Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Texas είπε:

Σε ευχαριστω κρατάω σημειώσεις για τις συμβουλές σου θα πάρω το κέντρο σε λίγες μέρες δεν ξέρω τι να πω που πήγα νωρίτερα έχουν μεγάλη επιμονή για τις 14 μέρες όμως οι προλουτεξ τελευταία κάθε φορά με μελάνιαζουν και με πονάνε όλη μέρα είναι κρίμα άσε που νιώθω ότι θέλει η περίοδος να έρθει και την κόβω ..

Είναι η δεύτερη , στην πρώτη είχε γίνει μπέρδεμα με γιατρό και συντονίστρια  τρία και είχα πάρει παραπάνω μέρες προγεστερονη πριν την ετ , έτσι πήγαν απατα τα έμβρυα αυτή την φορά γίναν όλα θεωρητικά σωστά .. σε ευχαριστω είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία πάντως μόνο λύπες παίρνω ..

Όλες μας το ξέρουμε πολύ καλά πόσο ψυχοφθορα διαδικασία είναι. Εχεις κάθε δικαίωμα να στεναχωρηθεις, να κλάψεις, να ξεσπάσεις αλλά έχεις πολλη δύναμη μέσα σου και θα σηκωθείς και θα προσπαθήσεις ξανά. Εδώ η μία στηρίζει την άλλη γιατί μόνο μεταξύ μας καταλαβαίνουμε τι πραγματικά περνάμε.

Τι εννοείς ότι σου έδωσε περισσότερη προγεστερονη? Κάνεις κάποια μέτρηση? Εμένα με αγχώνει γιατί κάθε φορά δοκιμάζει και κάτι άλλο οπότε νιώθω ότι πειραματιζεται λίγο... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Eternity είπε:

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να δω πόσα από τα 5 που γονιμοποιηθηκαν προχώρησαν σε βλαστοκυστες. Άστα γιατί πρώτη φορά τα αφήνουμε για βλαστοκυστες κι έχω άγχος τι θα μου πούνε. Αν τελικά μείνει έστω και 1, θα γίνει την Τρίτη η εμβρυομεταφορα. 

Αυτό που ξέρω είναι ότι θα χορτασω λίγο ύπνο ειδικά τώρα που με την προγεστερόνη σέρνομαι όλη τη μέρα. Εντελώς ξάπλα αντε να μείνω την 1η μέρα. 

Εύχομαι να εχουν προχωρήσει και τα 5. Και να εχεις μια πετυχημένη εμβρυομεταφορα!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Kate92 said:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου! Είναι βαρύ το πλήγμα σίγουρα. Πάρε το χρόνο σου να ανασυνταχθείς και όλα καλά θα πάνε.  Πώς και δεν έχετε άλλες βλαστοκυστες? Θυμάμαι ότι πήρατε πολλά ωαρια. υπάρχει θέμα με το σπέρμα? Με συγχωρείς αν το έχεις αναφέρει κάπου και δεν το θυμάμαι.

Ο πόνος από τις προλουτεξ και η γενικότερη αδιαθεσία από τα φάρμακα μου το θυμίζουν συνεχώς ..

εχουμε άλλες δυο παρτίδες βλαστοκυστες 3ΒΑ 3ΒΑ και 4ΒΒ 1ΑΒ 1ΒΒ   ήταν οι τελευταίες μας καλές αλήθεια οι 1 Α-Β κλπ δίνουν εγκυμοσύνες ;; Έχει βάλει καμία ;

σπερμα μπορούμε να πάρουμε μόνο με βιοψία δεν ξέρουμε τι είναι και πως είναι δεν μπορούμε να το ελέγξουμε δεν εκσπερματώνει δυστυχώς δεν ξέρουμε ούτε την αιτία ένα άγνωστο κενό μόνο ότι πήραμε βλαστοκυστες ξέρουμε και ότι έγινε μικρογονιμοποιηση σε 30/30 έδωσαν συνολο 9βλαστικυστες αν το σκεφτείς θα μπορούσαμε να είχαμε και παραπάνω αλλά … σπερμα βιοψίας όσο νάνε ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , winspert είπε:

Εύχομαι να εχουν προχωρήσει και τα 5. Και να εχεις μια πετυχημένη εμβρυομεταφορα!!! 

Αχ θα σου πω αύριο τα νέα! Ποια 5? Και 2 αν μου πουν τυχερή θα νιώθω! Η ηλικία μου είναι κακός παράγοντας δυστυχώς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eternity said:

Όλες μας το ξέρουμε πολύ καλά πόσο ψυχοφθορα διαδικασία είναι. Εχεις κάθε δικαίωμα να στεναχωρηθεις, να κλάψεις, να ξεσπάσεις αλλά έχεις πολλη δύναμη μέσα σου και θα σηκωθείς και θα προσπαθήσεις ξανά. Εδώ η μία στηρίζει την άλλη γιατί μόνο μεταξύ μας καταλαβαίνουμε τι πραγματικά περνάμε.

