Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      • Καλή τύχη! 3
      • Ευχή 3

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, pg207gr είπε:

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Είναι η ένατη μέρα μετά την εβρυομεταφορα. Είχαμε 2 έμβρυα μέτριας και καλής ποιότητας από τι μας είπε ο εμβριολογος. Το αποτέλεσμα της β χοριακης ήταν μηδενικό. Απλά αναρωτιέμαι εάν χρειάζονται τα φάρμακα έως την Τρίτη από τι στιγμή όπου η εβρυομεταφορα δεν πέτυχε.

Το σωστό είναι να συνεχίσει τα φάρμακα της κ να επαναλάβει την χοριακη την Τρίτη όπως είπε ο γιατρός!

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 56 λεπτά , Kallo είπε:

Κορίτσια μόλις μου έστειλαν email και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα των εξετάσεων δεν αλλάζουν κάτι στο πλάνο μου. Όσες πήρατε κορτιζόνη εξαιτίας των ανιπυρηνικων ποίος σας το έδωσε? Ο γιατρός σας ή η αιματολογος? Το ξεκινήσατε από την αρχή ή το πήρατε για την εμβρυομεταφορα? 

Εγώ ξεκίνησα λίγο πριν την εμβρυομεταφορα, ήμουν σε φυσικό κύκλο απλά εμένα μου την βάζει προληπτικά γιατί δεν έχω κάνει εξετάσεις.

1 hour ago, pg207gr είπε:

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Είναι η ένατη μέρα μετά την εβρυομεταφορα. Είχαμε 2 έμβρυα μέτριας και καλής ποιότητας από τι μας είπε ο εμβριολογος. Το αποτέλεσμα της β χοριακης ήταν μηδενικό. Απλά αναρωτιέμαι εάν χρειάζονται τα φάρμακα έως την Τρίτη από τι στιγμή όπου η εβρυομεταφορα δεν πέτυχε.

Αυτό θα σου το απαντήσει μόνο ο γιατρός. Πρέπει να ενημερωθεί για το αποτέλεσμα ας είναι και νωρίτερα από ότι σας είπε. Εγω που πηγα επισης λίγο νωρίτερα και βγήκε αρνητικο μου τα εκοψε την ίδια μέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Margeau είπε:

Εμένα μου την έδωσε ο γιατρός μου από την αρχή της διαδικασίας, γιατί θα γινόταν η εμβρυομεταφορα στον ίδιο κύκλο. Στην πραγματικότητα βέβαια στη φάση της εμβρυομεταφορας χρειάζεται, όχι στη διέγερση.

Εμένα δεν θα γίνει η εμβρυομεταφορα στον ίδιο κύκλο. Θα γίνει τον επόμενο από αυτόν της διεργεσης και ισως γι αυτό μου είπε ότι δεν αλλάζουμε κάτι. Ελπίζω να έχουν βγει και τα άλλα αποτελέσματα να δω τι θα μου πει η οικονομοπουλου 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, pg207gr είπε:

Καλησπέρα σας, μετά από μια προσπάθεια μας είχαμε κλείσει ραντεβού για β χωριακη την Τρίτη αλλά την κάναμε σήμερα και είναι αρνητικο το αποτέλεσμα. Υπάρχει λόγος η γυναίκα μου να συνεχίζει να περνάει φάρμακα έως την Τρίτη; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι; Ευχαριστώ πολύ.

Καλύτερα να ενημερώσετε το γιατρό κ να μη πάρετε μόνοι σας αποφάσεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Εμενα μ την έδωσε η αιματολόγος κ ειχε στειλει ενημερωτικό σημείωμα στον γυναικολόγο μου.Οποτε την ειχα ξεκινήσει 2η μερα περιόδου 

Περιμένουμε να βγουν και τα υπόλοιπα απότελεσματα να δούμε τι θα μου πει. Γιατί τώρα με μια απλή τιμή μόνη της δεν μπορούσαμε να κρίνουμε κάτι μου είπε 

πρίν από 23 λεπτά , Σποράκι είπε:

Εγώ ξεκίνησα λίγο πριν την εμβρυομεταφορα, ήμουν σε φυσικό κύκλο απλά εμένα μου την βάζει προληπτικά γιατί δεν έχω κάνει εξετάσεις.

