Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

12 minutes ago, teenthybell said:

Έχεις δίκιο οτι και να πεις. Είναι πράγματα που σκέφτομαι κ εγω.  Μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν θελει να κάνει σπερμοδιαγραμμα ας έρθει την μέρα της ωοληψιας κατευθείαν χαριστικα. Δηλαδή δυσκολευουμε κ τον γιατρό αντί να κάνουμε ότι μας λέει. Δεν ξέρω κορίτσια. Αυτός έχει ηδη ενα παιδι απο προηγούμενο γάμο κ ίσως δεν τον καιει τοσο.  Εχω πολύ εμπιστοσύνη στον συγκεκριμένο γιατρό οπότε ελπίζω μην πονεσω. Πιο πολύ είναι η ιδεα της βελόνας μάλλον.

Τι να πω; Μακάρι να πάνε όλα καλά και το τελευταίο που θα έχεις να θυμάσαι να είναι αυτή η αναποδιά του άντρα σου. Πάντως τώρα που θα δώσει το δείγμα θα του τα μετρήσουν πες του θέλει δεν θέλει και θα πάρετε και ραπόρτο χαχαχα

  • Χαχα 5

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ε με πολυκυστικές και πολυ καλή amh να περιμένεις αρκετά αυγουλάκια, εύχομαι και ποιοτικά. Να μας πεις πως πήγε :) 

Αν έβαλες 5ης μέρας και μεθαύριο έχεις χοριακή πως γίνεται να είναι μόνο 9 μέρες απο την ovitrelle? Αφού 7 μέρες έχουν ήδη περάσει την μέρα της ετ. Έχω την εντύπωση κορίτσι μου πως έχεις κάνει λάθος υπολογισμούς και είσαι 100% έγκυος 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. 

Λοιπόν ο γιατρός είδε πολλά αυγουλάκια χαχα αφού με το που ξεκίνησε τον υπέρηχο μου λέει οοο χαμός χαχαχα. Είχε πολλά στη δεξιά ωοθήκη μέτρησε τα πιο μεγάλα που ήταν γύρω στα 11-12 χιλιοστά αν θυμάμαι καλά 4-5 και πιο λίγα είχα στην αριστερή αλά είχαμε και εκεί. 

Ξεκινάω και olgalutran από το απόγευμα ,αύριο 300 μονάδες παρασκευή 225 και θα με ξαναδεί τότε. Μάλλον όπως πάμε ωοληψια τη Τετάρτη αλλά θα το δούμε και τι παρασκευή ,τον είδα αρκετά ευχαριστημένο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ria_ said:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. 

Λοιπόν ο γιατρός είδε πολλά αυγουλάκια χαχα αφού με το που ξεκίνησε τον υπέρηχο μου λέει οοο χαμός χαχαχα. Είχε πολλά στη δεξιά ωοθήκη μέτρησε τα πιο μεγάλα που ήταν γύρω στα 11-12 χιλιοστά αν θυμάμαι καλά 4-5 και πιο λίγα είχα στην αριστερή αλά είχαμε και εκεί. 

Ξεκινάω και olgalutran από το απόγευμα ,αύριο 300 μονάδες παρασκευή 225 και θα με ξαναδεί τότε. Μάλλον όπως πάμε ωοληψια τη Τετάρτη αλλά θα το δούμε και τι παρασκευή ,τον είδα αρκετά ευχαριστημένο.

Μπράβο! Πολύ θετικά όλα. Και είναι ακόμα νωρίς, μπορεί να εμφανιστούν κι άλλα στην πορεία. 'Έτσι όμορφα να συνεχίσεις!!! 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Είναι πολύ πρησμένο το στήθος μου και νοιώθω έτσι μια ενόχληση χαμηλά στην κοιλιά

Και εγώ πρησμένο στήθος, και κάποια ενόχληση κάτω χαμηλά και συνεχίζω να νοιώθω την ενόχληση!!! Μεχρι και χθες ενιωθα οτι θα παω τουαλετα και θα αδιαθετησω. Υπομονή 2 μερες μείνανε!!

