Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.. εκανα σημερα την επαναληπτική καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης και αφου τελειωσα και επέστρεψα με πιασε στιγμιαία ζάλη και εφίδρωση την αλλη φορα δεν ειχα τιποτα που την εκανα.. Βεβαια χθες ξεκινησα τις αρβεκαπ.. μπορει να ηταν κι απο αυτο αλλα τοσο συντομα με την πρωτη ενεση.. Αληθεια εσεις οσες κανατε αρβεκαπ ειχατε παρενέργειες; Εγω με τα φαρμακα της εξωσωματικής γενικα δεν εχω αντιμετωπίσει κατι το ιδιατερο περα απο τα νευρα χαχαχα αλλα σωματικά μονο την υπνηλία της προγεστερονης..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 31 λεπτά , ksvolimi είπε:

Καλημερα κοριτσια.. εκανα σημερα την επαναληπτική καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης και αφου τελειωσα και επέστρεψα με πιασε στιγμιαία ζάλη και εφίδρωση την αλλη φορα δεν ειχα τιποτα που την εκανα.. Βεβαια χθες ξεκινησα τις αρβεκαπ.. μπορει να ηταν κι απο αυτο αλλα τοσο συντομα με την πρωτη ενεση.. Αληθεια εσεις οσες κανατε αρβεκαπ ειχατε παρενέργειες; Εγω με τα φαρμακα της εξωσωματικής γενικα δεν εχω αντιμετωπίσει κατι το ιδιατερο περα απο τα νευρα χαχαχα αλλα σωματικά μονο την υπνηλία της προγεστερονης..

 Η καμπύλη ζαχάρου είναι δυσκολη εξέταση,είναι λογικό να σου κάνει ζαλάδα μετά. Είσαι τόσες ώρες νηστικός με αυτό το γλυκό διαλυμα. Εμένα οι arvekap δεν μου προκάλεσαν τίποτα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , ksvolimi είπε:

Καλημερα κοριτσια.. εκανα σημερα την επαναληπτική καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης και αφου τελειωσα και επέστρεψα με πιασε στιγμιαία ζάλη και εφίδρωση την αλλη φορα δεν ειχα τιποτα που την εκανα.. Βεβαια χθες ξεκινησα τις αρβεκαπ.. μπορει να ηταν κι απο αυτο αλλα τοσο συντομα με την πρωτη ενεση.. Αληθεια εσεις οσες κανατε αρβεκαπ ειχατε παρενέργειες; Εγω με τα φαρμακα της εξωσωματικής γενικα δεν εχω αντιμετωπίσει κατι το ιδιατερο περα απο τα νευρα χαχαχα αλλα σωματικά μονο την υπνηλία της προγεστερονης..

Και εγω το είχα παθει χωρις αβερκαπ κ φαρμακα ,χωρις τιποτα ,με επιασε κρυος ιδρωτας πονοκεφαλο ζαλάδα ..ειναι απο τη γλυκοζη ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Equality είπε:

 Η καμπύλη ζαχάρου είναι δυσκολη εξέταση,είναι λογικό να σου κάνει ζαλάδα μετά. Είσαι τόσες ώρες νηστικός με αυτό το γλυκό διαλυμα. Εμένα οι arvekap δεν μου προκάλεσαν τίποτα

Ναι κι εγω αυτο φανταστηκα.. μου το επιβεβαίωσε η γιατρος και οτι οι αρβεκαπ περα απο καποια νευρα ( τα οποια με την εξωσωματικη τα χω μονιμα χαχαχα)δεν θα χουν παρενέργειες για τοσο σύντομο διάστημα και απο οτι καταλαβα ειναι ελαφριές οι 0.1 

Thank you

πρίν από 22 λεπτά , Nephele78 είπε:

Και εγω το είχα παθει χωρις αβερκαπ κ φαρμακα ,χωρις τιποτα ,με επιασε κρυος ιδρωτας πονοκεφαλο ζαλάδα ..ειναι απο τη γλυκοζη ..

πρίν από 22 λεπτά , Nephele78 είπε:

Και εγω το είχα παθει χωρις αβερκαπ κ φαρμακα ,χωρις τιποτα ,με επιασε κρυος ιδρωτας πονοκεφαλο ζαλάδα ..ειναι απο τη γλυκοζη ..

 

πρίν από 23 λεπτά , Nephele78 είπε:

Και εγω το είχα παθει χωρις αβερκαπ κ φαρμακα ,χωρις τιποτα ,με επιασε κρυος ιδρωτας πονοκεφαλο ζαλάδα ..ειναι απο τη γλυκοζη ..

