Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

      • Καλή τύχη! 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , KoraliaP είπε:

Ναι Βέβαια, όταν μπαίνει ο Σφάκ με την εμβρυολόγο πρώτη κίνηση είναι να σας δώσει τη φωτογραφία με τα εμβρυάκια :wub:

Υπέρηχο συνήθως 2η ή 3η μέρα, μετά 7η ή 8η και μετά ωοληψία. Μπορεί να προσθέσει και ακόμη έναν υπέρηχο μετά την 7η/8η μέρα ανάλογα την πορεία. Εγώ είχα μικρό κύκλο οπότε συνήθως κάναμε 2 υπερήχους προ ωοληψιας

Και επειδή δεν έχω παρακολουθήσει,είχες σύλληψη τελικά πήγαν όλα καλά;

πρίν από 38 λεπτά , KoraliaP είπε:

Ναι Βέβαια, όταν μπαίνει ο Σφάκ με την εμβρυολόγο πρώτη κίνηση είναι να σας δώσει τη φωτογραφία με τα εμβρυάκια :wub:

Υπέρηχο συνήθως 2η ή 3η μέρα, μετά 7η ή 8η και μετά ωοληψία. Μπορεί να προσθέσει και ακόμη έναν υπέρηχο μετά την 7η/8η μέρα ανάλογα την πορεία. Εγώ είχα μικρό κύκλο οπότε συνήθως κάναμε 2 υπερήχους προ ωοληψιας

Πρωτόκολλο βραχύ έκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Οποία δουλεύει κατά την ωοληψια που θα χρειαστεί άδεια για την εργασία,τι κάνετε κορίτσια; Εγώ δε θέλω να το μάθουν,δεν είναι τόσο προοδευτικοί και ίσως έχω θέμα..καμία ιδέα; Χιχι

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα. Ούτε την κανονική άδεια μου δε μου δίνουν. Στην πρώτη προσπάθεια παραμονή της ετ τους είπα ότι θα κάνω ετ την επόμενη. Δεν ήθελα να τους το πω από την αρχή της διέγερσης φοβούμενη την γρουσουζιά τους. Τώρα που ετοιμάζομαι για ετ αλλά με κατεψυγμένα θα τους το πω 2 3 μέρες πριν και θα μπορέσω να κάνω χρήση και της 7 ημέρης άδειας που χορηγεί ο νόμος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα. Ούτε την κανονική άδεια μου δε μου δίνουν. Στην πρώτη προσπάθεια παραμονή της ετ τους είπα ότι θα κάνω ετ την επόμενη. Δεν ήθελα να τους το πω από την αρχή της διέγερσης φοβούμενη την γρουσουζιά τους. Τώρα που ετοιμάζομαι για ετ αλλά με κατεψυγμένα θα τους το πω 2 3 μέρες πριν και θα μπορέσω να κάνω χρήση και της 7 ημέρης άδειας που χορηγεί ο νόμος!

Μια από τα ίδια! Και εγώ φοβάμαι,μια δε μου δίνουν άδεια και μετά από κακό χαμό μου δίνουν και όλα στραβά μου πάνε μα το Θεό από την γκρινια τους! Δε τους λέω τίποτα όπως είπαν και τα κορίτσια εδώ ,άδεια για άλλο λόγο να είμαι ήρεμη! Ζώα λέμε..

πρίν από 7 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Μια από τα ίδια! Και εγώ φοβάμαι,μια δε μου δίνουν άδεια και μετά από κακό χαμό μου δίνουν και όλα στραβά μου πάνε μα το Θεό από την γκρινια τους! Δε τους λέω τίποτα όπως είπαν και τα κορίτσια εδώ ,άδεια για άλλο λόγο να είμαι ήρεμη! Ζώα λέμε..

Εύχομαι να έχεις μια θετικότατη χοριακη! Τώρα ξεκινάς;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Έκανα σημερα ωοληψια . Μετα επειδη πόναγα στη κοιλια σαΝ να εχω κράμπες περιοδου.. με βάλανε στον υπερηχο και με πόναγε μεχρι και το εργαλείο του υπερήχου ..μου εκανε τόση εντύπωση γιατι ο υπέρηχος ποτε δεν ποναει.. ειδε μεσα στην ωοθηκη αιμα μου είπανε να νην ανησυχώ και οτι εγινε απο τα τσιμπινατα και οτι ειναι κατι συχνό.. σας εχει τύχει;;;

επισης απο την ωοθηκη πηρανε δυο ώριμα ωάρια κι δυο ανώριμα ( τα ανώριμα πιςτευω με σκοπιμότητα Τα πηρανε διότι μου είχανε πει αν δε ανταποκριθώ στη διέγερση θα με χρεώνανε σαν φυσικο κυκλο) .. 

