Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 56 λεπτά , silvy22 είπε:

μπράβο!!! τη βρίσκω εξαιρετική!!! πάρε ανάσες!!! αν πας παρασκευή για υπερυχο θα δειτε πιο πολλά, με το καλό ευχομαι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ αυτό πιστεύω ότι τώρα θα δούμε εμβρυο λογικά 

πρίν από 50 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Έλα, όλα καλά πηγαίνουν, απλώς ήταν λίγο νωρίς. Μπορείς να ηρεμήσεις τώρα μέχρι την Παρασκευή νομίζω :) 

Ναι ναι τωρα ηρέμησα. Πιστεύω ότι πάει καλά. Για να δούμε και τον υπέρηχο. Ελπίζω να δούμε μωρό 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ! Επέστρεψα ξανά .. έχω παρατηρήσει τώρα έχω 2 -3 μερες αρκετά υγρά .. ειδικά το μεσημέρι ! Σαν νερό ένα πράγμα να τρέχουν … συγγνώμη κι για την περιγραφή .. είναι φυσιολογικό ; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια..Και μεγαλουλα..σχεδον 43..Δυστυχως για σοβαρους λογους αργησαμε να προσπαθησουμε μωρακι με το συντροφο μου..δεν εχω κανενα γυναικολογικο θεμα..ομως λογικο για την ηλικια μου,εχω Αμη 0.41 και fsh 12.9..δεν αρχισαμε καν ελευθερες επαφες..μολις πηρα το Σπτεμβριο τις εξετασεις ετρεξα αμεσως για να αρχισω ivf. Και πριν τρεις βδομαδες ξεκινησα βραχυ πρωτοκολλο. Τζιφος..ειχα 6 ωοθηλακια στην αριστερη κ ενα τεραστιο στη δεξια..τη 10η μερα φανηκαν τεσσερα απ τα εξι οτι ειναι σε τελειο μεγεθος κ Ε2 καλη αναλογα..εκανα δυο βραδια ανταγωνιστη..τη 12η μερα ειχε πεσει η οιστραδιολη δυστυχως κ ελπιζαμε πλεον σε δυο ωοθυλακια...και τη 14η μερα τελικα μου πηρε μονο αυτα τα δυο που χαν μεν ωαριο μεσα αλλα αχρηστο..Γνωριζει καμια 1: ειναι σωστο που ο γιατρος δε μου μετρησε τις ορμονες 2η μερα κυκλου κ πατησε στου Σεπτεμβριου τις τιμες; Θα μπορουσε το πραμα να χει φανει κ να γλυτωσω τα 1000 ευρω των ενεσεων(ειμαι ανασφαλιστη κ τα πληρωνω μονη μου)κ τα 500 της ωοληψιας(250 τελικα επειδη ηταν αποτυχημενη η γονιμοποιηση) 2: Αν οι τιμες μου καπακια στον επομενο μου κυκλο ειναι καλες,να ξανακανω διεγερση με ορμονες η θα επιβαρυνθω πολυ; 3:Να κανω καν με ορμονες η χανω το χρονο μου κ να παω κατευθειαν σε φυσικο κυκλο; 4:Υπαρχει περιπτωση να μου τα εκαψε τα ωαρια; Μηπως επρεπε να μου τα χει παρει απ τη δωδεκατη μερα κ ας μην ηταν πολυ μεγαλα; Τη μερα που μου τα πηρε ειχαν φτασει 21χιλ. Γνωριζω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα θελα πολυ την αποψη σας..