Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Μακάρι να ήταν όλα τόσο εύκολα.. Σπίτι μάλλον θα βρω στην Κόρινθο αλλά μέχρι τότε δεν νομίζω πως θα μπορούσα να ανταπεξέλθω μόνη μου με ένα μωρό κ 2 σκυλιά. Δεν είμαι κ σούπεργουμαν. 

Μετά τις 2 Αυγούστου που έχω ραντεβού με το γιατρό θα πάω Κόρινθο κ θα πάρω κ τα σκυλιά. Να κάνει ήρεμος τις διακοπές του ο προκομένος χωρίς όλους εμάς.. 

Έρχονται δύσκολες μέρες αλλά θα προσπαθήσω να τα καταφέρω. Σίγουρα χρειάζομαι βοήθεια όμως.

Και όμως είσαι!!! Στην αρχή μας φαίνονται όλα βουνό αλλά με τον καιρό όλα γίνονται. Βοήθεια θα χρειαστείς, ίσως μια γυναίκα κάποιες ώρες σίγουρα. Όσο για τα σκυλάκια η παρέα τους θα σε γεμίσει παρά πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα πήγα να δώσω το ωάριο του κύκλου μου.... αλλά είχε σπάσει! Τον προηγούμενο μήνα πάλι δεν το προλάβαμε. Ωραία τα πάω με τους φυσικούς... 10η μέρα και εγώ έχω κάνει ωορρηξία... Μήπως είναι κλουβια τα ωάρια μου??? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Simodoro είπε:

Το έχουμε ψάξει και είναι οκ.

Δε διαφωνώ ότι αν δεν είναι καλά δεν τα βάζουν αυτό που έγινε σε εμένα είναι παντα να μου λένε είναι άριστα ή πάρα πολύ καλά ενώ πιθανόν δεν ήταν. 

Στην προτελευταία προσπάθεια μου έβαλαν τέσσερα δύο άριστα και δύο παρά πολύ καλά και με πονηρεψε ο γυναικολόγος μου  ο οποίος μου είπε: αν ήταν τόσο καλά δε θα σου έβαζαν 4.

Στην επόμενη προσπάθεια όταν με πήραν για να μου πουν ότι την επόμενη θα μεταφέραμε μια άριστη και μια παρα πολύ καλή βλαστοκιστη. Ρώτησα την κοπέλα: δηλαδή είναι 5ΑΑ, 4ΑΑ?  Και μου τα μασαγαν τελικά έγιναν μια καλή και μια πολύ καλή χωρίς πάλι να μου απαντήσει ακριβώς την αξιολόγηση που διαβάζω εδώ σε άλλα κορίτσια 

Καλα εκανες και τα ζήτησες γραπτώς τότε. Με ποιο γιατρο εισαι; Γιατι δεν ρωτάς τον ίδιο την αξιολόγηση;

πρίν από 15 λεπτά , Eternity είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα πήγα να δώσω το ωάριο του κύκλου μου.... αλλά είχε σπάσει! Τον προηγούμενο μήνα πάλι δεν το προλάβαμε. Ωραία τα πάω με τους φυσικούς... 10η μέρα και εγώ έχω κάνει ωορρηξία... Μήπως είναι κλουβια τα ωάρια μου??? 

Η lh και ε2 ποσο ηταν πριν δυο μερες;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Simodoro είπε:

Το έχουμε ψάξει και είναι οκ.

Δε διαφωνώ ότι αν δεν είναι καλά δεν τα βάζουν αυτό που έγινε σε εμένα είναι παντα να μου λένε είναι άριστα ή πάρα πολύ καλά ενώ πιθανόν δεν ήταν. 

Στην προτελευταία προσπάθεια μου έβαλαν τέσσερα δύο άριστα και δύο παρά πολύ καλά και με πονηρεψε ο γυναικολόγος μου  ο οποίος μου είπε: αν ήταν τόσο καλά δε θα σου έβαζαν 4.

