Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , kaposetsi είπε:

Φυσικά. Είμαι μετά από την Τρίτη μου αποβολή και έχω 4 αγγελάκια όπου είναι από τις 3 εξωσωματικές όπου έχω κάνει την πρώτη φορά ήταν δυδημα και η άλλες δυο φορές από ένα έκανα την πρώτη μου εξωσωματική το 2019 την δεύτερη το 2021 (άφησα ένα κενό λόγο ενός θέματος που υπήρχε και δεν το βρίσκαμε στην καρδιά μου όλα καλά και διορθώθηκε μετά από την δεύτερη εξωσωματική) και η Τρίτη εξωσωματική ήταν τώρα όπου δεν είχε καλή έκβαση και απέβαλα.  Έχω κάνει πολλές φορές υστεροσκοπιση σχεδόν κάθε 2 χρόνια κάνω γιατί βγάζω πολύποδες και μου είχαν βρει και υπια φλεγμονή όπου έκανα δυο φορές το πρωτόκολλο αντιβιώσεων από το στόμα και Τία δυο φορές ήταν πριν τις εμβρυομεταφορες το 19 και το 21 
Εχω κάνει δυο φορές διέγερση μια το 19 όπου είχα κατάψυξη 3ων ημερών όπου τα έβαλα το 19 και το 21 και ξανά έκανα άλλη μια τον Γενάρη όπου πήγε τέλεια μιας και είχαμε περισσότερα έμβρυα και βάλαμε βλαστοκυστες φρέσκες. Τώρα εξωσωματική κάνουμε λόγο αντρικού παράγοντα και λόγο ότι έχω σπω και έναν κύκλο ότι νάνε. Αυτά τα λίγα από εμένα 

Πονεμένη η ιστορία σου, λυπάμαι ειλικρινά για όσα έχεις περάσει... Εύχομαι μόνο χαρές από εδώ και πέρα! Το σπέρμα δε διορθώνεται με την κατάλληλη αγωγή? Έχετε δει κάποια βελτίωση μέσα σε αυτά τα χρόνια? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Έχεις περάσει πολλά κι εσύ κοπέλα μου. Λυπάμαι πολύ για τις αποβολές σου, πρέπει να ήταν πολύ σκληρό τόσες φορές να το έχεις περάσει αυτό. Απ'ότι καταλαβαίνω υπήρχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες στα εμβρυάκια και γι αυτό δεν τα κατάφερναν, έτσι δεν είναι? Έχετε σκεφτεί να προχωρήσετε σε προεμφυτευτικό έλεγχο? Σε ποιο κέντρο είσαι?

Ξέχασα να το γράψω όχι ήταν υγιέστατα μόνο το τελευταίο δεν στείλαμε γιατί είπαμε να γίνει μόνη τις η αποβολή δυο μέρες πριν πάω για αποξεση όποτε δεν στείλαμε κάτι για προεμφιτευτικο είπαμε να το δούμε τελευταίο γιατί είναι και η ηλικία μου σχετικά μικρή όπου δεν νομίζουν να υπάρχει κάτι αλλά θα το δούμε είμαι στο καινούργιο κέντρο 

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Πονεμένη η ιστορία σου, λυπάμαι ειλικρινά για όσα έχεις περάσει... Εύχομαι μόνο χαρές από εδώ και πέρα! Το σπέρμα δε διορθώνεται με την κατάλληλη αγωγή? Έχετε δει κάποια βελτίωση μέσα σε αυτά τα χρόνια? 

Πάμε με δανεικό είπαμε να μην παιδευτούμε γιατί δεν θα γινόταν και τίποτα τρομερό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kaposetsi said:

Ξέχασα να το γράψω όχι ήταν υγιέστατα μόνο το τελευταίο δεν στείλαμε γιατί είπαμε να γίνει μόνη τις η αποβολή δυο μέρες πριν πάω για αποξεση όποτε δεν στείλαμε κάτι 

Εγώ εννοούσα προεμφυτευτικό στα έμβρυα πριν την μεταφορά. Βέβαια το ότι εξετάστηκαν μετά τις αποβολές νομίζω είναι το ίδιο, ίσως και πιο έγκυρο. Οπότε τις σας λένε οι γιατροί? Έχεις πάει σε αιματολόγο, ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής κτλ? Στο τμήμα αποβολών του Έλενα? 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εγώ εννοούσα προεμφυτευτικό στα έμβρυα πριν την μεταφορά. Βέβαια το ότι εξετάστηκαν μετά τις αποβολές νομίζω είναι το ίδιο, ίσως και πιο έγκυρο. Οπότε τις σας λένε οι γιατροί? Έχεις πάει σε αιματολόγο, ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής κτλ? Στο τμήμα αποβολών του Έλενα? 

