και σκέφτηκα πως ίσως είναι καλύτερα να βρω κάποιον γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο ώστε να με  παρακολουθήσουν ολοκληρωτικά. Επίσης το οικονομικό είναι ένα σημαντικό κίνητρο αρκεί βέβαια να μην πάω όπου να ναι. Αν κάποια κοπέλα έχει να μου προτείνει κάποιον γιατρό και να Μ ενημερώσει ποια διαδικασία ν ακολουθήσω για να κλείσω ραντεβού θα το εκτιμούσα. Σας ευχαριστώ πολύ.

Γεια σου κορίτσι, καλώς ήρθες κ καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι! Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, όχι Θεσσαλονίκη βέβαια αλλά σε νοσοκομείο. Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι νομίζω. Σκέψου πως σε κάθε περίπτωση, ακομη κ στις κλινικές, σε νοσοκομείο θα καταλήξουν σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. 

Είναι παραααα πολύ νωρίς για να το σκέφτεσαι βέβαια. Οπλίσου με δύναμη κ υπομονή να περάσεις το πρώτο τρίμηνο κ εύχομαι να είναι εύκολο και ευχάριστο! 

15 hours ago, Vasso87 said:

Κορίτσια εγώ μόλις γύρισα από το γιατρό! Όλα μια χαρά σχεδόν ένα κιλό είναι το μωρό είναι τέλος 27ης εβδομάδας. Το κεφάλι της είναι στον αφαλό μου κ τα πόδια κάτω.. ρωτησα μέχρι πότε μπορεί να γυρίσει και μου είπε μέχρι την 35η εβδομάδα! Όντως;;; Δεν είναι πολύ αργά; Εκτός κ αν μου το είπε για να μην με αγχωνει! Την άλλη εβδομάδα πάω για εξετάσεις ζαχάρου παλι να δούμε που βρίσκομαι με την διατροφή! Ήταν πολύ πιο ήσυχη σε σχέση με τις άλλες φορές! Αλλά η καρδιά πήγαινε σφαίρα ❤️

Συγχαρητήρια Βάσω μου. Κ εμένα τέτοια θέση έχει στο περίπου. Ενώ ήταν ανάποδα έως πριν λίγο καιρό. 

Έχουμε χρόνο μέχρι να πάρουν την τελική τους θέση. Θα μας ελέγχουν κ θα μας προτείνουν περπάτημα αν έως τότε δεν έχουν γυρίσει. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , VDald είπε:

Αλλεργία ε; Υπέφερα για χρόνια κ έπαιρνα το nasonex. Ευτυχώς καλμαρε από μόνη της. Βρίσκομαι έξω από Θεσσαλονίκη, στην μάνα μου, αλλά προσωρινά. Μετά την γέννηση θα κατέβω Πελοπόννησο στα μέρη του δικού μου. 

Κ μένα με πονάει εκεί ακριβώς στο κόκκαλο, συν τα τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά. Κ όπως λες, κυρίως όταν πάω να αλλάξω πλευρό ή αν περπατήσω κ κουραστώ. 

Φοβόμουν μήπως είναι συσπάσεις αλλά δεν είναι μάλλον. Εχω πάρει μαξιλάρι κ βοηθάει κάπως. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις κ απλά μαξιλάρια. Καμία διαφορά. 

Και καλημέρα σε όλες! Άλλη μια κοντή εδώ, 1,60. 

Γεια σου κορίτσι, καλώς ήρθες κ καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι! Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, όχι Θεσσαλονίκη βέβαια αλλά σε νοσοκομείο. Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι νομίζω. Σκέψου πως σε κάθε περίπτωση, ακομη κ στις κλινικές, σε νοσοκομείο θα καταλήξουν σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. 

Είναι παραααα πολύ νωρίς για να το σκέφτεσαι βέβαια. Οπλίσου με δύναμη κ υπομονή να περάσεις το πρώτο τρίμηνο κ εύχομαι να είναι εύκολο και ευχάριστο! 

