Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Κοριτσια μόλις γύρισα κι εγώ από γιατρο.Εχω 5 ήδη μερες που έχω αρχίσει διέγερση με gonal 300.Στον σημερινό υπέρηχο δεν είδαμε τίποτα!!!!Η αλήθεια είναι πως και την πρώτη φορα άργησαν να πάρουν “εμπρός “!Ο γιατρός που είπε να μην το σκέφτομαι και να ξαναπάω Σάββατο για υπέρηχο πάλι και αιματολογικές (που δεν έκανα σήμερα).Υπαρχει καμία που αντιμετώπισε ίδιο θέμα αλλά είχε αίσιο τέλος η προσπάθεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Iro 39 είπε:

Κοριτσια μόλις γύρισα κι εγώ από γιατρο.Εχω 5 ήδη μερες που έχω αρχίσει διέγερση με gonal 300.Στον σημερινό υπέρηχο δεν είδαμε τίποτα!!!!Η αλήθεια είναι πως και την πρώτη φορα άργησαν να πάρουν “εμπρός “!Ο γιατρός που είπε να μην το σκέφτομαι και να ξαναπάω Σάββατο για υπέρηχο πάλι και αιματολογικές (που δεν έκανα σήμερα).Υπαρχει καμία που αντιμετώπισε ίδιο θέμα αλλά είχε αίσιο τέλος η προσπάθεια;

Όταν λες ότι και την πρώτη φορά άργησαν να πάρουν μπρος, τι εννοείς? Ότι είχες ανταπόκριση, αλλά με αργοπορία? Αν είναι έτσι μπορεί το σύστημά σου να έχει άλλους ρυθμούς απλά! Να κάνεις πιο αργά ωορρηξία και γι' αυτό να αργούν να φανούν τα αποτελέσματα. Την προηγούμενη φορά πώς τα είχες πάει? Αφού ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός, κάτι θα ξέρει! Όσο για τις αιματολογικές, λογικά θα είναι νωρίς για την περίπτωση σου, ώστε να δείξουν κάτι! Ελπίζω το Σάββατο να δείτε πολλά να προετοιμάζονται!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Όταν λες ότι και την πρώτη φορά άργησαν να πάρουν μπρος, τι εννοείς? Ότι είχες ανταπόκριση, αλλά με αργοπορία? Αν είναι έτσι μπορεί το σύστημά σου να έχει άλλους ρυθμούς απλά! Να κάνεις πιο αργά ωορρηξία και γι' αυτό να αργούν να φανούν τα αποτελέσματα. Την προηγούμενη φορά πώς τα είχες πάει? Αφού ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός, κάτι θα ξέρει! Όσο για τις αιματολογικές, λογικά θα είναι νωρίς για την περίπτωση σου, ώστε να δείξουν κάτι! Ελπίζω το Σάββατο να δείτε πολλά να προετοιμάζονται!! 

Ακριβώς αυτό!Αργησα να ανταποκριθώ,έγιναν 5 εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν τα 3!Μακαρι να είναι όπως τα λες γιατί είναι απογοητευτικό!Ασε που πήρα και περισσότερη αγωγή την πρώτη φορα...και δεν θέλω να ξαναμπώ σ’αυτη τη διαδικασία!Οπως και να χει σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια!Θα το ξαναρωτησω επειδη καμια δεν απαντησε...
Υπαρχει καποια που να το ψαξε περισσοτερο με τον εμβρυολογο?Γενικα πώς λειτουργει το κομματι με το εμβρυολογικο?
Συνεργαζεται ο καθε γιατρος με τον δικο του εμβρυολογο?Μου προτειναν μια εμβρυολογο στο Μητερα που ειμαι(Κοντογιαννη) η οποια ομως παιρνει επιπλεον εννοειται λεφτα απο αυτα που μου χει πει ο γιατρος.
Εχει καποιο νοημα να κλεισω ραντεβου μαζι της?Κι αφου ειναι ηδη στο Μητερα γιατι χρεωνει επιπλεον λεφτα?

