Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, Kallo είπε:

Αν ισχύει όντως αυτό τότε είμαι καλά. Το ελπίζω γιατί έχω αγχωθεί 

Ναι καλέ. Σκέψου λογικά, το έμβρυο ξεκίνησε από την εμφύτευση. Η κύηση πάει από την αρχή του κύκλου. Την ακριβή εβδομάδα θα στη δώσει η αυχενική. Τα υπόλοιπα είναι βάσει των μετρήσεων του εμβρύου.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Anna G είπε:

Γεια σας!!!! Εδώ και πολύ καιρό είστε όλες η συντροφιά μου το βράδυ πριν κοιμηθώ. Είναι κάποια από σας στο  Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης (Fivi)...να μου πει την εμπειρία της. Πρόκειται να κάνω εκεί σύντομα εξωσωματική και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες για το κέντρο και τους Γιατρούς του. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ναι καλέ. Σκέψου λογικά, το έμβρυο ξεκίνησε από την εμφύτευση. Η κύηση πάει από την αρχή του κύκλου. Την ακριβή εβδομάδα θα στη δώσει η αυχενική. Τα υπόλοιπα είναι βάσει των μετρήσεων του εμβρύου.

Ααα ωραία. Ηρεμησα τώρα κάπως 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Μαριευα said:

Αχ κοριτσι ποσο λυπαμαι...ελπιζω να περασει οσο πιο συντομα γινεται ο πονος κ να ξανακανεις προσπαθεια...να μη γραψει βαθεια μεσα σου αυτη η αποτυχια...Μη μου λες τετοια για την ηλικια κ ειμαι σχεδον 43 κ γω..Εγω το βλεπω οτι πες κ οτι ειχα ηδη παιδια απο μικρη..δε θα κανα κ αλλο ενα αν ηθελα η αν προεκυπτε κ μεγαλη; Ολα στο μυαλο ειναι..Ρυθμισε αλλιως τη σκεψη σου..Δεν ειμαστε αρρωστες...απλα προς το παρον ατυχες...Διαβασα ειχες δυο εμβρυα..σου εβαλαν δυο μονο στην ετ; Γιατι ο γιατρος μου ειναι καθετος οτι στην ηλικια μας θελει 4..Λες να επαιξε ρολο αυτο; Μηπως στην επομενη προσπαθεια να μαζεψεις λιγα ακομα...

Έχεις απόλυτο δίκιο, απλά καταλαβαίνεις πως είναι... εκεί που νομίζεις ότι έχεις φτάσει στην κορυφή του βουνού και τα καταφέρνεις συνειδητοποιεις πως από πίσω κρύβεται ένα ακόμα πιο μεγάλο βουνό. Θα συνέλθω... θέλω να πιστεύω.  Είμαστε δυνατές από τη φύση μας. 

2 εμβρυα κατάφεραν να γονιμοποιηθουν από την ωοληψια μου. Δεν μου είπε κάτι να κάνουμε και άλλη ωοληψια να μαζέψουμε περισσότερα.  Η αλήθεια είναι πως με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ νιώθω ότι πήγαμε τελείως αδιάβαστοι. 

Το τι έπαιξε ρόλο δεν ξέρω, κατά τη γνώμη του ιατρού φταίνε τα ωάρια μου. Αλλά δε μου το στηρίζει έμπρακτα.  Τι να πω δεν ξέρω.. όλα είναι θολά αυτή τη στιγμή.   

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sonne said:

Καλησπέρα κορίτσια έκανα σήμερα την χοριακη μου και δυστυχώς βγήκε αρνητική. 

5 αποβολες λοιπόν και μια εξωσωματικη αποτυχημένη... 

Ποση δύναμη να έχει άραγε μια γυναίκα?? 

Από τη στιγμή της γνωστοποιησης του αποτελέσματος είναι όλα τόσο μαύρα  ξέροντας ότι δεν έχω και πολύ χρόνο ακόμα  42 ετών πάω στα 43. 

Θα ξανασηκωθω από τα πατώματα,  όπως κάνω κάθε φορά,  αλλά στο τέλος σε τι κατάσταση θα βρίσκομαι, θα ειμαι ακομα ο εαυτος μου?? 

Συγνώμη που σας χάλασα την ψυχολογία απλά ήθελα να τα πω κάπου που ξέρω πως θα με καταλάβουν.  