Ναι αυτό που λες είναι πάρα πολύ σύνηθες στην εγκυμοσύνη και συνήθως ξεκινάει από τον πέμπτο μήνα και μετά. Θέλει να δυναμώσουν οι μύες εκεί κάτω γιατί λόγω της ρελαξινης που απελευθερώνεται στην εγκυμοσύνη και το βάρος που παίρνουμε σιγά σιγά επιβαρύνεται η ηβική περιοχή. Υπάρχουν ειδικές ασκησεις άμα δεις που βοηθανε πολύ λένε και κυρίως αυτές οι κεγκελ που είναι γι'αυτό το σημείο. Πω πω σαν ραμολί νοιωθω και είμαι ακόμα 21η εβδομάδα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες...

Χτες ειλικρινά, περίμενα να φύγω από τον γιατρό σε μαύρα χάλια και δεν είχα καταλάβει πόσο καλά πήγαν τα πράγματα ...ήθελα τον χρόνο μου νομίζω να τα πιστέψω...

Λόγω της κορτιζόνης που έκανα, πρέπει να απέχω από ζάχαρη και αλάτι δύο μέρες...

Δεν ήπια καν καφέ...σκέτο με τίποτα!

Τέλος πάντων, σήμερα άρχισα να καταλαβαίνω ότι χτες πήγε όσο καλά δεν μπορούσα να φανταστώ ρε παιδιά.

Το είχα ανάγκη, γιατί νομίζω ήμουν στα όρια για κατάρρευση...

Όσον αφορά στα πονακια, εγώ έχω θέμα με την κύστη...εκεί πονάω πάντα...πάω εκατό φορές τουαλέτα...το είχα και στη μεγάλη μου...

Η κοιλιά σαν κοιλια, πέρα από τεντώματα οκ, δεν έχει πόνο περιόδου...έχω θέμα όμως όπως καμιά φορά κρατάμε τα τσισα μας...εγώ νιώθω μόνιμα έτσι...

Επίσης, τελευταία κάποιες φορές, με νιώθω κάποιες τσιμπιες, εσωτερικά στον κόλπο. Φαντάζομαι είναι τόσο πρόγραμμα και αυτό!

πρίν από 53 λεπτά , Amalia90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα, εγω τελευταία έχω το εξής, αποτι διάβασα λέγεται πόνος στην ηβική συμφηση, πυελικος πόνος κάτι τέτοιο. Για να καταλάβετε με πονάει σαν όταν κάνουμε ποδήλατο και πιάνονται οι μύες εκεί κάτω στο μπικίνι και μπροστά ξέρετε. Με πιάνει μόνο στο κρεβάτι όταν αλλάζω πλευρό κυρίως αλλά είναι ενοχλητικό. Διάβασα ότι βοηθάνε οι ασκήσεις keggel , η γεφυρα. Αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ με τον ύπνο μέχρι να βολευτω. Σκέφτομαι να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αυτό που είναι σαν φίδι το μεγάλο, έχει καμία σας; Βοηθάει;

Εμένα με βοηθάει φοβερά το μαξιλάρι εγκυμοσύνης...

Στη μεγάλη μου δεν είχα τέτοιο μαξιλάρι...τώρα πήρα προ καιρού...αγκαλιά είμαστε ;)

1 ώρα πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου πώς είστε? Να σας ρωτήσω?? Όταν περπατάω αρκετές φορές με πιάνει κάτι σαν σφαχτης κάτω χαμηλά στην κοιλιά μια αριστερά και μια δεξιά! Όταν σταματάω περνάει.. ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό? Εσάς σας συμβαίνει? Είναι φυσιολογικό?

Εγώ το παθαίνω και χωρίς περπάτημα...νευροπονος είναι.

 

  • Μου αρέσει 3

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Όχι σαν πόνους περιόδου σαν κράμπες είναι σαν σφαχτης δεν ξέρω και εγώ τι είναι!! πολλές φορές δεν μπορώ να περπατήσω.. μόλις σταματήσω περνάει..

Αυτό ακριβώς παθαίνω κ γω!πολύ άτιμο δν υπάρχει!εγώ το παθαίνω ξάπλα αυτό φαντάσου!κ στην πρώτη κυηση το είχα!το μαγνήσιο υποτίθεται βοηθά σε αυτό αλλά δν γίνεται ναην το παθαίνουμε!εμένα τώρα με έχει πιάσει κ το έντερο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , marilia35 είπε:

Αυτό ακριβώς παθαίνω κ γω!πολύ άτιμο δν υπάρχει!εγώ το παθαίνω ξάπλα αυτό φαντάσου!κ στην πρώτη κυηση το είχα!το μαγνήσιο υποτίθεται βοηθά σε αυτό αλλά δν γίνεται ναην το παθαίνουμε!εμένα τώρα με έχει πιάσει κ το έντερο 

Και μένα με έχει πεθαίνει το έντερο 2 μέρες τώρα...τι του συμβαίνει του χαζου;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iwanna24 said:

Καλημέρα σε όλες...

