Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Didimaki13 είπε:

Μπραβο σας!! 

Μπραβο σας, μια χαρα η μπεμπα! 

Το 99 νηστειας δεν το λες και φυσιολογικο, ειναι τσιμπημενο. Να το μετρας κι αν βλεπεις πολλες τιμες τετοιες επικοινώνησε μαζι του. 

Εγω κανω ινσουλίνη λογω του ζαχαρου νηστειας, αποτι εχω διαβασει τα μεταγευματικα μπορεις να τα φτιαξεις πιο ευκολα με διατροφή ενω το νηστειας δυσκολα. 

Κι εγω το ιδιο μετραω τις εβδομάδες αντιστροφα. Εμενα μου ειπε θα με βαλει απο 36-38 εβδομάδες αλλα δεν νομίζω να με κρατήσει μεχρι 38.

Όταν γεννας τρως άνετα, λενε οτι με το που φευγει ο πλακούντας στρωνει και ο διαβητης κυησης. Απλα μετα το 3μηνο πρεπει να κανεις μια καμπυλη. 

Εχω βρει μια πολυ χρησιμη ομαδα στο fb λεγεται διαβητης κυησης(ζαχαρο-μωρακια) εχω μαθει πολλα απο εκει. 

Εμενα το τοστ με ανεβαζει στον Θεό :angry:

Παίρνω μαγνησιο εδω και 2 μηνες αλλα δεν..βεβαια δεν ξερω πως θα μουν και χωρις αυτο. 

Μήπως εχεις συνδρομο καρπιαίου σωλήνα? 

Ανασκελα δεν κοιμομουν ουτε πριν μου κοβεται η ανάσα, μονο μπρούμυτα κοιμομουν,τωρα στο πλαι. Αχ να δω πως δεν θα τεντωνομαι, το κανω ασυναισθητα στον ύπνο μου :sad:

Εχω διαβασει οτι ειναι πολυ συνηθισμένο στην εγκυμοσύνη. 

Εγω δεν τις ρωταω, με καιει τοσο πολυ να κοιμηθω που τους λεω στριμωχτειτε λίγο κι εσεις :-P

Περαστικα σας, εγω ουτε 500 μετρα δεν μπορω να κανω, μια χαρα εισαι στα 2χλμ!

Ξαπλωνω πολλες φορες στον καναπέ ετσι αλλα οχι για πολυ, λογικα ισχυει οτι και με τον ύπνο, οσο λιγότερο τοσο καλυτερα. 

Καλημέρα κοριτσια! Επιτέλους κοιμηθηκα σερι και ξύπνησα 6.30,νιώθω αλλος ανθρωπος! 

Ναι τώρα μου παρουσιάστηκε το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα στην εγκυμοσύνη και το έχω πάνω από 2 μηνο.. ελπίζω μετά την γέννα να μου περάσει!! Υποφέρω πολύ κάποιες μέρες...μην πω κάθε μέρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Emmi@ είπε:

Κααααλημερααααα!!!

Τι να σου πω και εγώ, επειδή γενικά το μετράω συστηματικά από την αρχή της εγκυμοσύνης, εκεί βρισκόμαι από την αρχή και ο διαβητολογος μου λέει ότι είμαστε μια χαρά, θα ανησυχούσαμε πάνω από 110 στο νηστείας.. τώρα ότι ξέρεις, ξέρω.. εγώ το μετράω, τον εμπιστεύομαι και προχωράω..

Ξέρω σίγουρα ότι ο συγκεκριμένος δίνει πολύ δύσκολα ινσουλίνη στις έγκυες.. η συννιφαδα μου με παθολογική καμπύλη και απλά το ρυθμισε με διατροφή ( δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται με το νηστείας) αλλά και στις 2 εγκυμοσύνες της δεν της έδωσε ινσουλίνη..

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!το όριο στο νηστείας είναι 96 εσύ που έχεις 99 όντως δν είσαι τραγικά πάνω!το ιδανικότερο είναι να δεις τι στο ανεβάζει γτ κ κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!επίσης θα σου πω τι μου έχει πει η δική μου ενδοκρινολόγος!το σάκχαρο αναβαινει αν μένουμε ώρες νηστικοί!οπότε μου είπε πχ τρως 9 το βράδυ το βραδινό σου προ ύπνου κατά τις 11 να τρώω ένα φρούτο!

1 ώρα πρίν, Emmi@ είπε:

Κααααλημερααααα!!!

Τι να σου πω και εγώ, επειδή γενικά το μετράω συστηματικά από την αρχή της εγκυμοσύνης, εκεί βρισκόμαι από την αρχή και ο διαβητολογος μου λέει ότι είμαστε μια χαρά, θα ανησυχούσαμε πάνω από 110 στο νηστείας.. τώρα ότι ξέρεις, ξέρω.. εγώ το μετράω, τον εμπιστεύομαι και προχωράω..

Ξέρω σίγουρα ότι ο συγκεκριμένος δίνει πολύ δύσκολα ινσουλίνη στις έγκυες.. η συννιφαδα μου με παθολογική καμπύλη και απλά το ρυθμισε με διατροφή ( δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται με το νηστείας) αλλά και στις 2 εγκυμοσύνες της δεν της έδωσε ινσουλίνη..

