Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Mimi87 είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας, είμαι στην 3ημερα από την εμβρυομεταφορα βλαστοκυστης 5ημερων, κανονικά περίμενα περίοδο σε 3 μέρες, και πριν λίγο σκουπιστηκα και είδα λίγο ροζ,υπάρχει περίπτωση αν είναι αυτό που λένε αίμα από την εμφύτευση???Είναι να σκάσω...

Ειναι πολυυυ πιθανό!!

Περίοδος δεν γινεται να σου έρθει αφού παίρνεις ομορμονες φαντάζομαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 hours ago, kateriiina25 said:

Αφού είπες ότι τα 4 ήταν σε τέλειο μέγεθος δεν κατάλαβα γιατί πήρε μόνο τα 2. Πως ήξερε ότι τα άλλα 2 δεν είναι εντάξει? Η Ε2 σου πόσο ήταν? Να στα έκαψε δεν παίζει εφόσον έπαιρνες ανταγωνιστές και αφού τα παρακέντησε κιόλας. Επίσης για τα φάρμακα που λες δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που έισαι ανασφάλιστη καθώς είσαι καλυμμένη από τον νόμο των ανασφάλιστων (για τα φάρμακα αλλά όχι για το επίδομα σε ιδιωτική κλινική). Επίσης αν ο άντρας σου είναι ασφαλισμένος τότε μπορείς να ασφαλιστείς κι εσύ ως προστατευόμενο μέλος. Την διέγερση κι εγώ ξέρω ότι πρέπει να την αποφύγεις για τόσο άμεσα οπότε ας προσπαθήσεις 2-3 φορές με φυσικούς ή με κλομιφαίνη-femara. Ο γιατρός σου ποιος είναι αλήθεια?  Μπορείς να γράψεις αν θες τα πρώτα γράμματα 

Ηταν 6 στην αριστερη ωοθηκη..Δευτερα μου λεει οτι τα 4 απ αυτα ηταν σε ονειρεμενο μεγεθος για τη μερα διεγερσης κ Ε2 698..Τεταρτη μου λεει οτι τα 2 απ τα 4 δε μεγαλωνουν αρκετα οποτε ας εχουμε σιγουρα μονο τα 2 κ Ε2 299. Παρασκευη μου κανει ωοληψια,συνερχομαι απο μεθη,που λεει πανευτυχης οτι τα 2 φαινονται τελεια αλλα τα υπολοιπα τεσσερα(τα τραβηξε κ αυτα) τζουφια,οπως το περιμενε..Το ιδιο απογευμα μου τηλ η εμβρυολογος κ μ ενημερωνει οτι αυτα τα δυο ειχαν κακο υλικο κ δεν τα βαλε καν για γονιμοποιηση.

Οταν λεω μου τα εκαψε,εννοω αυτον τον αμερικανικο ορο "fried eggs" που συμβαινει σε γυναικες ανω των 40 συνηθως απο υψηλη δοση γοναδοτροπινων..πχ εγω πηρα 300 puregon για δεκα μερες..Μια υποθεση κανω μπας κ καποια το χει ακουσει να συμβαινει απ το γιατρο της..

Ο γιατρος μου ειναι ο Π..

Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!

2 hours ago, Nancouka said:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!Επεσα κι εγώ στον αγώνα της εξωσωματικής 38χρ. πρώτη φορά,ήδη είμαι στην τρίτη μέρα με τις ενέσεις pergoveris .Ευτυχώς είναι τύπου pen  και μπορώ και τις κάνω μόνη μου. Σήμερα παρατήρησα ότι εχω πρήξιμο στην κοιλιά.Λέτε να είναι από τις ενέσεις?Γενικότερα ούτε πόνο έχω ούτε τίποτα  μόνο αυτό το πρηξιμο.Υπάρχουν συγκεκριμένα συμπτώματα?

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι απλά είναι πρώτη φορά και μου είναι όλα άγνωστα :-(

Γεια σου κοριτσι! Ετσι ημουν κ γω τον προηγουμενο μηνα κ σε νιωθω..Στο τελος της διεγερσης μου εξηγησε η μαια οτι συνηθως αυτα συμβαινουν αν ειναι υψηλη η δοση σου,αν εχεις πολλα ωοθηλακια η αν εχεις απλα ευαισθησια..Θελει οσο πιο λιγο αλατι γινεται,κανα χαλαρο περπατημα,νερα,πολλα νερα..να μην ανησυχησεις αν νιωσεις τα ποδια σου βαρια..Και υπομονη,λιγες μερες ειναι,θα ανακουφιστεις μετα την ωοληψια! Ευχομαι καλα αποτελεσματα!!