Χτες ειλικρινά, περίμενα να φύγω από τον γιατρό σε μαύρα χάλια και δεν είχα καταλάβει πόσο καλά πήγαν τα πράγματα ...ήθελα τον χρόνο μου νομίζω να τα πιστέψω...

Λόγω της κορτιζόνης που έκανα, πρέπει να απέχω από ζάχαρη και αλάτι δύο μέρες...

Δεν ήπια καν καφέ...σκέτο με τίποτα!

Τέλος πάντων, σήμερα άρχισα να καταλαβαίνω ότι χτες πήγε όσο καλά δεν μπορούσα να φανταστώ ρε παιδιά.

Το είχα ανάγκη, γιατί νομίζω ήμουν στα όρια για κατάρρευση...

Όσον αφορά στα πονακια, εγώ έχω θέμα με την κύστη...εκεί πονάω πάντα...πάω εκατό φορές τουαλέτα...το είχα και στη μεγάλη μου...

Η κοιλιά σαν κοιλια, πέρα από τεντώματα οκ, δεν έχει πόνο περιόδου...έχω θέμα όμως όπως καμιά φορά κρατάμε τα τσισα μας...εγώ νιώθω μόνιμα έτσι...

Επίσης, τελευταία κάποιες φορές, με νιώθω κάποιες τσιμπιες, εσωτερικά στον κόλπο. Φαντάζομαι είναι τόσο πρόγραμμα και αυτό!

Εμένα με βοηθάει φοβερά το μαξιλάρι εγκυμοσύνης...

Στη μεγάλη μου δεν είχα τέτοιο μαξιλάρι...τώρα πήρα προ καιρού...αγκαλιά είμαστε ;)

Εγώ το παθαίνω και χωρίς περπάτημα...νευροπονος είναι.

 

Τι έπαθες κοπέλα μου και πήρες κορτιζόνη;

 

εσυ που είσαι ήδη μανούλα μπορείς να με συμβουλέψεις ; Έκανα μια παραγγελία με ρουχαλάκια και γενικά το μωρό βγαίνει μεγαλύτερο στους υπερήχους. Και πήρα 50εκ (0 νούμερο) 5 κοντομάνικα φανελάκια και 7 μακρυμάνικο φανελάκια έξω πόδι. Θεωρείς δε θα τα βάλει ποτέ ; Ή θα χρειαστούν τον πρώτο καιρό ; 

Link to comment
Share on other sites

@Vlal μου έχω φίλη η οποία έχει κάνει τρια παιδία και τα τρία με ένα μικρό θεματάκι στην καρδιά ανευ σημασίας. Στο 1ο και στο 2ο την έβαλαν να κάνει αμνιο γιατί σχετίζεται με σύνδρομο νταουν, στο 3ο της είπε ο γιατρός να μην ασχοληθεί, έτσι απλά "φτιαχνει" τα παιδιά και ότι αν όλα τα άλλα είναι καλά δεν μπορείς να μιλάς για σύνδρομο ντάουν, πρέπει να υπάρχουν κι άλλες προυποθέσεις!

Απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και όλα θα πάνε καλά, ευχαριστούμε και για το κεράκι!

  On 7/4/2022 at 12:34 ΜΜ, iwanna24 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Ξέρω ότι ένας παράγοντας δεν αρκεί για να μιλήσουμε για σύνδρομο.

Εφόσον, σε κάθε περίπτωση, είστε αποφασισμένοι να προχωρήσετε την κύηση, εγώ θα πω μέσα από την καρδιά μου, ότι το παιδάκι σου είναι πολύ τυχερό.

Είναι και υγιές αλλά είναι και τυχερό.

 

Σε άλλα νέα....

Καλημέρα σε όλες...

Τα γράφω σε ένα μήνυμα...

Ξύπνησα ξημερώματα να πάω τουαλέτα και να δύο κηλίδες καφέ...

Έπαθα εγκεφαλικό ...

Έπειτα όμως δεν είχα κάτι άλλο...μέχρι τώρα...

