Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, JJAA είπε:

Και εμείς με αζωοσπερμια με πέντε αρνητικές χοριακες...αλλά και γω 43 χρόνων με χαμηλή ποιότητα ωαρίων...τώρα θα πήγαινα new life στον Δόβα Δημήτριο αν συνέχιζα αλλά δεν θα συνεχίσουμε....προσπαθώ να αποδεχτώ την ατεκνία μας ..

Δεν έχω μπει στη διαδικασία να γράψω εδω πολύ καιρό κι έχω χάσει πολλά από τα νέα σας κορίτσια αλλά γράφω τώρα γιατί πολύ με στενοχώρησε το ποστ σου @JJAA. Δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος που δεν θα συνεχίσετε αλλά εγώ θα σου έλεγα 2πραγματα. Να σταματήσεις τις  προσπαθειες όποτε νιώσεις ότι για αυτό το «όνειρο» εχεις κάνει ο,τι περισσότερο μπορούσες. Κι αυτό να μην είναι είς βαρος της υγείας σου καταρχήν και της σχέσης σου έπειτα. Και επίσης θα έλεγα ότι η ατεκνία ακόμη και επιβαλλόμενη και όχι απο επιλογή είναι απλά ένας διαφορετικός δρόμος όχι απαραίτητα λιγότερο ευτυχισμένος. 
Κι εγώ δεν ξέρω ποσό ακόμα θα προσπαθήσω και προσπαθω να προετοιμαστώ για το ενδεχόμενο να μην έρθει τελικα ένα μωρό που ήθελα ανέκαθεν παρά πολύ. Και βέβαια έχω πολλά σκαμπανεβάσματα στο πως νιώθω. 
 

Ευχομαι στα κορίτσια που έχουν κάνει ετ τεράστιες χοριακες!

Και @Blue Velvet να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!

  • Μου αρέσει 13
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Όποια απόφαση και αν πάρετε σεβαστή! Το έχω δουλέψει πολλές φορές και πολύ με τον εαυτό μου αυτό το σενάριο, παρόλο που η απόκτηση παιδιών ήταν επιθυμία μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Όταν κάτι αρχίζει να γίνεται βασανιστήριο, όταν σου στερεί τη χαρά της ζωής, την ξεγνοιασιά, την ηρεμία, δεν αξίζει! Δεν θα σωθεί ο κόσμος από το αν κάνουμε ή δεν κάνουμε εμείς παιδιά. Θα χαλάσει και άλλο όμως αν τρελαθούμε!!! 

Τον τελευταίο καιρό από τον περίγυρό μου ακούω συχνά πόσο τυχεροί είμαστε που δεν έχουμε παιδιά...πιστεύω πως είμαστε τυχεροί είτε αποκτήσουμε είτε όχι. Ας μην κοιτάζουμε ό,τι μας λείπει πάντα. Όπως έχω αποδεχτεί το ύψος μου, τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου και τόσα άλλα, έχω αποδεχτεί και την υπογονιμότητά μου. Δεν είμαστε άρρωστες. Φροντίστε να ζείτε όμορφα οι δυό σας!! Υπάρχουν πολλοί τρόποι να βοηθήσετε παιδιά που υπάρχουν ήδη. :)

Πάνω από όλα είναι η υγεία την ευτυχία δεν την έφερε ποτε κανενα παιδι από μονο του από εμάς πηγάζει κ μονο. Ο κόσμος εξάλλου δεν είναι φτιαγμένος πια για παιδια κ δεν ξέρω αν υπάρχει κ πισωγύρισμα δεν ξέρω οι επόμενες γενιές τι θα συναντήσουν κ αν θα μπορέσουν να ζήσουν φυσιολογικα . Η ζωή πάντα ειναι να μπορέσεις να βρεις την χαρά μέσα σε οτι σου φέρει κ η υπογονημοτητα ειναι ένα απλώς ένα εμπόδιο που ευτυχως μπορει να ξεπεραστεί θελει χρονο αλλα ξεπερνιέται.  

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και εγώ είχα ξεκινήσει επαφές με το πρώτο που αναφέρεις αλλά μετά διάβασα και μίλησα με τη @Blue Velvet για το genesis. Δεν έχω κάνει ακόμα έμβρυομεταφορα,μόνο ωοληψια αλλά και εμένα η άποψη μου είναι η καλύτερη μέχρι τώρα. 