9 hours ago, Chris_V said:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! 
οι ιστορίες μας είναι ακριβώς οι ίδιες, έχουμε σχεδόν την ίδια ηλικία, ίδια περίπτωση, κατευθείαν ivf χωρίς προσπάθεια και ίδιο ορμονικό προφίλ. 
Την πρώτη μου προσπάθεια την έκανα όπως και εσυ, χωρίς να έχει μετρήσει ορμόνες και Ε2 ο γιατρός…δεν κατάλαβα τότε ποσό μεγάλο ρόλο έπαιζε…

Να μην στα πολυλογώ, μετά από 5 μέρες διεγερση Ε2 562, 2 ωοθηλακια και ο γιατρός στραβωμένος ότι δεν θα πάρουμε ωάριο και μου μειώνει τη δόση. Κανω ωοληψια με 4 ωοθηλακια,  φυσικα  2 κυστικα, ένα καλό και ένα μικρό και καταλήγω σε βιοχημική.

Ποτε ξανά δεν μου ειπε τη μέτρηση της Ε2 και ας ρωτούσα…απαράδεκτος. 
Τόσα φάρμακα που θα μπορούσα να είχα αποφύγει αν έβλεπε από την αρχή Ε2 και δεν κάναμε διεγερση, και 2500€ για φάρμακα ωοληψια και μεταφορά.

Φυσικά άλλαξα γιατρό, και την επόμενη φορά μετρήσαμε ε2 από τη 2η μέρα και βεβαιωθήκανε ότι δεν υπάρχει κυστικο  απο προηγούμενο κύκλο.

Αν έκανες ανταγωνιστές το πιο πιθανό είναι να μην στα έκαψε, αν όμως δεν σου εξηγήσει δεν θα μάθεις ποτε. 
 

Ευτυχως είναι τα κορίτσια και έτσι άνοιξαν και Εμενα τα μάτια μου….γιατί μέχρι τότε και δεν ήξερα και δεν καταλάβαινα μέχρι που την έπαθα.

Διεγερδη δεν μπορείς να κανείς στα καπάκια, πρέπει να περιμένεις 2 κύκλους. 
επισης τι δόση έπαιρνες; Ισωσ Παίζει ρόλο και αυτό νομίζω, εγώ περιμένω 2 κύκλους για πολλή χαμηλή. 
Επισης πριν κανείς άλλη διεγερση, καλό είναι να δεις και το πλήρες προφίλ σου και τον θυρεοειδή σου και να δουλέψεις όσο μπορείς για την καλή ποιότητα των ωαρίων, το α και ω για εμάς με χαμηλή AMH και τσιμπημένη FSH και αν θελεις τη γνώμη μου δες και έναν ενδοκρινολόγο που εξειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας πριν την επόμενη προσπάθεια. 
Οτι άλλο θελεις είμαστε εδώ! 
 

Γεια σου  κοριτσι! Πω πω ιστορια κ συ..κριμα...Και καλα το λες το ποσο βοηθουν τα κοριτσια εδω...γιατρινες δεν ειμαστε κ δε θα γινουμε βεβαια..αλλα εγω νιωθω ηδη πιο ηρεμη ενω περασε μιση μερα μονο...300 puregon επαιρνα για δεκα μερες...Απο εξετασεις εχω κανει τα παντα..ακομα κ τα ακριβα περιεργα μοριακα γονιδιακα..Καλα ολα ειναι..εκτος απ την ποιοτητα των ωαριων μου..τουλαχιστον ειδικα σ αυτον τον κυκλο(που κακως καναμε διαγερση εξαρχης απ οτι φαινεται)..Σα να χω παντως την εντυπωση οτι την πρωτη φορα ivf κανουν οτι να ναι οι γιατροι απλα για να παρουν εικονα για μας,το πως αντδρα ο οργανισμος κτλ..σα να ριχνουν αδεια μπας κ πιασουν γεματα κ βγαλουν κ κανα φραγκο αφου παμε κ ψαρωμενες κ ασχετες στην αρχη...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Στελλα33 said:

Κοριτσια μου καλησπερα! Με καποιες τα εχω πει σε προσωπικο μηνυμα και ξερουν την ιστορια μου! Ειμαι εδω για να σας δωσω δυναμη, να κοιτατε παντα τον στοχο μεχρι να τον πετυχετε! Εχετε τεραστια δυναμη ολες σας και ειμαι σιγουρη οτι θα καταφερετε να γινετε μανουλες! Εκανα την τριτη μου ετ τον σεπτεμβρη και μαλιστα ελεγα θα ηταν η τελευταια , νομιζα πως μου τελειωσαν τα ψυχικα αποθεματα! Πηρα δυο θετικες χοριακες και σημερα ειδα σακο! Σε μια βδομαδα θα παω να ακουσω καρδουλα! Να ειστε αισιοδοξες και να κανετε μονο θετικες σκεψεις! Ολα τα μπορουμε!