Εύχομαι σε όλες σας μέσα από την ψυχή μου να τα καταφέρετε και να μπαίνω να διαβάζω τα ευχάριστα νέα σας, να κλέβω λίγο από τη χαρά σας!!!

Καλή δύναμη σε όλες!! 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Εχεις κάθε λόγο να αισθάνεσαι έτσι, έχεις περάσει πολλά. Να σε ρωτήσω κατι; Εκτός απο τον πολύποδα και το θέμα της μήτρας που είπες, εχεις κανει άλλες εξετάσεις όσον αφορά τις τόσες αποβολές; Αν δεν εχεις πάει στο νοσοκομείο Έλενας στο τμήμα καθ έξιν αποβολών, θα σου πρότεινα να κανεις τον κόπο. Θα σου κάνουν εκεί άπειρες εξετάσεις και με ελάχιστα χρήματα. Ευχομαι να βρεις τι φταίει και να πάνε όλα καλα. 

12 hours ago, Μαριευα said:

Αχ κοριτσι ποσο λυπαμαι...ελπιζω να περασει οσο πιο συντομα γινεται ο πονος κ να ξανακανεις προσπαθεια...να μη γραψει βαθεια μεσα σου αυτη η αποτυχια...Μη μου λες τετοια για την ηλικια κ ειμαι σχεδον 43 κ γω..Εγω το βλεπω οτι πες κ οτι ειχα ηδη παιδια απο μικρη..δε θα κανα κ αλλο ενα αν ηθελα η αν προεκυπτε κ μεγαλη; Ολα στο μυαλο ειναι..Ρυθμισε αλλιως τη σκεψη σου..Δεν ειμαστε αρρωστες...απλα προς το παρον ατυχες...Διαβασα ειχες δυο εμβρυα..σου εβαλαν δυο μονο στην ετ; Γιατι ο γιατρος μου ειναι καθετος οτι στην ηλικια μας θελει 4..Λες να επαιξε ρολο αυτο; Μηπως στην επομενη προσπαθεια να μαζεψεις λιγα ακομα...

Είπες τωρα αυτό για τα 4 έμβρυα και προχτές διάβαζα την ιστορία μιας κοπέλας που στα 43 της της ειπε ο γιατρός να βάλουν 4 (1η προσπάθεια) καθώς είχε ελάχιστες πιθανότητες για δίδυμη κύηση, ποσο μάλλον για παραπάνω. Βγαίνει θετική η χοριακη και πάνε για τον πρώτο υπέρηχο και βλέπουν 2 σάκους και πιθανότητα διάσπασης του ενός σε 2 μονοζυγωτικά. Πάει μετα για τον 2ο υπέρηχο για να δουν αν θα ακούσουν 2 ή 3 καρδούλες και ακούνε 5. ΣΟΚ! Τελικά της πήραν τα 2 έμβρυα αναγκαστικά γιατί θα ηταν πολύ επικίνδυνο, στην πορεία απέβαλε και το ενα εκ των δυο μονοζυγωτικών και τελικα γέννησε 2 κοριτσάκια πριν λίγες μέρες. 

12 hours ago, Anna G said:

Γεια σας!!!! Εδώ και πολύ καιρό είστε όλες η συντροφιά μου το βράδυ πριν κοιμηθώ. Θα ήθελα και γω την βοήθεια σας.Να μου πείτε τη γνώμη σας για το Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης (Fivi) και τον Γιατρό Κολυμπιανακη πρόκειται να κάνω εξωσωματική εκεί σύντομα. Πήγα εκεί μόνο και μόνο για τον Γιατρό. Αλλα θα ήθελα και άλλες γνώμες... Η αν είναι κάποια με τον ίδιο γιατρό. 

 

Κορίτσι μου καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς δεν ξερω καθολου ούτε τον γιατρό ούτε την κλινική για να σε βοηθήσω. Ελπίζω να βρεθεί κάποια κοπέλα που ξέρει να σου δωσει πληροφορίες 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, Ana21 said:

Μετά από 5 ετ 7 εμβρύων σε καταλαβαίνω...Αύριο όμως η μέρα θα είναι λίγο καλύτερη  και μεθαύριο λίγο περισσότερο...Ξερεις τι σκέφτομαι πολλές φορές;;;; Ότι προσπαθώ τόσο πολύ για να αποκτήσω κάτι, ενώ άλλοι ανθρωποι προσπαθούν, για να μη χάσουν..Σου στέλνω την καληνύχτα μου και μια αγκαλιά ..