Νοιωθεις οικεία, ο γιατρός είναι εξαιρετικός και σε ότι χρειάστηκα μπόρεσα να το βρω και να μιλήσω μαζί του ,όχι όπως στο πρώτο που μιλάς με της μαίες και γενικότερα υπάρχει κάτι απόμακρο..στη πρώτη μου επικοινωνία με το κύριο Στ@υρακη τηλεφωνική αρχικά μιλούσαμε σχεδόν μισή ώρα και μου εξήγησε τα πάντα και το σημαντικότερο ότι δε σε βλέπουν σα πορτοφόλι. 

Καλημέρα σας κορίτσια. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κέντρα που έχω αναφέρει πιο πάνω, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο κέντρο που αναφέρεις το genesis και για τον συγκεκριμένο γιατρό. Θα κλείσω ραντεβού και με τα δυο και βλέπουμε. Το πρώτο ραντεβού χρεώνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, foza είπε:

Καλημέρα κορίτσια σήμερα είδα στο σερβιετακι μια ροζ γραμμή τώρα  θα πάρω να ρωτήσω και το κεντρο να δω τι θα μου πουν…:confused:

Καλή σου μέρα!! Μπορεί να είναι από την εμφύτευση και να μην είναι κάτι το ανησυχητικό. Σε ποια μέρα βρίσκεσαι μετά την ετ;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Avocando86 είπε:

Μωρέ οι γιατροί όπως πρέπει τα βάζουν οι καημένοι, το θέμα είναι να μείνουν εκεί που τα βάζουν! Εύχομαι να είναι τυχερός ο Νοέμβρης και να έχουμε όλες καλά αποτελέσματα! Υπομονή! 

Μη το λες φίλη, δεν είναι όλες οι έμβρυομεταφορές  το ίδιο.. Τελοσπαντων εμένα με βοηθάει να σκέφτομαι ότι έγιναν όλα σωστά επειδή έχω πολύ τραυματικές εμπειρίες από προηγούμενο εξωσωματικο. 

Μακάρι να μείνουν όλα όπως λες κ ο Νοέμβρης να μας φέρει καλά νέα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, foza είπε:

Καλημέρα κορίτσια σήμερα είδα στο σερβιετακι μια ροζ γραμμή τώρα  θα πάρω να ρωτήσω και το κεντρο να δω τι θα μου πουν…:confused:

Μπορεί όντως να είναι από την εμφύτευση, μη σκέφτεσαι το χειρότερο. Δυστυχώς μόνο η χοριακή μπορεί όντως να μας πει τι γίνεται, ακόμα κ όσα "συμπτώματα" νομίζουμε ότι νιώθουμε τόσο νωρίς είναι από τα φάρμακα και μόνο. 

πρίν από 14 λεπτά , agg83 είπε:

Μη το λες φίλη, δεν είναι όλες οι έμβρυομεταφορές  το ίδιο.. Τελοσπαντων εμένα με βοηθάει να σκέφτομαι ότι έγιναν όλα σωστά επειδή έχω πολύ τραυματικές εμπειρίες από προηγούμενο εξωσωματικο. 

Μακάρι να μείνουν όλα όπως λες κ ο Νοέμβρης να μας φέρει καλά νέα

Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την αγωνία, την ελπίδα και τον πόνο του κάθε ζευγαριού μόνο για να βγάλουν χρήματα. Ότι κάποιοι δεν είναι τόσο έμπειροι όσο άλλοι αυτό το δέχομαι, ή ότι δεν είναι τόσο καλοί στη δουλειά τους. Όπως συμβαίνει σε όλες τις ιατρικές ειδικότητες άλλωστε, εξου και σχεδόν πάντα παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη αν είναι κάτι σοβαρό. Αλλά ότι το κάνουν επίτηδες δεν θέλω να το πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Apple1 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κέντρα που έχω αναφέρει πιο πάνω, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο κέντρο που αναφέρεις το genesis και για τον συγκεκριμένο γιατρό. Θα κλείσω ραντεβού και με τα δυο και βλέπουμε. Το πρώτο ραντεβού χρεώνεται?

Καλημέρα κορίτσι μου ,εγώ σε κανένα από τα δύο δε πλήρωσα στο πρώτο ραντεβού όχι .