Όπως έγραψα και πιο πάνω (το συμπλήρωσα τώρα) προεμφιτευτικο είπαμε να το αφήσουμε τελευταίο λόγο ηλικίας δεν πιστεύουν οτι έχουν κάτι. Τώρα πήγα σε αιματολόγο και ενδοκρινολογικα είμαι φουλ ρυθμισμένη εδώ και κάποια χρόνια στο Έλενα δεν έχω πει γιατι πήγα σε αιματολόγο εξωτερικό και μου έδωσε εξετάσεις εκείνος.  

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kaposetsi said:

Όπως έγραψα και πιο πάνω (το συμπλήρωσα τώρα) προεμφιτευτικο είπαμε να το αφήσουμε τελευταίο λόγο ηλικίας δεν πιστεύουν οτι έχουν κάτι. Τώρα πήγα σε αιματολόγο και ενδοκρινολογικα είμαι φουλ ρυθμισμένη εδώ και κάποια χρόνια στο Έλενα δεν έχω πει γιατι πήγα σε αιματολόγο εξωτερικό και μου έδωσε εξετάσεις εκείνος.  

 Άρα τι θεωρούν ότι φταίει? Σας έχει πει κάποιος κάτι? Τι ηλικία έχεις κοπέλα μου?


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , kateriiina25 είπε:

 Άρα τι θεωρούν ότι φταίει? Σας έχει πει κάποιος κάτι? Τι ηλικία έχεις κοπέλα μου?

Περιμένω να δω τι θα πει ο αιματολόγος όταν δει τις εξετάσεις. Δεν μου έχουν πει κάτι μόνο μπορεί και άλλου που πήγα για γνώμη τα ίδια ου είπαν ότι μπορεί το σπω να φταίει να βγάζει ορμόνες όταν μένω αλλα κανείς δεν ξέρει ελπίζω να φανεί κάτι στις εξετάσεις του αιματολόγου μπορεί κιόλας να μην με καλύπτει και η αντυπικτικες λόγο του ιστορικού μου πρέπει να κάνω παραπάνω μονάδες μου είπε αλλα όταν τον ρώτησε αν μπορεί να φταίει αυτό είπε δεν μπορώ να πω με σιγουριά πήγα και σε άλλο γιατρό και σε εμβρυολογο τα ίδια είπαν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , kaposetsi είπε:

Πάμε με δανεικό είπαμε να μην παιδευτούμε γιατί δεν θα γινόταν και τίποτα τρομερό 

Δηλαδή οι αποτυχίες που είχες ήταν με δανεικό σπέρμα? Ή αποφασίσατε να πάτε με δανεικό από εδώ και πέρα? Συγνώμη, αλλά μπερδεύτηκα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Δηλαδή οι αποτυχίες που είχες ήταν με δανεικό σπέρμα? Ή αποφασίσατε να πάτε με δανεικό από εδώ και πέρα? Συγνώμη, αλλά μπερδεύτηκα.

Συγνώμη που σε μπέρδεψα. Όχι εξ αρχής πάμε με δότη αλλάξαμε μαι δότη μήπως έφταιγε εκείνος αλλά όχι 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kaposetsi said:

Περιμένω να δω τι θα πει ο αιματολόγος όταν δει τις εξετάσεις. Δεν μου έχουν πει κάτι μόνο μπορεί και άλλου που πήγα για γνώμη τα ίδια ου είπαν ότι μπορεί το σπω να φταίει να βγάζει ορμόνες όταν μένω αλλα κανείς δεν ξέρει ελπίζω να φανεί κάτι στις εξετάσεις του αιματολόγου μπορεί κιόλας να μην με καλύπτει και η αντυπικτικες λόγο του ιστορικού μου πρέπει να κάνω παραπάνω μονάδες μου είπε αλλα όταν τον ρώτησε αν μπορεί να φταίει αυτό είπε δεν μπορώ να πω με σιγουριά πήγα και σε άλλο γιατρό και σε εμβρυολογο τα ίδια είπαν

Μακάρι να βρεθεί κάτι. Δεν εννοώ μακάρι να έχεις κάτι απλώς να βρεθεί ο λόγος που μπορεί να γίνεται αυτό. Το θέμα με το ΣΠΩ γιατί μπορεί να φταίει αλήθεια; Σου εξήγησαν; Λόγω αντίστασης στην ινσουλίνη κτλ ή κάτι άλλο; Σε ρωτάω γιατί έχω κι εγώ σοβαρό θέμα με ΣΠΩ 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μακάρι να βρεθεί κάτι. Δεν εννοώ μακάρι να έχεις κάτι απλώς να βρεθεί ο λόγος που μπορεί να γίνεται αυτό. Το θέμα με το ΣΠΩ γιατί μπορεί να φταίει αλήθεια; Σου εξήγησαν; Λόγω αντίστασης στην ινσουλίνη κτλ ή κάτι άλλο; Σε ρωτάω γιατί έχω κι εγώ σοβαρό θέμα με ΣΠΩ 