Thanks! Ενταξει περασε τωρα εφαγα ειναι και αηδια αυτο το πραμα:angry:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι καινούρια. Εγώ είμαι 33.5 με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Έχω κάνει διέγερση μια φορά με γκοναλ 250 η δόση και έβγαλα 4 ωάρια. Τα 2 σταμάτησαν να αναπτύσσονται, κ πήγαμε για ωοληψια για τα 2. Δυστυχώς το ένα ήταν κυστικό δεν είχε ωάριο μέσα και το άλλο ήταν πολύ μικρό και δεν τα κατάφερα. Τώρα μου είπε μόνο με φυσικό κύκλο ο γιατρός μου. Δεν κάνω εξωσωματική, προσπαθώ για κατάψυξη ωαρίων διότι δεν έχω σχέση και ανακάλυψα το πρόβλημα μου λόγω ασταθών περιόδων. Η αμη μου είναι τέρμα χαμηλή. Υπάρχει κάποια κοπέλα με χαμηλή αμη που να τα έχει καταφέρει; 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/4/2022 at 11:56 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

Τώρα μπορεί να σου λέω και βλακείες. Για την καμπύλη σακχάρου μπορώ να σου πω σίγουρα όμως δεν ξέρω αν λειτουργεί έτσι και η ινσουλίνης. Εμένα μου έδωσαν να κάνω 3 ώρες καμπύλη αντί για 2 και έτσι φάνηκε η υπογλυκαιμία και μετά η αύξηση πάλι. Ό,τι κάνει η σακχάρου, ακριβώς το ίδιο κάνει και η ινσουλίνης (οι δικές μου εννοώ). Με αυτά τα δεδομένα πήγα σε 3 ενδοκρινολόγους που οι 2 έλεγαν να μην κάνω τίποτα επειδή δεν έχω παραπανίσια κιλά και η μία έλεγε να πάρω το glucophage (το οποίο ξεκίνησα πρόσφατα)

Κορίτσια επεμβαίνω να σας πω τη δική μου περίπτωση γιατί βλέπω ότι συζητάτε για την καμπύλη σακχάρου. Επειδή είχα 4 αποβολές, ψάχτηκα με τον ενδοκρινολογο μου και βρήκα αντίσταση στην ινσουλίνη με μια άσχημη καμπύλη που είχα. Είχα και hashimoto και αυτά συνδέονται. Πήρα αγωγή με Glucophage και διατροφή, όχι δίαιτα. Μπορεί να είσαι αδύνατη και να τρεφεσαι με καραμέλες. Άρα η διατροφή είναι το Α και το Ωμέγα. Αμυλουχα γεύματα το πολύ μέχρι το μεσημέρι και μετά μόνο πρωτεΐνη. Γλυκό δε, πότε με άδειο στομάχι γιατί εκτινάσσει το σάκχαρο. Έμεινα σε 3 μήνες μόνη μου έγκυος και σε όλη την εγκυμοσύνη τρύπιομουν 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα για να ελέγχω το σάκχαρο. Κι εκεί διαπίστωσα μια από τις χειρότερες τροφες για το σάκχαρο είναι το κουλούρι Θεσσαλονίκης που τόσο άνετα έπαιρνα στη δουλειά! Γενικά και τώρα παίρνω 2 Glucophage τη μέρα και προσέχω τη διατροφή μου προσπαθώντας να μην τρώω ο, τιδηποτε σε ζάχαρη τώρα που προσπαθούμε. Και σας το λέω ενώ όλοι μου λένε ότι είμαι αδύνατη! Ο ενδοκρινολογος μου έλεγε ότι έχει δει κακικστες καμπύλες σακχάρου σε αδύνατους άνθρωπους! 

πρίν από 7 λεπτά , Eternity είπε:

Κορίτσια επεμβαίνω να σας πω τη δική μου περίπτωση γιατί βλέπω ότι συζητάτε για την καμπύλη σακχάρου. Επειδή είχα 4 αποβολές, ψάχτηκα με τον ενδοκρινολογο μου και βρήκα αντίσταση στην ινσουλίνη με μια άσχημη καμπύλη που είχα. Είχα και hashimoto και αυτά συνδέονται. Πήρα αγωγή με Glucophage και διατροφή, όχι δίαιτα. Μπορεί να είσαι αδύνατη και να τρεφεσαι με καραμέλες. Άρα η διατροφή είναι το Α και το Ωμέγα. Αμυλουχα γεύματα το πολύ μέχρι το μεσημέρι και μετά μόνο πρωτεΐνη. Γλυκό δε, πότε με άδειο στομάχι γιατί εκτινάσσει το σάκχαρο. Έμεινα σε 3 μήνες μόνη μου έγκυος και σε όλη την εγκυμοσύνη τρύπιομουν 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα για να ελέγχω το σάκχαρο. Κι εκεί διαπίστωσα μια από τις χειρότερες τροφες για το σάκχαρο είναι το κουλούρι Θεσσαλονίκης που τόσο άνετα έπαιρνα στη δουλειά! Γενικά και τώρα παίρνω 2 Glucophage τη μέρα και προσέχω τη διατροφή μου προσπαθώντας να μην τρώω ο, τιδηποτε σε ζάχαρη τώρα που προσπαθούμε. Και σας το λέω ενώ όλοι μου λένε ότι είμαι αδύνατη! Ο ενδοκρινολογος μου έλεγε ότι έχει δει κακικστες καμπύλες σακχάρου σε αδύνατους άνθρωπους! 

