Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς μην αγχώνεσαι. Είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς. 

1. Η έγκριση βγαίνει την ίδια μέρα της επιτροπής και μπορείς να πάρεις τα φάρμακα αμέσως αλλά θα πρέπει να σου έχει γράψει συνταγή ο γιατρός σου την οποία θα έχεις μαζί σου μαζί με την απόφαση σε φαρμακείο του εοπυυ. Αν περνάς στο Μαρούσι τότε από το ίδιο μέρος θα πάρεις και τα φάρμακα σου

2. Η επιτροπή θέλει 2 σπερμοδιαγράμματα με διάστημα μεταξύ τους τουλάχιστον 75 μέρες, δηλαδή 2,5 μήνες οπότε αν έχετε μόνο ένα θα πρέπει να αναβάλεις το ραντεβού και να το πας 2,5 μήνες μετά το 1ο σπερμοδιάγραμμα ώστε να προλάβεις να κάνεις και το 2ο. Επίσης χρειάζεται γνωμάτευση ουρολόγου την οποία μπορείς να πάρεις και από το κέντρο εξωσωματικής που θα απευθυνθείς χωρίς όμως να χρειαστεί να πάει πράγματι σε ουρολόγο (τουλάχιστον στο Γεν το κάνουν σίγουρα αυτό). Για μένα πρέπει πρώτα να μιλήσεις με κάποιον εξωσωματικό και μετά να περάσεις επιτροπή, ή τουλάχιστον να έχεις προλάβει να κάνεις κάποια ραντεβού με κάποιους. 

3. Εννοείται σε κέντρο της επιλογής σας 

Βασικά θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις βρει πρώτα γιατρό γιατί εκείνος θα ορίσει τι φάρμακα θα πάρεις. Η επιτροπή σου δίνει έγκριση για τις μονάδες αλλά όχι για το ποια μάρκα και τι πρωτόκολλο θα κάνεις. 

Ναι Μαρούσι περναμε. Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου για τις πληροφορίες. Να τα βάλουμε σε μια σειρά μήπως έρθει το μπεμπάκι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Ρ.Γιωτου είπε:

Ναι Μαρούσι περναμε. Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου για τις πληροφορίες. Να τα βάλουμε σε μια σειρά μήπως έρθει το μπεμπάκι. 

Πρώτα κεντρο κ θα σε κατευθύνει με όλα τα χαρτιά για την επιτροπή ο γιατρός κ θα εγκριθεί δεν μένει κανεις απεξω σε κατευθύνει το κεντρο τι να κάνεις κ ο γιατρος . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Αυτό φοβάμαι και εγώ μην έχει πιάσει την ovitrelle. Τώρα θα πάω την Παρασκευή το πρωί για χοριακη.ακαρι να είμαι 

Με το καλοοοο!!!Καλά αποτέλεσματα!!!Πόσο χαίρομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

Πρώτα κεντρο κ θα σε κατευθύνει με όλα τα χαρτιά για την επιτροπή ο γιατρός κ θα εγκριθεί δεν μένει κανεις απεξω σε κατευθύνει το κεντρο τι να κάνεις κ ο γιατρος . 

Ναι όλοι εγκρίνονται, εμάς το κομμάτι με τα χαρτιά για την επιτροπή το χει αναλάβει ο γυναικολόγος και κάπου λίγο έχουμε χαθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Jamie είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου εγω ειμαι απο αυτες που φοβουνται τρελα την ναρκωση κ επελαξα για την διαδικασια της ωοληψιας 2 ωαριων την τοπικη μεθη.Ειλικρινα ηταν απλα σαν ενα γρηγορο τσιμπηματακι δεν πονεσα σχεδον καθολου κ τελειωσα σε 2 λεπτα ντυθηκα κ εφυγα.Μην φοβασαι ολα τα μπορουμε!!