Προς το παρόν η επόμενη μέρα είναι δυστυχώς χειρότερη αλλά ελπίζω να καλυτερέψει.  Σε ευχαριστώ για την γλυκιά σου αγκαλιά και σου εύχομαι ολόψυχα κακή επιτυχία στην επομενη σου προσπάθεια και να είναι και η τελευταία!!!! 

16 minutes ago, kateriiina25 said:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Εχεις κάθε λόγο να αισθάνεσαι έτσι, έχεις περάσει πολλά. Να σε ρωτήσω κατι; Εκτός απο τον πολύποδα και το θέμα της μήτρας που είπες, εχεις κανει άλλες εξετάσεις όσον αφορά τις τόσες αποβολές; Αν δεν εχεις πάει στο νοσοκομείο Έλενας στο τμήμα καθ έξιν αποβολών, θα σου πρότεινα να κανεις τον κόπο. Θα σου κάνουν εκεί άπειρες εξετάσεις και με ελάχιστα χρήματα. Ευχομαι να βρεις τι φταίει και να πάνε όλα καλα. 

Είπες τωρα αυτό για τα 4 έμβρυα και προχτές διάβαζα την ιστορία μιας κοπέλας που στα 43 της της ειπε ο γιατρός να βάλουν 4 (1η προσπάθεια) καθώς είχε ελάχιστες πιθανότητες για δίδυμη κύηση, ποσο μάλλον για παραπάνω. Βγαίνει θετική η χοριακη και πάνε για τον πρώτο υπέρηχο και βλέπουν 2 σάκους και πιθανότητα διάσπασης του ενός σε 2 μονοζυγωτικά. Πάει μετα για τον 2ο υπέρηχο για να δουν αν θα ακούσουν 2 ή 3 καρδούλες και ακούνε 5. ΣΟΚ! Τελικά της πήραν τα 2 έμβρυα αναγκαστικά γιατί θα ηταν πολύ επικίνδυνο, στην πορεία απέβαλε και το ενα εκ των δυο μονοζυγωτικών και τελικα γέννησε 2 κοριτσάκια πριν λίγες μέρες. 

Κορίτσι μου καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς δεν ξερω καθολου ούτε τον γιατρό ούτε την κλινική για να σε βοηθήσω. Ελπίζω να βρεθεί κάποια κοπέλα που ξέρει να σου δωσει πληροφορίες 

Το πρόβλημα είναι ότι ζω στη Γερμανια . Την εξωσωματικη βέβαια την έκανα Ελλάδα.  Και αυτή τη στιγμή δυστυχώς οικονομικά δε μας παίρνει..   8.000 ευρώ μας πήγε η εξωσωματικη με ωοληψια,  Υστεροσκόπηση, εξετάσεις, φάρμακα και εμβρυομεταφορά . 

Έχω κάνει αρκετές εξετάσεις βέβαια. Καρυοτυπο ζεύγους, (καρυοτυπο εμβρυου στην 3η αποβολη) για θυροειδη,  θρομβοφιλια,φονικά κύτταρα, sma, κυστικη ινωση, την επεμβατική υστεροσκόπηση,  για μεσογειακή αναιμια,  τώρα θα μου πεις τα μισά δεν δείχνουν λόγο αποβολης. 

Οτι μου ειπαν εκανα. Και εδω στη  Γερμανια είναι χάλια η κατάσταση.  Δεν ενδιαφέρονται καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Sonne said:

Προς το παρόν η επόμενη μέρα είναι δυστυχώς χειρότερη αλλά ελπίζω να καλυτερέψει.  Σε ευχαριστώ για την γλυκιά σου αγκαλιά και σου εύχομαι ολόψυχα κακή επιτυχία στην επομενη σου προσπάθεια και να είναι και η τελευταία!!!! 

Το πρόβλημα είναι ότι ζω στη Γερμανια . Την εξωσωματικη βέβαια την έκανα Ελλάδα.  Και αυτή τη στιγμή δυστυχώς οικονομικά δε μας παίρνει..   8.000 ευρώ μας πήγε η εξωσωματικη με ωοληψια,  Υστεροσκόπηση, εξετάσεις, φάρμακα και εμβρυομεταφορά . 

