Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

3 hours ago, Sonne said:

Έχεις απόλυτο δίκιο, απλά καταλαβαίνεις πως είναι... εκεί που νομίζεις ότι έχεις φτάσει στην κορυφή του βουνού και τα καταφέρνεις συνειδητοποιεις πως από πίσω κρύβεται ένα ακόμα πιο μεγάλο βουνό. Θα συνέλθω... θέλω να πιστεύω.  Είμαστε δυνατές από τη φύση μας. 

2 εμβρυα κατάφεραν να γονιμοποιηθουν από την ωοληψια μου. Δεν μου είπε κάτι να κάνουμε και άλλη ωοληψια να μαζέψουμε περισσότερα.  Η αλήθεια είναι πως με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ νιώθω ότι πήγαμε τελείως αδιάβαστοι. 

Το τι έπαιξε ρόλο δεν ξέρω, κατά τη γνώμη του ιατρού φταίνε τα ωάρια μου. Αλλά δε μου το στηρίζει έμπρακτα.  Τι να πω δεν ξέρω.. όλα είναι θολά αυτή τη στιγμή.   

Ειναι τοσο νωρις ακομα κοριτσι..να παρεις το χρονο σου,να το "πενθησεις" κ σιγα σιγα αφου καθαρισει το μυαλο σου,θα τα βαλεις κατω να δεις τι θα κανεις..Και γω αδιαβαστη ημουν..κ που να ξερα οτι θα πρεπε να μαι διαβασμενη..νομιζα οτι ολα τα εξηγουν οι γιατροι κ οτι αφου κοστιζει τοσο θα ναι οδιαιτερη η μεταχειριση...δεν ειναι ετσι...κ μεις οσο κ να διαβασουμε,δε γινομαστε γιατροι...κ ισως τα μισα που λεμε εδω να ειναι αρλουμπες..οσο πιο πολυ το ψαξεις παντως,ειδικα στο θεμα γιατρου καταλαβα,τοσο το καλυτερο..Κ οσο πιο καλα ενημερωθεις απο σοβαρες εγκυρες πηγες,τοσο το καλυτερο για να καταλαβαινεις τι σου λεει ο γιατρος κ τον αργανισμο σου..Σε ολες τις μεγαλες μας λενε οτι φταιει η ποιοτητα των ωαριων μας...Πληρωσες ομως πιο πολλα χρηματα απ το συνηθισμενο κ αρα θεωρω οτι ενα παραπανω θα πρεπε να χεις ισως μια καλυτερη αντιμετωπιση κ εξηγηση...Τωρα πια βεβαια δεν εχει σημασια...δες το οτι απλα ησουν ατυχη κ την αλλη φορα θα σαι τυχερη..Οι πιθανοτητες για μας οντως ειναι χαμηλες ανα προσπαθεια..οχι ομως ανυπαρκτες...ο γιατρος μου χε πει οτι καλο ποσοστο εχουμε με 4 προσπαθειες στα 42,43..Δεν ειναι απολυτα ομως αυτα τα νουμερα..Θα κανεις οτι μπορεις να βελτιωσεις την ποιοτητα..Εχεις ακομα περιθωριο πριν σκεφτεις τα δανεικα(αυτα εκει ειναι δε φευγουν)..

3 hours ago, kateriiina25 said:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Εχεις κάθε λόγο να αισθάνεσαι έτσι, έχεις περάσει πολλά. Να σε ρωτήσω κατι; Εκτός απο τον πολύποδα και το θέμα της μήτρας που είπες, εχεις κανει άλλες εξετάσεις όσον αφορά τις τόσες αποβολές; Αν δεν εχεις πάει στο νοσοκομείο Έλενας στο τμήμα καθ έξιν αποβολών, θα σου πρότεινα να κανεις τον κόπο. Θα σου κάνουν εκεί άπειρες εξετάσεις και με ελάχιστα χρήματα. Ευχομαι να βρεις τι φταίει και να πάνε όλα καλα. 

Είπες τωρα αυτό για τα 4 έμβρυα και προχτές διάβαζα την ιστορία μιας κοπέλας που στα 43 της της ειπε ο γιατρός να βάλουν 4 (1η προσπάθεια) καθώς είχε ελάχιστες πιθανότητες για δίδυμη κύηση, ποσο μάλλον για παραπάνω. Βγαίνει θετική η χοριακη και πάνε για τον πρώτο υπέρηχο και βλέπουν 2 σάκους και πιθανότητα διάσπασης του ενός σε 2 μονοζυγωτικά. Πάει μετα για τον 2ο υπέρηχο για να δουν αν θα ακούσουν 2 ή 3 καρδούλες και ακούνε 5. ΣΟΚ! Τελικά της πήραν τα 2 έμβρυα αναγκαστικά γιατί θα ηταν πολύ επικίνδυνο, στην πορεία απέβαλε και το ενα εκ των δυο μονοζυγωτικών και τελικα γέννησε 2 κοριτσάκια πριν λίγες μέρες. 

Κορίτσι μου καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς δεν ξερω καθολου ούτε τον γιατρό ούτε την κλινική για να σε βοηθήσω. Ελπίζω να βρεθεί κάποια κοπέλα που ξέρει να σου δωσει πληροφορίες 

Αμαν αμαν!!!απαπαπα! Τι λες τωρα!Σοκ! Συμβαινουν αυτα!! Οχι μονο με επιβεβαιωσε ο γιατρος μου οτι ειναι απειροελαχιστες οι πιθανοτητες για διδυμα..μου εξηγησε οτι βλεπουμε διδυμες κυησεις σε μεγαλες γυναικες ειτε γιατι εβαλαν στην ετ 5,6 βλαστοκυστες,ειτε γιατι πηραν δανεικα 20αρας( κ παλι με μεταφορα ανω των 4)..αλλα κ ο δευτερος γιατρος μου συμφωνησε..κ η εμβρυολογος ηταν καθετη...Θα χει γραφτει σιγουρα στα ιατρικα χρονικα η κοπελα.. Και φτου φτου της θα χε μητρα πιτσιρικας εκτος απο αριστης ποιοτητας εμβρυα..Σαν τη γιαγια μου που εκανε στα 45 διπλες ωορρηξιες μες στο μηνα! Και επειδη ειχε ηδη τρια παιδια,εκανε απ τα 40 μεχρι τα 49 που της κοπηκε η περιοδος 7 εκτρωσεις! Αχ να μασταν ετσι κ μεις! Να συμπληρωσω οτι καπνιζε,επινε καθε βραδυ κονιακακι να ηρεμει που μεγαλωνε τρια παιδια,ηταν αγχωδης,ετρωγε οτι να ναι..Μακαρι να ειχα παρει απ αυτην αλλα μπα...