 

Κοριτσια μου εχει τυχει σε καμια κοπελα μετα απο ενεση προγεστερονης να κανει μελανια κ να πρηστει σαν αιματωμα καπως;

Εγώ  έχω κάνει 11 ενέσεις προγεστερονης και πρέπει να έχω σίγουρα 7 μελανιές στην κοιλιά... πολλες φορες ομως δεν βγαζω ισια τη βελονα ισως φταιω εγω... Τρίτη ξεκίνησα και αντιπυκτικες ενέσεις... Έχω κάνει πραγματικά παααααρα πολλές ενέσεις κ κάθε φορά δυσκολεύομαι... Μόνο εγώ δυσκολεύομαι με τις ενέσεις?? Οι υπόλοιπες κοπέλες δυσκολεύεστε? τις κάνετε μόνες σας?

2 ώρες πρίν, Ρ.Γιωτου είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, σας παρακολουθώ και γω πολύ καιρό και για σε ήρθε η ώρα της εξωσωματικής με τον άντρα μου. Έχουμε κάποια προβλήματα και οι 2, μας προτείνει ο γιατρός μου τη λύση της εξωσωματικής και άμεσα και χωρίς να το πολυψάξουμε κλείσαμε ραντεβού με την επιτροπή της εξωσωματικής για μέσα Νοεμβρίου. Έχω όμως κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει:

1. Αν εγκριθουμε από την επιτροπή πόσο άμεσα παίρνουμε τα φάρμακα 2. Αν το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου έχει παθολογική αιτία πρέπει να κάνουμε κ δεύτερο ή πάμε με το ένα μαζί με τη γνωμάτευση του ουρολόγου

3. Αν όλα πάνε καλά και εγκριθουμε κ πάρουμε κ τα φάρμακα πρέπει να κλείσουμε ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής της επιλογής μας;;

Συγγνώμη για το σεντόνι απλά είμαι πολύ αγχωμενη.

 

 

 

 

 

Απ ότι θυμάμαι χρειάζονται 2 σπερμοδιαγραμματα και πρέπει να απέχει το πρωτο από το δεύτερο κάποιο διάστημα.

Εμεις οταν εγκρίθικαμε επιλέξαμε το κέντρο και ο γιατρος μας εκανε τη συνταγογραφιση ώστε να τα  παρουμε τα φάρμακα  απο το φαρμακείο του ΙΚΑ. Για να πάρετε τα φάρμακα από το ΙΚΑ χρειάζεστε τη συνταγογραφιση την έγκριση της επιτροπης και μια β-χοριακη που θα πρέπει να έχεις κάνει αν θυμάμαι καλά τις τελευταίες 10 μερες

 

1 ώρα πρίν, Tinkerbelly είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Έκανα τον πρώτο υπέρηχο ακριβώς 12 ημέρες μετά την πρώτη μέτρηση χοριακης. Έτσι γίνεται στην αρχή, μην αγχώνεσαι. Να σκέφτεσαι όμορφα πράγματα. Εγώ δεν ένιωθα καθόλου έγκυος ώσπου άρχισε να φουσκώνει η κοιλιά μου. Αφού τους πρώτους μήνες πήγαινα στη γιατρό και έλεγα αποκλείεται να υπάρχει κάτι εκεί μέσα, μέχρι που το βλέπαμε στον υπέρηχο. Πολύ περισσότερο στην αρχή που όλα ήταν πρωτόγνωρα!

Να απολαύσεις αυτή τη μαγική περίοδο κοπέλα μου, όλα καλά να πάνε μέχρι το τέλος!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Και εγώ δυσκολεύομαι να το πιστέψω... ξυπνάω τα ξημερώματα σκέφτομαι ότι είμαι εγκυος και δεν μπορώ να ξανακοιμηθω!!! Φοβάμαι μην είναι όνειρο και ξυπνήσω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς μην αγχώνεσαι. Είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς. 

