Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, Kate33 said:

Κορίτσια εκανα εξετάσεις γιατί ετοιμάζομαι για μεταφορά και βγηκε

Αντισωματα Ερυθρας IgG θετικο (47)

 τι σημαίνει αυτό;

δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό και με ανησυχώ…

το πιο λογικό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνεις το εμβόλιο της έρυθράς: έχεις αντισώματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, Σερβα said:

Γεια σας κορίτσια ,έκανα εμβριομεταφορα στις 5.11.και από εχτές κοιλιά μου δεν είναι φουσκωμένη ,ο στήθος μου πονάει παρά πολύ το πρωί και μετα όχι τόσο πολύ(σαν θα μου έρθει περίοδο ) .Κάθε βράδυ με πονεί η μέση μου στην ίδια ώρα ,ξέρω οτι ολλα αυτά μπορούν να είναι και από τόσες ορμόνες αλλά φοβάμαι ότι δεν νιώθω τίποτα στην κοιλιτσα

Κοριτσι ειναι πολυ νωρις να νοιωσεις κατι στην κοιλιτσα..κ εννοειται απ τις ορμονες τις δικες σου κ αυτες που πηρες,συμπτωματα θα πηγαινοερχονται κ δε θα ειναι το ιδιο απαραιτητα η καθε μερα..Κανε υπομονη μεχρι τη χοριακη σου κ θα δεις οτι μπορει να ναι μεσα σου το μωρακι σου!!

1 hour ago, Kate33 said:

Κορίτσια εκανα εξετάσεις γιατί ετοιμάζομαι για μεταφορά και βγηκε

Αντισωματα Ερυθρας IgG θετικο (47)

τι σημαίνει αυτό;

δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό και με ανησυχώ…

Εισαι τυχερουλα,εχεις αντισωματα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Μην αγχώνεσαι και εμείς που κάνουμε αντιπηκτικές προαιρετικές είναι. Να πάνε όλα τέλεια και να μη χρειαστεί να το ψάξεις περισσότερο!

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου αμην! 

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα Ρία! Δεν είναι υποχρεωτικος ο έλεγχος,όμως θα σου πρότεινα να τον κάνεις.Η κολλητή μου είχε χάσει στον έβδομο μήνα το μωρό της από θρόμβωση και από τότε μου είχε μείνει. Πήγα και έκανα όλες τις εξετάσεις και ευτυχώς δεν έχω κάτι,απλα για προληπτικούς λόγους έκανα ενέσεις σε όλη την εγκυμοσύνη,μικρή δοσολογία και συνεχίζω και τώρα που γέννησα,,μέχρι να κλείσουν 60μερες. Μπορεί να είναι κουραστικό από ένα σημείο και μετά,αλλά τουλάχιστον ήμουν ήρεμη πως δεν θα πάθει κάτι το έμβρυο  . Σου εύχομαι να μείνεις σύντομα έγκυος ❤️

Καλησπέρα κοριτσι μου ,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και για την ευχή σου αμήν ,ανυπομονώ πρώτη φορά να αδιαθετησω τόσο πολύ για να ξεκινήσουμε επιτέλους  ! Πωπω καλά και εγώ θα το είχα άγχος αν είχα κάτι στο κοντινό μου περιβάλλον εδώ το σκέφτομαι και χωρίς να έχω απλά επειδή το ακούω. 

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και ελπίζω να μη σε κουράζω .  Τον έλεγχο στο γράφει ο γυναικολόγος ή πηγαίνεις σε κάποιο συγκεκριμένο γιατρό ? Αν γράφονται φυσικά δε ξέρω κιόλας . Επίσης επειδή έχουμε και τον ίδιο εξωσωματικο ,εσύ του το ζήτησες για ασφάλεια ή ούτος σι άλλος σου δίνει από μόνος του?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Σποράκι said:

Κάποιοι γιατροί δεν το συνηθίζουν αλλά δεν ξέρω γιατί στο ζήτησε τώρα. Εμένα πχ είναι μόνιμο ότι θα πάω για επαναληπτικό έλεγχο, δίνεται στις οδηγίες μετά την ωοληψια. Πάντως καλό είναι, όχι κακό. Μην ανησυχείς! Για το δεύτερο που ρωτάς εγώ μόνιμα χωρίς νάρκωση, ειδικά στον φυσικό κύκλο δεν αξίζει.

