Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Τόση μεγάλη διαφορά στον αριθμό των ωαρίων;;;;

πες μου τι φάρμακα εχεις δοκιμάσει;

Μπορεί να ήταν ένας συνδυασμός πολλών παραγόντων και όχι μόνο τα φάρμακα, γιατί προσπάθησα να κάνω ειλικρινά ότι περνούσε από το χέρι μου. Βελτίωσα διατροφή, πήρα βιταμίνες, ξεκίνησα ομοιοπαθητική και βελονισμό, για να φτιάξω την ποιότητα των ωαρίων. Και έπινα άπειρο νερό! Όσο για το αλκοόλ το μείωσα πάρα πολύ, τα δε χρονικά διαστήματα από την έναρξη της περιόδου μέχρι τις ωοληψίες, δεν έπινα στάλα αλκοόλ και η διατροφή ήταν αυστηρά και μόνο ότι διάβαζα ότι έκανε καλό στα ωάρια. Κι όλο αυτό σε διάστημα 6-12 μηνών, που τα έκανα σταδιακά όλα αυτά. Και με βοήθησε ψυχολογικά πάρα πολύ, γιατί είχα αναλάβει δραστικό ρόλο και δεν εμένα άπραγη. 

Από φάρμακα έχω πάρει menopur (2 φορές, την πρώτη στα 36 μου όπου έκανα κατάψυξη, αλλά πάλι δεν είχα πολλά, 3 ωάρια 3ης μέρας) μετά πήρα puregon, gonal, που μου τα συνδύαζε με Orgalutran. Την τελευταία φορά πήρα τα Pergoveris (που είναι ενισχυμένα με LH) και μου τα συνδύασε με Arvekap (που ο γιατρός θεωρούσε ότι μπορεί ο συνδυασμός να κάνει τη διαφορά, γιατί ήταν κάτι που δεν είχαμε δοκιμάσει ως τότε και δικαιώθηκε). Φυσικά το θέμα είναι τι θα ταιριάξει στον κάθε οργανισμό, δεν λειτουργούν όλα τα σώματα με τον ίδιο τρόπο. Άλλοι το βρίσκουν πιο εύκολα κι άλλοι μετά από περισσότερες προσπάθειες, το θέμα είναι να έχουμε τη δύναμη να συνεχίζουμε. Που εμένα προσωπικά σε αυτό με βοήθησε πολύ η στήριξη του γιατρού μας, που έλεγε ότι πιστεύει σε εμάς και ότι θα τα καταφέρουμε. Ελπίζω να έχει δίκιο και να το πάμε καλά μέχρι τέλους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , happiness79 είπε:

Τα Pregoveris, σε συνδυασμό με Arvekap. 

Δεν έχω κάνει ποτέ διέγερση με συνδυασμό φαρμάκων. Πως μοιράζατε τις μονάδες δηλ;

200 πχ από το ένα και 100 από το άλλο!

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Iro 39 είπε:

Εγώ θα την κάνω τώρα την χαζη ερώτηση!!!!Ποιος ορίζει το τι φάρμακα θα πάρουμε;Γιατί αν θυμάμαι καλά εμενα απλά μου τα έδωσαν στο φαρμακείο του εοπυ!

Ο γιατρός συνταγογραφεί το φάρμακο που επιλέγει και πας στο φαρμακείο του εοππυ με τη συνταγή του γιατρού και την απόφαση της επιτροπής και σου δίνουν το σκεύασμα. Gonal παίρνεις? Θεωρείται πολύ καλό πάντως!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!!!

πάει και το μικροβιωμα ενδομητριου   .πεντακάθαρο!

ειλικρινά δεν ξέρω τι ήθελα περισσότερο..να είναι όλα καλα όπως ειναι? ή να μου έλεγαν ότι υπάρχει ΑΥΤΟ το προβλημα;;

Τέλος πάντων...συνεχίζουμε...και βλέπουμε!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

καλησπέρα κορίτσια!!!

πάει και το μικροβιωμα ενδομητριου   .πεντακάθαρο!

ειλικρινά δεν ξέρω τι ήθελα περισσότερο..να είναι όλα καλα όπως ειναι? ή να μου έλεγαν ότι υπάρχει ΑΥΤΟ το προβλημα;;

Τέλος πάντων...συνεχίζουμε...και βλέπουμε!

Μπράβο!!!!!!! Καλύτερα έτσι έχω να πω!!!!@

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Makelen είπε:

Σημερα ειναι η 4η μερα που θα κανω gonal, 225 μοναδες, και αυριο θα παω για υπερηχο. Δεν ξερω τι να περιμενωω! Εχω αγωνια κ αγχος. Κι αν δεν φαινεται τπτ τι κανουμε;? Απο τι εξαρταται αυτο;? Και αν δουμε ωοθυλακια.. πόσα ειναι ικανοποιητικος αριθμος γι αυτον τον πρωτο υπερηχο;?

