Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, lenoutso είπε:

Κι εγώ είχα παει στις μανουλες Αυγούστου!Εγώ ΤΕΠ 28/11 αλλά υπολογίζουμε μια εβδομάδα πίσω!Υποφέρω από ναυτία κι εμετους όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!

Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοπέλα μου άρα μαζί είμαστε!καλά Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσω Σεπτέμβρη γιατί είμαι με καισαρική τέταρτη κιόλας οπότε θα μου το πάρουν σίγουρα νωρίτερα υπολογίζω γύρω στις 20 Αυγούστου λογικά πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά..

Πρώτη και δεύτερη εγκυμοσύνη Δεν είχα ναυτίες τίποτα..

Στην τρίτη γκρίνιαζα γιατί έλεγα ότι έχω ναυτία αυτό που ζω τώρα δεν υπάρχει στο τρίτο μου που δεν είχα τίποτα τελικά μπροστά σε αυτό που ζω τώρα.τώρα νιώθω ότι είμαι όλη μέρα πάνω σε μία βάρκα έχω κάνει και εμετό πόσες φορές.. πολλές φορές με πονάει και το στομάχι. Χάλια.

Οπότε σε νιώθω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Melody90 είπε:

Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοπέλα μου άρα μαζί είμαστε!καλά Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσω Σεπτέμβρη γιατί είμαι με καισαρική τέταρτη κιόλας οπότε θα μου το πάρουν σίγουρα νωρίτερα υπολογίζω γύρω στις 20 Αυγούστου λογικά πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά..

Πρώτη και δεύτερη εγκυμοσύνη Δεν είχα ναυτίες τίποτα..

Στην τρίτη γκρίνιαζα γιατί έλεγα ότι έχω ναυτία αυτό που ζω τώρα δεν υπάρχει στο τρίτο μου που δεν είχα τίποτα τελικά μπροστά σε αυτό που ζω τώρα.τώρα νιώθω ότι είμαι όλη μέρα πάνω σε μία βάρκα έχω κάνει και εμετό πόσες φορές.. πολλές φορές με πονάει και το στομάχι. Χάλια.

Οπότε σε νιώθω απόλυτα.

Περνάμε τα ίδια!Εγώ παίρνω πριπεραν.Αυτη τη φορά μου έδωσε η γυναικολόγος μου σιρόπι για τη ναυτία.Ελπιζω να πάνε όλα καλά για όλες μας.Κι εγώ πιστεύω τέλη Αυγούστου θα γεννήσω ,αν όλα πάνε καλά!Τρίτη έχω ραντεβού με γιατρό κι έπειτα πρέπει να κλείσω ραντεβού για αυχενική.

  • Μου αρέσει 1

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια όλα καλά θα πάνε. Από τις προηγούμενες 4 εγκυμοσύνες μου, η 4η ήταν η καλύτερη μου, την απόλαυσα πολύ περισσότερο από τις προηγούμενες που όλο κ κάποιο απρόοπτο συνέβαινε. Κ μετά την καισαρική την 2η-3η μέρα καθόμουν στο κρεβάτι σαν να μην είχα μολις γεννήσει.

Κ εγώ κανονικά βάσει πητ είμαι 3/10 αλλά επειδή ξέρω ότι στις 37+ θα με βάλει μέσα γι' αυτό μπήκα κατευθείαν εδώ. 

Το θέμα όμως είναι ότι σήμερα έχω προβληματιστει λίγο. Η πρώτη μου χοριακη την Πέμπτη ήταν 474.30 κ σήμερα που πήγα για επανάληψη ήταν 676.40 σε ακριβώς 48 ώρες..σας φαίνεται καλή? Θα περίμενα να είναι γύρω στα 800 τουλάχιστον... 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!δεν βρήκα μανούλες Σεπτεμβρίου 22 κ είχα πάει στις μανούλες Αυγούστου αλλά αφού σας βρήκα τώρα θέλω να μείνω εδώ άμα με θέλετε κ εσείς:D

ΤΕΡ 30/11 η σύλληψη έγινε πολύ αργά στον κύκλο οπότε υπολογίζει ο γιατρός ότι είμαι 7w 4d μία εβδομάδα πίσω δηλαδή.ακουσα καρδούλα επόμενο ραντεβού έχω στις 4/2.