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Pagotoula είπε:

@KateDim @silvy22 αθηνα ειμαι ναι. στον προηγουμενο γιατρο (βασ στο ιασω) υπηρχαν καποια πραγματα στην επικοινωνια και επαφη μεταξυ μας που δεν με καλυπταν.

Δεν έχουν ακουστεί τα καλύτερα απο άποψη χαρακτήρα πάντα , κλείσε κάποια ραντεβου να δεις κ άλλους γιατρούς και θα δεις τι σου Ταιριάζει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , silvy22 είπε:

Δεν έχουν ακουστεί τα καλύτερα απο άποψη χαρακτήρα πάντα , κλείσε κάποια ραντεβου να δεις κ άλλους γιατρούς και θα δεις τι σου Ταιριάζει 

ναι ακριβως. τη δουλεια του φαινεται να την γνωριζει πολυ καλα κ ειναι πολυ σιγουρος στις κινησεις του. αλλα απο θεμα χαρακτηρα ειναι πολυ κακοτροπος κι απομακρος. ειχαμε μηδαμινη επαφη. απο την μοναδα του ιασω παντως οφειλω να πω οτι εμεινα απολυτα ικανοποιημενη. αψογοι σε ολα. ευγενικοι. σωστοι. χωρις αναμονες. και εκπληκτικο εμβρυολογικο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Iro 39 είπε:

Ακριβώς αυτό!Αργησα να ανταποκριθώ,έγιναν 5 εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν τα 3!Μακαρι να είναι όπως τα λες γιατί είναι απογοητευτικό!Ασε που πήρα και περισσότερη αγωγή την πρώτη φορα...και δεν θέλω να ξαναμπώ σ’αυτη τη διαδικασία!Οπως και να χει σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση 

Αυτή τη φορά δοκιμάσατε διαφορετικό φάρμακο? Σε ρωτάω γιατί έχω δοκιμάσει διεγέρσεις με 4 διαφορετικά φάρμακα. Τις πρώτες 3 φορές παίρναμε μέχρι 3 ωάρια, που είτε ήταν 3ης μέρας (αποτέλεσμα 0), είτε δεν προχωρούσαν πάντα σε βλαστοκύστες (μια φορά τα χάσαμε όλα), όμως την τελευταία φορά καταφέραμε και πήραμε 9 (!!!), γονιμοποιήθηκαν 5, που οδήγησαν σε 4 καλές βλαστοκύστες! Και από την αρχή επέμενε ο γιατρός μου ότι είναι θέμα συνδυασμού, τι φάρμακο θα ταιριάξει στον οργανισμό μου, οπότε μου είχε πει ότι πάμε δοκιμάζοντας. Σκέψου ότι την τελευταία φορά ξεκίνησα διεγέρσεις με μαύρη καρδιά, βέβαιη ότι το κάνω άδικα, ευτυχώς όμως διαψεύστηκα! Σκέφτομαι μήπως και στη δική σου περίπτωση είναι θέμα συνδυασμού φαρμάκων! Μην απογοτεύεσαι, θα τα καταφέρεις! Αν δε θες να πάρεις άλλα φάρμακα υπάρχει πάντα και η λύση των φυσικών κύκλων (που επίσης το έχω δοκιμάσει και έχει πολύ καλά αποτελέσματα, απλά είναι πιο χρονοβόρο). Εύχομαι να μη χρειαστεί βέβαια και να έχετε αποτέλεσμα αυτή τη φορά! 

πρίν από 11 λεπτά , Pagotoula είπε:

ναι ακριβως. τη δουλεια του φαινεται να την γνωριζει πολυ καλα κ ειναι πολυ σιγουρος στις κινησεις του. αλλα απο θεμα χαρακτηρα ειναι πολυ κακοτροπος κι απομακρος. ειχαμε μηδαμινη επαφη.