Πολύ καλό κάνει να βάλουμε και την άσκηση στη ζωή μας. Έστω λίγο περπάτημα μου είπαν. Εγώ την περίοδο που ήμουν χάλια το καταλάβαινα μετά από μεσημεριανό ύπνο που έψαχνα σαν τρελή για γλυκό και είχα και απίστευτα νεύρα. Πλέον δεν έχω τέτοια θέματα 

πρίν από 20 λεπτά , Evagk88 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι καινούρια. Εγώ είμαι 33.5 με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Έχω κάνει διέγερση μια φορά με γκοναλ 250 η δόση και έβγαλα 4 ωάρια. Τα 2 σταμάτησαν να αναπτύσσονται, κ πήγαμε για ωοληψια για τα 2. Δυστυχώς το ένα ήταν κυστικό δεν είχε ωάριο μέσα και το άλλο ήταν πολύ μικρό και δεν τα κατάφερα. Τώρα μου είπε μόνο με φυσικό κύκλο ο γιατρός μου. Δεν κάνω εξωσωματική, προσπαθώ για κατάψυξη ωαρίων διότι δεν έχω σχέση και ανακάλυψα το πρόβλημα μου λόγω ασταθών περιόδων. Η αμη μου είναι τέρμα χαμηλή. Υπάρχει κάποια κοπέλα με χαμηλή αμη που να τα έχει καταφέρει; 

Γεια σου κορίτσι μου! Σίγουρα υπάρχουν κοπέλες με χαμηλή αμη που τα έχουν καταφέρει. Ίσως χρειάζεται να πας με μικρότερες δόσεις φαρμάκων ή με φυσικούς κύκλους, ο γιατρός σου θα το κρίνει. Ξέρω γυναίκα σε ηλικία 42 ετων και 0,4 αμη και έμεινε μόνη της λίγους μήνες πριν ξεκινήσει εξωσωματική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Evagk88 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι καινούρια. Εγώ είμαι 33.5 με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Έχω κάνει διέγερση μια φορά με γκοναλ 250 η δόση και έβγαλα 4 ωάρια. Τα 2 σταμάτησαν να αναπτύσσονται, κ πήγαμε για ωοληψια για τα 2. Δυστυχώς το ένα ήταν κυστικό δεν είχε ωάριο μέσα και το άλλο ήταν πολύ μικρό και δεν τα κατάφερα. Τώρα μου είπε μόνο με φυσικό κύκλο ο γιατρός μου. Δεν κάνω εξωσωματική, προσπαθώ για κατάψυξη ωαρίων διότι δεν έχω σχέση και ανακάλυψα το πρόβλημα μου λόγω ασταθών περιόδων. Η αμη μου είναι τέρμα χαμηλή. Υπάρχει κάποια κοπέλα με χαμηλή αμη που να τα έχει καταφέρει; 

Καλημέρα! Kι εγώ με ΠΩΑ. Έχω FSH η οποία κυμαίνεται από 7 έως 35! και AMH 0,2 pmol! Πριν ένα χρόνο ακριβώς έμεινα έγκυος φυσιολογικά με αυτές τις τιμές αλλά παλινδρόμησε. Έκτοτε έχω κάνει διέγερση με serpafar με μηδέν αποτέλεσμα. Σε αυτόν τον κύκλο έκανα puregon 150 mon για φυσικές επαφές. 14η μέρα δεν είχα κανένα ωοθυλάκιο, και Ε2 =15. Τώρα έχω ξανά υπέρηχο την Δευτέρα 21η μέρα, αλλά δεν νομίζω ότι έχω να περιμένω κάτι. Κι εγώ ξαφνικά το ανακάλυψα, και άργησα μάλιστα καθώς θήλαζα αρκετό καιρό το παιδάκι μου και μου έλεγε η γιατρός μου ότι η άστατη περίοδος οφειλόταν σε αυτό.  Τώρα που προσπαθώ για 2ο, παίρνω την μια απογοήτευση πίσω από την άλλη. Εφόσον δεν σε επείγει άμεσα το θέμα του παιδιού, προσπάθησε να μαζέψεις με φυσικούς. Είναι καλύτερα λένε σε περιπτώσεις ΠΩΑ.

Τι ορμόνες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel* είπε:

Καλημέρα @happiness79 και σε όλα τα κορίτσια! Κάνω βελονισμό περίπου μια φορά την εβδομάδα. Τα σημεία που μου βάζει είναι στο κότσι του ποδιού (στα μαλακά σημεία), στα γόνατα στο πλάι, κοντά στους αντίχειρες ή στους καρπούς  στην κορυφή του κεφαλιού και πολύ σπάνια στην κοιλιά. Σε ρώτησα γιατί δεν έχω ξανακάνει βελονισμό στο παρελθόν και δεν έχω ιδέα εάν η προσέγγιση του βελονιστή μου είναι "σωστή" ως προς το θέμα για το οποίο κάνω συνεδρίες. Μένω στην επαρχία και έχω την ανασφάλεια , καταλαβαίνεις. Και μένα μου αρέσει πολύ και πιστεύω πως με ηρεμεί. Τώρα εάν βοηθάει πραγματικά τι να πω δεν ξέρω. Θέλω να πιστεύω πως ναι. Εγώ έχω ΠΩΑ. Γενικά έχω πελαγοδρομήσει μετά την τελευταία προσπάθεια στην οποία έκανα puregon 150 αλλά δεν είχα καμία απολύτως ανταπόκριση. Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, να κάνει ωάρια να γονιμοποιούνται αλλά να μην πετυχαίνει μια εξωσωματική ή να μην κάνεις καθόλου και να μην μπορείς καν να δοκιμάσεις. Προς το παρόν κάνω ότι μπορώ από τα ΄πέριξ. Δλδ βελονισμό, διατροφή (προσπαθώ), βιταμίνες.