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Μέχρι στιγμής πάντως πάει πολύ καλά η χοριακή σου. Έχει παραπάνω από διπλασιασμό και αυτό είναι πολύ καλό. Σου ζήτησε να κάνεις και 3η φορά; Ο μόνος τρόπος τώρα να δεις αν πηγαίνει καλά, αυτός είναι, με τις οριακές και ύστερα φυσικά ο υπέρηχος. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο παρά υπομονή. Και να είσαι αισιόδοξη :)

Σκέφτομαι να κάνω την επόμενη Δευτέρα άλλη μια χοριακη για να μου φύγει το στρες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Marlina είπε:

Και εγώ πρησμένο στήθος, και κάποια ενόχληση κάτω χαμηλά και συνεχίζω να νοιώθω την ενόχληση!!! Μεχρι και χθες ενιωθα οτι θα παω τουαλετα και θα αδιαθετησω. Υπομονή 2 μερες μείνανε!!

Σκέφτομαι να κάνω την επόμενη Δευτέρα άλλη μια χοριακη για να μου φύγει το στρες!

Αχχχ μακάρι να πάνε όλα καλά και να είμαι και εγώ έγκυος 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας τι κάνετε? Γνωρίζετε κανέναν από το Έλενα στο τμήμα Εξωσωματικής.?είχα τον Γ.αλλα σταμάτησε και πήγε Ιασώ αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα.εμαθα ότι πήγε καινούργιος γιατρός στο Έλενα και δεν γνωρίζω τίποτα γι'αυτόν.εχω στο μυαλό μου την Κ.στο Έλενα αλλά θα ήθελα να μάθω και για τους αλλούς αν γνωρίζετε..Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Καλησπέρα!

Βλέπω ότι πολλές κοπέλες έχουν γιατρό τον Σφακιανουδη. Επειδή θα κανω την πρώτη ωοληψια χώρις μεθη όπως μου είπε είμαι σε φυσικό κυκλο, έχετε καμια εμπειρία? Φοβάμαι τοσο πολύ.. τι νιωθεις??καλη επιτυχία κορίτσια σε όλες. Εγώ εχω καταλήξει ότι είναι και θέμα τύχης γενικά ολο. Το θέμα είναι να ταλαιπωρουμαστε όσο το δυνατόν λιγότερο.

Κορίτσια εμένα ο σύντροφός μου δεν πηγε που του εχω ζητήσει να κάνει σπερμοδιαγραμμα. Το αποφεύγει φοβάται τι να πω .. επισης αν δεν μπορέσει να δώσει σπέρμα ο σύντροφός την μέρα της ωοληψιας τι γίνεται?  Καταψυχουν το ωαριο? Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είναι πρωτογνωρα ολα.

Καλησπερα κοριτσι μου εγω ειμαι απο αυτες που φοβουνται τρελα την ναρκωση κ επελαξα για την διαδικασια της ωοληψιας 2 ωαριων την τοπικη μεθη.Ειλικρινα ηταν απλα σαν ενα γρηγορο τσιμπηματακι δεν πονεσα σχεδον καθολου κ τελειωσα σε 2 λεπτα ντυθηκα κ εφυγα.Μην φοβασαι ολα τα μπορουμε!!

 

Κοριτσια μου εχει τυχει σε καμια κοπελα μετα απο ενεση προγεστερονης να κανει μελανια κ να πρηστει σαν αιματωμα καπως;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μπράβο! Πολύ θετικά όλα. Και είναι ακόμα νωρίς, μπορεί να εμφανιστούν κι άλλα στην πορεία. 'Έτσι όμορφα να συνεχίσεις!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ,μακάρι !!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Έχεις δίκιο οτι και να πεις. Είναι πράγματα που σκέφτομαι κ εγω.  Μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν θελει να κάνει σπερμοδιαγραμμα ας έρθει την μέρα της ωοληψιας κατευθείαν χαριστικα. Δηλαδή δυσκολευουμε κ τον γιατρό αντί να κάνουμε ότι μας λέει. Δεν ξέρω κορίτσια. Αυτός έχει ηδη ενα παιδι απο προηγούμενο γάμο κ ίσως δεν τον καιει τοσο.  Εχω πολύ εμπιστοσύνη στον συγκεκριμένο γιατρό οπότε ελπίζω μην πονεσω. Πιο πολύ είναι η ιδεα της βελόνας μάλλον.

