Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαίρομαι που το άκουσα αυτό. Γιατί κι εγώ δε θέλω δίδυμη κύηση και πολύ με προβληματίζει αυτό το θέμα. Κορίτσια αυτό το αποφασίσατε όταν σας είπαν για την ποιότητα του εμβρύου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Fili είπε:

Μια και τελευταία :) ακόμα στην αρχή βέβαια αλλά πάμε καλά ! Οοοοομμμμμμμμμμ 

και ξέρω κι άλλες δυο περιπτώσεις. Η μια από επιλογή γιατί δεν ήθελε να διακινδυνεύσει δίδυμα κι η άλλη παρομοίως ένα τελευταίο 

Στην αρχή;; Πόσο αρχή;;

Σε ηλικία; Νομίζω ότι παίζει τον ρόλο του κι αυτό!

Πολύ θάρρος μου δίνετε να ξέρετε, Fili & @IrenP Κάθε καλό! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Visit a vis είπε:

Στην αρχή;; Πόσο αρχή;;

Σε ηλικία; Νομίζω ότι παίζει τον ρόλο του κι αυτό!

Πολύ θάρρος μου δίνετε να ξέρετε, Fili & @IrenP Κάθε καλό! 

Ναι όντως. Η ηλικία σίγουρα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Visit a vis said:

Στην αρχή;; Πόσο αρχή;;

Σε ηλικία; Νομίζω ότι παίζει τον ρόλο του κι αυτό!

Πολύ θάρρος μου δίνετε να ξέρετε, Fili & @IrenP Κάθε καλό! 

Στην αρχή εννοώ πως έγινε η ετ, θετικές χοριακες και ακούσαμε καρδούλα στον υπέρηχο την  προηγούμενη εβδομάδα. Απλά ακόμα λίγο επιφυλακτική μέχρι να περασει το πρώτο τρίμηνο. Είμαι από το δίπλα καφέ με τα δανεικά ωάρια :wink:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Sorry που επεμβαίνω αλλά νομίζω η κοπέλα είναι 36 και όχι 41. Και πάλι σωστή είναι η συμβουλή σου βέβαια απλώς με έπιασε το ψυχαναγκαστικό μου... :rolleyes:

Εχεις δίκιο! Καπου αλλου το ειδα το 41!

 

6 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Ναι κατάλαβα τι λες...εμείς είμαστε 36 βασικά κ οι δύο... αισιοδοξία έχω βέβαια αλλά αυτό είναι γενικά ...σε όλα έχω αισιοδοξία εγώ χαχαχαχα...κάναμε κ τις εξετάσεις όλα καλά βγήκα..ξέρω φυσικά ότι αυτό δεν σημαίνει εγκυμοσύνη αλίμονο αλλά αν ξεκινήσω να σκεφτομαι τα αρνητικά κ με ότι έχουμε περάσει κάηκα...όσο για το σπέρμα ας είναι καλό κ ας μην περάσουν επιτροπή να σου πω δεν μας νοιάζει το χρηματικό...πάμε με επιτροπή βάση ιστορικού του άντρα μου επειδή πέρασε καρκίνο του αίματος πριν 3 χρόνια κ βάση ιστορικού μας είπε ότι μπορούμε να κάνουμε προσπάθεια ...αλλά αν δεν περάσουμε δεν έγινε κ κάτι δεν με στεναχωρήσει ιδιαίτερα...

Ναι όχι βασικά δεν θα το κάνουμε τελικά έτσι είπαμε μιας κ σε 4 μήνες μπορούμε να ξεκινήσουμε κανονικά είπαμε τελικά να μην πάμε έτσι...είναι όλες πολυ καλές οι εξετάσεις μου..εχθές πήγα στην γυναικολόγο κ μου είπε ότι δεν τίθεται καν θέμα κατάψυξη με αυτά τα αποτελέσματα η θέμα βιασύνης σε οτιδήποτε με αυτή την εικόνα με τα δεδομένα που έχουμε τώρα ...εμείς το είπαμε αυτό για θέμα πρόληψης εάν κ εφόσον έχει γίνει κάτι με το σπέρμα του συζύγου... επομένως τώρα είπαμε να περάσουμε επιτροπή κ το βλέπουμε...έτσι κ αλλιώς από τον Ιούλιο η γιατρός μας είπε ότι δεν θα παει καρφί για εξωσωματική ...αλλά ας έρθει πρώτα ο Θεός αυτος ο καιρός...

