Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, iwanna24 είπε:

Διάβασε λίγο στο parents.org...όχι εδώ στο φόρουμ , στο παλιο parents.

Έχει άπειρα θέματα με μόνο καλή κατάληξη. Οι περισσότεροι δεν έκαναν καν αμνιο!

Τα ψάχνω και εγώ παράλληλα και δεν βλέπω κάτι να σε ανησυχεί ρε συ!

Δες στο παλιό parents!

Τα έχω διαβάσει όλα όλα όλα. Απλά οι συγκεκριμένες περιπτώσεις αφορούσαν κοιλιομεγαλιες μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Εμάς έχει ξεφύγει. 
 

Κι εγώ με βάση όσα διαβάζω νιώθω ότι είναι όλα καλα. Οι γιατροί όμως δεν μας καθησυχάζουν. Αντιθέτως είναι σίγουροι για νοητικά προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , Martsi18 είπε:

Τα έχω διαβάσει όλα όλα όλα. Απλά οι συγκεκριμένες περιπτώσεις αφορούσαν κοιλιομεγαλιες μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Εμάς έχει ξεφύγει. 
 

Κι εγώ με βάση όσα διαβάζω νιώθω ότι είναι όλα καλα. Οι γιατροί όμως δεν μας καθησυχάζουν. Αντιθέτως είναι σίγουροι για νοητικά προβλήματα. 

Σίγουροι ε; Πολύ παράξενο γιατί στη βιβλιογραφία δεν έχω δει την άμεση συσχέτιση κοιλιομεγαλιας με νοητική.

Να απευθυνθείς σε κάποιον γενετιστή.

Από εκεί και πέρα, αν και ο γενετιστής πει τα ίδια την απόφαση θα την πάρετε καθαρά εσείς.

Εσείς ξέρετε, τι μπορείτε και τι όχι.

Ξέρω κοπέλες που προχώρησαν πάρα τις ενδείξεις (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ένδειξη και όλα πήγαν τέλεια), ξέρω κοπέλες που διέκοψαν...

Το θέμα είναι, θα συνεχίσεις την κύηση ακόμα και αν έχει νοητική; Εκεί πρέπει να είσαι σαφής και σίγουρη. 

Σε κάθε περίπτωση, ο γενετιστής θα σας κατευθύνει καλύτερα, ώστε να ξέρετε τι μπορεί να αντιμετωπίσετε. 

Εγώ στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια...ελπίζω και πιστεύω ότι το μικρό σου εμβρυακι δεν έχει απολύτως τίποτα.

Στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά και να μας στελνεις...μην χάνεσαι.

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Σίγουροι ε; Πολύ παράξενο γιατί στη βιβλιογραφία δεν έχω δει την άμεση συσχέτιση κοιλιομεγαλιας με νοητική.

Να απευθυνθείς σε κάποιον γενετιστή.

Από εκεί και πέρα, αν και ο γενετιστής πει τα ίδια την απόφαση θα την πάρετε καθαρά εσείς.

Εσείς ξέρετε, τι μπορείτε και τι όχι.

Ξέρω κοπέλες που προχώρησαν πάρα τις ενδείξεις (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ένδειξη και όλα πήγαν τέλεια), ξέρω κοπέλες που διέκοψαν...

Το θέμα είναι, θα συνεχίσεις την κύηση ακόμα και αν έχει νοητική; Εκεί πρέπει να είσαι σαφής και σίγουρη. 

Σε κάθε περίπτωση, ο γενετιστής θα σας κατευθύνει καλύτερα, ώστε να ξέρετε τι μπορεί να αντιμετωπίσετε. 

Εγώ στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια...ελπίζω και πιστεύω ότι το μικρό σου εμβρυακι δεν έχει απολύτως τίποτα.

Στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά και να μας στελνεις...μην χάνεσαι.

