Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, Ria_ είπε:

Αααα μάλιστα ,άρα συμβαίνει οπότε ! Σε ευχαριστώ κορίτσι μου . Θα περιμένω να κατέβει κανονικά και θα το πάρω τηλέφωνο γιατί θα ξεκινήσουμε προετοιμασία για έμβρυομεταφορα! 

Και εγω στην προετοιμασια ειμαι!Καλη μας επιτυχια λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , vasoula88 είπε:

Και εγω στην προετοιμασια ειμαι!Καλη μας επιτυχια λοιπον!!!

Καλή μας επιτυχία κορίτσι μου και αυτή να ήταν η τελευταία μας περίοδο για τους επόμενους 9 μήνες !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Chris_V είπε:

Αν δε πάρεις φάρμακα έτσι είναι ναι! Το καταλαβαίνεις και χωρίς την Ε2 στην αρχή. 
Και μου βάζεις ιδέες τώρα…!!! Λες να δοκιμάσω και εγώ κανέναν φυσικό; Ειμαι σε ίδια φάση με εσενα, και με φάρμακα 2 καλά παίρνω και από φόβο μηπως δεν πάρω τπτ χωρις δεν το σκεφτόμουν να δοκιμάσω φυσικό. 

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, τι δόσεις παίρνεις όταν κανείς διεγερση; Εγώ ειμαι στις 200 μονάδες. 

Εμένα ο φυσικός μου έχει ταιριάξει πολύ, νομιζω ενέσεις δεν θα ξαναπάρω γιατί η τελευταία φορά ήταν απογοήτευση. Επίσης φυσικός τροποποιημένος έχει αποτέλεσμα, μόνο φεμαρα το καλοκαίρι πήρα τρία και αν δεν κολλούσα Covid μπορεί να έπαιρνα και αλλά στην δεύτερη φάση γιατί είχα. Στην πρώτη διέγερση πήρα 300 μονάδες με αποτέλεσμα ένα ωάριο που αποδείχτηκε όχι καλό. Στις επόμενες δυο που άλλαξα γιατρό μου έδωσε 150 μαζί με χαπάκι, κλομιφεν Ή σεπραφαρ, πήρα από 3 σε κάθε ωοληψια. Δεν παίρνω πολλές μέρες γιατί κάνω νωρίς ωορρηξία και 9-10η μέρα έχω κάνει ωοληψια. Είναι λίγο κουραστικός ο φυσικός γιατί είσαι κάθε μήνα εξετάσεις, υπέρηχο ωοληψια αλλα σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχουμε άλλη επιλογή. Εγώ δεν θέλω άλλες ορμόνες, έχω και ιστορικό στην οικογένεια και φοβάμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ,να σας ρωτήσω κάτι . Μετά την ωοληψια τυχαίνει να αδιαθετησεις κ νωρίτερα ? Γιατί την έκανα 12/10 και σήμερα είδα αιματακι σα να κατεβαίνει περίοδος ,μου τ είπε κ ο γιατρός ότι μπορεί λίγο πιο νωρίς αλλά μου φάνηκε αρκετά νωρίς για αυτό ρωτάω 

Καλησπέρα! Αν θυμάμαι καλά στις τελευταίες 2 ωοληψιες αδιαθετησα 5 μέρες μετά ( μεταφορά θα έκανα σε επόμενο κυκλο οποτε είχα κόψει και τις ορμόνες). 

1 ώρα πρίν, Marlina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα ειμαι στην 6η εβδομάδα και βλέπω ροζ υγρά.... δηλ φαίνεται σαν πολύ πολύ αραιωμένο αιμα.. έχεις συμβεί σε άλλη κοπέλα αντίστοιχο???? Πφφ θα σκάσω πάλι... Ο γιατρός ειπε συμβαινει, ισως κουραστικά λιγο παραπάνω, να μην ανησυχώ... και να ξεκουράζομαι περισσότερο... 

Καλησπέρα... συμβαίνει να έχει μια γυναίκα ροζ υγρά. Σε πολλές συμβαίνει και σε μεγάλο διάστημα της εγκυμοσύνης. Το κόκκινο μας αγχωνει περισσότερο χωρίς και πάλι να προδικαζεται κάτι. Ξεκουρασου και όλα θα πάνε καλά 