Δεν πονάω...η μικρή είναι κινητική.. ο γιατρός είπε ότι δεν είναι κάτι και ίσως είναι από τη βασκλορ.

Θα πάω σε κάθε περίπτωση, το απόγευμα...

Αυτός βέβαια, δεν μου το ζήτησε αλλά εγώ θα πήγαινα είτε είχα ραντεβού είτε όχι!

Φοβήθηκα πάρα πολύ...ειλικρινά. 

Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο. 

Αυτα.

Read more  

Απότι διάβασα όλα καλά! Μπραβο ρε κορίτσι, όσο για το βάρος και το ύψος ας μη μιλήσω εγώ καλύτερα το 1,58 με το ζόρι :razz: Μια χαρά θα είναι το κορίτσι, εμένα ο δικός μου αντρας ούτε θέλει να τις βλέπει τις ψηλές :lol:

Έχω απορία, σε πόνεσε η ένεση κορτιζόνης;

  2 ώρες πρίν, Amalia90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα, εγω τελευταία έχω το εξής, αποτι διάβασα λέγεται πόνος στην ηβική συμφηση, πυελικος πόνος κάτι τέτοιο. Για να καταλάβετε με πονάει σαν όταν κάνουμε ποδήλατο και πιάνονται οι μύες εκεί κάτω στο μπικίνι και μπροστά ξέρετε. Με πιάνει μόνο στο κρεβάτι όταν αλλάζω πλευρό κυρίως αλλά είναι ενοχλητικό. Διάβασα ότι βοηθάνε οι ασκήσεις keggel , η γεφυρα. Αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ με τον ύπνο μέχρι να βολευτω. Σκέφτομαι να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αυτό που είναι σαν φίδι το μεγάλο, έχει καμία σας; Βοηθάει;

Read more  

Το έχω κι εγώ, είναι πολύ ενοχλητικό η αλήθεια είναι. Εγώ πήρα μαξιλάρι εγκυμοσύνης αλλά προς το παρόν δεν με έχει βολέψει, είναι πολύ φουσκωτό για μένα. Αντίθετα με έχει βολέψει ένα απο το shein, είναι έτσι αλλά δεν μπόρεσα να βρω το λινκ. Επίσης τις τελευταίες μέρες με ανακουφίζει πολύ ένα κανονικό μαλακό μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια.

  1 hour ago, iwanna24 είπε:

Όσον αφορά στα πονακια, εγώ έχω θέμα με την κύστη...εκεί πονάω πάντα...πάω εκατό φορές τουαλέτα...το είχα και στη μεγάλη μου...

Η κοιλιά σαν κοιλια, πέρα από τεντώματα οκ, δεν έχει πόνο περιόδου...έχω θέμα όμως όπως καμιά φορά κρατάμε τα τσισα μας...εγώ νιώθω μόνιμα έτσι...

 

Read more  

Κι αυτό το έχω, τι πράγμα κι αυτό!!

Καλημέρα κορίτσια, ο ύπνος πλέον είναι ένα μαρτύριο, εκτός του ότι μένω ξύπνια κανά 3ωρο μέσα στη νύχτα δεν βολεύομαι καθολου κι έτσι όλη την ημέρα σέρνομαι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, iwanna24 είπε:

Καλημέρα σε όλες...

Χτες ειλικρινά, περίμενα να φύγω από τον γιατρό σε μαύρα χάλια και δεν είχα καταλάβει πόσο καλά πήγαν τα πράγματα ...ήθελα τον χρόνο μου νομίζω να τα πιστέψω...

Λόγω της κορτιζόνης που έκανα, πρέπει να απέχω από ζάχαρη και αλάτι δύο μέρες...

Δεν ήπια καν καφέ...σκέτο με τίποτα!

Τέλος πάντων, σήμερα άρχισα να καταλαβαίνω ότι χτες πήγε όσο καλά δεν μπορούσα να φανταστώ ρε παιδιά.

Το είχα ανάγκη, γιατί νομίζω ήμουν στα όρια για κατάρρευση...

Όσον αφορά στα πονακια, εγώ έχω θέμα με την κύστη...εκεί πονάω πάντα...πάω εκατό φορές τουαλέτα...το είχα και στη μεγάλη μου...

Η κοιλιά σαν κοιλια, πέρα από τεντώματα οκ, δεν έχει πόνο περιόδου...έχω θέμα όμως όπως καμιά φορά κρατάμε τα τσισα μας...εγώ νιώθω μόνιμα έτσι...

