Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      ναι δεν μπορώ να βγάλω καθόλου το όρο , 1 με πιάνουν πονοι και 2 θα εχω αίμα από την περιδεση 

      Υπομονή ! Εύχομαι να πάει όσο περισσότερο μπορεί! Όλα καλά θα πάνε!!

       

      Εγώ σήμερα πήγα για υπέρηχο να δούμε ενδομήτριο και πάλι δεν ήταν κατάλληλο. Δεν φαίνονταν οι 3 ζώνες που θα έπρεπε. Μου είπε να αφήσουμε μια περίοδο να έρθει να περάσει κ να δούμε την επόμενη. Απογοητεύομαι με αυτό το πραγμα. Στις άλλες 3 φορές που κάναμε δεν είχαμε τέτοιο θέμα. Όλο κάτι θα προκύπτει δλδ ; Δεν ξέρω

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Makelen είπε:

Δεν ειναι ο επομενος κυκλος της διεγερσης αλλα ο μεθεπομενος! Εκανα ωοληψια 22/2 και 6 μερες μετα (28/2) αδιαθετησα! Μου το ειχε πει ο γιατρος οτι θα αδιαθετουσα νωριτερα (ειχα κανει 2 arvekap αντι ovitrele για την ωορηξια, ισως επαιξε κ αυτο ρολο). Οποτε αυτός ο κυκλος υποτιθεται οτι ειναι ο μεθεπόμενος της διεγερσης.

Κι εμενα το ιδιο πηρα αρνητικο μετα απο ετ που εκανα αφου ειχα κανει διπλη διέγερση εννοω δυο συνεχομενες φορες τον αυγουστο αδιαθετησα μεσα σε 4-5 μερες και μετα στον μεθεπόμενο ειχα καθυστερηση οσο σου ειπα

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , happiness79 είπε:

Ε τότε δεν είναι από τα φάρμακα. Καλέ πήγαινε να κάνεις ένα τεστ να δούμε τι γίνεται να χαρούμε όλες μαζί!!!! 

Χαχ ενταξει ενταξει.. το αργοτερο αρχες της εβδομαδας θα λυθουν ολες οι αποριες! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Έχω προλακτίνη και άλλες ορμόνες. Αν ξυπνήσω 7 και μείνω χαλαρή θα με πάρει ο ύπνος οπωσδήποτε!!! Δε μου είπαν πάντως να πάω τόσο πρωί, μου είπαν οποιαδήποτε ώρα αρκεί να είμαι χαλαρή. Καλά, πρωί θα πάω, αλλά έλεγα κατά τις 11...

Πάντως εγώ όσες φορές έχω κάνει ορμόνες είτε έχω ρωτήσει το μικροβιολογικό της γειτονιάς είτε κάποιο από τα μεγάλα διαγνωστικά πάντα μέχρι τις 9 μου έχουν πει. Αν θες κάνε μία ερώτηση εκεί που θα κάνεις τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ksvolimi είπε:

Κι εμενα το ιδιο πηρα αρνητικο μετα απο ετ που εκανα αφου ειχα κανει διπλη διέγερση εννοω δυο συνεχομενες φορες τον αυγουστο αδιαθετησα μεσα σε 4-5 μερες και μετα στον μεθεπόμενο ειχα καθυστερηση οσο σου ειπα

Το ιδιο εγινε και σε μια κοπελα που μιλαμε απο εδω. Στον πρωτο κυκλο αδιαθετησε σε 5 μερες.. και μετα ειχε καθυστερηση. Αλλα εκεινη αδιαθετησε καπου στην 37η νομιζω ενω εγω εχω φτασει ηδη 40 κι ακομα περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου είπε μία φίλη μου ότι σκέφτεται να κάνει κατάψυξη ωαρίων και ότι ο γιατρός της που δεν κάνει ο ίδιος εξωσωματικές, τη σύστησε σε κάποιους συνεργάτες του στο embryolab και στο ivf athens center στο Μαρούσι. Ξέρετε αν αυτά τα δύο κέντρα είναι αξιόπιστα και αν έχουν καλό εμβρυολογικό? Της είπα ότι θα πάρω την πολύτιμη γνώμη σας! Ευχαριστώ! 

πρίν από 7 λεπτά , Equality είπε:

Πάντως εγώ όσες φορές έχω κάνει ορμόνες είτε έχω ρωτήσει το μικροβιολογικό της γειτονιάς είτε κάποιο από τα μεγάλα διαγνωστικά πάντα μέχρι τις 9 μου έχουν πει. Αν θες κάνε μία ερώτηση εκεί που θα κάνεις τις εξετάσεις.