Καλημέρα κορίτσι μου! Για το βελονισμό έχω καταλάβει ότι υπάρχουν διαφορετικών ειδών προσεγγίσεις πάντως και αρκετές επιλογές σημείων για τις βελόνες και εξαρτάται από τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο βελονιστής σου. Ο δικός μου είναι εξειδικευμένος σε θέματα αναπαραγωγής, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο δικός σου δεν ξέρει τι κάνει. Δηλαδή όταν λες ότι δεν είχες καμία απολύτως ανταπόκριση, εννοείς ότι δεν σου πήρε κανένα ωάριο? Μπορούσε πάντως να σου δώσει και μεγαλύτερη δόση από 150. Στην πορεία που έκανες τη θεραπεία και σε παρακολουθούσε με υπερήχους, δε σου αύξησε καθόλου τη δόση, μήπως ανταποκριθείς καλύτερα? Διαβάζω ότι έχεις ΠΩΑ. Η ΑΜΗ σου πόση είναι? Ο γιατρός σου πώς προτείνει να συνεχίσετε? 

1 ώρα πρίν, ksvolimi είπε:

Καλημερα κοριτσια.. εκανα σημερα την επαναληπτική καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης και αφου τελειωσα και επέστρεψα με πιασε στιγμιαία ζάλη και εφίδρωση την αλλη φορα δεν ειχα τιποτα που την εκανα.. Βεβαια χθες ξεκινησα τις αρβεκαπ.. μπορει να ηταν κι απο αυτο αλλα τοσο συντομα με την πρωτη ενεση.. Αληθεια εσεις οσες κανατε αρβεκαπ ειχατε παρενέργειες; Εγω με τα φαρμακα της εξωσωματικής γενικα δεν εχω αντιμετωπίσει κατι το ιδιατερο περα απο τα νευρα χαχαχα αλλα σωματικά μονο την υπνηλία της προγεστερονης..

Καλημέρα! Αυτό που περιγράφεις το έπαθα κι εγώ στην επιστροφή από την καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης και όχι τόσο στιγμιαία όσο το περιγράφεις εσύ. Με έπιασε ζαλάδα και μου είχαν κοπεί τα πόδια για αρκετή ώρα, σα να είχα πάθει υπόταση ένα πράγμα. 

πρίν από 57 λεπτά , ksvolimi είπε:

Ναι κι εγω αυτο φανταστηκα.. μου το επιβεβαίωσε η γιατρος και οτι οι αρβεκαπ περα απο καποια νευρα ( τα οποια με την εξωσωματικη τα χω μονιμα χαχαχα)δεν θα χουν παρενέργειες για τοσο σύντομο διάστημα και απο οτι καταλαβα ειναι ελαφριές οι 0.1 

Thank you

Thanks! Ενταξει περασε τωρα εφαγα ειναι και αηδια αυτο το πραμα:angry:

Εννοείται... Φάρμακα εξωσωματικής και νεύρα πάνε πακέτο!! Ούτε εγώ θυμάμαι πάντως να μου είχαν κάνει κάτι ιδιαίτερο οι Arvekap, τις έπαιρνα βέβαια μαζί με τα Pregoveris για διέγερση, οπότε οι παρενέργειες ήταν ανακατεμένες... 

πρίν από 54 λεπτά , Evagk88 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι καινούρια. Εγώ είμαι 33.5 με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Έχω κάνει διέγερση μια φορά με γκοναλ 250 η δόση και έβγαλα 4 ωάρια. Τα 2 σταμάτησαν να αναπτύσσονται, κ πήγαμε για ωοληψια για τα 2. Δυστυχώς το ένα ήταν κυστικό δεν είχε ωάριο μέσα και το άλλο ήταν πολύ μικρό και δεν τα κατάφερα. Τώρα μου είπε μόνο με φυσικό κύκλο ο γιατρός μου. Δεν κάνω εξωσωματική, προσπαθώ για κατάψυξη ωαρίων διότι δεν έχω σχέση και ανακάλυψα το πρόβλημα μου λόγω ασταθών περιόδων. Η αμη μου είναι τέρμα χαμηλή. Υπάρχει κάποια κοπέλα με χαμηλή αμη που να τα έχει καταφέρει; 

Λυπάμαι κορίτσι μου. Έχω μια φίλη που είναι σε παρόμοια θέση με εσένα, με ΠΩΑ και χωρίς ανταπόκριση στα φάρμακα διέγερσης, κατάφερε όμως κάποια στιγμή με φυσικό κύκλο να καταψύξει ένα ωάριο. Θέλει υπομονή βέβαια και παρακολούθηση κάθε μήνα, πότε θα σας κάτσει κάποιο καλό ωάριο. Πόσο χαμηλή είναι δηλαδή η ΑΜΗ σου? Ο γιατρός σου προφανώς για να σου πρότεινε να πάτε με φυσικούς κύκλους, θα θεωρεί ότι υπάρχει ελπίδα. Ευχομαι καλή τύχη και να βρείτε σύντομα μερικά καλά ωάρια! 