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποια από εσάς, μόλις έκλεισα τα 40 και τον τελευταίο καιρό η περίοδος μου διαρκεί λιγότερες μέρες. Βασικά έχω πολύ ροή την πρώτη ημέρα και από την δεύτερη λιγοστεύει πολύ το αίμα. Ξέρετε αν αυτό δείχνει κάτι για την γονιμότητα; Ή εάν επηρεάζει πχ στο τι έκβαση θα έχει η διέγερση για την ωοληψία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπερα! Αυριο εχω εμβρυομεταφορα κ σημερα εκανα εξεταση προγεστερονης και βγηκε 36 η τιμη της. Πως σας φαινεται εσεις που ξερετε??? Συνηθως τοσο ειναι?? Επειδη κανω κ ενέσεις κ παιρνω κ utrogestan κ κρεμα κολπικη, περιμενα οτι θα ειναι παραπανω αλλα δεν ξερω κιολας πιο ειναι το ιδανικό... Ο γιατρος δεν ειπε τίποτα ακομη γιατί πριν λιγο του το στειλα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , SummerDream είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποια από εσάς, μόλις έκλεισα τα 40 και τον τελευταίο καιρό η περίοδος μου διαρκεί λιγότερες μέρες. Βασικά έχω πολύ ροή την πρώτη ημέρα και από την δεύτερη λιγοστεύει πολύ το αίμα. Ξέρετε αν αυτό δείχνει κάτι για την γονιμότητα; Ή εάν επηρεάζει πχ στο τι έκβαση θα έχει η διέγερση για την ωοληψία;

Γενικα όσο μεγαλωνεις ειναι συνηθισμένο να μικραίνει ο κύκλος. Φυσικά είναι μια ένδειξη ότι κάτι αλλάζει με τις ορμόνες σου . Για την διέγερση κάθε κύκλος είναι διαφορετικός εξετασεις ορμονικές δεν κανεις από εκεί θα βγάλεις συμπέρασμα.   

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα! Αν θυμάμαι καλά στις τελευταίες 2 ωοληψιες αδιαθετησα 5 μέρες μετά ( μεταφορά θα έκανα σε επόμενο κυκλο οποτε είχα κόψει και τις ορμόνες). 

Καλησπέρα... συμβαίνει να έχει μια γυναίκα ροζ υγρά. Σε πολλές συμβαίνει και σε μεγάλο διάστημα της εγκυμοσύνης. Το κόκκινο μας αγχωνει περισσότερο χωρίς και πάλι να προδικαζεται κάτι. Ξεκουρασου και όλα θα πάνε καλά 

Ναι και εγώ τα έχω κόψει όλα 1 μέρα πριν την ωοληψια ,μόλις αδιαθετησω μου είπε θα ξεκινήσουμε προετοιμασία έμβρυομεταφορας γιατί πήραμε πολλά και έπρεπε να ηρεμήσει ο οργανισμός . Σε ευχαριστώ πολύ ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Μαριευα said:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια..Και μεγαλουλα..σχεδον 43..Δυστυχως για σοβαρους λογους αργησαμε να προσπαθησουμε μωρακι με το συντροφο μου..δεν εχω κανενα γυναικολογικο θεμα..ομως λογικο για την ηλικια μου,εχω Αμη 0.41 και fsh 12.9..δεν αρχισαμε καν ελευθερες επαφες..μολις πηρα το Σπτεμβριο τις εξετασεις ετρεξα αμεσως για να αρχισω ivf. Και πριν τρεις βδομαδες ξεκινησα βραχυ πρωτοκολλο. Τζιφος..ειχα 6 ωοθηλακια στην αριστερη κ ενα τεραστιο στη δεξια..τη 10η μερα φανηκαν τεσσερα απ τα εξι οτι ειναι σε τελειο μεγεθος κ Ε2 καλη αναλογα..εκανα δυο βραδια ανταγωνιστη..τη 12η μερα ειχε πεσει η οιστραδιολη δυστυχως κ ελπιζαμε πλεον σε δυο ωοθυλακια...και τη 14η μερα τελικα μου πηρε μονο αυτα τα δυο που χαν μεν ωαριο μεσα αλλα αχρηστο..Γνωριζει καμια 1: ειναι σωστο που ο γιατρος δε μου μετρησε τις ορμονες 2η μερα κυκλου κ πατησε στου Σεπτεμβριου τις τιμες; Θα μπορουσε το πραμα να χει φανει κ να γλυτωσω τα 1000 ευρω των ενεσεων(ειμαι ανασφαλιστη κ τα πληρωνω μονη μου)κ τα 500 της ωοληψιας(250 τελικα επειδη ηταν αποτυχημενη η γονιμοποιηση) 2: Αν οι τιμες μου καπακια στον επομενο μου κυκλο ειναι καλες,να ξανακανω διεγερση με ορμονες η θα επιβαρυνθω πολυ; 3:Να κανω καν με ορμονες η χανω το χρονο μου κ να παω κατευθειαν σε φυσικο κυκλο; 4:Υπαρχει περιπτωση να μου τα εκαψε τα ωαρια; Μηπως επρεπε να μου τα χει παρει απ τη δωδεκατη μερα κ ας μην ηταν πολυ μεγαλα; Τη μερα που μου τα πηρε ειχαν φτασει 21χιλ. Γνωριζω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα θελα πολυ την αποψη σας..δεν ξερω ανθρωπο που να χει κανει ivf να συζητησω..μονο το γιατρο,ο οποιος ειναι μεγαλοσελεμπριτυ(με ειδε μονο την πρωτη φορα κ ξερω οτι δε θα τον ξαναδω) κ μου μιλαει κ με βλεπει για δυο λεπτα μονο ο συνεργατης του,ο οποιος δε θελει να μου εξηγει κατι,μονο οδηγιες μου δινει..

