Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα, 

Ανασυγκροτουμαι μετά τη μηδενική χοριακή και διαβάζω με προσοχή τις απορίες και τις απαντήσεις σας μήπως και μάθω κάτι παραπάνω. Έχω 24/11 ραντεβού με το γιατρό κ συνέχεια αναπαράγω στο μυαλό μου το τι θέλω να του πω. Κυρίως γιατί δε μου είπε ότι κάνοντας βλαστοκυστες δε θα προχωρούσαν όλα μου τα έμβρυα κ έπρεπε να γυρίσω σπίτι μετά την Ετ κ να διαβάσω σε ένα χαρτί "αριθμός στην κατάψυξη : 0". Και να μπω μόνη μου στο ίντερνετ κ να διαβάσω τι είναι οι βλαστοκυστες, πως δημιουργούνται, ότι δεν προχωράνε όλα τα έμβρυα κλπ κλπ.. Θα μπορούσε να αφιερώσει 2 λεπτά να μου εξηγήσει και θα μου πει το ρίσκο. Όχι ότι θα άλλαζε το αποτέλεσμα, αλλά πρώτη φορά ένιωσα σαν να με ξεπέταξε. Γιατί ενώ είχα στο μυαλό ότι αν αποτύχουμε έχω άλλα δύο έμβρυα για επόμενο κύκλο, τώρα πάλι επιτροπή πάλι φάρμακα, παλι διέγερση, πάλι ένα σωρό λεφτά.

Και θέλω να ρωτήσω καθαρά από απορία, τι ειναι η ωοληψια σε φυσικό κύκλο? Είναι πιο ακριβή πέρα από το πιο χρονοβόρα? Θα την έκανε σε ζευγάρι σαν εμάς που έχουμε ολιγοασθενοτερατοσπερμια? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , Avocando86 είπε:

Καλησπέρα και από μένα, 

Ανασυγκροτουμαι μετά τη μηδενική χοριακή και διαβάζω με προσοχή τις απορίες και τις απαντήσεις σας μήπως και μάθω κάτι παραπάνω. Έχω 24/11 ραντεβού με το γιατρό κ συνέχεια αναπαράγω στο μυαλό μου το τι θέλω να του πω. Κυρίως γιατί δε μου είπε ότι κάνοντας βλαστοκυστες δε θα προχωρούσαν όλα μου τα έμβρυα κ έπρεπε να γυρίσω σπίτι μετά την Ετ κ να διαβάσω σε ένα χαρτί "αριθμός στην κατάψυξη : 0". Και να μπω μόνη μου στο ίντερνετ κ να διαβάσω τι είναι οι βλαστοκυστες, πως δημιουργούνται, ότι δεν προχωράνε όλα τα έμβρυα κλπ κλπ.. Θα μπορούσε να αφιερώσει 2 λεπτά να μου εξηγήσει και θα μου πει το ρίσκο. Όχι ότι θα άλλαζε το αποτέλεσμα, αλλά πρώτη φορά ένιωσα σαν να με ξεπέταξε. Γιατί ενώ είχα στο μυαλό ότι αν αποτύχουμε έχω άλλα δύο έμβρυα για επόμενο κύκλο, τώρα πάλι επιτροπή πάλι φάρμακα, παλι διέγερση, πάλι ένα σωρό λεφτά.

Και θέλω να ρωτήσω καθαρά από απορία, τι ειναι η ωοληψια σε φυσικό κύκλο? Είναι πιο ακριβή πέρα από το πιο χρονοβόρα? Θα την έκανε σε ζευγάρι σαν εμάς που έχουμε ολιγοασθενοτερατοσπερμια? 