Στην επόμενη προσπάθεια όταν με πήραν για να μου πουν ότι την επόμενη θα μεταφέραμε μια άριστη και μια παρα πολύ καλή βλαστοκιστη. Ρώτησα την κοπέλα: δηλαδή είναι 5ΑΑ, 4ΑΑ?  Και μου τα μασαγαν τελικά έγιναν μια καλή και μια πολύ καλή χωρίς πάλι να μου απαντήσει ακριβώς την αξιολόγηση που διαβάζω εδώ σε άλλα κορίτσια 

Το άριστο ή πολύ καλό που λένε οι εμβρυολογοι δεν μπορεί  να αποκλείσει ανευπλοειδια, δηλ.χρωμοσομικες ανωμαλίες

Έτσι όπως τα περιγράφεις ο προεμφυτευτικος  είναι μονόδρομος, αφού έχετε ψάξει όλα τ αλλά, το μόνο αρνητικο που βρίσκω είναι το κόστος αλλά εάν το είχες κάνει από την αρχή μάλλον θα σου ερχοταν και πιο οικονομικά.

Εγώ πολύ θα ήθελα να κανω αλλά δυστυχως δεν με πιάνει η ηλικία και δεν έχω βλαστοκυστες έχω 3ης ημέρας. Νομίζω τον  προεμφυτευτικο θα έπρεπε να τον έχουν μέσα στο πρωτόκολλο της εξωσωματικής για να γινεται μια διαλογή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Αγάπ είπε:

Το άριστο ή πολύ καλό που λένε οι εμβρυολογοι δεν μπορεί  να αποκλείσει ανευπλοειδια, δηλ.χρωμοσομικες ανωμαλίες

Έτσι όπως τα περιγράφεις ο προεμφυτευτικος  είναι μονόδρομος, αφού έχετε ψάξει όλα τ αλλά, το μόνο αρνητικο που βρίσκω είναι το κόστος αλλά εάν το είχες κάνει από την αρχή μάλλον θα σου ερχοταν και πιο οικονομικά.

Εγώ πολύ θα ήθελα να κανω αλλά δυστυχως δεν με πιάνει η ηλικία και δεν έχω βλαστοκυστες έχω 3ης ημέρας. Νομίζω τον  προεμφυτευτικο θα έπρεπε να τον έχουν μέσα στο πρωτόκολλο της εξωσωματικής για να γινεται μια διαλογή.

Τι εννοείς ότι δεν σε πιάνει η ηλικία για τον προεμφυτευτικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Eternity είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα πήγα να δώσω το ωάριο του κύκλου μου.... αλλά είχε σπάσει! Τον προηγούμενο μήνα πάλι δεν το προλάβαμε. Ωραία τα πάω με τους φυσικούς... 10η μέρα και εγώ έχω κάνει ωορρηξία... Μήπως είναι κλουβια τα ωάρια μου??? 

Κάνεις πολύ νωρίς ωορρηξία, πρέπει να πηγαίνεις για υπέρηχο 6η μέρα. Στον φυσικό τυχαίνει και αυτό απλά πρέπει να το λάβει υπόψιν του ο γιατρός την επόμενη φορά. Εγώ σε έναν κύκλο πήγα 8η μέρα για υπέρηχο και ήταν ήδη πολύ μεγάλο, lh στα ύψη. Μου λέει έλα αύριο πρωί πρωί χωρίς ovitrelle μήπως το προλάβουμε, τελικά δεν. Από τότε πάω 6η-7η μέρα για υπέρηχο και σχεδόν πάντα το ίδιο βράδυ κάνω ovitrelle!

πρίν από 43 λεπτά , Simodoro είπε:

Το έχουμε ψάξει και είναι οκ.

Δε διαφωνώ ότι αν δεν είναι καλά δεν τα βάζουν αυτό που έγινε σε εμένα είναι παντα να μου λένε είναι άριστα ή πάρα πολύ καλά ενώ πιθανόν δεν ήταν. 

Στην προτελευταία προσπάθεια μου έβαλαν τέσσερα δύο άριστα και δύο παρά πολύ καλά και με πονηρεψε ο γυναικολόγος μου  ο οποίος μου είπε: αν ήταν τόσο καλά δε θα σου έβαζαν 4.