Το ξέρω, αυτό λένε. Αλλά το σημαντικότερο που ενδιαφέρει την ενδοκρινολόγο αυτή τη στιγμή είναι η προλακτίνη, μπορεί να τη βάζει σαν προτεραιότητα και γι' αυτό να έδωσε αυτή την οδηγία, τι να σου πω. Καθηγήτρια πανεπιστημίου είναι, αποκλείεται να μην ξέρει τι λέει! Πάντως αυτό με το 9 η ώρα για να είμαι ειλικρινής δεν το καταλαβαίνω, γιατί αν κάποια ξυπνάει πιο αργά η μέρα της ξεκινάει επίσης πιο αργά. 

πρίν από 12 λεπτά , Makelen είπε:

Χαχ ενταξει ενταξει.. το αργοτερο αρχες της εβδομαδας θα λυθουν ολες οι αποριες! 

❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Makelen είπε:

Το ιδιο εγινε και σε μια κοπελα που μιλαμε απο εδω. Στον πρωτο κυκλο αδιαθετησε σε 5 μερες.. και μετα ειχε καθυστερηση. Αλλα εκεινη αδιαθετησε καπου στην 37η νομιζω ενω εγω εχω φτασει ηδη 40 κι ακομα περιμενω

Για να δουμε. Αν δεν ειναι μωρο θα ερθει :cool: συντομα..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , happiness79 είπε:

Μόλις μου είπε μία φίλη μου ότι σκέφτεται να κάνει κατάψυξη ωαρίων και ότι ο γιατρός της που δεν κάνει ο ίδιος εξωσωματικές, τη σύστησε σε κάποιους συνεργάτες του στο embryolab και στο ivf athens center στο Μαρούσι. Ξέρετε αν αυτά τα δύο κέντρα είναι αξιόπιστα και αν έχουν καλό εμβρυολογικό? Της είπα ότι θα πάρω την πολύτιμη γνώμη σας! Ευχαριστώ! 

Το ξέρω, αυτό λένε. Αλλά το σημαντικότερο που ενδιαφέρει την ενδοκρινολόγο αυτή τη στιγμή είναι η προλακτίνη, μπορεί να τη βάζει σαν προτεραιότητα και γι' αυτό να έδωσε αυτή την οδηγία, τι να σου πω. Καθηγήτρια πανεπιστημίου είναι, αποκλείεται να μην ξέρει τι λέει! Πάντως αυτό με το 9 η ώρα για να είμαι ειλικρινής δεν το καταλαβαίνω, γιατί αν κάποια ξυπνάει πιο αργά η μέρα της ξεκινάει επίσης πιο αργά. 

❤️

Εγω για το ρυθμό προλακτινης πήγα 11 και 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marina21 είπε:

Και εγω θα κανω.. Θυμασαι απο τοτε που αδιαθετησες μετα απο ποσο καιρο εκανες υστεροσκοπηση; φαντάζομαι δεν κράτησε πολυ ε; εφυγες μετα αμεσως; 

Σήμερα είναι η 11η μέρα του κύκλου μου. Την έκανα σε ιδιωτική κλινική στη Θεσσαλονίκη. Χθες πήγα για προεγχειρητικό έλεγχο και σήμερα έγινε η επέμβαση με μεθη. Μπήκα στο χειρουργείο στις 7μιση. Δεν ξέρω πόση ώρα κράτησε, αλλά ο γιατρός χθες μου είπε ότι η όλη διαδικασία θα κρατούσε σκάρτη μια ώρα. Πάντως ξύπνησα κατά τις 10 στο δωμάτιο. Με κράτησαν εκεί ως τη 1 μέχρι να συνέλθω και έφυγα. Δεν έχω καθόλου πόνο. Μόνο όταν με ξύπνησαν από την αναισθησία είχα λίγους πόνους περιόδου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα τη γνώμη σας, 

Εχθές κάναμε ωοληψια 19 ωαρίων από τα οποία σήμερα με ενημέρωσαν ότι γονημοποιηθηκαν τα 6 και θα τα μεταφέρουμε τη Δευτέρα, την 4η μέρα δηλαδή. Να αναφέρω πως είναι η τρίτη μου  ΕΤ και έχω κάνει ερ μαπ που δεν έδειξε μετατοπισμενο παράθυρο.