Όπως σου είπαν κ τα κορίτσια να μη το σκέφτεσαι καθόλου κ εγω χωρίς μέθη κάνω ένα λεπτό υπόθεση ντύνεσαι κ φεύγεις. Καλή επιτυχία να έχεις κ η διαδικασία να μη σε απασχολεί.  ❤

πρίν από 30 λεπτά , Kallo είπε:

Κορίτσια λέτε να κάνω κι άλλο τεστ αύριο που θα είναι δέκατη μέρα από την ovitrelle? Να δω και η γραμμή αν θα είναι πάλι ίδια ή πιο έντονη? 

Δε παίζει ρόλο  kallo μου πόσο έντονη ειναι η γραμμή.  Μεθαύριο Παρασκευή είναι η χοριακή?  Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , Zenia82 είπε:

Όπως σου είπαν κ τα κορίτσια να μη το σκέφτεσαι καθόλου κ εγω χωρίς μέθη κάνω ένα λεπτό υπόθεση ντύνεσαι κ φεύγεις. Καλή επιτυχία να έχεις κ η διαδικασία να μη σε απασχολεί.  ❤

Δε παίζει ρόλο  kallo μου πόσο έντονη ειναι η γραμμή.  Μεθαύριο Παρασκευή είναι η χοριακή?  Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Ναι την Παρασκευή. Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα, σας παρακολουθώ και γω πολύ καιρό και για σε ήρθε η ώρα της εξωσωματικής με τον άντρα μου. Έχουμε κάποια προβλήματα και οι 2, μας προτείνει ο γιατρός μου τη λύση της εξωσωματικής και άμεσα και χωρίς να το πολυψάξουμε κλείσαμε ραντεβού με την επιτροπή της εξωσωματικής για μέσα Νοεμβρίου. Έχω όμως κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει:

1. Αν εγκριθουμε από την επιτροπή πόσο άμεσα παίρνουμε τα φάρμακα 2. Αν το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου έχει παθολογική αιτία πρέπει να κάνουμε κ δεύτερο ή πάμε με το ένα μαζί με τη γνωμάτευση του ουρολόγου

3. Αν όλα πάνε καλά και εγκριθουμε κ πάρουμε κ τα φάρμακα πρέπει να κλείσουμε ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής της επιλογής μας;;

Συγγνώμη για το σεντόνι απλά είμαι πολύ αγχωμενη.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Jamie είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου εγω ειμαι απο αυτες που φοβουνται τρελα την ναρκωση κ επελαξα για την διαδικασια της ωοληψιας 2 ωαριων την τοπικη μεθη.Ειλικρινα ηταν απλα σαν ενα γρηγορο τσιμπηματακι δεν πονεσα σχεδον καθολου κ τελειωσα σε 2 λεπτα ντυθηκα κ εφυγα.Μην φοβασαι ολα τα μπορουμε!!

 

Κοριτσια μου εχει τυχει σε καμια κοπελα μετα απο ενεση προγεστερονης να κανει μελανια κ να πρηστει σαν αιματωμα καπως;

Καλησπέρα θα ήθελα να ενημερωθώ για τον γιατρό με ενδιαφέρει για εξωσωματική είναι στο Έλενα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης. Οι κοπέλες με τις θετικές χοριακες πότε κάνατε τον πρώτο υπερηχο? Εγώ σήμερα έκανα για δεύτερη φορά χοριακη. Δευτέρα ήταν 186 και σήμερα 409. Τον πρώτο υπέρηχο μου είπε θα τον κάνουμε 17/10. Αν όλα πάνε καλά δηλ θα είμαι τότε 6 εβδομάδων. Ανησυχω!! πως θα ξέρω  μέχρι τότε ότι όλα θα είναι καλά....