1. Η έγκριση βγαίνει την ίδια μέρα της επιτροπής και μπορείς να πάρεις τα φάρμακα αμέσως αλλά θα πρέπει να σου έχει γράψει συνταγή ο γιατρός σου την οποία θα έχεις μαζί σου μαζί με την απόφαση σε φαρμακείο του εοπυυ. Αν περνάς στο Μαρούσι τότε από το ίδιο μέρος θα πάρεις και τα φάρμακα σου

2. Η επιτροπή θέλει 2 σπερμοδιαγράμματα με διάστημα μεταξύ τους τουλάχιστον 75 μέρες, δηλαδή 2,5 μήνες οπότε αν έχετε μόνο ένα θα πρέπει να αναβάλεις το ραντεβού και να το πας 2,5 μήνες μετά το 1ο σπερμοδιάγραμμα ώστε να προλάβεις να κάνεις και το 2ο. Επίσης χρειάζεται γνωμάτευση ουρολόγου την οποία μπορείς να πάρεις και από το κέντρο εξωσωματικής που θα απευθυνθείς χωρίς όμως να χρειαστεί να πάει πράγματι σε ουρολόγο (τουλάχιστον στο Γεν το κάνουν σίγουρα αυτό). Για μένα πρέπει πρώτα να μιλήσεις με κάποιον εξωσωματικό και μετά να περάσεις επιτροπή, ή τουλάχιστον να έχεις προλάβει να κάνεις κάποια ραντεβού με κάποιους. 

3. Εννοείται σε κέντρο της επιλογής σας 

Βασικά θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις βρει πρώτα γιατρό γιατί εκείνος θα ορίσει τι φάρμακα θα πάρεις. Η επιτροπή σου δίνει έγκριση για τις μονάδες αλλά όχι για το ποια μάρκα και τι πρωτόκολλο θα κάνεις. 
 

 

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς μην αγχώνεσαι. Είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς. 

1. Η έγκριση βγαίνει την ίδια μέρα της επιτροπής και μπορείς να πάρεις τα φάρμακα αμέσως αλλά θα πρέπει να σου έχει γράψει συνταγή ο γιατρός σου την οποία θα έχεις μαζί σου μαζί με την απόφαση σε φαρμακείο του εοπυυ. Αν περνάς στο Μαρούσι τότε από το ίδιο μέρος θα πάρεις και τα φάρμακα σου

2. Η επιτροπή θέλει 2 σπερμοδιαγράμματα με διάστημα μεταξύ τους τουλάχιστον 75 μέρες, δηλαδή 2,5 μήνες οπότε αν έχετε μόνο ένα θα πρέπει να αναβάλεις το ραντεβού και να το πας 2,5 μήνες μετά το 1ο σπερμοδιάγραμμα ώστε να προλάβεις να κάνεις και το 2ο. Επίσης χρειάζεται γνωμάτευση ουρολόγου την οποία μπορείς να πάρεις και από το κέντρο εξωσωματικής που θα απευθυνθείς χωρίς όμως να χρειαστεί να πάει πράγματι σε ουρολόγο (τουλάχιστον στο Γεν το κάνουν σίγουρα αυτό). Για μένα πρέπει πρώτα να μιλήσεις με κάποιον εξωσωματικό και μετά να περάσεις επιτροπή, ή τουλάχιστον να έχεις προλάβει να κάνεις κάποια ραντεβού με κάποιους. 

3. Εννοείται σε κέντρο της επιλογής σας 

Βασικά θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις βρει πρώτα γιατρό γιατί εκείνος θα ορίσει τι φάρμακα θα πάρεις. Η επιτροπή σου δίνει έγκριση για τις μονάδες αλλά όχι για το ποια μάρκα και τι πρωτόκολλο θα κάνεις. 

