Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , KateDim είπε:

Και εμένα μου είχε προτείνει η γυναικολόγος μου συγκεκριμένο εμβρυολογο ο οποίος στο πρώτο ραντεβού που πήγαμε, μας πήρε 150 ευρώ και μας είπε πως συνεργάζεται με το κέντρο που είμαι τώρα. Αλλά έμαθα πως είναι εξωτερικός γιατρός οπότε φαντάζομαι πως παίρνει παραπάνω. Αλλά δεν αξίζει προσωπικά. 

Κι εμενα 100€ ειπε για να μας δει.Στο site του Μητερα αναφερεται το ονομα της στο εμβρυολογικο,και μου κανει εντυπωση που ζητανε επιπλεον λεφτα,μαλλον γιατι ισως οπως λες κι εσυ ειναι εξωτερικοι συνεργατες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , despina. είπε:

Στο Μητερα που ειναι ο δευτερος γιατρος που αλλαζω,δεν αναφερονται καθολου στον εμβρυολογο.Απλα ξερω οτι εχουν ενα καλο εμβρυολογικο.
Δεν εχω μιλησει ποτε με τον εμβρυολογο.
Δεν ξερω καν αν εχω τη δυνατοτητα να πω του γιατρου οτι θελω τον ταδε εμβρυολογο κι αν εχει νοημα κιολας να δωσω τα εξτρα λεφτα που ζηταει,εφοσον τα ιδια εργαλεια εχει μιας και ειναι στο ιδιο κεντρο.

Δεσποινακι δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως το ψάχνεις …. Αντί να πας σε εξωσωματικό στο μητέρα πχ 

κοιταζεις τη λύση με έναν απλό γυναικολόγο κ να βρεις κ εμβρυολογο; 
 
η με τον εξωσωματικό να βρεις κ έναν εξειδικευμένο εμβρυολογο ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , despina. είπε:

Κι εμενα 100€ ειπε για να μας δει.Στο site του Μητερα αναφερεται το ονομα της στο εμβρυολογικο,και μου κανει εντυπωση που ζητανε επιπλεον λεφτα,μαλλον γιατι ισως οπως λες κι εσυ ειναι εξωτερικοι συνεργατες.

Εάν επιτρέπεται, τώρα σε τι στάδιο βρίσκεστε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Iro 39 είπε:

Όχι δεν άλλαξα φάρμακα-γιατρο-κέντρο!Παω άλλη μια φορα στα ίδια.Βλαστοκυστες δεν πήραμε ποτε,βάλαμε τα 2 που ήταν αρίστης ποιότητας και το 3ο το περιμέναμε να γίνει βλαστοκύστη για κατάψυξη αλλά δεν προχώρησε!!!!Ο γιατρός μου επιμένει ότι οφείλεται στην κακή ΑΜΗ και στην ηλικία μου(39).Δεν ξέρω τι να πω;Αν δεν φοβόμουν τα φάρμακα τόσο πολύ θα το ξαναπροσπαθουσα,αλήθεια!Σε φυσικό κύκλο δεν είναι πολύ χρονοβόρο μέχρι να μαζέψεις ωάρια;Κι εγώ έτσι όπως πάω με αυτούς τους ρυθμούς.....

Γιατρό ούτε εγώ έχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια και δεν είμαι υπέρ των αλλαγών γιατρού/κέντρου, εκτός βέβαια και αν κλονίζεται η εμπιστοσύνη (τότε ναι, γιατί το θεωρώ βασικό). Αλλά μια διαφορετική φαρμακευτική προσέγγιση ίσως κάνει τη διαφορά (τουλάχιστον σε μένα λειτούργησε), αν φυσικά συμφωνεί και ο γιατρός σου. Ναι, κι εγώ το ίδιο θέμα με σένα έχω, την ΑΜΗ λόγω ηλικίας (40 όταν ξεκίνησα, 42 τώρα), αλλά πήρα βιταμίνες, βελτίωσα τη διατροφή, έπινα μεγάλες ποσότητες νερού και μηδέν αλκοόλ και είδα ότι σιγά σιγά έφτιαξε και η ποιότητα των ωαρίων. Στους φυσικούς κύκλους το αν είναι χρονοβόρο, εξαρτάται από πόσα θέλεις να μαζέψεις. Αν θέλεις δύο, συνήθως δύο φυσικοί κύκλοι αρκούν. Και στην περίπτωσή μου που ήταν δύσκολα τα πράγματα με τα φάρμακα διέγερσης, είχα πολύ καλή πορεία στους φυσικούς και προχωρούσαν σε βλαστοκύστες, εκτός από μόνο 1 φορά. Γι' αυτό τους συστήνω γενικά! Άσε που είναι και λιγότερο αγχωτικοί! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Θεσσαλονίκη!!! Τα δικαιολογητικά θα τα στείλουμε με κουριερ. Θα πάρουμε απάντηση απευθείας; 