Καλέ καθε συμβουλή δεκτή...τώρα εντάξει με τόσες εδώ μέσα δεν μπορεί να θυμάται η κοπέλα πόσο είμαι... χαχαχαχαα....λογικό είναι...εγώ είμαι πάρα πολύ ανοικτή να άκουω γνώμες κ συμβουλές ..ειδικά από κοπέλες που ξέρουν πολλά παραπάνω από εμένα!

Παντως η πενταετία 36-41 αλλάζει κατα πολυ τα δεδομένα των ωαρίων. Οποτε μπορείτε να πετύχετε και με την πρώτη!!! Και καλα  κανεις και εισαι αισιόδοξη ετσι πρεπει, την προσπαθεια την κανεις για να πετύχεις , όχι να αποτυχεις,

  • Μου αρέσει 5

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Fili είπε:

Στην αρχή εννοώ πως έγινε η ετ, θετικές χοριακες και ακούσαμε καρδούλα στον υπέρηχο την  προηγούμενη εβδομάδα. Απλά ακόμα λίγο επιφυλακτική μέχρι να περασει το πρώτο τρίμηνο. Είμαι από το δίπλα καφέ με τα δανεικά ωάρια :wink:

Λογικό, αλλά η χαρά μεγάληηη!!! Μπράβοο!!! Άρα είναι με ωάριο νεότερης. Παίζει και αυτό τον ρόλο του. 
Στα 40 που κοντεύω … δεν ξέρω…

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Visit a vis said:

Λογικό, αλλά η χαρά μεγάληηη!!! Μπράβοο!!! Άρα είναι με ωάριο νεότερης. Παίζει και αυτό τον ρόλο του. 
Στα 40 που κοντεύω … δεν ξέρω…

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που πέτυχαν. Να σκέφτεσαι θετικά, να εμπιστεύεσαι τη διαισθηση και τον γιατρό που έχεις επιλέξει και εύχομαι σύντομα να χαϊδεύεις τη γεμάτη σου κοιλιτσα και να βλέπεις το παιδάκι σου να μεγαλώνει. Ποτε θα ξεκινήσεις τη διαδικασία; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!! Μολις εγινα μελος της ομαδας! Εχω πολλες αποριες γι αυτο το θεμα..δεν ξερω απο που να αρχισω.Προσπαθουμε ενα μιση χρονο με τον σύντροφό μου για παιδακι χωρις θετικο τεστ! Ανακαλυψαμε προβλημα στο σπερμα,χωρις να εχει βρεθει καποια σοβαρη αιτια, μονο βιταμινες μας πρότεινε ο γιατρος.Στα κατωτερα ορια κ ακομη πιο κατω. Εγω δεν εχω τελειωσει ακομη με τις εξετασεις μου μενει κυριως η σαλπιγγογραφια. Ακομη ψαχνω σε ποιον γιατρο να τις παω.Εχω σκλήρυνση κατά πλάκας κ ηδη καθυστερω την θεραπεια μου, πρεπει ξαφνικα να παρω πιο βαρια κατα την οποια απαγορεύεται να μεινω έγκυος κ οπως καταλαβαίνετε τρελο αγχος.Θα ηθελα να μου πειτε εαν παω για επιτροπη υπαρχει περιπτωση να μουν πουν πρωτα για σπερματεγχυση? Επισης ο γιατρος που θα με βοηθήσει να μαζεψω ολα τα χαρτια που χρειάζονται πρεπει να ειναι ο γιατρος που σου βγαζει απ την αρχη πλανο για τα φαρμακα που επιλεγει για εξωσωματικη κ μετα πας επιτροπη ή η επιτροπη αποφασιζει ποια φαρμακα θα παρεις? Ακομη μια απορια, διαβασα οτι το Πανεπιστημιακο Νοσοκ. Λαρισας εχει την μοναδα εξωσωμτκης κλειστη. Γνωριζετε για το Παπαγεωργίου Θεσσαλονικης κατι? Αν εχει αναμονη, καποιον γιατρο ή οτιδήποτε χρησιμο...Αυτα για αρχη ηδη εγραψα πολλα, ελπιζω καποια να μου απαντησει κοριτσια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Visit a vis είπε:

Λογικό, αλλά η χαρά μεγάληηη!!! Μπράβοο!!! Άρα είναι με ωάριο νεότερης. Παίζει και αυτό τον ρόλο του. 
Στα 40 που κοντεύω … δεν ξέρω…

Αυτό φαντάζομαι έχει να κάνει και με την ΑΜΗ. Πόση έχεις; Αλλά και συνδιαστικα με όλες σου τις εξετάσεις. Μη σκέφτεσαι αρνητικά.  Ξεκινα με την ιδέα πως θα πετύχει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 42 λεπτά , Fili είπε:

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που πέτυχαν. Να σκέφτεσαι θετικά, να εμπιστεύεσαι τη διαισθηση και τον γιατρό που έχεις επιλέξει και εύχομαι σύντομα να χαϊδεύεις τη γεμάτη σου κοιλιτσα και να βλέπεις το παιδάκι σου να μεγαλώνει. Ποτε θα ξεκινήσεις τη διαδικασία; 

Να είσαι καλά! Έχω ένα μόνο έμβρυο κατεψυγμένο. Επειδή είμαι στο στάδιο της παραίτησης από όλες τις διαδικασίες, δεν θέλω να σκεφτώ άλλη διέγερση για να βάλω και άλλο μαζί του. Η πρόταση: να γίνει βλαστοκύστη και να το βάλουμε. Σκέφτομαι όμως πόσες πιθανότητες θα έχει… 
@Lakyη αμη μου κοντά στο 1 προ έτους που την είχα μετρήσει. Δεν σκέφτομαι όμως άλλη διέγερση. Για εμένα έχω κάνει ήδη πολλές (4). Προσωπικό όριο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria.28 said:

Καλησπερα σας!!! Μολις εγινα μελος της ομαδας! Εχω πολλες αποριες γι αυτο το θεμα..δεν ξερω απο που να αρχισω.Προσπαθουμε ενα μιση χρονο με τον σύντροφό μου για παιδακι χωρις θετικο τεστ! Ανακαλυψαμε προβλημα στο σπερμα,χωρις να εχει βρεθει καποια σοβαρη αιτια, μονο βιταμινες μας πρότεινε ο γιατρος.Στα κατωτερα ορια κ ακομη πιο κατω. Εγω δεν εχω τελειωσει ακομη με τις εξετασεις μου μενει κυριως η σαλπιγγογραφια. Ακομη ψαχνω σε ποιον γιατρο να τις παω.Εχω σκλήρυνση κατά πλάκας κ ηδη καθυστερω την θεραπεια μου, πρεπει ξαφνικα να παρω πιο βαρια κατα την οποια απαγορεύεται να μεινω έγκυος κ οπως καταλαβαίνετε τρελο αγχος.Θα ηθελα να μου πειτε εαν παω για επιτροπη υπαρχει περιπτωση να μουν πουν πρωτα για σπερματεγχυση? Επισης ο γιατρος που θα με βοηθήσει να μαζεψω ολα τα χαρτια που χρειάζονται πρεπει να ειναι ο γιατρος που σου βγαζει απ την αρχη πλανο για τα φαρμακα που επιλεγει για εξωσωματικη κ μετα πας επιτροπη ή η επιτροπη αποφασιζει ποια φαρμακα θα παρεις? Ακομη μια απορια, διαβασα οτι το Πανεπιστημιακο Νοσοκ. Λαρισας εχει την μοναδα εξωσωμτκης κλειστη. Γνωριζετε για το Παπαγεωργίου Θεσσαλονικης κατι? Αν εχει αναμονη, καποιον γιατρο ή οτιδήποτε χρησιμο...Αυτα για αρχη ηδη εγραψα πολλα, ελπιζω καποια να μου απαντησει κοριτσια! 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Η επιτροπή είναι καθαρά για εξωσωματική και όχι για σπερματέγχυση. Έχω την εντύπωση όμως ότι υπάρχει και επιτροπή για σπερματέγχυση αλλά δεν είμαι σίγουρη. Πάντως εκεί δεν θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις, αυτό είναι θέμα του γιατρού σου μόνο. Θα σου πουν είτε ότι εγκρίνεται η αίτηση σου είτε όχι. Μετά την έγκριση ο γιατρός σου θα σου συνταγογραφήσει τα φάρμακα διέγερσης που θεωρεί ότι πρέπει να πάρεις (δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες) και θα πας να τα πάρεις από φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ. Για το νοσοκομείο στην Λάρισα που ρωτάς δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις :)

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Makelen said:

Με 470 ευρω, παιρνεις 30 κουτια puregon. Αν ομως επιλεξεις gonal, κανουν 1400 ευρω τα 4 κουτια των 900 μοναδων.