@Ρ.Γιωτου Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι αν η σαλπιγγογραφια σου δείχνει κλειστές σάλπιγγες, το ένα σπερμοδιαγραμμα είναι αρκετό δε χρειάζεσαι δεύτερο. Επίσης αν θυμάμαι καλά στην αίτηση για την επιτροπή συμπληρώνεις το όνομα του κέντρου στο οποίο θα την κανεις, όποτε θα πρέπει να εχεις αποφασίσει πριν την επιτροπή το κέντρο νομίζω ...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Εγώ  έχω κάνει 11 ενέσεις προγεστερονης και πρέπει να έχω σίγουρα 7 μελανιές στην κοιλιά... πολλες φορες ομως δεν βγαζω ισια τη βελονα ισως φταιω εγω... Τρίτη ξεκίνησα και αντιπυκτικες ενέσεις... Έχω κάνει πραγματικά παααααρα πολλές ενέσεις κ κάθε φορά δυσκολεύομαι... Μόνο εγώ δυσκολεύομαι με τις ενέσεις?? Οι υπόλοιπες κοπέλες δυσκολεύεστε? τις κάνετε μόνες σας?

Απ ότι θυμάμαι χρειάζονται 2 σπερμοδιαγραμματα και πρέπει να απέχει το πρωτο από το δεύτερο κάποιο διάστημα.

Εμεις οταν εγκρίθικαμε επιλέξαμε το κέντρο και ο γιατρος μας εκανε τη συνταγογραφιση ώστε να τα  παρουμε τα φάρμακα  απο το φαρμακείο του ΙΚΑ. Για να πάρετε τα φάρμακα από το ΙΚΑ χρειάζεστε τη συνταγογραφιση την έγκριση της επιτροπης και μια β-χοριακη που θα πρέπει να έχεις κάνει αν θυμάμαι καλά τις τελευταίες 10 μερες

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Και εγώ δυσκολεύομαι να το πιστέψω... ξυπνάω τα ξημερώματα σκέφτομαι ότι είμαι εγκυος και δεν μπορώ να ξανακοιμηθω!!! Φοβάμαι μην είναι όνειρο και ξυπνήσω!!!

Εγω μονη μου δεν μπορω βαζω το συζυγο και σημερα την εκανα να ειμαι ορθια ισως με βολευει καλυτερα απλα νιωθω λες και σιγα σιγα σκληραινει λιγο η κοιλια σε σχεση με πριν που ηταν πιο ζυμαρουλης και τρυπιοταν πιο ευκολα!

11 ώρες πρίν, Ms.magk είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να ενημερωθώ για τον γιατρό με ενδιαφέρει για εξωσωματική είναι στο Έλενα.

Εγω εκανα στο εμβρυογενεσις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από μένα! Χθες πήγα για υπέρηχο να δούμε ότι όλα είναι καλά..όλα καλά λοιπόν , περιμένω να αδιαθετήσω από μέρα σε μέρα και να ξεκινήσω ! Τα φάρμακα που μου έδωσε είναι puregon 225mg η δόση μου, arvekap 0,1mg, utrogestan, prolutex , vibramycin και orgalutran … Έχει κάποια κάνει μήπως με puregon ώστε να τη ρωτήσω κάτι σχετικέ με τη πένα ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από μένα! Χθες πήγα για υπέρηχο να δούμε ότι όλα είναι καλά..όλα καλά λοιπόν , περιμένω να αδιαθετήσω από μέρα σε μέρα και να ξεκινήσω ! Τα φάρμακα που μου έδωσε είναι puregon 225mg η δόση μου, arvekap 0,1mg, utrogestan, prolutex , vibramycin και orgalutran … Έχει κάποια κάνει μήπως με puregon ώστε να τη ρωτήσω κάτι σχετικέ με τη πένα ;

Στην πρώτη μου εξωσωματική είχα χρησιμοποιήσει puregon. Αν μπορώ να σε βοηθήσω ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 35 λεπτά , Lela79 είπε:

Στην πρώτη μου εξωσωματική είχα χρησιμοποιήσει puregon. Αν μπορώ να σε βοηθήσω ....