Εγώ που είχα περάσει Αθήνα και με περίοδο covid τα πήγα εγώ και με εκοψαν αμέσως και μετά ξαναπέρασα και με πέρασαν. Δηλαδή στο λένε αμέσως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , silvy22 είπε:

Κορίτσι μου ποια φάρμακα σου έδωσαν 4 βλαστοκυστες ; Και γώ στις δυο διεγέρσεις δεν τα πήγα καλά 

Τα Pregoveris, σε συνδυασμό με Arvekap. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , silvy22 είπε:

Δεσποινακι δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως το ψάχνεις …. Αντί να πας σε εξωσωματικό στο μητέρα πχ 

κοιταζεις τη λύση με έναν απλό γυναικολόγο κ να βρεις κ εμβρυολογο; 
 
η με τον εξωσωματικό να βρεις κ έναν εξειδικευμένο εμβρυολογο ; 

Οχι,οχι με τον εξωσωματικο που ειμαι τωρα και στο κεντρο που ειμαι τωρα,δεν θα αλλαξω κατι!Απλα εχω ακουσει καλα λογια για μια εμβρυολογο εκει μεσα,την οποια πηρα(εχει ιστοσελιδα που εχει τα στοιχεια της για προσωπικο ραντεβου) και ειπε οτι μπορουμε να κλεισουμε μεσα στο Μητερα ραντεβου ολοι μαζι με το γυναικολογο.
Ζηταει βεβαια εξτρα χρηματα.Απλα δεν ξερω πώς δουλευει ολο αυτο σαν διαδικασια.
Νομιζα οτι το εμβρυολογικο ειναι μια ομαδα που ολοι μαζι αναλαμβανουν την εξωσωματικη εφοσον ειναι εκει μεσα.Οχι οτι μπορεις να πεις εγω θελω να με αναλαβει αυτος!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Αναλόγως τι θα αποφασίσει ο γιατρός σου κοπέλα μου. Είναι να κάνεις διέγερση ή σε φυσικό κύκλο? Συνήθως όταν σου παίρνουν πολλά ωάρια (από διέγερση) τα αφήνουν να φτάσουν σε βλαστοκύστες 5ης μέρας. Αν είναι λίγα όμως μπορεί να μην το ρισκάρει γιατί δεν καταφέρνουν όλα τα έμβρυα να φτάσουν σε βλαστοκύστες οπότε θα τα βάλετε 3η μέρα. 

Κορίτσι μου εύχομαι κι εγώ να μην είναι τίποτα κακό και όλα να πάνε τέλεια για σένα και το μωράκι σου. Καλή επιτυχία αύριο!

Λιγότερα νομίζω δεν γίνεται να δεις. Περισσότερα μόνο, γιατί κάποια μπορεί να μην φαινόντουσαν την πρώτη φορά. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με 

Ευχαριστω για την απαντηση σου κοριτσι μου! Ελπιζω να δω κατι καλο αυριο... εχω πολυ αγωνια!

Ποιος αριθμος ωοθυλακιων ομως θεωρειται φυσιολογικος για αυριο;? τι πρεπει να περιμενω δηλαδη;? (Θυμιζω οτι αυριο θα ειναι 6η μερα περιοδου.. και θα εχουν προηγηθει 4 δοσεις gonal των 225)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , KateDim είπε:

Εάν επιτρέπεται, τώρα σε τι στάδιο βρίσκεστε; 

Τον αλλο μηνα παμε για διεγερση.Ο αντρας μου εχει κακο σπερμα και μπορει  να προχωρησουμε σε βιοψια.Εχουμε μια βλαστοκυστη κακης ποιοτητας στην καταψυξη που μαλλον δε θα χρησιμοποιησουμε ή θα χρησιμοποιησουμε συμπληρωματικα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Iro 39 είπε:

Κοριτσια μόλις γύρισα κι εγώ από γιατρο.Εχω 5 ήδη μερες που έχω αρχίσει διέγερση με gonal 300.Στον σημερινό υπέρηχο δεν είδαμε τίποτα!!!!Η αλήθεια είναι πως και την πρώτη φορα άργησαν να πάρουν “εμπρός “!Ο γιατρός που είπε να μην το σκέφτομαι και να ξαναπάω Σάββατο για υπέρηχο πάλι και αιματολογικές (που δεν έκανα σήμερα).Υπαρχει καμία που αντιμετώπισε ίδιο θέμα αλλά είχε αίσιο τέλος η προσπάθεια;

Ειχα που ειχα αγχος για αυριο.. με αποτελειωσες! Χαχ Εχεις ξανακανει gonal και ειχαν εμφανιστει ωοθυλακθα νωριτερα;?