On 11/10/2022 at 11:19 AM, Chris_V said:

Ναι ναι ψυγείο από την ώρα που την πήρε μέχρι και τώρα. 
Αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται είμαι κέντρο. 

Κοριτσι εισαι εδω;; Μηπως να στελνες στη Sonne αυτα που μου χες γραψει εμενα για βελτιωση στην ποιοτητα των ωαριων σε μας τις μεγαλουλες..Εμενα με βοηθησαν πολυ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Εχεις κάθε λόγο να αισθάνεσαι έτσι, έχεις περάσει πολλά. Να σε ρωτήσω κατι; Εκτός απο τον πολύποδα και το θέμα της μήτρας που είπες, εχεις κανει άλλες εξετάσεις όσον αφορά τις τόσες αποβολές; Αν δεν εχεις πάει στο νοσοκομείο Έλενας στο τμήμα καθ έξιν αποβολών, θα σου πρότεινα να κανεις τον κόπο. Θα σου κάνουν εκεί άπειρες εξετάσεις και με ελάχιστα χρήματα. Ευχομαι να βρεις τι φταίει και να πάνε όλα καλα. 

Είπες τωρα αυτό για τα 4 έμβρυα και προχτές διάβαζα την ιστορία μιας κοπέλας που στα 43 της της ειπε ο γιατρός να βάλουν 4 (1η προσπάθεια) καθώς είχε ελάχιστες πιθανότητες για δίδυμη κύηση, ποσο μάλλον για παραπάνω. Βγαίνει θετική η χοριακη και πάνε για τον πρώτο υπέρηχο και βλέπουν 2 σάκους και πιθανότητα διάσπασης του ενός σε 2 μονοζυγωτικά. Πάει μετα για τον 2ο υπέρηχο για να δουν αν θα ακούσουν 2 ή 3 καρδούλες και ακούνε 5. ΣΟΚ! Τελικά της πήραν τα 2 έμβρυα αναγκαστικά γιατί θα ηταν πολύ επικίνδυνο, στην πορεία απέβαλε και το ενα εκ των δυο μονοζυγωτικών και τελικα γέννησε 2 κοριτσάκια πριν λίγες μέρες. 

Κορίτσι μου καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς δεν ξερω καθολου ούτε τον γιατρό ούτε την κλινική για να σε βοηθήσω. Ελπίζω να βρεθεί κάποια κοπέλα που ξέρει να σου δωσει πληροφορίες 

Ναι από τι βλέπω και γω δεν υπάρχει κάποια που να είναι στον ίδιο Γιατρό...Δεν πειράζει συνεχίζω να διαβάζω της εμπειρίας όλων σας...δεν φαντάζεστε πόσο καλό μου κάνει πόσες απορίες μου έχουν λυθεί από δω μέσα ως πρωτάρα που είμαι στο όλο θέμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Chris_V said:

@Sonne και οποίο άλλο κοριτσι μετά τα 40 ενδιαφέρεται με χαμηλή ΑΜΗ. 

Λοιπόν μετά από μια πολύ ήπια διεγερση πηρα ένα μονο ωάριο το οποίο έδωσε βιοχημική κύηση. Είχα απαράδεκτη αντιμετώπιση από το γιατρό μου και με τη βοήθεια της κας Οικονομόπουλου κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετασεις να δούμε αν μπορούμε να δούμε τι έφταιξε και φυσικά άλλαξα γιατρό. 
Εφυγα από όλα τα ιδιωτικά ενώ πρώτα πέρασα από 3-4 για γνώμες, γιατί νομίζω ότι μας αντιμετωπίζουνε σαν χρήμα και συνεχίζω σε δημόσιο με την επιτροπή. 
Οσο περισσότερο αλλάζουμε κέντρα νομίζω τόσο χρόνο χάνουμε. Έχουν κάνει οι ιδιωτικοί το πρόγραμμα τους, πόσα περιμένουν να κερδίσουν από εμάς και ανάλογα πράττουν. Όσο αλλάζουμε τόσο ξανά μηδενιζουμε το κοντέρ τους. Δυστυχώς αυτό ένιωσα.

Στο δημόσιο βλέπω πλήρη εξατομικευμένη προσέγγιση και παρακολούθηση μέσω του μαιευτηρίου τους 24/7. Το ίδιο για εξετάσεις, ηπερηχους, ωοληψιες κλπ κλπ.

Η αναμονή είναι ελάχιστη. Κάνουν κάθε πρωί (9-10) πριν  ξεκινήσουν  χειρουργείο 4 ραντεβού και τέλος. Μπαίνεις μέσα ανάλογα με τη φάση του κύκλου σου, όσες ξεκίνησαν μόλις διεγερση μπαίνουν στο τέλος. 

Γενικα νιωθω ότι ο γιατρός ενδιαφέρεται να κανω ένα υγιές μωρο και όχι να πάρει θετική χοριακη για να βελτιώσει τα στατιστικα του κέντρου. 