Είναι δύσκολο να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία με κακότροπο και απόμακρο γιατρό. Σε θαυμάζω που άντεξες και την πρώτη φορά! Στη θέση σου δε θα άντεχα, αλήθεια! Για μένα ο γιατρός δεν πρέπει να είναι μόνο επιστήμονας, αλλά πάνω από όλα άνθρωπος. Και ειδικά στις περιπτώσεις των εξωσωματικών, που έχουμε τόσο άγχος, αγωνία και ανασφάλειες, θεωρώ ότι οι γιατροί που μπορούν να σταθούν είναι αυτοί που θα στηρίξουν τη γυναίκα ή το ζευγάρι ψυχολογικά, όχι μόνο καθοδηγώντας τους στα σωστά βήματα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Αυτή τη φορά δοκιμάσατε διαφορετικό φάρμακο? Σε ρωτάω γιατί έχω δοκιμάσει διεγέρσεις με 4 διαφορετικά φάρμακα. Τις πρώτες 3 φορές παίρναμε μέχρι 3 ωάρια, που είτε ήταν 3ης μέρας (αποτέλεσμα 0), είτε δεν προχωρούσαν πάντα σε βλαστοκύστες (μια φορά τα χάσαμε όλα), όμως την τελευταία φορά καταφέραμε και πήραμε 9 (!!!), γονιμοποιήθηκαν 5, που οδήγησαν σε 4 καλές βλαστοκύστες! Και από την αρχή επέμενε ο γιατρός μου ότι είναι θέμα συνδυασμού, τι φάρμακο θα ταιριάξει στον οργανισμό μου, οπότε μου είχε πει ότι πάμε δοκιμάζοντας. Σκέψου ότι την τελευταία φορά ξεκίνησα διεγέρσεις με μαύρη καρδιά, βέβαιη ότι το κάνω άδικα, ευτυχώς όμως διαψεύστηκα! Σκέφτομαι μήπως και στη δική σου περίπτωση είναι θέμα συνδυασμού φαρμάκων! Μην απογοτεύεσαι, θα τα καταφέρεις! Αν δε θες να πάρεις άλλα φάρμακα υπάρχει πάντα και η λύση των φυσικών κύκλων (που επίσης το έχω δοκιμάσει και έχει πολύ καλά αποτελέσματα, απλά είναι πιο χρονοβόρο). Εύχομαι να μη χρειαστεί βέβαια και να έχετε αποτέλεσμα αυτή τη φορά! 

Όχι δεν άλλαξα φάρμακα-γιατρο-κέντρο!Παω άλλη μια φορα στα ίδια.Βλαστοκυστες δεν πήραμε ποτε,βάλαμε τα 2 που ήταν αρίστης ποιότητας και το 3ο το περιμέναμε να γίνει βλαστοκύστη για κατάψυξη αλλά δεν προχώρησε!!!!Ο γιατρός μου επιμένει ότι οφείλεται στην κακή ΑΜΗ και στην ηλικία μου(39).Δεν ξέρω τι να πω;Αν δεν φοβόμουν τα φάρμακα τόσο πολύ θα το ξαναπροσπαθουσα,αλήθεια!Σε φυσικό κύκλο δεν είναι πολύ χρονοβόρο μέχρι να μαζέψεις ωάρια;Κι εγώ έτσι όπως πάω με αυτούς τους ρυθμούς.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , despina. είπε:

Kαλημερα κοριτσια!Θα το ξαναρωτησω επειδη καμια δεν απαντησε...
Υπαρχει καποια που να το ψαξε περισσοτερο με τον εμβρυολογο?Γενικα πώς λειτουργει το κομματι με το εμβρυολογικο?
Συνεργαζεται ο καθε γιατρος με τον δικο του εμβρυολογο?Μου προτειναν μια εμβρυολογο στο Μητερα που ειμαι(Κοντογιαννη) η οποια ομως παιρνει επιπλεον εννοειται λεφτα απο αυτα που μου χει πει ο γιατρος.
Εχει καποιο νοημα να κλεισω ραντεβου μαζι της?Κι αφου ειναι ηδη στο Μητερα γιατι χρεωνει επιπλεον λεφτα?

