Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλες!

      Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά τις επόμενες μέρες και σήμερα ξεκίνησα κολπικά το utrogestan των 200 3 φορες τη μέρα.. 

      Ερώτηση: αν το παίρνεις από το στόμα δεν σημαίνει οτι είναι και πιο δραστικό απο το κολπικό σωστά; Μου το άφησαν ανοιχτό στον τρόπο χορήγησης, αλλα επειδη εχω ακούσει για την υπνηλία που προκαλεί προτίμησα προφανώς να το παίρνω κολπικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά και πότε σου συστήνουν να τα παιρνεις απο το στόμα; Επίσης σημερα καταλαβα ότι το κουτί των 200 είναι και για τους 2 τροπους.. νομιζα οτι ειναι αλλης μορφης τα χάπια..

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ συγνώμη δε θυμάμαι ποια κοπέλα έγραψε για εμβρυολογο ας με συγχωρέσει ,απλά και εγώ επειδή είμαι από άλλη πόλη αν και ο γιατρός μου συνεργαζεται με το κέντρο με παρότρυνε αν θέλω να κλείσω ραντεβού με την εμβρυολογο του κέντρου στη Θεσσαλονίκη για να συζητήσουμε τι και πώς εκείνος δε μου είπε κάτι απλά με παρέπεμψε εκεί ίσως για να είναι πιο σωστή η ενημέρωση φαντάζομαι και μετά με των εξωσωματιστη . Μάλιστα όταν πήρα να κλείσω ραντεβού μου είπαν ότι το πρώτο ραντεβού είναι δωρεάν και εγώ περίμενα όπως και εσύ να ακούσω κανένα τρελό πόσο αλλά όχι τελικά . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Makelen είπε:

Ειναι οντως η πρωτη μου φορα.. και ειμαι κι εγω 39 σχεδον. Αμη εχω καλη (5.09), γι αυτο με ξεκινησε με δοση 225 μου ειπε. Απο τον αυριανο υπερηχο θα εξαρτηθει ποια μερα θα παω Αθηνα (μενω επαρχια κ με παρακολουθει αλλος γιατρος), γιατι θελει λεει να με δει 1 φορα περιπου 3 μερες πριν την ωοληψια. Με διαβεβαιωσε ομως οτι η ωοληψια γινεται 11η με 14η μερα το πολυ, στο βραχυ πρωτοκολλο. Κι ετσι κανονισε κι ο αντρας μου την αδεια του. Ελπιζω να πανε ολα οπως πρεπει! Καλη επιτυχια και σε σενα!!

Όλα υπέροχα θα πάνε θα δεις!Μη ζορίζεις τον εαυτό σου...η κάθε μια μας είναι ξεχωριστή περίπτωση.Εχουμε όμως όλες τον ίδιο στόχο!Γιαυτο stay cool,θα τα πας μια χαρά και θα έρθουν πολλά πολλά ωαριακια 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ria_ είπε:

Αχ συγνώμη δε θυμάμαι ποια κοπέλα έγραψε για εμβρυολογο ας με συγχωρέσει ,απλά και εγώ επειδή είμαι από άλλη πόλη αν και ο γιατρός μου συνεργαζεται με το κέντρο με παρότρυνε αν θέλω να κλείσω ραντεβού με την εμβρυολογο του κέντρου στη Θεσσαλονίκη για να συζητήσουμε τι και πώς εκείνος δε μου είπε κάτι απλά με παρέπεμψε εκεί ίσως για να είναι πιο σωστή η ενημέρωση φαντάζομαι και μετά με των εξωσωματιστη . Μάλιστα όταν πήρα να κλείσω ραντεβού μου είπαν ότι το πρώτο ραντεβού είναι δωρεάν και εγώ περίμενα όπως και εσύ να ακούσω κανένα τρελό πόσο αλλά όχι τελικά . 