Εμενα απ την μεσα πλευρα του αγκωνα τον βαζουν...Εντωμεταξυ ο γιατρος σου τις αλλες δυο φορες μπορει να μην ειδε μικρουλια ωοθηλακια οπως τωρα κ γι αυτο να μη σου ζητησε τοτε να σε ξαναδει..συνηθως μας ξαναβλεπουν αν εχουμε παρει σερπαφαρ..η αν ειδαν ζορισμα ωοθηκων στην ωοληψια κ θελουν να τις τσεκαρουν...η οταν κατα την ωοληψια,ανακαλυψουν καινουρια ωοθηλακια..Το ιδιο με σενα κ γω τωρα,εκανα ωοληψια τεταρτη κ θελει να με δει τριτη γιατι εχω αλλο ενα,μπας κ ειναι καλο μα το παρουμε..

3 hours ago, teenthybell said:

Καλησπέρα κορίτσια,

Εχω μια απορία ειμαι σε διαδικασία με φυσικούς κυκλους και έχουμε μαζέψει δυο πολυ καλα εμβρύα. Περιμένω να αδιαθετησω για να κανω την τριτη ωοληψια καθώς κ υστεροσκοπηση μαζι. Μου ζήτησε ο γιατρός υπέρηχο δεύτερης φάσης κυκλου κ ειδε δυο με διάμετρο 10 οποτε κ θα ξαναπαω τη Δευτέρα. Αυτό δεν κατάλαβα γιατί μου το ζήτησε τώρα στην τριτη φορά ενω τις προηγούμενες οχι. Επίσης τον φλεβοκαθετηρα για την μεθη σε ποιο σημείο σας τον τοποθετουν?

Εμένα την τελευταία φορά κοντα στον καρπό μου εσπασε τη φλεβα νευριασα κ την εκανα χωρίς μεθη....

Για σενα τ αποπανω,μπερδευτηκα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Ria_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου αμην! 

Καλησπέρα κοριτσι μου ,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και για την ευχή σου αμήν ,ανυπομονώ πρώτη φορά να αδιαθετησω τόσο πολύ για να ξεκινήσουμε επιτέλους  ! Πωπω καλά και εγώ θα το είχα άγχος αν είχα κάτι στο κοντινό μου περιβάλλον εδώ το σκέφτομαι και χωρίς να έχω απλά επειδή το ακούω. 

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και ελπίζω να μη σε κουράζω .  Τον έλεγχο στο γράφει ο γυναικολόγος ή πηγαίνεις σε κάποιο συγκεκριμένο γιατρό ? Αν γράφονται φυσικά δε ξέρω κιόλας . Επίσης επειδή έχουμε και τον ίδιο εξωσωματικο ,εσύ του το ζήτησες για ασφάλεια ή ούτος σι άλλος σου δίνει από μόνος του?

Καλή αρχή κορίτσι μου,είναι σίγουρο πως σε λίγο θα κρατάς το μωρουλι σου αγκαλιά ❤️

Τις εξετάσεις αυτές τις γράφει σίγουρα ο αιματολογος και ίσως και ο γυναικολόγος αλλά δεν είμαι σίγουρη. Όταν τις έκανα δεν ήμουν ασφαλισμένη και πλήρωσα 480ευρω!Αν εχεις ασφάλεια βέβαια θα πληρώσεις πολύ λιγότερα. Τις έκανα αμέσως μετά την αυχενική,οταν επισκέφτηκα την αιματολογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια έκανα σήμερα την χοριακη μου και δυστυχώς βγήκε αρνητική. 

5 αποβολες λοιπόν και μια εξωσωματικη αποτυχημένη... 

Ποση δύναμη να έχει άραγε μια γυναίκα?? 

Από τη στιγμή της γνωστοποιησης του αποτελέσματος είναι όλα τόσο μαύρα  ξέροντας ότι δεν έχω και πολύ χρόνο ακόμα  42 ετών πάω στα 43. 

Θα ξανασηκωθω από τα πατώματα,  όπως κάνω κάθε φορά,  αλλά στο τέλος σε τι κατάσταση θα βρίσκομαι, θα ειμαι ακομα ο εαυτος μου?? 

Συγνώμη που σας χάλασα την ψυχολογία απλά ήθελα να τα πω κάπου που ξέρω πως θα με καταλάβουν.  