δεν ξερω ανθρωπο που να χει κανει ivf να συζητησω..μονο το γιατρο,ο οποιος ειναι μεγαλοσελεμπριτυ(με ειδε μονο την πρωτη φορα κ ξερω οτι δε θα τον ξαναδω) κ μου μιλαει κ με βλεπει για δυο λεπτα μονο ο συνεργατης του,ο οποιος δε θελει να μου εξηγει κατι,μονο οδηγιες μου δινει..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαριευα είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια..Και μεγαλουλα..σχεδον 43..Δυστυχως για σοβαρους λογους αργησαμε να προσπαθησουμε μωρακι με το συντροφο μου..δεν εχω κανενα γυναικολογικο θεμα..ομως λογικο για την ηλικια μου,εχω Αμη 0.41 και fsh 12.9..δεν αρχισαμε καν ελευθερες επαφες..μολις πηρα το Σπτεμβριο τις εξετασεις ετρεξα αμεσως για να αρχισω ivf. Και πριν τρεις βδομαδες ξεκινησα βραχυ πρωτοκολλο. Τζιφος..ειχα 6 ωοθηλακια στην αριστερη κ ενα τεραστιο στη δεξια..τη 10η μερα φανηκαν τεσσερα απ τα εξι οτι ειναι σε τελειο μεγεθος κ Ε2 καλη αναλογα..εκανα δυο βραδια ανταγωνιστη..τη 12η μερα ειχε πεσει η οιστραδιολη δυστυχως κ ελπιζαμε πλεον σε δυο ωοθυλακια...και τη 14η μερα τελικα μου πηρε μονο αυτα τα δυο που χαν μεν ωαριο μεσα αλλα αχρηστο..Γνωριζει καμια 1: ειναι σωστο που ο γιατρος δε μου μετρησε τις ορμονες 2η μερα κυκλου κ πατησε στου Σεπτεμβριου τις τιμες; Θα μπορουσε το πραμα να χει φανει κ να γλυτωσω τα 1000 ευρω των ενεσεων(ειμαι ανασφαλιστη κ τα πληρωνω μονη μου)κ τα 500 της ωοληψιας(250 τελικα επειδη ηταν αποτυχημενη η γονιμοποιηση) 2: Αν οι τιμες μου καπακια στον επομενο μου κυκλο ειναι καλες,να ξανακανω διεγερση με ορμονες η θα επιβαρυνθω πολυ; 3:Να κανω καν με ορμονες η χανω το χρονο μου κ να παω κατευθειαν σε φυσικο κυκλο; 4:Υπαρχει περιπτωση να μου τα εκαψε τα ωαρια; Μηπως επρεπε να μου τα χει παρει απ τη δωδεκατη μερα κ ας μην ηταν πολυ μεγαλα; Τη μερα που μου τα πηρε ειχαν φτασει 21χιλ. Γνωριζω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα θελα πολυ την αποψη σας..δεν ξερω ανθρωπο που να χει κανει ivf να συζητησω..μονο το γιατρο,ο οποιος ειναι μεγαλοσελεμπριτυ(με ειδε μονο την πρωτη φορα κ ξερω οτι δε θα τον ξαναδω) κ μου μιλαει κ με βλεπει για δυο λεπτα μονο ο συνεργατης του,ο οποιος δε θελει να μου εξηγει κατι,μονο οδηγιες μου δινει..