Πίσω στις εξετάσεις...
Δεν  βρήκαμε τπτ άλλο πέρα από την κιρσοκηλη του άντρα μου, η οποία επηρεάζει τρομερα την ποιότητα του σπέρματος ακόμα και για την εξωσωματική, και φυσικά την χαμηλή μου ΑΜΗ που τη γνωρίζαμε. 
Απο τον Ιούλιο με τη βοήθεια του νέου μου γιατρού που μας καθοδηγεί ξεκινήσαμε βιταμίνες και οι 2. 
Εγω από την πλευρά μου ακολουθώ κατα γράμμα το βιβλίο της @Troia, it all starts with an egg, και ο άντρας μου το γιατρό του. 
Σε γενικές γραμμές q10, συμπληρώματα βιταμινών για πριν την εγκυμοσύνη τα απλά, και έξτρα DHEA και Ε με D και ψευδάργυρο συμπληρωματικά. 
Μεσα σε 2.5 μήνες η fsh από 25 πηγε στο 12.9,  το νουμερο είναι ακόμη υψηλό αλλά για Εμενα είναι άθλος γιατί μπόρεσα να κανω διεγερση. 
Επισης ειδα ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής η οποία μου ρύθμισε Tsh σε επίπεδα κατάλληλα για διεγερση και μεταφορά και μου έδωσε αγωγή με glucophage που όπως μου εξήγησε μπορεί να βοηθήσει παρά πολύ στην ποιότητα των ωαρίων, χρειάζεται όμως περιπου ένα δίμηνο. 
Επισης για όλη την περίοδο αυτή μου σύστησε διατροφή βασισμένη σε πρωτεΐνη και όχι υδατάνθρακες, χωρίς στερήσεις. Θελεις μακαρόνια με κιμά, φάε  κιμά με μακαρόνια κλπ κλπ. 
Γλυκα κομμένα, μόνο μαύρη σοκολάτα κάπου κάπου και αυτό με μετρο. 
Επισης, μιας και το θεμα μας είναι η ποιότητα και από τις 2 πλευρές, μια σύσταση που είχαμε ήταν να μην προχωρήσουμε σε μια μονο μεγάλη διεγερση αλλά να μαζέψουμε όσο περισσότερα ωάρια μπορούμε από διαφορετικούς κύκλους, πριν αρχίσουμε μεταφορές, ώστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες κάπου σε κάποιο κύκλο να έχουμε πετύχει ένα καλό. 
Στη διεγερση που έκανα τον Οκτώβριο   πηρα 2 πολλη καλής ποιότητας (φαινομενικά και αυτό που έδωσε τη βιοχημική καλό ήταν βέβαια).

Είχα μονο 2 ωοθηλακια, δώσανε και τα 2 ωάρια τα οποία προχώρησαν 3ης μέρας, και εκεί τα εβαλα κατάψυξη, γιατί και την 1η είχε γίνει εμφύτευση με ωάριο 3ων ημερών. 
Δεν ενιωσα κανένα πρήξιμο ή κάτι δυσάρεστο στη φάση της διέγερσης, σαν να μην έκανα. Η προσέγγιση ήταν βραχύ πρωτόκολλο με 5 μέρες arvekap και pregnyl σε πολλή χαμηλή δόση (μου το έδωσε το νοσοκομείο αυτό, δεν κυκλοφορεί στα φαρμακεία) και gonal 8μερες. Δεν έκανα orgalutran μόνο ovitrelle 36 ώρες πριν. 
Στον επόμενο κύκλο κανω φυσικό να δούμε αν θα βρούμε κάτι, και ο γιατρός μου δε θέλει άλλη διεγερση πριν κλείσουν ημερολογιακά 3 μήνες για να μην ταλαιπωρηθούν  οι ωοθήκες και  δεν δώσουν καλό υλικό (όσο έχουν και αυτές…) και για να είμαστε σίγουροι ότι και η μήτρα είναι ετοιμη. 

Η επόμενη διεγερση θα είναι διαφορετική, μακρύ πρωτόκολλο με συνδυασμό gonal και menopur - δεν μου έχει πει ακόμη περισσότερα. 
Τέλος  στην ηλικία μου 41.5 με αντιμετώπισε  σαν περίπτωση καθεξην αποβολών και τα έλεγξε όλα για να μην χάσω χρόνο ψάχνοντας τα ένα ένα και βγάζουμε λαγούς από καπέλα κάθε φορά. 
Τελος εχω ξεκινήσει συστηματικά και εγώ και ο άντρας μου βελονισμό. 

Πλέον το βλέπω σαν ένα μακρύ δρόμο που πρέπει να τον κανω και εχω βάλει τις ωοληψιες στην καθημερινότητα μου, χωρίς να αφήνω τπτ πίσω ή ημιτελές. Συνεχίζω τις δραστηριότητες μου κανονικά και θα κανω κανονικά και τις ωοληψιες μου. 

Δεν γράφω  συχνά όμως διαβάζω και ότι άλλο χρειαστεί εδώ είμαι. 

Τελος να πω ότι όσο καλός και να είναι ο γιατρός μου, τον βρήκα με τη βοήθεια των κοριτσιών εδώ, ήμουν τελείως πελαγωμένη στη βιοχημική,  και ότι και αν ακολούθησα το έκανα επιλεκτικά με βάση ότι είχα μάθει εδώ.  

Το ίδιο και για την Οικονομόπουλου, εδώ την έμαθα και με στήριξε όταν ο γιατρός μου με παράτησε στη βιοχημική λέγοντας «εεε στα 40 αυτά γίνονται, αν δεν θελεις πάρε δανεικα» και  που είναι πραγματικά ο λόγος να σέβεσαι και να εμπιστεύεσαι ακόμη τους γιατρούς! 
Σχολείο πολύτιμο το φόρουμ μας! 

Φιλια πολλά σε όλες τις αγωνίστριες!!!! 
Και σύντομα όλες μας με στρογγυλές κοιλίτσες. Μέχρι τότε θα είμαστε εδώ να μαθαίνουμε. 

Τι ωραια που τα γραφεις κοριτσι! Σ ευχαριστω πολυ κ για τις εξτρα σημερινες πληροφοριες!! Τοσο που ενδιαφερεσαι κ για μας εδω,λεω που σου καρααξιζει να γινεις μανουλα!! Κ στο ευχομαι ολοψυχα! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna G είπε:

Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... μένει να τα δω και στην πράξει τώρα. Εσύ πού πήγες τελικά αφού αποφάσισες να μην πας σε αυτόν.;;;

Δεν πήγα σ αυτόν γιατί ήδη είχα κάνει ένα ραντεβού με την embryolab οπότε κατέληξα εκεί.  Τώρα εφυγα ειμαι με το  σφακ Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοπέλες!

Σήμερα έκανα ωοληψια και το ενδομήτριο μου ήταν 6,5  Μου είπαν να συνεχίσω να παίρνω τα Σικλακουρ καινα ξεκινήσω τα ουλτρουζεσταν Ερώτηση: το ουλτρουζεσταν παχαίνει το ενδομήτριο; 

Όταν λένε το ενδομήτριο πρέπει να είναι πάνω από 8, πότε εννοούν ότι πρέπει να είναι;Μέχρι την ωοληψια η και μετά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Chris_V είπε:

@Sonne και οποίο άλλο κοριτσι μετά τα 40 ενδιαφέρεται με χαμηλή ΑΜΗ. 