Κοριτσια μου, ρωτησα και σε αλλη σελιδα, για το πότε μπορει να εντοπιστει η υπερδιεγερση, ωστε να ακυρωθει η εμβρυομεταφορα. Μου ειπε καποια κοπελα οτι μπορει να παθεις υπερδιεγερση ακομα και μετα την ωοληψια! Σας εχει τυχει;? Ειχατε απο πριν καποια συμπτωματα;?

Απο την αρχή της διέγερσης πονούσα είχα πρηστεί  και δεν μπορούσα να είμαι καθιστή πχ λεκάνη τουαλέτας καρέκλα κλπ μετά  την ωοληψια είναι που αγριεύουν τα πράγματα  στην δίκη μου περίπτωση δυστυχώς δεν εντοπίστηκε νωρίτερα από τον γιατρό ούτε στις αιματολογικές φάνηκε κατά τη διάρκεια της διέγερσης, σε υπέρηχο μάλιστα είχαν δει τα μισά από αυτά που τελικά πήραν ,  παρα μόνο μια δυο μέρες πριν την ετ γιατί ήδη δεν αισθανόμουν καλά και πήγα για υπέρηχο όπου εκεί φάνηκε ξεκάθαρα, δεν μπορούσα να γυρίσω πλευρό από τον πόνο γενικά ένιωθα χάλια  ακόμα και όταν εντοπίστηκε η υπερδιέγερση δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά έκανα δυο ανταγωνιστές την ημέρα για αρκετό καιρό αλλά συνέχιζα να χειροτερεύω με υπνηλία δυσκολία στην αναπνοή , πόνος σε βαθιά ανάσα ,γέλιο ( όχι ότι γελούσα και συχνά ) φτέρνισμα,  τελευταίο σύμπτωμα ήταν δυνατός  πόνος στον θώρακα και επόμενη μέρα στα επείγοντα με υποψία πνευμονικής εμβολής ( δεν είχα πάθει τελικά ) είχα  ελεύθερο υγρό σε ωοθήκες κοιλιά και γύρω από τους πνευμονες. Σε άλλες κοπέλες διαβάζω ότι εντοπίζεται νωρίτερα και το προλαβαίνουν .. για την ιστορία η ετ ακυρώθηκε και τώρα από μέρα σε πέρα περιμένω την 3η περίοδο από τότε και τελευταία για να πάω για ετ. 
Είχα αγνοήσει τα συμπτώματα μιας και ήταν η πρώτη μου διέγερση και δεν ήξερα τι να περιμένω πάντως θυμάμαι να αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν οι άλλες κοπέλες να συνεχίζουν να πηγαίνουν στην δουλειά κατά την διέγερση πράγμα αδύνατο στην δικη μου περίπτωση ίσως αυτό να είναι ένα κριτήριο .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Καλησπερα σας!!! Μολις εγινα μελος της ομαδας! Εχω πολλες αποριες γι αυτο το θεμα..δεν ξερω απο που να αρχισω.Προσπαθουμε ενα μιση χρονο με τον σύντροφό μου για παιδακι χωρις θετικο τεστ! Ανακαλυψαμε προβλημα στο σπερμα,χωρις να εχει βρεθει καποια σοβαρη αιτια, μονο βιταμινες μας πρότεινε ο γιατρος.Στα κατωτερα ορια κ ακομη πιο κατω. Εγω δεν εχω τελειωσει ακομη με τις εξετασεις μου μενει κυριως η σαλπιγγογραφια. Ακομη ψαχνω σε ποιον γιατρο να τις παω.Εχω σκλήρυνση κατά πλάκας κ ηδη καθυστερω την θεραπεια μου, πρεπει ξαφνικα να παρω πιο βαρια κατα την οποια απαγορεύεται να μεινω έγκυος κ οπως καταλαβαίνετε τρελο αγχος.Θα ηθελα να μου πειτε εαν παω για επιτροπη υπαρχει περιπτωση να μουν πουν πρωτα για σπερματεγχυση? Επισης ο γιατρος που θα με βοηθήσει να μαζεψω ολα τα χαρτια που χρειάζονται πρεπει να ειναι ο γιατρος που σου βγαζει απ την αρχη πλανο για τα φαρμακα που επιλεγει για εξωσωματικη κ μετα πας επιτροπη ή η επιτροπη αποφασιζει ποια φαρμακα θα παρεις? Ακομη μια απορια, διαβασα οτι το Πανεπιστημιακο Νοσοκ. Λαρισας εχει την μοναδα εξωσωμτκης κλειστη. Γνωριζετε για το Παπαγεωργίου Θεσσαλονικης κατι? Αν εχει αναμονη, καποιον γιατρο ή οτιδήποτε χρησιμο...Αυτα για αρχη ηδη εγραψα πολλα, ελπιζω καποια να μου απαντησει κοριτσια! 