Στον αμέσως επόμενο κύκλο δεν μπορείς να ξανακάνεις διέγερση. Κάποια γιατροί επιτρέπουν δυο κύκλους μετά οι περισσότεροι όμως λένε ότι χρειάζεται ένα τρίμηνο μεταξύ των διεγέρσεων για να καθαρίσει ο οργανισμός από τα προηγούμενα φάρμακα. Εγώ θα κλείσω τα 44 σε τρεις μήνες κ δεν έχω υπομονή να κάνω φυσικούς όποτε έχω κάνει ήδη 3 διεγέρσεις (ανα  3-4 μήνες περίπου) από πέρυσι τον Οκτώβρη και σύντομα θα ξεκινήσω την επόμενη. Ούτε εγώ έχω καμία τρελή παραγωγή σε ωάρια κάθε φορά αλλά με την παρακολούθηση πάντα παίρνω τουλάχιστον 3 γονιμοποιημένα έμβρυα .... Τώρα για τους χειρισμούς του γιατρού δε ξέρω να σου πω γιατί δεν είμαι επιστήμονας αλλά δεν είναι κ σύνηθες να μην παίρνει κανένα ωάριο μετά από διέγερση ή τουλάχιστον εγώ δε το έχω ακούσει συχνά .... Όσο για τις επεξηγήσεις κ τη συζήτηση με το γιατρό θέλω να σου πω ότι αυτός ήταν ο λόγος που έφυγα από τον πρώτο γιατρό κ πήγα στον τωρινό. Με το στανιό τον έβλεπα κ όταν τον έβλεπα μου απαντούσε όταν ήθελε λες κ έκανε αγκαρεια ! Αν δεν ήταν οι κοπέλες εδώ στο φόρουμ να μαθαινω πράγματα στα τυφλά θα πήγαινα ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαριευα είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια..Και μεγαλουλα..σχεδον 43..Δυστυχως για σοβαρους λογους αργησαμε να προσπαθησουμε μωρακι με το συντροφο μου..δεν εχω κανενα γυναικολογικο θεμα..ομως λογικο για την ηλικια μου,εχω Αμη 0.41 και fsh 12.9..δεν αρχισαμε καν ελευθερες επαφες..μολις πηρα το Σπτεμβριο τις εξετασεις ετρεξα αμεσως για να αρχισω ivf. Και πριν τρεις βδομαδες ξεκινησα βραχυ πρωτοκολλο. Τζιφος..ειχα 6 ωοθηλακια στην αριστερη κ ενα τεραστιο στη δεξια..τη 10η μερα φανηκαν τεσσερα απ τα εξι οτι ειναι σε τελειο μεγεθος κ Ε2 καλη αναλογα..εκανα δυο βραδια ανταγωνιστη..τη 12η μερα ειχε πεσει η οιστραδιολη δυστυχως κ ελπιζαμε πλεον σε δυο ωοθυλακια...και τη 14η μερα τελικα μου πηρε μονο αυτα τα δυο που χαν μεν ωαριο μεσα αλλα αχρηστο..Γνωριζει καμια 1: ειναι σωστο που ο γιατρος δε μου μετρησε τις ορμονες 2η μερα κυκλου κ πατησε στου Σεπτεμβριου τις τιμες; Θα μπορουσε το πραμα να χει φανει κ να γλυτωσω τα 1000 ευρω των ενεσεων(ειμαι ανασφαλιστη κ τα πληρωνω μονη μου)κ τα 500 της ωοληψιας(250 τελικα επειδη ηταν αποτυχημενη η γονιμοποιηση) 2: Αν οι τιμες μου καπακια στον επομενο μου κυκλο ειναι καλες,να ξανακανω διεγερση με ορμονες η θα επιβαρυνθω πολυ; 3:Να κανω καν με ορμονες η χανω το χρονο μου κ να παω κατευθειαν σε φυσικο κυκλο; 4:Υπαρχει περιπτωση να μου τα εκαψε τα ωαρια; Μηπως επρεπε να μου τα χει παρει απ τη δωδεκατη μερα κ ας μην ηταν πολυ μεγαλα; Τη μερα που μου τα πηρε ειχαν φτασει 21χιλ. Γνωριζω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα θελα πολυ την αποψη σας..δεν ξερω ανθρωπο που να χει κανει ivf να συζητησω..μονο το γιατρο,ο οποιος ειναι μεγαλοσελεμπριτυ(με ειδε μονο την πρωτη φορα κ ξερω οτι δε θα τον ξαναδω) κ μου μιλαει κ με βλεπει για δυο λεπτα μονο ο συνεργατης του,ο οποιος δε θελει να μου εξηγει κατι,μονο οδηγιες μου δινει..