Αφού είπες ότι τα 4 ήταν σε τέλειο μέγεθος δεν κατάλαβα γιατί πήρε μόνο τα 2. Πως ήξερε ότι τα άλλα 2 δεν είναι εντάξει? Η Ε2 σου πόσο ήταν? Να στα έκαψε δεν παίζει εφόσον έπαιρνες ανταγωνιστές και αφού τα παρακέντησε κιόλας. Επίσης για τα φάρμακα που λες δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που έισαι ανασφάλιστη καθώς είσαι καλυμμένη από τον νόμο των ανασφάλιστων (για τα φάρμακα αλλά όχι για το επίδομα σε ιδιωτική κλινική). Επίσης αν ο άντρας σου είναι ασφαλισμένος τότε μπορείς να ασφαλιστείς κι εσύ ως προστατευόμενο μέλος. Την διέγερση κι εγώ ξέρω ότι πρέπει να την αποφύγεις για τόσο άμεσα οπότε ας προσπαθήσεις 2-3 φορές με φυσικούς ή με κλομιφαίνη-femara. Ο γιατρός σου ποιος είναι αλήθεια?  Μπορείς να γράψεις αν θες τα πρώτα γράμματα 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ποια κοπέλα ήταν που έκανε χοριακη τώρα πρόσφατα και ήταν 50+ και η 2η έφτασε τριψηφια? Ρωτάω γιατί μια φίλη έκανε σήμερα χοριακη και ήταν αντίστοιχα σχετικά μικρή η πρώτη χοριακη και θέλω να της δώσω κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια αύριο θα κάνω χοριακη … και με έχει πιάσει ανυπομονησία !! Πως θα κρατηθώ μέχρι αύριο δεν ξέρω !! Εντωμεταξύ συνεχίζω να έχω πονακια περιόδου , υπνηλία και η κοιλιά μου πρηστηκε. Ελπίζω να είμαι έγκυος και να μην είναι από τα φάρμακα …

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Κορίτσια αύριο θα κάνω χοριακη … και με έχει πιάσει ανυπομονησία !! Πως θα κρατηθώ μέχρι αύριο δεν ξέρω !! Εντωμεταξύ συνεχίζω να έχω πονακια περιόδου , υπνηλία και η κοιλιά μου πρηστηκε. Ελπίζω να είμαι έγκυος και να μην είναι από τα φάρμακα …

