Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

1 hour ago, Martsi18 είπε:

Κορίτσια. Καλησπέρα. Χαίρομαι που βρήκα ένα ενεργό forum. Περιμένω κι εγώ το παιδάκι μου Ιούλιο με ΠΗΤ 20 Ιουλίου. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που με αγχώνει. 

Είμασταν μέσα στη χαρά μέχρι το β' επιπέδου, κατά οποίο βρέθηκε η δεξιά κοιλία του εγκεφάλου να αγγίζει τα ανώτατα όρια κοιλιομεγαλίας (10mm). Μετά από 2 εβδομάδες ξανα κάναμε επαναληπτικό υπέρηχο και το υγρό αυξήθηκε στο 12,5 mm. Έπειτα από παρότρυνση του γυναικολόγου και του εμβρυολόγου κάναμε αμνιοπαρακέντηση η οποία φαίνεται να είναι καθαρή. Ξανακάναμε την 26η εβδομάδα κύησης υπέρηχο όπου είχε αυξηθεί στα 14mm.

Είμαστε να τρελαθούμε πραγματικά. Μας έχουν πει ότι το παιδί θα έχει νευρολογικά προβλήματα και μας ενημέρωσαν για την πιθανή διακοπή κύησης. Εγώ δεν θέλω να του κάνει κακό. Το ακούω κάθε μέρα στην κοιλίτσα μου να κλωτσάει και δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι έχει πρόβλημα. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς; Θα ήθελα να ακούσω κάποια συμβουλή. 
 

Κορίτσι μου, καλησπέρα...

Η αμνιο βγήκε καλή;

Έχετε μιλήσει με γενετιστή;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 45 λεπτά , khaleesi είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας κορίτσι.. Δυστυχώς δεν έχω κάποια εμπειρία σε αυτό.. Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που βιώνεις και σου στέλνω αμέριστη συμπαράσταση <3

 

πρίν από 20 λεπτά , Emmi@ είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου... Δυστυχώς ούτε εγώ έχω παρόμοια εμπειρία να σε βοηθήσω,εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ότι μα ότι καλύτερο, η Παναγία κοντά σε εσένα και το μωρό σου..

Καλώς σας βρήκα. Να είστε πολύ πολύ καλά! Εύχομαι και για εσάς τα καλύτερα!

πρίν από 20 λεπτά , iwanna24 είπε:

Κορίτσι μου, καλησπέρα...

Η αμνιο βγήκε καλή;

Έχετε μιλήσει με γενετιστή;

Καλησπέρα!! Βγήκε υπερβολικά καλή. Κάναμε και υπέρηχο καρδιάς και ήταν επίσης πολύ καλός. Όχι δεν έχουμε μιλήσει με γενετιστή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Martsi18 είπε:

 

Καλώς σας βρήκα. Να είστε πολύ πολύ καλά! Εύχομαι και για εσάς τα καλύτερα!

Καλησπέρα!! Βγήκε υπερβολικά καλή. Κάναμε και υπέρηχο καρδιάς και ήταν επίσης πολύ καλός. Όχι δεν έχουμε μιλήσει με γενετιστή. 

Κορίτσι μου καλώς ήρθες!να πάτε κ αλλού να πάρετε γνώμη!αφού βγήκε καλή η β επιπέδου κ η αμνιοπαρακέντηση ειναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Martsi18 είπε:

 

Καλώς σας βρήκα. Να είστε πολύ πολύ καλά! Εύχομαι και για εσάς τα καλύτερα!

Καλησπέρα!! Βγήκε υπερβολικά καλή. Κάναμε και υπέρηχο καρδιάς και ήταν επίσης πολύ καλός. Όχι δεν έχουμε μιλήσει με γενετιστή. 

Νομίζω ότι πρέπει να μιλήσετε με κάποιον γενετιστή...

Ενώ βγήκαν καλά τα αποτελέσματα. Συνέχισαν να σου μιλάνε για όλα αυτά ή πριν;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marilia35 είπε:

Κορίτσι μου καλώς ήρθες!να πάτε κ αλλού να πάρετε γνώμη!αφού βγήκε καλή η β επιπέδου κ η αμνιοπαρακέντηση ειναι πολύ καλό!

