Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

26 minutes ago, Lotos said:

Καλησπέρα και από εμένα .πως θα κάνεις έλεγχο του ενδομητρίου,θα επαναλάβεις εξέταση  ?ειμαι 31 ετών και έχω αντίστοιχη εμπειρία .. έχω βιώσει στο παρελθόν 2 αποβολές και μια εκτρωση λόγω τοξοπλασματος..έχω σύνδρομο πολυκυστικων.πριν 2μηνες έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση και ο γιατρός  πήρε ιστο για βιοψία ..τελικά, είπε όλα καλά και πως  δεν βρέθηκε κάτι στην εξέταση και στη βιοψία .πριν ένα μήνα λοιπόν άλλαξα γιατρό. Τωρα βρίσκομαι σε θεραπεία με κλομιφαινη ,π ενώ έχω υψηλή οιστραδιόλη ,το ενδομήτριο είναι πολύ αδύναμο πριν την ωορρηξία 5.5χιλ κ μετά αφού εσπασαν , μέσα σε μια μέρα πήγε στο 7.3...ο φόβος μου είναι μήπως έχω τη νόσο ασερμαν κ τραυματίστηκα μετά την βιοψία στην υστεροσκοπηση.αν έχετε ανάλογες εμπειρίες θα ήθελα γνώμη 

Με την διαγνωστική υστεροσκόπηση δεν μπορείς να κάνεις συμφύσεις στην μήτρα αφού δεν επεμβαίνει καθόλου στην επιφάνεια της. Ο λόγος που είχες τόσο λεπτό ενδομήτριο είναι η κλομιφαίνη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς 

15 minutes ago, Vk79 said:

Κορίτσια το βράδυ που θα στείλω στην Οικονομοπούλου μεηλ για να πάρω τη γνώμη της θα σάς γράψω το είδος των εξετάσεων που προτείνει ο γιατρός αλλά δεν τις θεωρεί και απαραίτητες....Το κόστος είναι υψηλοτατο και σκέφτομαι να επαναλάβω υστεροσκοπηση (στο Αλεξάνδρα)  μήπως έχει μεσολαβήσει κάτι από πέρσι τον Σεπτέμβριο. Ξέρω ότι δεν φαίνονται όλα με την υστεροσκοπηση αλλά νομίζω ότι δεν εχω τόσα χρήματα...αφήστε που λήγει και η κατάψυξη τώρα το Νοέμβριο 

Θέλω να ελέγξω και επιπλέον πράματα αλλά δεν μπορώ οικονομικά και αφήστε που αισθάνομαι και τύψεις ότι δεν κάνω ο,τι περνάει από το χέρι μου. 

 

 

 

Τι εξετάσεις σου ζήτησε και πόσα χρήματα κοστίζουν αν επιτρέπεται; 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Με την διαγνωστική υστεροσκόπηση δεν μπορείς να κάνεις συμφύσεις στην μήτρα αφού δεν επεμβαίνει καθόλου στην επιφάνεια της. Ο λόγος που είχες τόσο λεπτό ενδομήτριο είναι η κλομιφαίνη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς 

Τι εξετάσεις σου ζήτησε και πόσα χρήματα κοστίζουν αν επιτρέπεται; 

πρίν από 34 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Με την διαγνωστική υστεροσκόπηση δεν μπορείς να κάνεις συμφύσεις στην μήτρα αφού δεν επεμβαίνει καθόλου στην επιφάνεια της. Ο λόγος που είχες τόσο λεπτό ενδομήτριο είναι η κλομιφαίνη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς 

Τι εξετάσεις σου ζήτησε και πόσα χρήματα κοστίζουν αν επιτρέπεται; 

Μακάρι !απλά φοβήθηκα με τόσο καλη οιστραδιόλη αν η βιοψία με τραυμάτισε κ έκανε το ενδομήτριο τόσο αδυνατο...τεσπά, σας εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να σας πάνε όλο τέλεια και να κρατάτε τα μωράκια σας !στέλνω θετική ενέργεια 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Γεια σου @Angot.

Τι άλλες εξετάσεις ήθελε για τον σύζυγό σου? 

Για την χρωμοσωμικη ανωμαλία να υποθέσω σας είπε τυχαίο γεγονός? 

Ορμονικες έχεις κάνει? 

