Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις κ οποία ξέρει να με βοηθήσει...πήρα σήμερα τηλέφωνο στην επιτροπή να κλείσω ραντεβού κ να αρχίσω να μαζεύω τα χαρτιά μέχρι τότε κ από εκείνους είπαν ...όχι...πρώτα θα μαζέψεις όλα τα χαρτιά κ μετά θα κλείσεις ραντεβού...λέω οκ..περνώ τηλέφωνο μια κυρία που βοηθάει με την επιτροπή κ μου λέει αυτό πρώτη φορά το ακούω.. δηλαδή αν εσύ μαζέψεις όλα τα χαρτιά μέχρι τον Ιούνιο πότε θα σου κλείσουν ραντεβού τον Οκτώβριο?...τεσπά το προσπερνάνε αυτό κ μου εξηγεί η γυναίκα τι πρέπει να μαζέψω αρχικά για να αρχίσουμε τον φάκελο...μέχρι εδώ καλά...μιλάω όμως με τον άντρα μου κ μου λέει πόσο κοστίζουν αυτά τα φάρμακα αν δεν πάμε με επιτροπή? Δηλαδή αν είναι  να κάνουν 1000€ μου λέει μήπως δεν πάμε με επιτροπή κ το κάνουμε μόνη...αν είναι να κοστίζουν 2000 π.χ να το αρχίσουμε ...κα αυτό μου το είπε γιατί έτσι ουσιαστικά με την επιτροπή πάμε για 8-9μήνες μετά με όλη αυτή την αναμονή...εμείς λέγαμε σε 4 να κάναμε...τεσπά κ ήθελα να ρωτήσω τι κόστος των φαρμάκων...αν γνωρίζει κανένα κορίτσι... δηλαδή αν πάμε μόνοι μας χωρίς επιτροπή πόσο είναι???

Δηλαδή το κόστος των φαρμάκων ρωτάω...αυτό μόνο δεν καλύπτει η επιτροπή του ΕΟΠΥΥ???

Γεια σου κοριτσι μου,η επιτροπή σου δίνει φάρμακα για 2 προσπάθειες αρα ουσιαστικά 2000 ευρο αλλα κ ενα μικρο επίδομα στο τελος 300-350 εάν δεν κανω λαθος.Δεν ειναι δυσκολο να μαζέψεις τ χαρτιά σου ..Επρεπε να τους πεις πως τα εχεις σχεδον ετοιμα.Ετσι κ αλλιως θα σ έκλειναν για 1.5-2 μηνες μετα οποτε θα τ ειχες μαζέψει σιγουρα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Evi15 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!!μολις μου ήρθε περίοδος μετά από προσπάθεια σπερματέγχυνσης.. Νιώθω άχρηστη .. Απογοητεύτηκα .. 

ηθελα απλά να το πω κάπου !! 
ευχομαι σε καμία άλλη να μην έρθει .. 

Γλυκιά μου σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κουράγιο, είναι δύσκολο. Δεν ήταν να γίνει τώρα, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα γίνει. Η σπερματέγχυση δεν έχει και τόσο υψηλά ποσοστά επιτυχίας. Και σε καμία περίπτωση δεν είσαι άχρηστη!!! Η φύση ξέρει, ο οργανισμός σου κάνει το καλύτερο μπορεί σε συνεργασία με τον οργανισμό του αγαπημένου σου. Ποια σκέφτεστε να είναι τα επόμενα βήματα? Προσωπικά μετά από κάθε αποτυχία που είχα, με βοηθούσε να σχεδιάζω τη συνέχεια και τι μπορώ να βελτιώσω. Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σας! 