Έχω αντίσταση στην Ινσουλινη αλλά όταν κάνω ετ ξεκινάω Ινσουλινη λόγο διαβήτη που ανακαληψα αλλά είναι ρυθμισμένο και αυτό. Μου είπαν ότι το σπω μπορεί να επιτιθετε στο έμβρυο με ορμόνες να σου πω δεν έχω καταλάβει το πως. Επερνα βιταμίνες για το σπω που από ότι κατάλαβα της ηρεμεί κάπως με τις ορμόνες αλλα δεν έχω ρωτήσει το πως και το τι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Σήμερα είναι η 11η μέρα του κύκλου μου. Την έκανα σε ιδιωτική κλινική στη Θεσσαλονίκη. Χθες πήγα για προεγχειρητικό έλεγχο και σήμερα έγινε η επέμβαση με μεθη. Μπήκα στο χειρουργείο στις 7μιση. Δεν ξέρω πόση ώρα κράτησε, αλλά ο γιατρός χθες μου είπε ότι η όλη διαδικασία θα κρατούσε σκάρτη μια ώρα. Πάντως ξύπνησα κατά τις 10 στο δωμάτιο. Με κράτησαν εκεί ως τη 1 μέχρι να συνέλθω και έφυγα. Δεν έχω καθόλου πόνο. Μόνο όταν με ξύπνησαν από την αναισθησία είχα λίγους πόνους περιόδου. 

Σ ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφορίες!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Γεια σου @Angel*! Ναι, βοηθάει στην αιμάτωση της περιοχής και χαλαρώνει και τα νεύρα! Τώρα είμαι στη φάση που κάνω ένα διάλειμμα εδώ και ένα μήνα, γιατί δεν έκανα ούτε ωοληψία ούτε ετ τώρα, οπότε ήθελα λίγο να "ξεκουράσω" την τσέπη μου! Έχω κάνει όμως πάρα πολλά σέσιονς, έκανα σκέψου μια φορά την εβδομάδα από το καλοκαίρι μέχρι πριν ένα μήνα. Μου είπε ότι ακριβώς επειδή έχουμε κάνει πάρα πολλές, ότι ο οργανισμός έχει μνήμη και μπορούμε να κάνουμε τώρα συντήρηση 1 φορά το μήνα. Εννοείται ότι έχω στο μυαλό μου πριν την επόμενη ετ να αυξήσω τη συχνότητα. Μου βάζει στα κουτεπιέ, στις γάμπες, κάτω από τα γόνατα, στην κοιλιά (εκτός από τις μέρες της περιόδου), κοντά στους αντίχειρες ή στους καρπούς (ανάλογα), στο "τρίτο μάτι" και στην κορυφή του κεφαλιού. Εσένα σου βάζει σε διαφορετικά σημεία? Και κάθε πότε κάνεις? Να σου πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ, με χαλαρώνει απίστευτα... 

Έλα ντε... Λογικό ακούγεται αυτό που λες. Πάντως αυτό μου είπε. Ίσως επειδή ήταν πιο light το scratching που μου έκανε τη 2η φορά σε σχέση με την 1η.

Καλημέρα @happiness79 και σε όλα τα κορίτσια! Κάνω βελονισμό περίπου μια φορά την εβδομάδα. Τα σημεία που μου βάζει είναι στο κότσι του ποδιού (στα μαλακά σημεία), στα γόνατα στο πλάι, κοντά στους αντίχειρες ή στους καρπούς  στην κορυφή του κεφαλιού και πολύ σπάνια στην κοιλιά. Σε ρώτησα γιατί δεν έχω ξανακάνει βελονισμό στο παρελθόν και δεν έχω ιδέα εάν η προσέγγιση του βελονιστή μου είναι "σωστή" ως προς το θέμα για το οποίο κάνω συνεδρίες. Μένω στην επαρχία και έχω την ανασφάλεια , καταλαβαίνεις. Και μένα μου αρέσει πολύ και πιστεύω πως με ηρεμεί. Τώρα εάν βοηθάει πραγματικά τι να πω δεν ξέρω. Θέλω να πιστεύω πως ναι. Εγώ έχω ΠΩΑ. Γενικά έχω πελαγοδρομήσει μετά την τελευταία προσπάθεια στην οποία έκανα puregon 150 αλλά δεν είχα καμία απολύτως ανταπόκριση. Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, να κάνει ωάρια να γονιμοποιούνται αλλά να μην πετυχαίνει μια εξωσωματική ή να μην κάνεις καθόλου και να μην μπορείς καν να δοκιμάσεις. Προς το παρόν κάνω ότι μπορώ από τα ΄πέριξ. Δλδ βελονισμό, διατροφή (προσπαθώ), βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα έκανα την υστεροσκοπηση. Όλα πήγαν πολύ καλά και βγήκε καθαρή. Πήρε και βιοψία βέβαια, γιατί του το είχα ζητήσει για να είμαστε σίγουροι. 