Επίσης, τελευταία κάποιες φορές, με νιώθω κάποιες τσιμπιες, εσωτερικά στον κόλπο. Φαντάζομαι είναι τόσο πρόγραμμα και αυτό!

Εμένα με βοηθάει φοβερά το μαξιλάρι εγκυμοσύνης...

Στη μεγάλη μου δεν είχα τέτοιο μαξιλάρι...τώρα πήρα προ καιρού...αγκαλιά είμαστε ;)

Εγώ το παθαίνω και χωρίς περπάτημα...νευροπονος είναι.

 

Και εγώ σήμερα το πρωί το έπαθα από την αριστερή και όταν βγήκα έξω με έπιασε δεξιά ότι ναναι δλδ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Didimaki13 είπε:

@Vlal μου έχω φίλη η οποία έχει κάνει τρια παιδία και τα τρία με ένα μικρό θεματάκι στην καρδιά ανευ σημασίας. Στο 1ο και στο 2ο την έβαλαν να κάνει αμνιο γιατί σχετίζεται με σύνδρομο νταουν, στο 3ο της είπε ο γιατρός να μην ασχοληθεί, έτσι απλά "φτιαχνει" τα παιδιά και ότι αν όλα τα άλλα είναι καλά δεν μπορείς να μιλάς για σύνδρομο ντάουν, πρέπει να υπάρχουν κι άλλες προυποθέσεις!

Απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και όλα θα πάνε καλά, ευχαριστούμε και για το κεράκι!

  On 7/4/2022 at 12:34 ΜΜ, iwanna24 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Ξέρω ότι ένας παράγοντας δεν αρκεί για να μιλήσουμε για σύνδρομο.

Εφόσον, σε κάθε περίπτωση, είστε αποφασισμένοι να προχωρήσετε την κύηση, εγώ θα πω μέσα από την καρδιά μου, ότι το παιδάκι σου είναι πολύ τυχερό.

Είναι και υγιές αλλά είναι και τυχερό.

 

Σε άλλα νέα....

Καλημέρα σε όλες...

Τα γράφω σε ένα μήνυμα...

Ξύπνησα ξημερώματα να πάω τουαλέτα και να δύο κηλίδες καφέ...

Έπαθα εγκεφαλικό ...

Έπειτα όμως δεν είχα κάτι άλλο...μέχρι τώρα...

Δεν πονάω...η μικρή είναι κινητική.. ο γιατρός είπε ότι δεν είναι κάτι και ίσως είναι από τη βασκλορ.

Θα πάω σε κάθε περίπτωση, το απόγευμα...

Αυτός βέβαια, δεν μου το ζήτησε αλλά εγώ θα πήγαινα είτε είχα ραντεβού είτε όχι!

Φοβήθηκα πάρα πολύ...ειλικρινά. 

Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο. 

Αυτα.

Read more  
Read more  

Απότι διάβασα όλα καλά! Μπραβο ρε κορίτσι, όσο για το βάρος και το ύψος ας μη μιλήσω εγώ καλύτερα το 1,58 με το ζόρι :razz: Μια χαρά θα είναι το κορίτσι, εμένα ο δικός μου αντρας ούτε θέλει να τις βλέπει τις ψηλές :lol:

Έχω απορία, σε πόνεσε η ένεση κορτιζόνης;

  2 ώρες πρίν, Amalia90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα, εγω τελευταία έχω το εξής, αποτι διάβασα λέγεται πόνος στην ηβική συμφηση, πυελικος πόνος κάτι τέτοιο. Για να καταλάβετε με πονάει σαν όταν κάνουμε ποδήλατο και πιάνονται οι μύες εκεί κάτω στο μπικίνι και μπροστά ξέρετε. Με πιάνει μόνο στο κρεβάτι όταν αλλάζω πλευρό κυρίως αλλά είναι ενοχλητικό. Διάβασα ότι βοηθάνε οι ασκήσεις keggel , η γεφυρα. Αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ με τον ύπνο μέχρι να βολευτω. Σκέφτομαι να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αυτό που είναι σαν φίδι το μεγάλο, έχει καμία σας; Βοηθάει;

Read more  
Read more  

Το έχω κι εγώ, είναι πολύ ενοχλητικό η αλήθεια είναι. Εγώ πήρα μαξιλάρι εγκυμοσύνης αλλά προς το παρόν δεν με έχει βολέψει, είναι πολύ φουσκωτό για μένα. Αντίθετα με έχει βολέψει ένα απο το shein, είναι έτσι αλλά δεν μπόρεσα να βρω το λινκ. Επίσης τις τελευταίες μέρες με ανακουφίζει πολύ ένα κανονικό μαλακό μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια.