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δυστυχώς δεν πήγε καλά η ωοληψία σήμερα. Ήταν και τα δύο ωοθυλάκια άδεια :(  Και είχα πολλή αισιοδοξία γι αυτόν τον μήνα και καλές εξετάσεις. Απογοητεύτηκα.
Θα προχωρήσουμε τώρα για ετ με τα κατεψυγμένα μας. Ελπίζω να φτάσουν 5η μέρα. Ξέρετε αν μπορούν να καταψυχθούν 2η φορά; Δεν μου είπαν αν θα αποψύξουν και τα 3 ή μονο 2. Αν αποψύξουν 2 και το 1 δεν τα καταφέρει τι γίνεται; 

Λυπάμαι που δεν πήγε καλά. Αυτά που έχετε τώρα είναι κρυοσυντηρημένα έμβρυα 3ης μέρας? Και θέλετε να τα αποψύξετε και να τα αφήσετε για βλαστοκύστες? Δεν είναι καλή ιδέα να τα ξανακαταψύξετε μετά, ταλαιπωρούνται από αυτή τη διαδικασία. Υποθέτω ότι είναι θέμα τύχης τώρα να δείτε πώς θα πάνε και θα σου μεταφέρουν όσα προχωρήσουν. Εύχομαι να πάνε πολύ καλά!!! Τώρα, αν θα αποψύξουν δύο ή τρία, στη θέση σου δε θα το άφηνα στην τύχη. Θα το συζητούσα με γιατρό και εμβρυολόγους, να σου πούνε τη γνώμη τους και αν έχουν έστω και στο περίπου κάποια ποσοστά να σου δώσουν, ώστε να αποφασίσετε μαζί να γίνει το καλύτερο! Και εννοείται, πίστη στα εμβρυάκια σας!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!! Επειδή υπάρχει το εμβρυακι μήπως να του δώσεις μια ευκαιρία; Μπορεί να είναι και το τυχερουλι σου!! 

Συμμαθήτρια, τι κάνεις;; Σε παρακολουθώ στη δωρεά κάποτε κάποτε… μπράβο που το προχωράτε!! 
 

Αν και είναι παρακινδυνευμένο, νιώθοντας τέτοια κόπωση για νέα διέγερση-ωοληψία ή φυσικούς (κόστος, χρόνος, απογοητεύσεις), θα προετοιμαστώ για αυτό το ένα. Εξάλλου αν προχωρήσει σε βλαστοκύστη κάτι θα δείχνει για την πορεία του. Έστω κάτι λίγο… 

Λες να είναι το ηρωικό, τυχερό; Ποιος μπορεί να μας πει… ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Visit a vis είπε:

Συμμαθήτρια, τι κάνεις;; Σε παρακολουθώ στη δωρεά κάποτε κάποτε… μπράβο που το προχωράτε!! 
 

Αν και είναι παρακινδυνευμένο, νιώθοντας τέτοια κόπωση για νέα διέγερση-ωοληψία ή φυσικούς (κόστος, χρόνος, απογοητεύσεις), θα προετοιμαστώ για αυτό το ένα. Εξάλλου αν προχωρήσει σε βλαστοκύστη κάτι θα δείχνει για την πορεία του. Έστω κάτι λίγο… 

Λες να είναι το ηρωικό, τυχερό; Ποιος μπορεί να μας πει… ; 

Τόλμησέ το!!!!!!!! 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Ελπίζω να είστε καλά. Εγώ προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, ύστερα από την αρνητική χοριακή που πήρα προχθές, στην 4η προσπάθεια εμβρυομεταφοράς που κάναμε. Αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και τους εμβρυολόγους για να συζητήσουμε.