Οι δύο προηγούμενες ήταν με 3ης και 5ης μέρας γι αυτό ο γιατρός είπε να δοκιμάσουμε και με 4ης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Equality said:

Αυτο αν εχεις προλακτινη,αλλα σε καθε περιπτωση νωρις πρεπει να πας γιατι ειναι ορμονες.Μεχρι τις 9 δηλ.
Απλα αν εχεις προλακτινη πρεπει να χεις ξυπνησει κατα τις 7 και να κατσεις χαλαρα κανα 2ωρο

Και αν ξυπνάς μετά τις 9 τι γίνεται? 

56 minutes ago, happiness79 said:

Ε τότε δεν είναι από τα φάρμακα. Καλέ πήγαινε να κάνεις ένα τεστ να δούμε τι γίνεται να χαρούμε όλες μαζί!!!! 

χαχα δεν μπορώ :lol: Τι πλάκα που έχεις! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, Iraki2022 said:

Πολυ καλα σε ενημερωσαν. Η παλια διαδικασία κρυοσυντηρησης ωαριων δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική κατά την απόψυξη. Εγώ κατεψυξα 6 ωαρια το 2017. Τα αποψυξαμε τώρα. Αποψυχθηκαν σωστά μόνο 3. Γονιμοποιηθηκαν κ τα 3. Προχώρησαν έως 3ης μέρας τα δυο. Εμβρυομεταφορα καναμε σε αυτά τα δυο (με πολυ καλές προδιαγραφες όπως μας είπαν). Αποτέλεσμα μηδέν. 

Τα συμπεράσματα δικά σου. 

Κατά τη συζήτηση με το εργαστήριο μας είπαν ότι: κακώς κρυοσυντηρησα μονο 6. Επίσης καλο ειναι να γίνονται αμέσως έμβρυα (τοτε για μένα δεν είχε νόημα) γιατί έχουν καλυτερη βιωσιμότητα κατά τη διαδικασία κατάψυξης - αποψυξης. 

Όμως σίγουρα οι νέες μέθοδοι είναι πολλα υποσχόμενες. Καλη επιτυχία σου εύχομαι κ δεν γκρινιάζεις, όλες εδώ τα ίδια περναμε. 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Μακαρι να παμε καλα! Ξερω οτι το να καταψυχεις ενβρυα ειναι πολυ καλυτερο αλλα αλλαξαν πολυ τα πραγματα στην ζωη μου τον τελευταιο χρονο κ εμεινα με τα φαρμακα της εξωσωματικης στο χερι κ μονη στα 37,5 οποτε αποφασισα να κανω καταψυξη τα ωαρια γιατι το μελλον αγνωστο κ θελω πολυ ενα παιδακι!! Εν τελει η τυχη κ η ζωη μου χαμογελασε κ ξεκινω προσπαθεια παλι..

Ευχομαι την καλυτερη τυχη κ ευκολια!! 

17 minutes ago, Simodoro said:

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα τη γνώμη σας, 

Εχθές κάναμε ωοληψια 19 ωαρίων από τα οποία σήμερα με ενημέρωσαν ότι γονημοποιηθηκαν τα 6 και θα τα μεταφέρουμε τη Δευτέρα, την 4η μέρα δηλαδή. Να αναφέρω πως είναι η τρίτη μου  ΕΤ και έχω κάνει ερ μαπ που δεν έδειξε μετατοπισμενο παράθυρο.

Οι δύο προηγούμενες ήταν με 3ης και 5ης μέρας γι αυτό ο γιατρός είπε να δοκιμάσουμε και με 4ης.

Απο τα 19 ωαρια ποσα ηταν τα ωριμα; Γιατι σε εμενα ειχαν παρει 17 κ τλκ ωριμα ηταν μονο τα 8..οποτε αν γονιμοποιουνταν  πχ τα 6 θα ηταν σχετικα καλο ποσοστο! Για 4ης δεν εχω ακουσει τοσο πολυ αλλα ο γιατρος σου κατι θα ξερει παραπανω..βεβαια κανουν κ τα πειραματα τους..σου ευχομαι καλη επιτυχια να εχεις!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Οχι δεν μου είπε ακριβής ημέρα. Θα παω τη Δευτέρα για υπέρηχο ξανα κ λογικα θα μου πει τότε. Μια χαρά ωοθηλακια έχουμε! Εμένα μάλλον λόγω της Ε2 μου έχει μειώσει κ τη δοσολογία της gonal. Αντε λίγες ημέρες έμειναν για την ωοληψια! Θα κάνεις εμβρυομεταφορα σε αυτόν τον κυκλο? 

