Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

36 minutes ago, kateriiina25 said:

Ναι σίγουρα αξίζει τον κόπο. Κι εγώ είμαι σε φάση θεραπείας τώρα γιατί βρήκαμε χρόνια ενδομητριτιδα. Είχα 2 αποτυχημένες ενώ γενικά είχαν πολύ καλές προοπτικές και οι δύο. 

Πόσο καιρό πριν την ετ τελείωσες την θεραπεία; Κάνατε επαναληπτική εξέταση για να δείτε αν υποχώρησε;

Άλλη κοπέλα έχει ρωτήσει για τον ΕΟΠΥΥ :) 

Η αλήθεια είναι πως μου ζήτησε επαναληπτική αλλά αρνήθηκα γιατί δεν αντέχω αλλο τον πόνο είμαι και φοβητσιάρα και έκανα και υστεροσκοπηση και βιοψία χωρίς μέθη , τραυματική εμπειρία για εμένα .
στον προηγούμενο κύκλο ακριβώς τελείωσα την θεραπεία με αντιβίωση όσος πιο κοντά η ετ τόσο το καλύτερο για να είναι υπό καταστολή η φλεγμονή 

οσο για την επαναληπτική τι άλλο να έκανα σε επόμενο βήμα θέλω να πιστεύω πως με κάλυψε η αντιβίωση δεν βρέθηκε κάποιο μικρόβιο στο κάτω κάτω   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

45 minutes ago, Texas said:

Η αλήθεια είναι πως μου ζήτησε επαναληπτική αλλά αρνήθηκα γιατί δεν αντέχω αλλο τον πόνο είμαι και φοβητσιάρα και έκανα και υστεροσκοπηση και βιοψία χωρίς μέθη , τραυματική εμπειρία για εμένα .
στον προηγούμενο κύκλο ακριβώς τελείωσα την θεραπεία με αντιβίωση όσος πιο κοντά η ετ τόσο το καλύτερο για να είναι υπό καταστολή η φλεγμονή 

οσο για την επαναληπτική τι άλλο να έκανα σε επόμενο βήμα θέλω να πιστεύω πως με κάλυψε η αντιβίωση δεν βρέθηκε κάποιο μικρόβιο στο κάτω κάτω   

Σε ρώτησα γιατί εγω μόλις έκανα την επαναληπτική και εχω αγωνία να δω τι θα δείξει γιατί την 1η φορα με τον ένα μηνα θεραπεία που είχα κανει δεν είχε αποτέλεσμα. Βέβαια για να μην σε αγχωσω, εμένα φαινόταν και απο την υστεροσκόπηση ξεκάθαρα άρα ειναι σίγουρα πιο βαριά απο την δική σου. 

 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Maria.26 είπε:

Προσπαθώ όσο μπορώ να μην τα ψάχνω και να μην το σκέφτομαι...

Διαβάζω σχεδόν σε όλες δίνουν utrogestan εμένα γιατί μου δίνει prolutex ο δικός μου;?;?;

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί πραγματικά μετά δεν ξέρω πότε θα έχω ξανά την οικονομική δυνατότητα να το ξανακάνω.

Είναι το ίδιο και τα δυο, απλα οι prolutex είναι σε ενέσιμη μορφή και κατα τη γνώμη καλύτερα να μην σκοτίζεσαι αν γίνεται ή όχι καλή απορρόφηση. 
Στην επόμενη ετ και εγώ ενέσεις θα ζητήσω, άγχος με πιάνει με τα ultro κάθε φορά που τα βλέπω να αποβάλλονται ατόφια…

Δεν ξέρω γιατί μας δίνουν στις περισσότερες ultro, μηπως να μην ταλαιπωρούμαστε με επιπλέον ενέσεις;;;; Τι να πω; Αγώνα έδωσα για να του ξεκαθαρίσω ότι άλλη φορά ultrogestan χαριστικά μέχρι την ημέρα της ετ, μετά θέλω ενέσεις για ψυχολογικούς λόγους :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,τι κανετε? Χθες λοιπον,ειχαμε το ραντεβου ανακεφαλαιωσης της προσπαθειας, καθως εχω παθολογικο καρυοτυπο, οι λογοι αποτυχιας ηταν 1ον οτι επειδη βαλαμε 1 εμβρυο ειχαμε λιγοτερες πιθανοτητες,οποτε δεν ετυχε και ο 2ος, η ποιοτητα των εμβρυων λογω καρυοτυπου(δεν καναμε προεμφυτευτικο,καθαρα λογω υψηλου κοστους για 8 εμβρυακαξ επειδη ειναι πολυ μικρο το ποσοστο του παθολογικου καρυοτυπου). Η γιατρος προτεινε να ξαναπροσπαθησουμε με τον ιδιο τροπο,θα μεταφερουμε 2 εμβρυα την επομενη,θα αφησω ομως ενα μηνα να περασει...επισης μου ειπε,οτι απο εξετασεις εχουμε κανει πολυ μεγαλη προεργασια,κ οτι αν υπηρχε κατι αλλο ειναι η υστεροσκοπηση,ως η τελευταια εξεταση,αλλα δεν θεωρει οτι υπαρχει λογος και ενδειξεις,παρολαυτα αν εγω το θελω,μπορει να γινει!Ο δικος μου γυναικολογος λεει να μη μπω σε αυτη τη διαδικασια... Τι λετε? Για τι κοστος μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, kateriiina25 said:

Σε ρώτησα γιατί εγω μόλις έκανα την επαναληπτική και εχω αγωνία να δω τι θα δείξει γιατί την 1η φορα με τον ένα μηνα θεραπεία που είχα κανει δεν είχε αποτέλεσμα. Βέβαια για να μην σε αγχωσω, εμένα φαινόταν και απο την υστεροσκόπηση ξεκάθαρα άρα ειναι σίγουρα πιο βαριά απο την δική σου. 

 

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια μολις τελειωσα απο το ελενα.. Τι υπεροχη η οικον.!!!  Με ξεψαχνισε, θα βγαλει τις εξεταζεις μ σε 15 μερες περιπου. Μου ειπε οτι  απο ιατρικης πλευρας δεν καταλαβαινει ακομα τον λογο που κανω εξωσωματική. Αλλα οκ ειναι μια επιλογη... Μου ειπε να παω και στο λαικο για να διευκρινίσω κατι με το στιγμα που έχω. Και οτι οι εξετασεις του αντρα μου εινει λειψες. Αλλα αφου παω με ivf δεν εχει νοημα να το ψαξει τωρα

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Καλημερα κοριτσια μολις τελειωσα απο το ελενα.. Τι υπεροχη η οικον.!!!  Με ξεψαχνισε, θα βγαλει τις εξεταζεις μ σε 15 μερες περιπου. Μου ειπε οτι  απο ιατρικης πλευρας δεν καταλαβαινει ακομα τον λογο που κανω εξωσωματική. Αλλα οκ ειναι μια επιλογη... Μου ειπε να παω και στο λαικο για να διευκρινίσω κατι με το στιγμα που έχω. Και οτι οι εξετασεις του αντρα μου εινει λειψες. Αλλα αφου παω με ivf δεν εχει νοημα να το ψαξει τωρα

Γεια σου @Angot.

Τι άλλες εξετάσεις ήθελε για τον σύζυγό σου? 

Για την χρωμοσωμικη ανωμαλία να υποθέσω σας είπε τυχαίο γεγονός? 

Ορμονικες έχεις κάνει? 

σας είπε δηλαδή ότι θα έπρεπε να προσπαθήσετε φυσιολογικά πιο πολύ καιρό?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις. Να ξέρεις έχω άλλες τόσες στο μυαλό μου :oops:

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2022 at 4:31 ΜΜ, Sonne είπε:

Εγώ έστειλα από Κρήτη Αθήνα με την acs . Δεν μου εγγυηθηκε ποτέ ότι θα είναι την επόμενη μέρα εκεί για να καλύψουν τον ποπό τους. 

3 εταιρειες είχα ρωτήσει καμία δεν εγγυήθηκε . 

Το αιμα όμως ήταν στην ώρα του εκεί που έπρεπε. 

Βάλε παγοκυστη μαζί και αν μπορείς ειδικό φειζολ κουτί.  

 

On 14/11/2022 at 5:22 ΜΜ, MarGe2022 είπε:

Γεια σου

Εμείς χρησιμοποιήσαμε την γνωστή A... κούριερ με τρία γράμματα, κατάλαβες, και δεν είχαμε θέμα. Στο χωρέμειο στείλαμε και εμείς. Απλά να τους τονίσεις να έχει φτάσει το δείγμα μέχρι τις 3 το μεσημέρι το αργότερο. 

ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!απο την α...μου ειπανε οτι δεν αναλαμβανουν.Βρηκα μια αλλη εξειδικευμενη σε μεταφορα βιολογικου υλικου,ερχεται απο εξω απο το εργαστηριο που γινεται η αιμοληψια και παραλαμβανει τα σωληναρια και τα συσκευαζει,με κοστος 80 ευρω.

δυσκολευτηκα να βρω και εργαστηριο που να κανει μονο την αιμοληψια και να μου δωσει τα σωληναρια,εσεις που ειχατε κανει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ssisi2019 said:

 

ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!απο την α...μου ειπανε οτι δεν αναλαμβανουν.Βρηκα μια αλλη εξειδικευμενη σε μεταφορα βιολογικου υλικου,ερχεται απο εξω απο το εργαστηριο που γινεται η αιμοληψια και παραλαμβανει τα σωληναρια και τα συσκευαζει,με κοστος 80 ευρω.

