Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Απόλυτα ανθρώπινες οι σκέψεις σου, ειδικά, αν έχεις περάσει πολλά....άσε όμως κι ένα παράθυρο για μία ευχάριστη έκπληξη...στα 39 μου με μία βλαστοκύστη, αγνοώ τον χαρακτηρισμό του γιατί δεν τον ρώτησα ποτέ (από άγνοια) έχω τον γιο μου....σου στέλνω μπόλικη θετική ενέργεια για αυτές τις ατελείωτες μέρες της αναμονής!!!!

Σ ευχαριστώ πολύ! Μου δίνεις δύναμη κι ελπίδα! Να τον χαίρεσαι τον μικρό σου :wub:

@Angot καλη επιτυχία! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Καλή επιτυχία!!!

Πόσα έμβρυα μεταφέρατε; Αν είναι πάνω από ένα τότε ίσως το ένα να μην προχώρησε. Εννοείται βέβαια ότι οι χοριακες είναι από το ίδιο εργαστήριο...

Ναι είναι από το ίδιο εργαστήριο. Έκανα 2 εμβρυομεταφορα 

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2022 at 7:10 ΜΜ, Orchid88 είπε:

Σου στέλνω τα απαραίτητα έγγραφα:

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΟΠΥΥ

(Πρωτότυπες εξετάσεις ή γνήσια αντίγραφα με υπογραφές σφραγίδες, ονοματεπώνυμο και ΑΜΚΑ ιατρού)

Α.  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ- ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ  ΓΥΝΑΙΚΑ

1. Σαλπιγγογραφία εντός 5 ετών ή υπερηχογραφική  σαλπιγγογραφία τελευταίου έτους  με τις φωτογραφικές λήψεις σε έντυπη μορφή (με σφραγίδα-υπογραφή ακτινολόγου ή γυναικολόγου με άδειας εκτέλεσης υπερήχων) ή  γνωμάτευση λαπαροσκόπησης-πρακτικό χειρουργείου με έλεγχο διαβατότητας σαλπίγγων και  με το εξιτήριο του Νοσοκομείου.

2. Χειρουργικές επεμβάσεις σχετικές με την υπογονιμότητα να πιστοποιούνται από το σχετικό πρακτικό χειρουργείου (πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο) και να συνοδεύονται με αντίστοιχες ιστολογικές εξετάσεις σε περίπτωση λήψης βιοψίας.

3. Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, απαιτείται ένα (1) σπερμοδιάγραμμα, ενώ σε περίπτωση άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται σαλπιγγογραφία.

4. Υπέρηχος έσω γεννητικών οργάνων (με αναλυτική περιγραφή και απεικόνιση ενδομητρίου, μυομητρίου και ωοθηκών) τελευταίου εξαμήνου από ακτινολόγο ή γυναικολόγο με άδεια εκτέλεσης υπερήχων της ειδικότητας από το ΚΕΣΥ.

5. Ορμονικός έλεγχος 2ης -3ης μέρας περιόδου (LH, E2, FSH, PRL, ΤSH, FT3, FT4, anti-TPO, anti-TG) εντός τελευταίου τριμήνου.

6. Εξέταση Β΄ Χοριακής Γοναδοτροπίνης εντός των τελευταίων  3  ημερών από την ημερομηνία αποστολής  του φακέλου σας στην επιτροπή.

7. Λοιμώδη (HBsAg, VDRL, Anti-HCV, HIV I,II) εντός τελευταίου εξαμήνου.

8. Έκθεση προηγούμενων προσπαθειών (από τη μονάδα στην οποία έγινε η προηγούμενη προσπάθεια με έγκριση Επιτροπής ΕΟΠΥΥ).

9. Σε περίπτωση αποτυχημένων σπερματεγχύσεων να προσκομίζονται δοκιμασία-ίες ενεργοποίησης σπέρματος συνοδευόμενες από γνωμάτευση ιατρού.