Καλησπέρα! Αυτό που λες για τις βλαστοκυστες έχεις απόλυτο δίκιο, δεν γνωρίζουν όλες οι κοπέλες την διαδικασία και φυσικά δεν είμαστε υποχρεωμένες. Σε φυσικό κύκλο μπαίνουν συνήθως οι κοπέλες με χαμηλή ανταπόκριση στις ορμόνες, οταν παίρνεις δηλαδή 1-3 ωαρια. Αν με ορμόνες παίρνεις ένα ωάριο δεν έχει νόημα να τις πάρεις και πας με το ωάριο του μήνα που ούτως η άλλως κατεβάζει φυσικά ο οργανισμός μας σε κάθε κύκλο. Αυτό φυσικά έχει και τα ρίσκα του, να κάνεις πρόωρη ωορρηξία, να είναι κυστικο, να μην είναι καλό… έχει όμως τα καλά ότι νιώθεις όμορφα γιατί δεν παίρνεις καθόλου ορμόνες (μόνο την οβιτρελ κάνεις) και φυσικά γλιτώνεις τα έξοδα από τα φάρμακα. Το κοστος είσαι όσο κάθε ωοληψια απλά είναι καθε μήνα και έτσι ανεβαίνει το κοστος. Επίσης υπάρχει και ο τροποποιημένος φυσικός με χαπάκια πολύ φθηνά και μπορείς να πάρεις 2-4 ωαρια. Εγώ πλέον μόνο φυσικούς ή τροποποιημένους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Avocando86 είπε:

Καλησπέρα και από μένα, 

Ανασυγκροτουμαι μετά τη μηδενική χοριακή και διαβάζω με προσοχή τις απορίες και τις απαντήσεις σας μήπως και μάθω κάτι παραπάνω. Έχω 24/11 ραντεβού με το γιατρό κ συνέχεια αναπαράγω στο μυαλό μου το τι θέλω να του πω. Κυρίως γιατί δε μου είπε ότι κάνοντας βλαστοκυστες δε θα προχωρούσαν όλα μου τα έμβρυα κ έπρεπε να γυρίσω σπίτι μετά την Ετ κ να διαβάσω σε ένα χαρτί "αριθμός στην κατάψυξη : 0". Και να μπω μόνη μου στο ίντερνετ κ να διαβάσω τι είναι οι βλαστοκυστες, πως δημιουργούνται, ότι δεν προχωράνε όλα τα έμβρυα κλπ κλπ.. Θα μπορούσε να αφιερώσει 2 λεπτά να μου εξηγήσει και θα μου πει το ρίσκο. Όχι ότι θα άλλαζε το αποτέλεσμα, αλλά πρώτη φορά ένιωσα σαν να με ξεπέταξε. Γιατί ενώ είχα στο μυαλό ότι αν αποτύχουμε έχω άλλα δύο έμβρυα για επόμενο κύκλο, τώρα πάλι επιτροπή πάλι φάρμακα, παλι διέγερση, πάλι ένα σωρό λεφτά.

Και θέλω να ρωτήσω καθαρά από απορία, τι ειναι η ωοληψια σε φυσικό κύκλο? Είναι πιο ακριβή πέρα από το πιο χρονοβόρα? Θα την έκανε σε ζευγάρι σαν εμάς που έχουμε ολιγοασθενοτερατοσπερμια? 

Δεν εχει σχέση ο αντρας με τους φυσικούς κύκλους.  Γινετε απλα όταν η γυναίκα δεν θελει να πάρει φαρμακα ή δεν παράγει πολλά ωαρια με φαρμακα οποτε τσάμπα τα περνει κ επιβαρύνετε.  Το κόστος σε χρόνο κ χρήμα είναι αρκετό γιατί απλά δεν θα το κάνεις μονο μια φορα θα χρειαστείς αρκετά ωαρια κ υπάρχει κ ενα ρίσκο του να χαθούν κάποιοι κυκλοι από αστοχίες.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μαριευα είπε:

Και ξερεις τωρα πως το σκεφτηκα εγω..λεω αφου ουτως η αλλως στον καθε μηνα αυτο το ενα το καλυτερο εκει θα ναι,γιατι(χωρις πολλες ορμονες βεβαια) να δω μπας κ πετυχω κ δευτερο η τριτο καλο..Του καλου του αλλοιωνει την ποιοτητα το σερπαφαρ; Δε νομιζω γιατι πηραμε την Τεταρτη τρια..τα δυο πολυ καλη ποιοτητα..Θα το ξαναδω ομως,αναλογα τις γονιμοποιησεις αν θα παω σε τελειως φυσικο..