Όπως μου είπε ο γιατρός ανήκουμε στην κατηγορία συνεχόμενων αποτυχιών, όπου δεν ξέρουν τι φταίει, οπότε θα ψάξουμε τώρα και άλλους παράγοντες. Η πρόταση του γιατρού είναι να κάνουμε βιοψία στα έμβρυα που έχουμε (6 κρυοσυντηρένες βλαστοκύστες) για να δούμε αν έχουν κάποιο πρόβλημα στο DNA τους. Τον ρώτησα γιατί όμως δεν έγινε καν εμφύτευση (εμφύτευση είχε γίνει μόνο την προηγούμενη φορά, μόνο 1 στις 4 φορές δηλαδή, που ήταν βιοχημική) και ότι μήπως εκτός από τα έμβρυα φταίει και κάποιος άλλος παράγοντας (να σημειώσω ότι κάναμε προληπτικά scratching, μια ένεση που βοηθάει τα κύτταρα της μήτρας και μου έδωσαν και έναν ειδικό όρο πριν την εμβρυομεταφορά, που επίσης βοηθάει και μου μετέφεραν αυτή τη φορά 3 καλές βλαστοκύστες). Μου απάντησε ότι ορισμένες φορές το πρόβλημα στο DNA τους μπορε να είναι τέτοιο που να μην επιτρέπει την εμφύτευση, αλλά ότι μπορούμε να κάνουμε και βιοψία ενδομητρίου, πρώτα όμως να δούμε τα έμβρυα. Για τη βιοψία μου είπε ότι δεν είναι απλή εξέταση και ότι στέλνουν το δείγμα στο εξωτερικό, γιατί εδώ δε γίνεται. Μου είπε κάτι που με προβλημάτισε όμως. Ότι η βιοψία γίνεται τη μέρα της εμβρυομεταφοράς (πριν την εμβρυομεταφορά) και σε περίπτωση που αποτύχει, μαθαίνουμε από την απάντηση της εξέτασης τους λόγους που απέτυχε (πχ αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο τότε στη μήτρα, ή ότι πχ μπορεί ο οργανισμός να μην ήταν έτοιμος να δεχτεί τότε τα έμβρυα και να χρειαζόταν λίγες παραπάνω μέρες προγεστερόνη πριν τη μεταφορά). Αυτό μου φάνηκε εντελώς αποκαρδιωτικό. Ότι δηλαδή μπορεί να κάνουμε μια εξέταση που να μας δείξει κάτι μετά από ακόμα μία αποτυχία. Σκέφτομαι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι προληπτικά? Πριν την εμβρυομεταφορά? Φοβάμαι ότι μπορεί να μας τελειώσουν τα έμβρυα στο μεταξύ και τα μαζέψαμε με πολύ κόπο. Τώρα έχουμε 6 μεν, όμως μετά τη βιοψία φοβάμαι ότι μπορεί να μη μας μείνει κανένα.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάνει βιοψία ενδομητρίου? Και αν ναι, βοηθήθηκε από την εξέταση? Την έκανε κάποια σε άλλη χρονική στιγμή από την εμβρυομεταφορά μήπως?

Αφήνω και ένα ενδεχόμενο να μην κατάλαβα κάτι  εγώ καλά από τα λεγόμενα του γιατρού μου. Αύριο στο ραντεβού που θα κάνουμε θα καταλάβω περισσότερα. Αλλά θα ήθελα να πάω όσο γίνεται περισσότερο καλά προετοιμασμένη, γι' αυτό ρωτάω, για να μου δώσετε τα φώτα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά προσπάθησα να εξηγήσω όσο γίνεται καλύτερα τα δεδομένα. 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Lilian 28 said:

 

 

Αν αποψύξουν τελευταία στιγμή το 3ο, τότε δεν θα είναι 5ης μέρας. Γίνεται 3ης μέρας να μεταφερθεί την 5η;

1 hour ago, silvy22 said:

λυπαμαι κατερινουλα μου, παρε στο εμβρυολογικο να ρωτησεις τα κοριτσια ειναι πολυ εξυπηρετικα

Μου είπαν θα με καλέσουν το Σάββατο αλλά λέω να καλέσω εγώ απο την Παρασκευή να έχω προλάβει να το συζητήσω μαζί τους. Ευχαριστω silvy μου

46 minutes ago, happiness79 said:

 