Στην επόμενη προσπάθεια όταν με πήραν για να μου πουν ότι την επόμενη θα μεταφέραμε μια άριστη και μια παρα πολύ καλή βλαστοκιστη. Ρώτησα την κοπέλα: δηλαδή είναι 5ΑΑ, 4ΑΑ?  Και μου τα μασαγαν τελικά έγιναν μια καλή και μια πολύ καλή χωρίς πάλι να μου απαντήσει ακριβώς την αξιολόγηση που διαβάζω εδώ σε άλλα κορίτσια 

Όταν έχεις προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες ο γιατρός θα θελήσει να σου βάλει όσα περισσότερα μπορεί ανάλογα την ηλικία σου. Δεν πιστεύω ότι σου λένε ψέματα για τα έμβρυα, άλλωστε δεν έχουν και λόγο να το κάνουν. Επίσης παίρνεις μια φωτό εκείνη την ημέρα, μπορείς να τις δείξεις οπουδήποτε και να ακούσεις ακόμα μια γνώμη. Καλά κανείς και αλλάζεις κέντρο για να σου φύγουν και οι αμφιβολίες και μπορεί να είναι και τυχερό, όλα μετράνε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Linoula είπε:

Τι εννοείς ότι δεν σε πιάνει η ηλικία για τον προεμφυτευτικο?

Αν δεν κάνω λάθος για να γίνει προεμφυτευτικος πρέπει να ζητήσει το κέντρο εξωσωματικής άδεια από την εθνική αρχή και υπάρχουν  κάποια στάνταρ για τα οποία το εγκρίνουν. (Ηλικία, αποτυχημένες ετ, ιστορικό με γενετικά προβλήματα  κτλ),  τουλάχιστον έτσι διάβασα στο ίντερνετ γιατί δεν ξέρω στη πράξη...Αλλά όπως και να χει εμένα είναι 3ης ημέρας και δεν έχω την επιλογή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Καντι είπε:

Καλα εκανες και τα ζήτησες γραπτώς τότε. Με ποιο γιατρο εισαι; Γιατι δεν ρωτάς τον ίδιο την αξιολόγηση;

Η lh και ε2 ποσο ηταν πριν δυο μερες;

Την 6η ημέρα έκανα υπέρηχο το απόγευμα και είχα ένα ωοθυλακιο 15 χιλιοστών. Δεν έκανα ορμονολογικες. Δύο μέρες μετά, το ωοθηλακιο έγινε 20*16, ενδομητριο :4,6 και LH 4,87 και Ε2 238. Έκανα ovitrelle το βράδυ για να το πάρουμε Δευτέρα πρωί 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Eternity είπε:

Την 6η ημέρα έκανα υπέρηχο το απόγευμα και είχα ένα ωοθυλακιο 15 χιλιοστών. Δεν έκανα ορμονολογικες. Δύο μέρες μετά, το ωοθηλακιο έγινε 20*16, ενδομητριο :4,6 και LH 4,87 και Ε2 238. Έκανα ovitrelle το βράδυ για να το πάρουμε Δευτέρα πρωί 

Γιατί δεν έκανες εξετάσεις 6η μέρα;;; Ήταν ήδη 15, φαινόταν ότι δεν ειχες  πολυ χρόνο μπροστά σου. Πάντως η ε2 δεν δείχνει για άδειο, μια χαρά φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Σποράκι είπε:

Κάνεις πολύ νωρίς ωορρηξία, πρέπει να πηγαίνεις για υπέρηχο 6η μέρα. Στον φυσικό τυχαίνει και αυτό απλά πρέπει να το λάβει υπόψιν του ο γιατρός την επόμενη φορά. Εγώ σε έναν κύκλο πήγα 8η μέρα για υπέρηχο και ήταν ήδη πολύ μεγάλο, lh στα ύψη. Μου λέει έλα αύριο πρωί πρωί χωρίς ovitrelle μήπως το προλάβουμε, τελικά δεν. Από τότε πάω 6η-7η μέρα για υπέρηχο και σχεδόν πάντα το ίδιο βράδυ κάνω ovitrelle!