 διεκρινησα δηλαδή με ποσά ωάρια θα με χρεώσετε φυσικο κυκλο η απάντηση ηταν : ενα = φυσικός κύκλος Αντε για δυο ωάρια ( χαριστικά δηλαδή) δε θα σε χρεώσουμε εξωσωματική .. όποτε πιςτευω πηρανε και τα αλλα δυο ανώριμα με σκοπιμότητα  για να λενε οτι πηρανε και οτι πέτυχε η διέγερση..

οταν μίλησα με τον υπεύθυνο του κέντρου  ποσά πήρατε μου απαντησε 3!!!! Ειδα το χαρτί σχηματισμένα δυο ωάρια μεγάλα ενα κατω απο μια γραμμή και ενα αλλο πολυ ποιο κατω .μ.μου ανέφερε Οτι το τρίτο δεν το υπολογίζω γιατι συνήθως δεν δίνει εγκυμοσυνη... Φανταστείτε το τέταρτο.. 

Άσχετα με την προσπάθεια τη δίκη μου και το αποτέλεσμα  ΔΕΝ τους συνιστώ..

οποτε θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζεται για το αιμα μεσα στην ωοθηκη μετα απο ωοληψια τι προβληματα μπορει να προκύψουν αν ειναι ανησυχητικό πιτε θα περαςει.. 

οποια θελει να μάθει ποιο κέντρο ηταν ας μου στειλει μηνυμα .. 

 

 

 

 

 

 

Λυπάμαι που είχες τόσο άσχημη εμπειρία 

 

21 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Έκανα σημερα ωοληψια . Μετα επειδη πόναγα στη κοιλια σαΝ να εχω κράμπες περιοδου.. με βάλανε στον υπερηχο και με πόναγε μεχρι και το εργαλείο του υπερήχου ..μου εκανε τόση εντύπωση γιατι ο υπέρηχος ποτε δεν ποναει.. ειδε μεσα στην ωοθηκη αιμα μου είπανε να νην ανησυχώ και οτι εγινε απο τα τσιμπινατα και οτι ειναι κατι συχνό.. σας εχει τύχει;;;

επισης απο την ωοθηκη πηρανε δυο ώριμα ωάρια κι δυο ανώριμα ( τα ανώριμα πιςτευω με σκοπιμότητα Τα πηρανε διότι μου είχανε πει αν δε ανταποκριθώ στη διέγερση θα με χρεώνανε σαν φυσικο κυκλο) .. 

 διεκρινησα δηλαδή με ποσά ωάρια θα με χρεώσετε φυσικο κυκλο η απάντηση ηταν : ενα = φυσικός κύκλος Αντε για δυο ωάρια ( χαριστικά δηλαδή) δε θα σε χρεώσουμε εξωσωματική .. όποτε πιςτευω πηρανε και τα αλλα δυο ανώριμα με σκοπιμότητα  για να λενε οτι πηρανε και οτι πέτυχε η διέγερση..

οταν μίλησα με τον υπεύθυνο του κέντρου  ποσά πήρατε μου απαντησε 3!!!! Ειδα το χαρτί σχηματισμένα δυο ωάρια μεγάλα ενα κατω απο μια γραμμή και ενα αλλο πολυ ποιο κατω .μ.μου ανέφερε Οτι το τρίτο δεν το υπολογίζω γιατι συνήθως δεν δίνει εγκυμοσυνη... Φανταστείτε το τέταρτο.. 

Άσχετα με την προσπάθεια τη δίκη μου και το αποτέλεσμα  ΔΕΝ τους συνιστώ..

οποτε θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζεται για το αιμα μεσα στην ωοθηκη μετα απο ωοληψια τι προβληματα μπορει να προκύψουν αν ειναι ανησυχητικό πιτε θα περαςει.. 

οποια θελει να μάθει ποιο κέντρο ηταν ας μου στειλει μηνυμα .. 