Μου είπε ότι είναι καλύτερο να ξεκουραστει το σώμα μας από τις ορμόνες 2-3 μήνες και μετά να κάνουμε εμβρυομεταφορα . Και συμφωνώ και εγώ με αυτό,  θέλω λίγο να χαλαρώσω και να δοκιμάσω αργότερα.  Μου φαίνεται βουνό το συνεχόμενο...Εσυ ? Πόσο χρονών είσαι? Θέλεις να μου πεις λίγα πράγματα για την κατάσταση σας για να σε γνωρίσω καλύτερα  ? Και εμένα σημερα που πήγα μου πρόσθεσε μια επιπλέον δόση και μου άλλαξε το φάρμακο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

χαχα δεν μπορώ :lol: Τι πλάκα που έχεις! 

Το εννοώ, να ξέρεις!!! Μα καλά, μόνο εγώ το πιστεύω? Κανονίστε, αν έχω δίκιο θα ζητήσω να δώσει στο παιδί το όνομά μου, αν είναι κορίτσι!!! Θα αρχίσω να δίνω δίκιο στο γιατρό μου που λέει ότι είμαστε από τα πιο αισιόδοξα ζευγάρια που έχει δει (και τον κοιτάω με γουρλωμένο μάτι) χαχαχαχ

1 ώρα πρίν, Kate92 είπε:

Σήμερα είναι η 11η μέρα του κύκλου μου. Την έκανα σε ιδιωτική κλινική στη Θεσσαλονίκη. Χθες πήγα για προεγχειρητικό έλεγχο και σήμερα έγινε η επέμβαση με μεθη. Μπήκα στο χειρουργείο στις 7μιση. Δεν ξέρω πόση ώρα κράτησε, αλλά ο γιατρός χθες μου είπε ότι η όλη διαδικασία θα κρατούσε σκάρτη μια ώρα. Πάντως ξύπνησα κατά τις 10 στο δωμάτιο. Με κράτησαν εκεί ως τη 1 μέχρι να συνέλθω και έφυγα. Δεν έχω καθόλου πόνο. Μόνο όταν με ξύπνησαν από την αναισθησία είχα λίγους πόνους περιόδου. 

Καλή ανάρρωση κορίτσι μου! 

1 hour ago, Simodoro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα τη γνώμη σας, 

Εχθές κάναμε ωοληψια 19 ωαρίων από τα οποία σήμερα με ενημέρωσαν ότι γονημοποιηθηκαν τα 6 και θα τα μεταφέρουμε τη Δευτέρα, την 4η μέρα δηλαδή. Να αναφέρω πως είναι η τρίτη μου  ΕΤ και έχω κάνει ερ μαπ που δεν έδειξε μετατοπισμενο παράθυρο.

Οι δύο προηγούμενες ήταν με 3ης και 5ης μέρας γι αυτό ο γιατρός είπε να δοκιμάσουμε και με 4ης.

Καλές γονιμοποιήσεις να έχουν! Δεν έχω ξανακούσει ετ με 4ης. Δηλαδή ο γιατρός σου θεωρεί ότι οι προηγούμενες αποτυχίες είχαν να κάνουν με το στάδιο ανάπτυξης του εμβρύου?? Σου έδωσε κάποια πιθανή εξήγηση? Όπως και να έχει εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , happiness79 είπε:

Το εννοώ, να ξέρεις!!! Μα καλά, μόνο εγώ το πιστεύω? Κανονίστε, αν έχω δίκιο θα ζητήσω να δώσει στο παιδί το όνομά μου, αν είναι κορίτσι!!! Θα αρχίσω να δίνω δίκιο στο γιατρό μου που λέει ότι είμαστε από τα πιο αισιόδοξα ζευγάρια που έχει δει (και τον κοιτάω με γουρλωμένο μάτι) χαχαχαχ

Καλή ανάρρωση κορίτσι μου! 

Καλές γονιμοποιήσεις να έχουν! Δεν έχω ξανακούσει ετ με 4ης. Δηλαδή ο γιατρός σου θεωρεί ότι οι προηγούμενες αποτυχίες είχαν να κάνουν με το στάδιο ανάπτυξης του εμβρύου?? Σου έδωσε κάποια πιθανή εξήγηση? Όπως και να έχει εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου! 

Δεν μου έδωσε κάποια απάντηση, ρώτησα σήμερα που με πήραν από το εμβρυολογικο αν ήταν ανώριμα γιατί γονινοποιηθηκαν τασα λίγα και μου είπαν πως δεν ήταν καλά 

Θα ξανά μιλήσουμε την Κυριακή που θα είναι Τρίτης ημέρας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...