Όταν έχεις προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες ο γιατρός θα θελήσει να σου βάλει όσα περισσότερα μπορεί ανάλογα την ηλικία σου. Δεν πιστεύω ότι σου λένε ψέματα για τα έμβρυα, άλλωστε δεν έχουν και λόγο να το κάνουν. Επίσης παίρνεις μια φωτό εκείνη την ημέρα, μπορείς να τις δείξεις οπουδήποτε και να ακούσεις ακόμα μια γνώμη. Καλά κανείς και αλλάζεις κέντρο για να σου φύγουν και οι αμφιβολίες και μπορεί να είναι και τυχερό, όλα μετράνε!

Δηλαδή 9η μέρα κάνεις ωορρηξία? Σου έχει πει αν αυτό είναι πρόβλημα? Καλά, αν όντως έκανα τόσο νωρίς, ο, τι να ναι μέρες προσπαθούσαμε μόνοι μας. 

Βέβαια παλιότερα την ωορρηξία μου την καταλάβαινα γύρω στη 12η μέρα. Χτες το βράδυ για παράδειγμα ένιωθα να θέλω να κάνω σεξ πολύ έντονα, ένιωθα τον πόνο στη δεξιά ωοθήκη και το πρωί δεν ένιωθα πια πόνο. Ήμουν ψιλιασμενη ότι μπορεί να έχει σπάσει και έτσι δε μου ήρθε κεραμμυδα. 

Γυρίσαμε σπίτι το μεσημέρι και προσπαθήσαμε και μόνοι μας. Αν το ωάριο ζει 24ωρο ήσουν και να έχουμε ελπίδες. Βέβαια με τέτοιο ενδομητριο πάλι δεν είναι να ελπίζω. Σκέφτομαι να πάρω το γυναικολόγο μήπως βοηθούσα την κατάσταση με utrogestan 

πρίν από 11 λεπτά , Σποράκι είπε:

Γιατί δεν έκανες εξετάσεις 6η μέρα;;; Ήταν ήδη 15, φαινόταν ότι δεν ειχες  πολυ χρόνο μπροστά σου. Πάντως η ε2 δεν δείχνει για άδειο, μια χαρά φαίνεται!

Μου είπε σε 2 μερες, δε μπορούσα να φανταστώ ότι θα πάει 20! Σε φυσικό παλιότερα είχαμε προλάβει και το είχαμε πάρει ενώ το είχαμε δει 19. Εκτός και αν έγινε επίτηδες από το γιατρό για να σπάσει... 

πρίν από 14 λεπτά , Σποράκι είπε:

Γιατί δεν έκανες εξετάσεις 6η μέρα;;; Ήταν ήδη 15, φαινόταν ότι δεν ειχες  πολυ χρόνο μπροστά σου. Πάντως η ε2 δεν δείχνει για άδειο, μια χαρά φαίνεται!

Πως καταλαβαίνεις από την ε2 αν είναι άδειο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Eternity είπε:

Δηλαδή 9η μέρα κάνεις ωορρηξία? Σου έχει πει αν αυτό είναι πρόβλημα? Καλά, αν όντως έκανα τόσο νωρίς, ο, τι να ναι μέρες προσπαθούσαμε μόνοι μας. 

Βέβαια παλιότερα την ωορρηξία μου την καταλάβαινα γύρω στη 12η μέρα. Χτες το βράδυ για παράδειγμα ένιωθα να θέλω να κάνω σεξ πολύ έντονα, ένιωθα τον πόνο στη δεξιά ωοθήκη και το πρωί δεν ένιωθα πια πόνο. Ήμουν ψιλιασμενη ότι μπορεί να έχει σπάσει και έτσι δε μου ήρθε κεραμμυδα. 