Κορίτσι μου συγχαρητήρια! Και σε σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Εύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους!

2 hours ago, Μαριευα said:

Ηταν 6 στην αριστερη ωοθηκη..Δευτερα μου λεει οτι τα 4 απ αυτα ηταν σε ονειρεμενο μεγεθος για τη μερα διεγερσης κ Ε2 698..Τεταρτη μου λεει οτι τα 2 απ τα 4 δε μεγαλωνουν αρκετα οποτε ας εχουμε σιγουρα μονο τα 2 κ Ε2 299. Παρασκευη μου κανει ωοληψια,συνερχομαι απο μεθη,που λεει πανευτυχης οτι τα 2 φαινονται τελεια αλλα τα υπολοιπα τεσσερα(τα τραβηξε κ αυτα) τζουφια,οπως το περιμενε..Το ιδιο απογευμα μου τηλ η εμβρυολογος κ μ ενημερωνει οτι αυτα τα δυο ειχαν κακο υλικο κ δεν τα βαλε καν για γονιμοποιηση.

Οταν λεω μου τα εκαψε,εννοω αυτον τον αμερικανικο ορο "fried eggs" που συμβαινει σε γυναικες ανω των 40 συνηθως απο υψηλη δοση γοναδοτροπινων..πχ εγω πηρα 300 puregon για δεκα μερες..Μια υποθεση κανω μπας κ καποια το χει ακουσει να συμβαινει απ το γιατρο της..

Ο γιατρος μου ειναι ο Π..

Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω για την περίπτωση που είπες ότι τα «καίνε» αλλά σίγουρα ισχύει αυτό που είπες στο τέλος ότι πάνε δοκιμαστικά την πρώτη φορά. Και είναι λογικό γιατί κάθε οργανισμός διαφέρει και κάτι που δούλεψε στην μια γυναίκα, σε μια άλλη με τα ίδια δεδομένα μπορεί να μην λειτουργήσει, οπότε προχωράς σε κάτι διαφορετικό. Είχε και άλλη κοπελα εδώ ανάλογο θέμα με την Ε2 που έπεφτε αντί να ανεβαίνει και είχε και ανάλογο αποτέλεσμα με σένα. Στην επόμενη της όμως άλλαξε εντελώς πρωτόκολλο και έχει 8 βλαστοκύστες στην κατάψυξη τώρα που την περιμένουν @silvy22. Δώσε αν θες μερικές ευκαιρίες στους φυσικούς προς το παρόν να μην χάνεις χρόνο και βλέπεις. Ο Π. μπορεί να είναι ντίβα και απόμακρος αλλά λένε ότι είναι καλός σε αυτό που κάνει οπότε μην αγχώνεσαι (προς το παρόν τουλάχιστον)

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποια από εσάς, μόλις έκλεισα τα 40 και τον τελευταίο καιρό η περίοδος μου διαρκεί λιγότερες μέρες. Βασικά έχω πολύ ροή την πρώτη ημέρα και από την δεύτερη λιγοστεύει πολύ το αίμα. Ξέρετε αν αυτό δείχνει κάτι για την γονιμότητα; Ή εάν επηρεάζει πχ στο τι έκβαση θα έχει η διέγερση για την ωοληψία;

Όταν η περίοδος μειώνεται δείχνει ότι έχει αρχίσει το σώμα να προετοιμάζεται για την εμμηνόπαυση. Μην φοβάσαι όμως, αυτή η προετοιμασία διαρκεί αρκετά, εγώ από τα 37 είδα μείωση στις μέρες περιόδου κ στη ροή, εμβρυομεταφορά έκανα κανονικά κ τώρα είμαι έγκυος. Η μαία μου είπε ότι έχω 10 χρόνια ακόμα να έχω περίοδο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Αγάπ said:

Ειναι πολυυυ πιθανό!!

Περίοδος δεν γινεται να σου έρθει αφού παίρνεις ομορμονες φαντάζομαι 

Ναι παίρνω κ cyclacur κ ένεση prolutex!Σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ, γτ αν είναι από την εμφύτευση δεν θα χει αρχίσει να ανεβαίνει η χοριακη ??

7 hours ago, Marlina said:

Καλησπέρα, εγώ την 6η μέρα μετα απο ετ βλαστοκυστης είχα καφέ υγρά έντονα και τελικά είμαι εγκυος!! Καλή επιτυχία!!!