Ωραια. Θα τον ξαναρωτήσω όταν έρθει η ώρα για την εμβρυομεταφορα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Kallo είπε:

Περιμένουμε να βγουν και τα υπόλοιπα απότελεσματα να δούμε τι θα μου πει. Γιατί τώρα με μια απλή τιμή μόνη της δεν μπορούσαμε να κρίνουμε κάτι μου είπε 

Ωραια. Θα τον ξαναρωτήσω όταν έρθει η ώρα για την εμβρυομεταφορα 

Εμενα μ ειχε πει η Λευκού οτι βοηθάει στην εμφύτευση η κορτιζονη.Ειναι μικρής δόσης..Εγω παιρνω σιρόπι pirver 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία σε όλες! Πρώτη φορά γράφω. Σήμερα έκανα τεστ και είναι θετικό. Βάλαμε δύο έμβρυα τριών ημερών, δεν έχω άλλα. Ένα τουλάχιστον έπιασε. Άλλα έχουμε δρόμο ακόμα. Μετά την χαρά, έχει επανέλθει το άγχος. Και μάλιστα μεγάλο. Περισυ έπιασα δίδυμα άλλα παλινδρόμησαν.Φοβάμαι μήπως γίνει το ίδιο λόγω ηλικίας. Είμαι 38 και από ο,τι διαβάζω, η πιθανότητα να έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες, είναι μεγάλη. Στις ΗΠΑ τα τεσταρουν πριν τα βάλουν, δεν ξέρω εδώ τι γίνεται σε ιδιωτικές κλινικές, εγω έκανα μια ιδιωτικά, σκέτη καταστροφή, 8 ωάρια κ κανένα δεν γονιμοποιηθηκε. Οι επόμενες δύο στο δημόσιο όπου δεν κάνουν γενετικό ελέγχο κι ας είμαι μεγαλουτσικη. Νομίζω ότι βλέπω αρκετές παλινδρομες και αποβολές στην Ελλάδα με βλαστοκυστες και ανησυχώ! Εσείς έχετε κάνει έλεγχο; Σας το πρότειναν; Ανάλογα την ηλικία; 

3 ώρες πρίν, pg207gr είπε:

Καλησπέρα σας, μετά από μια προσπάθεια μας είχαμε κλείσει ραντεβού για β χωριακη την Τρίτη αλλά την κάναμε σήμερα και είναι αρνητικο το αποτέλεσμα. Υπάρχει λόγος η γυναίκα μου να συνεχίζει να περνάει φάρμακα έως την Τρίτη; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι; Ευχαριστώ πολύ.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι, άλλα ο γιατρός θα της πει πότε και πώς θα κόψει τα φάρμακα! Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ενημερώσει τον γιατρό προτού κάνει κάποια αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Ero84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία σε όλες! Πρώτη φορά γράφω. Σήμερα έκανα τεστ και είναι θετικό. Βάλαμε δύο έμβρυα τριών ημερών, δεν έχω άλλα. Ένα τουλάχιστον έπιασε. Άλλα έχουμε δρόμο ακόμα. Μετά την χαρά, έχει επανέλθει το άγχος. Και μάλιστα μεγάλο. Περισυ έπιασα δίδυμα άλλα παλινδρόμησαν.Φοβάμαι μήπως γίνει το ίδιο λόγω ηλικίας. Είμαι 38 και από ο,τι διαβάζω, η πιθανότητα να έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες, είναι μεγάλη. Στις ΗΠΑ τα τεσταρουν πριν τα βάλουν, δεν ξέρω εδώ τι γίνεται σε ιδιωτικές κλινικές, εγω έκανα μια ιδιωτικά, σκέτη καταστροφή, 8 ωάρια κ κανένα δεν γονιμοποιηθηκε. Οι επόμενες δύο στο δημόσιο όπου δεν κάνουν γενετικό ελέγχο κι ας είμαι μεγαλουτσικη. Νομίζω ότι βλέπω αρκετές παλινδρομες και αποβολές στην Ελλάδα με βλαστοκυστες και ανησυχώ! Εσείς έχετε κάνει έλεγχο; Σας το πρότειναν; Ανάλογα την ηλικία; 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι, άλλα ο γιατρός θα της πει πότε και πώς θα κόψει τα φάρμακα! Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ενημερώσει τον γιατρό προτού κάνει κάποια αλλαγή!