Μου έστειλε μήνυμα ήδη μια κοπέλα κ τη ρώτησα αυτό που ήθελα ! Αν δεν γνωρίζει ούτε εκείνη για σίγουρα , θα σου στείλω μήνυμα ! Σε ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2022 at 9:52 ΠΜ, Angot είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά! 

Να ρωτήσω, ξέρει κάποια αν γράφονται οι εξετασεις θρομβοφιλιας; και αν ναι σε ποιον γιατρό κλπ

Επισης βρίσκω στο Έλενας ραντεβού 10 Νοεμβρίου στο τμήμα αποβολων... Δεν ξερω αν έχει νόημα να παω διότι δεν είχα στην ουσία αποβολή. Τι λέτε; 

Καλημέρα Angot! Για μένα έχει νόημα να πηγαίνει κάθε γυναίκα που επιθυμεί εγκυμοσύνη στο τμήμα αποβολών του Ελενα και όχι, δεν είναι καθόλου απαραίτητο να έχεις αποβολές (ούτε εγώ είχα και πήγα). Είναι τόσοι οι παράγοντες που εξετάζουν που θα είσαι καλυμμένη μετά για μια υγιή εγκυμοσύνη. Επιπλέον σου κάνουν όλο τον έλεγχο θρομβοφιλίας εκεί και πληρώνεις παρά μόνο τη συμμετοχή για ένα σωρό ακριβές εξετάσεις! Ασε που η γιατρός (Οικονομοπούλου) παραμένει σε επαφή μαζί σου καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (εμείς ακόμα μιλάμε με μέιλ!) και πραγματικά σε κάνει να νιώθεις απίστευτη ασφάλεια, είναι καταπληκτική! Για να μη συζητήσω πόσο τέλεια ημερομηνία είναι η 10η Νοέμβρη που βρήκες ραντεβού (είναι τα γενέθλια μου τότε, χαχα και σου στέλνω γούρι) Σε φιλώ!

On 4/10/2022 at 10:48 ΠΜ, Angot είπε:

Τα περισσότερα τα έκανα μετά τη σφαλιάρα που έφαγα με την τρισωμια του μωρού. Πριν ξεκινήσω είχα κάνει ΑΜΗ σαλπιγγογραφια, λαπαροσκοπηση, και σπερμα.  Ακόμα δεν έχω βρει το λόγο που δεν εμενα έγκυος με φυσικό τρόπο. 

Πραγματικά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μείνεις έγκυος και με φυσικό τρόπο! Βάζω και στοίχημα, απλά δεν μπορώ να προβλέψω το πότε!! ;-)

Παράθεση

 

 

On 4/10/2022 at 4:44 ΜΜ, Zenia82 είπε:

Στο σφακ silvy μου. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από Οκτώβρη γιατί πριν δε ζητούσε. Και η γιατρός της πόλης μου επίσης ζήτησε.

Ακόμα καλύτερα!! 

Εμένα πριν 2 μέρες μου έγραψε βιταμίνες και δεν μου πήρε τίποτα πάντως...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!  Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο! Εγώ είμαι 6 εβδομάδων έγκυος με εξωσωματική κ είναι δίδυμα. Είναι η τρίτη προσπάθεια. Οι δύο προηγούμενες δυστυχώς απέτυχαν κ τα χάσαμε τα μωρά. Αλλά είχαν πρόβλημα τα έμβρυα. Δεν ήταν κ σωστή η κλινική. Τώρα στην 3 φορά πήγαμε σε άλλη κ πετύχαμε με την πρώτη. Εγώ ευτυχώς δεν έχω κανένα πρόβλημα γονιμότητας. Είμαι 32 κ ειμαι πάρα πολύ γονιμη κ υγιής αλλά δυστυχώς ο άντρας μου δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Τώρα ευτυχώς όλα πήγαν καλά κ έχουμε 2! Είχα μια αιμορραγία αυτές τις μέρες αλλά πέρασε. Η γιατρός μου είπε ότι συμβαίνει το 1 τρίμηνο αρκετά συχνά. Ήταν μόνο μία μέρα κ σταματησε. Παίρνω ακόμα φάρμακα εξωσωματικής. Μήπως έχει συμβεί σε καμία άλλη να έχει αίμα στην εγκυμοσυνη??  Αν μπορεί κάποια ας μου απαντήσει παρακαλώ. Όντως συμβαίνει ή να ανησυχήσω πιο πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , happiness79 είπε:

Καλημέρα Angot! Για μένα έχει νόημα να πηγαίνει κάθε γυναίκα που επιθυμεί εγκυμοσύνη στο τμήμα αποβολών του Ελενα και όχι, δεν είναι καθόλου απαραίτητο να έχεις αποβολές (ούτε εγώ είχα και πήγα). Είναι τόσοι οι παράγοντες που εξετάζουν που θα είσαι καλυμμένη μετά για μια υγιή εγκυμοσύνη. Επιπλέον σου κάνουν όλο τον έλεγχο θρομβοφιλίας εκεί και πληρώνεις παρά μόνο τη συμμετοχή για ένα σωρό ακριβές εξετάσεις! Ασε που η γιατρός (Οικονομοπούλου) παραμένει σε επαφή μαζί σου καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (εμείς ακόμα μιλάμε με μέιλ!) και πραγματικά σε κάνει να νιώθεις απίστευτη ασφάλεια, είναι καταπληκτική! Για να μη συζητήσω πόσο τέλεια ημερομηνία είναι η 10η Νοέμβρη που βρήκες ραντεβού (είναι τα γενέθλια μου τότε, χαχα και σου στέλνω γούρι) Σε φιλώ!

Πραγματικά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μείνεις έγκυος και με φυσικό τρόπο! Βάζω και στοίχημα, απλά δεν μπορώ να προβλέψω το πότε!! ;-)

 

Εμένα πριν 2 μέρες μου έγραψε βιταμίνες και δεν μου πήρε τίποτα πάντως...

Ναι happiness τελικά ρώτησα αν αλλαξε κάτι στο σύστημα τίποτα δεν άλλαξε.  Εξαρτάται λοιπόν από το γιατρο τι θέλει να χρεώσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2022 at 8:59 ΜΜ, κοτοπουλάκι είπε:

Γεια σου happiness! Πάντα χαίρομαι όταν διαβάζω μήνυμά σου. 

Λοιπόν το ψάχνω κ απ’ όσα έχω διαβάσει δεν υπάρχει λόγος καισαρικής στην σκπ ούτε ιδιαίτερος κίνδυνος από την επισκληρίδειο. Το νευρολόγο μου ακόμα δεν τον έχω βρει, ήταν σε άδεια την περασμένη βδομάδα κ τώρα είναι πνιγμένος προφανώς για να τον πετύχω κ να τον ρωτήσω. 

Την επόμενη Τετάρτη έχω ραντεβού μέσω σκάιπ να μιλήσω με τον Ιρλανδό γιατρό που με παρακολουθεί για τη βιταμίνη D να μου πει κ αυτός μια γνώμη. Μίλησα κ με μια βοηθό μητρότητας που ειδικεύεται στην αναπηρία η οποία ήταν κάθετη ότι η καισαρική δεν είναι όσο αθώα θεωρείται κ ο φυσικός τοκετός είναι καλύτερη επιλογή. Η ίδια έχει σκπ κ γέννησε 3 παιδιά με φυσικό τρόπο, τα 2 μάλιστα στο σπίτι της. Καλά εγώ στο σπίτι ούτε καν αλλά λέω πόσο εύκολα της βγήκε. 

Γενικά πάντως όσο το ψάχνω τόσο τείνω προς τη φυσιολογική οδό αν δεν υπάρξει κάποιος άλλος λόγος που να επιβάλλει καισαρική. Είδομεν.