πρίν από 38 λεπτά , Makelen είπε:

Καλημερα κοριτσια μου..! Επιτέλους αδιαθετησα!! Η ωρα της ετ φτανει κ ειμαι ενθουσιασμενη! Αν σηκωνε κ ο γιατρος το τηλ καλα θα ηταν! Χαχ

Αχχχχχ... Έχασε η κόρη σου την ευκαιρία να πάρει το υπέροχο όνομα μου!! :-D Χαίρομαι που ανακουφίστηκες! Καλή αρχή λοιπόν, με το καλό η ετ σου, με τύχη και να πάνε όλα καλά! Ε, θα σε πάρει πίσω ο γιατρός σου, δεν μπορεί...!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , happiness79 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Για το βελονισμό έχω καταλάβει ότι υπάρχουν διαφορετικών ειδών προσεγγίσεις πάντως και αρκετές επιλογές σημείων για τις βελόνες και εξαρτάται από τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο βελονιστής σου. Ο δικός μου είναι εξειδικευμένος σε θέματα αναπαραγωγής, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο δικός σου δεν ξέρει τι κάνει. Δηλαδή όταν λες ότι δεν είχες καμία απολύτως ανταπόκριση, εννοείς ότι δεν σου πήρε κανένα ωάριο? Μπορούσε πάντως να σου δώσει και μεγαλύτερη δόση από 150. Στην πορεία που έκανες τη θεραπεία και σε παρακολουθούσε με υπερήχους, δε σου αύξησε καθόλου τη δόση, μήπως ανταποκριθείς καλύτερα? Διαβάζω ότι έχεις ΠΩΑ. Η ΑΜΗ σου πόση είναι? Ο γιατρός σου πώς προτείνει να συνεχίσετε? 

 

Έχω ΑΜΗ 0,2 PMOL , πιο κάτω δεν γίνεται δλδ. Ο γιατρός μου είναι ο Πάντος, ο οποίος εφόσον είδε ότι εφόσον  έχω συλλήψεις/εμφυτεύσεις αλλά και καλό σπέρμα (με σπερμοδιάγραμμα από απλό μικροβιολογικό εργαστήριο και όχι εξειδικευμένο) μου πρότεινε ήπια διέγερση για επαφές, όχι ωοληψία. Όχι δεν μου πρότεινε να αλλάξω την δόση στην πορεία. Τώρα ακόμα διανύω τον ΄κύκλο της διέγερσης οπότε περιμένουμε να δούμε εάν θα μεγαλώσει κάτι. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω στην συνέχεια. Όταν λέω ότι δεν είχα ανταπόκριση εννοώ ότι δεν μεγάλωσε ούτε 1 ωοθηλάκιο.  Ούτε 1. Καμιά φορά εκεί που κοιμάμαι ξυπνάω και σκέφτομαι πως μου συμβαίνει αυτό το πράγμα , πως μου ξέφυγε και δεν το κατάλαβα νωρίτερα, νιώθω τύψεις. Είμαι σχεδόν 37 ετών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , happiness79 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Για το βελονισμό έχω καταλάβει ότι υπάρχουν διαφορετικών ειδών προσεγγίσεις πάντως και αρκετές επιλογές σημείων για τις βελόνες και εξαρτάται από τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο βελονιστής σου. Ο δικός μου είναι εξειδικευμένος σε θέματα αναπαραγωγής, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο δικός σου δεν ξέρει τι κάνει. Δηλαδή όταν λες ότι δεν είχες καμία απολύτως ανταπόκριση, εννοείς ότι δεν σου πήρε κανένα ωάριο? Μπορούσε πάντως να σου δώσει και μεγαλύτερη δόση από 150. Στην πορεία που έκανες τη θεραπεία και σε παρακολουθούσε με υπερήχους, δε σου αύξησε καθόλου τη δόση, μήπως ανταποκριθείς καλύτερα? Διαβάζω ότι έχεις ΠΩΑ. Η ΑΜΗ σου πόση είναι? Ο γιατρός σου πώς προτείνει να συνεχίσετε? 

Καλημέρα! Αυτό που περιγράφεις το έπαθα κι εγώ στην επιστροφή από την καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης και όχι τόσο στιγμιαία όσο το περιγράφεις εσύ. Με έπιασε ζαλάδα και μου είχαν κοπεί τα πόδια για αρκετή ώρα, σα να είχα πάθει υπόταση ένα πράγμα. 

Εννοείται... Φάρμακα εξωσωματικής και νεύρα πάνε πακέτο!! Ούτε εγώ θυμάμαι πάντως να μου είχαν κάνει κάτι ιδιαίτερο οι Arvekap, τις έπαιρνα βέβαια μαζί με τα Pregoveris για διέγερση, οπότε οι παρενέργειες ήταν ανακατεμένες... 

Λυπάμαι κορίτσι μου. Έχω μια φίλη που είναι σε παρόμοια θέση με εσένα, με ΠΩΑ και χωρίς ανταπόκριση στα φάρμακα διέγερσης, κατάφερε όμως κάποια στιγμή με φυσικό κύκλο να καταψύξει ένα ωάριο. Θέλει υπομονή βέβαια και παρακολούθηση κάθε μήνα, πότε θα σας κάτσει κάποιο καλό ωάριο. Πόσο χαμηλή είναι δηλαδή η ΑΜΗ σου? Ο γιατρός σου προφανώς για να σου πρότεινε να πάτε με φυσικούς κύκλους, θα θεωρεί ότι υπάρχει ελπίδα. Ευχομαι καλή τύχη και να βρείτε σύντομα μερικά καλά ωάρια! 