Δυστυχώς όπως αποδείχτηκε απο τις αποτυχημένες μου προσπαθειες και τον προεμφυτευτικο οι πολυ καλής ποιότητας βλαστοκυστες δε σημαίνουν και υγιή εμβρυα, μιλάω πάντα για ηλικίες 40+ (σε πιο νέες ηλικίες η εμβρυολογος μου είπε ότι απο τα διεθνή συνέδρια προκύπτει οτι γύρω στο 50% των βλαστοκυστων είναι υγιεις, αυτό είναι καλό ποσοστό δεδομένου ότι μια νέα κοπέλα μπορεί να καταφέρει να έχει μεγάλο αρθμο ωαριων και βλαστοκυστων, άλλο πχ 8 βλαστοκυστες εκ των οποιων οι 4 υγιεις και άλλο 4-5 που θα προκυψουν max στα 40+ με μια, αντε δυο εξ αυτών υγιεις. Για αυτό και στα 40+ σου επιτρεπουν να βάλεις 4 βλαστοκυστες καθώς οι πιθανότητες για πολυδυμη κυηση είναι ελάχιστες). Το serpafar μόνο του, χωρίς καμία δόση gonal που δίνουν πολλές φορές εξτρα στον τροποποιημενο δεν ξέρω τι επίδραση έχει στα ωαρια, έχω ακούσει βέβαια ότι λεπταινει το ενδομητριο. Παντως σίγουρα είναι πολύ πιο ήπιο από τη δόση των 300μοναδων gonal που έπαιρνα. Επισης αν στατιστικά στα 41+ είναι υγιη το πολύ ένα στα 3 ωαρια τότε μήπως αυτό το ένα είναι και αυτό που επιλέγει η φύση και θα το παίρναμε ούτως ή άλλως με τον απλό φυσικό? Σκέφτομαι πάντως πολύ σοβαρά να αλλάξω και γιατρο και να πάω σε κάποιον πιο υπέρμαχο των φυσικών. Ξέρετε κάποιον άλλο εκτός του Σφακ και του Πα...ο που έχει επιτυχία στους φυσικούς?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Τα φάρμακα και οι ορμόνες δεν αλλοιώνουν την ποιότητα των ωαρίων. Απλά όταν κατεβάζει πολλά με τις ορμόνες είναι λογικό να πάρεις και κάποια όχι τόσο καλά. Αυτό βέβαια ισχύει και στον φυσικό κύκλο, μπορεί να είναι άδειο ή να μην είναι καλό. Δεν είναι όλοι οι κύκλοι ίδιοι και θέλει λίγο παραπάνω υπομονή!

Ένα ενδεικτικό άρθρο που τα λέει λίγο απλοποιημενα ότι οι ορμόνες επηρεάζουν την ποιοτητα. Έχω διαβάσει και αλλες πρόσφατες ιατρικές δημοσιεύσεις που καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα. https://www.theguardian.com/science/2011/jul/04/ivf-drugs-women-chromosome-eggs

