Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Pagor είπε:

Ναι κατάλαβα τι λες...εμείς είμαστε 36 βασικά κ οι δύο... αισιοδοξία έχω βέβαια αλλά αυτό είναι γενικά ...σε όλα έχω αισιοδοξία εγώ χαχαχαχα...κάναμε κ τις εξετάσεις όλα καλά βγήκα..ξέρω φυσικά ότι αυτό δεν σημαίνει εγκυμοσύνη αλίμονο αλλά αν ξεκινήσω να σκεφτομαι τα αρνητικά κ με ότι έχουμε περάσει κάηκα...όσο για το σπέρμα ας είναι καλό κ ας μην περάσουν επιτροπή να σου πω δεν μας νοιάζει το χρηματικό...πάμε με επιτροπή βάση ιστορικού του άντρα μου επειδή πέρασε καρκίνο του αίματος πριν 3 χρόνια κ βάση ιστορικού μας είπε ότι μπορούμε να κάνουμε προσπάθεια ...αλλά αν δεν περάσουμε δεν έγινε κ κάτι δεν με στεναχωρήσει ιδιαίτερα...

Ναι όχι βασικά δεν θα το κάνουμε τελικά έτσι είπαμε μιας κ σε 4 μήνες μπορούμε να ξεκινήσουμε κανονικά είπαμε τελικά να μην πάμε έτσι...είναι όλες πολυ καλές οι εξετάσεις μου..εχθές πήγα στην γυναικολόγο κ μου είπε ότι δεν τίθεται καν θέμα κατάψυξη με αυτά τα αποτελέσματα η θέμα βιασύνης σε οτιδήποτε με αυτή την εικόνα με τα δεδομένα που έχουμε τώρα ...εμείς το είπαμε αυτό για θέμα πρόληψης εάν κ εφόσον έχει γίνει κάτι με το σπέρμα του συζύγου... επομένως τώρα είπαμε να περάσουμε επιτροπή κ το βλέπουμε...έτσι κ αλλιώς από τον Ιούλιο η γιατρός μας είπε ότι δεν θα παει καρφί για εξωσωματική ...αλλά ας έρθει πρώτα ο Θεός αυτος ο καιρός...

Καλέ καθε συμβουλή δεκτή...τώρα εντάξει με τόσες εδώ μέσα δεν μπορεί να θυμάται η κοπέλα πόσο είμαι... χαχαχαχαα....λογικό είναι...εγώ είμαι πάρα πολύ ανοικτή να άκουω γνώμες κ συμβουλές ..ειδικά από κοπέλες που ξέρουν πολλά παραπάνω από εμένα!

Επίσης το 2ο σπερμοδιαγραμμα πρέπει να είναι σε διαφορετικό κέντρο απο το πρώτο και να έχετε και γνωμάτευση ουρολόγου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, μάφιν είπε:

α οκ, εγώ ξεκινούσα με 98 και έφτασα 158. μετά πάλι 98 στην τρίτη καμπύλη. 

Ναι το τρίτο δε το θυμάμαι πρέπει να ψάξω τις εξετάσεις πάντως η καμπύλη ινσουλίνης έφτανε 229 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pagor said:

Καλησπέρα κορίτσια μου...θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις κ οποία ξέρει να με βοηθήσει...πήρα σήμερα τηλέφωνο στην επιτροπή να κλείσω ραντεβού κ να αρχίσω να μαζεύω τα χαρτιά μέχρι τότε κ από εκείνους είπαν ...όχι...πρώτα θα μαζέψεις όλα τα χαρτιά κ μετά θα κλείσεις ραντεβού...λέω οκ..περνώ τηλέφωνο μια κυρία που βοηθάει με την επιτροπή κ μου λέει αυτό πρώτη φορά το ακούω.. δηλαδή αν εσύ μαζέψεις όλα τα χαρτιά μέχρι τον Ιούνιο πότε θα σου κλείσουν ραντεβού τον Οκτώβριο?...τεσπά το προσπερνάνε αυτό κ μου εξηγεί η γυναίκα τι πρέπει να μαζέψω αρχικά για να αρχίσουμε τον φάκελο...μέχρι εδώ καλά...μιλάω όμως με τον άντρα μου κ μου λέει πόσο κοστίζουν αυτά τα φάρμακα αν δεν πάμε με επιτροπή? Δηλαδή αν είναι  να κάνουν 1000€ μου λέει μήπως δεν πάμε με επιτροπή κ το κάνουμε μόνη...αν είναι να κοστίζουν 2000 π.χ να το αρχίσουμε ...κα αυτό μου το είπε γιατί έτσι ουσιαστικά με την επιτροπή πάμε για 8-9μήνες μετά με όλη αυτή την αναμονή...εμείς λέγαμε σε 4 να κάναμε...τεσπά κ ήθελα να ρωτήσω τι κόστος των φαρμάκων...αν γνωρίζει κανένα κορίτσι... δηλαδή αν πάμε μόνοι μας χωρίς επιτροπή πόσο είναι???

Δηλαδή το κόστος των φαρμάκων ρωτάω...αυτό μόνο δεν καλύπτει η επιτροπή του ΕΟΠΥΥ???

Ακριβώς για όλα αυτά και την ταλαιπωρία δεν πήγαμε με επιτροπή και αγοράσαμε τα φάρμακα εμείς , πάνω από 800€ δεν θα σου βγουνε , σου δίνουν και 350 για την εξωσωματική αμελητέο ποσο σε σχέση με το όλο κόστος. Εμείς έτσι γλιτώσαμε χρόνο και τρέξιμο .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Επειδή βλέπω ότι συζητάτε το θέμα της επιτροπής θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι επί του θέματος!!Εμείς έχουμε περάσει 1 φορά επιτροπη το 2019!!

Για να περάσεις 2η φορά επιτροπη πέρα από τις κλασικές εξετάσεις πρέπει να υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λογος υπογονιμοτητας για σε περάσουν ή μπορείς να περάσεις και αν όλα είναι οκ???

Τη Δευτέρα φορά που ήταν να περάσουμε επιτροπη ήταν πριν από περίπου ένα χρόνο και τότε ο σύζυγος είχε ολιγοασθενοτερατοσπερμια και είχαμε χάλια σπερμα αλλά τελικά ενώ τα είχαμε όλα έτοιμα και είχαμε κλείσει και ραντεβού η χοριακη μου βγήκε θετική και χάσαμε τα φάρμακα!!Απο τότε το σπερμα έχει βελτιωθεί αρκετά γι'αυτο και ρωτάω!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Ααά κατάλαβα...εγώ θα τα ξεκινήσω αυτή την εβδομάδα έτσι κ αλλιώς ...απλά επειδή είπαμε εμείς να κάναμε κρυοκαταψυξη ωαρίων.. λέγαμε επειδή όλο αυτό μέχρι να ολοκληρωθεί κ να φορέσω να κάνω δεν θα υπάρχει νόημα να το κάνω αφού θα έχουμε μπει στον καιρό που θα μπορούμε να αρχίσουμε όλες τις προσπάθειες..η κανονικά η με σπερματέγχυση η με εξωσωματική...κ λέγαμε μήπως να το πήγαιναμε ιδιωτικα μόνη μας ... δηλαδή αν το κόστος για να μαζέψω ότι χρειάζεται συν σπερμοδιάγραμματα συν όλα τα άλλα μου πάει 500€ αν είναι για αλλά 500€ μην μπω σε αναμονή τόσων μηνών..να το κάνω απευθείας ιδιωτικα...στο Ιασώ είναι να το κάνουμε εμείς...η επιτροπή χρειάζεται μόνο αν θέλουμε να μην πληρώσουμε τα χρήματα των φαρμάκων που σωστά???

Ααά εδώ να πω...ότι δεν μου κλείνουν ραντεβού αν δεν έχω τα χαρτιά έτσι μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο που πήρα στην επιτροπή...σήμερα πήρα τηλέφωνο...δεν ξέρω γιατί...