Καλησπέρα... Θεσσαλονίκη σε ποιο κέντρο και γιατρό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Ria_ είπε:

Αχ συγνώμη δε θυμάμαι ποια κοπέλα έγραψε για εμβρυολογο ας με συγχωρέσει ,απλά και εγώ επειδή είμαι από άλλη πόλη αν και ο γιατρός μου συνεργαζεται με το κέντρο με παρότρυνε αν θέλω να κλείσω ραντεβού με την εμβρυολογο του κέντρου στη Θεσσαλονίκη για να συζητήσουμε τι και πώς εκείνος δε μου είπε κάτι απλά με παρέπεμψε εκεί ίσως για να είναι πιο σωστή η ενημέρωση φαντάζομαι και μετά με των εξωσωματιστη . Μάλιστα όταν πήρα να κλείσω ραντεβού μου είπαν ότι το πρώτο ραντεβού είναι δωρεάν και εγώ περίμενα όπως και εσύ να ακούσω κανένα τρελό πόσο αλλά όχι τελικά . 

Εγω ημουν!Ειναι αλλο αυτο που λες.Στην περιπτωση σου σε εστειλε απλα ο γυναικολογος να μιλησετε με τον εμβρυολογο που συνεργαζεται.
Εμενα μου ειπαν να με αναλαβει αλλος εμβρυολογος απο αυτον που προφανως συνεργαζεται ο γιατρος(στο ιδιο κεντρο παλι).
Και δεν ειναι δωρεαν.Μου ειπε 100€ επισκεψη και καποια εξτρα λεφτα για τη διαδικασια της εξωσωματικης που δε ρωτησα τηλεφωνικα,φανταζομαι στα λεει απο κοντα κατα περισταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Την Ovitrelle δε τη δίνουν για να μην "σπάσουν" /χαθούν τα ωάρια, αλλά για να ωριμάσουν και η ωρίμανση έρχεται συγκεκριμένες ώρες μετά, γι' αυτό και η χρονική ευλάβεια. Για να μη σπάσουν δίνουν Orgalutran και Fortathrin. Το ξέρω γιατί όταν έκανα φυσικούς κύκλους, επειδή κάποια στιγμή δεν προλάβαμε το ωάριο του μήνα, από τότε και έπειτα μου έδινε Orgalutran και Fortathrin για να μην ξανασυμβεί. 

Πολυ χρησιμη πληροφορια. Σε ευχαριστω παρα πολυ. 

Απλα γιατι δε δινουν ολοι αυτα τα δυο φαρμακα στους φυσικους για να μη χανονται ωαρια?  Την προγουμενη φορα μαλλον εκανα ωορρηξια το σκ. Μεγαλη απογοητευση. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Η άποψη του γιατρού ποια είναι;

Τυχαίες αποβολές...εν υπάρχει εξήγηση...αφού είναι ΟΛΑ καλά! :-(

πρίν από 55 λεπτά , happiness79 είπε:

Δεν το έγραψα εγώ καλά και σε μπέρδεψα! Το φάρμακο διέγερσης είναι ένα (στην προκειμένη δική μου περίπτωση το Pergoveris). Το συνδυάζουν συνήθως με ένα άλλο φάρμακο που λέγεται ανταγωνιστής (πχ Orgalutran, που είναι για να μη σπάσουν) ή με μία άλλη κατηγορία φαρμάκων που λέγονται αγωνιστές (Arvekap) και όπως μου το έχει πει ο γιατρός μου δίνουν ένα άλλο "push" στην ανάπτυξη των ωαρίων. Που στη δική μου περίπτωση αυτό το τελευταίο έκανε τη διαφορά. 

Πολύ ευχάριστο νέο!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα σύντομα! Να σε ρωτήσω, πώς μπήκες στη διαδικασία να το ψάξεις? Είναι κάτι που δεν έχω κοιτάξει ποτέ και αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε. Είναι δύσκολη διαδικασία? Σε προέτρεψαν να το ψάξεις για κάποιον συγκεκριμένο λόγο? 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!μακάρι!!για όλες μας!!!

είχα 2 φυσιολογικες συλλήψεις και τα έχασα 6εβδομαδων..

μια εξωσωματικη 0 και μια τον Νοέμβριο που προχωρούσε τέλεια,έφτασε 3800 και έφυγαν ξαφνικά.. 