 

 

 

 

 

 

Λυπάμαι που είχες τόσο άσχημη εμπειρία και εύχομαι τα δύο ώριμα ωάρια που σου πήρανε να γίνουν δύο υγιή εμβρυάκα και να είναι τα μωρά σου! 

Αίμα μετά την ωοληψία μου έχει τύχει πολλές φορές να έχω, είναι κάτι αναμενόμενο, και απ' ότι μου έχει πει ο γιατρός μου όταν συμβαίνει είναι επειδή υπάρχει κάποιο αγγειάκι πολύ κοντά, το οποίο τραυματίζεται και αιμορραγεί. Δε θυμάμαι να μου έχει κρατήσει ποτέ πάνω από μία μέρα το αίμα αυτό. Όσο για τον πόνο, φυσικό μου φαίνεται να πονάς. Μετά την ωοληψία έχω πάντα πόνο, που κάποιες φορές ήταν πραγματικά πάρα πολύ έντονος. Σε νιώθω... Θα περάσει όμως σύντομα... 

Για την ποιότητα των ωαρίων που λες (ότι σου πήραν τα ανώριμα για να σε χρεώσουν παραπάνω), δε νομίζω ότι ισχύει (εκτός βέβαια κι αν ήταν ανώριμα επειδή ήταν πολύ μικρά, τότε ναι), γιατί την ποιότητα δεν μπορούν να τη δούνε από τον υπέρηχο (μόνο το μέγεθος), αλλά πρέπει να τα πάρουν πρώτα και να τα δούνε οι εμβρυολόγοι στο μικροσκόπιο μετά, ώστε να τα αξιολογήσουν. Καταλαβαίνω βέβαια γιατί είσαι καχύποπτη, είναι επιστήμη που βγάζει μεγάλα κέρδη, οπότε φυσικό είναι να μας μπαίνουν ιδέες ορισμένες φορές. 

18 ώρες πρίν, Laky είπε:

Δηλαδή όλες εσείς δε κάνατε σαλπιγγογραφια; 

Να σκοτώνονται τα έμβρυα εννοείς παρόλο που έχει γίνει η σύλληψη με εξωσωματική;

Σαλπιγγογραφία εγώ είχα κάνει στην αρχή των προσπαθειών μας, όταν ακόμα επειχειρούσαμε να συλλάβουμε φυσικά, όπου είχε όντως νόημα. Όπως και για τις σπερματεγχύσεις έχει νόημα να ξέρεις ότι είναι διαβατές οι σάλπιγγές σου. Στην εξωσωματική όντως παρακάμπτονται, αλλά υπάρχουν πολλά παράλογα που τα ζητάνε χωρίς να χρειάζεται ακριβώς. Βέβαια μπορεί να σου τη ζήτησε ο γιατρός σου για να έχει όλο το πακέτο που χρειάζεται ώστε να κάνει διάγνωση πριν ξεκινήστε, παίζει κι αυτό. Γιατί δε τον ρωτάς? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Μια από τα ίδια! Και εγώ φοβάμαι,μια δε μου δίνουν άδεια και μετά από κακό χαμό μου δίνουν και όλα στραβά μου πάνε μα το Θεό από την γκρινια τους! Δε τους λέω τίποτα όπως είπαν και τα κορίτσια εδώ ,άδεια για άλλο λόγο να είμαι ήρεμη! Ζώα λέμε..

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εγώ όταν παίρνω 2 ρεπό κι όχι 1 που δικαιούμαστε τη βδομάδα (το οποίο θα το δουλέψω την επόμενη εβδομάδα)με το ζόρι μου μιλάει η προϊσταμένη (και μάλιστα χωρίς να ντρέπεται, εγώ της λέω καλημέρα κι αυτή κάνει ότι δεν ακούει!)κι ενώ της έχω εξηγήσει ότι 3 φορές το μήνα θα πρέπει να λείπω και είχε συμφωνήσει τότε! Νομίζω το ΄΄ζώα΄΄δεν αξίζει σε μισάνθρωπα πλάσματα, γιατί αδικούμε τα αγνά και καλοκάγαθα ζωάκια με αυτόν τον χαρακτηρισμό...!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Strawberry* είπε:

καλησπερα. εγω το ειχα παρει απο το στομα εκεινη την ημερα. πρεπει να ειναι καθαρος ο κολπος για να μπει το εμβολο με το εμβρυακι. φανταζομαι θα ισχυει για ολους τους γιατρους το ιδιο αλλα παρε ενα τηλ να ρωτησεις καλου κακου.