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!το όριο στο νηστείας είναι 96 εσύ που έχεις 99 όντως δν είσαι τραγικά πάνω!το ιδανικότερο είναι να δεις τι στο ανεβάζει γτ κ κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!επίσης θα σου πω τι μου έχει πει η δική μου ενδοκρινολόγος!το σάκχαρο αναβαινει αν μένουμε ώρες νηστικοί!οπότε μου είπε πχ τρως 9 το βράδυ το βραδινό σου προ ύπνου κατά τις 11 να τρώω ένα φρούτο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , marilia35 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!το όριο στο νηστείας είναι 96 εσύ που έχεις 99 όντως δν είσαι τραγικά πάνω!το ιδανικότερο είναι να δεις τι στο ανεβάζει γτ κ κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!επίσης θα σου πω τι μου έχει πει η δική μου ενδοκρινολόγος!το σάκχαρο αναβαινει αν μένουμε ώρες νηστικοί!οπότε μου είπε πχ τρως 9 το βράδυ το βραδινό σου προ ύπνου κατά τις 11 να τρώω ένα φρούτο!

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!το όριο στο νηστείας είναι 96 εσύ που έχεις 99 όντως δν είσαι τραγικά πάνω!το ιδανικότερο είναι να δεις τι στο ανεβάζει γτ κ κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!επίσης θα σου πω τι μου έχει πει η δική μου ενδοκρινολόγος!το σάκχαρο αναβαινει αν μένουμε ώρες νηστικοί!οπότε μου είπε πχ τρως 9 το βράδυ το βραδινό σου προ ύπνου κατά τις 11 να τρώω ένα φρούτο!

Ναι, αυτό ισχύει γιατί τρώω κατά τις 9 κάθε μέρα..κοίτα όσο δεν ανησυχεί ο διαβητολογος και εγώ είμαι ήρεμη... Τώρα θα δούμε στο ραντεβού τέλος του μήνα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Emmi@ είπε:

Ναι, αυτό ισχύει γιατί τρώω κατά τις 9 κάθε μέρα..κοίτα όσο δεν ανησυχεί ο διαβητολογος και εγώ είμαι ήρεμη... Τώρα θα δούμε στο ραντεβού τέλος του μήνα...

Δν είναι να ανησυχείς βέβαια!εγώ έχω ραντεβού την τρίτη!χτες βγήκαμε έξω για μπέργκερ κ πήρα με ψωμί ολικής κ γλυκοπατάτες!χαχαχαχα το προσπάθησα!δν έχω το μηχανάκι απ' την πρώτη κυηση οπότε περιμένω ως την τρίτη!έχω κάνει κ θυροειδή κ πίνω χάπι αλλά ανέβηκε κ μου το αύξησε!όλα πανωωωω πανε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marilia35 είπε:

Δν είναι να ανησυχείς βέβαια!εγώ έχω ραντεβού την τρίτη!χτες βγήκαμε έξω για μπέργκερ κ πήρα με ψωμί ολικής κ γλυκοπατάτες!χαχαχαχα το προσπάθησα!δν έχω το μηχανάκι απ' την πρώτη κυηση οπότε περιμένω ως την τρίτη!έχω κάνει κ θυροειδή κ πίνω χάπι αλλά ανέβηκε κ μου το αύξησε!όλα πανωωωω πανε

εμένα μου είπε τέλος του μήνα..

Άσε ρε συ, τι πράγμα είναι αυτό, όλα να πηγαίνουν πάνω... Κοίτα εγώ προσπαθώ να κάνω διατροφή, κάποιες μέρες μπορώ  κάποιες με καταβαλλουν οι λιγούρες..οι τιμές ευτυχώς είναι εκεί πάντα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Emmi@ είπε:

εμένα μου είπε τέλος του μήνα..

Άσε ρε συ, τι πράγμα είναι αυτό, όλα να πηγαίνουν πάνω... Κοίτα εγώ προσπαθώ να κάνω διατροφή, κάποιες μέρες μπορώ  κάποιες με καταβαλλουν οι λιγούρες..οι τιμές ευτυχώς είναι εκεί πάντα...

Καλά κάνεις δν γίνεται κ να μην τρώμε!θυμάμαι στην πρώτη κυηση αν έτρωγα σταφιδόψωμο πήγαινε 150 ενώ πχ με πατάτες δν ανέβαινε!μόλις γεμνησουμε θα φύγουν ολα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marilia35 είπε:

Καλά κάνεις δν γίνεται κ να μην τρώμε!θυμάμαι στην πρώτη κυηση αν έτρωγα σταφιδόψωμο πήγαινε 150 ενώ πχ με πατάτες δν ανέβαινε!μόλις γεμνησουμε θα φύγουν ολα

Ναι!!!! Εμένα αυτό με τρελαίνει!!!

Με γιαούρτι έχω 96 και με 2 πιτογυρα με πατάτες 94... Δεν είναι να τρελενεσαι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Emmi@ είπε:

Ναι!!!! Εμένα αυτό με τρελαίνει!!!