Σκεφτόμαστε με το σύζυγό να δοκιμάσουμε μια σπερματεγχυση πριν πάμε σε εξωσωματική. Ξέρει κάποια ποια είναι η διαδικασία που ακολουθούμε? Από δευτέρα θα τηλεφωνήσω βεβαια στο γυναικολόγο μου για να το συζητήσουμε. Πόσο γρήγορα μπορεί να προγραμματιστεί? Αυτή τη στιγμή είμαι στα μισά του κύκλου. Προλαβαίνω τον επόμενο?

Καλημέρα και από εμένα!

Καναμε σπερματέγχυση εμείς την προηγούμενη εβδομάδα. Ο γιατρός μου το ήθελε γιατί έχουμε μόνο 3 μηνες που προσπαθούμε κανονικά.

Ότι απορία έχεις μπορείς να με ρωτήσεις και αν ξέρω θα σου απαντήσω με μεγάλη χαρά. 
ο δικός σου γιατρός τι λέει; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kaposetsi είπε:

Φυσικά. Είμαι μετά από την Τρίτη μου αποβολή και έχω 4 αγγελάκια όπου είναι από τις 3 εξωσωματικές όπου έχω κάνει την πρώτη φορά ήταν δυδημα και η άλλες δυο φορές από ένα έκανα την πρώτη μου εξωσωματική το 2019 την δεύτερη το 2021 (άφησα ένα κενό λόγο ενός θέματος που υπήρχε και δεν το βρίσκαμε στην καρδιά μου όλα καλά και διορθώθηκε μετά από την δεύτερη εξωσωματική) και η Τρίτη εξωσωματική ήταν τώρα όπου δεν είχε καλή έκβαση και απέβαλα.  Έχω κάνει πολλές φορές υστεροσκοπιση σχεδόν κάθε 2 χρόνια κάνω γιατί βγάζω πολύποδες και μου είχαν βρει και υπια φλεγμονή όπου έκανα δυο φορές το πρωτόκολλο αντιβιώσεων από το στόμα και Τία δυο φορές ήταν πριν τις εμβρυομεταφορες το 19 και το 21 
Εχω κάνει δυο φορές διέγερση μια το 19 όπου είχα κατάψυξη 3ων ημερών όπου τα έβαλα το 19 και το 21 και ξανά έκανα άλλη μια τον Γενάρη όπου πήγε τέλεια μιας και είχαμε περισσότερα έμβρυα και βάλαμε βλαστοκυστες φρέσκες. Τώρα εξωσωματική κάνουμε λόγο αντρικού παράγοντα και λόγο ότι έχω σπω και έναν κύκλο ότι νάνε. Αυτά τα λίγα από εμένα 

Καλημέρα κι από μένα. Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά. Πόσο χρονών είσαι; Όλες τις προσπάθειες τις έκανες στο ίδιο κέντρο με τον ίδιο γιατρό και εργαστήριο; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ. Αν είναι Αθήνα αυτός που λες εννοείται θα παμε εκεί. 

Εννοειται οτι ειναι Αθηνα.Αθηνα δεν εισαι κι εσυ;Σε αυτου του τυπου τα εργαστηρια εχουν πιο αυστηρα κριτηρια οποτε δε θα δεις τιμες τυπου 43% σε μορφολογια

10 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Στο IVF Athens Center έχω κάνει κρυο συντήρηση ωαριων πριν 5 χρόνια. Είναι εξαιρετικοί όλοι τους εκεί κ ο γιατρός Αθανασίου κ οι εμβρυολογοι. 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα. 

 Πώς και δεν προχώρησες εκεί σε εξωσωματική?

9 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Αγορασα τα CoQ10. Θα αρχίσουμε να παιρνουμε κ οι δυο μας. Πόσα παίρνει την ημέρα ο άντρας? ((Ήδη έχει αρχίσει να γκρινιαζει: γιατί? δεν είναι το σπέρμα μου καλο? Που όλοι οι γιατροί είπαν είναι μια χαρά??? )) Αντε να τον πεισεις τώρα που πήραν τα μυαλά του αέρα ότι θέλουμε κ κατακερματισμούς, αντιοξειδωτικό στρες κτλ

Αχ αυτοι οι αντρες!Ουτως ή αλλως πες του βιταμινουλες ειναι!Ποια Q10 πηρες;Ο ανδρολογος προτεινε της olympian labs 2/ημερα με τα γευματα.Εγω επειδη του εδινα κ αλλα αντιοξειδωτικα,του εδινα μια Q10 οπως γραφει στις οδηγιες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...