Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Σας ευχαριστώ όλες!!! Έχω επαναληπτική την Τετάρτη. Σε αυτή την εμβρυομεταφορα το έντονο σύμπτωμα που είχα από τα μισά και μετά... και ακόμα το έχω.. είναι η δυσπεψια. Ότι τρώω το νιώθω σα να έφαγα μισο αρνί. Και τώρα έχουν ξεκινήσει και πονακια χαμηλά...τίποτα άλλο. Ουτε στήθος πρησμενο, ούτε καφέ σαν την προηγούμενη έμβρυομεταφορα που η χοριακη ανέβηκε ελάχιστα και έπεσε ούτε σαν άλλες εμβρυομεταφορες που είχα δεκατα. Και έχασα στην εμβρυομεταφορα και 1,8 σε κιλά...ότι πήρα από την κορτιζόνη στην προετοιμασία πριν την εμβρυομεταφορα το έχασα κατά την εμβρυομεταφορα γιατί λόγω της δυσπεψιας δε μπορούσα να φάω πολύ. Εσύ πως νιώθεις λογω αναμονης? Ευτυχώς είσαι εξωτερικό και Παρασκευή έχει μικροβιολογικα ανοιχτά. Ελλάδα ολα κλείνουν αύριο, Τετάρτη ξανά. 

      Σε ευχαριστώ πολύ! 🥰

       

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

22 minutes ago, Αννέτα said:

Μου είπε ότι ο συνδυασμός των τιμών, δείχνει ότι δεν υπάρχει παθολογικό πρόβλημα και θεωρεί υπερβολή την καμπύλη ζαχάρου

Ο γιατρός μου θεωρεί ότι εφόσον το νηστείας είναι καλό και ο μέσος όρος του τελευταίου τριμήνου, που είναι η γλυκοζυλιωμένη, επίσης καλή, δε γίνεται να έχω θέμα.

Εσύ έχεις καλή γλυκοζυλιωμένη; Σου συνέστησαν glucofage;

Δυστυχώς δεν έχω στα χέρια μου ακόμα τιμή της γλυκοζυλιωμένης. Την έχω κάνει στο Έλενα πριν λίγο καιρό αλλά δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα ακόμα. Ωστόσο παίρνω όμως glucophage. Το πρότεινε 1 στους 3 ενδοκρινολόγους. Ενώ δεν το έπαιρνα αρχικά, αποφάσισα τώρα να το δοκιμάσω και αυτό. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Penaki είπε:

Αυτό που σου πρότεινε δεν το έχω ακούσει παλι αλλά τώρα που το ακουω μου φαίνεται ιδανικό! Θα έχεις προλαβει να ηρεμήσεις σωματικά σε αυτό το διάστημα! Εγώ από την άλλη επειδή θα κάνω προεμφυτευτικο στο εξωτερικό κιόλας αναγκαστικά μέχρι τα αποτελέσματα θα περάσει σίγουρα μήνας. Είμαι 34 κ είχα περυσι 3 βιοχημικές αποβολές κ έκανα την εξέταση καρυοτυπου από την 1η κιόλας αποβολή κ έχω σπάνιο θέμα με τα χρωμοσώματα. Οποτε ευελπιστώ να βρεθεί τουλάχιστον ένα εμβρυακι να μην έχει αυτό το ξεχωριστό dna μου . Οπότε αφου σου αυξάνει κ τη δόση σίγουρα την Τρίτη θα υπαρξει ένας καλός αριθμός ωαρίων. Εσύ έχεις εντοπίσει κάποιο θέμα κ προχωρησατε σε εξωσωματική? 

Σίγουρα θα υπάρχουν και καλά εμβρυα, έχεις πολλά ωάρια! Εμείς προσπαθούμε 1,5 χρονο αλλα δεν έμεινα έγκυος ποτε . Ελαφρά χαμηλή κινητικότητα και μορφολογία έχει το σπέρμα,  αλλά χωρίς να είναι απαγορευτικό για φυσική συλληψη μας είπαν.  Απλα εγώ είμαι σχεδόν 39 και αγχώνομαι χρονικά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kate92 είπε:

Ευχαριστώ πολύ καλή μου! Έχω ελάχιστο αιματακι, αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό.

Καλωσηρθες!! Εννοείται είσαι ευπρόσδεκτη από όλες μας!!

Να είσαι καλά!