 

 Β.  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ –ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ  ΓΙΑ  ΑΝΔΡΑ

1. Λοιμώδη (HBsAg, VDRL, Anti-HCV, HIV I,II) εντός τελευταίου εξαμήνου.

2. Χειρουργικές επεμβάσεις σχετικές με την υπογονιμότητα να πιστοποιούνται από το σχετικό πρακτικό χειρουργείου (πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο) και να συνοδεύονται με αντίστοιχες ιστολογικές εξετάσεις σε περίπτωση λήψης βιοψίας.

3. Δύο (2 ) σπερμοδιαγράμματα με χρονική απόσταση μεταξύ τους το λιγότερο  75 ημερών, τα οποία να έχουν γίνει εντός του τελευταίου ενός  έτους, σε δύο διαφορετικά εργαστήρια, υπογεγραμμένα από ιατρό βιοπαθολόγο-μικροβιολόγο (τα σπερμοδιαγράμματα από το Embryolab δεν γίνονται δεκτά από την επιτροπή του ΕΟΠΥΥ)

4. Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα αίτια της νόσου, τη θεραπεία και τα αποτελέσματά της.

5. Σε περίπτωση ομόλογης εξωσωματικής λόγω πλήρους αζωοσπερμίας, επιπλέον των δυο σπερμοδιαγραμμάτων, είναι απαραίτητη και η προσκόμιση προηγηθείσας βιοψίας όρχεων για ανίχνευση του βαθμού διαφοροποίησης των σπερματοζωαρίων .

6. Σε περίπτωση δότη σπέρματος απαιτείται: α) βεβαίωση και πιστοποιητικό από την τράπεζα σπέρματος  σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την ισχύουσα νομοθεσία, β) έγγραφη συναίνεση των προσώπων  που επιθυμούν να αποκτήσουν τέκνο με δωρεά σπέρματος (έγγαμοι-σύντροφοι με σύμφωνο συμβίωσης) γ) συμβολαιογραφική πράξη  στην οποία δηλώνεται η δωρεά σπέρματος(άγαμοι)

7. Σε περίπτωση ομόλογης εξωσωματικής γονιμοποίησης με κρυοσυντηρημένο σπέρμα/ορχικό ιστό απαιτείται βεβαίωση από τη Μονάδα για τις υπολειπόμενες παγιέτες που φυλάσσονται στην Τράπεζα της Μονάδας ή που θα μεταφερθούν από άλλη Μονάδα.

 Γ.  ΝΟΜΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ-ΕΝΤΥΠΑ

1. Ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου εξαμήνου. Σε περίπτωση ξενόγλωσσου αντίστοιχου εγγράφου, επίσημη μετάφραση σύμφωνα με τη γνωμοδότηση της νομικής υπηρεσίας ΕΟΠΥΥ.

2. Αν η υποβοήθηση αφορά άγαμη γυναίκα, συναίνεση αυτής για την συγκεκριμένη θεραπεία (όχι γενικά για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή)  με συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου. Σε περίπτωση ελεύθερης ένωσης, συναίνεση του συντρόφου για την συγκεκριμένη θεραπεία (όχι γενικά για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή) με συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου.

3. Σε περίπτωση προεμφυτευτικής διάγνωσης απαιτείται για τους έγγαμους αντίστοιχη έγγραφη συναίνεση ενώ  για τους άγαμους απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου συναίνεσης του ζεύγους.Επίσης είναι απαραίτητη η προσκόμιση  της ειδική άδειας της  EAIYA.

4. Σε περίπτωση παρένθετης μητρότητας απαιτείται:

 -Δικαστική άδεια, η οποία παρέχεται πριν από τη μεταφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 1458 του αστικού κώδικα.

-Αιματολογικές εξετάσεις και υπέρηχος παρένθετης μητέρας

-Γνωμάτευση γυναικολόγου  για την καταλληλότητα της  παρένθετης μητέρας.

-Γνωμάτευση ψυχολόγου για την  καταλληλότητα της  παρένθετης μητέρας.