Εμένα μου είπαν το υπόθετο προγεστερόνης να το πάρω κανονικά όπως το έπαιρνα και τις άλλες μέρες ενδοκολπικά, γιατί από το στόμα μπορεί να με ζαλίσει και δεν το ήθελαν αυτό. Δε νομίζω ότι θεωρείται ότι δεν είναι καθαρός ο κόλπος και με το υπόθετο, εξάλλου την προγεστερόνη τη θέλουμε στην περιοχή! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Μια από τα ίδια! Και εγώ φοβάμαι,μια δε μου δίνουν άδεια και μετά από κακό χαμό μου δίνουν και όλα στραβά μου πάνε μα το Θεό από την γκρινια τους! Δε τους λέω τίποτα όπως είπαν και τα κορίτσια εδώ ,άδεια για άλλο λόγο να είμαι ήρεμη! Ζώα λέμε..

Εύχομαι να έχεις μια θετικότατη χοριακη! Τώρα ξεκινάς;

Αγάπη κάνω προετοιμασία ενδομητρίου για ετ με κατεψυγμένα.Πρωτα ο Θεός τέλος του μήνα αδιαθετω και ξεκινάω.  Είμαι με δωρεά ωαρίων βέβαια αλλά δεν παύει η αγωνία να είναι ίδια. Και πόσο τρέμω την γρουσουζιά και την κακογλωσσια των αφεντικών δεν φαντάζεσαι!!! 

Πολύ πολύ καλή επιτυχία. Δίνουμε την υπέρτατη μάχη πρέπει να είμαστε δυνατές!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια άρχισα κι εγώ χθες gonal 300 μονάδων τελικά για την δεύτερη μου και Ελπιζω τυχερή προσπάθεια!Εχει καμία σας να με συμβουλέψει για το τι διατροφή να ακολουθήσω;Ακουω για ανανά,ασπράδια,αβοκάντο,σολομό.... αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω παρακαλώ σε βοήθεια!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα! Μολις αδιαθετησα.. και εχω μουδιασει! Πολλα τα συναισθηματα.. Πρωτη φορα συγκινουμαι με περιοδο! Λοιπον.. πήρα τον γιατρο και μου ειπε αυριο να παω για υπερηχο (σε αλλο γιατρο θα παω για υπερηχο, γιατι μενω επαρχια) και να του τον στειλω. Μετα θα τηλεφωνηθουμε ωστε να μου πει τι να κανω..! Δεν μπορω να περιγραψω ποσα συναισθηματα με κατακλυζουν αυτη τη στιγμη! Να υποθεσω οτι ειχε συμβει και σε εσας;?

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω στα κορίτσια που διαβάζω ότι αντιμετωπίζουν πόνο σε διάφορα στάδια της διαδικασίας, ότι προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά στον πόνο μετά την ωοληψία (αλλά και κατά τη διάρκεια των ωοληψιών σε φυσικούς κύκλους, που δεν έπαιρνα μέθη), με τον βελονισμό. Τον βελονισμό τον ξεκίνησα γιατί μου το πρότεινε ο γιατρός μου όταν τον είχα ρωτήσει τι έξτρα μπορώ να κάνω και μετά διάβασα ότι βοηθάει τόσο στην ποιότητα των ωαρίων, όσο και στην καλή αιμάτωση της μήτρας, άρα στο να κρατηθούν τα έμβρυα μετά την εμφύτευση. Ο βελονιστής μου είπε τότε ότι βοηθάει και στη μείωση του πόνου, αλλά δεν είχα δώσει αρχικά σημασία, μέχρι που έκανα την πρώτη μου ωοληψία μετά την έναρξη των βελονισμών, όπου προς μεγάλη μου έκπληξη είχα πολύ λιγότεροι πόνο! Το ίδιο και όλες τις υπόλοιπες φορές που ακολούθησαν. Ξέρω ότι δεν έχουν όλες οι κοπέλες πόνο μετά τις ωοληψίες, όπως και ότι η κάθε φορά είναι διαφορετική, αλλά εγώ είχα θέμα με αυτό, το βίωνα ιδιαίτερα επώδυνα. Επίσης η γνωστή μου που μου σύστησε τον βελονιστή που πάω, είχε πάει σ' αυτόν για να τη βοηθήσει να κόψει το κάπνισμα και όντως το έκοψε! Το αναφέρω κι αυτό για όσα κορίτσια είναι καπνίστριες και δυσκολεύονται με αυτό το θέμα! 