Λυπάμαι που δεν πήγε καλά. Αυτά που έχετε τώρα είναι κρυοσυντηρημένα έμβρυα 3ης μέρας? Και θέλετε να τα αποψύξετε και να τα αφήσετε για βλαστοκύστες? Δεν είναι καλή ιδέα να τα ξανακαταψύξετε μετά, ταλαιπωρούνται από αυτή τη διαδικασία. Υποθέτω ότι είναι θέμα τύχης τώρα να δείτε πώς θα πάνε και θα σου μεταφέρουν όσα προχωρήσουν. Εύχομαι να πάνε πολύ καλά!!! Τώρα, αν θα αποψύξουν δύο ή τρία, στη θέση σου δε θα το άφηνα στην τύχη. Θα το συζητούσα με γιατρό και εμβρυολόγους, να σου πούνε τη γνώμη τους και αν έχουν έστω και στο περίπου κάποια ποσοστά να σου δώσουν, ώστε να αποφασίσετε μαζί να γίνει το καλύτερο! Και εννοείται, πίστη στα εμβρυάκια σας!!! 

Ναι, έχουμε 3 3ης μέρας. Δεν ξέρω πόσα θα αποψύξουν για να τα φτάσουν 5ης. Υποθέτω το σωστό είναι να αποψύξουν 2 και να προχωρήσουμε με αυτά, όμως σκέφτομαι, τι γίνεται αν πχ το ένα δεν τα καταφέρει; Μετά θα βάλουμε ένα μόνο του; Ενώ αν μπορούσαμε να τα αφήσουμε και τα 3 και το ένα μετά να ξανά μπει κατάψυξη θα ήταν ιδανικό. Έχω ακούσει κ γω όμως ότι δεν τους κάνει καλό αυτο. Πφφφ δεν ξέρω. Θα μιλήσω την Παρασκευή μαζί τους. Ευχαριστώ

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , happiness79 είπε:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάνει βιοψία ενδομητρίου? Και αν ναι, βοηθήθηκε από την εξέταση? Την έκανε κάποια σε άλλη χρονική στιγμή από την εμβρυομεταφορά μήπως?

Kαλημέρα! Η βιοψία ενδομητρίου είναι το λεγόμενο ngs; Δεν έχω κάνει, αλλά ρώτησα τον γιατρό εάν πρέπει να το κάνω προληπτικά και λέει ότι δεν την πιστεύει σαν εξέταση κι ότι είναι τζάμπα χρήματα..Θα βοηθήσει λέει η υστεροσκόπηση για να δούμε φλεγμονές της μήτρας..Εγώ πάντως βρίσκω πολύ σωστό τον τρόπο σκέψης σου! Κάνε ο,τι προληπτικές εξετάσεις χρειάζονται πριν να μεταφέρεις τα πολύτιμα εμβρυάκια σου! ΠΡΙΝ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Ελπίζω να είστε καλά. Εγώ προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, ύστερα από την αρνητική χοριακή που πήρα προχθές, στην 4η προσπάθεια εμβρυομεταφοράς που κάναμε. Αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και τους εμβρυολόγους για να συζητήσουμε.