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! 
οι ιστορίες μας είναι ακριβώς οι ίδιες, έχουμε σχεδόν την ίδια ηλικία, ίδια περίπτωση, κατευθείαν ivf χωρίς προσπάθεια και ίδιο ορμονικό προφίλ. 
Την πρώτη μου προσπάθεια την έκανα όπως και εσυ, χωρίς να έχει μετρήσει ορμόνες και Ε2 ο γιατρός…δεν κατάλαβα τότε ποσό μεγάλο ρόλο έπαιζε…

Να μην στα πολυλογώ, μετά από 5 μέρες διεγερση Ε2 562, 2 ωοθηλακια και ο γιατρός στραβωμένος ότι δεν θα πάρουμε ωάριο και μου μειώνει τη δόση. Κανω ωοληψια με 4 ωοθηλακια,  φυσικα  2 κυστικα, ένα καλό και ένα μικρό και καταλήγω σε βιοχημική.

Ποτε ξανά δεν μου ειπε τη μέτρηση της Ε2 και ας ρωτούσα…απαράδεκτος. 
Τόσα φάρμακα που θα μπορούσα να είχα αποφύγει αν έβλεπε από την αρχή Ε2 και δεν κάναμε διεγερση, και 2500€ για φάρμακα ωοληψια και μεταφορά.

Φυσικά άλλαξα γιατρό, και την επόμενη φορά μετρήσαμε ε2 από τη 2η μέρα και βεβαιωθήκανε ότι δεν υπάρχει κυστικο  απο προηγούμενο κύκλο.

Αν έκανες ανταγωνιστές το πιο πιθανό είναι να μην στα έκαψε, αν όμως δεν σου εξηγήσει δεν θα μάθεις ποτε. 
 

Ευτυχως είναι τα κορίτσια και έτσι άνοιξαν και Εμενα τα μάτια μου….γιατί μέχρι τότε και δεν ήξερα και δεν καταλάβαινα μέχρι που την έπαθα.

Διεγερδη δεν μπορείς να κανείς στα καπάκια, πρέπει να περιμένεις 2 κύκλους. 
επισης τι δόση έπαιρνες; Ισωσ Παίζει ρόλο και αυτό νομίζω, εγώ περιμένω 2 κύκλους για πολλή χαμηλή. 
Επισης πριν κανείς άλλη διεγερση, καλό είναι να δεις και το πλήρες προφίλ σου και τον θυρεοειδή σου και να δουλέψεις όσο μπορείς για την καλή ποιότητα των ωαρίων, το α και ω για εμάς με χαμηλή AMH και τσιμπημένη FSH και αν θελεις τη γνώμη μου δες και έναν ενδοκρινολόγο που εξειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας πριν την επόμενη προσπάθεια. 
Οτι άλλο θελεις είμαστε εδώ! 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Μαριευα είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια..Και μεγαλουλα..σχεδον 43..Δυστυχως για σοβαρους λογους αργησαμε να προσπαθησουμε μωρακι με το συντροφο μου..δεν εχω κανενα γυναικολογικο θεμα..ομως λογικο για την ηλικια μου,εχω Αμη 0.41 και fsh 12.9..δεν αρχισαμε καν ελευθερες επαφες..μολις πηρα το Σπτεμβριο τις εξετασεις ετρεξα αμεσως για να αρχισω ivf. Και πριν τρεις βδομαδες ξεκινησα βραχυ πρωτοκολλο. Τζιφος..ειχα 6 ωοθηλακια στην αριστερη κ ενα τεραστιο στη δεξια..τη 10η μερα φανηκαν τεσσερα απ τα εξι οτι ειναι σε τελειο μεγεθος κ Ε2 καλη αναλογα..εκανα δυο βραδια ανταγωνιστη..τη 12η μερα ειχε πεσει η οιστραδιολη δυστυχως κ ελπιζαμε πλεον σε δυο ωοθυλακια...και τη 14η μερα τελικα μου πηρε μονο αυτα τα δυο που χαν μεν ωαριο μεσα αλλα αχρηστο..Γνωριζει καμια 1: ειναι σωστο που ο γιατρος δε μου μετρησε τις ορμονες 2η μερα κυκλου κ πατησε στου Σεπτεμβριου τις τιμες; Θα μπορουσε το πραμα να χει φανει κ να γλυτωσω τα 1000 ευρω των ενεσεων(ειμαι ανασφαλιστη κ τα πληρωνω μονη μου)κ τα 500 της ωοληψιας(250 τελικα επειδη ηταν αποτυχημενη η γονιμοποιηση) 2: Αν οι τιμες μου καπακια στον επομενο μου κυκλο ειναι καλες,να ξανακανω διεγερση με ορμονες η θα επιβαρυνθω πολυ; 3:Να κανω καν με ορμονες η χανω το χρονο μου κ να παω κατευθειαν σε φυσικο κυκλο; 4:Υπαρχει περιπτωση να μου τα εκαψε τα ωαρια; Μηπως επρεπε να μου τα χει παρει απ τη δωδεκατη μερα κ ας μην ηταν πολυ μεγαλα; Τη μερα που μου τα πηρε ειχαν φτασει 21χιλ. Γνωριζω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα θελα πολυ την αποψη σας..δεν ξερω ανθρωπο που να χει κανει ivf να συζητησω..μονο το γιατρο,ο οποιος ειναι μεγαλοσελεμπριτυ(με ειδε μονο την πρωτη φορα κ ξερω οτι δε θα τον ξαναδω) κ μου μιλαει κ με βλεπει για δυο λεπτα μονο ο συνεργατης του,ο οποιος δε θελει να μου εξηγει κατι,μονο οδηγιες μου δινει..