δεν μου έχουν δώσει απάντηση δυστυχώς...δεν είναι πολύ δύσκολη,όσο άβολη.. μια γνωστή είχε κάνει και της είχαν βρει μικρόβιο κ έκανε εγχυσεις αντιβιοσης..γι αυτό έχανε τα μωρά της και αυτή.. εγώ το πρότεινα στον γιατρό,αυτός θεώρησε ότι δεν είναι απαραίτητη τώρα, αλλά επεμενα..την έκανα και ευτυχώς μου έφυγε από το μυαλό εμένα.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , KateDim είπε:

Καλησπέρα... Θεσσαλονίκη σε ποιο κέντρο και γιατρό; 

Καλησπέρα στο embryolab έχω αρχικά ραντεβού με τη κυρία Χατζηπαρασιδου την εμβρυολογο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , despina. είπε:

Εγω ημουν!Ειναι αλλο αυτο που λες.Στην περιπτωση σου σε εστειλε απλα ο γυναικολογος να μιλησετε με τον εμβρυολογο που συνεργαζεται.
Εμενα μου ειπαν να με αναλαβει αλλος εμβρυολογος απο αυτον που προφανως συνεργαζεται ο γιατρος(στο ιδιο κεντρο παλι).
Και δεν ειναι δωρεαν.Μου ειπε 100€ επισκεψη και καποια εξτρα λεφτα για τη διαδικασια της εξωσωματικης που δε ρωτησα τηλεφωνικα,φανταζομαι στα λεει απο κοντα κατα περισταση

Α συγνώμη τα διάβασα όλα μαζί και μάλλον δεν κατάλαβα σωστά .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Τα Pregoveris, σε συνδυασμό με Arvekap. 

Εγω πηγα πολυ χαλια με Pergoveris, εχω να το λέω , ελάχιστα ωάρια, καμια βλαστοκύστη! Και ο γιατρος δεν το δέχτηκε οτι έφτασε το φάρμακο.

1 hour ago, νικηαντωνια81 είπε:

Δεν έχω κάνει ποτέ διέγερση με συνδυασμό φαρμάκων. Πως μοιράζατε τις μονάδες δηλ;

200 πχ από το ένα και 100 από το άλλο!

Οταν εκανα συνδυασμό ηταν 150gonal, 75 Menopur.  Εκείνη η διέγερση πηγε εξαιρετικά παρά το αρνητικό.

πρίν από 43 λεπτά , despina. είπε:

Εγω ημουν!Ειναι αλλο αυτο που λες.Στην περιπτωση σου σε εστειλε απλα ο γυναικολογος να μιλησετε με τον εμβρυολογο που συνεργαζεται.
Εμενα μου ειπαν να με αναλαβει αλλος εμβρυολογος απο αυτον που προφανως συνεργαζεται ο γιατρος(στο ιδιο κεντρο παλι).
Και δεν ειναι δωρεαν.Μου ειπε 100€ επισκεψη και καποια εξτρα λεφτα για τη διαδικασια της εξωσωματικης που δε ρωτησα τηλεφωνικα,φανταζομαι στα λεει απο κοντα κατα περισταση

ειχα πάει στην Κοντογιαννη πριν ξεκινήσαμε τις εξωςωματικες στο δικο της κέντρο για να εξετάσει το σπερμα. Ηταν πολυ καλη.  Πιστεύω οτι στη μικρογονιμοποιηση παίζει πολυ ρόλο τι θα επιλέξει ο εμβρυολογος.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Καντι είπε:

 

ειχα πάει στην Κοντογιαννη πριν ξεκινήσαμε τις εξωςωματικες στο δικο της κέντρο για να εξετάσει το σπερμα. Ηταν πολυ καλη.  Πιστεύω οτι στη μικρογονιμοποιηση παίζει πολυ ρόλο τι θα επιλέξει ο εμβρυολογος. 

 

Αρα εχει δικο της κεντρο?Εμενα μου ειπε οτι συνεργαζεται με το Μητερα.Προχωρησατε τελικα μαζι της?
Τι επιπλεον σου προσφερε?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, νικηαντωνια81 είπε:

Ναι γιατί έγραψες orgalutran τα οποία ξέρω είναι ανταγωνιστές. 

Averkap νόμιζα ότι χρησιμοποιούνται στο μακρύ πρωτόκολλο όπως η daronda. 

Μακρύ πρωτόκολλο δεν έχω κάνει, ο γιατρός μου το θεωρεί πεπερασμένο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κατια39 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και εύχομαι καλή τύχη σε όλες μας! Μήπως έχει κάποια εμπειρία από την κλινική σέρουμ;

Τους είχα επισκεφτεί για συμβουλευτική. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω και εγώ και ο αντρας μου. Είπαμε πως συνεχίζουμε μια ακομη προσπάθεια με τον γιατρό που ήμουν κι αν δεν παει καλα θα πάμε στο σέρουμ. Τέλικά πήγε καλά οπότε δεν έχω να σου πω περισσότερα για το κέντρο καθώς δεν κάναμε κάποια προσπάθεια εκεί. 