Έχω κάνει αρκετές εξετάσεις βέβαια. Καρυοτυπο ζεύγους, (καρυοτυπο εμβρυου στην 3η αποβολη) για θυροειδη,  θρομβοφιλια,φονικά κύτταρα, sma, κυστικη ινωση, την επεμβατική υστεροσκόπηση,  για μεσογειακή αναιμια,  τώρα θα μου πεις τα μισά δεν δείχνουν λόγο αποβολης. 

Οτι μου ειπαν εκανα. Και εδω στη  Γερμανια είναι χάλια η κατάσταση.  Δεν ενδιαφέρονται καθόλου. 

Ναι το ότι ζεις στην Γερμανία δεν βοηθάει. Για τα έμβρυα τι σου έχουν πει; Τα είχαν εξετάσει όλα μετά τις αποβολές; Υπήρχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες; 

@Sonne Αν το πρόβλημα δεν είσαι εσύ και είναι τα έμβρυα, μήπως με προεμφυτευτικό να είχατε καλύτερα αποτελέσματα; Επίσης σε ποιο κέντρο είσαι και έδωσες τόσα πολλά χρήματα για όλα αυτά; Σε ρωτάω γιατί εγώ είμαι περίπου στα ίδια χρήματα με σένα αλλά με 5 ωοληψίες, 2 εμβρυομεταφορές, κατάψυξη εμβρύων, υστεροσκόπηση, άπειρες εξετάσεις και φάρμακα σε γυναικολόγο, ανδρολόγο, ενδοκρινολόγο και αιματολόγο, 2 βιοψίες ενδομητρίου και 20 εγχυσεις.


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Anna G είπε:

Γεια σας!!!! Εδώ και πολύ καιρό είστε όλες η συντροφιά μου το βράδυ πριν κοιμηθώ. Θα ήθελα και γω την βοήθεια σας.Να μου πείτε τη γνώμη σας για το Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης (Fivi) και τον Γιατρό Κολυμπιανακη πρόκειται να κάνω εξωσωματική εκεί σύντομα. Πήγα εκεί μόνο και μόνο για τον Γιατρό. Αλλα θα ήθελα και άλλες γνώμες... Η αν είναι κάποια με τον ίδιο γιατρό. 

 

Άννα μου δεν εχω προσωπική εμπειρία όταν ρώτησα ομως το γιατρο μου Θεσσαλονίκη όταν ψαχνόμουν αν ειχε να προτείνει κάποιον μου είπε τον Κολυμπιανακη. Είναι κ καθηγητής πανεπιστημίου.  Για να πω την αλήθεια δεν έχω δει το όνομα του εδώ στο φόρουμ να αναφέρεται μακαρι καποιά  να έχει να  σου πει περισσότερα.  Καλή επιτυχία!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 11:21 ΠΜ, Ele@n είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ: Έχει τύχει σε κάποια την περίοδο της διέγερσης να πάει διακοπές; Πώς μεταφέρατε τη gonal ή άλλα φάρμακα;

Και δεύτερη απορία: Τη μαστογραφία σε ποια φάση του κύκλου την κάνουμε; Έχει κάνει κάποια πρόσφατα που θυμάται;

 

Καλησπέρα κορίτσι μου ,έκανα πρόσφατα μου είπε ο Ντικ οποιαδήποτε μέρα εκτός περιόδου !

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 56 λεπτά , Zenia82 είπε:

Άννα μου δεν εχω προσωπική εμπειρία όταν ρώτησα ομως το γιατρο μου Θεσσαλονίκη όταν ψαχνόμουν αν ειχε να προτείνει κάποιον μου είπε τον Κολυμπιανακη. Είναι κ καθηγητής πανεπιστημίου.  Για να πω την αλήθεια δεν έχω δει το όνομα του εδώ στο φόρουμ να αναφέρεται μακαρι καποιά  να έχει να  σου πει περισσότερα.  Καλή επιτυχία!!!

Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Γιατρό...τώρα μένει να τα δω και στη πράξει. Και πού πήγες τελικά αφού δεν κατέληξες σε αυτόν.;;; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Ναι το ότι ζεις στην Γερμανία δεν βοηθάει. Για τα έμβρυα τι σου έχουν πει; Τα είχαν εξετάσει όλα μετά τις αποβολές; Υπήρχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες; 

@Sonne Αν το πρόβλημα δεν είσαι εσύ και είναι τα έμβρυα, μήπως με προεμφυτευτικό να είχατε καλύτερα αποτελέσματα; Επίσης σε ποιο κέντρο είσαι και έδωσες τόσα πολλά χρήματα για όλα αυτά; Σε ρωτάω γιατί εγώ είμαι περίπου στα ίδια χρήματα με σένα αλλά με 5 ωοληψίες, 2 εμβρυομεταφορές, κατάψυξη εμβρύων, υστεροσκόπηση, άπειρες εξετάσεις και φάρμακα σε γυναικολόγο, ανδρολόγο, ενδοκρινολόγο και αιματολόγο, 2 βιοψίες ενδομητρίου και 20 εγχυσεις.

Αχ, με πρόλαβες. Μου φάνηκαν κι εμένα πολλά. Πριν από τρία χρόνια ωοληψια εμβρυονεταφορα κόστιζαν στο κέντρο που ήμουν 3500 με κατάψυξη χωρίς χρέωση και άλλα 3000 μας κόστισε υστεροσκοπηση, βιοψία, προεμφυτευτικος και φάρμακα. Δεν πέρασα επιτροπή...

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

 

Είπες τωρα αυτό για τα 4 έμβρυα και προχτές διάβαζα την ιστορία μιας κοπέλας που στα 43 της της ειπε ο γιατρός να βάλουν 4 (1η προσπάθεια) καθώς είχε ελάχιστες πιθανότητες για δίδυμη κύηση, ποσο μάλλον για παραπάνω. Βγαίνει θετική η χοριακη και πάνε για τον πρώτο υπέρηχο και βλέπουν 2 σάκους και πιθανότητα διάσπασης του ενός σε 2 μονοζυγωτικά. Πάει μετα για τον 2ο υπέρηχο για να δουν αν θα ακούσουν 2 ή 3 καρδούλες και ακούνε 5. ΣΟΚ! Τελικά της πήραν τα 2 έμβρυα αναγκαστικά γιατί θα ηταν πολύ επικίνδυνο, στην πορεία απέβαλε και το ενα εκ των δυο μονοζυγωτικών και τελικα γέννησε 2 κοριτσάκια πριν λίγες μέρες. 

Μέτα τα 40 υποχρεωτικά βάζεις πάνω από δύο για να αυξήσεις τις πιθανότητες;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , foza είπε:

Κορίτσια καλησπέρα βγήκε επιτέλους και η 2η χοριακη  1100 !!!

Μπράβο μπράβο συγχαρητήρια. Να πάνε όλα καλά εύχομαι..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zenia82 είπε:

Άννα μου δεν εχω προσωπική εμπειρία όταν ρώτησα ομως το γιατρο μου Θεσσαλονίκη όταν ψαχνόμουν αν ειχε να προτείνει κάποιον μου είπε τον Κολυμπιανακη. Είναι κ καθηγητής πανεπιστημίου.  Για να πω την αλήθεια δεν έχω δει το όνομα του εδώ στο φόρουμ να αναφέρεται μακαρι καποιά  να έχει να  σου πει περισσότερα.  Καλή επιτυχία!!!

Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... μένει να τα δω και στην πράξει τώρα. Εσύ πού πήγες τελικά αφού αποφάσισες να μην πας σε αυτόν.;;;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου αμην! 

Καλησπέρα κοριτσι μου ,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και για την ευχή σου αμήν ,ανυπομονώ πρώτη φορά να αδιαθετησω τόσο πολύ για να ξεκινήσουμε επιτέλους  ! Πωπω καλά και εγώ θα το είχα άγχος αν είχα κάτι στο κοντινό μου περιβάλλον εδώ το σκέφτομαι και χωρίς να έχω απλά επειδή το ακούω. 

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και ελπίζω να μη σε κουράζω .  Τον έλεγχο στο γράφει ο γυναικολόγος ή πηγαίνεις σε κάποιο συγκεκριμένο γιατρό ? Αν γράφονται φυσικά δε ξέρω κιόλας . Επίσης επειδή έχουμε και τον ίδιο εξωσωματικο ,εσύ του το ζήτησες για ασφάλεια ή ούτος σι άλλος σου δίνει από μόνος του?

Καλησπέρα! Μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο σε αιματολογο ,αν είσαι Αθήνα στο Έλενα στην Οικονομοπουλου,είναι εξαιρετικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...