Καλή αρχή κορίτσι μου, ευχομαι η επόμενη να είναι πιο τυχερή. Το πώς θα πάει μια διέγερση με τιμές σαν τις δικές μας (έχω παρόμοιες και είμαι μικρότερη) δεν μπορείς να το ξέρεις, ειδικά στην αρχή. Είναι γιατροί που ζητάνε εξετάσεις κάθε μήνα δεύτερη μέρα και άλλοι όχι. Εγώ έχω αλλάξει δυο και κανένας δεν μου ζήτησε. Είναι ψιλό σταθερές οι τιμές μου και η fsh αρκετά ψηλά όποτε δεν έχει πολύ νόημα να την μετρήσουν. Τώρα τι μπορεί να πήγε στραβά δυστυχώς μόνο ο ίδιος μπορεί να σου απαντήσει. Τον επόμενο μήνα δεν μπορείς πάλι φάρμακα, η γνώμη μου είναι να δοκίμαζες φυσικό κύκλο. Ίσως αργοτερα να προσπαθήσεις πάλι με φάρμακα αλλά όχι με το ίδιο πρωτόκολλο. Πάντως πρέπει να ζητήσεις να μιλήσεις με τον γιατρό και να σου λύσει όλες τις απορίες, να σε ενημερώσει για το πως θα προχωρήσετε και να αποφασίσεις τι θες και εσυ. Ούτε εγώ βλέπω συχνα τον γιατρό μου και κάνω ωοληψιες δυο χρόνια κάθε μήνα αλλά πάντα όταν έχω απορίες μιλάω μαζί του!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλή αρχή κορίτσι μου, ευχομαι η επόμενη να είναι πιο τυχερή. Το πώς θα πάει μια διέγερση με τιμές σαν τις δικές μας (έχω παρόμοιες και είμαι μικρότερη) δεν μπορείς να το ξέρεις, ειδικά στην αρχή. Είναι γιατροί που ζητάνε εξετάσεις κάθε μήνα δεύτερη μέρα και άλλοι όχι. Εγώ έχω αλλάξει δυο και κανένας δεν μου ζήτησε. Είναι ψιλό σταθερές οι τιμές μου και η fsh αρκετά ψηλά όποτε δεν έχει πολύ νόημα να την μετρήσουν. Τώρα τι μπορεί να πήγε στραβά δυστυχώς μόνο ο ίδιος μπορεί να σου απαντήσει. Τον επόμενο μήνα δεν μπορείς πάλι φάρμακα, η γνώμη μου είναι να δοκίμαζες φυσικό κύκλο. Ίσως αργοτερα να προσπαθήσεις πάλι με φάρμακα αλλά όχι με το ίδιο πρωτόκολλο. Πάντως πρέπει να ζητήσεις να μιλήσεις με τον γιατρό και να σου λύσει όλες τις απορίες, να σε ενημερώσει για το πως θα προχωρήσετε και να αποφασίσεις τι θες και εσυ. Ούτε εγώ βλέπω συχνα τον γιατρό μου και κάνω ωοληψιες δυο χρόνια κάθε μήνα αλλά πάντα όταν έχω απορίες μιλάω μαζί του!