Έχετε δίκιο. Κι αυτό σκοπεύω να κάνω παρά τις αντιρρήσεις του συζύγου μου. 

πρίν από 11 λεπτά , iwanna24 είπε:

Νομίζω ότι πρέπει να μιλήσετε με κάποιον γενετιστή...

Ενώ βγήκαν καλά τα αποτελέσματα. Συνέχισαν να σου μιλάνε για όλα αυτά ή πριν;

Ενώ έχουν βγει τα αποτελέσματα. Ο εμβρυολόγος ανησύχησε καθώς το υγρό συνεχίζει και αυξάνεται παρόλο που έχει βγει καθαρή η αμνιοπαρακέντηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Martsi18 είπε:

Έχετε δίκιο. Κι αυτό σκοπεύω να κάνω παρά τις αντιρρήσεις του συζύγου μου. 

Ενώ έχουν βγει τα αποτελέσματα. Ο εμβρυολόγος ανησύχησε καθώς το υγρό συνεχίζει και αυξάνεται παρόλο που έχει βγει καθαρή η αμνιοπαρακέντηση. 

Για μένα πρέπει οπωσδήποτε να πάρετε τη γνώμη γενετιστή. Γνωρίζουν ακριβώς, τι συμβαίνει τις περισσότερες φορές.

Δεν γίνεται να περιμένετε έτσι άλλους τρεις μήνες. Θα κλαταρετε...

Δεν γνωρίζω αν μια ένδειξη αρκεί. Σύνδρομο επομένως δεν βρέθηκε. 

Το στοιχείο αυτό, πέρα από τα σύνδρομα σε τι άλλο παραπέμπει;

Μιλάνε για αναπτυξιακά προβλήματα;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Martsi18 είπε:

Έχετε δίκιο. Κι αυτό σκοπεύω να κάνω παρά τις αντιρρήσεις του συζύγου μου. 

Ενώ έχουν βγει τα αποτελέσματα. Ο εμβρυολόγος ανησύχησε καθώς το υγρό συνεχίζει και αυξάνεται παρόλο που έχει βγει καθαρή η αμνιοπαρακέντηση. 

Το αμνιακό υγρό νομίζω παραπέμπει και σε διαβήτη, επίσης ένα κάνεις ένα τσεκ στο φορουμ καθώς και το parents θα δεις ότι σε κάποιες κύησεις υπάρχει αυξημένο αμνιακό υγρό χωρίς να υπάρχει κάποια παθολογία. 

Να το ελέγξετε, δεν μπορεί να μιλάνε για διακοπή χωρίς σοβαρές ενδείξεις αν είναι δυνατόν. Συμφωνώ με την Ιωάννα. Να πάρετε και 2η γνώμη και οπωσδήποτε γνώμη γενετιστή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , iwanna24 είπε:

Για μένα πρέπει οπωσδήποτε να πάρετε τη γνώμη γενετιστή. Γνωρίζουν ακριβώς, τι συμβαίνει τις περισσότερες φορές.

Δεν γίνεται να περιμένετε έτσι άλλους τρεις μήνες. Θα κλαταρετε...

 Δεν γνωρίζω αν μια ένδειξη αρκεί. Σύνδρομο επομένως δεν βρέθηκε. 

 Το στοιχείο αυτό, πέρα από τα σύνδρομα σε τι άλλο παραπέμπει;

Μιλάνε για αναπτυξιακά προβλήματα;

 

πρίν από 30 λεπτά , Emmi@ είπε:

Το αμνιακό υγρό νομίζω παραπέμπει και σε διαβήτη, επίσης ένα κάνεις ένα τσεκ στο φορουμ καθώς και το parents θα δεις ότι σε κάποιες κύησεις υπάρχει αυξημένο αμνιακό υγρό χωρίς να υπάρχει κάποια παθολογία. 

Να το ελέγξετε, δεν μπορεί να μιλάνε για διακοπή χωρίς σοβαρές ενδείξεις αν είναι δυνατόν. Συμφωνώ με την Ιωάννα. Να πάρετε και 2η γνώμη και οπωσδήποτε γνώμη γενετιστή. 