Είμαι 31 χρονών έχω τρία αγόρια κ πάμε για τέταρτο νινι τώρα κ τέταρτη καισαρική.

Εύχομαι μια υπέροχη τελειομηνη καλή εγκυμοσύνη με γερά παιδάκια σε όλες.Η Παναγιά μαζί μας!

Να μαζευόμαστε λοιπόν όλες του Σεπτεμβρίου :x Μπράβο σας..με το καλό για το 4ο νινακι σας.. Τι ηλικίες έχουν τα παιδάκια σου..?

Έγω έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως θα το πω στη μικρή μου.. Τρελαίνεται με τα μωράκια και με τα ανηψάκια μου όλο τα χαϊδεύει, τα δίνει γάλα, τα κάνει μπανάκι κ δεν ζηλευει οταν τα εχω αγκαλια..Αλλά δεν ξέρω πώς θα είναι με το αδερφάκι της.. :) Θελω να πιστευω οτι επειδή είναι πολύ γλυκειά κ δοτική ότι δεν θα έχω πρόβλημα :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Να εμφανιστήκαμε κ εμείς οι μανούλες Σεπτεμβρίου! Σε όλες μας που τώρα ξεκινάμε αυτό το ταξίδι που θέλει πολλή υπομονή, καλή δύναμη! Για εμένα δεύτερο παιδάκι, έχω ένα παλικαράκι 3 χρονών. :wub: Εγώ σήμερα είμαι 6w+5d. Έχουμε ακούσει καρδούλα. Για όλες μας εύχομαι να φύγει γρήγορα το πρώτο τρίμηνο! Φύγε φύγε πρώτο τρίμηνο! 

3 hours ago, Maria 38 said:

 

Το θέμα όμως είναι ότι σήμερα έχω προβληματιστει λίγο. Η πρώτη μου χοριακη την Πέμπτη ήταν 474.30 κ σήμερα που πήγα για επανάληψη ήταν 676.40 σε ακριβώς 48 ώρες..σας φαίνεται καλή? Θα περίμενα να είναι γύρω στα 800 τουλάχιστον... 

Κορίτσι, χωρίς να είμαι γυναικολόγος, καλή μου φαίνεται η χοριακή, γιατί διπλασιάζεται ανά 48-72 ώρες. Σε κάθε περίπτωση, να μιλήσεις με την γιατρό σου αν προβληματίζεσαι νομίζω. Από 1000 κ πάνω χοριακή βλέπεις σάκο κυησης θυμάμαι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Maria 38 είπε:

Κοριτσάκια όλα καλά θα πάνε. Από τις προηγούμενες 4 εγκυμοσύνες μου, η 4η ήταν η καλύτερη μου, την απόλαυσα πολύ περισσότερο από τις προηγούμενες που όλο κ κάποιο απρόοπτο συνέβαινε. Κ μετά την καισαρική την 2η-3η μέρα καθόμουν στο κρεβάτι σαν να μην είχα μολις γεννήσει.

Κ εγώ κανονικά βάσει πητ είμαι 3/10 αλλά επειδή ξέρω ότι στις 37+ θα με βάλει μέσα γι' αυτό μπήκα κατευθείαν εδώ. 

Το θέμα όμως είναι ότι σήμερα έχω προβληματιστει λίγο. Η πρώτη μου χοριακη την Πέμπτη ήταν 474.30 κ σήμερα που πήγα για επανάληψη ήταν 676.40 σε ακριβώς 48 ώρες..σας φαίνεται καλή? Θα περίμενα να είναι γύρω στα 800 τουλάχιστον... 