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Χθες είχα τη χοριακή μου. Δυστυχώς ήταν 4 και αυτό όχι γιατί κάτι πήγε να γίνει αλλά μάλλον γιατί έκανα οβιτρέλ σε τρεις δόσεις μετά την εμβρυομεταφορα οπότε και μάλλον ανίχνευσε την οβιτρέλ. Διαφορετικά θα ήταν 0 πάλι. Τώρα δεν έχουμε τίποτα και πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Είχαμε 4 άριστες βλαστοκύστες και καμία δεν εμφυτεύτηκε. Στη δεύτερη εμβρυομεταφορα μάλιστα ακολούθησα σούπερ πρωτόκολλο σχεδιασμένο πάνω μου, καθώς αν θυμάστε έχω πολυποειδες ενδομήτριο. Πάλι τίποτα δεν έγινε. Το έχω πάρει κάπως κατάκαρδα γιατί είχα κάνει πολύ κόπο. Και λέω είχα γιαυ κακά τα ψέματα κορίτσια μόνες μας το περνάμε όλο αυτό. Πήρα αντισυλληπτικά για 21 μέρες, έκανα την 4η μου υστεροσκοπηση όπου πάλι αφαιρέθηκαν 4 πολύποδες, ξεκίνησα αρβεκάπ για καταστολή και μετά συνδυαστικά με σικλακούρ και όταν το ενδομήτριο ήταν έτοιμο σταμάτησα την αρβεκάπ και άρχισα ουτροτζεστάν. Όλα πήγαν τέλεια στην προετοιμασία. Και οι ορμόνες καλές και όλα υπό έλεγχο, γιατί αυτός είναι ο σκοπός στο μακρύ πρωτόκολλο. Τι δεν πήγε πάλι καλά δεν ξέρω. Είμαι αποκαρδιωμενη. Σκέφτομαι να ανζητήσω βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας, γιατί μου βγήκε κάτι σαν κρίση πανικού τις τελευταίες μέρες της αναμονής με σφίξιμο στο στήθος, δύσπνοια και αρρυθμία. Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την ίδια ικανότητα να προσπερνάμε τις δυσκολίες και να πουσαρουμε τους εαυτούς μας. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω τόσο αρνητικά συναισθήματα για τη διαδικασία που δε θέλω να ξαναμπώ. Ξέρετε αν μπορώ να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε ψυχολόγο ή πρέπει να βρω κάποιον που να έχει αντιμετωπίσει περιστατικά σαν εμάς; Νιώθω πολύ χάλια γαμώτο.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 21
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Σποράκι said:

Κοιτά κάθε κοπέλα έχει διαφορετική εμπειρία από τον κάθε γιατρό και εντυπώσεις. Φυσικά τα καλά ή κακά σχόλια από εμάς δεν κάνουν ένα γιατρό τέλειο ή το αντίθετο. Εμένα αυτός που αναφέρεις ήταν ο πρώτος μου γιατρός και τα πήγαμε χάλια, επίσης δεν μου έδωσε πολύ σημασία και δεν είχε να προτείνει πολλά. Άσε που με έκανε να πιστεύω ότι δεν έχω πολλές ελπίδες. Έφυγα ευτυχώς, είμαι στον Π. Και μέχρι τώρα όλα πήγαν πολύ καλά (έκανα κατάψυξη ωαρίων με πολύ κόπο) και τώρα προσπαθώ για παιδάκι με φρέσκα ωαρια. Είδα μια εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση και αποτελέσματα φυσικά. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, μαγεία δεν κάνουν, απλά τώρα νιώθω πολύ καλύτερα. Το ότι εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένη από τον Ιω. δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός. Απλά εμένα δεν μου ταίριαξε.

Να ειδες,καλα που γραφω οτι εχω στο μυαλο μου...να σαι καλα κοριτσι...γιατι για καποιο λογο μου χε καρφωθει οτι τι κριμα που δεν ειμαι στον Ιω...και ειναι ολα σχετικα...μα ολα...Εντωμεταξυ στον ιδιο γιατρο ειμαστε εμεις! 

7 hours ago, Nels said:

Δυστυχώς όπως αποδείχτηκε απο τις αποτυχημένες μου προσπαθειες και τον προεμφυτευτικο οι πολυ καλής ποιότητας βλαστοκυστες δε σημαίνουν και υγιή εμβρυα, μιλάω πάντα για ηλικίες 40+ (σε πιο νέες ηλικίες η εμβρυολογος μου είπε ότι απο τα διεθνή συνέδρια προκύπτει οτι γύρω στο 50% των βλαστοκυστων είναι υγιεις, αυτό είναι καλό ποσοστό δεδομένου ότι μια νέα κοπέλα μπορεί να καταφέρει να έχει μεγάλο αρθμο ωαριων και βλαστοκυστων, άλλο πχ 8 βλαστοκυστες εκ των οποιων οι 4 υγιεις και άλλο 4-5 που θα προκυψουν max στα 40+ με μια, αντε δυο εξ αυτών υγιεις. Για αυτό και στα 40+ σου επιτρεπουν να βάλεις 4 βλαστοκυστες καθώς οι πιθανότητες για πολυδυμη κυηση είναι ελάχιστες). Το serpafar μόνο του, χωρίς καμία δόση gonal που δίνουν πολλές φορές εξτρα στον τροποποιημενο δεν ξέρω τι επίδραση έχει στα ωαρια, έχω ακούσει βέβαια ότι λεπταινει το ενδομητριο. Παντως σίγουρα είναι πολύ πιο ήπιο από τη δόση των 300μοναδων gonal που έπαιρνα. Επισης αν στατιστικά στα 41+ είναι υγιη το πολύ ένα στα 3 ωαρια τότε μήπως αυτό το ένα είναι και αυτό που επιλέγει η φύση και θα το παίρναμε ούτως ή άλλως με τον απλό φυσικό? Σκέφτομαι πάντως πολύ σοβαρά να αλλάξω και γιατρο και να πάω σε κάποιον πιο υπέρμαχο των φυσικών. Ξέρετε κάποιον άλλο εκτός του Σφακ και του Πα...ο που έχει επιτυχία στους φυσικούς?

Ναι πολυ συχνα λεπταινει το ενδομητριο...εμενα μου συνεβη στον κυκλο τωρα με το σερπαφαρ...οποτε καλυτερα καλου κακου να μην το παρει καποια που χει σκοπο να επιδιωξει ετ στον ιδιο κυκλο...Δες και συ αυτο που μου γραφει η Σπορακι για τους γιατρους παντως...ειναι ολα σχετικα πιστευω..Μονο ενστικτοδως η αν θα κανε καλο στην ψυχολογια σου...Γιατι για εξηγησεις κ αναλυσεις σωθηκαμε νομιζω...Ο συνεργατης του γιατρου μου που με παρακολουθει μου ειπε μια μερα..κυρια μου τοσα χρονια τα σπουδαζα,που να σας τα εξηγησω ολα; Εχει ενα δικιο...Ε του πα τα βασικα εστω να μου πει..κ απλα επειρνα τηλ τη μαια,το φιλο μου τον εξωσωματιστη που ζει εξωτερικο,τη φιλη την εμβρυολογο,διαβαζα απο προσφατα συνεδρια ερευνες κ μελετες...

1 hour ago, Margeau said:

Καλημέρα κορίτσια. Χθες είχα τη χοριακή μου. Δυστυχώς ήταν 4 και αυτό όχι γιατί κάτι πήγε να γίνει αλλά μάλλον γιατί έκανα οβιτρέλ σε τρεις δόσεις μετά την εμβρυομεταφορα οπότε και μάλλον ανίχνευσε την οβιτρέλ. Διαφορετικά θα ήταν 0 πάλι. Τώρα δεν έχουμε τίποτα και πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Είχαμε 4 άριστες βλαστοκύστες και καμία δεν εμφυτεύτηκε. Στη δεύτερη εμβρυομεταφορα μάλιστα ακολούθησα σούπερ πρωτόκολλο σχεδιασμένο πάνω μου, καθώς αν θυμάστε έχω πολυποειδες ενδομήτριο. Πάλι τίποτα δεν έγινε. Το έχω πάρει κάπως κατάκαρδα γιατί είχα κάνει πολύ κόπο. Και λέω είχα γιαυ κακά τα ψέματα κορίτσια μόνες μας το περνάμε όλο αυτό. Πήρα αντισυλληπτικά για 21 μέρες, έκανα την 4η μου υστεροσκοπηση όπου πάλι αφαιρέθηκαν 4 πολύποδες, ξεκίνησα αρβεκάπ για καταστολή και μετά συνδυαστικά με σικλακούρ και όταν το ενδομήτριο ήταν έτοιμο σταμάτησα την αρβεκάπ και άρχισα ουτροτζεστάν. Όλα πήγαν τέλεια στην προετοιμασία. Και οι ορμόνες καλές και όλα υπό έλεγχο, γιατί αυτός είναι ο σκοπός στο μακρύ πρωτόκολλο. Τι δεν πήγε πάλι καλά δεν ξέρω. Είμαι αποκαρδιωμενη. Σκέφτομαι να ανζητήσω βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας, γιατί μου βγήκε κάτι σαν κρίση πανικού τις τελευταίες μέρες της αναμονής με σφίξιμο στο στήθος, δύσπνοια και αρρυθμία. Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την ίδια ικανότητα να προσπερνάμε τις δυσκολίες και να πουσαρουμε τους εαυτούς μας. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω τόσο αρνητικά συναισθήματα για τη διαδικασία που δε θέλω να ξαναμπώ. Ξέρετε αν μπορώ να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε ψυχολόγο ή πρέπει να βρω κάποιον που να έχει αντιμετωπίσει περιστατικά σαν εμάς; Νιώθω πολύ χάλια γαμώτο.