Όπως μου είπε ο γιατρός ανήκουμε στην κατηγορία συνεχόμενων αποτυχιών, όπου δεν ξέρουν τι φταίει, οπότε θα ψάξουμε τώρα και άλλους παράγοντες. Η πρόταση του γιατρού είναι να κάνουμε βιοψία στα έμβρυα που έχουμε (6 κρυοσυντηρένες βλαστοκύστες) για να δούμε αν έχουν κάποιο πρόβλημα στο DNA τους. Τον ρώτησα γιατί όμως δεν έγινε καν εμφύτευση (εμφύτευση είχε γίνει μόνο την προηγούμενη φορά, μόνο 1 στις 4 φορές δηλαδή, που ήταν βιοχημική) και ότι μήπως εκτός από τα έμβρυα φταίει και κάποιος άλλος παράγοντας (να σημειώσω ότι κάναμε προληπτικά scratching, μια ένεση που βοηθάει τα κύτταρα της μήτρας και μου έδωσαν και έναν ειδικό όρο πριν την εμβρυομεταφορά, που επίσης βοηθάει και μου μετέφεραν αυτή τη φορά 3 καλές βλαστοκύστες). Μου απάντησε ότι ορισμένες φορές το πρόβλημα στο DNA τους μπορε να είναι τέτοιο που να μην επιτρέπει την εμφύτευση, αλλά ότι μπορούμε να κάνουμε και βιοψία ενδομητρίου, πρώτα όμως να δούμε τα έμβρυα. Για τη βιοψία μου είπε ότι δεν είναι απλή εξέταση και ότι στέλνουν το δείγμα στο εξωτερικό, γιατί εδώ δε γίνεται. Μου είπε κάτι που με προβλημάτισε όμως. Ότι η βιοψία γίνεται τη μέρα της εμβρυομεταφοράς (πριν την εμβρυομεταφορά) και σε περίπτωση που αποτύχει, μαθαίνουμε από την απάντηση της εξέτασης τους λόγους που απέτυχε (πχ αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο τότε στη μήτρα, ή ότι πχ μπορεί ο οργανισμός να μην ήταν έτοιμος να δεχτεί τότε τα έμβρυα και να χρειαζόταν λίγες παραπάνω μέρες προγεστερόνη πριν τη μεταφορά). Αυτό μου φάνηκε εντελώς αποκαρδιωτικό. Ότι δηλαδή μπορεί να κάνουμε μια εξέταση που να μας δείξει κάτι μετά από ακόμα μία αποτυχία. Σκέφτομαι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι προληπτικά? Πριν την εμβρυομεταφορά? Φοβάμαι ότι μπορεί να μας τελειώσουν τα έμβρυα στο μεταξύ και τα μαζέψαμε με πολύ κόπο. Τώρα έχουμε 6 μεν, όμως μετά τη βιοψία φοβάμαι ότι μπορεί να μη μας μείνει κανένα.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάνει βιοψία ενδομητρίου? Και αν ναι, βοηθήθηκε από την εξέταση? Την έκανε κάποια σε άλλη χρονική στιγμή από την εμβρυομεταφορά μήπως?

Αφήνω και ένα ενδεχόμενο να μην κατάλαβα κάτι  εγώ καλά από τα λεγόμενα του γιατρού μου. Αύριο στο ραντεβού που θα κάνουμε θα καταλάβω περισσότερα. Αλλά θα ήθελα να πάω όσο γίνεται περισσότερο καλά προετοιμασμένη, γι' αυτό ρωτάω, για να μου δώσετε τα φώτα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά προσπάθησα να εξηγήσω όσο γίνεται καλύτερα τα δεδομένα. 

Έχω την βιοψία ενδομητρίου την εκανα σε κανονικό κύκλο όχι μετά από εμβρυομεταφορα . Δεν το έχω ξανά ακούσει.

Και το δείγμα το έστειλαν στο Ηράκλειο και όχι εξωτερικό.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Αν αποψύξουν τελευταία στιγμή το 3ο, τότε δεν θα είναι 5ης μέρας. Γίνεται 3ης μέρας να μεταφερθεί την 5η;

Μου είπαν θα με καλέσουν το Σάββατο αλλά λέω να καλέσω εγώ απο την Παρασκευή να έχω προλάβει να το συζητήσω μαζί τους. Ευχαριστω silvy μου