Με τη φαιναρέτη θα αρχίσω τα μαθήματα τοκετού γύρω στα μέσα του μήνα, περιμένω να με ειδοποιήσουν, θα το θέσω ως θέμα κ στις μαίες εκεί. 

Ο μπεμπάκος φαίνεται να μεγαλώνει καλά, τώρα που νιώθω συχνά τις κινήσεις του αισθάνομαι κάπως πιο καλά. Ραντεβού έχω πάλι το Σάββατο 15/10 με το γυναικολόγο. Πάντα όταν πηγαίνω έχω τρομερό άγχος όμως για το τι θα ακούσω.. Μέχρι να πάρω το μωρό στα χέρια μου δεν θα ησυχάσω.. 

Εσύ πώς είσαι; Πώς πάει το μικρούλι σου; 

Συγχαρητήρια κορίτσι! Εύχομαι να έχεις καλούς διπλασιασμούς κ μια πολύ καλή εγκυμοσύνη! Εγώ τεστ δεν έκανα ποτέ, χοριακή κατευθείαν, δεν είμαστε τώρα να περνάμε αυτό το στρες. 

Γεια σου κοτοπουλάκι! Ημουν σίγουρη ότι θα το έψαχνες πολύ! Και εννοείται ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι γενικά η καλύτερη επιλογή, όπως κάθε τι φυσιολογικό άλλωστε, εκτός βέβαια κι αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι ανά περίπτωση. Θα το δεις ξανά και με το γιατρό σου, σίγουρα θα το ξανασυζητήσετε προσεχώς. 

Χαίρομαι που είσαι πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου! Ο γιος σου είναι δυνατός και θα σε καθησυχάζει κάθε φορά! Και ο δικός μου τελευταία κάνει πάρτυ, ώρες ώρες είναι τόσο έντονες οι κινήσεις του που φαίνονται με γυμνό μάτι, είναι εντυπωσιακό!!

Με τη Φαιναρέτη ξεκίνησα γυμναστική αυτή την εβδομάδα και έχω καταχαρεί που επιτέλους είναι πιο ενεργό το σώμα μου!!! Μαθήματα θα ξεκινήσω αύριο, αχ, για τόσο λίγο και δε θα είμαστε μαζί στα μαθήματα, τι κρίμα...! Νομίζω πάντως ότι βοηθούν πολύ στο να μπαίνουμε σιγά σιγά στο κλίμα! 

On 5/10/2022 at 7:02 ΠΜ, Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Την Παρασκευή είναι να κάνω χοριακη και σήμερα είπα να κάνω ένα τεστ. Βγήκε αχνό θετικό. Θα το ανεβάσω να το δείτε να μου πείτε. Βέβαια φοβάμαι μην πιάνει την ovitrelle που είχα κάνει στις 26 του μήνα και γι αυτό βγήκε αχνό 

Τι καλά!!! Να έχεις ένα πολύ μεγάλο νούμερο την Παρακευή, για να επισφραγίσει το θετικό αποτέλεσμα!!!

20 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης. Οι κοπέλες με τις θετικές χοριακες πότε κάνατε τον πρώτο υπερηχο? Εγώ σήμερα έκανα για δεύτερη φορά χοριακη. Δευτέρα ήταν 186 και σήμερα 409. Τον πρώτο υπέρηχο μου είπε θα τον κάνουμε 17/10. Αν όλα πάνε καλά δηλ θα είμαι τότε 6 εβδομάδων. Ανησυχω!! πως θα ξέρω  μέχρι τότε ότι όλα θα είναι καλά....

Εξαρτάται από τη χοριακή. Από κάποιες μονάδες και κάτω δε φαίνεται στον υπέρηχο, οπότε το υπολογίζουν με βάση το νούμερο της χοριακής το πότε θα τον προγραμματίσουν. Δε θυμάμαι καλά, νομίζω ότι η χοριακή πρέπει  να είναι πάνω από 2.000, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...