Αχ κοριτσι ποσο λυπαμαι...ειναι τοσο δυσκολο...Ελπιζω συντομα να καταφερεις ξανα να σαι ηρεμη κ δυνατη να συνεχισεις...Υπαρχουν πολλοι ειδικοι που ειναι κ εξιδεικευμενοι στις ψυχοσωματικες  συνεπειες εξωσωματικης..μπορεις να αρχισεις τηλεφωνα κ να ρωτας αν εχουν τετοια εμπειρια,αν οντως αποφασισεις να προσφερεις αυτη τη βοηθεια στον εαυτο σου...το κεντρο σου δεν εχει ψυχολογο να απευθυνθεις πρωτα εκει; Για ρωτησε τους...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου!Δεν γράφω συχνά εδώ, αν και είμαι στην προσπάθεια όπως όλες μας.. Μήπως να δοκίμαζες τον βελονισμό; Βοηθά πολύ στην ψυχολογία, συν ότι μπορεί να σε ωφελήσει και στο αναπαραγωγικό κομμάτι..Εγώ έχω κάνει κάποιες συνεδρίες και μου αρέσει πολύ, μου δίνει μια ψυχική σταθερότητα.

Κάνε λίγο ένα διάλειμμα από όλα αυτά, τώρα είσαι πελαγωμένη και προσπαθώντας και ξαναπροσπαθώντας δεν υπάρχει χρόνος να ηρεμήσεις. Ο Θεός μαζί σου κοπέλα μου.

πρίν από 12 λεπτά , Effie99 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!Δεν γράφω συχνά εδώ, αν και είμαι στην προσπάθεια όπως όλες μας.. Μήπως να δοκίμαζες τον βελονισμό; Βοηθά πολύ στην ψυχολογία, συν ότι μπορεί να σε ωφελήσει και στο αναπαραγωγικό κομμάτι..Εγώ έχω κάνει κάποιες συνεδρίες και μου αρέσει πολύ, μου δίνει μια ψυχική σταθερότητα.

Κάνε λίγο ένα διάλειμμα από όλα αυτά, τώρα είσαι πελαγωμένη και προσπαθώντας και ξαναπροσπαθώντας δεν υπάρχει χρόνος να ηρεμήσεις. Ο Θεός μαζί σου κοπέλα μου.

 