σας είπε δηλαδή ότι θα έπρεπε να προσπαθήσετε φυσιολογικά πιο πολύ καιρό?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις. Να ξέρεις έχω άλλες τόσες στο μυαλό μου :oops:

 

Χαχαχα δεν περιαζει. Για τον αντρα μου δε ρώτησα γτ ειπε εφοσων κανετε εξωσωματικη δεν εχει νόημα να ψαχτει παφαπανω. Για το μωρο ναι τυχαίο γεγονος, συμβαινει! Ειπε οτι δεν βρισκει το λογο με τα δεδομενα που εχει ως τωρα γιατι καναμε εξωσωματικη. Ορμονικες εχω κανει αλλα δεν τιε ειχα μαζι. Δεν θυαμαο ποτέ κάποιος γιατρος να μ ειπε οτι ειχαν θεμα. Ρωτα και τα υπόλοιπα χιχιχι  εκανα οαντως εξετάσεις που στοιχίζουν 580 ευρώ και πληρωσα μονο 21 για 2 που δεν γράφονται.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Angot είπε:

Χαχαχα δεν περιαζει. Για τον αντρα μου δε ρώτησα γτ ειπε εφοσων κανετε εξωσωματικη δεν εχει νόημα να ψαχτει παφαπανω. Για το μωρο ναι τυχαίο γεγονος, συμβαινει! Ειπε οτι δεν βρισκει το λογο με τα δεδομενα που εχει ως τωρα γιατι καναμε εξωσωματικη. Ορμονικες εχω κανει αλλα δεν τιε ειχα μαζι. Δεν θυαμαο ποτέ κάποιος γιατρος να μ ειπε οτι ειχαν θεμα. Ρωτα και τα υπόλοιπα χιχιχι  εκανα οαντως εξετάσεις που στοιχίζουν 580 ευρώ και πληρωσα μονο 21 για 2 που δεν γράφονται.. 

Τι εξετάσεις σου έκανε ? Γιατί υποθέτω ότι για να κοστίζουν τόσο σημαίνει ότι ήταν πολλές. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Ουσιαστικά οι εξετάσεις που κανείς είναι για να διερευνήσεις γιατί δεν εχεις συλλάβει φυσιολογικά? 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Είναι το ίδιο και τα δυο, απλα οι prolutex είναι σε ενέσιμη μορφή και κατα τη γνώμη καλύτερα να μην σκοτίζεσαι αν γίνεται ή όχι καλή απορρόφηση. 
Στην επόμενη ετ και εγώ ενέσεις θα ζητήσω, άγχος με πιάνει με τα ultro κάθε φορά που τα βλέπω να αποβάλλονται ατόφια…

Δεν ξέρω γιατί μας δίνουν στις περισσότερες ultro, μηπως να μην ταλαιπωρούμαστε με επιπλέον ενέσεις;;;; Τι να πω; Αγώνα έδωσα για να του ξεκαθαρίσω ότι άλλη φορά ultrogestan χαριστικά μέχρι την ημέρα της ετ, μετά θέλω ενέσεις για ψυχολογικούς λόγους :cool:

Άμα δεν έχεις πρόβλημα με τις ένεσεις οκ είναι άλλες που έχουν φοβία. Εμένα σχεδόν όλα μου τα φάρμακα εκτός syclacur ήταν ενέσιμα.το utrogestan σας το δίνουν διακολπικα η δια στόματος.;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , Mariam23 είπε:

Τι εξετάσεις σου έκανε ? Γιατί υποθέτω ότι για να κοστίζουν τόσο σημαίνει ότι ήταν πολλές. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Ουσιαστικά οι εξετάσεις που κανείς είναι για να διερευνήσεις γιατί δεν εχεις συλλάβει φυσιολογικά? 

Κάνει όλο το πακέτο για την θρομβοφιλια (μόνο όσες γράφονται) και πολλές άλλες ανοσολογικες, καρκινικούς δείκτες κλπ. Είναι όντως παρά πολλές. Αν δει ότι υπάρχει πρόβλημα μετά ζητάει επιπλέον εξετάσεις (που δεν γράφονται, τουλάχιστον εξαρχής από ότι ξέρω). Εγώ πχ μάλλον θα χρειαστεί να τις κάνω…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, ποσα σικλακουρ παίρνετε για ετ και για πόσες μέρες ; Τα ανεβάζεται σταδιακά τα σικλακουρ ;
επισης κάνετε κάποιου είδους καταστολή για τεχνιτο κύκλο …; Ποιος είναι αυτός κάνετε αρβεκαπ παίρνετε αντισυλληπτικά ; Τι κάνετε ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Σποράκι είπε:

Κάνει όλο το πακέτο για την θρομβοφιλια (μόνο όσες γράφονται) και πολλές άλλες ανοσολογικες, καρκινικούς δείκτες κλπ. Είναι όντως παρά πολλές. Αν δει ότι υπάρχει πρόβλημα μετά ζητάει επιπλέον εξετάσεις (που δεν γράφονται, τουλάχιστον εξαρχής από ότι ξέρω). Εγώ πχ μάλλον θα χρειαστεί να τις κάνω…

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά επειδή δεν ξέρω.... Οι καρκινικοί δείκτες πως και εξετάζονται? Εντύπωση μου κάνει όπως και πολύ αγχωτικό. 

Καλά αποτελέσματα να έχετε όλες! 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Lotos said:

Κορίτσια .από τη στιγμή που στην υστεροσκόπηση παίρνεται ιστός για  βιοψία λέγεται διαγνωστική ή παρεμβατική ?