Αχχχχχ... Έχασε η κόρη σου την ευκαιρία να πάρει το υπέροχο όνομα μου!! :-D Χαίρομαι που ανακουφίστηκες! Καλή αρχή λοιπόν, με το καλό η ετ σου, με τύχη και να πάνε όλα καλά! Ε, θα σε πάρει πίσω ο γιατρός σου, δεν μπορεί...!! 

 

πρίν από 53 λεπτά , happiness79 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Για το βελονισμό έχω καταλάβει ότι υπάρχουν διαφορετικών ειδών προσεγγίσεις πάντως και αρκετές επιλογές σημείων για τις βελόνες και εξαρτάται από τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο βελονιστής σου. Ο δικός μου είναι εξειδικευμένος σε θέματα αναπαραγωγής, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο δικός σου δεν ξέρει τι κάνει. Δηλαδή όταν λες ότι δεν είχες καμία απολύτως ανταπόκριση, εννοείς ότι δεν σου πήρε κανένα ωάριο? Μπορούσε πάντως να σου δώσει και μεγαλύτερη δόση από 150. Στην πορεία που έκανες τη θεραπεία και σε παρακολουθούσε με υπερήχους, δε σου αύξησε καθόλου τη δόση, μήπως ανταποκριθείς καλύτερα? Διαβάζω ότι έχεις ΠΩΑ. Η ΑΜΗ σου πόση είναι? Ο γιατρός σου πώς προτείνει να συνεχίσετε? 

Καλημέρα! Αυτό που περιγράφεις το έπαθα κι εγώ στην επιστροφή από την καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης και όχι τόσο στιγμιαία όσο το περιγράφεις εσύ. Με έπιασε ζαλάδα και μου είχαν κοπεί τα πόδια για αρκετή ώρα, σα να είχα πάθει υπόταση ένα πράγμα. 

Εννοείται... Φάρμακα εξωσωματικής και νεύρα πάνε πακέτο!! Ούτε εγώ θυμάμαι πάντως να μου είχαν κάνει κάτι ιδιαίτερο οι Arvekap, τις έπαιρνα βέβαια μαζί με τα Pregoveris για διέγερση, οπότε οι παρενέργειες ήταν ανακατεμένες... 

Λυπάμαι κορίτσι μου. Έχω μια φίλη που είναι σε παρόμοια θέση με εσένα, με ΠΩΑ και χωρίς ανταπόκριση στα φάρμακα διέγερσης, κατάφερε όμως κάποια στιγμή με φυσικό κύκλο να καταψύξει ένα ωάριο. Θέλει υπομονή βέβαια και παρακολούθηση κάθε μήνα, πότε θα σας κάτσει κάποιο καλό ωάριο. Πόσο χαμηλή είναι δηλαδή η ΑΜΗ σου? Ο γιατρός σου προφανώς για να σου πρότεινε να πάτε με φυσικούς κύκλους, θα θεωρεί ότι υπάρχει ελπίδα. Ευχομαι καλή τύχη και να βρείτε σύντομα μερικά καλά ωάρια! 

Αχχχχχ... Έχασε η κόρη σου την ευκαιρία να πάρει το υπέροχο όνομα μου!! :-D Χαίρομαι που ανακουφίστηκες! Καλή αρχή λοιπόν, με το καλό η ετ σου, με τύχη και να πάνε όλα καλά! Ε, θα σε πάρει πίσω ο γιατρός σου, δεν μπορεί...!! 

Εφαγα του σκασμού κι συνηλθα χαχαχα!!! Οσον αφορα τα νευρα τα εχουμε παντρευτεί 

 

πρίν από 53 λεπτά , happiness79 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Για το βελονισμό έχω καταλάβει ότι υπάρχουν διαφορετικών ειδών προσεγγίσεις πάντως και αρκετές επιλογές σημείων για τις βελόνες και εξαρτάται από τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο βελονιστής σου. Ο δικός μου είναι εξειδικευμένος σε θέματα αναπαραγωγής, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο δικός σου δεν ξέρει τι κάνει. Δηλαδή όταν λες ότι δεν είχες καμία απολύτως ανταπόκριση, εννοείς ότι δεν σου πήρε κανένα ωάριο? Μπορούσε πάντως να σου δώσει και μεγαλύτερη δόση από 150. Στην πορεία που έκανες τη θεραπεία και σε παρακολουθούσε με υπερήχους, δε σου αύξησε καθόλου τη δόση, μήπως ανταποκριθείς καλύτερα? Διαβάζω ότι έχεις ΠΩΑ. Η ΑΜΗ σου πόση είναι? Ο γιατρός σου πώς προτείνει να συνεχίσετε? 

Καλημέρα! Αυτό που περιγράφεις το έπαθα κι εγώ στην επιστροφή από την καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης και όχι τόσο στιγμιαία όσο το περιγράφεις εσύ. Με έπιασε ζαλάδα και μου είχαν κοπεί τα πόδια για αρκετή ώρα, σα να είχα πάθει υπόταση ένα πράγμα. 