Εύχομαι σε όλες σας μέσα από την ψυχή μου να τα καταφέρετε και να μπαίνω να διαβάζω τα ευχάριστα νέα σας, να κλέβω λίγο από τη χαρά σας!!!

Καλή δύναμη σε όλες!! 

  • Λυπημένη/-ος 30
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Sonne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια έκανα σήμερα την χοριακη μου και δυστυχώς βγήκε αρνητική. 

5 αποβολες λοιπόν και μια εξωσωματικη αποτυχημένη... 

Ποση δύναμη να έχει άραγε μια γυναίκα?? 

Από τη στιγμή της γνωστοποιησης του αποτελέσματος είναι όλα τόσο μαύρα  ξέροντας ότι δεν έχω και πολύ χρόνο ακόμα  42 ετών πάω στα 43. 

Θα ξανασηκωθω από τα πατώματα,  όπως κάνω κάθε φορά,  αλλά στο τέλος σε τι κατάσταση θα βρίσκομαι, θα ειμαι ακομα ο εαυτος μου?? 

Συγνώμη που σας χάλασα την ψυχολογία απλά ήθελα να τα πω κάπου που ξέρω πως θα με καταλάβουν.  

Εύχομαι σε όλες σας μέσα από την ψυχή μου να τα καταφέρετε και να μπαίνω να διαβάζω τα ευχάριστα νέα σας, να κλέβω λίγο από τη χαρά σας!!!

Καλή δύναμη σε όλες!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Δυστυχώς αυτό το συναισθημα λίγο πολύ το έχουμε νιώσει και το νιώθουμε πολλές. Ότι και να πεις έχεις δίκιο και σε καταλαβαίνουμε. Ο χρόνος μας κυνηγάει δυστυχώς αλλά δεν το βάζουμε κάτω, θα έρθει. Εγώ αυτό σκέφτομαι όταν μαυρίζω. Και μη φοβάσαι ιδιες θα είμαστε και μάλιστα πιο δυνατες απο ποτέ. Τώρα θέλεις χρόνο αλλά σιγά σιγά θα το δεις. Έχετε αλλά έμβρυα; Έχεις εικόνα από τι μπορεί να προέρχονται οι αποβολές;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sonne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια έκανα σήμερα την χοριακη μου και δυστυχώς βγήκε αρνητική. 

5 αποβολες λοιπόν και μια εξωσωματικη αποτυχημένη... 

Ποση δύναμη να έχει άραγε μια γυναίκα?? 

Από τη στιγμή της γνωστοποιησης του αποτελέσματος είναι όλα τόσο μαύρα  ξέροντας ότι δεν έχω και πολύ χρόνο ακόμα  42 ετών πάω στα 43. 

Θα ξανασηκωθω από τα πατώματα,  όπως κάνω κάθε φορά,  αλλά στο τέλος σε τι κατάσταση θα βρίσκομαι, θα ειμαι ακομα ο εαυτος μου?? 

Συγνώμη που σας χάλασα την ψυχολογία απλά ήθελα να τα πω κάπου που ξέρω πως θα με καταλάβουν.  

Εύχομαι σε όλες σας μέσα από την ψυχή μου να τα καταφέρετε και να μπαίνω να διαβάζω τα ευχάριστα νέα σας, να κλέβω λίγο από τη χαρά σας!!!

Καλή δύναμη σε όλες!! 

Έχεις τόσο δίκιο σε όλα. Έκανα πριν λίγες μέρες την πρώτη μου ετ και δεν ξέρω πως αντέχουν τόσες γυναίκες να το κάνουν ξανά και ξανά. Δεν μπορώ να αναπνεύσω από τό άγχος που έχω. Δεν θα σου πω πολλά άλλα πιστεύω ότι η ηλικία είναι μεν ένας σοβαρός παράγοντας για πολλά πράγματα αλλά όχι στο να μας πάει πίσω στα όνειρα μας. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Σποράκι said:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Δυστυχώς αυτό το συναισθημα λίγο πολύ το έχουμε νιώσει και το νιώθουμε πολλές. Ότι και να πεις έχεις δίκιο και σε καταλαβαίνουμε. Ο χρόνος μας κυνηγάει δυστυχώς αλλά δεν το βάζουμε κάτω, θα έρθει. Εγώ αυτό σκέφτομαι όταν μαυρίζω. Και μη φοβάσαι ιδιες θα είμαστε και μάλιστα πιο δυνατες απο ποτέ. Τώρα θέλεις χρόνο αλλά σιγά σιγά θα το δεις. Έχετε αλλά έμβρυα; Έχεις εικόνα από τι μπορεί να προέρχονται οι αποβολές;

Δυστυχώς όχι, δεν εχουμε αλλα εμβρυα, ήταν η πρωτη μου ωοληψια όπου έβγαλα 4 ωάρια και γονιμοποιηθηκαν τα 2. 