Εμείς προσπαθούμε ενάμιση χρόνο και τίποτα! Όλες οι εξετάσεις καθαρές. Στο σπέρμα είχαμε φυσιολογικές μορφές 3% που με βιταμίνες έγιναν 7%. Πορευόμαστε προς εξωσωματική και μαζεύω χαρτιά για επιτροπή. Αυτό τοηνα έκανα την υστεροσκοπηση και έλεγα αν μπορώ τον επόμενο να δοκιμάσω μια σπερματεγχυση μπαααας και. Τώρα είμαι στην ωορρηξία αυτού του κύκλου σχεδόν. Προλαβαίνω να το οργανώσω μέχρι τον επόμενο? Από δευτέρα θα ρωτήσω το γυναικολόγο μου αν γίνεται. Τι φάρμακα δίνουν συνήθως κ πότε τα ξεκινάω? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Καλησπέρα.

αν είσαι τώρα σε ωορρηξία θα πας για τον επόμενο μήνα. 
Εγώ έκανα χωρίς φάρμακα, μόνο με παρακολούθηση της ο ωορρηξίας και την ένεση για να γίνει η ωορρηξία, όποτε σε αυτην την περίπτωση πας μόνο το ωάριο του μήνα.. 
μπορεις όμως και με ήπια φάρμακα, με τα οποία θα κάνεις περισσότερα από ένα ωάρια για μεγαλύτερες πιθανότητες. Ο γιατρός δεν ήθελε όμως γιατί αν δεν πετύχει δεν μπορείς να πας για εξωσωματική κατευθείαν, πρέπει να περιμένεις λίγο πριν ξεκινήσεις τη διέγερση. 
Καλό σπερμα θέλει αν έχω καταλάβει σωστά, που το έχετε, όποτε γιατί όχι, Αν έχεις και τα χρήματα μπορείς να δοκιμάσεις μερικές φορές. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Αννέτα είπε:

Μου είπε ότι ο συνδυασμός των τιμών, δείχνει ότι δεν υπάρχει παθολογικό πρόβλημα και θεωρεί υπερβολή την καμπύλη ζαχάρου

Ο γιατρός μου θεωρεί ότι εφόσον το νηστείας είναι καλό και ο μέσος όρος του τελευταίου τριμήνου, που είναι η γλυκοζυλιωμένη, επίσης καλή, δε γίνεται να έχω θέμα.

Εσύ έχεις καλή γλυκοζυλιωμένη; Σου συνέστησαν glucofage;

Και εμενα το νηστειας ηταν καλό και ειχα κ γλυκοζυλιωμενη 4,5 αλλα ηθελε να κανω κ καμπυλη κ οχι μονο σακχαρου ,αλλα επιπλεον κ καμπυλη ινσουλινης οπως κ ολο το πακετο του θυροειδη κ υπερηχο.(οκ ασχετο).ειναι καλό να γινονται.εχουμε δει περιπτωσεις με καλες τιμες ωστε να κρύβεται η αιτια αποβολων ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αννέτα είπε:

Μου είπε ότι ο συνδυασμός των τιμών, δείχνει ότι δεν υπάρχει παθολογικό πρόβλημα και θεωρεί υπερβολή την καμπύλη ζαχάρου

Ο γιατρός μου θεωρεί ότι εφόσον το νηστείας είναι καλό και ο μέσος όρος του τελευταίου τριμήνου, που είναι η γλυκοζυλιωμένη, επίσης καλή, δε γίνεται να έχω θέμα.

Εσύ έχεις καλή γλυκοζυλιωμένη; Σου συνέστησαν glucofage;

Κορίτσι μου δεν κατέχω τα συγκεκριμένα θέματα καλά για να σε συμβουλέψω. Αλλά μου φαίνεται άσχημο να είναι τόσο κάθετος ο γιατρός και να δηλώνει μάλιστα σίγουρος. Τοοοσες εξετάσεις κάνουμε, τοοοοσα φάρμακα παίρνουμε και κοιτάμε να ρυθμίσουμε ακόμα και το παραμικρό και να μην αφήσουμε τίποτα στην τυχη. Γιατί να μην το κάνεις για να είσαι σίγουρη και να μην το έχεις στο μυαλό σου?

πρίν από 31 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλησπέρα.

αν είσαι τώρα σε ωορρηξία θα πας για τον επόμενο μήνα. 
Εγώ έκανα χωρίς φάρμακα, μόνο με παρακολούθηση της ο ωορρηξίας και την ένεση για να γίνει η ωορρηξία, όποτε σε αυτην την περίπτωση πας μόνο το ωάριο του μήνα.. 
μπορεις όμως και με ήπια φάρμακα, με τα οποία θα κάνεις περισσότερα από ένα ωάρια για μεγαλύτερες πιθανότητες. Ο γιατρός δεν ήθελε όμως γιατί αν δεν πετύχει δεν μπορείς να πας για εξωσωματική κατευθείαν, πρέπει να περιμένεις λίγο πριν ξεκινήσεις τη διέγερση. 
Καλό σπερμα θέλει αν έχω καταλάβει σωστά, που το έχετε, όποτε γιατί όχι, Αν έχεις και τα χρήματα μπορείς να δοκιμάσεις μερικές φορές. 