Βρε κοριτσι, δε μετράς Ε2 αν κανείς διεγερση για να δεις αν έχεις κυστικο; Η ενδοκρινολόγος μου ειπε ότι αν η Ε2 είναι δεν είναι ανάμεσα σε 30-50, υπάρχει κυστικο απο προηγούμενο κύκλο το οποίο βγάζει και ψευδώς χαμηλή fsh. Ουσιαστικά η fsh βλέπει την κύστη και μπερδεύεται ότι δούλεψαν οι ωοθηκεσ και υπάρχει ωάριο και βγαίνει πιο χαμηλή. 
***ελπιζω να κατάλαβες, γιατί δεν το έγραψα και καλά ***

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ,να σας ρωτήσω κάτι . Μετά την ωοληψια τυχαίνει να αδιαθετησεις κ νωρίτερα ? Γιατί την έκανα 12/10 και σήμερα είδα αιματακι σα να κατεβαίνει περίοδος ,μου τ είπε κ ο γιατρός ότι μπορεί λίγο πιο νωρίς αλλά μου φάνηκε αρκετά νωρίς για αυτό ρωτάω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ,να σας ρωτήσω κάτι . Μετά την ωοληψια τυχαίνει να αδιαθετησεις κ νωρίτερα ? Γιατί την έκανα 12/10 και σήμερα είδα αιματακι σα να κατεβαίνει περίοδος ,μου τ είπε κ ο γιατρός ότι μπορεί λίγο πιο νωρίς αλλά μου φάνηκε αρκετά νωρίς για αυτό ρωτάω 