5.Εκθεση προηγούμενων προσπαθειών και φωτοαντίγραφα προηγούμενων αποφάσεων της επιτροπής.

6.Ασφαλιστική ικανότητα μέσω ΑΤΛΑΣ(και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

7.Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας(από στοιχεία μητρώου μέσω ΤΑΧΙS NET ή βεβαίωση Δήμου(και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

8. Αστυνομική ταυτότητα ή Διαβατήριο εν ισχύ και των δύο (απλά αντίγραφα)

9. Υπεύθυνη  δηλώση ΕΟΠΥΥ  θεωρημένη από δημόσια αρχή ή μέσω gov.gr μέσω της οποίας θα παρέχεται η συναίνεση στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή και θα βεβαιώνεται η προηγούμενη ή μη λήψη φαρμάκων. (και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

Δ. ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΟ  ΤΟ EMBRYOLAB

1. Βεβαίωση IVF, με την αιτία υπογονιμότητας.

2. Συνταγή φαρμακευτικής αγωγής και οδηγίες πρωτοκόλλου.  

3. Γνωμάτευση για χορήγηση επιπλέον μονάδων γοναδοτροπινών (πρωτότυπο εις διπλούν, όπου απαιτείται)

4. Παραπεμπτικό για την επιτροπή εξωσωματικής από γυναικολόγο ή από το Embryolab (αφού έχουν συγκεντρωθεί όλα τα δικαιολογητικά)

ΣΤΑΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

1. Συγκεντρώνετε τα δικαιολογητικά.

2. Παίρνετε το παραπεμπτικό από το Embryolab (αφού έχει γίνει και η Β’ Χοριακή).

3. Στέλνετε στην  επιτροπή τον φάκελο σας την ημέρα ή το χρονικό διάστημα   που σας έχει ορίσει η επιτροπή   και -ανάλογα με την πόλη –την ίδια μέρα ή δεκαπέντε μέρες  μετά -παίρνετε 1 έγκριση για δύο προσπάθειες  που ισχύουν για ένα χρόνο.

4. Γράφετε τα φάρμακα στο  γυναικολόγο σας ή στο Embryolab  με την έγκριση που έχετε πάρει και το Βιβλιάριό σας.

5.Παίρνετε τα δωρεάν φάρμακα από  φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ της περιοχή σας και τα υπόλοιπα από ένα άλλο οποιοδήποτε φαρμακείο (πληρώνετε 25% συμμετοχή).

ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Αθήνα

2108110684 

Θεσ/νικη

2310986561 και 2310986562

Λάρισα

2410539936

Ιωάννινα

2651079738

Αλεξ/πολη

2551084835-32

Πάτρα

261046604-5

Ηράκλειο- Κρήτης

2810246778

Αιγάλεω

2105319129

 

Ήθελα να ρωτήσω τις φωτογραφικές λήψεις της σαλπιγγογραφιας που τις ζητάει σε έντυπη μορφή....τι εννοεί;;; φωτοτυπία;;;

Τα περισσότερα τα έχουμε ευτυχώς. Λίγη αγχώδης αυτή η φάση του φακέλου μπορώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Alex@ είπε:

Ήθελα να ρωτήσω τις φωτογραφικές λήψεις της σαλπιγγογραφιας που τις ζητάει σε έντυπη μορφή....τι εννοεί;;; φωτοτυπία;;;

Τα περισσότερα τα έχουμε ευτυχώς. Λίγη αγχώδης αυτή η φάση του φακέλου μπορώ να πω.