  1 hour ago, iwanna24 είπε:

Όσον αφορά στα πονακια, εγώ έχω θέμα με την κύστη...εκεί πονάω πάντα...πάω εκατό φορές τουαλέτα...το είχα και στη μεγάλη μου...

Η κοιλιά σαν κοιλια, πέρα από τεντώματα οκ, δεν έχει πόνο περιόδου...έχω θέμα όμως όπως καμιά φορά κρατάμε τα τσισα μας...εγώ νιώθω μόνιμα έτσι...

 

Read more  
Read more  

Κι αυτό το έχω, τι πράγμα κι αυτό!!

Καλημέρα κορίτσια, ο ύπνος πλέον είναι ένα μαρτύριο, εκτός του ότι μένω ξύπνια κανά 3ωρο μέσα στη νύχτα δεν βολεύομαι καθολου κι έτσι όλη την ημέρα σέρνομαι.

Γλυκιά σε ευχαριστώ...ελπίζω να απορροφηθεί και σε συνδυασμό με το ότι έχω μεγάλο μωρό ήδη 621γρ 22 εβδομάδων και απ' όσο γνωρίζω στα σύνδρομα τα μωράκια βγαίνουν και λιποβαρη... Αλλά γενικά το συζητήσαμε και πολύ με τον άντρα μου και αποφασίσαμε ωραία και όμορφα ότι αν η ζωή μας έμελλε ντάουν καλώς να έρθει.....εμείς θα το αγαπάμε και θα το φροντίζουμε.....ειδικά ο άντρας μου δεν συζητάει καν την διακοπή...οπότε είμαστε μια χαρά και πορευόμαστε έτσι....άλλωστε όλα είναι θέμα τύχης....είμαστε ήδη ευτυχισμένοι που περιμένουμε το μωράκι μας και ανυπομονούμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, iwanna24 είπε:

Τέλος πάντων, σήμερα άρχισα να καταλαβαίνω ότι χτες πήγε όσο καλά δεν μπορούσα να φανταστώ ρε παιδιά.

Οντως!! Και μπόνους μεγαλύτερος τραχηλος στις μετρήσεις που είχες ξενερώσει την προηγούμενη φορά!! 

πρίν από 9 λεπτά , Vlal είπε:

Αλλά γενικά το συζητήσαμε και πολύ με τον άντρα μου και αποφασίσαμε ωραία και όμορφα ότι αν η ζωή μας έμελλε ντάουν καλώς να έρθει.....εμείς θα το αγαπάμε και θα το φροντίζουμε.....ειδικά ο άντρας μου δεν συζητάει καν την διακοπή...οπότε είμαστε

Ουτε καν να μην το σκέφτεστε!! Θα υπήρχαν κι άλλοι δείκτες κι ο γιατρός θα σας προετρεπε να το ψάξετε!! Με το καλό το μωράκι σας!!

πρίν από 21 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Και πήρα 50εκ (0 νούμερο) 5 κοντομάνικα φανελάκια και 7 μακρυμάνικο φανελάκια έξω πόδι. Θεωρείς δε θα τα βάλει ποτέ ; Ή θα χρειαστούν τον πρώτο καιρό ; 

Ξεκινάει από 50 εκ ή ειναι ως 50 εκ;; Αν είναι 0 νούμερο,δηλαδή ως 50 εκ,ίσως τα βάλει τον 1ο μήνα. Αλλά επειδή είναι κοντομάνικο,αν του κάνουν στο φάρδος μπορεί να το φορέσει και περισσότερο.  Ένα τελειομηνο μωρο πάνω από 38,39 εβδομαδες συνήθως γεννιέται πάνω από 50 εκ. Τη μικρη μου 37+3 τη γέννησα 48,5. Αλλά τον πρώτο καιρό σίγουρα θα τα βάλει. Καλύτερα να προτιμάμε τα 0-3 που νομίζω φτάνουν ως τα 60 εκ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Emmi@ είπε:

Και μένα με έχει πεθαίνει το έντερο 2 μέρες τώρα...τι του συμβαίνει του χαζου;

Αχχχ ναι τι να κάνουμε!δν τρώω τώρα ούτε πράσινα ούτε όσπρια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Τι έπαθες κοπέλα μου και πήρες κορτιζόνη;

 

εσυ που είσαι ήδη μανούλα μπορείς να με συμβουλέψεις ; Έκανα μια παραγγελία με ρουχαλάκια και γενικά το μωρό βγαίνει μεγαλύτερο στους υπερήχους. Και πήρα 50εκ (0 νούμερο) 5 κοντομάνικα φανελάκια και 7 μακρυμάνικο φανελάκια έξω πόδι. Θεωρείς δε θα τα βάλει ποτέ ; Ή θα χρειαστούν τον πρώτο καιρό ; 

Επειδή δεν ξέρουμε πότε θα έρθει η μικρή, (η μεγάλη ήταν οριακή), κάνουμε κάποιες ενέσεις για τα πνευμόνια...το έχει τακτική ο γιατρός...

Κοίτα να δεις, τα κοντομανικα εννοείται, θα τα βάλει...τα μακρυμάνικα όμως, που είναι 7 πολλά μου φαίνονται...ίσως να πάρεις 3-4..

πρίν από 41 λεπτά , Didimaki13 είπε:

@Vlal μου έχω φίλη η οποία έχει κάνει τρια παιδία και τα τρία με ένα μικρό θεματάκι στην καρδιά ανευ σημασίας. Στο 1ο και στο 2ο την έβαλαν να κάνει αμνιο γιατί σχετίζεται με σύνδρομο νταουν, στο 3ο της είπε ο γιατρός να μην ασχοληθεί, έτσι απλά "φτιαχνει" τα παιδιά και ότι αν όλα τα άλλα είναι καλά δεν μπορείς να μιλάς για σύνδρομο ντάουν, πρέπει να υπάρχουν κι άλλες προυποθέσεις!

Απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και όλα θα πάνε καλά, ευχαριστούμε και για το κεράκι!

  On 7/4/2022 at 12:34 ΜΜ, iwanna24 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Ξέρω ότι ένας παράγοντας δεν αρκεί για να μιλήσουμε για σύνδρομο.

Εφόσον, σε κάθε περίπτωση, είστε αποφασισμένοι να προχωρήσετε την κύηση, εγώ θα πω μέσα από την καρδιά μου, ότι το παιδάκι σου είναι πολύ τυχερό.

Είναι και υγιές αλλά είναι και τυχερό.

 

Σε άλλα νέα....

Καλημέρα σε όλες...

Τα γράφω σε ένα μήνυμα...

Ξύπνησα ξημερώματα να πάω τουαλέτα και να δύο κηλίδες καφέ...

Έπαθα εγκεφαλικό ...

Έπειτα όμως δεν είχα κάτι άλλο...μέχρι τώρα...

Δεν πονάω...η μικρή είναι κινητική.. ο γιατρός είπε ότι δεν είναι κάτι και ίσως είναι από τη βασκλορ.

Θα πάω σε κάθε περίπτωση, το απόγευμα...

Αυτός βέβαια, δεν μου το ζήτησε αλλά εγώ θα πήγαινα είτε είχα ραντεβού είτε όχι!

Φοβήθηκα πάρα πολύ...ειλικρινά. 

Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο. 

Αυτα.

Read more  
Read more  

Απότι διάβασα όλα καλά! Μπραβο ρε κορίτσι, όσο για το βάρος και το ύψος ας μη μιλήσω εγώ καλύτερα το 1,58 με το ζόρι :razz: Μια χαρά θα είναι το κορίτσι, εμένα ο δικός μου αντρας ούτε θέλει να τις βλέπει τις ψηλές :lol:

Έχω απορία, σε πόνεσε η ένεση κορτιζόνης;

  2 ώρες πρίν, Amalia90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα, εγω τελευταία έχω το εξής, αποτι διάβασα λέγεται πόνος στην ηβική συμφηση, πυελικος πόνος κάτι τέτοιο. Για να καταλάβετε με πονάει σαν όταν κάνουμε ποδήλατο και πιάνονται οι μύες εκεί κάτω στο μπικίνι και μπροστά ξέρετε. Με πιάνει μόνο στο κρεβάτι όταν αλλάζω πλευρό κυρίως αλλά είναι ενοχλητικό. Διάβασα ότι βοηθάνε οι ασκήσεις keggel , η γεφυρα. Αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ με τον ύπνο μέχρι να βολευτω. Σκέφτομαι να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αυτό που είναι σαν φίδι το μεγάλο, έχει καμία σας; Βοηθάει;