Λοιπόν μετά από μια πολύ ήπια διεγερση πηρα ένα μονο ωάριο το οποίο έδωσε βιοχημική κύηση. Είχα απαράδεκτη αντιμετώπιση από το γιατρό μου και με τη βοήθεια της κας Οικονομόπουλου κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετασεις να δούμε αν μπορούμε να δούμε τι έφταιξε και φυσικά άλλαξα γιατρό. 
Εφυγα από όλα τα ιδιωτικά ενώ πρώτα πέρασα από 3-4 για γνώμες, γιατί νομίζω ότι μας αντιμετωπίζουνε σαν χρήμα και συνεχίζω σε δημόσιο με την επιτροπή. 
Οσο περισσότερο αλλάζουμε κέντρα νομίζω τόσο χρόνο χάνουμε. Έχουν κάνει οι ιδιωτικοί το πρόγραμμα τους, πόσα περιμένουν να κερδίσουν από εμάς και ανάλογα πράττουν. Όσο αλλάζουμε τόσο ξανά μηδενιζουμε το κοντέρ τους. Δυστυχώς αυτό ένιωσα.

Στο δημόσιο βλέπω πλήρη εξατομικευμένη προσέγγιση και παρακολούθηση μέσω του μαιευτηρίου τους 24/7. Το ίδιο για εξετάσεις, ηπερηχους, ωοληψιες κλπ κλπ.

Η αναμονή είναι ελάχιστη. Κάνουν κάθε πρωί (9-10) πριν  ξεκινήσουν  χειρουργείο 4 ραντεβού και τέλος. Μπαίνεις μέσα ανάλογα με τη φάση του κύκλου σου, όσες ξεκίνησαν μόλις διεγερση μπαίνουν στο τέλος. 

Γενικα νιωθω ότι ο γιατρός ενδιαφέρεται να κανω ένα υγιές μωρο και όχι να πάρει θετική χοριακη για να βελτιώσει τα στατιστικα του κέντρου. 

Πίσω στις εξετάσεις...
Δεν  βρήκαμε τπτ άλλο πέρα από την κιρσοκηλη του άντρα μου, η οποία επηρεάζει τρομερα την ποιότητα του σπέρματος ακόμα και για την εξωσωματική, και φυσικά την χαμηλή μου ΑΜΗ που τη γνωρίζαμε. 
Απο τον Ιούλιο με τη βοήθεια του νέου μου γιατρού που μας καθοδηγεί ξεκινήσαμε βιταμίνες και οι 2. 
Εγω από την πλευρά μου ακολουθώ κατα γράμμα το βιβλίο της @Troia, it all starts with an egg, και ο άντρας μου το γιατρό του. 
Σε γενικές γραμμές q10, συμπληρώματα βιταμινών για πριν την εγκυμοσύνη τα απλά, και έξτρα DHEA και Ε με D και ψευδάργυρο συμπληρωματικά. 
Μεσα σε 2.5 μήνες η fsh από 25 πηγε στο 12.9,  το νουμερο είναι ακόμη υψηλό αλλά για Εμενα είναι άθλος γιατί μπόρεσα να κανω διεγερση. 
Επισης ειδα ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής η οποία μου ρύθμισε Tsh σε επίπεδα κατάλληλα για διεγερση και μεταφορά και μου έδωσε αγωγή με glucophage που όπως μου εξήγησε μπορεί να βοηθήσει παρά πολύ στην ποιότητα των ωαρίων, χρειάζεται όμως περιπου ένα δίμηνο. 
Επισης για όλη την περίοδο αυτή μου σύστησε διατροφή βασισμένη σε πρωτεΐνη και όχι υδατάνθρακες, χωρίς στερήσεις. Θελεις μακαρόνια με κιμά, φάε  κιμά με μακαρόνια κλπ κλπ. 
Γλυκα κομμένα, μόνο μαύρη σοκολάτα κάπου κάπου και αυτό με μετρο. 
Επισης, μιας και το θεμα μας είναι η ποιότητα και από τις 2 πλευρές, μια σύσταση που είχαμε ήταν να μην προχωρήσουμε σε μια μονο μεγάλη διεγερση αλλά να μαζέψουμε όσο περισσότερα ωάρια μπορούμε από διαφορετικούς κύκλους, πριν αρχίσουμε μεταφορές, ώστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες κάπου σε κάποιο κύκλο να έχουμε πετύχει ένα καλό. 
Στη διεγερση που έκανα τον Οκτώβριο   πηρα 2 πολλη καλής ποιότητας (φαινομενικά και αυτό που έδωσε τη βιοχημική καλό ήταν βέβαια).

Είχα μονο 2 ωοθηλακια, δώσανε και τα 2 ωάρια τα οποία προχώρησαν 3ης μέρας, και εκεί τα εβαλα κατάψυξη, γιατί και την 1η είχε γίνει εμφύτευση με ωάριο 3ων ημερών. 
Δεν ενιωσα κανένα πρήξιμο ή κάτι δυσάρεστο στη φάση της διέγερσης, σαν να μην έκανα. Η προσέγγιση ήταν βραχύ πρωτόκολλο με 5 μέρες arvekap και pregnyl σε πολλή χαμηλή δόση (μου το έδωσε το νοσοκομείο αυτό, δεν κυκλοφορεί στα φαρμακεία) και gonal 8μερες. Δεν έκανα orgalutran μόνο ovitrelle 36 ώρες πριν. 
Στον επόμενο κύκλο κανω φυσικό να δούμε αν θα βρούμε κάτι, και ο γιατρός μου δε θέλει άλλη διεγερση πριν κλείσουν ημερολογιακά 3 μήνες για να μην ταλαιπωρηθούν  οι ωοθήκες και  δεν δώσουν καλό υλικό (όσο έχουν και αυτές…) και για να είμαστε σίγουροι ότι και η μήτρα είναι ετοιμη. 

Η επόμενη διεγερση θα είναι διαφορετική, μακρύ πρωτόκολλο με συνδυασμό gonal και menopur - δεν μου έχει πει ακόμη περισσότερα. 
Τέλος  στην ηλικία μου 41.5 με αντιμετώπισε  σαν περίπτωση καθεξην αποβολών και τα έλεγξε όλα για να μην χάσω χρόνο ψάχνοντας τα ένα ένα και βγάζουμε λαγούς από καπέλα κάθε φορά. 
Τελος εχω ξεκινήσει συστηματικά και εγώ και ο άντρας μου βελονισμό. 