Σώπα καλέ, πες της. Πες τους ότι τα έχεις μαζέψει ήδη. Και συγγνώμη, γιατί θα σας στοιχίσει 500€ να βγάλετε τα χαρτιά; Τα σπερμοδιαγράμματα γράφονται και η συμμετοχή είναι μόνο λίγα σεντς, αν δεν κάνω λάθος.

Στο Ιασώ έκανα κι εγώ και τις σπερματεγχύσεις και την εξωσωματική. Ποιο γιατρό έχεις, αν επιτρέπεται;

H επιτροπή χρειάζεται για τα φάρμακα, αλλά και για ένα μικρό επίδομα που παίρνεις μετά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Troia είπε:

Σώπα καλέ, πες της. Πες τους ότι τα έχεις μαζέψει ήδη. Και συγγνώμη, γιατί θα σας στοιχίσει 500€ να βγάλετε τα χαρτιά; Τα σπερμοδιαγράμματα γράφονται και η συμμετοχή είναι μόνο λίγα σεντς, αν δεν κάνω λάθος.

Στο Ιασώ έκανα κι εγώ και τις σπερματεγχύσεις και την εξωσωματική. Ποιο γιατρό έχεις, αν επιτρέπεται;

H επιτροπή χρειάζεται για τα φάρμακα, αλλά και για ένα μικρό επίδομα που παίρνεις μετά.

Α στο Ιασώ μου είπαν κ εμένα ότι θα το κάνω πρώτα ο Θεός...εγώ είμαι με την κυρία Αλτάνη Ελένη...είναι στο Μητέρα κ στο Ρέα αλλά συνεργάζεται μου είπε με μια ομάδα γιατρών στο Ιασώ κ αν γινει τελικά ετσι θα πάμε εκεί είπαμε...άκουσα καλά λόγια για το κέντρο εξωσωματικής εκεί...εσύ ποιον γιατρό έχεις???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Pagor είπε:

Α στο Ιασώ μου είπαν κ εμένα ότι θα το κάνω πρώτα ο Θεός...εγώ είμαι με την κυρία Αλτάνη Ελένη...είναι στο Μητέρα κ στο Ρέα αλλά συνεργάζεται μου είπε με μια ομάδα γιατρών στο Ιασώ κ αν γινει τελικά ετσι θα πάμε εκεί είπαμε...άκουσα καλά λόγια για το κέντρο εξωσωματικής εκεί...εσύ ποιον γιατρό έχεις???

Ναι, έχει καλό εμβρυολογικό εργαστήριο. Δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομα του γιατρού μου δημόσια, αλλα ανήκει στο δ.σ. του Institute of Life.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!! Στις 11 έκανα εμβρυομεταφορά (2η προσπάθεια) και αύριο με έβαλε ο γιατρός μ να κάνω εξετάσεις (οιστραδιόλη και προγεστερόνη)...έχω άγχος για το αποτέλεσμα γενικά!! Δεν μ έχει μείνει και κανένα εμβρυακι για επόμενη φορά οπότε σε περίπτωση αρνητικού τεστ φτου και απ την αρχή!!! Καλή επιτυχία σε όλες!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Troia είπε:

Ναι, έχει καλό εμβρυολογικό εργαστήριο. Δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομα του γιατρού μου δημόσια, αλλα ανήκει στο δ.σ. του Institute of Life.

Ααά οκ δεν ήξερα ότι δεν λέμε όνοματα...εγώ το έγραψα χαχαχαχαα... ελπίζω να μην πειράζει....ναι αυτό έχω ακούσει κ εγώ ότι έχει απο τα καλύτερα...να σε ρωτήσω μόνο θέλω... επειδή έχθρες εμένα η γιατρός μου μου είπε ένα όνομα αντρικό που θα με αναλάβει αν κ εφόσον κ όταν έρθει η ώρα μου να το κάνω...Αρχίζει από Δ. Το επίθετο του γιατρου σου μήπως??? Γιατί εμένα μου είπε ένα αντρικό επίθετο από Δ κ λέω μήπως είναι ο ίδιος για να μου πεις εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Σ-1994 είπε:

Ακριβώς για όλα αυτά και την ταλαιπωρία δεν πήγαμε με επιτροπή και αγοράσαμε τα φάρμακα εμείς , πάνω από 800€ δεν θα σου βγουνε , σου δίνουν και 350 για την εξωσωματική αμελητέο ποσο σε σχέση με το όλο κόστος. Εμείς έτσι γλιτώσαμε χρόνο και τρέξιμο .