πρίν από 14 λεπτά , Iro 39 είπε:

Κοριτσια άρχισα κι εγώ χθες gonal 300 μονάδων τελικά για την δεύτερη μου και Ελπιζω τυχερή προσπάθεια!Εχει καμία σας να με συμβουλέψει για το τι διατροφή να ακολουθήσω;Ακουω για ανανά,ασπράδια,αβοκάντο,σολομό.... αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω παρακαλώ σε βοήθεια!!!!

Καλή αρχή σου εύχομαι!!! Όλα όσα ανέφερες έχουν πολύ καλά θρεπτικά συστατικά και τα έπαιρνα κι εγώ στη φάση προετοιμασίας ωαρίων, οπότε συμπληρώνω ότι άλλο ξέρω: πολύ σημαντική είναι η ενυδάτωση (εγώ έπινα πάνω από 3-4 λίτρα νερό τη μέρα και ήμουν συνέχεια στην τουαλέτα!!), ο λιναρόσπορος βοηθάει φουλ, οι καρποί γενικότερα (έτρωγα κάθε μέρα μερικά καρύδια, αμύγδαλα και κάσιους), η ινδική καρύδα, το κρέας καλό είναι να το αποφεύγεις και να παίρνεις την πρωτεΐνη από το ψάρι, από τους καρπούς και από τα όσπρια τα οποία επίσης βοηθάνε πάρα πολύ, δαμάσκηνα, όλων των ειδών τα μούρα, πορτοκάλια (εννοείται γενικότερα όλα τα φρούτα κι όλα τα λαχανικά με τοπ τον ανανά που ανέφερες και το αβοκάντο) και καλό είναι να αποφεύγεις τα αμυλούχα (όχι πατάτες), μόνο προϊόντα ολικής σε ψωμί, δημητριακά, ζυμαρικά, ρύζι, όχι αλκοόλ, εγώ είχα (και έχω) κόψει εντελώς τον καφέ, αν καπνίζεις προσπάθησε να το περιορίσεις όσο γίνεται... Είναι μακριά η λίστα... Γενικά προσπάθησε να κάνεις όσο πιο ισορροπημένη διατροφή, εν ολίγοις!!! Κουράγιο με τους περιορισμούς, σκέψου ότι είναι για καλό σκοπό! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , happiness79 είπε:

Θέλω να πω στα κορίτσια που διαβάζω ότι αντιμετωπίζουν πόνο σε διάφορα στάδια της διαδικασίας, ότι προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά στον πόνο μετά την ωοληψία (αλλά και κατά τη διάρκεια των ωοληψιών σε φυσικούς κύκλους, που δεν έπαιρνα μέθη), με τον βελονισμό. Τον βελονισμό τον ξεκίνησα γιατί μου το πρότεινε ο γιατρός μου όταν τον είχα ρωτήσει τι έξτρα μπορώ να κάνω και μετά διάβασα ότι βοηθάει τόσο στην ποιότητα των ωαρίων, όσο και στην καλή αιμάτωση της μήτρας, άρα στο να κρατηθούν τα έμβρυα μετά την εμφύτευση. Ο βελονιστής μου είπε τότε ότι βοηθάει και στη μείωση του πόνου, αλλά δεν είχα δώσει αρχικά σημασία, μέχρι που έκανα την πρώτη μου ωοληψία μετά την έναρξη των βελονισμών, όπου προς μεγάλη μου έκπληξη είχα πολύ λιγότεροι πόνο! Το ίδιο και όλες τις υπόλοιπες φορές που ακολούθησαν. Ξέρω ότι δεν έχουν όλες οι κοπέλες πόνο μετά τις ωοληψίες, όπως και ότι η κάθε φορά είναι διαφορετική, αλλά εγώ είχα θέμα με αυτό, το βίωνα ιδιαίτερα επώδυνα. Επίσης η γνωστή μου που μου σύστησε τον βελονιστή που πάω, είχε πάει σ' αυτόν για να τη βοηθήσει να κόψει το κάπνισμα και όντως το έκοψε! Το αναφέρω κι αυτό για όσα κορίτσια είναι καπνίστριες και δυσκολεύονται με αυτό το θέμα! 