Ναι, έχουμε 3 3ης μέρας. Δεν ξέρω πόσα θα αποψύξουν για να τα φτάσουν 5ης. Υποθέτω το σωστό είναι να αποψύξουν 2 και να προχωρήσουμε με αυτά, όμως σκέφτομαι, τι γίνεται αν πχ το ένα δεν τα καταφέρει; Μετά θα βάλουμε ένα μόνο του; Ενώ αν μπορούσαμε να τα αφήσουμε και τα 3 και το ένα μετά να ξανά μπει κατάψυξη θα ήταν ιδανικό. Έχω ακούσει κ γω όμως ότι δεν τους κάνει καλό αυτο. Πφφφ δεν ξέρω. Θα μιλήσω την Παρασκευή μαζί τους. Ευχαριστώ

Ναι δε γίνεται ν αποφευχθεί και να ξαναμπεί σε κατάψυξη. Αυτό μου είπε κι εμένα μια εμβρυολογος σε συζήτηση που κάναμε. Λογικά θα σου βάλουν τα δύο και μετά θα έχεις άλλο ένα. Μην αγχώνεσαι όμως. Συζήτησε το πρώτα. Εξάλλου κι ένα να έχεις σημασία έχει να είναι καλό. Όλα καλά θα πάνε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evi15 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!!μολις μου ήρθε περίοδος μετά από προσπάθεια σπερματέγχυνσης.. Νιώθω άχρηστη .. Απογοητεύτηκα .. 

ηθελα απλά να το πω κάπου !! 
ευχομαι σε καμία άλλη να μην έρθει .. 

Μη στενεχωριεσαι ξέρω ποσο δύσκολο είναι αλλά προσπάθησε.Αχρηστη δεν είσαι,γενναία θα σε πω εγώ και είμαι σιγουρη ότι συμφωνούν όλα τα κοριτσια με αυτό!Το κεφάλι ψιλά,ξεκουρασου και η επόμενη φορα θα είναι η τυχερή σου!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου χαρίζω διαφορα φάρμακα ..Περιοχή Λαμία.

Με χαρά να τα στείλω σε όποια τα έχει ανάγκη με δική της απλά χρέωση..

Τα φάρμακα ειναι:vasklor prolutex inohep prezolon αυτοκόλλητα dermestril Κ ένα κλειστό βαζάκι χαπιαμε μαγια μπύρας lanes.

Όποια ενδιαφέρεται να μου στείλει inbox να συνεννοηθούμε.. 

Με τις καλύτερες ευχές μου να πιάσουν τόπο!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evi15 είπε:

Κ γώ στα 5 χρόνια είμαι .. έχεις πολλή δύναμη κ μπράβο σου , σε ζηλεύω .. μακάρι να μπορέσω να το ξεπεράσω σύντομα κ να τα δω κ γώ διαφορετικά τα πράγματα .. 

Σ ευχαριστώ γι τη δύναμη .. 

Είμαι τώρα στη διέγερση οπότε.. χρειάζομαι δύναμη.. τα λέω για να τα βλέπω και εγώ... 

Όλα καλά θα πάνε!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marina21 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Σε καταλαβαίνω στο θέμα ασθένειας. Και εγώ έχω ρευματοειδη αρθρίτιδα και για να σταματήσω την βαρυα μου θεραπεία έκανα 4.5 χρόνια. Δεν ειναι εύκολο όλο αυτό καθόλου. Εγώ μετά από ένα χρονικό διάστημα είδαμε πως δεν και τότε κάναμε εξετάσεις. Η πρώτη μου απόφαση ήταν εξωσωματικη όπου και έπιασε. Τώρα πάω για την 2 σε απόσταση 10 μηνών. Να μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά διότι έχεις και στο πίσω μέρος του μυαλό σου πως θα είσαι στην περίοδο εγκυμοσυνης χωρίς αγωγή. Όλα θα πάνε καλά. Όσο αφορά τα οσοκομεία που ανέφερες δεν γνωρίζω καθόλου δυστυχώς. 