Εννοείται... Φάρμακα εξωσωματικής και νεύρα πάνε πακέτο!! Ούτε εγώ θυμάμαι πάντως να μου είχαν κάνει κάτι ιδιαίτερο οι Arvekap, τις έπαιρνα βέβαια μαζί με τα Pregoveris για διέγερση, οπότε οι παρενέργειες ήταν ανακατεμένες... 

Λυπάμαι κορίτσι μου. Έχω μια φίλη που είναι σε παρόμοια θέση με εσένα, με ΠΩΑ και χωρίς ανταπόκριση στα φάρμακα διέγερσης, κατάφερε όμως κάποια στιγμή με φυσικό κύκλο να καταψύξει ένα ωάριο. Θέλει υπομονή βέβαια και παρακολούθηση κάθε μήνα, πότε θα σας κάτσει κάποιο καλό ωάριο. Πόσο χαμηλή είναι δηλαδή η ΑΜΗ σου? Ο γιατρός σου προφανώς για να σου πρότεινε να πάτε με φυσικούς κύκλους, θα θεωρεί ότι υπάρχει ελπίδα. Ευχομαι καλή τύχη και να βρείτε σύντομα μερικά καλά ωάρια! 

Αχχχχχ... Έχασε η κόρη σου την ευκαιρία να πάρει το υπέροχο όνομα μου!! :-D Χαίρομαι που ανακουφίστηκες! Καλή αρχή λοιπόν, με το καλό η ετ σου, με τύχη και να πάνε όλα καλά! Ε, θα σε πάρει πίσω ο γιατρός σου, δεν μπορεί...!! 

Χαχαχαχα εφαγα και συνηλθα οσον αφορα τα νευρα τα εζουμε παντρευτεί ..

1 hour ago, Makelen είπε:

Καλημερα κοριτσια μου..! Επιτέλους αδιαθετησα!! Η ωρα της ετ φτανει κ ειμαι ενθουσιασμενη! Αν σηκωνε κ ο γιατρος το τηλ καλα θα ηταν! Χαχ

Τελεια νεα… αρα μας βλεπω σχεδον κοντα εγω οπως το υπολογιζω κατα τα τελη απριλη αρχες μαη εσυ οπως το βλεπω ακριβως μετα το πασχα.. θα χουμε μερικες μερες διαφορα:wub: 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Angel* είπε:

Έχω ΑΜΗ 0,2 PMOL , πιο κάτω δεν γίνεται δλδ. Ο γιατρός μου είναι ο Πάντος, ο οποίος εφόσον είδε ότι εφόσον  έχω συλλήψεις/εμφυτεύσεις αλλά και καλό σπέρμα (με σπερμοδιάγραμμα από απλό μικροβιολογικό εργαστήριο και όχι εξειδικευμένο) μου πρότεινε ήπια διέγερση για επαφές, όχι ωοληψία. Όχι δεν μου πρότεινε να αλλάξω την δόση στην πορεία. Τώρα ακόμα διανύω τον ΄κύκλο της διέγερσης οπότε περιμένουμε να δούμε εάν θα μεγαλώσει κάτι. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω στην συνέχεια. Όταν λέω ότι δεν είχα ανταπόκριση εννοώ ότι δεν μεγάλωσε ούτε 1 ωοθηλάκιο.  Ούτε 1. Καμιά φορά εκεί που κοιμάμαι ξυπνάω και σκέφτομαι πως μου συμβαίνει αυτό το πράγμα , πως μου ξέφυγε και δεν το κατάλαβα νωρίτερα, νιώθω τύψεις. Είμαι σχεδόν 37 ετών.

Μα πώς θα μπορούσες να το καταλάβεις όμως? Δεν ευθύνεται εσύ για τίποτα. Είναι κρίμα και άδικο να φορτώνεσαι με ενοχές. Αυτό που λες για τον ύπνο το έχω κι εγώ, τα σκέφτομαι μέσα στον ύπνο μου και όνειρα και πραγματικότητα μπερδεύονται, δεν μπορώ να ησυχάσω. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angel* said:

Έχω ΑΜΗ 0,2 PMOL , πιο κάτω δεν γίνεται δλδ. Ο γιατρός μου είναι ο Πάντος, ο οποίος εφόσον είδε ότι εφόσον  έχω συλλήψεις/εμφυτεύσεις αλλά και καλό σπέρμα (με σπερμοδιάγραμμα από απλό μικροβιολογικό εργαστήριο και όχι εξειδικευμένο) μου πρότεινε ήπια διέγερση για επαφές, όχι ωοληψία. Όχι δεν μου πρότεινε να αλλάξω την δόση στην πορεία. Τώρα ακόμα διανύω τον ΄κύκλο της διέγερσης οπότε περιμένουμε να δούμε εάν θα μεγαλώσει κάτι. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω στην συνέχεια. Όταν λέω ότι δεν είχα ανταπόκριση εννοώ ότι δεν μεγάλωσε ούτε 1 ωοθηλάκιο.  Ούτε 1. Καμιά φορά εκεί που κοιμάμαι ξυπνάω και σκέφτομαι πως μου συμβαίνει αυτό το πράγμα , πως μου ξέφυγε και δεν το κατάλαβα νωρίτερα, νιώθω τύψεις. Είμαι σχεδόν 37 ετών.