Έχουμε τσεκάρει τα πάντα! Διαβήτης δεν είναι, οι εξετάσεις για τοξόπλασμα και μεγαλοκυτταροιο είναι καθαρές. αναφέρονται σε αναπτυξιακά προβλήματα, κινητικά και νοητικά. Ωστόσο ρε κορίτσια την ακούω τη μικρή συνέχεια. Και στα υπέρηχα είναι πάντα ζωηρή. 

Το έχω τσεκάρει το φόρουμ. Αμέτρητες φορές. 

Μάλλον η δεύτερη γνώμη είναι η ιδανική. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Martsi18 είπε:

 

Έχουμε τσεκάρει τα πάντα! Διαβήτης δεν είναι, οι εξετάσεις για τοξόπλασμα και μεγαλοκυτταροιο είναι καθαρές. αναφέρονται σε αναπτυξιακά προβλήματα, κινητικά και νοητικά. Ωστόσο ρε κορίτσια την ακούω τη μικρή συνέχεια. Και στα υπέρηχα είναι πάντα ζωηρή. 

Το έχω τσεκάρει το φόρουμ. Αμέτρητες φορές. 

Μάλλον η δεύτερη γνώμη είναι η ιδανική. 

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την κατάσταση. Νομίζω κάποιος γενετιστής τα ξέρει καλύτερα όλα αυτά.

Γενικότερα, είναι μεγάλο έμβρυο;

Όσες περιπτώσεις ξέρω, είχαν περισσότερες ενδείξεις. 

Με μια ένδειξη, νομίζω η διακοπή δεν ενδείκνυται χωρίς όμως να είμαι ειδική.

Θα πρέπει να το παρακολουθείτε συχνά και να πάρετε το ρίσκο ακόμα και αν είναι μικρό. 

Δεν νομίζω πάντως, ότι έχετε πολλές παραπάνω πιθανότητες να έχει το παιδί κάποια αναπτυξιακή σε σχέση με ένα τυπικό έμβρυο, όπως πχ το δικό μου που δεν έχει κάποια ένδειξη προς το παρόν. 

Νομίζω εγώ έχω 6-10% και εσείς με την ένδειξη 15%.

Νομίζω ότι μιλάμε για τέτοια ποσοστά. 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Martsi18 είπε:

 

Έχουμε τσεκάρει τα πάντα! Διαβήτης δεν είναι, οι εξετάσεις για τοξόπλασμα και μεγαλοκυτταροιο είναι καθαρές. αναφέρονται σε αναπτυξιακά προβλήματα, κινητικά και νοητικά. Ωστόσο ρε κορίτσια την ακούω τη μικρή συνέχεια. Και στα υπέρηχα είναι πάντα ζωηρή. 

Το έχω τσεκάρει το φόρουμ. Αμέτρητες φορές. 

Μάλλον η δεύτερη γνώμη είναι η ιδανική. 

Θεωρητικά πάντα λένε ότι πολλά δν φαίνονται από αυτές τις εξετάσεις!εμάς λόγω ηλικίας ότι είμαι 35 κλεισμένα μου σύστησε ο γυναικολόγος μου να κάνουμε μια μη επεμβατική μέθοδο μέσω του αίματος καθαρά λόγω ηλικίας η οποία κοστίζει 700€!επέλεξα να μην την κάνω ο άντρας μου είχε λίγο ενοχές!στο προηγούμενο ραντεβού το ξανά είπε ο άντρας μου ότι εμείς δν θέλουμε να την κάνουμε!κ είπε ο γυναικολόγος ότι εγώ δν έχω κάποια υπόνοια γτ αν είχα κατευθείαν θα σου έκανα αμνιοπαρακέντηση που σημαίνει είναι έμπιστη μέθοδος αυτή που έκανες!

Πάτε να πάρετε κι άλλη γνώμη κ πιο ειδικού όπως λέει η ιωαννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Martsi18 είπε:

Κορίτσια. Καλησπέρα. Χαίρομαι που βρήκα ένα ενεργό forum. Περιμένω κι εγώ το παιδάκι μου Ιούλιο με ΠΗΤ 20 Ιουλίου. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που με αγχώνει. 