Εγω ειχα στειλει την εκθεση που μου ειχε γραψει το κεντρο οπου την ειχα κανει! Και μαλιστα την ηθελαν πρωτοτυπη, οχι φωτοτυπια !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ana21 είπε:

Είπες όσα θέλω να πω...❤️Μετά από 5ετ ξεκίνησα πάλι ωοληψιες..4 ωοληψιες σε δυο μήνες. Έχω κάνει το Θεσσαλονίκη-Αθήνα Τουμπα- Καλαμαρια....Από τις 3 ωοληψιες πήρα 3 βλαστοκυστες...Χθες πήραμε 5ωαρια και γονιμοποιήθηκαν τα 4...Παρακαλαω τον Θεό, το σύμπαν να προχωρήσουν τα περισσότερα...Εκεί που λυγίζω εκεί λέει θα τα καταφέρω. Ένα πράγμα σκέφτομαι. Τη στιγμή που θα πω «ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ». Στέλνω σε όλες την αγάπη μου 

Σου ευχομαι να έρθει σύντομα η στιγμή που θα πεις τα κατάφερα!! Καλά αποτελέσματα σου ευχομαι!

@kateriiina25 ολοκληρώσες τις θεραπείες σου για ενδομητριτιδα; Ποτέ με το καλό θα προχωρήσετε σε ετ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

@winspert κορίτσι μου τι έγινε; Την κάνατε την ωοληψία;

Ναι την καναμε...Ολα καλα προς το παρόν κοπελα μου...Θα δειξει μέχρι τη Δευτέρα αν τα καταφερει...σε ευχαριστώ!!!

  • Μου αρέσει 9

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Linoula said:

Σου ευχομαι να έρθει σύντομα η στιγμή που θα πεις τα κατάφερα!! Καλά αποτελέσματα σου ευχομαι!

@kateriiina25 ολοκληρώσες τις θεραπείες σου για ενδομητριτιδα; Ποτέ με το καλό θα προχωρήσετε σε ετ;

Βγήκε πολύ πιο καθαρή η μήτρα στην επανεξέταση. Συνεχίζω γι αυτόν τον μήνα αντιβιώσεις και αμέσως μετά τις γιορτές πάμε για ετ. 

15 minutes ago, winspert said:

Ναι την καναμε...Ολα καλα προς το παρόν κοπελα μου...Θα δειξει μέχρι τη Δευτέρα αν τα καταφερει...σε ευχαριστώ!!!

Μπράβο ρε 'σύ! Με το καλό!! Εύχομαι να βγει άριστη

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Εγω ειχα στειλει την εκθεση που μου ειχε γραψει το κεντρο οπου την ειχα κανει! Και μαλιστα την ηθελαν πρωτοτυπη, οχι φωτοτυπια !

Χμμ εγώ την έκανα σε γνωστή κλινικη της Θεσσαλονίκης με εξωτερικό τους συνεργάτη, δε μπορώ να πω πολύ καλός και ήρεμος, ένιωσα πολύ καλά. Το πόρισμα όμως μου το έστειλε σε κείμενο στο mail. Τότε βέβαια δεν πήγαινα για εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Alex@ είπε:

Ήθελα να ρωτήσω τις φωτογραφικές λήψεις της σαλπιγγογραφιας που τις ζητάει σε έντυπη μορφή....τι εννοεί;;; φωτοτυπία;;;

Τα περισσότερα τα έχουμε ευτυχώς. Λίγη αγχώδης αυτή η φάση του φακέλου μπορώ να πω.

Θα στείλεις τη γνωμάτευση (πάλι κλασσικά σφραγίδα και υπογραφή) και τις ακτινογραφίες. Θα σου τις επιστρέψουν μαζί με την απόφαση με κούριερ ή θα περάσεις να τις πάρεις εσυ από εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Luckystars είπε:

Συγκινουμαι κάθε φορά που γράφω  .... Και ας περνάει καιρός..... Καθεμία μας ιχνηλατει σε αυτή την διαδρομή, σε αυτό το ταξίδι ..... Και αυτό δεν ορίζεται χρονικά, είναι αέναο....

Απίστευτα τυχερή που μοιράστηκα αυτό το σπουδαίο και ιδιαίτερο ταξιδι με τοσο σημαντικές και γενναίες Γυναικες.... σας ευχαριστώ από καρδιάς, παντα θα σας ευχαριστώ...... 