@kateriiina25@kateriiina25 k @Marina21@Marina21 σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!ελπιζω κ εσεις να εχετε αίσιο τελος στις προσπαθειες σας με ολη μ την καρδια. Ακομη δεν ξερω που να πατησω για να απαντησω αλλα τεσπα χαχα!Μαρινα δυστυχως κ εγω αυτο το θεμα φοβαμαι,να μην γινει κατι θετικο φετος,μετα ποτε θα μπορεσω ομως να ειμαι σε καλη φαση για να ξαναπροσπαθησω???Δυστυχως κ η σκληρυνση δεν ξερεις αν θα ειναι στασιμη..Στην περιοδο εγκυμοσύνης ο γιατρος μου λεει οτι με καλύπτει η εγκυμοσύνη, δεν γινεται να υποτροπιασει καποια τοτε. Να σε ρωτησω ομως μαζι με τα χαρτια για την επιτροπή δεν μπορουμε να παμε καποιο χαρτι γιατρου για την ασθενεια μας για να δείξουμε οτι βιαζόμαστε κ για να μην μας κοψουν!

Παντως αν καποια αλλη κοπελα μπορει να μου δωσει πληροφορίες για εξωσωματικη σε νοσοκομειο Θεσσαλονίκη ή Αθηνα, για να βιαστω να παω θα το εκτιμουσα πολυ!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Effie99 είπε:

Kαλημέρα! Η βιοψία ενδομητρίου είναι το λεγόμενο ngs; Δεν έχω κάνει, αλλά ρώτησα τον γιατρό εάν πρέπει να το κάνω προληπτικά και λέει ότι δεν την πιστεύει σαν εξέταση κι ότι είναι τζάμπα χρήματα..Θα βοηθήσει λέει η υστεροσκόπηση για να δούμε φλεγμονές της μήτρας..Εγώ πάντως βρίσκω πολύ σωστό τον τρόπο σκέψης σου! Κάνε ο,τι προληπτικές εξετάσεις χρειάζονται πριν να μεταφέρεις τα πολύτιμα εμβρυάκια σου! ΠΡΙΝ. 

Από τη μία σκέφτομαι να τα κάνω όλα πριν, από την άλλη σκέφτομαι ότι έτσι θα περάσει κάποιος χρόνος και θα έχει χαθεί η ευεγερτική δράση του scratching. Όπου δεν θα μπορώ να το κάνω πάλι μετά, γιατί δεν επιτρέπεται να γίνει πριν περάσουν κάποιοι μήνες και η δράση του κρατάει για 2 το πολύ 3 κύκλους. Τον έναν τον αξιοποιήσαμε με την εμβρυομεταφορά, μας μένουν άλλοι 1-2... Απ' ότι κατάλαβα η εξέταση αυτή (που δεν ξέρω πώς λέγεται, αν είναι το ngs που λες ή κάπως αλλιώς γιατί μου την είπε βιοψία ενδομητρίου) θα μας δείξει εκτός από μικρόβια και παράθυρο εμφύτευσης. Δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Μου την πρότεινε περισσότερο επειδή εγώ επέμενα στο τι άλλο μπορούμε να ψάξουμε. Αλλιώς από μόνος του μόνο για βιοψία εμβρύων μου είπε. 

1 hour ago, νικηαντωνια81 είπε:

Έχω την βιοψία ενδομητρίου την εκανα σε κανονικό κύκλο όχι μετά από εμβρυομεταφορα . Δεν το έχω ξανά ακούσει.

Και το δείγμα το έστειλαν στο Ηράκλειο και όχι εξωτερικό.

Τότε δεν μιλάμε για την ίδια εξέταση και μάλλον εγώ δε συγκράτησα πλήρη την ονομασία της. Γιατί την εξέταση που μου πρότεινε να κάνουμε μου είπε ότι γίνεται μόνο στο εξωτερικό και ότι δεν είναι απλή εξέταση. Όλο αυτό έγινε σε ένα σύντομο τηλεφώνημα, που μόλις είχα μάθει ότι η χοριακή μου ήταν μηδέν. Οπότε καταλαβαίνεις την ταραχή μου... Αύριο θα ρωτήσω περισσότερα. 