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες οι μανούλες να κάνουν υγειεστατα μωράκια!!! Θα γράφω τώρα που σας βρηκα 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα! Σας συμβαίνει κ εσάς να είναι πολύ ήσυχο το μωρό για πολλές ώρες; Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί; Πως να ησυχάσω από αυτή τη σκέψη; Λένε στο τρίτο τρίμηνο πρεπει να μετράμε κ τις κινήσεις. Εμένα μπορεί να κάνει ώρες να εμφανιστεί ειδικά αν δεν είμαι ξαπλωμένη! Καλά αν φάω βαριά πάει δεν εμφανίζεται καθολου.. κοιμήθηκα και ξύπνησα με το άγχος αυτό! 28+1 σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Vasso87 είπε:

Κορίτσια καλημερα! Σας συμβαίνει κ εσάς να είναι πολύ ήσυχο το μωρό για πολλές ώρες; Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί; Πως να ησυχάσω από αυτή τη σκέψη; Λένε στο τρίτο τρίμηνο πρεπει να μετράμε κ τις κινήσεις. Εμένα μπορεί να κάνει ώρες να εμφανιστεί ειδικά αν δεν είμαι ξαπλωμένη! Καλά αν φάω βαριά πάει δεν εμφανίζεται καθολου.. κοιμήθηκα και ξύπνησα με το άγχος αυτό! 28+1 σήμερα...

Καλημέρα!!!

Και έμενα κάνει να εμφανιστεί ώρες η αλήθεια είναι, δεν ξέρω εάν καταφέρεις εσύ να ησυχάσεις εγώ πάντως δεν μπορώ. Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ για την κινητικότητα γενικά την εξέταζουμε μετά τις 32 εβδομάδες και αυτό πάλι είναι σχετικό, αλλά ούτε αυτό με καθησύχασε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Vasso87 είπε:

Κορίτσια καλημερα! Σας συμβαίνει κ εσάς να είναι πολύ ήσυχο το μωρό για πολλές ώρες; Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί; Πως να ησυχάσω από αυτή τη σκέψη; Λένε στο τρίτο τρίμηνο πρεπει να μετράμε κ τις κινήσεις. Εμένα μπορεί να κάνει ώρες να εμφανιστεί ειδικά αν δεν είμαι ξαπλωμένη! Καλά αν φάω βαριά πάει δεν εμφανίζεται καθολου.. κοιμήθηκα και ξύπνησα με το άγχος αυτό! 28+1 σήμερα...

Γενικά, κάθε έμβρυο έχει έναν δικό του ρυθμο...μπορεί δηλαδή, το μωρό σου να κάνει κάποιες φορές ώρες να εμφανιστεί...

Εφόσον το κάνει συχνά, έτσι είναι απλά.

Η μεγάλη μου κόρη, το έχω ξαναπεί, έκανα ειδική αίτηση να την ακούσω.

Η μικρή πάλι, παρακαλώ να κοιμηθεί και δεν κινούμαι καθόλου για να μην ξυπνήσει.

Δεν κοιμάται μάλλον ποτέ...

Κάθε έμβρυο είναι εντελώς διαφορετικό από όσο έχω καταλάβει...

Επίσης, στην πρώτη είχα πρόσθιο πλακούντα, ενώ τωρα οπίσθιο , όποτε καταλαβαίνω κάθε κίνηση πολυυυυ εύκολα.

Ακόμα, στην πρώτη ήμουν 75 κιλά αντίστοιχη βδομάδα, ενώ τώρα καμία σχέση...όλα παίζουν όλα.

Πάντως η μεγάλη ήσυχο έμβρυο, ήσυχο παιδί.

Στον 8ο πήγαινα συχνά στον γιατρό να δω τι κάνει και δεν κουνιέται...σκέψου πχ και μια ολόκληρη  μέρα δεν την ένιωθα καθόλου. 