Πλέον το βλέπω σαν ένα μακρύ δρόμο που πρέπει να τον κανω και εχω βάλει τις ωοληψιες στην καθημερινότητα μου, χωρίς να αφήνω τπτ πίσω ή ημιτελές. Συνεχίζω τις δραστηριότητες μου κανονικά και θα κανω κανονικά και τις ωοληψιες μου. 

Δεν γράφω  συχνά όμως διαβάζω και ότι άλλο χρειαστεί εδώ είμαι. 

Τελος να πω ότι όσο καλός και να είναι ο γιατρός μου, τον βρήκα με τη βοήθεια των κοριτσιών εδώ, ήμουν τελείως πελαγωμένη στη βιοχημική,  και ότι και αν ακολούθησα το έκανα επιλεκτικά με βάση ότι είχα μάθει εδώ.  

Το ίδιο και για την Οικονομόπουλου, εδώ την έμαθα και με στήριξε όταν ο γιατρός μου με παράτησε στη βιοχημική λέγοντας «εεε στα 40 αυτά γίνονται, αν δεν θελεις πάρε δανεικα» και  που είναι πραγματικά ο λόγος να σέβεσαι και να εμπιστεύεσαι ακόμη τους γιατρούς! 
Σχολείο πολύτιμο το φόρουμ μας! 

Φιλια πολλά σε όλες τις αγωνίστριες!!!! 
Και σύντομα όλες μας με στρογγυλές κοιλίτσες. Μέχρι τότε θα είμαστε εδώ να μαθαίνουμε. 

Θα σας πω και εγώ εν συντομία την ιστορία μου γιατί βλέπω ότι είναι πολλές κοπέλες κοντα στην ηλικία μου (κλείνω τα 42 σε ένα μηνα) με πολλές αποτυχίες και ερωτηματικα για το τι πήγε στραβά. Ο αρχικος λόγος που καταφύγαμε στην εξωσωματικη ήταν ολιγοασθενοτερατοσπερμια του άντρα μου. Οι δικές μου ορμόνες ήταν και είναι σχετικά καλές, ΑΜΗ πέρυσι 1.8  έχω κάνει όλες τις εξετάσεις (πρέπει να ήμουν η μοναδική που έχει πάει στην Οικονομοπουλο, η οποια είναι εξαιρετική, και δεν είχε να μου προτείνει να κάνω κάτι εξτρα) και έχω καλη ανταπόκριση στη διέγερση. Στη πρώτη μου προσπάθεια πριν ένα χρόνο από τα 4 ωριμα ωαρια καταλήξαμε σε 2 αριστες βλαστοκυστες, δυστυχώς με μηδενική χοριακη. Στη 2η προσπάθεια από τα 7 ωριμα ωαρια καταλήξαμε σε 2 αριστες και μια πολύ καλή βλαστοκυστες. Η μεταφορά των 2 άριστων βλαστοκυστων κατέληξε σε παλινδρομη λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας όπως αποδείχτηκε από την βιοψια. Στην τρίτη μου πρόσφατη προσπάθεια μετά από νέα διέγερση ελήφθησαν 13 ωαρια εκ των οποίων τα 10 ωριμα και καταλήξαμε σε 5 βλαστοκυστες, 3 πολλή καλής ποιότητας και 2 μεσαίας. Επειδή δεν ήθελα να ξαναπεράσω πάλι την σωματική και ψυχολογική επιβάρυνση πιθανής αποβολής, κάναμε προεμφυτευτικο έλεγχο σε αυτά τα 5 και στο ένα που είχα ήδη στην καταψυξη. Το αποτέλεσμα ήταν ένα υγιές εμβρυο, 3 παθολογικά και 2 για τα οποία δε μπορούσε να βγει αποτέλεσμα,  λόγω κακού δείγματος?, Λόγω κακού dna? Κανείς δε ξέρει να μου πει τι έφταιξε. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δυστυχώς ο χρόνος είναι αμείλικτος και η πιθανότητα υγιούς εμβρυου πάνω από 41 είναι όπως αποδείχτηκε και βάσει βιβλιογραφίας ένα 20% μαξ. Από τα 42 πέφτει στο 10% και μετά τα 43 μειώνεται ακόμη παραπάνω. Οπότε όλες οι αποτυχίες μετά από εμβρυομεταφορα στην ηλικία των 40+ είναι στατιστικά αναμενόμενες. Ελπίζουμε αυτό το ένα να είναι το τυχερο μας και να γίνει το παιδάκι μας. Αν όχι θα συνεχίσω την προσπάθεια για ένα χρόνο με φυσικούς, θεωρώ ότι οι ορμόνες σε αυτη την ηλικία ακόμη και αν η γυναίκα ανταποκρίνεται στα φάρμακα, δεν έχουν αποτέλεσμα γιατί ζορίζονται οι ωοθηκες για παραπανω ωαρια με αποτέλεσμα να είναι μη ποιοτικά. Επίσης και σε μικρότερες ηλικίες το ποσοστό των υγειων ωαριων είναι περίπου 50%, οπότε και με δοτρια να συνέχιζα μετά τα 43, σίγουρα θα έκανα πάλι προεμφυτετικο.

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Clouds είπε:

Καλησπέρα κοπέλες!

Σήμερα έκανα ωοληψια και το ενδομήτριο μου ήταν 6,5  Μου είπαν να συνεχίσω να παίρνω τα Σικλακουρ καινα ξεκινήσω τα ουλτρουζεσταν Ερώτηση: το ουλτρουζεσταν παχαίνει το ενδομήτριο; 

Όταν λένε το ενδομήτριο πρέπει να είναι πάνω από 8, πότε εννοούν ότι πρέπει να είναι;Μέχρι την ωοληψια η και μετά;

 

 

Καλησπέρα!!! Από τι ξέρω το syclacur παχαινει το ενδομήτριο το utrogestan απλός προετοιμάζει το έδαφος για το έμβρυο. Πρέπει να είναι πάνω από 8 την ημέρα που θα κάνεις την εβρυομεταφορα. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

@Sonne και οποίο άλλο κοριτσι μετά τα 40 ενδιαφέρεται με χαμηλή ΑΜΗ. 