12 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Όταν δεν πέτυχε η πρώτη εμβρυομεταφορα,είχα πάει στο Θωμά κλαμμενη και απελπισμένη και του είχα πει να κάνω υστεροσκοπηση και σκραμπ,διότι τα έχω διαβάσει παρά πολλές φορές εδώ στο φόρουμ. Και ενώ θα μπορούσε να μου πει να τα κάνω ολα αυτά και μάλιστα σ αυτον και να βγάλει επιπλέον λεφτά,αυτός μου είπε πως δεν χρειάζεται να μπω σε τέτοιες διαδικασίες και πως αν είχα κάτι θα φαινόταν στον υπέρηχο. Το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο γυναικολόγος μου. Ευτυχώς που πήγα από την αρχή στο fertilia και με ανέλαβε ο Θωμάς και γλίτωσα χρόνο,χρήμα και με ηρέμησε,διότι τα έβλεπα όλα μαύρα..Εύχομαι σε όλες να γίνουν σύντομα μανούλες❤️

Ναι συμφωνώ μαζι σου ,από πολλά παραδείγματα που έχουμε εμείς σα ζευγάρι μαζί του δείχνει ότι σέβεται τη προσπάθεια δε σε βάζει σε περιττά πράγματα έχει απολυτη κατανόηση στο οικονομικό και δείχνει ότι δεν είναι φιλοχρήματος, πόσες φορές μου είπε είσαι κ από μακρυά σε φέρνω και συνέχεια είναι κ δύσκολες εποχές ,που ξέρεις ήταν κάτι που έπρεπε να γίνεται για τους υπερήχους αλλά και μόνο ο τρόπος που το έλεγε εμένα μου έδειχνε ότι σέβεται τη δουλειά τη προσπάθεια τα χρήματα που δίνουμε και αυτό είναι και σωστό. Για μένα ήταν σημαντικό σε αυτή τη διαδικασία ο γιατρός να είναι κ άνθρωπος πάνω απ' όλα ,στο άλλο κέντρο που αναφέραμε ηταν κάτι πολύ απρόσωπο έκανα ραντεβού με το γιατρό μπαμ μπαμ 5-10 λεπτά πιο πολλές απορίες είχα μετα παρά είχα καταλάβει και ηταν πολύ ψυχρός κατά προσωπική εμπειρία πάντα. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου ,εγώ σε κανένα από τα δύο δε πλήρωσα στο πρώτο ραντεβού όχι .

Ναι συμφωνώ μαζι σου ,από πολλά παραδείγματα που έχουμε εμείς σα ζευγάρι μαζί του δείχνει ότι σέβεται τη προσπάθεια δε σε βάζει σε περιττά πράγματα έχει απολυτη κατανόηση στο οικονομικό και δείχνει ότι δεν είναι φιλοχρήματος, πόσες φορές μου είπε είσαι κ από μακρυά σε φέρνω και συνέχεια είναι κ δύσκολες εποχές ,που ξέρεις ήταν κάτι που έπρεπε να γίνεται για τους υπερήχους αλλά και μόνο ο τρόπος που το έλεγε εμένα μου έδειχνε ότι σέβεται τη δουλειά τη προσπάθεια τα χρήματα που δίνουμε και αυτό είναι και σωστό. Για μένα ήταν σημαντικό σε αυτή τη διαδικασία ο γιατρός να είναι κ άνθρωπος πάνω απ' όλα ,στο άλλο κέντρο που αναφέραμε ηταν κάτι πολύ απρόσωπο έκανα ραντεβού με το γιατρό μπαμ μπαμ 5-10 λεπτά πιο πολλές απορίες είχα μετα παρά είχα καταλάβει και ηταν πολύ ψυχρός κατά προσωπική εμπειρία πάντα. 

Θυμάμαι που έκλαιγα με λυγμούς όταν είχα αποτύχει,διότι δεν είχαμε λεφτά για πολλές προσπάθειες και πίστεψα ότι δεν πρόκειται να μείνω έγκυος.. Με πιάνει αγκαλιά και μου λέει : ηρεμησε,δεν έγινε και κάτι,έχουμε άλλα 4 έμβρυα!Θα μείνεις έγκυος,στο υπόσχομαι!Και η επόμενη φορά ήταν η τυχερή μου,έμεινα όντως έγκυος και αυτή τη στιγμή έχω την μπέμπα μου δίπλα και την χαζεύω να κοιμάται ❤️Να ναι καλά ο γυναικολόγος μου,ο οποίος όταν διαγνώστηκα με κλειστές σάλπιγγες και έχασα τη γη κάτω από τα πόδια,μου είπε να μην ανησυχω και πως θ κανω εξωσωματική σε έναν πολύ καλό γιατρό,ο οποίος είναι πάνω απ' όλα Άνθρωπος και εξαιρετικός επιστήμονας. Όπως και έγινε :)

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Avocando86 είπε:

Μπορεί όντως να είναι από την εμφύτευση, μη σκέφτεσαι το χειρότερο. Δυστυχώς μόνο η χοριακή μπορεί όντως να μας πει τι γίνεται, ακόμα κ όσα "συμπτώματα" νομίζουμε ότι νιώθουμε τόσο νωρίς είναι από τα φάρμακα και μόνο. 

Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την αγωνία, την ελπίδα και τον πόνο του κάθε ζευγαριού μόνο για να βγάλουν χρήματα. Ότι κάποιοι δεν είναι τόσο έμπειροι όσο άλλοι αυτό το δέχομαι, ή ότι δεν είναι τόσο καλοί στη δουλειά τους. Όπως συμβαίνει σε όλες τις ιατρικές ειδικότητες άλλωστε, εξου και σχεδόν πάντα παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη αν είναι κάτι σοβαρό. Αλλά ότι το κάνουν επίτηδες δεν θέλω να το πιστεύω...

Μεγάλη κουβέντα αυτή.. και λίγο δύσκολη, αν ακούσεις εμπειρίες από άλλες κοπέλες θα δεις ότι δεν ήταν απλώς ανεπαρκείς γιατροί ή άπειροι. Ο στόχος τους ήταν πρώτα να βγάλουν όσο περισσότερα γίνεται και μετά το θετικό αποτέλεσμα. 

Για να γίνω πιο κατανοητή πήγα σε έναν εξωσωματικό πριν 4 χρόνια (τον πρώτο βασικά που πήγα) ο οποίος κατέψυξε όλα τα έμβρυα την πρώτη μέρα, χωρίς να δει την δυναμική τους και μου έκανε 3 εμβρυομεταφορές. Στην μία υπήρχε μόνο μια καλή βλαστοκύστη που έδωσε εγκυμοσύνη αλλά παλλινδρόμησε. Στις άλλες δύο έβαζε ότι έμβρυα να ναι για να εισπράττει τα χιλιάρικα των μεταφορών.

Και πέρα από αυτό, δεν είχε ελέγξει ποτέ αν ο τράχηλός μου είναι διαπερατός για την μεταφορά με αποτέλεσμα να μου κάνει σχεδόν χειρουργείο σε κάθε μεταφορά με πόνους κλπ, πράγμα το οποίο έμαθα μετά ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου η μεταφορά να είναι επώδυνη καθώς προκαλεί συσπάσεις που απορρίπτουν το έμβρυο.

Αυτά ανήκουν στο παρελθόν για μένα, τα γράφω όμως για τις υπόλοιπες κοπέλες που μπαίνουν τώρα στην διαδικασία να είναι προσεκτικές, να κρίνουν ότι τους λένε και να μην υποκύπτουν επειδή ο σκοπός είναι ιερός. Πάνω από όλα η υγεία μας η ψυχική και η σωματική. Γονείς μπορούμε να γίνουμε με πάρα πολλούς τρόπους πλέον, δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου να θυσιάσουμε τα πάντα.

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, foza said:

Καλημέρα κορίτσια σήμερα είδα στο σερβιετακι μια ροζ γραμμή τώρα  θα πάρω να ρωτήσω και το κεντρο να δω τι θα μου πουν…:confused:

Μην αγχώνεσαι μπορει να είναι απο την εμφύτευση!!Σε ποια μέρα είσαι από την εμβρυομεταφορα, και γω ειχα δει την 4ημερα και ήταν από την εμφύτευση!!!Υπομονή μέχρι την χοριακη !!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλή σου μέρα!! Μπορεί να είναι από την εμφύτευση και να μην είναι κάτι το ανησυχητικό. Σε ποια μέρα βρίσκεσαι μετά την ετ;

Βρίσκομαι στην 5η μέρα 

 

Κορίτσια καλησπέρα μου είπαν να κάνω μια προγεστερονη και οιστραδιολη και να μη πιω το σαλοσπιρ. Οι εξετάσεις βγήκαν καλές.. τώρα περιμένουμε να περάσουν οι μέρες !!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια νέα και εγώ στη διαδικασία της εξωσωματικής. Και είμαι στο στάδιο εύρεσης γιατρού. Έχω ήδη επισκεφθεί δύο και είμαι ήδη πελαγωμενη. Υπάρχει κάποια που μπορεί να μου πει τη γνώμη της είτε για τον Κο Διάκουμακο είτε για τον Κο Δημακοπούλου;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, foza είπε:

Βρίσκομαι στην 5η μέρα 

 

Κορίτσια καλησπέρα μου είπαν να κάνω μια προγεστερονη και οιστραδιολη και να μη πιω το σαλοσπιρ. Οι εξετάσεις βγήκαν καλές.. τώρα περιμένουμε να περάσουν οι μέρες !!

Καλά είναι τα νέα, υπομονή να περάσουν και οι υπόλοιπες μέρες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...