Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, minnie26 είπε:

Ναι , όποτε δεν παίζει κάποιο ρόλο αν οι βελόνες είναι εκτός ψυγείο γιατί σημασία έχει το φάρμακο ! Μπορεί να φάνηκε χαζή η ερώτηση , αλλά σαν πρώτη φορά δεν ξέρω κ όλας ..ρωτάω και το πιο απλό για να είμαι σίγουρη!

Μόνο το φάρμακο μας νοιάζει. Εγώ βέβαια για να μην ψάχνομαι και αφήσω κάτι απέξω τα βάζω όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Elmira είπε:

Έχω κάνει φυσικό τροποποιημενο 3 φορές τώρα ήταν τελείως φυσικός μιας κ τα αποτελέσματα μας πήγαιναν καλά.πιθανον επειδή έγινε μικρογονιμοποιηση μας χάλασε το ωράριο μιας κ ήταν μέτριο από τι κατάλαβα. Κ μας είπε να κάνει ο σύζυγος έναν έλεγχο τώρα αν κ πότε δεν είχαμε θέμα από εκείνον. 

Τι έλεγχο σπέρματος έχει κάνει ο σύζυγος ; Απλό σπερμοδιαγραμμα μόνο ; Καλό θα είναι να κάνει κ μια καλλιέργεια σπέρματος, κατακερματισμό κ οξειδωτικό στρες. Εμάς μας είχαν ζητήσει να κάνουμε όλο το πακέτο μετά τις αποτυχημένες εξωσωματικές γιατί αυτός θεωρείται ο πλήρης έλεγχος σπέρματος. Δείτε το κ αυτό .... 

Δε νομίζω ότι η μικρόγονιμοποίηση χαλάει το ωάριο .... ισα ισα ενισχυει τις πιθανότητες γονιμοποίησης του. Ισως να μην ήταν απλά καλό το ωάριο αυτού του μήνα ...

Ποσο χρόνων είσαι ; Μήπως να δοκίμαζες κ κανονική διέγερση για να αποφύγεις τη μηνιαία ταλαιπωρία κ απογοήτευση, αν το συνιστά  ο γιατρός σου, γιατί δε ξέρω αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που επιλέγεις τους φυσικούς κύκλους ; 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Μου είχαν πει για 2 ονόματα στη Λάρισα πριν χρόνια αλλά δεν τα θυμάμαι.  Μόνο αν τα ακούσω ξανά... Η φάση της διέγερσης παλεύεται. Το πολύ άγχος είναι στην αναμονή μετά την εμβρυομεταφορα. Αν δουλεύεις βοηθάει στο να περάσουν οι μέρες. Αλλιώς βρες βιβλία, ταινίες και σειρές που θα σε κάνουν να ξεχαστεις.

Καλή επιτυχία και σε λίγους μήνες αγκαλιά με τουλάχιστον 1 μωράκι 

 

Μπορει να εχεις ακουσει τον Μεσσηνη παλια, τωρα ειναι μεγάλος δεν δουλεύει πια. Κ τον Νταφοπουλο?? Εγω ειμαι σε αλλον.... Σ ευχαριστώ για το ενδιαφερον αλλα αν δεν πάνε καλα τα πραγματα δεν θα ψαξω αλλον εδω, ολοι σχεδον ειναι στην ιδια κλινικη μαλλον θα παω σε γιατρό σε αλλη πόλη! Σ ευχαριστώ πολυ!!! Μια βλαστοκύστη θα βαλω οπότε προς το παρόν με ενα μωρακι αγκαλια θα ειμαι πανευτυχής!Οσο για την αναμονή δεν ξερω πως θα την παλέψω,με φουλ διαλογισμο μαλλον. Μεθαυριο εχω ετ, ακομα ειμαι κομπλέ... Χαχα :rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Lela79 είπε:

Τι έλεγχο σπέρματος έχει κάνει ο σύζυγος ; Απλό σπερμοδιαγραμμα μόνο ; Καλό θα είναι να κάνει κ μια καλλιέργεια σπέρματος, κατακερματισμό κ οξειδωτικό στρες. Εμάς μας είχαν ζητήσει να κάνουμε όλο το πακέτο μετά τις αποτυχημένες εξωσωματικές γιατί αυτός θεωρείται ο πλήρης έλεγχος σπέρματος. Δείτε το κ αυτό .... 

Δε νομίζω ότι η μικρόγονιμοποίηση χαλάει το ωάριο .... ισα ισα ενισχυει τις πιθανότητες γονιμοποίησης του. Ισως να μην ήταν απλά καλό το ωάριο αυτού του μήνα ...