Με 470 ευρω, παιρνεις 30 κουτια puregon. Αν ομως επιλεξεις gonal, κανουν 1400 ευρω τα 4 κουτια των 900 μοναδων.

Κοριτσια μου, ρωτησα και σε αλλη σελιδα, για το πότε μπορει να εντοπιστει η υπερδιεγερση, ωστε να ακυρωθει η εμβρυομεταφορα. Μου ειπε καποια κοπελα οτι μπορει να παθεις υπερδιεγερση ακομα και μετα την ωοληψια! Σας εχει τυχει;? Ειχατε απο πριν καποια συμπτωματα;?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , Pagor είπε:

Ααά οκ δεν ήξερα ότι δεν λέμε όνοματα...εγώ το έγραψα χαχαχαχαα... ελπίζω να μην πειράζει....ναι αυτό έχω ακούσει κ εγώ ότι έχει απο τα καλύτερα...να σε ρωτήσω μόνο θέλω... επειδή έχθρες εμένα η γιατρός μου μου είπε ένα όνομα αντρικό που θα με αναλάβει αν κ εφόσον κ όταν έρθει η ώρα μου να το κάνω...Αρχίζει από Δ. Το επίθετο του γιατρου σου μήπως??? Γιατί εμένα μου είπε ένα αντρικό επίθετο από Δ κ λέω μήπως είναι ο ίδιος για να μου πεις εμπειρία...

Δημητρόπουλος; Ονόματα αν θέλουμε λέμε δημόσια, εγώ έχω πει δημόσια άλλων ειδικοτήτων, αλλά όχι του εξωσωματιστή μου. Όχι, δεν έχω γιατρό το Δημητρόπουλο, αλλά μας τον είχαν συστήσει και σε εμάς και έχουμε ακούσει γενικά καλά.λόγια γι' αυτόν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Ναι το τρίτο δε το θυμάμαι πρέπει να ψάξω τις εξετάσεις πάντως η καμπύλη ινσουλίνης έφτανε 229 

α ναι σου ανέβαινε αρκετά. Εμένα 121 έφτασε στην 2η

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Troia είπε:

Δημητρόπουλος; Ονόματα αν θέλουμε λέμε δημόσια, εγώ έχω πει δημόσια άλλων ειδικοτήτων, αλλά όχι του εξωσωματιστή μου. Όχι, δεν έχω γιατρό το Δημητρόπουλο, αλλά μας τον είχαν συστήσει και σε εμάς και έχουμε ακούσει γενικά καλά.λόγια γι' αυτόν.

Ναι μπράβο αυτόν μου είπε εχθές η γιατρός μου...και σήμερα που κοιταγα λίγο κ τα έψαχνα διάβασα πολύ καλά για το Ιασώ..σε ευχαριστώ κ πάλι κορίτσι μου...θα ξεκινήσω από αυτή την εβδομάδα να μαζεύω ότι είναι να μαζέψω να κάνει κ ο άντρας μου το πρώτο σπερμοδιάγραμμα κ βλέπουμε... έχουμε δρόμο εμεις...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Visit a vis said:

Είναι κάποια κοπέλα εδώ που πέτυχε σε ετ με μία βλαστοκύστη; 

Μια και τελευταία :) ακόμα στην αρχή βέβαια αλλά πάμε καλά ! Οοοοομμμμμμμμμμ 

και ξέρω κι άλλες δυο περιπτώσεις. Η μια από επιλογή γιατί δεν ήθελε να διακινδυνεύσει δίδυμα κι η άλλη παρομοίως ένα τελευταίο 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...