Καλημερα…δεν ξερω απο χοριακες…εγω πηγα στην 10η μερα καθυστερησης και ειχα 4500 και η γυναικολογος κου μου ειπε πως ειναι πολυ καλη και δεν εχω ξανακανει και δεν νομιζω να ξανακανω…την τριτη εγω εχω ραντεβου για να δουμε εμβρυακι…και θελω να πιστευω να ακουσουμε και καρδουλα…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2022 at 2:44 ΜΜ, Maria 38 είπε:

Κοριτσάκια όλα καλά θα πάνε. Από τις προηγούμενες 4 εγκυμοσύνες μου, η 4η ήταν η καλύτερη μου, την απόλαυσα πολύ περισσότερο από τις προηγούμενες που όλο κ κάποιο απρόοπτο συνέβαινε. Κ μετά την καισαρική την 2η-3η μέρα καθόμουν στο κρεβάτι σαν να μην είχα μολις γεννήσει.

Κ εγώ κανονικά βάσει πητ είμαι 3/10 αλλά επειδή ξέρω ότι στις 37+ θα με βάλει μέσα γι' αυτό μπήκα κατευθείαν εδώ. 

Το θέμα όμως είναι ότι σήμερα έχω προβληματιστει λίγο. Η πρώτη μου χοριακη την Πέμπτη ήταν 474.30 κ σήμερα που πήγα για επανάληψη ήταν 676.40 σε ακριβώς 48 ώρες..σας φαίνεται καλή? Θα περίμενα να είναι γύρω στα 800 τουλάχιστον... 

Κοπέλα μου να σου ζήσουν τα παιδακια σου κ με το καλό το νινι!μη στέκεσαι στη χοριακη γιατί πολλές φορές εδώ στο φόρουμ ακούσαμε διάφορες ιστορίες.. άψογη χοριακη κακός υπέρηχος ή όχι καλή χοριακη κ άψογος υπέρηχος οπότε περίμενε να κάνεις υπέρηχο κ να ξες που βαδίζεις χωρίς άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σας παρακαλώ. Σε αντίθεση με το πρώτο τρίμηνο της πρώτης μου εγκυμοσύνης που δεν είχα σχεδόν κανένα σύμπτωμα, σε αυτή έχω πολλά συμπτώματα: αναγούλες, δυσφορία με μερικά τρόφιμα κλπ. Έχω όμως κ υπόταση. Το παρατηρώ από τότε που ξεκίνησα το σίδηρο το οποίο παίρνω μαζί με χυμό πορτοκάλι. Πίνω το χυμό και το σίδηρο, δεν περνούν 20 λεπτά κ αρχίζω να ζαλίζομαι κ η μεγάλη πέφτει στο 9.9 ή 10 περίπου. Το παρατηρώ τέσσερις μέρες συνεχόμενα τώρα. Θα πάρω τηλέφωνο τον γυναικολόγο μου απόψε, αλλά έλεγα μήπως έχει συμβεί κάτι τέτοιο κ σε εσάς. Με τσακίζει ελαφρώς, γιατί αναγκάζομαι να κάτσω ή να ξαπλώσω. Ο μικρός κλαψουρίζει γιατί θέλει βολτούλα εκείνη την ώρα... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ  κοριτσάκια. Με το καλό να δεχτούμε όλες τα νινακια μας..!!

Μίλησα με την μαία για να μου γράψει κάτι εξετάσεις για το θυρεοειδή γιατί πρέπει να ρυθμίσω άμεσα το χάπι κ θα μου γράψει να κάνω άλλη μια χοριακη αύριο να δούμε πώς πάει κ αναλόγως να κλείσουμε ραντεβού για υπέρηχο. 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Κορίτσια μου, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σας παρακαλώ. Σε αντίθεση με το πρώτο τρίμηνο της πρώτης μου εγκυμοσύνης που δεν είχα σχεδόν κανένα σύμπτωμα, σε αυτή έχω πολλά συμπτώματα: αναγούλες, δυσφορία με μερικά τρόφιμα κλπ. Έχω όμως κ υπόταση. Το παρατηρώ από τότε που ξεκίνησα το σίδηρο το οποίο παίρνω μαζί με χυμό πορτοκάλι. Πίνω το χυμό και το σίδηρο, δεν περνούν 20 λεπτά κ αρχίζω να ζαλίζομαι κ η μεγάλη πέφτει στο 9.9 ή 10 περίπου. Το παρατηρώ τέσσερις μέρες συνεχόμενα τώρα. Θα πάρω τηλέφωνο τον γυναικολόγο μου απόψε, αλλά έλεγα μήπως έχει συμβεί κάτι τέτοιο κ σε εσάς. Με τσακίζει ελαφρώς, γιατί αναγκάζομαι να κάτσω ή να ξαπλώσω. Ο μικρός κλαψουρίζει γιατί θέλει βολτούλα εκείνη την ώρα... 