Ποσο χρόνων είσαι ; Μήπως να δοκίμαζες κ κανονική διέγερση για να αποφύγεις τη μηνιαία ταλαιπωρία κ απογοήτευση, αν το συνιστά  ο γιατρός σου, γιατί δε ξέρω αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που επιλέγεις τους φυσικούς κύκλους ; 

Τώρα θα κάνει ο σύζυγος αυτες τις εξετάσεις που ανέφερες διότι δεν του είχε ζητηθεί παλιότερα.

Ειμαι 38 το πρόβλημα είναι κυρίως στις σάλπιγγες αλλά τώρα με τα χρονια βλέπω πως έχουν αρχίσει να αλλάζουν κ τα ωάρια. 

Έχω ένα παιδάκι από φυσικό κύκλο 6 ετών κ προσπαθούμε για το δεύτερο 2 κύκλους που δεν γονιμοποίηθηκαν μια παλινδρομη κ 1 που γονιμοποίηθηκε κ δεν προχώρησε. Όλα αυτά σε 1.5 χρόνο περίπου.

Σίγουρα το ωράριο δεν ήταν το τέλειο αλλά ήταν οι μετρήσεις μας αυτές που θέλαμε κ έτσι προχωρήσαμε όμως ο γιατρός ητν πολύ σίγουρος ότι δεν πρέπει ν αξανα γίνει μικρογονιμοποιηση αλλά να κάνουμε απλά εξωσωματικη να εισέλθει μόνο του δλδ κ αν δεν πει καλά να μιλήσουμε για φάρμακα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να πάρω φαρμακα τα φοβάμαι πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Elmira είπε:

Τώρα θα κάνει ο σύζυγος αυτες τις εξετάσεις που ανέφερες διότι δεν του είχε ζητηθεί παλιότερα.

Ειμαι 38 το πρόβλημα είναι κυρίως στις σάλπιγγες αλλά τώρα με τα χρονια βλέπω πως έχουν αρχίσει να αλλάζουν κ τα ωάρια. 

Έχω ένα παιδάκι από φυσικό κύκλο 6 ετών κ προσπαθούμε για το δεύτερο 2 κύκλους που δεν γονιμοποίηθηκαν μια παλινδρομη κ 1 που γονιμοποίηθηκε κ δεν προχώρησε. Όλα αυτά σε 1.5 χρόνο περίπου.

Σίγουρα το ωράριο δεν ήταν το τέλειο αλλά ήταν οι μετρήσεις μας αυτές που θέλαμε κ έτσι προχωρήσαμε όμως ο γιατρός ητν πολύ σίγουρος ότι δεν πρέπει ν αξανα γίνει μικρογονιμοποιηση αλλά να κάνουμε απλά εξωσωματικη να εισέλθει μόνο του δλδ κ αν δεν πει καλά να μιλήσουμε για φάρμακα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να πάρω φαρμακα τα φοβάμαι πολύ. 

Κοιτά εσυ θα ζυγίσεις τι προτιμας .... εσυ ξερεις τι αντοχές κ φοβίες εχεις. Αν τα καταφέρνεις ψυχολογικά με το μήνα μήνα συνέχισε το ... αν θες να δοκιμάσεις τη διέγερση το κανεις. Πιστεύω πραγματικά ότι  η διαδικασία της εξωσωματικης πρέπει να κουμπωνει με τις επιθυμιες κ την ψυχολογία της κάθε γυναικασ. Οι γιατροί μας προσφέρουν τις επιστημονικες λυσεισ κ εμείς ακολουθούμε κατά βούληση. Κ φαντάσου ότι αυτό στο λέω εγώ που σαν άνθρωπος εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό που έχω επιλέξει. Πάντως να ξερεις ότι τα φάρμακα έχουν εξελιχθεί πολύ κ όλοι οι εξωσωματικοί λένε ανεπιφύλακτα ότι δεν είναι επιβλαβή για τον οργανισμό περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο φάρμακο ... :) 