Ευχαριστώ πολύ! Δε γνώριζα ότι μετά πρέπει να περιμένεις για διέγερση. Να είσαι καλά! Ξέχασα να αναφέρω ότι ο κατακερματισμός μας είναι 27% και ένας απ' τους γυναικολόγους που έχουν δει τις εξετάσεις μας είπε πως δε θα βοηθήσει σε περίπτωση σπερματεγχυσης. Δεν το πολυκαταλαβα αυτό. 

Έχω μια ακόμα απορία. Διαβάζω ότι  όλες κάνετε οβιτρελ βράδυ και το μεθεπόμενο πρωί (36 ώρες μετά) πάτε για σπερματεγχυση η ωοληψια. Θα μπορούσε η οβιτρελ να γίνει πρωινή ώρα, ώστε να είναι έτοιμο το ωάριο απόγευμα? Συγγνώμη αν λέω βλακεία, αλλά θα βόλευε πολύ περισσότερο με τη δουλειά.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Kate92 είπε:

Κορίτσι μου δεν κατέχω τα συγκεκριμένα θέματα καλά για να σε συμβουλέψω. Αλλά μου φαίνεται άσχημο να είναι τόσο κάθετος ο γιατρός και να δηλώνει μάλιστα σίγουρος. Τοοοσες εξετάσεις κάνουμε, τοοοοσα φάρμακα παίρνουμε και κοιτάμε να ρυθμίσουμε ακόμα και το παραμικρό και να μην αφήσουμε τίποτα στην τυχη. Γιατί να μην το κάνεις για να είσαι σίγουρη και να μην το έχεις στο μυαλό σου?

Ευχαριστώ πολύ! Δε γνώριζα ότι μετά πρέπει να περιμένεις για διέγερση. Να είσαι καλά! Ξέχασα να αναφέρω ότι ο κατακερματισμός μας είναι 27% και ένας απ' τους γυναικολόγους που έχουν δει τις εξετάσεις μας είπε πως δε θα βοηθήσει σε περίπτωση σπερματεγχυσης. Δεν το πολυκαταλαβα αυτό. 

Έχω μια ακόμα απορία. Διαβάζω ότι  όλες κάνετε οβιτρελ βράδυ και το μεθεπόμενο πρωί (36 ώρες μετά) πάτε για σπερματεγχυση η ωοληψια. Θα μπορούσε η οβιτρελ να γίνει πρωινή ώρα, ώστε να είναι έτοιμο το ωάριο απόγευμα? Συγγνώμη αν λέω βλακεία, αλλά θα βόλευε πολύ περισσότερο με τη δουλειά.

 

Θα ηταν καλυτερο να ηταν πιο χαμηλος ο κατακερματισμος πχ 15 %. για σπερματεγυχγση θελουμε αριστο σπερμα 

Θα μπορουσε η οβιτρελ να γινει αν μπορει ο γιατρος να κανει ωοληψια απογευμα ή αν πατε για επαφες κ οχι για ωοληψια κ σας βολευει τοτε ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Nephele78 είπε:

Θα ηταν καλυτερο να ηταν πιο χαμηλος ο κατακερματισμος πχ 15 %. για σπερματεγυχγση θελουμε αριστο σπερμα 

Θα μπορουσε η οβιτρελ να γινει αν μπορει ο γιατρος να κανει ωοληψια απογευμα ή αν πατε για επαφες κ οχι για ωοληψια κ σας βολευει τοτε ..

Θεωρείς δηλαδή χάσιμο χρόνου μια σπερματεγχυση? Αν οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, φοβάμαι μην απογοητευτω και με επιβαρύνει περισσότερο ψυχολογικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Ακριβώς αυτό...Θα το ζητησω την επόμενη φορα ετσι απλα για να το εχω...

Βαλτε κ εμενα μεσα... Βέβαια αν ειναι καλες οι εξετάσεις τη Δευτέρα και προχωρήσουμε...Εγω αν πανε ολα καλα θα κανω πριν το Πάσχα εμβρυομεταφορα...Μακαρι να πανε ολα καλα για ολες...