Το παθαινω και εγω αυτο και ρωτησα τη γιατρο μου γιατι ρνω ζαλιζομουν η πιεση ηταν καλη και υπεθεσα μηπως ειναι απο ζαχαρο. Και μου πε η γιατρος αν ανεβει ξαφνικα ή πεσει κανει ζαλαδα...εγω το χα παρατηρησει οταν ειχα 5...6..ωρες να φαω και ετρωγα. Ε μετα ημουν βαρκα γιαλο.... σταματησα να εχω μεγαλα διαστηματα στο φαγητο και ηρεμησα λιγο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 29/1/2022 at 2:23 ΜΜ, lenoutso είπε:

Περνάμε τα ίδια!Εγώ παίρνω πριπεραν.Αυτη τη φορά μου έδωσε η γυναικολόγος μου σιρόπι για τη ναυτία.Ελπιζω να πάνε όλα καλά για όλες μας.Κι εγώ πιστεύω τέλη Αυγούστου θα γεννήσω ,αν όλα πάνε καλά!Τρίτη έχω ραντεβού με γιατρό κι έπειτα πρέπει να κλείσω ραντεβού για αυχενική.

Καλέ πιο σιρόπι?? μήπως emecalm?

Εγώ δεν είπα τίποτα το γιατρό αλλά την Παρασκευή θα του πω δεν παλεύεται άλλο.. βραχιόλι ναυτίας έχεις δοκιμάσει?

4 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Κορίτσια μου, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σας παρακαλώ. Σε αντίθεση με το πρώτο τρίμηνο της πρώτης μου εγκυμοσύνης που δεν είχα σχεδόν κανένα σύμπτωμα, σε αυτή έχω πολλά συμπτώματα: αναγούλες, δυσφορία με μερικά τρόφιμα κλπ. Έχω όμως κ υπόταση. Το παρατηρώ από τότε που ξεκίνησα το σίδηρο το οποίο παίρνω μαζί με χυμό πορτοκάλι. Πίνω το χυμό και το σίδηρο, δεν περνούν 20 λεπτά κ αρχίζω να ζαλίζομαι κ η μεγάλη πέφτει στο 9.9 ή 10 περίπου. Το παρατηρώ τέσσερις μέρες συνεχόμενα τώρα. Θα πάρω τηλέφωνο τον γυναικολόγο μου απόψε, αλλά έλεγα μήπως έχει συμβεί κάτι τέτοιο κ σε εσάς. Με τσακίζει ελαφρώς, γιατί αναγκάζομαι να κάτσω ή να ξαπλώσω. Ο μικρός κλαψουρίζει γιατί θέλει βολτούλα εκείνη την ώρα... 

Ζαλάδες είχα έντονες την προηγούμενη εβδομάδα..τώρα δεν έχω προς το παρόν..να το πεις στο γιατρό σου αφού γίνεται συνέχεια με το σίδηρο.

Κοίτα συστολική πίεση μεταξύ 10 και 11 είναι καλή για γυναίκα δεν είναι παθολογική. ταπεινή μου γνώμη ως νοσηλεύτρια.φυσικα κ να το πεις στο γιατρό όμως. Θα την ξανά μετράς μετά από μισή ώρα και εννοείται σε ήρεμη ψυχική κατάσταση να δεις πώς πάει..

πρίν από 24 λεπτά , Eirini89 είπε:

Το παθαινω και εγω αυτο και ρωτησα τη γιατρο μου γιατι ρνω ζαλιζομουν η πιεση ηταν καλη και υπεθεσα μηπως ειναι απο ζαχαρο. Και μου πε η γιατρος αν ανεβει ξαφνικα ή πεσει κανει ζαλαδα...εγω το χα παρατηρησει οταν ειχα 5...6..ωρες να φαω και ετρωγα. Ε μετα ημουν βαρκα γιαλο.... σταματησα να εχω μεγαλα διαστηματα στο φαγητο και ηρεμησα λιγο

Όντως το κάνει αυτό το σάκχαρο είμαι παθουσα! ειδικά σε προχωρημένη κύηση δεν τολμαω να μείνω νηστική πάνω από τέσσερις ώρες τα βλέπω όλα κωλυόμενα!