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κυρίως ξάπλα, η καθιστή στον υπολογιστή σε απόλυτη ηρεμία..απαξ και με πιασουν νεύρα, άγχος κλπ κλπ πρέπει να κάνω ταμα..την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν έτοιμη να φύγω για υπέρηχο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Emmi@ είπε:

Και εγώ κυρίως ξάπλα, η καθιστή στον υπολογιστή σε απόλυτη ηρεμία..απαξ και με πιασουν νεύρα, άγχος κλπ κλπ πρέπει να κάνω ταμα..την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν έτοιμη να φύγω για υπέρηχο.

Κ γω έτσι κ αν φάω πολύ!φάε κάτι γλυκό λίγο σοκολάτα κάτι κ ξάπλωσε αν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου κ χώρου!έτσι ήταν κ η πρώτη κυηση μου ποτέ δν είδα την κοιλιά μου να κάνει κύματα!κ αν βάζω χέρι σταματάει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , marilia35 είπε:

Κ γω έτσι κ αν φάω πολύ!φάε κάτι γλυκό λίγο σοκολάτα κάτι κ ξάπλωσε αν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου κ χώρου!έτσι ήταν κ η πρώτη κυηση μου ποτέ δν είδα την κοιλιά μου να κάνει κύματα!κ αν βάζω χέρι σταματάει 

Αυτό κάνω, με τα γλυκά την ξεσηκωνω..αλλά πόσο γλυκό πια..βλέπω το ζάχαρο στον Θεό. 

Και μένα έτσι!! Στην αρχή όταν την πείραζα ανταποκρινόταν, τώρα με πήρε χαμπάρι και με γράφει το μωρό μου...σου λέει αυτή είναι τρελή ρε..αχαχα..

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Emmi@ είπε:

Αυτό κάνω, με τα γλυκά την ξεσηκωνω..αλλά πόσο γλυκό πια..βλέπω το ζάχαρο στον Θεό. 

Και μένα έτσι!! Στην αρχή όταν την πείραζα ανταποκρινόταν, τώρα με πήρε χαμπάρι και με γράφει το μωρό μου...σου λέει αυτή είναι τρελή ρε..αχαχα..

Εμένα έπιανε στην πρώτη κυηση κ το πορτοκαλί ως φρούτο που δν ανέβαζε το σάκχαρο!μόλις έτρωγα σχεδόν αμέσως σκουντουσε!πάντως να σε προειδοποιήσω εμένα οδό ήσυχος ήταν στην κοιλιά μετά χαμουλης καμία σχέση χαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emmi@ είπε:

Αυτό κάνω, με τα γλυκά την ξεσηκωνω..αλλά πόσο γλυκό πια..βλέπω το ζάχαρο στον Θεό. 

Και μένα έτσι!! Στην αρχή όταν την πείραζα ανταποκρινόταν, τώρα με πήρε χαμπάρι και με γράφει το μωρό μου...σου λέει αυτή είναι τρελή ρε..αχαχα..

Κάπως έτσι πάει...

Μην σε τρελαίνει γενικά...

Και αργότερα δεν θα κλωτσανε πιστεύω τόσο πολύ ...δεν θα έχουν καν χώρο...

Και θα νιώθουμε μεν κινήσεις αλλά όχι κλωτσιές...εδώ θα είμαστε να τα λέμε φυσικά.

 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, iwanna24 είπε:

Γενικά, κάθε έμβρυο έχει έναν δικό του ρυθμο...μπορεί δηλαδή, το μωρό σου να κάνει κάποιες φορές ώρες να εμφανιστεί...

Εφόσον το κάνει συχνά, έτσι είναι απλά.

Η μεγάλη μου κόρη, το έχω ξαναπεί, έκανα ειδική αίτηση να την ακούσω.

Η μικρή πάλι, παρακαλώ να κοιμηθεί και δεν κινούμαι καθόλου για να μην ξυπνήσει.

Δεν κοιμάται μάλλον ποτέ...

Κάθε έμβρυο είναι εντελώς διαφορετικό από όσο έχω καταλάβει...

Επίσης, στην πρώτη είχα πρόσθιο πλακούντα, ενώ τωρα οπίσθιο , όποτε καταλαβαίνω κάθε κίνηση πολυυυυ εύκολα.