Αχ, καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου! Αυτή η διαδικασία έχει άγχος σε κάθε στάδιο. Είναι η πρώτη σου διέγερση? Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! Όσο για τον αριθμό των ωαρίων, είναι νωρίς για να έχεις εικόνα από τον πρώτο υπέρηχο. Μπορεί να βλέπει λίγα τώρα και στην πορεία να φανούν και να πάρει πολλά περισσότερα (πολλές φορές μπορεί το ένα να κρύβει το άλλο και να μη φαίνονται όλα στον υπέρηχο) Ο γιατρός βέβαια μπορεί να καταλάβει τη δυναμική των ωοθηκών και πώς ανταποκρίνοται στα φάρμακα, οπότε ρώτησε τον και θα σου πει. Καλή τύχη!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Μπράβο!!!!!!! Καλύτερα έτσι έχω να πω!!!!@

και γιατί χάνω τα μωράκια μου; :-(

τώρα περιμένω να αδιαθετησω πάλι και ξεκινάμε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Makelen είπε:

Σημερα ειναι η 4η μερα που θα κανω gonal, 225 μοναδες, και αυριο θα παω για υπερηχο. Δεν ξερω τι να περιμενωω! Εχω αγωνια κ αγχος. Κι αν δεν φαινεται τπτ τι κανουμε;? Απο τι εξαρταται αυτο;? Και αν δουμε ωοθυλακια.. πόσα ειναι ικανοποιητικος αριθμος γι αυτον τον πρωτο υπερηχο;?

Είναι η πρώτη σου προσπάθεια απ’οτι κατάλαβα ε;Εγώ δεν νομίζω δεν θα δώσεις....αφού έδωσα εγώ σίγουρα θα τα καταφέρεις μια χαρά κι εσυ!Εχω πολύ κακή ΑΜΗ και είμαι 39 ετών(ο γιατρός μου λέει ότι σ’αυτο οφείλεται η αργή εξέλιξη)!Να θυμάσαι ότι χρειαζόμαστε έστω 1 ωάριο,ένα και καλό για να γίνει το μωρακι μας! Εγώ είχα 2 τέλεια ωάρια απλά δεν ήταν η ώρα μάλλον!Α,σήμερα  θα κάνω  την 6η δόση και δεν απογοητεύομαι μη το κανεις ούτε εσυ κοριτσάκι μου

πρίν από 15 λεπτά , happiness79 είπε:

Ο γιατρός συνταγογραφεί το φάρμακο που επιλέγει και πας στο φαρμακείο του εοππυ με τη συνταγή του γιατρού και την απόφαση της επιτροπής και σου δίνουν το σκεύασμα. Gonal παίρνεις? Θεωρείται πολύ καλό πάντως!

Α ευχαριστώ!!! Καλό θεωρείται...να ναι και τυχερό είναι το θέμα :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

και γιατί χάνω τα μωράκια μου; :-(

τώρα περιμένω να αδιαθετησω πάλι και ξεκινάμε..

Η άποψη του γιατρού ποια είναι;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Δεν έχω κάνει ποτέ διέγερση με συνδυασμό φαρμάκων. Πως μοιράζατε τις μονάδες δηλ;

200 πχ από το ένα και 100 από το άλλο!

Δεν το έγραψα εγώ καλά και σε μπέρδεψα! Το φάρμακο διέγερσης είναι ένα (στην προκειμένη δική μου περίπτωση το Pergoveris). Το συνδυάζουν συνήθως με ένα άλλο φάρμακο που λέγεται ανταγωνιστής (πχ Orgalutran, που είναι για να μη σπάσουν) ή με μία άλλη κατηγορία φαρμάκων που λέγονται αγωνιστές (Arvekap) και όπως μου το έχει πει ο γιατρός μου δίνουν ένα άλλο "push" στην ανάπτυξη των ωαρίων. Που στη δική μου περίπτωση αυτό το τελευταίο έκανε τη διαφορά. 

πρίν από 14 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

καλησπέρα κορίτσια!!!

πάει και το μικροβιωμα ενδομητριου   .πεντακάθαρο!

ειλικρινά δεν ξέρω τι ήθελα περισσότερο..να είναι όλα καλα όπως ειναι? ή να μου έλεγαν ότι υπάρχει ΑΥΤΟ το προβλημα;;

Τέλος πάντων...συνεχίζουμε...και βλέπουμε!

Πολύ ευχάριστο νέο!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα σύντομα! Να σε ρωτήσω, πώς μπήκες στη διαδικασία να το ψάξεις? Είναι κάτι που δεν έχω κοιτάξει ποτέ και αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε. Είναι δύσκολη διαδικασία? Σε προέτρεψαν να το ψάξεις για κάποιον συγκεκριμένο λόγο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , Iro 39 είπε:

Εγώ θα την κάνω τώρα την χαζη ερώτηση!!!!Ποιος ορίζει το τι φάρμακα θα πάρουμε;Γιατί αν θυμάμαι καλά εμενα απλά μου τα έδωσαν στο φαρμακείο του εοπυ!