Εγω είμαι 44 με κλειστές κ τις δυο σάλπιγγες όποτε η εξωσωματική είναι μονόδρομος κ λόγω ηλικίας βιάζομαι κ για αυτό κάνω κάθε φορά κανονική διέγερση παρόλο που δε βγάζω πολλά ωάρια (εχω βγάλει κάθε φορά 4-3-7). Σύντομα θα ξεκινήσω την 4η διέγερση κ ξεκίνησα πριν ένα χρόνο τις εξωσωματικές  .... Για την ώρα δεν  έχω δει κάποια επίπτωση στον οργανισμό μου εκτός από την αύξηση του βάρους μου, που πιστεύω ότι εν μέρει οφείλεται στις ορμόνες αλλά παράλληλα κ στην ψυχολογία μου που ανεβοκατεβαίνει κ όσο να το κάνουμε το φαΐ είναι παρηγοριά :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Μπορει να εχεις ακουσει τον Μεσσηνη παλια, τωρα ειναι μεγάλος δεν δουλεύει πια. Κ τον Νταφοπουλο?? Εγω ειμαι σε αλλον.... Σ ευχαριστώ για το ενδιαφερον αλλα αν δεν πάνε καλα τα πραγματα δεν θα ψαξω αλλον εδω, ολοι σχεδον ειναι στην ιδια κλινικη μαλλον θα παω σε γιατρό σε αλλη πόλη! Σ ευχαριστώ πολυ!!! Μια βλαστοκύστη θα βαλω οπότε προς το παρόν με ενα μωρακι αγκαλια θα ειμαι πανευτυχής!Οσο για την αναμονή δεν ξερω πως θα την παλέψω,με φουλ διαλογισμο μαλλον. Μεθαυριο εχω ετ, ακομα ειμαι κομπλέ... Χαχα :rolleyes:

Τον Νταφοπουλο έχω ακούσει και νομίζω τον Γκέκα.. κοίτα επιτυχίες υπάρχουν και στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις.  Το θέμα είναι τι θα ταιριαξει στην καθεμία. Εμένα ας πούμε στη Θεσσαλονίκη ο γιατρός που είχα δεν μου ταίριαξε καθόλου.  Άλλαξα και γιατρό και πόλη και νομίζω ήταν η καλύτερη επιλογή που έκανα. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεις άλλο. Καλοστεριωτο το εμβρυακι σου


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lela79 είπε:

Κοιτά εσυ θα ζυγίσεις τι προτιμας .... εσυ ξερεις τι αντοχές κ φοβίες εχεις. Αν τα καταφέρνεις ψυχολογικά με το μήνα μήνα συνέχισε το ... αν θες να δοκιμάσεις τη διέγερση το κανεις. Πιστεύω πραγματικά ότι  η διαδικασία της εξωσωματικης πρέπει να κουμπωνει με τις επιθυμιες κ την ψυχολογία της κάθε γυναικασ. Οι γιατροί μας προσφέρουν τις επιστημονικες λυσεισ κ εμείς ακολουθούμε κατά βούληση. Κ φαντάσου ότι αυτό στο λέω εγώ που σαν άνθρωπος εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό που έχω επιλέξει. Πάντως να ξερεις ότι τα φάρμακα έχουν εξελιχθεί πολύ κ όλοι οι εξωσωματικοί λένε ανεπιφύλακτα ότι δεν είναι επιβλαβή για τον οργανισμό περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο φάρμακο ... :) 

Εγω είμαι 44 με κλειστές κ τις δυο σάλπιγγες όποτε η εξωσωματική είναι μονόδρομος κ λόγω ηλικίας βιάζομαι κ για αυτό κάνω κάθε φορά κανονική διέγερση παρόλο που δε βγάζω πολλά ωάρια (εχω βγάλει κάθε φορά 4-3-7). Σύντομα θα ξεκινήσω την 4η διέγερση κ ξεκίνησα πριν ένα χρόνο τις εξωσωματικές  .... Για την ώρα δεν  έχω δει κάποια επίπτωση στον οργανισμό μου εκτός από την αύξηση του βάρους μου, που πιστεύω ότι εν μέρει οφείλεται στις ορμόνες αλλά παράλληλα κ στην ψυχολογία μου που ανεβοκατεβαίνει κ όσο να το κάνουμε το φαΐ είναι παρηγοριά :) 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ συμφωνώ μαζί σου σε όλα είπες τα κιλά μπροστά σε αυτό το θέλω είναι δεύτερον σίγουρα όμως κ αυτό παίζει ρόλο στην ψυχολογία μας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου εγώ τώρα πρώτα ο Θεός Δεκέμβρη η Γενάρη θα κάνω άλλη προσπάθεια λόγω εργασίας του συζύγου που θα απουσιάζει κ η επιθυμία του γιατρό είναι να μην χρησιμοποιουσουμε κατεψυγμένο σπέρμα. Αναμονή λοιπόν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Elmira είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ συμφωνώ μαζί σου σε όλα είπες τα κιλά μπροστά σε αυτό το θέλω είναι δεύτερον σίγουρα όμως κ αυτό παίζει ρόλο στην ψυχολογία μας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου εγώ τώρα πρώτα ο Θεός Δεκέμβρη η Γενάρη θα κάνω άλλη προσπάθεια λόγω εργασίας του συζύγου που θα απουσιάζει κ η επιθυμία του γιατρό είναι να μην χρησιμοποιουσουμε κατεψυγμένο σπέρμα. Αναμονή λοιπόν 