Καλησπέρα!!! Ψάχτηκα πολύ, πήγα και σε τέτοιους γιατρούς που λες και τελικά κατέληξα σε κέντρο εξωσωματικής και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και εμένα μου είχε προτείνει η γυναικολόγος μου συγκεκριμένο εμβρυολογο ο οποίος στο πρώτο ραντεβού που πήγαμε, μας πήρε 150 ευρώ και μας είπε πως συνεργάζεται με το κέντρο που είμαι τώρα. Αλλά έμαθα πως είναι εξωτερικός γιατρός οπότε φαντάζομαι πως παίρνει παραπάνω. Αλλά δεν αξίζει προσωπικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , KateDim είπε:

Καλησπέρα!!! Ψάχτηκα πολύ, πήγα και σε τέτοιους γιατρούς που λες και τελικά κατέληξα σε κέντρο εξωσωματικής και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη. 

κι εγω σε κεντρο εξωσωματικης ειμαι(στο Μητερα),απλα δεν ξερω αν εχει νοημα να ψαξω ποιος εμβρυολογος θα με αναλαβει.Ο γιατρος δε μου χει αναφερει πως εχω την επιλογη.Γι'αυτο ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , despina. είπε:

κι εγω σε κεντρο εξωσωματικης ειμαι(στο Μητερα),απλα δεν ξερω αν εχει νοημα να ψαξω ποιος εμβρυολογος θα με αναλαβει.Ο γιατρος δε μου χει αναφερει πως εχω την επιλογη.Γι'αυτο ρωταω...

Αν έχεις κάποιον εκεί συγκεκριμένο τον οποίο γνωρίζεις και θέλεις να σε αναλάβει.. Διαφορετικά σου προτείνουν κάποιον. Έτσι κι αλλιώς στα κέντρα μιλάς με πολλά άτομα, δεν έχεις επαφή μόνο με τον εμβρυολογο. Μην σε ανησυχεί αυτό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , happiness79 είπε:

Αυτή τη φορά δοκιμάσατε διαφορετικό φάρμακο? Σε ρωτάω γιατί έχω δοκιμάσει διεγέρσεις με 4 διαφορετικά φάρμακα. Τις πρώτες 3 φορές παίρναμε μέχρι 3 ωάρια, που είτε ήταν 3ης μέρας (αποτέλεσμα 0), είτε δεν προχωρούσαν πάντα σε βλαστοκύστες (μια φορά τα χάσαμε όλα), όμως την τελευταία φορά καταφέραμε και πήραμε 9 (!!!), γονιμοποιήθηκαν 5, που οδήγησαν σε 4 καλές βλαστοκύστες! Και από την αρχή επέμενε ο γιατρός μου ότι είναι θέμα συνδυασμού, τι φάρμακο θα ταιριάξει στον οργανισμό μου, οπότε μου είχε πει ότι πάμε δοκιμάζοντας. Σκέψου ότι την τελευταία φορά ξεκίνησα διεγέρσεις με μαύρη καρδιά, βέβαιη ότι το κάνω άδικα, ευτυχώς όμως διαψεύστηκα! Σκέφτομαι μήπως και στη δική σου περίπτωση είναι θέμα συνδυασμού φαρμάκων! Μην απογοτεύεσαι, θα τα καταφέρεις! Αν δε θες να πάρεις άλλα φάρμακα υπάρχει πάντα και η λύση των φυσικών κύκλων (που επίσης το έχω δοκιμάσει και έχει πολύ καλά αποτελέσματα, απλά είναι πιο χρονοβόρο). Εύχομαι να μη χρειαστεί βέβαια και να έχετε αποτέλεσμα αυτή τη φορά! 

Είναι δύσκολο να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία με κακότροπο και απόμακρο γιατρό. Σε θαυμάζω που άντεξες και την πρώτη φορά! Στη θέση σου δε θα άντεχα, αλήθεια! Για μένα ο γιατρός δεν πρέπει να είναι μόνο επιστήμονας, αλλά πάνω από όλα άνθρωπος. Και ειδικά στις περιπτώσεις των εξωσωματικών, που έχουμε τόσο άγχος, αγωνία και ανασφάλειες, θεωρώ ότι οι γιατροί που μπορούν να σταθούν είναι αυτοί που θα στηρίξουν τη γυναίκα ή το ζευγάρι ψυχολογικά, όχι μόνο καθοδηγώντας τους στα σωστά βήματα. 