Με γιαούρτι έχω 96 και με 2 πιτογυρα με πατάτες 94... Δεν είναι να τρελενεσαι;;;;;

Ναι ναι ισχύει!τα σημειώνεις κ τα βλέπει ο γιατρός στο ραντεβού?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marilia35 είπε:

Ναι ναι ισχύει!τα σημειώνεις κ τα βλέπει ο γιατρός στο ραντεβού?

Ναι ναι σημειώνω τα νηστείας και τα μεταγευματικα περίπου από την αρχή της εγκυμοσύνης.. τώρα μετά την καμπύλη που είπε να μην μετράω τα μεταγευματικα και να συνεχίσω το νηστείας μέχρι το ραντεβού μας...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Emmi@ είπε:

Ναι ναι σημειώνω τα νηστείας και τα μεταγευματικα περίπου από την αρχή της εγκυμοσύνης.. τώρα μετά την καμπύλη που είπε να μην μετράω τα μεταγευματικα και να συνεχίσω το νηστείας μέχρι το ραντεβού μας...

Αυτό το βαριέμαι λίγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , marilia35 είπε:

Αυτό το βαριέμαι λίγο!

Και εγώ το βαριέμαι πολύ..σκέψου ότι το κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνη αχαχαχαχαχαχαχα...χαλαλι τους μωρέ χαλάλι τους

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Emmi@ είπε:

Και εγώ το βαριέμαι πολύ..σκέψου ότι το κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνη αχαχαχαχαχαχαχα...χαλαλι τους μωρέ χαλάλι τους

Ισχύει το κάνεις κ απ' την αρχή!όπως λες χαλάλι!εγώ να σου πω την αλήθεια είχα πάρει 11 κιλά στην πρώτη κ έχασα 6 κιλά γρήγορα μου είχαν μείνει 5!δν τα έχασα ποτέ γτ έβγαλα το άχτι μου που δν έτρωγα αυτά που ήθελα χαχαχα!τώρα έχω πάρει 7 κιλά πιστεύω με την διατροφή τώρα δν θα πάρω πολλά ως τέλος!θέλω μάρκετ σήμερα για αναδιάταξη των τροφιμων

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marilia35 είπε:

Ισχύει το κάνεις κ απ' την αρχή!όπως λες χαλάλι!εγώ να σου πω την αλήθεια είχα πάρει 11 κιλά στην πρώτη κ έχασα 6 κιλά γρήγορα μου είχαν μείνει 5!δν τα έχασα ποτέ γτ έβγαλα το άχτι μου που δν έτρωγα αυτά που ήθελα χαχαχα!τώρα έχω πάρει 7 κιλά πιστεύω με την διατροφή τώρα δν θα πάρω πολλά ως τέλος!θέλω μάρκετ σήμερα για αναδιάταξη των τροφιμων

Καλά κάνεις, και εγώ το προσπαθώ πολύ με την διατροφή γιατί έχω κιλά από μόνη μου...εν τω μεταξύ καμία σχέση ρε παιδί μου η διατροφή με εγκυμοσύνη και χωρίς..όταν δεν ήμουν έγκυος ήμουν στρατιωτάκι ( αν και κοιλιοδουλη) και φεύγουν τα κιλά σαν νερό...τώρα, κλαψτα χαραλαμπε.. αχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Emmi@ είπε:

Καλά κάνεις, και εγώ το προσπαθώ πολύ με την διατροφή γιατί έχω κιλά από μόνη μου...εν τω μεταξύ καμία σχέση ρε παιδί μου η διατροφή με εγκυμοσύνη και χωρίς..όταν δεν ήμουν έγκυος ήμουν στρατιωτάκι ( αν και κοιλιοδουλη) και φεύγουν τα κιλά σαν νερό...τώρα, κλαψτα χαραλαμπε.. αχαχαχαχαχαχαχα

Τώρα ναι μόνο περνούμε κιλά!Εμενα με έχει πιάσει να πίνω αναψυκτικά που προ κύησης έπινα πιο σπάνια!κ λέω στον άντρα μου τώρα του λέω τέλος η μαγιονέζα στο τοστ!μου λέει εγώ γτ να μην τρώω?χαχαχα!λέω δν πειράζει κ σε σένα καλό θα κάνει!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marilia35 είπε:

Τώρα ναι μόνο περνούμε κιλά!Εμενα με έχει πιάσει να πίνω αναψυκτικά που προ κύησης έπινα πιο σπάνια!κ λέω στον άντρα μου τώρα του λέω τέλος η μαγιονέζα στο τοστ!μου λέει εγώ γτ να μην τρώω?χαχαχα!λέω δν πειράζει κ σε σένα καλό θα κάνει!

Αχαχαχαχα, αν σου πω ότι και εγώ είχα σκαλωσει με την μαγιονέζα; Που γενικά ούτε να την δω; Και εγώ την έχω κόψει και εννοείται και ο άντρας μου γιατί αυτός φαίνεται πιο πολλών μηνών από εμένα... αχαχαχαχαχαχαχα, εσένα πήρε κιλά εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...