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Έκανα τον πρώτο υπέρηχο ακριβώς 12 ημέρες μετά την πρώτη μέτρηση χοριακης. Έτσι γίνεται στην αρχή, μην αγχώνεσαι. Να σκέφτεσαι όμορφα πράγματα. Εγώ δεν ένιωθα καθόλου έγκυος ώσπου άρχισε να φουσκώνει η κοιλιά μου. Αφού τους πρώτους μήνες πήγαινα στη γιατρό και έλεγα αποκλείεται να υπάρχει κάτι εκεί μέσα, μέχρι που το βλέπαμε στον υπέρηχο. Πολύ περισσότερο στην αρχή που όλα ήταν πρωτόγνωρα!

Να απολαύσεις αυτή τη μαγική περίοδο κοπέλα μου, όλα καλά να πάνε μέχρι το τέλος!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ρ.Γιωτου said:

Κορίτσια μου καλησπέρα, σας παρακολουθώ και γω πολύ καιρό και για σε ήρθε η ώρα της εξωσωματικής με τον άντρα μου. Έχουμε κάποια προβλήματα και οι 2, μας προτείνει ο γιατρός μου τη λύση της εξωσωματικής και άμεσα και χωρίς να το πολυψάξουμε κλείσαμε ραντεβού με την επιτροπή της εξωσωματικής για μέσα Νοεμβρίου. Έχω όμως κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει:

1. Αν εγκριθουμε από την επιτροπή πόσο άμεσα παίρνουμε τα φάρμακα 2. Αν το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου έχει παθολογική αιτία πρέπει να κάνουμε κ δεύτερο ή πάμε με το ένα μαζί με τη γνωμάτευση του ουρολόγου

3. Αν όλα πάνε καλά και εγκριθουμε κ πάρουμε κ τα φάρμακα πρέπει να κλείσουμε ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής της επιλογής μας;;

Συγγνώμη για το σεντόνι απλά είμαι πολύ αγχωμενη.

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς μην αγχώνεσαι. Είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς. 

1. Η έγκριση βγαίνει την ίδια μέρα της επιτροπής και μπορείς να πάρεις τα φάρμακα αμέσως αλλά θα πρέπει να σου έχει γράψει συνταγή ο γιατρός σου την οποία θα έχεις μαζί σου μαζί με την απόφαση σε φαρμακείο του εοπυυ. Αν περνάς στο Μαρούσι τότε από το ίδιο μέρος θα πάρεις και τα φάρμακα σου

2. Η επιτροπή θέλει 2 σπερμοδιαγράμματα με διάστημα μεταξύ τους τουλάχιστον 75 μέρες, δηλαδή 2,5 μήνες οπότε αν έχετε μόνο ένα θα πρέπει να αναβάλεις το ραντεβού και να το πας 2,5 μήνες μετά το 1ο σπερμοδιάγραμμα ώστε να προλάβεις να κάνεις και το 2ο. Επίσης χρειάζεται γνωμάτευση ουρολόγου την οποία μπορείς να πάρεις και από το κέντρο εξωσωματικής που θα απευθυνθείς χωρίς όμως να χρειαστεί να πάει πράγματι σε ουρολόγο (τουλάχιστον στο Γεν το κάνουν σίγουρα αυτό). Για μένα πρέπει πρώτα να μιλήσεις με κάποιον εξωσωματικό και μετά να περάσεις επιτροπή, ή τουλάχιστον να έχεις προλάβει να κάνεις κάποια ραντεβού με κάποιους. 

3. Εννοείται σε κέντρο της επιλογής σας 

Βασικά θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις βρει πρώτα γιατρό γιατί εκείνος θα ορίσει τι φάρμακα θα πάρεις. Η επιτροπή σου δίνει έγκριση για τις μονάδες αλλά όχι για το ποια μάρκα και τι πρωτόκολλο θα κάνεις. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...