Έκανα υστεροσκόπηση και βρήκαμε πολυποδα τον οποίο τον αφαίρεσε ο γιατρός μου και μια ανωμαλια στην μητρα όπου ήταν σαν να υπάρχουν 2 κοιλοτητες... ότι κατάλαβες κατάλαβα. Όλα διορθώθηκαν μου είπε. 

 

19 minutes ago, Μαρία τζορμπατζακη said:

Έχεις τόσο δίκιο σε όλα. Έκανα πριν λίγες μέρες την πρώτη μου ετ και δεν ξέρω πως αντέχουν τόσες γυναίκες να το κάνουν ξανά και ξανά. Δεν μπορώ να αναπνεύσω από τό άγχος που έχω. Δεν θα σου πω πολλά άλλα πιστεύω ότι η ηλικία είναι μεν ένας σοβαρός παράγοντας για πολλά πράγματα αλλά όχι στο να μας πάει πίσω στα όνειρα μας. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. 

Απλά αυτή τη στιγμή το όνειρο φαίνεται πολύ πολύ μακρινο, ενώ για κάποια στιγμή το ένιωσα πιο κοντά... 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος που έχεις... προσπάθησε να το μετριασεις για να απολαύσεις το όμορφο ταξίδι που έχεις μπροστά σου!!! Ζήσε κάθε του στιγμή!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Sonne είπε:

Δυστυχώς όχι, δεν εχουμε αλλα εμβρυα, ήταν η πρωτη μου ωοληψια όπου έβγαλα 4 ωάρια και γονιμοποιηθηκαν τα 2. 

Έκανα υστεροσκόπηση και βρήκαμε πολυποδα τον οποίο τον αφαίρεσε ο γιατρός μου και μια ανωμαλια στην μητρα όπου ήταν σαν να υπάρχουν 2 κοιλοτητες... ότι κατάλαβες κατάλαβα. Όλα διορθώθηκαν μου είπε. 

 

Απλά αυτή τη στιγμή το όνειρο φαίνεται πολύ πολύ μακρινο, ενώ για κάποια στιγμή το ένιωσα πιο κοντά... 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος που έχεις... προσπάθησε να το μετριασεις για να απολαύσεις το όμορφο ταξίδι που έχεις μπροστά σου!!! Ζήσε κάθε του στιγμή!!!! 

Θα σου πω κάτι και ίσως σε κάνει να νιώσεις  καλύτερα. Είσαι 42 και πήρες με μια ωοληψια δυο έμβρυα. Είμαι 38 (πρώτη διέγερση 36) και έχω φτάσει το ρεκόρ μέχρι τρία ωαρια, πλέον ένα ή κανένα. Στο λέω αυτό γιατί δεν σε κυνηγάει ο χρόνος τόσο όσο νομίζεις, είχες καλή ανταπόκριση. Δυστυχώς δεν μπορεί κανένας να μας εγγυηθεί ότι θα πετύχει η επόμενη προσπάθεια αλλά έχουμε χρέος να το πιστεύουμε. Αν μπορείς οικονομικά εκμεταλλεύσου και τον φυσικό κύκλο μέχρι την επόμενη διέγερση, κρύβει εκπλήξεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , Sonne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια έκανα σήμερα την χοριακη μου και δυστυχώς βγήκε αρνητική. 

5 αποβολες λοιπόν και μια εξωσωματικη αποτυχημένη... 

Ποση δύναμη να έχει άραγε μια γυναίκα?? 

Από τη στιγμή της γνωστοποιησης του αποτελέσματος είναι όλα τόσο μαύρα  ξέροντας ότι δεν έχω και πολύ χρόνο ακόμα  42 ετών πάω στα 43. 

Θα ξανασηκωθω από τα πατώματα,  όπως κάνω κάθε φορά,  αλλά στο τέλος σε τι κατάσταση θα βρίσκομαι, θα ειμαι ακομα ο εαυτος μου?? 