Καλή αρχή σου εύχομαι!!! Όλα όσα ανέφερες έχουν πολύ καλά θρεπτικά συστατικά και τα έπαιρνα κι εγώ στη φάση προετοιμασίας ωαρίων, οπότε συμπληρώνω ότι άλλο ξέρω: πολύ σημαντική είναι η ενυδάτωση (εγώ έπινα πάνω από 3-4 λίτρα νερό τη μέρα και ήμουν συνέχεια στην τουαλέτα!!), ο λιναρόσπορος βοηθάει φουλ, οι καρποί γενικότερα (έτρωγα κάθε μέρα μερικά καρύδια, αμύγδαλα και κάσιους), η ινδική καρύδα, το κρέας καλό είναι να το αποφεύγεις και να παίρνεις την πρωτεΐνη από το ψάρι, από τους καρπούς και από τα όσπρια τα οποία επίσης βοηθάνε πάρα πολύ, δαμάσκηνα, όλων των ειδών τα μούρα, πορτοκάλια (εννοείται γενικότερα όλα τα φρούτα κι όλα τα λαχανικά με τοπ τον ανανά που ανέφερες και το αβοκάντο) και καλό είναι να αποφεύγεις τα αμυλούχα (όχι πατάτες), μόνο προϊόντα ολικής σε ψωμί, δημητριακά, ζυμαρικά, ρύζι, όχι αλκοόλ, εγώ είχα (και έχω) κόψει εντελώς τον καφέ, αν καπνίζεις προσπάθησε να το περιορίσεις όσο γίνεται... Είναι μακριά η λίστα... Γενικά προσπάθησε να κάνεις όσο πιο ισορροπημένη διατροφή, εν ολίγοις!!! Κουράγιο με τους περιορισμούς, σκέψου ότι είναι για καλό σκοπό! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

Κατ’αρχας σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!Ειναι τόσο όμορφο που βοηθάει η μια την άλλη,μια μεγάλη αγκαλιά το αισθάνομαι!Εγω έκοψα το τσιγάρο και αντικατέστησα το καφεδακι μου σε decaf,να τον κόψω δεν θα μπορέσω!Ζαχαρη να υποθέσω ούτε κατά διάνοια ε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Να ειναι σίγουρα και ο ανδρας σου μαζι, γιατι θα του εξηγήσει και για το σπερμα, που εσυ οταν του τα μεταφέρεις ισως να μην του αρέσουν. Ενώ οταν τα λέει ο γιατρος ειναι αλλιώς.

Εχεις δικιο...αυτο θα κάνουμε..ετσι πρέπει βασικα...

Κορίτσια... μου εγραψαν για αύριο εξετάσεις αίματος αλλα δεν μου ειπαν κατι για υπέρηχο; Χρειάζεται και υπέρηχος τη 2η μερα σε φκ; Στον Σφακ μιλαμε πλεον παντα


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , winspert είπε:

Εχεις δικιο...αυτο θα κάνουμε..ετσι πρέπει βασικα...

Κορίτσια... μου εγραψαν για αύριο εξετάσεις αίματος αλλα δεν μου ειπαν κατι για υπέρηχο; Χρειάζεται και υπέρηχος τη 2η μερα σε φκ; Στον Σφακ μιλαμε πλεον παντα

Όχι εγώ δεν έκανα 2η μέρα πήγα 8η και πάλι είχα κάνει αιματολογικές στο φυσικό 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@happiness79 τα ανώριμα ωάρια ηταν σε μέγεθος μικρά δηλαδή το ενα 11 χιλιοστά και το αλλο ακόμη ποιο μικρό.. 
Άρα Όπως αναφερεις μικρά σε μέγεθος = ακατάλληλα.. άρα γιατι τα πηρανε;;;;  

απο τα τέσσερα λοιπόν που πήραν μου είπανε οτι εχουν ενα εμβρυο ( όπως θα έπαιρναν και στους φυσικούς κύκλους) Το ενα ωαριο μου ανέφεραν ήτανε ήδη διαιρεμένο;;; Ρώτησα δηλαδή τι σημαινει αυτο και μου απάντησαν οτι δεν κανει .. 
 