Δεν νομίζω να λέγεται παρεμβατική αλλά δεν ξέρω , εμένα πάντως δεν γινόταν να πάρουν την ίδια μέρα της υστεροσκοπησης δείγμα γιατί έπρεπε ν είναι άλλη μέρα κύκλου  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


46 minutes ago, Lotos said:

Κορίτσια .από τη στιγμή που στην υστεροσκόπηση παίρνεται ιστός για  βιοψία λέγεται διαγνωστική ή παρεμβατική ?

Οχι δεν νομίζω οτι εχει σχέση η υστεροσκοπηση με την βιοψία. Με την βιοψία δεν μπορει να σου κανει ζημιά. Με ενα βουρτσακι σου παίρνει δείγμα οπως το τεστ παπ.
το οτι η κλομιφαίνη (και το φεμαρα) λεπταίνουνε το ενδομήτριο είναι γεγονός, δεν στο λέω έτσι. Κι εμένα 5.5 πάχος είχε πριν απο ωορρηξία  

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Mariam23 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά επειδή δεν ξέρω.... Οι καρκινικοί δείκτες πως και εξετάζονται? Εντύπωση μου κάνει όπως και πολύ αγχωτικό. 

Καλά αποτελέσματα να έχετε όλες! 

Οι δείκτες αυτή είναι για ενδομητριωση .το έχω κάνει ..καλή επιτυχία !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Mariam23 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά επειδή δεν ξέρω.... Οι καρκινικοί δείκτες πως και εξετάζονται? Εντύπωση μου κάνει όπως και πολύ αγχωτικό. 

Καλά αποτελέσματα να έχετε όλες! 

Είναι αγχωτικό και εγώ το σκεφτόμουν μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα. Εμένα μου είπε ότι γίνεται για εντελως προληπτικούς λόγους και γιατί η μια εξέταση που την έχουμε κάνει οι περισσότερες είναι και ένδειξη ενδομήτριωσης.  Ίσως σε εμένα τους έκανε και λόγω ιστορικού της μητέρας μου. Πάντως σε ξεψαχνίζει, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Με την διαγνωστική υστεροσκόπηση δεν μπορείς να κάνεις συμφύσεις στην μήτρα αφού δεν επεμβαίνει καθόλου στην επιφάνεια της. Ο λόγος που είχες τόσο λεπτό ενδομήτριο είναι η κλομιφαίνη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς 

Τι εξετάσεις σου ζήτησε και πόσα χρήματα κοστίζουν αν επιτρέπεται; 

Κορίτσια μου, μόλις έστειλα στην κ. Οικονομοπουλου μεηλ ζητώντας τη γνώμη της και θα σας γράψω μόλις μου απαντήσει 

Ο γιατρός μου πρότεινε χωρίς να θεωρεί απαραιτητες τις παρακάνω εξετάσεις 

1. Μοριακο έλεγχο μικροβιωματος ενδομητριου

2. Μοριακο έλεγχο ενδομητριου 

3. Ανοσολογικο προφίλ ενδομητριου 

Κοστος περί τα 2000, δεν τα έχω και θα πρέπει να δανειστώ 

 

3 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Καλησπέρα και από εμένα .πως θα κάνεις έλεγχο του ενδομητρίου,θα επαναλάβεις εξέταση  ?ειμαι 31 ετών και έχω αντίστοιχη εμπειρία .. έχω βιώσει στο παρελθόν 2 αποβολές και μια εκτρωση λόγω τοξοπλασματος..έχω σύνδρομο πολυκυστικων.πριν 2μηνες έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση και ο γιατρός  πήρε ιστο για βιοψία ..τελικά, είπε όλα καλά και πως  δεν βρέθηκε κάτι στην εξέταση και στη βιοψία .πριν ένα μήνα λοιπόν άλλαξα γιατρό. Τωρα βρίσκομαι σε θεραπεία με κλομιφαινη ,π ενώ έχω υψηλή οιστραδιόλη ,το ενδομήτριο είναι πολύ αδύναμο πριν την ωορρηξία 5.5χιλ κ μετά αφού εσπασαν , μέσα σε μια μέρα πήγε στο 7.3...ο φόβος μου είναι μήπως έχω τη νόσο ασερμαν κ τραυματίστηκα μετά την βιοψία στην υστεροσκοπηση.αν έχετε ανάλογες εμπειρίες θα ήθελα γνώμη 

Ναι κοπέλα να κάνω επανάληψή της , την προηγούμενη την έκανα στο Αλεξανδρα με τη γυναικολογο μου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Τι εξετάσεις σου έκανε ? Γιατί υποθέτω ότι για να κοστίζουν τόσο σημαίνει ότι ήταν πολλές. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Ουσιαστικά οι εξετάσεις που κανείς είναι για να διερευνήσεις γιατί δεν εχεις συλλάβει φυσιολογικά? 

Τωρα αμα σου οω οτι καταλαβαίνω τι διαβαζω θα σου οω ψέματα αχχαχ ειναι παντως σεντονι! Στην ουσια ναι αυτη ειναι η απορία μου, ποιος ειναι ο λόγος. Αλλα αυτό ισως προϋποθέτει οτι θα επρεπε να ψαχτει φουλ και ο αντρας μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...