2 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Χθες είχα τη χοριακή μου. Δυστυχώς ήταν 4 και αυτό όχι γιατί κάτι πήγε να γίνει αλλά μάλλον γιατί έκανα οβιτρέλ σε τρεις δόσεις μετά την εμβρυομεταφορα οπότε και μάλλον ανίχνευσε την οβιτρέλ. Διαφορετικά θα ήταν 0 πάλι. Τώρα δεν έχουμε τίποτα και πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Είχαμε 4 άριστες βλαστοκύστες και καμία δεν εμφυτεύτηκε. Στη δεύτερη εμβρυομεταφορα μάλιστα ακολούθησα σούπερ πρωτόκολλο σχεδιασμένο πάνω μου, καθώς αν θυμάστε έχω πολυποειδες ενδομήτριο. Πάλι τίποτα δεν έγινε. Το έχω πάρει κάπως κατάκαρδα γιατί είχα κάνει πολύ κόπο. Και λέω είχα γιαυ κακά τα ψέματα κορίτσια μόνες μας το περνάμε όλο αυτό. Πήρα αντισυλληπτικά για 21 μέρες, έκανα την 4η μου υστεροσκοπηση όπου πάλι αφαιρέθηκαν 4 πολύποδες, ξεκίνησα αρβεκάπ για καταστολή και μετά συνδυαστικά με σικλακούρ και όταν το ενδομήτριο ήταν έτοιμο σταμάτησα την αρβεκάπ και άρχισα ουτροτζεστάν. Όλα πήγαν τέλεια στην προετοιμασία. Και οι ορμόνες καλές και όλα υπό έλεγχο, γιατί αυτός είναι ο σκοπός στο μακρύ πρωτόκολλο. Τι δεν πήγε πάλι καλά δεν ξέρω. Είμαι αποκαρδιωμενη. Σκέφτομαι να ανζητήσω βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας, γιατί μου βγήκε κάτι σαν κρίση πανικού τις τελευταίες μέρες της αναμονής με σφίξιμο στο στήθος, δύσπνοια και αρρυθμία. Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την ίδια ικανότητα να προσπερνάμε τις δυσκολίες και να πουσαρουμε τους εαυτούς μας. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω τόσο αρνητικά συναισθήματα για τη διαδικασία που δε θέλω να ξαναμπώ. Ξέρετε αν μπορώ να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε ψυχολόγο ή πρέπει να βρω κάποιον που να έχει αντιμετωπίσει περιστατικά σαν εμάς; Νιώθω πολύ χάλια γαμώτο.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Effie99 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!Δεν γράφω συχνά εδώ, αν και είμαι στην προσπάθεια όπως όλες μας.. Μήπως να δοκίμαζες τον βελονισμό; Βοηθά πολύ στην ψυχολογία, συν ότι μπορεί να σε ωφελήσει και στο αναπαραγωγικό κομμάτι..Εγώ έχω κάνει κάποιες συνεδρίες και μου αρέσει πολύ, μου δίνει μια ψυχική σταθερότητα.

Κάνε λίγο ένα διάλειμμα από όλα αυτά, τώρα είσαι πελαγωμένη και προσπαθώντας και ξαναπροσπαθώντας δεν υπάρχει χρόνος να ηρεμήσεις. Ο Θεός μαζί σου κοπέλα μου.

 

 

 

1 hour ago, Μαριευα είπε:

Να ειδες,καλα που γραφω οτι εχω στο μυαλο μου...να σαι καλα κοριτσι...γιατι για καποιο λογο μου χε καρφωθει οτι τι κριμα που δεν ειμαι στον Ιω...και ειναι ολα σχετικα...μα ολα...Εντωμεταξυ στον ιδιο γιατρο ειμαστε εμεις! 

Ναι πολυ συχνα λεπταινει το ενδομητριο...εμενα μου συνεβη στον κυκλο τωρα με το σερπαφαρ...οποτε καλυτερα καλου κακου να μην το παρει καποια που χει σκοπο να επιδιωξει ετ στον ιδιο κυκλο...Δες και συ αυτο που μου γραφει η Σπορακι για τους γιατρους παντως...ειναι ολα σχετικα πιστευω..Μονο ενστικτοδως η αν θα κανε καλο στην ψυχολογια σου...Γιατι για εξηγησεις κ αναλυσεις σωθηκαμε νομιζω...Ο συνεργατης του γιατρου μου που με παρακολουθει μου ειπε μια μερα..κυρια μου τοσα χρονια τα σπουδαζα,που να σας τα εξηγησω ολα; Εχει ενα δικιο...Ε του πα τα βασικα εστω να μου πει..κ απλα επειρνα τηλ τη μαια,το φιλο μου τον εξωσωματιστη που ζει εξωτερικο,τη φιλη την εμβρυολογο,διαβαζα απο προσφατα συνεδρια ερευνες κ μελετες...