αυτο που με ενοχλεί ειναι οχι  οτι η διέγερση δεν πήγε καλα αφου ειμαι πτωχή απαντητρια .. αλλα ο τρόπος Που το χειρίζονται και δειχνει Την οικονομική  Τους αναλγησία.. δεν με ενδιαφερει το αποτελεσμα της εμβρυονεταφορας , με ενδιαφερει οτι η αντιμετώπιση Όλη ειναι πλήρωνε και ουτε τηρούμε αυτο που είπαμε οτι πτωχή απαντητρια = χρεωςη φυσικού κυκλου..

καλός γιατρος δεν ειναι αυτός που φεύγεις εγκυος αλλα αυτός που σε αντιμετωπίζει σωςτα και σν εχεις παθολογία τη θεραπεύει, που αν δεν ανταποκριβεσαι αντι να εκτιμώ 5-6 ωάρια και παραπάνω να λέει ακριβωσ Την αλήθεια , που αν το 11 χιλιοστό ωαριο δεν δίνει με τιποτα εγκυμοσυνη δεν το παίρνει στην ωοληψια ..καλός γιατρος ειναι ο έντιμος γιατρος . Λαθος εκτιμήσεις όλοι μπορει να κανουν , ποιος όμως το αναγνωρίζει και πως το διαχειρίζονται;;

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mommy39 είπε:

@happiness79 τα ανώριμα ωάρια ηταν σε μέγεθος μικρά δηλαδή το ενα 11 χιλιοστά και το αλλο ακόμη ποιο μικρό.. 
Άρα Όπως αναφερεις μικρά σε μέγεθος = ακατάλληλα.. άρα γιατι τα πηρανε;;;;  

απο τα τέσσερα λοιπόν που πήραν μου είπανε οτι εχουν ενα εμβρυο ( όπως θα έπαιρναν και στους φυσικούς κύκλους) Το ενα ωαριο μου ανέφεραν ήτανε ήδη διαιρεμένο;;; Ρώτησα δηλαδή τι σημαινει αυτο και μου απάντησαν οτι δεν κανει .. 
 

αυτο που με ενοχλεί ειναι οχι  οτι η διέγερση δεν πήγε καλα αφου ειμαι πτωχή απαντητρια .. αλλα ο τρόπος Που το χειρίζονται και δειχνει Την οικονομική  Τους αναλγησία.. δεν με ενδιαφερει το αποτελεσμα της εμβρυονεταφορας , με ενδιαφερει οτι η αντιμετώπιση Όλη ειναι πλήρωνε και ουτε τηρούμε αυτο που είπαμε οτι πτωχή απαντητρια = χρεωςη φυσικού κυκλου..

καλός γιατρος δεν ειναι αυτός που φεύγεις εγκυος αλλα αυτός που σε αντιμετωπίζει σωςτα και σν εχεις παθολογία τη θεραπεύει, που αν δεν ανταποκριβεσαι αντι να εκτιμώ 5-6 ωάρια και παραπάνω να λέει ακριβωσ Την αλήθεια , που αν το 11 χιλιοστό ωαριο δεν δίνει με τιποτα εγκυμοσυνη δεν το παίρνει στην ωοληψια ..καλός γιατρος ειναι ο έντιμος γιατρος . Λαθος εκτιμήσεις όλοι μπορει να κανουν , ποιος όμως το αναγνωρίζει και πως το διαχειρίζονται;;

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το είχα καταλάβει. 11 χιλιοστά είναι υπερβολικά μικρό για να δώσει γονιμοποίηση... Από τον γιατρό μου ξέρω ότι θέλουν να είναι από 16 και πάνω. Απαράδεκτοι το λιγότερο! Είναι ανήθικο να σε κάνουν να ελπίζεις για κάτι που ξέρουν ότι δε θα προχωρήσει, και όλο αυτό να γίνεται καθαρά για το κέρδος! Αν πράγματι είσαι πτωχή απαντήτρια, τότε από αυτά που έχω καταλάβει, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πας σε φυσικούς κύκλους και όχι να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου άδικα με ορμόνες. Άσε που από την εμπειρία μου έχω δει ότι τα ωάρια των φυσικών κύκλων είναι συνήθως και πιο ποιοτικά. Μπορεί να είναι πιο χρονοβόρα διαδικασία, έχει όμως πιο σταθερά αποτέλεσμα. Καλή τύχη σου εύχομαι να έχεις από εδώ και πέρα, σε όποιο κέντρο συνεχίσεις τις προσπάθειες σου και με το καλό να αποκτήσεις ένα ή περισσότερα γερά μωράκια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...