2 ώρες πρίν, Maria 38 είπε:

Ευχαριστώ πολύ  κοριτσάκια. Με το καλό να δεχτούμε όλες τα νινακια μας..!!

Μίλησα με την μαία για να μου γράψει κάτι εξετάσεις για το θυρεοειδή γιατί πρέπει να ρυθμίσω άμεσα το χάπι κ θα μου γράψει να κάνω άλλη μια χοριακη αύριο να δούμε πώς πάει κ αναλόγως να κλείσουμε ραντεβού για υπέρηχο. 

 

 

Άντε κοπέλα μου με το καλό ο υπέρηχος! Δεν ξέρω και εγώ μπορεί να χρειαστεί να πάρω τ4 πάλι.. το χρειάστηκα στις δύο εγκυμοσύνες τις πρώτες στην τρίτη δεν χρειάστηκα για να δούμε τώρα..

Εγώ έκανα σήμερα πολλές αιματολογικές μου πήραν 4-5 φιαλίδια τα βαμπίρ και έκανα και για κοξάκι να δω άμα το πέρασα ή αν νοσώ τώρα και έχω σκάσει έχω τρελαθεί με αυτό το θέμα..πραγματικά εύχομαι να έχω αντισώματα και να μην έκανε καμία ζημιά στο σπορακι μου...:(

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Καλέ πιο σιρόπι?? μήπως emecalm?

Εγώ δεν είπα τίποτα το γιατρό αλλά την Παρασκευή θα του πω δεν παλεύεται άλλο.. βραχιόλι ναυτίας έχεις δοκιμάσει?

 

Το πριπεραν παίρνω από σιρόπι.Εμεκαλμ πήρα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη..Δεν μπορώ να πω ότι έκανε και κάτι το ιδιαίτερο όπως και τα βραχιολακια.Τα έβαλα πάλι και σ' αυτή την εγκυμοσύνη αλλά τίποτα δεν μου έκαναν.Απο φυτικά χάπια για τη ναυτία μου πρότεινε τα novatac αλλά πήγα κατευθείαν στο πριπεραν.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ναυτιες έχω κ εγώ, ευτυχώς όχι σε σημείο να κάνω εμμετο βέβαια, αλλά αρκετά ενοχλητική γιατί τη νιώθω σχεδόν όλη μέρα.. στην πρώτη εγκυμοσύνη μου κ εγώ είχα πάρει κάτι φακελάκια με ένα σιρόπι, δεν θυμάμαι πως τα έλεγαν, στις άλλες 3 δεν είχα πάρει τίποτα.  Τώρα αναλόγως όταν πάω για υπέρηχο θα το συζητήσω μαζί του κ θα δούμε. Χτες που μίλησα με την μαία μου είπε να πάω περίπου στα μέσα του μήνα για υπέρηχο. 

Melody90 αν έχεις θέμα με το θυρεοειδή δες το άμεσα γιατί θέλει ρύθμιση το χάπι. Εγώ επειδή το έχω από 7 χρονών μόλις επιβεβαιώσω ότι είμαι έγκυος, είναι το πρώτο που τσεκάρω. Το κοξακι γιατί σε ανησυχεί? Έχεις τώρα η υπάρχει περίπτωση να το πέρασες μέσα στο μήνα? Ξέρω ότι είναι δύσκολο, είχε περάσει ο γιος μου όταν ήταν στον παιδικό σταθμό.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Σήμερα πήγα στη γιατρό μου κι όλα καλά με το σπορακι!Αρχίζει και σχηματίζεται.Ειμαι 9 εβδομάδων !πρέπει να κλείσω ραντεβού για αυχενική διαφάνεια ..

  • Μου αρέσει 3

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...