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Αν αποψύξουν τελευταία στιγμή το 3ο, τότε δεν θα είναι 5ης μέρας. Γίνεται 3ης μέρας να μεταφερθεί την 5η;

Μου είπαν θα με καλέσουν το Σάββατο αλλά λέω να καλέσω εγώ απο την Παρασκευή να έχω προλάβει να το συζητήσω μαζί τους. Ευχαριστω silvy μου

Ναι, έχουμε 3 3ης μέρας. Δεν ξέρω πόσα θα αποψύξουν για να τα φτάσουν 5ης. Υποθέτω το σωστό είναι να αποψύξουν 2 και να προχωρήσουμε με αυτά, όμως σκέφτομαι, τι γίνεται αν πχ το ένα δεν τα καταφέρει; Μετά θα βάλουμε ένα μόνο του; Ενώ αν μπορούσαμε να τα αφήσουμε και τα 3 και το ένα μετά να ξανά μπει κατάψυξη θα ήταν ιδανικό. Έχω ακούσει κ γω όμως ότι δεν τους κάνει καλό αυτο. Πφφφ δεν ξέρω. Θα μιλήσω την Παρασκευή μαζί τους. Ευχαριστώ

Έχω μια απορία... Γιατί δεν τα αφήσατε εξαρχής να γίνουν βλαστοκύστες για να ξέρετε τι έχετε και τα καταψύξατε 3ης μέρας και θα τα ξεπαγώσετε τώρα? Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό, δεν το έχω ξανακούσει. Υποθέτω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προχωρήσεις με ό,τι πάει σε βλαστοκύστες τώρα και όχι να τα ξανά παγώσετε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Από τη μία σκέφτομαι να τα κάνω όλα πριν, από την άλλη σκέφτομαι ότι έτσι θα περάσει κάποιος χρόνος και θα έχει χαθεί η ευεγερτική δράση του scratching. Όπου δεν θα μπορώ να το κάνω πάλι μετά, γιατί δεν επιτρέπεται να γίνει πριν περάσουν κάποιοι μήνες και η δράση του κρατάει για 2 το πολύ 3 κύκλους. Τον έναν τον αξιοποιήσαμε με την εμβρυομεταφορά, μας μένουν άλλοι 1-2... Απ' ότι κατάλαβα η εξέταση αυτή (που δεν ξέρω πώς λέγεται, αν είναι το ngs που λες ή κάπως αλλιώς γιατί μου την είπε βιοψία ενδομητρίου) θα μας δείξει εκτός από μικρόβια και παράθυρο εμφύτευσης. Δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Μου την πρότεινε περισσότερο επειδή εγώ επέμενα στο τι άλλο μπορούμε να ψάξουμε. Αλλιώς από μόνος του μόνο για βιοψία εμβρύων μου είπε. 

Κοίταξε, η κάθε κοπέλα έχει διαφορετικές ανάγκες, αλλά και ΄΄πλεονεκτήματα΄΄σε σχέση με άλλες. Αν έχεις κάνει scratching, πρέπει μέσα σε αυτούς τους 2 κύκλους που κρατά η ευεργετική δράση του να ´´ψαχτείς´´και για τους άλλους παράγοντες. Ο,τι δεν έχεις δει μέχρι τώρα. Δεν έχεις κάνει βιοψία ενδομητρίου; Κάντην. Κάνε ο,τι πρέπει και αντέχεις οικονομικά, ώστε να μην έχεις τύψεις ότι δεν έκανες το καλύτερο για τα εμβρυάκια σου.

Γενικά πάντως, η πρόληψη είναι το παν. Αν προλαμβάνεις, δεν ταλαιπωρείσαι μετά, μειώνεις τις πιθανότητες αποτυχίας με όλο το τεράστιο ψυχικό βάρος-πόνο που αυτή φέρνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...