Λοιπόν μετά από μια πολύ ήπια διεγερση πηρα ένα μονο ωάριο το οποίο έδωσε βιοχημική κύηση. Είχα απαράδεκτη αντιμετώπιση από το γιατρό μου και με τη βοήθεια της κας Οικονομόπουλου κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετασεις να δούμε αν μπορούμε να δούμε τι έφταιξε και φυσικά άλλαξα γιατρό. 
Εφυγα από όλα τα ιδιωτικά ενώ πρώτα πέρασα από 3-4 για γνώμες, γιατί νομίζω ότι μας αντιμετωπίζουνε σαν χρήμα και συνεχίζω σε δημόσιο με την επιτροπή. 
Οσο περισσότερο αλλάζουμε κέντρα νομίζω τόσο χρόνο χάνουμε. Έχουν κάνει οι ιδιωτικοί το πρόγραμμα τους, πόσα περιμένουν να κερδίσουν από εμάς και ανάλογα πράττουν. Όσο αλλάζουμε τόσο ξανά μηδενιζουμε το κοντέρ τους. Δυστυχώς αυτό ένιωσα.

Στο δημόσιο βλέπω πλήρη εξατομικευμένη προσέγγιση και παρακολούθηση μέσω του μαιευτηρίου τους 24/7. Το ίδιο για εξετάσεις, ηπερηχους, ωοληψιες κλπ κλπ.

Η αναμονή είναι ελάχιστη. Κάνουν κάθε πρωί (9-10) πριν  ξεκινήσουν  χειρουργείο 4 ραντεβού και τέλος. Μπαίνεις μέσα ανάλογα με τη φάση του κύκλου σου, όσες ξεκίνησαν μόλις διεγερση μπαίνουν στο τέλος. 

Γενικα νιωθω ότι ο γιατρός ενδιαφέρεται να κανω ένα υγιές μωρο και όχι να πάρει θετική χοριακη για να βελτιώσει τα στατιστικα του κέντρου. 

Πίσω στις εξετάσεις...
Δεν  βρήκαμε τπτ άλλο πέρα από την κιρσοκηλη του άντρα μου, η οποία επηρεάζει τρομερα την ποιότητα του σπέρματος ακόμα και για την εξωσωματική, και φυσικά την χαμηλή μου ΑΜΗ που τη γνωρίζαμε. 
Απο τον Ιούλιο με τη βοήθεια του νέου μου γιατρού που μας καθοδηγεί ξεκινήσαμε βιταμίνες και οι 2. 
Εγω από την πλευρά μου ακολουθώ κατα γράμμα το βιβλίο της @Troia, it all starts with an egg, και ο άντρας μου το γιατρό του. 
Σε γενικές γραμμές q10, συμπληρώματα βιταμινών για πριν την εγκυμοσύνη τα απλά, και έξτρα DHEA και Ε με D και ψευδάργυρο συμπληρωματικά. 
Μεσα σε 2.5 μήνες η fsh από 25 πηγε στο 12.9,  το νουμερο είναι ακόμη υψηλό αλλά για Εμενα είναι άθλος γιατί μπόρεσα να κανω διεγερση. 
Επισης ειδα ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής η οποία μου ρύθμισε Tsh σε επίπεδα κατάλληλα για διεγερση και μεταφορά και μου έδωσε αγωγή με glucophage που όπως μου εξήγησε μπορεί να βοηθήσει παρά πολύ στην ποιότητα των ωαρίων, χρειάζεται όμως περιπου ένα δίμηνο. 
Επισης για όλη την περίοδο αυτή μου σύστησε διατροφή βασισμένη σε πρωτεΐνη και όχι υδατάνθρακες, χωρίς στερήσεις. Θελεις μακαρόνια με κιμά, φάε  κιμά με μακαρόνια κλπ κλπ. 
Γλυκα κομμένα, μόνο μαύρη σοκολάτα κάπου κάπου και αυτό με μετρο. 
Επισης, μιας και το θεμα μας είναι η ποιότητα και από τις 2 πλευρές, μια σύσταση που είχαμε ήταν να μην προχωρήσουμε σε μια μονο μεγάλη διεγερση αλλά να μαζέψουμε όσο περισσότερα ωάρια μπορούμε από διαφορετικούς κύκλους, πριν αρχίσουμε μεταφορές, ώστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες κάπου σε κάποιο κύκλο να έχουμε πετύχει ένα καλό. 
Στη διεγερση που έκανα τον Οκτώβριο   πηρα 2 πολλη καλής ποιότητας (φαινομενικά και αυτό που έδωσε τη βιοχημική καλό ήταν βέβαια).

Είχα μονο 2 ωοθηλακια, δώσανε και τα 2 ωάρια τα οποία προχώρησαν 3ης μέρας, και εκεί τα εβαλα κατάψυξη, γιατί και την 1η είχε γίνει εμφύτευση με ωάριο 3ων ημερών. 
Δεν ενιωσα κανένα πρήξιμο ή κάτι δυσάρεστο στη φάση της διέγερσης, σαν να μην έκανα. Η προσέγγιση ήταν βραχύ πρωτόκολλο με 5 μέρες arvekap και pregnyl σε πολλή χαμηλή δόση (μου το έδωσε το νοσοκομείο αυτό, δεν κυκλοφορεί στα φαρμακεία) και gonal 8μερες. Δεν έκανα orgalutran μόνο ovitrelle 36 ώρες πριν. 
Στον επόμενο κύκλο κανω φυσικό να δούμε αν θα βρούμε κάτι, και ο γιατρός μου δε θέλει άλλη διεγερση πριν κλείσουν ημερολογιακά 3 μήνες για να μην ταλαιπωρηθούν  οι ωοθήκες και  δεν δώσουν καλό υλικό (όσο έχουν και αυτές…) και για να είμαστε σίγουροι ότι και η μήτρα είναι ετοιμη. 

Η επόμενη διεγερση θα είναι διαφορετική, μακρύ πρωτόκολλο με συνδυασμό gonal και menopur - δεν μου έχει πει ακόμη περισσότερα. 
Τέλος  στην ηλικία μου 41.5 με αντιμετώπισε  σαν περίπτωση καθεξην αποβολών και τα έλεγξε όλα για να μην χάσω χρόνο ψάχνοντας τα ένα ένα και βγάζουμε λαγούς από καπέλα κάθε φορά. 
Τελος εχω ξεκινήσει συστηματικά και εγώ και ο άντρας μου βελονισμό. 