δυσκολευτηκα να βρω και εργαστηριο που να κανει μονο την αιμοληψια και να μου δωσει τα σωληναρια,εσεις που ειχατε κανει

Εγώ πήγα σε μικροβιολογικο κυριολεκτικά της γειτονιάς.  Και μάλιστα όχι μονο τα σωληνάρια μου έδωσαν αλλά μου τα πακετάρισαν σε ειδικό φειζολ πακέτο και παγοκυστες μου έβαλαν μέσα. 

Είναι και που θα πέσεις...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Texas said:

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι !

Σε ευχαριστώ πολύ!

4 hours ago, vasoula88 said:

Καλημερα κοριτσια,τι κανετε? Χθες λοιπον,ειχαμε το ραντεβου ανακεφαλαιωσης της προσπαθειας, καθως εχω παθολογικο καρυοτυπο, οι λογοι αποτυχιας ηταν 1ον οτι επειδη βαλαμε 1 εμβρυο ειχαμε λιγοτερες πιθανοτητες,οποτε δεν ετυχε και ο 2ος, η ποιοτητα των εμβρυων λογω καρυοτυπου(δεν καναμε προεμφυτευτικο,καθαρα λογω υψηλου κοστους για 8 εμβρυακαξ επειδη ειναι πολυ μικρο το ποσοστο του παθολογικου καρυοτυπου). Η γιατρος προτεινε να ξαναπροσπαθησουμε με τον ιδιο τροπο,θα μεταφερουμε 2 εμβρυα την επομενη,θα αφησω ομως ενα μηνα να περασει...επισης μου ειπε,οτι απο εξετασεις εχουμε κανει πολυ μεγαλη προεργασια,κ οτι αν υπηρχε κατι αλλο ειναι η υστεροσκοπηση,ως η τελευταια εξεταση,αλλα δεν θεωρει οτι υπαρχει λογος και ενδειξεις,παρολαυτα αν εγω το θελω,μπορει να γινει!Ο δικος μου γυναικολογος λεει να μη μπω σε αυτη τη διαδικασια... Τι λετε? Για τι κοστος μιλαμε?

Κορίτσι μου εγώ υστεροσκόπηση είχα κάνει προληπτικά πριν την 1η προσπάθεια. Δεν ξέρω γιατί σε αποτρέπουν να την κάνεις. Θεωρώ ότι είναι καλό να έχεις μία εικόνα του ενδομητρίου. Αν η εξέταση είναι μόνο διαγνωστική τότε δεν μπορεί να σε βλάψει σε κάτι, μία κάμερα είναι που την βάζουν, τσεκάρουν και την βγάζουν, μερικά λεπτά υπόθεση. Εάν γίνει τελικά επεμβατική σημαίνει ότι θα υπάρχει και λόγος οπότε πάλι για καλό. Το μόνο αρνητικό είναι η μέθη που παίρνεις αλλά πραγματικά είναι σταγόνα στον ωκεανό αυτό μπροστά στα όσα παίρνουμε και αντιμετωπίζουμε. Το κόστος δυστυχώς ποικίλει από κέντρο σε κέντρο. Εγώ έδωσα 350€ μιας και ο γιατρός μου δεν παίρνει προσωπική αμοιβή γι αυτήν την διαδικασία αλλά σε άλλα κέντρα έχω ακούσει και 1500€


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Angot είπε:

Καλημερα κοριτσια μολις τελειωσα απο το ελενα.. Τι υπεροχη η οικον.!!!  Με ξεψαχνισε, θα βγαλει τις εξεταζεις μ σε 15 μερες περιπου. Μου ειπε οτι  απο ιατρικης πλευρας δεν καταλαβαινει ακομα τον λογο που κανω εξωσωματική. Αλλα οκ ειναι μια επιλογη... Μου ειπε να παω και στο λαικο για να διευκρινίσω κατι με το στιγμα που έχω. Και οτι οι εξετασεις του αντρα μου εινει λειψες. Αλλα αφου παω με ivf δεν εχει νοημα να το ψαξει τωρα