Καλησπέρα και συγχαρητήρια, με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. Έχουμε την ίδια ηλικία και δεν είμαστε τόσο μεγάλες για χρωμοσομικες ανωμαλίες, αν και φυσικά πάντα υπάρχει αυτή η περίπτωση. Ούτε εμένα μου το ζήτησε ο γιατρός που ήμουν ιδιωτικά.  Τώρα δεν ξέρω αν έχετε ιστορικό και για αυτό πρέπει να γίνεται, έχετε κάνει καρυοτυπο ζεύγους; Κυστικη ίνωση;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κορίτσια ! Ελπίζω όλες να είσαστε καλά!!! Να ρωτήσω κάτι . . . Σας έπεφτε κ εσάς η διάθεση μετά την εμβρυομεταφορα,  εννοώ νιώθατε κάπως ψυχολογικά.  .  .; Δευτέρα έκανα την εμβρυομεταφορα κ όσο περνάνε οι μέρες τόσο κουρασμένη ψυχολογικά νοιώθω.  .  . Μπορεί επειδή έχω αρχίσει κ νοιώθω τους πόνους της περιόδου να ξενερώνω.  . .  Γυρνάω κ στην δουλειά την Δευτέρα κ πρέπει να το παίζω τρελιτσα.  . . Σας κάνω γκρίνιες,  συγχωρέστε με !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Ero84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία σε όλες! Πρώτη φορά γράφω. Σήμερα έκανα τεστ και είναι θετικό. Βάλαμε δύο έμβρυα τριών ημερών, δεν έχω άλλα. Ένα τουλάχιστον έπιασε. Άλλα έχουμε δρόμο ακόμα. Μετά την χαρά, έχει επανέλθει το άγχος. Και μάλιστα μεγάλο. Περισυ έπιασα δίδυμα άλλα παλινδρόμησαν.Φοβάμαι μήπως γίνει το ίδιο λόγω ηλικίας. Είμαι 38 και από ο,τι διαβάζω, η πιθανότητα να έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες, είναι μεγάλη. Στις ΗΠΑ τα τεσταρουν πριν τα βάλουν, δεν ξέρω εδώ τι γίνεται σε ιδιωτικές κλινικές, εγω έκανα μια ιδιωτικά, σκέτη καταστροφή, 8 ωάρια κ κανένα δεν γονιμοποιηθηκε. Οι επόμενες δύο στο δημόσιο όπου δεν κάνουν γενετικό ελέγχο κι ας είμαι μεγαλουτσικη. Νομίζω ότι βλέπω αρκετές παλινδρομες και αποβολές στην Ελλάδα με βλαστοκυστες και ανησυχώ! Εσείς έχετε κάνει έλεγχο; Σας το πρότειναν; Ανάλογα την ηλικία; 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι, άλλα ο γιατρός θα της πει πότε και πώς θα κόψει τα φάρμακα! Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ενημερώσει τον γιατρό προτού κάνει κάποια αλλαγή!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Μπράβο!!! Νομίζω ελεγχο προτείνουν όταν υπάρχουν αποβολές ή αν υπάρχει κάτι άλλο που το ξέρετε κ θέλετε να αποκλείσετε πιθανότητές. Ύστερα ο έλεγχος είναι κ ιδιαίτερα δαπανηρος οπότε μόνο αν συντρέχουν λόγοι το προτείνουν διαφορετικά θα το κάναμε όλες να είμαστε σίγουρες 100%. Μπορεί στο ιδιωτικό να μην ήταν καλά τα ωάρια κ τώρα να βρήκες αυτό το ένα που προχώρησε.  Αυτό δε σημαίνει ότι θα έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες..ίσως είναι αυτό το ένα το καλο που ψάχνουμε όλες κ μέχρι στιγμής μια χαρά τα καταφέρνει οπότε αισιοδοξία.  Αποβολές υπήρχαν κ θα υπάρχουν ανά τον κόσμο δεν έχει σημασία που βρίσκεσαι!!! Καλή συνέχεια σου εύχομαι κ καλώς ήρθες στη παρέα!❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Mar.Theo είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια ! Ελπίζω όλες να είσαστε καλά!!! Να ρωτήσω κάτι . . . Σας έπεφτε κ εσάς η διάθεση μετά την εμβρυομεταφορα,  εννοώ νιώθατε κάπως ψυχολογικά.  .  .; Δευτέρα έκανα την εμβρυομεταφορα κ όσο περνάνε οι μέρες τόσο κουρασμένη ψυχολογικά νοιώθω.  .  . Μπορεί επειδή έχω αρχίσει κ νοιώθω τους πόνους της περιόδου να ξενερώνω.  . .  Γυρνάω κ στην δουλειά την Δευτέρα κ πρέπει να το παίζω τρελιτσα.  . . Σας κάνω γκρίνιες,  συγχωρέστε με !!

Η κούραση πάντως και τα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Όπως και οι πόνοι περιόδου. Σκέψου θετικά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mar.Theo είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια ! Ελπίζω όλες να είσαστε καλά!!! Να ρωτήσω κάτι . . . Σας έπεφτε κ εσάς η διάθεση μετά την εμβρυομεταφορα,  εννοώ νιώθατε κάπως ψυχολογικά.  .  .; Δευτέρα έκανα την εμβρυομεταφορα κ όσο περνάνε οι μέρες τόσο κουρασμένη ψυχολογικά νοιώθω.  .  . Μπορεί επειδή έχω αρχίσει κ νοιώθω τους πόνους της περιόδου να ξενερώνω.  . .  Γυρνάω κ στην δουλειά την Δευτέρα κ πρέπει να το παίζω τρελιτσα.  . . Σας κάνω γκρίνιες,  συγχωρέστε με !!