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου κ με το καλό το μωράκι σας!!!Περίπου πόσες μέρες πριν αδιαθετησεις τα είδες θυμάσαι???έκανες τότε κάποιο τεστ??Εμένα με τρώει να κάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Εγώ είμαι κορίτσι μου. Η πρώτη χοριακη ήταν 52, μετά πήγε 212, μετά 1200 και τώρα πήγε 6683. Οπότε πες της να μην ανησυχεί. Όλα καλά θα πάνε. Απλά να κάνει υπομονή και να πιστέψει στο μωράκι της. Να του δώσει δύναμη. Εγώ συνέχεια του λέω κρατήσου γερά. Εγώ είμαι εδώ και προσπαθώ για σένα 

Βλαστοκυστες ή 3η μέρας είχες βάλει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!
Βλέπω που λέτε ότι σας έχουν πει να μην κάνετε διέγερση δυο συνεχόμενους κύκλους κι εγώ τώρα έχω ξεκινήσει διέγερση δεύτερο συνεχόμενο κύκλο.
Να ανησυχήσω ή επειδή παίρνω λίγες μονάδες (150 meriofert + 5 ημέρες femara) λέτε να μην επηρεάζει και να μην είναι πρόβλημα;

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα, δεν κρατήθηκα κ έκανα τεστ αρνητικό βγήκε. Όταν πήγα τουαλέτα βγήκε λίγη κρέμα vasclor και ήταν λίγο καφέ.Να ήταν από την εμφύτευση το αίμα και να μην το έδειξε το τεστ επειδή είναι ακόμα νωρίς?Χπριακη έχω στις 25

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kallo είπε:

Βλαστοκυστες 5ης μέρας. Η φίλη σου? 

Καλημέρα, εγώ είμαι η φίλη με τη χαμηλή χοριακή. Έβαλα μια βλαστοκύστη 5ης μέρας. Έκανα χθες χοριακη ,12η μέρα εμβρυομεταφοράς και ήταν 52. Αύριο έχω επανάληψη.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , ED83 είπε:

Καλημέρα, εγώ είμαι η φίλη με τη χαμηλή χοριακή. Έβαλα μια βλαστοκύστη 5ης μέρας. Έκανα χθες χοριακη ,12η μέρα εμβρυομεταφοράς και ήταν 52. Αύριο έχω επανάληψη.

Καλημερα. Και εγώ 52 είχα και μετά πήγε 212. Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου. Να έχεις πίστη. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και ανησυχείς. Λογικό. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ είχα αγχωθεί πολύ αλλά πήγαν όλα καλά 

πρίν από 44 λεπτά , Mimi87 είπε:

Κορίτσια καλημερα, δεν κρατήθηκα κ έκανα τεστ αρνητικό βγήκε. Όταν πήγα τουαλέτα βγήκε λίγη κρέμα vasclor και ήταν λίγο καφέ.Να ήταν από την εμφύτευση το αίμα και να μην το έδειξε το τεστ επειδή είναι ακόμα νωρίς?Χπριακη έχω στις 25

Ένα θα σου πω εγώ έκανα τεστ το πρωί πριν πάω να κάνω χοριακη και βγήκε αρνητικό και έκλαιγα όλη μέρα μέχρι να βγει η χοριακη γιατί νόμιζα ότι πάλι θα είχα αποτυχία. Τελικά η χοριακη ήταν θετική και είμαι έγκυος 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Kallo είπε:

Καλημερα. Και εγώ 52 είχα και μετά πήγε 212. Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου. Να έχεις πίστη. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και ανησυχείς. Λογικό. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ είχα αγχωθεί πολύ αλλά πήγαν όλα καλά 

Έχω απογοητευτεί πολύ, μακάρι να εξελιχθεί, θα μάθω αύριο από τη χοριακη. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, να πανε όλα καλα και σ ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις.

Σε ποια μέρα μετά την εμβρυομεταφορα έκανες τη χοριακη  και πόσες βλαστοκυστες είχες μεταφέρει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ED83 είπε:

Έχω απογοητευτεί πολύ, μακάρι να εξελιχθεί, θα μάθω αύριο από τη χοριακη. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, να πανε όλα καλα και σ ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις.

Να μας στείλεις αύριο να μας πεις. Όλα καλά θα πάνε θα το δεις. Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Να είσαι καλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ED83 said:

Καλημέρα, εγώ είμαι η φίλη με τη χαμηλή χοριακή. Έβαλα μια βλαστοκύστη 5ης μέρας. Έκανα χθες χοριακη ,12η μέρα εμβρυομεταφοράς και ήταν 52. Αύριο έχω επανάληψη.

Κορίτσι μου εμένα έτσι είχε ξεκινήσει η εγκυμοσύνη μου στον γιο μου,αρκετά μικρή αλλά όλα πήγαμε καλά!!Να είσαι αισιόδοξη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mimi87 είπε:

Κορίτσι μου εμένα έτσι είχε ξεκινήσει η εγκυμοσύνη μου στον γιο μου,αρκετά μικρή αλλά όλα πήγαμε καλά!!Να είσαι αισιόδοξη!!

Μακάρι να προχωρήσει, ευχαριστώ πολύ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...