Πλέον το βλέπω σαν ένα μακρύ δρόμο που πρέπει να τον κανω και εχω βάλει τις ωοληψιες στην καθημερινότητα μου, χωρίς να αφήνω τπτ πίσω ή ημιτελές. Συνεχίζω τις δραστηριότητες μου κανονικά και θα κανω κανονικά και τις ωοληψιες μου. 

Δεν γράφω  συχνά όμως διαβάζω και ότι άλλο χρειαστεί εδώ είμαι. 

Τελος να πω ότι όσο καλός και να είναι ο γιατρός μου, τον βρήκα με τη βοήθεια των κοριτσιών εδώ, ήμουν τελείως πελαγωμένη στη βιοχημική,  και ότι και αν ακολούθησα το έκανα επιλεκτικά με βάση ότι είχα μάθει εδώ.  

Το ίδιο και για την Οικονομόπουλου, εδώ την έμαθα και με στήριξε όταν ο γιατρός μου με παράτησε στη βιοχημική λέγοντας «εεε στα 40 αυτά γίνονται, αν δεν θελεις πάρε δανεικα» και  που είναι πραγματικά ο λόγος να σέβεσαι και να εμπιστεύεσαι ακόμη τους γιατρούς! 
Σχολείο πολύτιμο το φόρουμ μας! 

Φιλια πολλά σε όλες τις αγωνίστριες!!!! 
Και σύντομα όλες μας με στρογγυλές κοιλίτσες. Μέχρι τότε θα είμαστε εδώ να μαθαίνουμε. 

Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο είσαι και με ποιο γιατρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

@Sonne και οποίο άλλο κοριτσι μετά τα 40 ενδιαφέρεται με χαμηλή ΑΜΗ. 

Λοιπόν μετά από μια πολύ ήπια διεγερση πηρα ένα μονο ωάριο το οποίο έδωσε βιοχημική κύηση. Είχα απαράδεκτη αντιμετώπιση από το γιατρό μου και με τη βοήθεια της κας Οικονομόπουλου κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετασεις να δούμε αν μπορούμε να δούμε τι έφταιξε και φυσικά άλλαξα γιατρό. 
Εφυγα από όλα τα ιδιωτικά ενώ πρώτα πέρασα από 3-4 για γνώμες, γιατί νομίζω ότι μας αντιμετωπίζουνε σαν χρήμα και συνεχίζω σε δημόσιο με την επιτροπή. 
Οσο περισσότερο αλλάζουμε κέντρα νομίζω τόσο χρόνο χάνουμε. Έχουν κάνει οι ιδιωτικοί το πρόγραμμα τους, πόσα περιμένουν να κερδίσουν από εμάς και ανάλογα πράττουν. Όσο αλλάζουμε τόσο ξανά μηδενιζουμε το κοντέρ τους. Δυστυχώς αυτό ένιωσα.

Στο δημόσιο βλέπω πλήρη εξατομικευμένη προσέγγιση και παρακολούθηση μέσω του μαιευτηρίου τους 24/7. Το ίδιο για εξετάσεις, ηπερηχους, ωοληψιες κλπ κλπ.

Η αναμονή είναι ελάχιστη. Κάνουν κάθε πρωί (9-10) πριν  ξεκινήσουν  χειρουργείο 4 ραντεβού και τέλος. Μπαίνεις μέσα ανάλογα με τη φάση του κύκλου σου, όσες ξεκίνησαν μόλις διεγερση μπαίνουν στο τέλος. 

Γενικα νιωθω ότι ο γιατρός ενδιαφέρεται να κανω ένα υγιές μωρο και όχι να πάρει θετική χοριακη για να βελτιώσει τα στατιστικα του κέντρου.  

Πίσω στις εξετάσεις...
Δεν  βρήκαμε τπτ άλλο πέρα από την κιρσοκηλη του άντρα μου, η οποία επηρεάζει τρομερα την ποιότητα του σπέρματος ακόμα και για την εξωσωματική, και φυσικά την χαμηλή μου ΑΜΗ που τη γνωρίζαμε. 
Απο τον Ιούλιο με τη βοήθεια του νέου μου γιατρού που μας καθοδηγεί ξεκινήσαμε βιταμίνες και οι 2. 
Εγω από την πλευρά μου ακολουθώ κατα γράμμα το βιβλίο της @Troia, it all starts with an egg, και ο άντρας μου το γιατρό του. 
Σε γενικές γραμμές q10, συμπληρώματα βιταμινών για πριν την εγκυμοσύνη τα απλά, και έξτρα DHEA και Ε με D και ψευδάργυρο συμπληρωματικά. 
Μεσα σε 2.5 μήνες η fsh από 25 πηγε στο 12.9,  το νουμερο είναι ακόμη υψηλό αλλά για Εμενα είναι άθλος γιατί μπόρεσα να κανω διεγερση. 
Επισης ειδα ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής η οποία μου ρύθμισε Tsh σε επίπεδα κατάλληλα για διεγερση και μεταφορά και μου έδωσε αγωγή με glucophage που όπως μου εξήγησε μπορεί να βοηθήσει παρά πολύ στην ποιότητα των ωαρίων, χρειάζεται όμως περιπου ένα δίμηνο. 
Επισης για όλη την περίοδο αυτή μου σύστησε διατροφή βασισμένη σε πρωτεΐνη και όχι υδατάνθρακες, χωρίς στερήσεις. Θελεις μακαρόνια με κιμά, φάε  κιμά με μακαρόνια κλπ κλπ. 
Γλυκα κομμένα, μόνο μαύρη σοκολάτα κάπου κάπου και αυτό με μετρο. 
Επισης, μιας και το θεμα μας είναι η ποιότητα και από τις 2 πλευρές, μια σύσταση που είχαμε ήταν να μην προχωρήσουμε σε μια μονο μεγάλη διεγερση αλλά να μαζέψουμε όσο περισσότερα ωάρια μπορούμε από διαφορετικούς κύκλους, πριν αρχίσουμε μεταφορές, ώστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες κάπου σε κάποιο κύκλο να έχουμε πετύχει ένα καλό. 
Στη διεγερση που έκανα τον Οκτώβριο   πηρα 2 πολλη καλής ποιότητας (φαινομενικά και αυτό που έδωσε τη βιοχημική καλό ήταν βέβαια).