Μπορεις να με βοηθησεις?Εχω ραντεβου τη Δευτερα στις 12.. τι ωρα να παω ? Νηστικη? Ξερω οτι θα παρω μαζι ολες μας τις εξετασεις..εσυ πηγες λογω της απωλειας που ειχες? Εγω εκλεισα γιατι θελω να με δει σαν αιματολογος λογω αυξημενων ΚΝ & ΑΝΑ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Κορίτσι μου εγώ υστεροσκόπηση είχα κάνει προληπτικά πριν την 1η προσπάθεια. Δεν ξέρω γιατί σε αποτρέπουν να την κάνεις. Θεωρώ ότι είναι καλό να έχεις μία εικόνα του ενδομητρίου. Αν η εξέταση είναι μόνο διαγνωστική τότε δεν μπορεί να σε βλάψει σε κάτι, μία κάμερα είναι που την βάζουν, τσεκάρουν και την βγάζουν, μερικά λεπτά υπόθεση. Εάν γίνει τελικά επεμβατική σημαίνει ότι θα υπάρχει και λόγος οπότε πάλι για καλό. Το μόνο αρνητικό είναι η μέθη που παίρνεις αλλά πραγματικά είναι σταγόνα στον ωκεανό αυτό μπροστά στα όσα παίρνουμε και αντιμετωπίζουμε. Το κόστος δυστυχώς ποικίλει από κέντρο σε κέντρο. Εγώ έδωσα 350€ μιας και ο γιατρός μου δεν παίρνει προσωπική αμοιβή γι αυτήν την διαδικασία αλλά σε άλλα κέντρα έχω ακούσει και 1500€

@kateriiina25 σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση,ειλικρινα εχω καταμπερδευτει!Δεν ξερω πως να προχωρησω...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Vk79 είπε:

Κορίτσια θα ήθελα τη γνώμη σας

1η ετ παλινδρομη στην 8η -9η βδομάδα 

2η ετ βιοχημικη με πολύ χαμηλή χοριακη 

3η ετ αρνητική 

Μου προτείνει ο γιατρός έλεγχο του ενδομητριου με εξετάσεις στο Ιασω (δεν θυμάμαι τι περιλαμβάνει το πακέτο - αρκετά χρήματα)

Εσείς τι λέτε; Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Υστεροσκοπιση έκανα περσι τον Σεπτέμβριο και ήταν όλα οκ

19 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Έλεγχο μικροβιώματος εννοείς; 

Καλησπέρα και από εμένα .πως θα κάνεις έλεγχο του ενδομητρίου,θα επαναλάβεις εξέταση  ?ειμαι 31 ετών και έχω αντίστοιχη εμπειρία .. έχω βιώσει στο παρελθόν 2 αποβολές και μια εκτρωση λόγω τοξοπλασματος..έχω σύνδρομο πολυκυστικων.πριν 2μηνες έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση και ο γιατρός  πήρε ιστο για βιοψία ..τελικά, είπε όλα καλά και πως  δεν βρέθηκε κάτι στην εξέταση και στη βιοψία .πριν ένα μήνα λοιπόν άλλαξα γιατρό. Τωρα βρίσκομαι σε θεραπεία με κλομιφαινη ,π ενώ έχω υψηλή οιστραδιόλη ,το ενδομήτριο είναι πολύ αδύναμο πριν την ωορρηξία 5.5χιλ κ μετά αφού εσπασαν , μέσα σε μια μέρα πήγε στο 7.3...ο φόβος μου είναι μήπως έχω τη νόσο ασερμαν κ τραυματίστηκα μετά την βιοψία στην υστεροσκοπηση.αν έχετε ανάλογες εμπειρίες θα ήθελα γνώμη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, vasoula88 said:

@kateriiina25 σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση,ειλικρινα εχω καταμπερδευτει!Δεν ξερω πως να προχωρησω...

Μην μπερδεύεσαι. Αν τη σηκώνει η τσέπη σου να την κάνεις. Για την κατάσταση της μήτρας μπορείς να είσαι βέβαιος μόνο αν την δεις εκ των έσω, οι υπόλοιπες ενδείξεις δεν αρκούν. 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το βράδυ που θα στείλω στην Οικονομοπούλου μεηλ για να πάρω τη γνώμη της θα σάς γράψω το είδος των εξετάσεων που προτείνει ο γιατρός αλλά δεν τις θεωρεί και απαραίτητες....Το κόστος είναι υψηλοτατο και σκέφτομαι να επαναλάβω υστεροσκοπηση (στο Αλεξάνδρα)  μήπως έχει μεσολαβήσει κάτι από πέρσι τον Σεπτέμβριο. Ξέρω ότι δεν φαίνονται όλα με την υστεροσκοπηση αλλά νομίζω ότι δεν εχω τόσα χρήματα...αφήστε που λήγει και η κατάψυξη τώρα το Νοέμβριο 

Θέλω να ελέγξω και επιπλέον πράματα αλλά δεν μπορώ οικονομικά και αφήστε που αισθάνομαι και τύψεις ότι δεν κάνω ο,τι περνάει από το χέρι μου. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...