καλησπερα εγω εχω κανει ηδη εμβρυομεταφορα και Τεταρτη παω για χοριακη...ΔΕΝ πειρνανε με τιποτα οι μερες..

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Καλησπέρα. Δευτέρα είναι να κάνω πρώτο υπέρηχο και εγώ μάλλον πριν το Πάσχα θα γίνει η εμβρυομεταφορα. Να ρωτήσω. Στον πρώτο υπέρηχο τι γίνεται τι βλέπουμε; και πως κινούμαστε μετά; 

Το ίδιο παθαίνεις; ή είναι ιδέα μου εμένα <_<

Στον υπερηχο βλεπουμε το παχος του ενδομητριου. Κι αναλογως το μεγεθος, κανονιζουμε κι αλλον υπερηχο αν χρειαζεται ή αν ειναι ετοιμο, ορίζουμε την ημερομηνια εμβρυομεταφορας. Και φυσικα αναλογως, κανονιζουμε τα φαρμακα που θα περνουνε απο εκει κ περα.. Καλη επιτυχια!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Makelen είπε:

Στον υπερηχο βλεπουμε το παχος του ενδομητριου. Κι αναλογως το μεγεθος, κανονιζουμε κι αλλον υπερηχο αν χρειαζεται ή αν ειναι ετοιμο, ορίζουμε την ημερομηνια εμβρυομεταφορας. Και φυσικα αναλογως, κανονιζουμε τα φαρμακα που θα περνουνε απο εκει κ περα.. Καλη επιτυχια!!

ναι ετσι ειναι εγω εκανα εμβρυομεταφορα 17η μερα του κυκλου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , Kate92 είπε:

Θεωρείς δηλαδή χάσιμο χρόνου μια σπερματεγχυση? Αν οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, φοβάμαι μην απογοητευτω και με επιβαρύνει περισσότερο ψυχολογικά.

Ειναι λίγακι παραπανω οι πιθανοτητες απο μια φυσιολογικη συλληψη..αν το σπερμα εχει θέμα δεν συνίσταται

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Kate92 είπε:

Θεωρείς δηλαδή χάσιμο χρόνου μια σπερματεγχυση? Αν οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, φοβάμαι μην απογοητευτω και με επιβαρύνει περισσότερο ψυχολογικά.

Καλησπερα κορίτσι μου!!Από προσωπική μου εμπειρία η σπερματεγχυση δεν έχει ιδιαίτερα μεγάλα ποσοστά επιτυχίας!!Θεωρώ ότι έχει τις ίδιες πιθανότητες με φυσιολογική συλληψη!!Εγώ έκανα 3 και ήμουν και 33 χρόνων με θεωρητικά πάντα καλό σπερμα!!!Και τα ωάρια μου την πρώτη φορά ήταν 2-3, τη δεύτερη πάλι κάπου εκεί και την τρίτη 6-7 ωάρια!!Και παρόλα αυτά καμία δεν πέτυχε!!!Εσύ θα κάνεις ότι θεωρείς καλύτερο για σένα αλλά καλό είναι να ξέρεις τα δεδομένα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ´Ισιδα είπε:

Σίγουρα θα υπάρχουν και καλά εμβρυα, έχεις πολλά ωάρια! Εμείς προσπαθούμε 1,5 χρονο αλλα δεν έμεινα έγκυος ποτε . Ελαφρά χαμηλή κινητικότητα και μορφολογία έχει το σπέρμα,  αλλά χωρίς να είναι απαγορευτικό για φυσική συλληψη μας είπαν.  Απλα εγώ είμαι σχεδόν 39 και αγχώνομαι χρονικά. 

Επιλέγοντας την εξωσωματική εφόσον δεν υπάρχει κάποιο θέμα ουσιαστικο, σίγουρα κερδίζεις χρόνο να πετυχεις αυτό που επιθυμεις πιο σύντομα νομίζω.Κ πάντα με καλή διάθεση να σκεφτόμαστε ότι ένα καλό ωάριο κ ενα καλό σπερματοζωάριο είναι αρκετα να μας χαρίσουν αυτό που επιθυμούμε!!! Καλή επιτυχία σου ευχομαι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , martha13 είπε:

καλησπερα εγω εχω κανει ηδη εμβρυομεταφορα και Τεταρτη παω για χοριακη...ΔΕΝ πειρνανε με τιποτα οι μερες..

Ωωωω τελεια!!! Καλα αποτελέσματα κοπέλα μου!!! Εύχομαι να έχεις μια μεγαλη χοριακη!!!!


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...