Σε όσα κορίτσια διαβαινεται.... Είχα σημειώσει να σας τα μεταφέρω.... 

Να αρχίζεις ο, τι μπορείς να κάνεις ή ονειρεύεσαι πως θα ήθελες να κάνεις! Η τόλμη χαρίζει ευφυΐα, μαγεία και δύναμη!-Βόλφγκανγκ Γκαίτε. 

..... Βρες το θάρρος και κάνε το άλμα, το μόνο που μπορείς να χάσεις είναι τον φόβο σου..... 

.... Δώσε μου κίνητρο, είναι οξυγόνο να έχεις κάτι για να προσπαθείς..... 

Θα σου πω ένα μυστικό.... Η μαγεία διαρκεί μόνο όσο παραμένει η επιθυμια-Χόρχε Μπουκαι. 

Τόλμη.... Δύναμη.... Θάρρος.... Μαγεία.... Κίνητρο..... Οξυγόνο....Επιθυμία....Όραμα!!! 

Από καρδιάς, με αγάπη❤️

Με συγκίνησες...❤️

1 ώρα πρίν, Alex@ είπε:

Ήθελα να ρωτήσω τις φωτογραφικές λήψεις της σαλπιγγογραφιας που τις ζητάει σε έντυπη μορφή....τι εννοεί;;; φωτοτυπία;;;

Τα περισσότερα τα έχουμε ευτυχώς. Λίγη αγχώδης αυτή η φάση του φακέλου μπορώ να πω.

Θα στείλεις πρωτότυπη γνωμάτευση , υπογεγραμμένη-σφραγισμένη. Σε μένα την πρώτη φορά οι φωτογραφίες ήταν πολλές μαζί με τη γνωμάτευση. Τη 2η φορά ήταν μια τεράστια ακτινογραφία τύπου και δεν μου την κράτησαν. Κράτησαν μόνο τη γνωμάτευση. Επίσης να σου τονίσω ότι για τον υπέρηχο Έσω γεννητικών οργάνων θα κλείσεις ραντεβού τονίζοντας την άδεια από το ΚΕΣΥ. Την πρώτη φορά έτρεχα τελευταία στιγμή γιατί είχα αρκετούς υπερήχους αλλά θέλουν τη συγκεκριμένη σφραγίδα. Βιοϊ..κη και Πλ..ων την κάνουν. Τέλος, μην αγχώνεσαι. Είναι αρκετά εξυπηρετικές οι κύριες. Αν κάτι σου λείπει, θα κρατήσουν τον φάκελο σου με εκκρεμοτητα και δε θα χρειαστεί να περιμένεις τον επόμενη μήνα...Η χοριακη σου να είναι τελευταίων ημερών( μη σου πω και ημερασ). Εγώ πάντα στο Γεν...ις πάω για αιμοληψίες. Βγαίνουν το πολύ σε ένα δίωρο. Αααα!!! Και όταν πας με το καλο στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ να πάρεις τα φάρμακα, παρε πρώτα τηλ και εχε μαζί σου τσάντα και παγοκύστες αν μένεις μακριά!! Ο,τι θες, στείλε μου! Καλή επιτυχία 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Chris_V είπε:

Θα στείλεις τη γνωμάτευση (πάλι κλασσικά σφραγίδα και υπογραφή) και τις ακτινογραφίες. Θα σου τις επιστρέψουν μαζί με την απόφαση με κούριερ ή θα περάσεις να τις πάρεις εσυ από εκεί. 

Θέλει και σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ; αν δεν είναι τι γίνεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Μόλις πηρα τη χοριακη μου ! Είναι 355.8 !!! Απλά έχω ανεβασμένο θυρεοειδή 5.3… Ένα όμορφο ταξίδι ξεκινάει!!!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!Ήμουν σίγουρη ότι θα πετύχεις,ο γιατρός είναι τρομερός!Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και σε λίγους μήνες να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπεμπακι η τα μπεμπακια,ίσως κάνεις διδυμακια❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...