Αν δεν τα πεις εδώ εδώ που? Να μην ξενερώνεις όσο δεν εχεις κάνει χοριακή θα ελπίζεις.  Αφού είπαμε τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης κ περιοδου ειναι σχεδόν ίδια προσπάθησε να μην δίνεις σημασία...❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Σποράκι είπε:

Η κούραση πάντως και τα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Όπως και οι πόνοι περιόδου. Σκέψου θετικά!!!

Εννοείται ότι σκέφτομαι θετικά ή τουλάχιστον προσπαθώ αλλά ξέρεις ότι μέχρι να δεις την θετική χοριακη κ υψηλή.  .  . Περνάνε διαφορά.  .  . Πιστεύω στα εμβρυακια μου πάντως κ δεν έχω δικαίωμα για αρνητισμό!!! Τετάρτη θα μάθουμε!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ero84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία σε όλες! Πρώτη φορά γράφω. Σήμερα έκανα τεστ και είναι θετικό. Βάλαμε δύο έμβρυα τριών ημερών, δεν έχω άλλα. Ένα τουλάχιστον έπιασε. Άλλα έχουμε δρόμο ακόμα. Μετά την χαρά, έχει επανέλθει το άγχος. Και μάλιστα μεγάλο. Περισυ έπιασα δίδυμα άλλα παλινδρόμησαν.Φοβάμαι μήπως γίνει το ίδιο λόγω ηλικίας. Είμαι 38 και από ο,τι διαβάζω, η πιθανότητα να έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες, είναι μεγάλη. Στις ΗΠΑ τα τεσταρουν πριν τα βάλουν, δεν ξέρω εδώ τι γίνεται σε ιδιωτικές κλινικές, εγω έκανα μια ιδιωτικά, σκέτη καταστροφή, 8 ωάρια κ κανένα δεν γονιμοποιηθηκε. Οι επόμενες δύο στο δημόσιο όπου δεν κάνουν γενετικό ελέγχο κι ας είμαι μεγαλουτσικη. Νομίζω ότι βλέπω αρκετές παλινδρομες και αποβολές στην Ελλάδα με βλαστοκυστες και ανησυχώ! Εσείς έχετε κάνει έλεγχο; Σας το πρότειναν; Ανάλογα την ηλικία; 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι, άλλα ο γιατρός θα της πει πότε και πώς θα κόψει τα φάρμακα! Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ενημερώσει τον γιατρό προτού κάνει κάποια αλλαγή!

Δυστυχώς ισχύει ότι η πιθανότητα στην ηλικία μας για χρωμοσωμικες ανωμαλίες είναι αυξημένη. Κι εγώ 38 χρόνων είμαι και για μένα είναι πονεμένη ιστορία αυτή. Διακόψαμε κύηση γιατί ήταν down. Δηλαδή πέρυσι που ήμουν ούτε 37 όταν συνέβη, μου είχαν πει ότι η πιθανότητα για down είναι 1:180 για την ηλικία μου. Μεγάλο ποσοστό. Όμως επειδή το είχαμε συζητήσει με γενετιστή εάν υπάρχει λόγος για προεμφυτευτικο έλεγχο μας είχαν πει ότι δεν υπάρχει λόγος να υποβάλουν έμβρυα σε αυτή τη διαδικασία δεδομένων των κινδύνων για αυτά. Είναι μια παρέμβαση οσο να ναι. Αυτό που έχει νόημα όμως στην ηλικία μας είναι η τροφοβλάστη 10-13 εβδομάδα. εμείς αν δεν είχαμε κάνει δεν θα το βλέπαμε γιατί τα υπέρηχογραφηματα ήταν όλα καλά. Η αδερφη μου που είναι νεογνολογος μας ψιλοπιεσε να κάνουμε και την ευγνωμονώ. Συγχαρητήρια για την θετική χοριακη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Kate92 @silvy22 @Margeau @happiness79 @Angel* @Linoula @Chris_V @Σποράκι @Καντι @Αγάπ @κοτοπουλάκι @winspert @Kallo

 Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις ευχές σας! :wub: Ελπίζω να μην ξέχασα καμία 

@Σποράκι δεν σε πέτυχα, ρωτούσα τις κοπέλες αριθμό ωαρίων για να δω αν είσαι εσύ χαχα
Πως πήγε η ωοληψία αλήθεια; Όλα καλά;

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...