Σε ευχαριστώ πολύ κ εύχομαι κ σε εσένα η επόμενη φορά να είναι η τυχερή οποίο δρόμο κ αν επιλέξεις ! :) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα τον πρώτο υπέρηχο απ τότε που ξεκίνησα τη διέγερση ! Πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός..μέτρησε 18 ωάρια..βέβαια δεν έχουν όλα το ίδιο μέγεθος ..αλλά έχουν μέγεθος 16.8x 13.8 χιλ , αλλά 13.3 x 9.7 χιλ , έχουμε αρκετά και με 10x8.1 και έχουμε κ πιο μικρά γύρω στα 9.5! Δεν μου άλλαξε τη δόση , παραμένει ίδια απλά μου πρόσθεσε και την orgalutran…Εσείς που γνωρίζετε καλύτερα πως τα βλέπετε τ πράγματα ;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!! Θυμάμαι μια κοπέλα που μας έγραφε ότι είχε κάνει δύο ωοληψίες σε έναν κύκλο. Όποια είναι, θα μπορούσε να μου στείλει σε πμ πώς ακριβώς συνέβη αυτό και αν είχε θετικό αποτέλεσμα, καλό ωάριο έστω; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minnie26 είπε:

Κορίτσια έκανα τον πρώτο υπέρηχο απ τότε που ξεκίνησα τη διέγερση ! Πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός..μέτρησε 18 ωάρια..βέβαια δεν έχουν όλα το ίδιο μέγεθος ..αλλά έχουν μέγεθος 16.8x 13.8 χιλ , αλλά 13.3 x 9.7 χιλ , έχουμε αρκετά και με 10x8.1 και έχουμε κ πιο μικρά γύρω στα 9.5! Δεν μου άλλαξε τη δόση , παραμένει ίδια απλά μου πρόσθεσε και την orgalutran…Εσείς που γνωρίζετε καλύτερα πως τα βλέπετε τ πράγματα ;

Μπράβο σου! Λογικά ξαναπάς μεθαύριο για υπέρηχο? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minnie26 said:

Κορίτσια έκανα τον πρώτο υπέρηχο απ τότε που ξεκίνησα τη διέγερση ! Πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός..μέτρησε 18 ωάρια..βέβαια δεν έχουν όλα το ίδιο μέγεθος ..αλλά έχουν μέγεθος 16.8x 13.8 χιλ , αλλά 13.3 x 9.7 χιλ , έχουμε αρκετά και με 10x8.1 και έχουμε κ πιο μικρά γύρω στα 9.5! Δεν μου άλλαξε τη δόση , παραμένει ίδια απλά μου πρόσθεσε και την orgalutran…Εσείς που γνωρίζετε καλύτερα πως τα βλέπετε τ πράγματα ;

Πολύ καλά πας, για 1ο υπέρηχο εχεις ήδη  μεγάλα αυγουλάκια. Λογικά θα κάνεις και ανταγωνιστές για να προλάβουν να μεγαλώσουν και τα υπόλοιπα. Έκανες και εξετάσεις ή μόνο υπέρηχο;

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Elmira είπε:

Τώρα θα κάνει ο σύζυγος αυτες τις εξετάσεις που ανέφερες διότι δεν του είχε ζητηθεί παλιότερα.

Ειμαι 38 το πρόβλημα είναι κυρίως στις σάλπιγγες αλλά τώρα με τα χρονια βλέπω πως έχουν αρχίσει να αλλάζουν κ τα ωάρια. 

Έχω ένα παιδάκι από φυσικό κύκλο 6 ετών κ προσπαθούμε για το δεύτερο 2 κύκλους που δεν γονιμοποίηθηκαν μια παλινδρομη κ 1 που γονιμοποίηθηκε κ δεν προχώρησε. Όλα αυτά σε 1.5 χρόνο περίπου.

Σίγουρα το ωράριο δεν ήταν το τέλειο αλλά ήταν οι μετρήσεις μας αυτές που θέλαμε κ έτσι προχωρήσαμε όμως ο γιατρός ητν πολύ σίγουρος ότι δεν πρέπει ν αξανα γίνει μικρογονιμοποιηση αλλά να κάνουμε απλά εξωσωματικη να εισέλθει μόνο του δλδ κ αν δεν πει καλά να μιλήσουμε για φάρμακα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να πάρω φαρμακα τα φοβάμαι πολύ. 

Γνωρίζω ότι το ωάριο το βλέπουν από τη πρώτη στιγμή εάν δεν είναι καλό ,νομίζω ότι η μικρογονιμοποιηση δεν επηρεάζει ίσα ίσα που βοηθάει ,διόρθωστε με εάν κάνω λάθος ,εύχομαι καλή επιτυχία κορίτσι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...