Τι εννοείς ; δεν σου τα έγραψε γιατρός ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , happiness79 είπε:

Δεν το έγραψα εγώ καλά και σε μπέρδεψα! Το φάρμακο διέγερσης είναι ένα (στην προκειμένη δική μου περίπτωση το Pergoveris). Το συνδυάζουν συνήθως με ένα άλλο φάρμακο που λέγεται ανταγωνιστής (πχ Orgalutran, που είναι για να μη σπάσουν) ή με μία άλλη κατηγορία φαρμάκων που λέγονται αγωνιστές (Arvekap) και όπως μου το έχει πει ο γιατρός μου δίνουν ένα άλλο "push" στην ανάπτυξη των ωαρίων. Που στη δική μου περίπτωση αυτό το τελευταίο έκανε τη διαφορά. 

Πολύ ευχάριστο νέο!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα σύντομα! Να σε ρωτήσω, πώς μπήκες στη διαδικασία να το ψάξεις? Είναι κάτι που δεν έχω κοιτάξει ποτέ και αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε. Είναι δύσκολη διαδικασία? Σε προέτρεψαν να το ψάξεις για κάποιον συγκεκριμένο λόγο? 

Ναι γιατί έγραψες orgalutran τα οποία ξέρω είναι ανταγωνιστές. 

Averkap νόμιζα ότι χρησιμοποιούνται στο μακρύ πρωτόκολλο όπως η daronda. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Iro 39 είπε:

Είναι η πρώτη σου προσπάθεια απ’οτι κατάλαβα ε;Εγώ δεν νομίζω δεν θα δώσεις....αφού έδωσα εγώ σίγουρα θα τα καταφέρεις μια χαρά κι εσυ!Εχω πολύ κακή ΑΜΗ και είμαι 39 ετών(ο γιατρός μου λέει ότι σ’αυτο οφείλεται η αργή εξέλιξη)!Να θυμάσαι ότι χρειαζόμαστε έστω 1 ωάριο,ένα και καλό για να γίνει το μωρακι μας! Εγώ είχα 2 τέλεια ωάρια απλά δεν ήταν η ώρα μάλλον!Α,σήμερα  θα κάνω  την 6η δόση και δεν απογοητεύομαι μη το κανεις ούτε εσυ κοριτσάκι μου

Α ευχαριστώ!!! Καλό θεωρείται...να ναι και τυχερό είναι το θέμα :D

Ειναι οντως η πρωτη μου φορα.. και ειμαι κι εγω 39 σχεδον. Αμη εχω καλη (5.09), γι αυτο με ξεκινησε με δοση 225 μου ειπε. Απο τον αυριανο υπερηχο θα εξαρτηθει ποια μερα θα παω Αθηνα (μενω επαρχια κ με παρακολουθει αλλος γιατρος), γιατι θελει λεει να με δει 1 φορα περιπου 3 μερες πριν την ωοληψια. Με διαβεβαιωσε ομως οτι η ωοληψια γινεται 11η με 14η μερα το πολυ, στο βραχυ πρωτοκολλο. Κι ετσι κανονισε κι ο αντρας μου την αδεια του. Ελπιζω να πανε ολα οπως πρεπει! Καλη επιτυχια και σε σενα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , happiness79 είπε:

Δεν το έγραψα εγώ καλά και σε μπέρδεψα! Το φάρμακο διέγερσης είναι ένα (στην προκειμένη δική μου περίπτωση το Pergoveris). Το συνδυάζουν συνήθως με ένα άλλο φάρμακο που λέγεται ανταγωνιστής (πχ Orgalutran, που είναι για να μη σπάσουν) ή με μία άλλη κατηγορία φαρμάκων που λέγονται αγωνιστές (Arvekap) και όπως μου το έχει πει ο γιατρός μου δίνουν ένα άλλο "push" στην ανάπτυξη των ωαρίων. Που στη δική μου περίπτωση αυτό το τελευταίο έκανε τη διαφορά. 

Πολύ ευχάριστο νέο!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα σύντομα! Να σε ρωτήσω, πώς μπήκες στη διαδικασία να το ψάξεις? Είναι κάτι που δεν έχω κοιτάξει ποτέ και αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε. Είναι δύσκολη διαδικασία? Σε προέτρεψαν να το ψάξεις για κάποιον συγκεκριμένο λόγο? 

Εγω την εκανα επειδή δεν εμφυτεύονται αλλά βγήκε καθαρή . Κατόπιν συνεννόησης με τον γιατρό φυσικά 

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...