Συγνώμη που σας χάλασα την ψυχολογία απλά ήθελα να τα πω κάπου που ξέρω πως θα με καταλάβουν.  

Εύχομαι σε όλες σας μέσα από την ψυχή μου να τα καταφέρετε και να μπαίνω να διαβάζω τα ευχάριστα νέα σας, να κλέβω λίγο από τη χαρά σας!!!

Καλή δύναμη σε όλες!! 

Μετά από 5 ετ 7 εμβρύων σε καταλαβαίνω...Αύριο όμως η μέρα θα είναι λίγο καλύτερη  και μεθαύριο λίγο περισσότερο...Ξερεις τι σκέφτομαι πολλές φορές;;;; Ότι προσπαθώ τόσο πολύ για να αποκτήσω κάτι, ενώ άλλοι ανθρωποι προσπαθούν, για να μη χάσουν..Σου στέλνω την καληνύχτα μου και μια αγκαλιά ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Jamie είπε:

Νομιζω η ηλικια του εμβρυου ειναι 2 εβδομαδες μικροτερο απο την ηλικια κυησης

 

Αν ισχύει όντως αυτό τότε είμαι καλά. Το ελπίζω γιατί έχω αγχωθεί 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!! Εδώ και πολύ καιρό είστε όλες η συντροφιά μου το βράδυ πριν κοιμηθώ. Θα ήθελα και γω την βοήθεια σας.Να μου πείτε τη γνώμη σας για το Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης (Fivi) και τον Γιατρό Κολυμπιανακη πρόκειται να κάνω εξωσωματική εκεί σύντομα. Πήγα εκεί μόνο και μόνο για τον Γιατρό. Αλλα θα ήθελα και άλλες γνώμες... Η αν είναι κάποια με τον ίδιο γιατρό. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kate33 είπε:

Κορίτσια εκανα εξετάσεις γιατί ετοιμάζομαι για μεταφορά και βγηκε

Αντισωματα Ερυθρας IgG θετικο (47)

τι σημαίνει αυτό;

δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό και με ανησυχώ…

Καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι. Έχεις αντισώματα είτε επειδή νόσησες μικρή ή από εμβόλιο. Το  IgM δείχνει αν νοσείς τώρα και πρέπει να ναι αρνητικό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sonne said:

Δυστυχώς όχι, δεν εχουμε αλλα εμβρυα, ήταν η πρωτη μου ωοληψια όπου έβγαλα 4 ωάρια και γονιμοποιηθηκαν τα 2. 

Έκανα υστεροσκόπηση και βρήκαμε πολυποδα τον οποίο τον αφαίρεσε ο γιατρός μου και μια ανωμαλια στην μητρα όπου ήταν σαν να υπάρχουν 2 κοιλοτητες... ότι κατάλαβες κατάλαβα. Όλα διορθώθηκαν μου είπε. 

 

Απλά αυτή τη στιγμή το όνειρο φαίνεται πολύ πολύ μακρινο, ενώ για κάποια στιγμή το ένιωσα πιο κοντά... 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος που έχεις... προσπάθησε να το μετριασεις για να απολαύσεις το όμορφο ταξίδι που έχεις μπροστά σου!!! Ζήσε κάθε του στιγμή!!!! 

Αχ κοριτσι ποσο λυπαμαι...ελπιζω να περασει οσο πιο συντομα γινεται ο πονος κ να ξανακανεις προσπαθεια...να μη γραψει βαθεια μεσα σου αυτη η αποτυχια...Μη μου λες τετοια για την ηλικια κ ειμαι σχεδον 43 κ γω..Εγω το βλεπω οτι πες κ οτι ειχα ηδη παιδια απο μικρη..δε θα κανα κ αλλο ενα αν ηθελα η αν προεκυπτε κ μεγαλη; Ολα στο μυαλο ειναι..Ρυθμισε αλλιως τη σκεψη σου..Δεν ειμαστε αρρωστες...απλα προς το παρον ατυχες...Διαβασα ειχες δυο εμβρυα..σου εβαλαν δυο μονο στην ετ; Γιατι ο γιατρος μου ειναι καθετος οτι στην ηλικια μας θελει 4..Λες να επαιξε ρολο αυτο; Μηπως στην επομενη προσπαθεια να μαζεψεις λιγα ακομα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...