Πήγαμε 2 φορές και είδαμε γυναικολόγο και εμβρυολόγο. Πληρως καταρτισμένοι και οι 2! Επίσης φανταστικές εγκαταστάσεις. Ξέρω πως συνεργάζονται σχεδόν αποκλειστικά με ζευγάρια από το εξωτερικό και πως γενικά έχουν υψηλά ποσοσστά επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Ορτανσια είπε:

Πολυ χρησιμη πληροφορια. Σε ευχαριστω παρα πολυ. 

Απλα γιατι δε δινουν ολοι αυτα τα δυο φαρμακα στους φυσικους για να μη χανονται ωαρια?  Την προγουμενη φορα μαλλον εκανα ωορρηξια το σκ. Μεγαλη απογοητευση. 

Τι να σου πω, δεν ξέρω. Και σε μένα συνέβη μία φορά πάντως και από τότε και έπειτα άρχισε να μου δίνει orgalutran και fortathrin. Και μάλιστα το χάσαμε για πολύ λίγη ώρα, γιατί φαινόταν ακόμα το υγρό στο ωοθηλάκιο. Κάναμε τότε μια σπερματέγχυση μήπως κάτι γίνει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Γιατί δε τον ρωτάς μήπως σου δώσει κάτι την επόμενη φορά? Εγώ αυτό κάνω πάντως με το γιατρό μου, αν διαβάσω κάτι που δεν το κάνουμε, πάντα τον ρωτάω γιατί και πάντα μου εξηγεί, οπότε χτίζεται μια σχέση εμπιστοσύνης έτσι. 

πρίν από 48 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

Τυχαίες αποβολές...εν υπάρχει εξήγηση...αφού είναι ΟΛΑ καλά! :-(

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!μακάρι!!για όλες μας!!!

είχα 2 φυσιολογικες συλλήψεις και τα έχασα 6εβδομαδων..

μια εξωσωματικη 0 και μια τον Νοέμβριο που προχωρούσε τέλεια,έφτασε 3800 και έφυγαν ξαφνικά.. 

δεν μου έχουν δώσει απάντηση δυστυχώς...δεν είναι πολύ δύσκολη,όσο άβολη.. μια γνωστή είχε κάνει και της είχαν βρει μικρόβιο κ έκανε εγχυσεις αντιβιοσης..γι αυτό έχανε τα μωρά της και αυτή.. εγώ το πρότεινα στον γιατρό,αυτός θεώρησε ότι δεν είναι απαραίτητη τώρα, αλλά επεμενα..την έκανα και ευτυχώς μου έφυγε από το μυαλό εμένα.. 

Πόσα έχεις περάσει κι εσύ κοπέλα μου... Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά και να γίνεις μανούλα σύντομα και εύκολα! 

πρίν από 34 λεπτά , Καντι είπε:

Εγω πηγα πολυ χαλια με Pergoveris, εχω να το λέω , ελάχιστα ωάρια, καμια βλαστοκύστη! Και ο γιατρος δεν το δέχτηκε οτι έφτασε το φάρμακο.

Οταν εκανα συνδυασμό ηταν 150gonal, 75 Menopur.  Εκείνη η διέγερση πηγε εξαιρετικά παρά το αρνητικό.

ειχα πάει στην Κοντογιαννη πριν ξεκινήσαμε τις εξωςωματικες στο δικο της κέντρο για να εξετάσει το σπερμα. Ηταν πολυ καλη.  Πιστεύω οτι στη μικρογονιμοποιηση παίζει πολυ ρόλο τι θα επιλέξει ο εμβρυολογος.

Ναι, βλέπεις? Γι' αυτό λέω ότι όλα είναι σχετικά! Δε σημαίνει ότι αν ένα φάρμακο ταιριάξει σε μια κοπέλα θα έχει αποτέλεσμα σε όλες, είναι θέμα οργανισμού, όπως και πολλών ακόμα παραγόντων. Είναι βέβαια και θέμα τύχης! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...