Read more  
Read more  

Το έχω κι εγώ, είναι πολύ ενοχλητικό η αλήθεια είναι. Εγώ πήρα μαξιλάρι εγκυμοσύνης αλλά προς το παρόν δεν με έχει βολέψει, είναι πολύ φουσκωτό για μένα. Αντίθετα με έχει βολέψει ένα απο το shein, είναι έτσι αλλά δεν μπόρεσα να βρω το λινκ. Επίσης τις τελευταίες μέρες με ανακουφίζει πολύ ένα κανονικό μαλακό μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια.

  1 hour ago, iwanna24 είπε:

Όσον αφορά στα πονακια, εγώ έχω θέμα με την κύστη...εκεί πονάω πάντα...πάω εκατό φορές τουαλέτα...το είχα και στη μεγάλη μου...

Η κοιλιά σαν κοιλια, πέρα από τεντώματα οκ, δεν έχει πόνο περιόδου...έχω θέμα όμως όπως καμιά φορά κρατάμε τα τσισα μας...εγώ νιώθω μόνιμα έτσι...

 

Read more  
Read more  

Κι αυτό το έχω, τι πράγμα κι αυτό!!

Καλημέρα κορίτσια, ο ύπνος πλέον είναι ένα μαρτύριο, εκτός του ότι μένω ξύπνια κανά 3ωρο μέσα στη νύχτα δεν βολεύομαι καθολου κι έτσι όλη την ημέρα σέρνομαι.

Για λίγες ώρες ενοχλεί η κορτιζόνη...όμως όχι κάτι σπουδαίο ❤️

Και εγώ δεν κοιμάμαι καλά ...τουαλέτα μόνιμα...

πρίν από 26 λεπτά , Polly1 είπε:

Οντως!! Και μπόνους μεγαλύτερος τραχηλος στις μετρήσεις που είχες ξενερώσει την προηγούμενη φορά!! 

Ουτε καν να μην το σκέφτεστε!! Θα υπήρχαν κι άλλοι δείκτες κι ο γιατρός θα σας προετρεπε να το ψάξετε!! Με το καλό το μωράκι σας!!

Ξεκινάει από 50 εκ ή ειναι ως 50 εκ;; Αν είναι 0 νούμερο,δηλαδή ως 50 εκ,ίσως τα βάλει τον 1ο μήνα. Αλλά επειδή είναι κοντομάνικο,αν του κάνουν στο φάρδος μπορεί να το φορέσει και περισσότερο.  Ένα τελειομηνο μωρο πάνω από 38,39 εβδομαδες συνήθως γεννιέται πάνω από 50 εκ. Τη μικρη μου 37+3 τη γέννησα 48,5. Αλλά τον πρώτο καιρό σίγουρα θα τα βάλει. Καλύτερα να προτιμάμε τα 0-3 που νομίζω φτάνουν ως τα 60 εκ. 

Μπόνους κυριολεκτικά -_-

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , iwanna24 είπε:

Επειδή δεν ξέρουμε πότε θα έρθει η μικρή, (η μεγάλη ήταν οριακή), κάνουμε κάποιες ενέσεις για τα πνευμόνια...το έχει τακτική ο γιατρός...

Κοίτα να δεις, τα κοντομανικα εννοείται, θα τα βάλει...τα μακρυμάνικα όμως, που είναι 7 πολλά μου φαίνονται...ίσως να πάρεις 3-4..

Γίνονται συγκεκριμένη βδομάδα οι ενέσεις; Θυμάμαι είχα κάνει κι εγώ αλλά μετά τις 32,γιατί πάλι υπξρχε υποψία για πρόωρο λόγω τραχηλου. Τώρα δε μου χει αναφέρει κάτι ακόμη. Αλλά τώρα ακολουθούμε και διαφορετική πορεία  . Πάντως κανένα πρόβλημα με τα πνευμονια που 37+3 δε θεωρείται και τόσο τελειομηνο και γεννήθηκε και μόνο 2600

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...