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Γιατρό ούτε εγώ έχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια και δεν είμαι υπέρ των αλλαγών γιατρού/κέντρου, εκτός βέβαια και αν κλονίζεται η εμπιστοσύνη (τότε ναι, γιατί το θεωρώ βασικό). Αλλά μια διαφορετική φαρμακευτική προσέγγιση ίσως κάνει τη διαφορά (τουλάχιστον σε μένα λειτούργησε), αν φυσικά συμφωνεί και ο γιατρός σου. Ναι, κι εγώ το ίδιο θέμα με σένα έχω, την ΑΜΗ λόγω ηλικίας (40 όταν ξεκίνησα, 42 τώρα), αλλά πήρα βιταμίνες, βελτίωσα τη διατροφή, έπινα μεγάλες ποσότητες νερού και μηδέν αλκοόλ και είδα ότι σιγά σιγά έφτιαξε και η ποιότητα των ωαρίων. Στους φυσικούς κύκλους το αν είναι χρονοβόρο, εξαρτάται από πόσα θέλεις να μαζέψεις. Αν θέλεις δύο, συνήθως δύο φυσικοί κύκλοι αρκούν. Και στην περίπτωσή μου που ήταν δύσκολα τα πράγματα με τα φάρμακα διέγερσης, είχα πολύ καλή πορεία στους φυσικούς και προχωρούσαν σε βλαστοκύστες, εκτός από μόνο 1 φορά. Γι' αυτό τους συστήνω γενικά! Άσε που είναι και λιγότερο αγχωτικοί! 

Εγώ θα την κάνω τώρα την χαζη ερώτηση!!!!Ποιος ορίζει το τι φάρμακα θα πάρουμε;Γιατί αν θυμάμαι καλά εμενα απλά μου τα έδωσαν στο φαρμακείο του εοπυ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , despina. είπε:

Οχι,οχι με τον εξωσωματικο που ειμαι τωρα και στο κεντρο που ειμαι τωρα,δεν θα αλλαξω κατι!Απλα εχω ακουσει καλα λογια για μια εμβρυολογο εκει μεσα,την οποια πηρα(εχει ιστοσελιδα που εχει τα στοιχεια της για προσωπικο ραντεβου) και ειπε οτι μπορουμε να κλεισουμε μεσα στο Μητερα ραντεβου ολοι μαζι με το γυναικολογο.
Ζηταει βεβαια εξτρα χρηματα.Απλα δεν ξερω πώς δουλευει ολο αυτο σαν διαδικασια.
Νομιζα οτι το εμβρυολογικο ειναι μια ομαδα που ολοι μαζι αναλαμβανουν την εξωσωματικη εφοσον ειναι εκει μεσα.Οχι οτι μπορεις να πεις εγω θελω να με αναλαβει αυτος!

Ναι κατάλαβα πως το λες , και γώ νόμιζα ότι είναι μια ομάδα και δεν μπορείς να κανείς κάτι παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Makelen είπε:

Ειχα που ειχα αγχος για αυριο.. με αποτελειωσες! Χαχ Εχεις ξανακανει gonal και ειχαν εμφανιστει ωοθυλακθα νωριτερα;?

Όχι μην αγχώνεσαι εσυ!Εγω είχα και την πρώτη φορα καθυστερημένη ανταπόκριση,χαμηλή αλλά είχα!Εσυ να είσαι χαλαρή και όλα θα πάνε καλά...ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά εξάλλου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , silvy22 είπε:

Ναι κατάλαβα πως το λες , και γώ νόμιζα ότι είναι μια ομάδα και δεν μπορείς να κανείς κάτι παραπάνω 

Αυτη τη συγκεκριμενη την ειχα εντοπισει και παλιοτερα κι εδω στο φορουμ που εχουν παει κοπελες,αλλα δεν εχω καταλαβει πώς λειτουργει!Αν ειναι δηλ εξωτερικος συνεργατης.
Ισως ειναι αρκετα χρησιμο να εχεις προσωπικη επαφη με τον εμβρυολογο,ομως επειδη ειναι πολυδαπανο στην ηδη ακριβη διαδικασια της εξωσωματικης και επειδη μας πιανει μια "μανια"να τα ψαχνουμε ολα,φοβαμαι μηπως ειναι υπερβολη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Iro 39 είπε:

Όχι μην αγχώνεσαι εσυ!Εγω είχα και την πρώτη φορα καθυστερημένη ανταπόκριση,χαμηλή αλλά είχα!Εσυ να είσαι χαλαρή και όλα θα πάνε καλά...ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά εξάλλου!

Σημερα ειναι η 4η μερα που θα κανω gonal, 225 μοναδες, και αυριο θα παω για υπερηχο. Δεν ξερω τι να περιμενωω! Εχω αγωνια κ αγχος. Κι αν δεν φαινεται τπτ τι κανουμε;? Απο τι εξαρταται αυτο;? Και αν δουμε ωοθυλακια.. πόσα ειναι ικανοποιητικος αριθμος γι αυτον τον πρωτο υπερηχο;?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...