Καλησπερα @Ria_! Ετσι εγινε και με μενα, ωοληψια στις 2/9 και αδιαθετησα στις 7/9!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα ειμαι στην 6η εβδομάδα και βλέπω ροζ υγρά.... δηλ φαίνεται σαν πολύ πολύ αραιωμένο αιμα.. έχεις συμβεί σε άλλη κοπέλα αντίστοιχο???? Πφφ θα σκάσω πάλι... Ο γιατρός ειπε συμβαινει, ισως κουραστικά λιγο παραπάνω, να μην ανησυχώ... και να ξεκουράζομαι περισσότερο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Μαριευα είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια..Και μεγαλουλα..σχεδον 43..Δυστυχως για σοβαρους λογους αργησαμε να προσπαθησουμε μωρακι με το συντροφο μου..δεν εχω κανενα γυναικολογικο θεμα..ομως λογικο για την ηλικια μου,εχω Αμη 0.41 και fsh 12.9..δεν αρχισαμε καν ελευθερες επαφες..μολις πηρα το Σπτεμβριο τις εξετασεις ετρεξα αμεσως για να αρχισω ivf. Και πριν τρεις βδομαδες ξεκινησα βραχυ πρωτοκολλο. Τζιφος..ειχα 6 ωοθηλακια στην αριστερη κ ενα τεραστιο στη δεξια..τη 10η μερα φανηκαν τεσσερα απ τα εξι οτι ειναι σε τελειο μεγεθος κ Ε2 καλη αναλογα..εκανα δυο βραδια ανταγωνιστη..τη 12η μερα ειχε πεσει η οιστραδιολη δυστυχως κ ελπιζαμε πλεον σε δυο ωοθυλακια...και τη 14η μερα τελικα μου πηρε μονο αυτα τα δυο που χαν μεν ωαριο μεσα αλλα αχρηστο..Γνωριζει καμια 1: ειναι σωστο που ο γιατρος δε μου μετρησε τις ορμονες 2η μερα κυκλου κ πατησε στου Σεπτεμβριου τις τιμες; Θα μπορουσε το πραμα να χει φανει κ να γλυτωσω τα 1000 ευρω των ενεσεων(ειμαι ανασφαλιστη κ τα πληρωνω μονη μου)κ τα 500 της ωοληψιας(250 τελικα επειδη ηταν αποτυχημενη η γονιμοποιηση) 2: Αν οι τιμες μου καπακια στον επομενο μου κυκλο ειναι καλες,να ξανακανω διεγερση με ορμονες η θα επιβαρυνθω πολυ; 3:Να κανω καν με ορμονες η χανω το χρονο μου κ να παω κατευθειαν σε φυσικο κυκλο; 4:Υπαρχει περιπτωση να μου τα εκαψε τα ωαρια; Μηπως επρεπε να μου τα χει παρει απ τη δωδεκατη μερα κ ας μην ηταν πολυ μεγαλα; Τη μερα που μου τα πηρε ειχαν φτασει 21χιλ. Γνωριζω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα θελα πολυ την αποψη σας..δεν ξερω ανθρωπο που να χει κανει ivf να συζητησω..μονο το γιατρο,ο οποιος ειναι μεγαλοσελεμπριτυ(με ειδε μονο την πρωτη φορα κ ξερω οτι δε θα τον ξαναδω) κ μου μιλαει κ με βλεπει για δυο λεπτα μονο ο συνεργατης του,ο οποιος δε θελει να μου εξηγει κατι,μονο οδηγιες μου δινει..

Θα έλεγα να έκανες κανα δυο φυσικούς τώρα που ακόμη τα φάρμακα διέγερσης που πήρες δουλεύουν μέσα σου. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου! Αν δεν σε καλύπτει, άλλαξέ τον γρήγορα. Το να τον βλέπεις δεν είναι τόσο σπουδαίο όσο το να ξέρεις ότι ξέρει την περίπτωσή σου ασχολείται και σου εξηγεί. Τηλεφωνικά έστω! Υπάρχουν τρόποι! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vasoula88 είπε:

Καλησπερα @Ria_! Ετσι εγινε και με μενα, ωοληψια στις 2/9 και αδιαθετησα στις 7/9!

Αααα μάλιστα ,άρα συμβαίνει οπότε ! Σε ευχαριστώ κορίτσι μου . Θα περιμένω να κατέβει κανονικά και θα το πάρω τηλέφωνο γιατί θα ξεκινήσουμε προετοιμασία για έμβρυομεταφορα! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Chris_V είπε:

Βρε κοριτσι, δε μετράς Ε2 αν κανείς διεγερση για να δεις αν έχεις κυστικο; Η ενδοκρινολόγος μου ειπε ότι αν η Ε2 είναι δεν είναι ανάμεσα σε 30-50, υπάρχει κυστικο απο προηγούμενο κύκλο το οποίο βγάζει και ψευδώς χαμηλή fsh. Ουσιαστικά η fsh βλέπει την κύστη και μπερδεύεται ότι δούλεψαν οι ωοθηκεσ και υπάρχει ωάριο και βγαίνει πιο χαμηλή. 
***ελπιζω να κατάλαβες, γιατί δεν το έγραψα και καλά ***