Αχ κοριτσι ποσο λυπαμαι...ειναι τοσο δυσκολο...Ελπιζω συντομα να καταφερεις ξανα να σαι ηρεμη κ δυνατη να συνεχισεις...Υπαρχουν πολλοι ειδικοι που ειναι κ εξιδεικευμενοι στις ψυχοσωματικες  συνεπειες εξωσωματικης..μπορεις να αρχισεις τηλεφωνα κ να ρωτας αν εχουν τετοια εμπειρια,αν οντως αποφασισεις να προσφερεις αυτη τη βοηθεια στον εαυτο σου...το κεντρο σου δεν εχει ψυχολογο να απευθυνθεις πρωτα εκει; Για ρωτησε τους...

Κορίτσια σας ευχαριστώ! Θα δω τι θα κάνω. Ας πάμε να μας μιλήσει ο γιατρός για αρχή και βλέπουμε. Προς το παρόν θα πάω μια βόλτα που έχει και ωραία μέρα. :)

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Margeau είπε:

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ! Θα δω τι θα κάνω. Ας πάμε να μας μιλήσει ο γιατρός για αρχή και βλέπουμε. Προς το παρόν θα πάω μια βόλτα που έχει και ωραία μέρα. :)

Καλημέρα κορίτσι μου λυπαμαι πολύ για το αρνητικό , Εγω κάνω βελονισμό και μιλάω με ψυχολόγος που γνωρίζει πολλά για την εξωσωματική μου τη σύστησε κοπέλα απο το φόρουμ και είμαι πολύ ευχαριστημένη , αν σε ενδιαφέρει και όταν νιωσεισ Έτοιμη στείλε μου μνμ να σου δωσω στοιχεία . Με έχει βοηθήσει πολύ να αντιμετωπίζω τις δύσκολιες που μας τυχαίνουν σ αυτό το δύσκολο ταξίδι με προορισμό να πάρουμε στην αγκαλιά μας ένα υγιές μωράκι ! Να χαρείς την Κυριακή !

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες μετά την ωοληψία σας ήρθε περίοδος; είμαι στηβ Πέμπτη Μέρα και έίδα άίμα περιόδου.

On 9/11/2022 at 5:08 ΜΜ, Σποράκι είπε:

Καλή αρχή κορίτσι μου, πρώτη και τελευταία να είναι. Όλα να πάνε τέλεια. Έμαθες πόσα γονιμοποιήθηκαν;

Τα 9 αλλα θα περιμενουμε μεχρι την Κυριακη μ ειπε ο γιατρος για να δουμε πόσα θα μείνουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Ninaki- said:

καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες μετά την ωοληψία σας ήρθε περίοδος; είμαι στηβ Πέμπτη Μέρα και έίδα άίμα περιόδου.

Τα 9 αλλα θα περιμενουμε μεχρι την Κυριακη μ ειπε ο γιατρος για να δουμε πόσα θα μείνουν...

Καλες γονιμοποιησεις κοριτσι!!! Εμενα μου ηρθε 12 μερες μετα την ωοληψια(κανονικα στην ωρα της βασει κυκλου)..Σε πολλα κοριτσια ομως ερχεται κ στις 5 μερες..εισαι σιγουρη οτι δεν ειναι αιματακι απ τη διαδικασια της ωοληψιας; Γιατι σου πηρε πολλα ωοθηλακια..να σαι ξεκουραστα σημερα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Clouds είπε:

Κορίτσια, όταν είστε σε τεχνητό κύκλο για ετ , δλδ ξεκινάτε με Σικλακουρ από 2 μέρα κύκλου, κάνετε και ωοληψια; Τι κάνετε το ωοθυλάκιο αυτό;

Συνήθως με τα σικλακιουρ δεν παίρνεις ωάριο, είναι παρά πολύ σπάνιο. Δουλεύουν σαν αντισυλληπτικά και βάζει τον οργανισμό σου σε καταστολή. Όποτε δεν πας για ωοληψια, εκτός αν κρίνει ο γιατρός ότι μπορεί κάτι να υπάρχει. Πολύ δύσκολο όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...