Κορίτσι μου ποια φάρμακα σου έδωσαν 4 βλαστοκυστες ; Και γώ στις δυο διεγέρσεις δεν τα πήγα καλά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , KateDim είπε:

Αν έχεις κάποιον εκεί συγκεκριμένο τον οποίο γνωρίζεις και θέλεις να σε αναλάβει.. Διαφορετικά σου προτείνουν κάποιον. Έτσι κι αλλιώς στα κέντρα μιλάς με πολλά άτομα, δεν έχεις επαφή μόνο με τον εμβρυολογο 

Στο Μητερα που ειναι ο δευτερος γιατρος που αλλαζω,δεν αναφερονται καθολου στον εμβρυολογο.Απλα ξερω οτι εχουν ενα καλο εμβρυολογικο.
Δεν εχω μιλησει ποτε με τον εμβρυολογο.
Δεν ξερω καν αν εχω τη δυνατοτητα να πω του γιατρου οτι θελω τον ταδε εμβρυολογο κι αν εχει νοημα κιολας να δωσω τα εξτρα λεφτα που ζηταει,εφοσον τα ιδια εργαλεια εχει μιας και ειναι στο ιδιο κεντρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , happiness79 είπε:

Αυτή τη φορά δοκιμάσατε διαφορετικό φάρμακο? Σε ρωτάω γιατί έχω δοκιμάσει διεγέρσεις με 4 διαφορετικά φάρμακα. Τις πρώτες 3 φορές παίρναμε μέχρι 3 ωάρια, που είτε ήταν 3ης μέρας (αποτέλεσμα 0), είτε δεν προχωρούσαν πάντα σε βλαστοκύστες (μια φορά τα χάσαμε όλα), όμως την τελευταία φορά καταφέραμε και πήραμε 9 (!!!), γονιμοποιήθηκαν 5, που οδήγησαν σε 4 καλές βλαστοκύστες! Και από την αρχή επέμενε ο γιατρός μου ότι είναι θέμα συνδυασμού, τι φάρμακο θα ταιριάξει στον οργανισμό μου, οπότε μου είχε πει ότι πάμε δοκιμάζοντας. Σκέψου ότι την τελευταία φορά ξεκίνησα διεγέρσεις με μαύρη καρδιά, βέβαιη ότι το κάνω άδικα, ευτυχώς όμως διαψεύστηκα! Σκέφτομαι μήπως και στη δική σου περίπτωση είναι θέμα συνδυασμού φαρμάκων! Μην απογοτεύεσαι, θα τα καταφέρεις! Αν δε θες να πάρεις άλλα φάρμακα υπάρχει πάντα και η λύση των φυσικών κύκλων (που επίσης το έχω δοκιμάσει και έχει πολύ καλά αποτελέσματα, απλά είναι πιο χρονοβόρο). Εύχομαι να μη χρειαστεί βέβαια και να έχετε αποτέλεσμα αυτή τη φορά! 

Είναι δύσκολο να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία με κακότροπο και απόμακρο γιατρό. Σε θαυμάζω που άντεξες και την πρώτη φορά! Στη θέση σου δε θα άντεχα, αλήθεια! Για μένα ο γιατρός δεν πρέπει να είναι μόνο επιστήμονας, αλλά πάνω από όλα άνθρωπος. Και ειδικά στις περιπτώσεις των εξωσωματικών, που έχουμε τόσο άγχος, αγωνία και ανασφάλειες, θεωρώ ότι οι γιατροί που μπορούν να σταθούν είναι αυτοί που θα στηρίξουν τη γυναίκα ή το ζευγάρι ψυχολογικά, όχι μόνο καθοδηγώντας τους στα σωστά βήματα. 

Τόση μεγάλη διαφορά στον αριθμό των ωαρίων;;;;

πες μου τι φάρμακα εχεις δοκιμάσει;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...