Καλη επιτυχία!!! Ευχομαι μια μεγαλη χοριακη!!Για ενα βράδυ δεν αντεχεις? Εδω αντεξες τόσες μέρες,θα περάσει κ αυτή. Βαλε καμία ταινια κ κοιμησου νωρις,μην το σκεφτεσαι ολο το βραδυ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μαριευα είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια..Και μεγαλουλα..σχεδον 43..Δυστυχως για σοβαρους λογους αργησαμε να προσπαθησουμε μωρακι με το συντροφο μου..δεν εχω κανενα γυναικολογικο θεμα..ομως λογικο για την ηλικια μου,εχω Αμη 0.41 και fsh 12.9..δεν αρχισαμε καν ελευθερες επαφες..μολις πηρα το Σπτεμβριο τις εξετασεις ετρεξα αμεσως για να αρχισω ivf. Και πριν τρεις βδομαδες ξεκινησα βραχυ πρωτοκολλο. Τζιφος..ειχα 6 ωοθηλακια στην αριστερη κ ενα τεραστιο στη δεξια..τη 10η μερα φανηκαν τεσσερα απ τα εξι οτι ειναι σε τελειο μεγεθος κ Ε2 καλη αναλογα..εκανα δυο βραδια ανταγωνιστη..τη 12η μερα ειχε πεσει η οιστραδιολη δυστυχως κ ελπιζαμε πλεον σε δυο ωοθυλακια...και τη 14η μερα τελικα μου πηρε μονο αυτα τα δυο που χαν μεν ωαριο μεσα αλλα αχρηστο..Γνωριζει καμια 1: ειναι σωστο που ο γιατρος δε μου μετρησε τις ορμονες 2η μερα κυκλου κ πατησε στου Σεπτεμβριου τις τιμες; Θα μπορουσε το πραμα να χει φανει κ να γλυτωσω τα 1000 ευρω των ενεσεων(ειμαι ανασφαλιστη κ τα πληρωνω μονη μου)κ τα 500 της ωοληψιας(250 τελικα επειδη ηταν αποτυχημενη η γονιμοποιηση) 2: Αν οι τιμες μου καπακια στον επομενο μου κυκλο ειναι καλες,να ξανακανω διεγερση με ορμονες η θα επιβαρυνθω πολυ; 3:Να κανω καν με ορμονες η χανω το χρονο μου κ να παω κατευθειαν σε φυσικο κυκλο; 4:Υπαρχει περιπτωση να μου τα εκαψε τα ωαρια; Μηπως επρεπε να μου τα χει παρει απ τη δωδεκατη μερα κ ας μην ηταν πολυ μεγαλα; Τη μερα που μου τα πηρε ειχαν φτασει 21χιλ. Γνωριζω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα θελα πολυ την αποψη σας..δεν ξερω ανθρωπο που να χει κανει ivf να συζητησω..μονο το γιατρο,ο οποιος ειναι μεγαλοσελεμπριτυ(με ειδε μονο την πρωτη φορα κ ξερω οτι δε θα τον ξαναδω) κ μου μιλαει κ με βλεπει για δυο λεπτα μονο ο συνεργατης του,ο οποιος δε θελει να μου εξηγει κατι,μονο οδηγιες μου δινει..

Καλή αρχή κορίτσι μου!! Η fsh σου είναι οριακή δεν είναι ανεβασμενη κ αυτο είναι καλό αλλά πάντα τη μετραμε μαζί με την ε2 γιατί λειτουργούν αντιστρόφως αναλογα .  Η ε2 τη Δευτέρη μέρα αν είναι ανεβασμενη αφήνει υπόνοια για κύστη αν υπάρχει κύστη δεν μπορεις να προχωρήσεις σε διέγερση γιατί η κύστη θα απορροφάει τα φάρμακα κ δε θα μεγαλώσουν τα υπόλοιπα ωοθηλακια. Εμένα μου είχαν πει ότι μπορώ να κάνω στο καπάκι διέγερση γιατί ήταν χαμηλή δόση 150 μονάδες. Αλλά αρνήθηκα. Όμως μην απογοητευεσαι είχες ωοθηλακια, είχες ανταπόκριση στα φάρμακα ας υποθεσουμε ότι ήταν ένας κακός κύκλος στις επόμενες προσπάθειες θα πάει καλύτερα. Ξέρεις όλα είναι τόσο σχετικά να σου τα πάρει νωρίτερα μπορεί να ήταν ανώριμα,  εφόσον έκανες διέγερση θα έκανες κ ενέσεις ανταγωνιστή orgalutran ή cetrotide οπότε δεν είχες φόβο να σπάσουν, το πιο πιθανό να είναι θέμα ποιότητας.. αν ο γιατρος σου δε σε καλύπτει μπορείς άνετα να τον αλλάξεις δώσε λίγο χρόνο κ βλέπεις.  Δεν κάνουν όλοι για όλους κ αυτο δεν είναι κακό.❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Maria.28 είπε:

Καλη επιτυχία!!! Ευχομαι μια μεγαλη χοριακη!!Για ενα βράδυ δεν αντεχεις? Εδω αντεξες τόσες μέρες,θα περάσει κ αυτή. Βαλε καμία ταινια κ κοιμησου νωρις,μην το σκεφτεσαι ολο το βραδυ..

Ναι κάτι τέτοιο θα κάνω ! Είναι που πλησιάζει η στιγμή ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποια από εσάς, μόλις έκλεισα τα 40 και τον τελευταίο καιρό η περίοδος μου διαρκεί λιγότερες μέρες. Βασικά έχω πολύ ροή την πρώτη ημέρα και από την δεύτερη λιγοστεύει πολύ το αίμα. Ξέρετε αν αυτό δείχνει κάτι για την γονιμότητα; Ή εάν επηρεάζει πχ στο τι έκβαση θα έχει η διέγερση για την ωοληψία;

Γεια σου summer, η ροή του αίματος δεν έχει σχέση με τη γονιμότητα σίγουρα όμως συμβαίνει λόγω ηλικίας. Οι ορμονικές εξετάσεις είναι αυτές που δείχνουν τη γονιμότητα.  Αυτές πως είναι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...