Είσαι σίγουρη ότι είναι pmol και όχι ng/ml? Σε ρωτάω γιατί σε ng βγαίνει 0.028. Αν είναι έτσι, νομίζω είναι λογικό που δεν σου αύξησε την δοσολογία, μάλλον δεν θα άλλαζε κάτι. Έχω την εντύπωση όμως ότι με φυσικό θα τα πήγαινες καλύτερα, έχετε δοκιμάσει καθόλου φυσικούς?

Μην το σκέφτεσαι πάντως, πως θα μπορούσες να το καταλάβεις? Δεν νομίζω ότι υπάρχει κοπέλα εδώ μέσα που πίστευε ότι θα δυσκολευτεί τόσο πολύ πριν καν ξεκινήσει τις προσπάθειες. Πάντως το ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος είναι πάρα πολύ καλό. Να είσαι αισιόδοξη!


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Είσαι σίγουρη ότι είναι pmol και όχι ng/ml? Σε ρωτάω γιατί σε ng βγαίνει 0.028. Αν είναι έτσι, νομίζω είναι λογικό που δεν σου αύξησε την δοσολογία, μάλλον δεν θα άλλαζε κάτι. Έχω την εντύπωση όμως ότι με φυσικό θα τα πήγαινες καλύτερα, έχετε δοκιμάσει καθόλου φυσικούς?

Μην το σκέφτεσαι πάντως, πως θα μπορούσες να το καταλάβεις? Δεν νομίζω ότι υπάρχει κοπέλα εδώ μέσα που πίστευε ότι θα δυσκολευτεί τόσο πολύ πριν καν ξεκινήσει τις προσπάθειες. Πάντως το ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος είναι πάρα πολύ καλό. Να είσαι αισιόδοξη!

ναι είναι σε pmol, την έχω κάνει πάλι σε μικροβιολογικό συνοικιακό, αλλά πιστεύω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Σ ευχαριστώ που προσπαθείς να με ενθαρρύνεις.

 

πρίν από 22 λεπτά , happiness79 είπε:

Μα πώς θα μπορούσες να το καταλάβεις όμως? Δεν ευθύνεται εσύ για τίποτα. Είναι κρίμα και άδικο να φορτώνεσαι με ενοχές. Αυτό που λες για τον ύπνο το έχω κι εγώ, τα σκέφτομαι μέσα στον ύπνο μου και όνειρα και πραγματικότητα μπερδεύονται, δεν μπορώ να ησυχάσω. 

Την κόρη μου δεν κατάλαβα πως την συνέλαβα, πολύ εύκολα δλδ.  Αφού γέννησα, η περίοδος επανήλθε στο εξάμηνο και έκτοτε άστατη. Θήλασα για 3 χρόνια, όπου η περίοδος ερχόταν κατά μέσο όρο στις 40-45 μέρες ενώ πριν ήταν σταθερή. Όλοι μου έλεγαν ότι οφειλόταν στο θηλασμό, ενώ εγώ είχα μπει σε κλιμακτηριακές καταστάσεις , όπως είμαι και τώρα δλδ. Τρελάθηκα όταν το ανακάλυψα. Απλά λέω΄γι αυτό λέω θα μπορούσα να το εχω καταλάβει νωρίτερα , εάν η γιατρός μου με έβαζε να κάνω νωρίτερα εξετάσεις. Τώρα δεν έχει νόημα να τα σκέφτομαι όλα αυτά το ξέρω. Προσπαθώ να προχωρήσω, και ρεαλιστικά πιστεύω ότι οι πιθανότητες να τα καταφέρω είναι μηδαμινές. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. Ούτε εγω μπορώ να ησυχάσω, νιώθω ότι από την μια μέρα στην άλλη έχω γεράσει. Καταλαβαίνεις τι εννοώ, βιολογικά. Κι αυτό σε μια γυναίκα φέρνει προβλήματα , και ψυχικά και σωματικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Evagk88 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι καινούρια. Εγώ είμαι 33.5 με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Έχω κάνει διέγερση μια φορά με γκοναλ 250 η δόση και έβγαλα 4 ωάρια. Τα 2 σταμάτησαν να αναπτύσσονται, κ πήγαμε για ωοληψια για τα 2. Δυστυχώς το ένα ήταν κυστικό δεν είχε ωάριο μέσα και το άλλο ήταν πολύ μικρό και δεν τα κατάφερα. Τώρα μου είπε μόνο με φυσικό κύκλο ο γιατρός μου. Δεν κάνω εξωσωματική, προσπαθώ για κατάψυξη ωαρίων διότι δεν έχω σχέση και ανακάλυψα το πρόβλημα μου λόγω ασταθών περιόδων. Η αμη μου είναι τέρμα χαμηλή. Υπάρχει κάποια κοπέλα με χαμηλή αμη που να τα έχει καταφέρει; 

Γειά σου evagk θα το πω όπως μου το είπε ο γιατρός η χαμηλή αμη δεν είναι ένδειξη υπογονιμοτητας. Το απόθεμα σου δείχνει. Θα έχεις λίγα ωοθηλακια σε κάθε κύκλο όμως αν αυτά τα 2 ή τα 3 είναι καλά προχωράς. Τη ποιότητα την ορίζει η ηλικία κ εσυ δεν είσαι μεγάλη. Το θέμα με τη πωα είναι ότι παίρνει λίγο καιρό παραπάνω .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...