Είχα μονο 2 ωοθηλακια, δώσανε και τα 2 ωάρια τα οποία προχώρησαν 3ης μέρας, και εκεί τα εβαλα κατάψυξη, γιατί και την 1η είχε γίνει εμφύτευση με ωάριο 3ων ημερών. 
Δεν ενιωσα κανένα πρήξιμο ή κάτι δυσάρεστο στη φάση της διέγερσης, σαν να μην έκανα. Η προσέγγιση ήταν βραχύ πρωτόκολλο με 5 μέρες arvekap και pregnyl σε πολλή χαμηλή δόση (μου το έδωσε το νοσοκομείο αυτό, δεν κυκλοφορεί στα φαρμακεία) και gonal 8μερες. Δεν έκανα orgalutran μόνο ovitrelle 36 ώρες πριν. 
Στον επόμενο κύκλο κανω φυσικό να δούμε αν θα βρούμε κάτι, και ο γιατρός μου δε θέλει άλλη διεγερση πριν κλείσουν ημερολογιακά 3 μήνες για να μην ταλαιπωρηθούν  οι ωοθήκες και  δεν δώσουν καλό υλικό (όσο έχουν και αυτές…) και για να είμαστε σίγουροι ότι και η μήτρα είναι ετοιμη. 

Η επόμενη διεγερση θα είναι διαφορετική, μακρύ πρωτόκολλο με συνδυασμό gonal και menopur - δεν μου έχει πει ακόμη περισσότερα. 
Τέλος  στην ηλικία μου 41.5 με αντιμετώπισε  σαν περίπτωση καθεξην αποβολών και τα έλεγξε όλα για να μην χάσω χρόνο ψάχνοντας τα ένα ένα και βγάζουμε λαγούς από καπέλα κάθε φορά. 
Τελος εχω ξεκινήσει συστηματικά και εγώ και ο άντρας μου βελονισμό. 

Πλέον το βλέπω σαν ένα μακρύ δρόμο που πρέπει να τον κανω και εχω βάλει τις ωοληψιες στην καθημερινότητα μου, χωρίς να αφήνω τπτ πίσω ή ημιτελές. Συνεχίζω τις δραστηριότητες μου κανονικά και θα κανω κανονικά και τις ωοληψιες μου. 

Δεν γράφω  συχνά όμως διαβάζω και ότι άλλο χρειαστεί εδώ είμαι. 

Τελος να πω ότι όσο καλός και να είναι ο γιατρός μου, τον βρήκα με τη βοήθεια των κοριτσιών εδώ, ήμουν τελείως πελαγωμένη στη βιοχημική,  και ότι και αν ακολούθησα το έκανα επιλεκτικά με βάση ότι είχα μάθει εδώ.  

Το ίδιο και για την Οικονομόπουλου, εδώ την έμαθα και με στήριξε όταν ο γιατρός μου με παράτησε στη βιοχημική λέγοντας «εεε στα 40 αυτά γίνονται, αν δεν θελεις πάρε δανεικα» και  που είναι πραγματικά ο λόγος να σέβεσαι και να εμπιστεύεσαι ακόμη τους γιατρούς! 
Σχολείο πολύτιμο το φόρουμ μας! 

Φιλια πολλά σε όλες τις αγωνίστριες!!!! 
Και σύντομα όλες μας με στρογγυλές κοιλίτσες. Μέχρι τότε θα είμαστε εδώ να μαθαίνουμε. 

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο και με ποιον γιατρό κάνεις την προσπάθεια και είσαι ευχαριστημένη. Εφόσον πρόκειται για δημόσιο, νομίζω μπορείς να γράψεις όνομα και πρέπει να ακούγονται και τα καλά για το δημόσιο κυρίως για τα ζευγάρια που δεν έχουν οικονομικούς πόρους. Είναι μια χρήσιμη πληροφορία.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Anna G είπε:

Καλησπέρα!!! Από τι ξέρω το syclacur παχαινει το ενδομήτριο το utrogestan απλός προετοιμάζει το έδαφος για το έμβρυο. Πρέπει να είναι πάνω από 8 την ημέρα που θα κάνεις την εβρυομεταφορα. 

 

Την ημέρα της έμβρυο μεταφοράς η την ημέρα μέτρησης πριν ξεκινήσω το ultrogestan; Το γνωρίζουμε στα σίγουρα; Με έχει φάει αυτό το ερώτημα...Δεν ξέρω τι να αποφασίσω ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Clouds είπε:

Την ημέρα της έμβρυο μεταφοράς η την ημέρα μέτρησης πριν ξεκινήσω το ultrogestan; Το γνωρίζουμε στα σίγουρα; Με έχει φάει αυτό το ερώτημα...Δεν ξέρω τι να αποφασίσω ..

Συνήθως μετα απο κάποια μέρα δεν παχαίνει αλλο το ενδομητριο. Δεν περιμένουν την τελευταία μέρα να σου πουν αν έχεις καλό ενδομητριο θα στο πουν στην τελευταία μέτρηση. 

Πριν πας για εμβρυομεταφορα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Troia είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο και με ποιον γιατρό κάνεις την προσπάθεια και είσαι ευχαριστημένη. Εφόσον πρόκειται για δημόσιο, νομίζω μπορείς να γράψεις όνομα και πρέπει να ακούγονται και τα καλά για το δημόσιο κυρίως για τα ζευγάρια που δεν έχουν οικονομικούς πόρους. Είναι μια χρήσιμη πληροφορία.

Στο Αττικο ειμαι με το Δρακάκη, ο οποίος με πήρε εκτακτως σαν επείγον απο το Αλεξάνδρα, όταν ζήτησα εκεί βοήθεια για τη βιοχημική. 
Πηρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού κατα τη βιοχημική στο Αλεξάνδρα και για να μην περιμένω μέρες για διαθέσιμο ραντεβού και χαθούν οι πληροφοριες  με έστειλαν επείγον στο Αττικο στο Δρακάκη. 
Ειμαι ευχαριστημένη από την προσέγγιση, για το αποτέλεσμα νομίζω εχω πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , linaa είπε:

Συνήθως μετα απο κάποια μέρα δεν παχαίνει αλλο το ενδομητριο. Δεν περιμένουν την τελευταία μέρα να σου πουν αν έχεις καλό ενδομητριο θα στο πουν στην τελευταία μέτρηση. 

Πριν πας για εμβρυομεταφορα 

Πότε γίνεται η τελευταία μέτρηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...