Ισχύει αυτό που λες αλλά γενικά δεν έχω σχεδόν ποτέ κυστικο. Έχω κάνει 16 ωοληψιες και μια-δυο φορές είχα κυστικο. Το θέμα μου εμένα είναι να εμφανιστούν τα ωοθυλακια γιατί με διέγερση μέχρι τρία φτάνω και είναι πάντα καλά. Βέβαια επειδή τις περισσότερες φορές πάω με φυσικό κύκλο και μετράω συνέχεια σε κάθε υπέρηχο ε2 και lh φαίνεται όταν είναι κυστικο. Θέλω να πω αν έχω το ωοθυλάκιο του μήνα και υψηλή ε2 7η μέρα σημαίνει πως είναι κυστικο και μπορεί να αποφασίσει ο γιατρός να μην προχωρήσει. Άρα δεν έχει και πολύ σημασία η δεύτερη μέρα, γιατί φαίνεται και τις επόμενες μέρες με τις μετρήσεις. Η fsh εμένα είναι πολύ ψηλή και ξέρω ότι δεν θα ανταποκριθώ, συνήθως όμως ότι βγάλω έχει ωάριο. Μέχρι τώρα τουλάχιστον, σιγά σιγά θα αρχίσουν και αυτά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Marlina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα ειμαι στην 6η εβδομάδα και βλέπω ροζ υγρά.... δηλ φαίνεται σαν πολύ πολύ αραιωμένο αιμα.. έχεις συμβεί σε άλλη κοπέλα αντίστοιχο???? Πφφ θα σκάσω πάλι... Ο γιατρός ειπε συμβαινει, ισως κουραστικά λιγο παραπάνω, να μην ανησυχώ... και να ξεκουράζομαι περισσότερο... 

Καλησπέρα κοπέλα μου!!! Κι εγώ τις πρώτες εβδομάδες είχα αιμορροιες... είναι συχνό αλλά πολύ αγχωτικό! Εμένα μου αυξανε τα φάρμακα ο γιατρός και γενικά το πρώτο τρίμηνο από το φόβο μου ήμουν πολύ προσεκτική!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Σποράκι είπε:

Ισχύει αυτό που λες αλλά γενικά δεν έχω σχεδόν ποτέ κυστικο. Έχω κάνει 16 ωοληψιες και μια-δυο φορές είχα κυστικο. Το θέμα μου εμένα είναι να εμφανιστούν τα ωοθυλακια γιατί με διέγερση μέχρι τρία φτάνω και είναι πάντα καλά. Βέβαια επειδή τις περισσότερες φορές πάω με φυσικό κύκλο και μετράω συνέχεια σε κάθε υπέρηχο ε2 και lh φαίνεται όταν είναι κυστικο. Θέλω να πω αν έχω το ωοθυλάκιο του μήνα και υψηλή ε2 7η μέρα σημαίνει πως είναι κυστικο και μπορεί να αποφασίσει ο γιατρός να μην προχωρήσει. Άρα δεν έχει και πολύ σημασία η δεύτερη μέρα, γιατί φαίνεται και τις επόμενες μέρες με τις μετρήσεις. Η fsh εμένα είναι πολύ ψηλή και ξέρω ότι δεν θα ανταποκριθώ, συνήθως όμως ότι βγάλω έχει ωάριο. Μέχρι τώρα τουλάχιστον, σιγά σιγά θα αρχίσουν και αυτά 

Αν δε πάρεις φάρμακα έτσι είναι ναι! Το καταλαβαίνεις και χωρίς την Ε2 στην αρχή. 
Και μου βάζεις ιδέες τώρα…!!! Λες να δοκιμάσω και εγώ κανέναν φυσικό; Ειμαι σε ίδια φάση με εσενα, και με φάρμακα 2 καλά παίρνω και από φόβο μηπως δεν πάρω τπτ χωρις δεν το σκεφτόμουν να δοκιμάσω φυσικό. 

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, τι δόσεις παίρνεις όταν κανείς διεγερση; Εγώ ειμαι στις 200 μονάδες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...