Είμασταν μέσα στη χαρά μέχρι το β' επιπέδου, κατά οποίο βρέθηκε η δεξιά κοιλία του εγκεφάλου να αγγίζει τα ανώτατα όρια κοιλιομεγαλίας (10mm). Μετά από 2 εβδομάδες ξανα κάναμε επαναληπτικό υπέρηχο και το υγρό αυξήθηκε στο 12,5 mm. Έπειτα από παρότρυνση του γυναικολόγου και του εμβρυολόγου κάναμε αμνιοπαρακέντηση η οποία φαίνεται να είναι καθαρή. Ξανακάναμε την 26η εβδομάδα κύησης υπέρηχο όπου είχε αυξηθεί στα 14mm.

Είμαστε να τρελαθούμε πραγματικά. Μας έχουν πει ότι το παιδί θα έχει νευρολογικά προβλήματα και μας ενημέρωσαν για την πιθανή διακοπή κύησης. Εγώ δεν θέλω να του κάνει κακό. Το ακούω κάθε μέρα στην κοιλίτσα μου να κλωτσάει και δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι έχει πρόβλημα. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς; Θα ήθελα να ακούσω κάποια συμβουλή. 
 

Καλώς ήρθες!!

Δεν θέλω καν να σκέφτομαι τι αγωνία περνάτε... Όπως είπανε και τα κορίτσια ψάξτε το οπωσδήποτε και πάρτε μια δεύτερη γνώμη και από άλλον εμβρυολογο και από κάποιον πιο ειδικό! Μην το αφήσετε έτσι! Και ευχομαι πραγματικά να είναι κάτι τυχαίο και να βγει ένα υγιέστατο μωράκι!! :x

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , iwanna24 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την κατάσταση. Νομίζω κάποιος γενετιστής τα ξέρει καλύτερα όλα αυτά.

Γενικότερα, είναι μεγάλο έμβρυο;

Όσες περιπτώσεις ξέρω, είχαν περισσότερες ενδείξεις. 

Με μια ένδειξη, νομίζω η διακοπή δεν ενδείκνυται χωρίς όμως να είμαι ειδική.

Θα πρέπει να το παρακολουθείτε συχνά και να πάρετε το ρίσκο ακόμα και αν είναι μικρό. 

 Δεν νομίζω πάντως, ότι έχετε πολλές παραπάνω πιθανότητες να έχει το παιδί κάποια αναπτυξιακή σε σχέση με ένα τυπικό έμβρυο, όπως πχ το δικό μου που δεν έχει κάποια ένδειξη προς το παρόν. 

Νομίζω εγώ έχω 6-10% και εσείς με την ένδειξη 15%.

Νομίζω ότι μιλάμε για τέτοια ποσοστά. 

Απ' όσο έχω ψάξει και σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία οι έρευνες σχετικά με την κοιλιομεγαλία ή την διάταση πλάγιων κοιλιών εγκεφάλου είναι αρκετά περιορισμένες καθώς αφορά ένα 0,3 % των κυήσεων. Το έμβρυο είναι φυσιολογικό σε όλα του. Αυτό μου κάνει και εμένα εντύπωση. Δεν μπορεί να έχουν πάει όλα τόσο καλά και ξαφνικά να βρίσκουμε αυτό μπροστά μας. Ως προς τις πιθανότητες σηκώνω πλέον τα χέρια ψηλά. 

πρίν από 43 λεπτά , marilia35 είπε:

Θεωρητικά πάντα λένε ότι πολλά δν φαίνονται από αυτές τις εξετάσεις!εμάς λόγω ηλικίας ότι είμαι 35 κλεισμένα μου σύστησε ο γυναικολόγος μου να κάνουμε μια μη επεμβατική μέθοδο μέσω του αίματος καθαρά λόγω ηλικίας η οποία κοστίζει 700€!επέλεξα να μην την κάνω ο άντρας μου είχε λίγο ενοχές!στο προηγούμενο ραντεβού το ξανά είπε ο άντρας μου ότι εμείς δν θέλουμε να την κάνουμε!κ είπε ο γυναικολόγος ότι εγώ δν έχω κάποια υπόνοια γτ αν είχα κατευθείαν θα σου έκανα αμνιοπαρακέντηση που σημαίνει είναι έμπιστη μέθοδος αυτή που έκανες!