Καλημέρα κορίτσι μου. Σε καταλαβαίνω στο θέμα ασθένειας. Και εγώ έχω ρευματοειδη αρθρίτιδα και για να σταματήσω την βαρυα μου θεραπεία έκανα 4.5 χρόνια. Δεν ειναι εύκολο όλο αυτό καθόλου. Εγώ μετά από ένα χρονικό διάστημα είδαμε πως δεν και τότε κάναμε εξετάσεις. Η πρώτη μου απόφαση ήταν εξωσωματικη όπου και έπιασε. Τώρα πάω για την 2 σε απόσταση 10 μηνών. Να μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά διότι έχεις και στο πίσω μέρος του μυαλό σου πως θα είσαι στην περίοδο εγκυμοσυνης χωρίς αγωγή. Όλα θα πάνε καλά. Όσο αφορά τα οσοκομεία που ανέφερες δεν γνωρίζω καθόλου δυστυχώς. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Σ-1994 είπε:

Απο την αρχή της διέγερσης πονούσα είχα πρηστεί  και δεν μπορούσα να είμαι καθιστή πχ λεκάνη τουαλέτας καρέκλα κλπ μετά  την ωοληψια είναι που αγριεύουν τα πράγματα  στην δίκη μου περίπτωση δυστυχώς δεν εντοπίστηκε νωρίτερα από τον γιατρό ούτε στις αιματολογικές φάνηκε κατά τη διάρκεια της διέγερσης, σε υπέρηχο μάλιστα είχαν δει τα μισά από αυτά που τελικά πήραν ,  παρα μόνο μια δυο μέρες πριν την ετ γιατί ήδη δεν αισθανόμουν καλά και πήγα για υπέρηχο όπου εκεί φάνηκε ξεκάθαρα, δεν μπορούσα να γυρίσω πλευρό από τον πόνο γενικά ένιωθα χάλια  ακόμα και όταν εντοπίστηκε η υπερδιέγερση δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά έκανα δυο ανταγωνιστές την ημέρα για αρκετό καιρό αλλά συνέχιζα να χειροτερεύω με υπνηλία δυσκολία στην αναπνοή , πόνος σε βαθιά ανάσα ,γέλιο ( όχι ότι γελούσα και συχνά ) φτέρνισμα,  τελευταίο σύμπτωμα ήταν δυνατός  πόνος στον θώρακα και επόμενη μέρα στα επείγοντα με υποψία πνευμονικής εμβολής ( δεν είχα πάθει τελικά ) είχα  ελεύθερο υγρό σε ωοθήκες κοιλιά και γύρω από τους πνευμονες. Σε άλλες κοπέλες διαβάζω ότι εντοπίζεται νωρίτερα και το προλαβαίνουν .. για την ιστορία η ετ ακυρώθηκε και τώρα από μέρα σε πέρα περιμένω την 3η περίοδο από τότε και τελευταία για να πάω για ετ. 
Είχα αγνοήσει τα συμπτώματα μιας και ήταν η πρώτη μου διέγερση και δεν ήξερα τι να περιμένω πάντως θυμάμαι να αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν οι άλλες κοπέλες να συνεχίζουν να πηγαίνουν στην δουλειά κατά την διέγερση πράγμα αδύνατο στην δικη μου περίπτωση ίσως αυτό να είναι ένα κριτήριο .. 

Πωπω τι περασες!! Ποσα ωοθυλακια ειχες οταν το επαθες αυτο;?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...