Ακόμα, στην πρώτη ήμουν 75 κιλά αντίστοιχη βδομάδα, ενώ τώρα καμία σχέση...όλα παίζουν όλα.

Πάντως η μεγάλη ήσυχο έμβρυο, ήσυχο παιδί.

Στον 8ο πήγαινα συχνά στον γιατρό να δω τι κάνει και δεν κουνιέται...σκέψου πχ και μια ολόκληρη  μέρα δεν την ένιωθα καθόλου. 

Α και μένα πρόσθιος είναι κ γενικά λόγω ζαχάρου έχω πάρει λίγα κιλά κ είμαι κ μινιον έτσι κ αλλιώς..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasso87 είπε:

Κορίτσια καλημερα! Σας συμβαίνει κ εσάς να είναι πολύ ήσυχο το μωρό για πολλές ώρες; Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί; Πως να ησυχάσω από αυτή τη σκέψη; Λένε στο τρίτο τρίμηνο πρεπει να μετράμε κ τις κινήσεις. Εμένα μπορεί να κάνει ώρες να εμφανιστεί ειδικά αν δεν είμαι ξαπλωμένη! Καλά αν φάω βαριά πάει δεν εμφανίζεται καθολου.. κοιμήθηκα και ξύπνησα με το άγχος αυτό! 28+1 σήμερα...

Όχι. Δεν είναι ανησυχητικό αν σκεφτείς οτι κάθε έμβρυο έχει διαφορετικό ρυθμό κινητικότητας. Όταν νιώθεις όμως ανασφάλεια παίρνεις τον γιατρο σου να το δείτε, να δεις οτι είναι καλα. 

Επισης έχω  παρατηρήσει οτι όταν αγχώνομαι η κινητικότητα μειώνεται. Συνεπώς βάλε μουσικουλα, κανε ένα μπανάκι ηρέμησε και αν δεις οτι θες επιβεβαίωση κάλεσε το γιατρό σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Μπράβο κοπέλα μου...τέλεια όλα. 

Καλά τέλειο είναι το μωρό καλέ...πόσο θες να είναι;

Ο τράχηλος μας νοιάζει εμάς...το νινι σιγά σιγά τώρα θα αρχίσει να παίρνει...

Εγώ κοπέλες σκατα. Σόρρυ κιόλας.

Έκλεισε εντελώς ο λαιμός και φουλ βήχα.

Ξεκίνησα εισπνοές και αντιβίωση ξανά...

Κάποιος με έχει καταραστει...

Τι να πω...ας είναι η τελευταία ίωση.

Πέμπτη έχω γιατρό, να δούμε τράχηλο ξανά και το μικρό μπεμπε...

Όλα προς το παρόν καλά...σκέφτομαι ότι οοοοολα θα πάνε καλά, αφού παίρνω την κατάλληλη αγωγή!!!

Αχ πόσο σε νιώθω...εγώ μετα τον κοβιντ βαριά ίωση...

Τι να λέμε;

Λοιπόν, εγώ πέρασα φουλ βαριά τον κοβιντ.

Τρεις μέρες πολύ υψηλό πυρετό. Μπούκωμα 10 μέρες. Βήχας 15 μέρες πολύ έντονος. Εν τέλει αντιβίωση για να ηρεμήσω.

Σκέψου αγευσια δεν ξέρω πόσο καιρό είχα...άπειρο νομίζω...και ακόμα δεν έχω φουλ γεύση...για το μπούκωμα οτριβιν μόνο με πιάνει...με αφήνει...επίσης, vicks στον θώρακα και να το αναπνέεις σε νερό βραστο...

Καλή υπομονή και συμπάσχω, ειλικρινά. 

Τόσο πολύ ε;

Εμένα η γεύση δεν έχει ακόμα επανέλθει πλήρως...νοσησα 2 Μαρτίου νομίζω...

Ναι ναι γευση δεν έχασα μόνο όσφρηση και δεν έχει φτιάξει μυρίζω τα παντα αλλιωμενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...