Γυρίσαμε σπίτι το μεσημέρι και προσπαθήσαμε και μόνοι μας. Αν το ωάριο ζει 24ωρο ήσουν και να έχουμε ελπίδες. Βέβαια με τέτοιο ενδομητριο πάλι δεν είναι να ελπίζω. Σκέφτομαι να πάρω το γυναικολόγο μήπως βοηθούσα την κατάσταση με utrogestan 

Ναι και να φανταστείς ότι έχω κύκλο 30 ημερών. Δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά επειδή είμαι υποψιασμένη πάω πάντα νωρίς και κάνω  εξετάσεις. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στον φυσικό μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, το 15 σε δυο μέρες είναι 19-20 που σημαίνει ωοληψια. Δεν μου έχει πει ότι είναι πρόβλημα, δεν τον είδα να τον απασχολεί. Δώστου να καταλάβει σήμερα, μπορεί να είστε τυχεροί!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Αγάπ είπε:

Αν δεν κάνω λάθος για να γίνει προεμφυτευτικος πρέπει να ζητήσει το κέντρο εξωσωματικής άδεια από την εθνική αρχή και υπάρχουν  κάποια στάνταρ για τα οποία το εγκρίνουν. (Ηλικία, αποτυχημένες ετ, ιστορικό με γενετικά προβλήματα  κτλ),  τουλάχιστον έτσι διάβασα στο ίντερνετ γιατί δεν ξέρω στη πράξη...Αλλά όπως και να χει εμένα είναι 3ης ημέρας και δεν έχω την επιλογή.

Δεν το γνώριζα ότι υπάρχει αυτή η διαδικασία. Ειναι ενα από τα επόμενα βήματα που έχουμε συζητήσει ότι θα κάνουμε αν δεν πετύχουν κι αυτά που έχουμε στην κατάψυξη. Σ ευχαριστώ για την πληροφορία 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Βγήκε κιόλας η χοριακη! 185!! (13μερα από εμβρυομεταφορα 3ων ημερών). Καλή ειναι λέτε???

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!Είσαι εγυουλα!!Καλούς διπλασιασμους και μια τελειομηνη και ανεφελη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Eternity είπε:

Δηλαδή 9η μέρα κάνεις ωορρηξία? Σου έχει πει αν αυτό είναι πρόβλημα? Καλά, αν όντως έκανα τόσο νωρίς, ο, τι να ναι μέρες προσπαθούσαμε μόνοι μας. 

Βέβαια παλιότερα την ωορρηξία μου την καταλάβαινα γύρω στη 12η μέρα. Χτες το βράδυ για παράδειγμα ένιωθα να θέλω να κάνω σεξ πολύ έντονα, ένιωθα τον πόνο στη δεξιά ωοθήκη και το πρωί δεν ένιωθα πια πόνο. Ήμουν ψιλιασμενη ότι μπορεί να έχει σπάσει και έτσι δε μου ήρθε κεραμμυδα. 

Γυρίσαμε σπίτι το μεσημέρι και προσπαθήσαμε και μόνοι μας. Αν το ωάριο ζει 24ωρο ήσουν και να έχουμε ελπίδες. Βέβαια με τέτοιο ενδομητριο πάλι δεν είναι να ελπίζω. Σκέφτομαι να πάρω το γυναικολόγο μήπως βοηθούσα την κατάσταση με utrogestan 

Μου είπε σε 2 μερες, δε μπορούσα να φανταστώ ότι θα πάει 20! Σε φυσικό παλιότερα είχαμε προλάβει και το είχαμε πάρει ενώ το είχαμε δει 19. Εκτός και αν έγινε επίτηδες από το γιατρό για να σπάσει... 

Πως καταλαβαίνεις από την ε2 αν είναι άδειο? 

Από αυτά που έχω καταλάβει και εγώ όλο αυτό το διάστημα η ε2 αν είναι χαμηλά μπορεί να είναι κυστικο. Γενικά υπολογίζω πάνω από 150 για κάθε ωοθυλάκιο. Χοντρικά πάντα και δικοί μου υπολογισμοί, μπορεί να είμαι και λάθος!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Σποράκι είπε:

Από αυτά που έχω καταλάβει και εγώ όλο αυτό το διάστημα η ε2 αν είναι χαμηλά μπορεί να είναι κυστικο. Γενικά υπολογίζω πάνω από 150 για κάθε ωοθυλάκιο. Χοντρικά πάντα και δικοί μου υπολογισμοί, μπορεί να είμαι και λάθος!

Για το λεπτό ενδομητριο να πάρω μόνη μου προγεστερονη ή cyclacur? Θα μου πεις να ρωτήσω το γιατρό αλλά έλα μου που δε τον βρίσκω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...