 Πάτε να πάρετε κι άλλη γνώμη κ πιο ειδικού όπως λέει η ιωαννα

Ναι απ' την αμνιοπαρακέντηση η αλήθεια είναι ότι τα αποτελέσματα είναι 99 % έγκυρα. Ναι. Σκοπεύω σύντομα!

πρίν από 13 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Καλώς ήρθες!!

Δεν θέλω καν να σκέφτομαι τι αγωνία περνάτε... Όπως είπανε και τα κορίτσια ψάξτε το οπωσδήποτε και πάρτε μια δεύτερη γνώμη και από άλλον εμβρυολογο και από κάποιον πιο ειδικό! Μην το αφήσετε έτσι! Και ευχομαι πραγματικά να είναι κάτι τυχαίο και να βγει ένα υγιέστατο μωράκι!! :x

Καλώς σας βρήκα. Αγωνία, άγχος, κλάματα. Χαλια. Μόνο η ελπίδα μας παρηγορεί. Ευχαριστούμε τόσο μα τόσο πολύ!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Martsi18 είπε:

Απ' όσο έχω ψάξει και σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία οι έρευνες σχετικά με την κοιλιομεγαλία ή την διάταση πλάγιων κοιλιών εγκεφάλου είναι αρκετά περιορισμένες καθώς αφορά ένα 0,3 % των κυήσεων. Το έμβρυο είναι φυσιολογικό σε όλα του. Αυτό μου κάνει και εμένα εντύπωση. Δεν μπορεί να έχουν πάει όλα τόσο καλά και ξαφνικά να βρίσκουμε αυτό μπροστά μας. Ως προς τις πιθανότητες σηκώνω πλέον τα χέρια ψηλά. 

Ναι απ' την αμνιοπαρακέντηση η αλήθεια είναι ότι τα αποτελέσματα είναι 99 % έγκυρα. Ναι. Σκοπεύω σύντομα!

Καλώς σας βρήκα. Αγωνία, άγχος, κλάματα. Χαλια. Μόνο η ελπίδα μας παρηγορεί. Ευχαριστούμε τόσο μα τόσο πολύ!!!

Πιστεύω ότι όλα πάνε καλά και θα πάνε καλύτερα.

Δρομολόγησε άμεσα μια γνώμη γενετιστή. Μην φοβάσαι να μάθεις. 

Ο γενετιστής θα μιλήσει ξανά με πιθανότητες.

Όλα είναι πιθανότητες.

Παίζουμε με τη στατιστική σε κάθε κυηση. Μην σε τρελαίνει. 

Θα το συζητήσετε για να δείτε τι θα κάνετε. Δεν μιλάω για τερματισμό κύησης. Δεν το θεωρώ πιθανό. 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , iwanna24 είπε:

Πιστεύω ότι όλα πάνε καλά και θα πάνε καλύτερα.

Δρομολόγησε άμεσα μια γνώμη γενετιστή. Μην φοβάσαι να μάθεις. 

Ο γενετιστής θα μιλήσει ξανά με πιθανότητες.

Όλα είναι πιθανότητες.

Παίζουμε με τη στατιστική σε κάθε κυηση. Μην σε τρελαίνει. 

Θα το συζητήσετε για να δείτε τι θα κάνετε. Δεν μιλάω για τερματισμό κύησης. Δεν το θεωρώ πιθανό. 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα είναι πιθανότητες. 
ΘΑ απευθυνθώ. Θεωρώ κι εγώ ότι ο τερματισμός είναι ένα πολύ ακραίο σενάριο που ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Martsi18 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα είναι πιθανότητες. 
ΘΑ απευθυνθώ. Θεωρώ κι εγώ ότι ο τερματισμός είναι ένα πολύ ακραίο σενάριο που ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. 

Διάβασε λίγο στο parents.org...όχι εδώ στο φόρουμ , στο παλιο parents.

Έχει άπειρα θέματα με μόνο καλή κατάληξη. Οι περισσότεροι δεν έκαναν καν αμνιο!

Τα ψάχνω και εγώ παράλληλα και δεν βλέπω κάτι να σε ανησυχεί ρε συ!

Δες στο παλιό parents!

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...