Τι εννοείς ότι σου έδωσε περισσότερη προγεστερονη? Κάνεις κάποια μέτρηση? Εμένα με αγχώνει γιατί κάθε φορά δοκιμάζει και κάτι άλλο οπότε νιώθω ότι πειραματιζεται λίγο... 

Πραγματικά μόνο μεταξύ μας καταλαβαινόμαστε .. ήταν μεγάλη η ήττα αυτή για εμένα είχα εναπόθεση πολλές ελπίδες κυρίως μετά την άκυρη πρώτη προσπάθεια στην οποία αντί να πάρω 5 μέρες προγεστερονη και να πάω για ετ την 6η πήρα 8 μέρες … εγώ δεν ήξερα έγινε λάθος .. έγινε φασαρία πήρα και αποζημίωση εκτος αυτού δεν έκανα απορρόφηση διπλό το κακό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Texas είπε:

Ο πόνος από τις προλουτεξ και η γενικότερη αδιαθεσία από τα φάρμακα μου το θυμίζουν συνεχώς ..

εχουμε άλλες δυο παρτίδες βλαστοκυστες 3ΒΑ 3ΒΑ και 4ΒΒ 1ΑΒ 1ΒΒ   ήταν οι τελευταίες μας καλές αλήθεια οι 1 Α-Β κλπ δίνουν εγκυμοσύνες ;; Έχει βάλει καμία ;

σπερμα μπορούμε να πάρουμε μόνο με βιοψία δεν ξέρουμε τι είναι και πως είναι δεν μπορούμε να το ελέγξουμε δεν εκσπερματώνει δυστυχώς δεν ξέρουμε ούτε την αιτία ένα άγνωστο κενό μόνο ότι πήραμε βλαστοκυστες ξέρουμε και ότι έγινε μικρογονιμοποιηση σε 30/30 έδωσαν συνολο 9βλαστικυστες αν το σκεφτείς θα μπορούσαμε να είχαμε και παραπάνω αλλά … σπερμα βιοψίας όσο νάνε ..

Κοριτσάκι μου,θα σου πω με τη σειρα μου αυτα που μου εχουν πει. Αριστα έμβρυα δε δινουν εγκυμοσυνες και πιο μετρια δινουν. Μην απογοητευεσαι. Εμενα το παιδακι μου ηταν βλαστοκυστη 4βα... Και τωρα στηριζω τις ελπιδες μου σε μια 5bc...οποτε για σκεψου...Ολα γίνονται...

πρίν από 8 λεπτά , Eternity είπε:

Αχ θα σου πω αύριο τα νέα! Ποια 5? Και 2 αν μου πουν τυχερή θα νιώθω! Η ηλικία μου είναι κακός παράγοντας δυστυχώς 

Ολα καλα θα πανε... Μα πόσο εισαι πια;;; Δεν θυμάμαι...Εγω κοντευω τα 39...Ειμαστε στο ανθος της ηλικίας μας...χαχαχα.  Μια χαρα εμβρυακια θα προκύψουν


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, winspert said:

Εγω δεν θα ελεγα για προληπτικούς αλλα για ψυχολογικούς... Για να μην κατηγορουμε τον εαυτό μας ότι καναμε κατι κακο αν δεν πετύχει... Αλλα τελικά με τον εγκλεισμό κάνουμε μεγαλύτερο κακο.

Αυτό να κανεις...να μην σταματήσεις τη ζωη σου. Εγω στην τελευταία προσπάθεια,η οποια επεσε μεσα στις διακοπες του Πάσχα απο τη δουλειά μου, έμεινα κλεισμένη μεσα στο σπίτι ολες τις μερες . Το αποτέλεσμα ηταν μια ψυχολογία χαλια,στα πατωματα και αφου εφαγα ολες τις διακοπές μεσα και εκανα στο τέλος τη χοριακη,μετα έπρεπε να επιστρεψω στη δουλειά... Με τι κουράγιο;;; Ευτυχως σηκώνομαι πάντα πολυ γρήγορα. Ποτε εχεις την εμβρυομεταφορα;;;

Να σας πω μια βλακεια που μου έχει κολλήσει στο μυαλό , γενικά όλα καλά τα έκανα ούτε πλήρη ακινησία ούτε κάτι extreme , την ημέρα της ετ που βγήκα από το κέντρο μπήκα στο αυτοκίνητο και ζεματουσε κάηκε ο πισινός μου , για λίγη ώρα αλλά ξέρετε αυτό που μπαίνεις και είναι φούρνος λέτε να έγινε εκεί η ζημιά ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , winspert είπε:

Κοριτσάκι μου,θα σου πω με τη σειρα μου αυτα που μου εχουν πει. Αριστα έμβρυα δε δινουν εγκυμοσυνες και πιο μετρια δινουν. Μην απογοητευεσαι. Εμενα το παιδακι μου ηταν βλαστοκυστη 4βα... Και τωρα στηριζω τις ελπιδες μου σε μια 5bc...οποτε για σκεψου...Ολα γίνονται...

Ολα καλα θα πανε... Μα πόσο εισαι πια;;; Δεν θυμάμαι...Εγω κοντευω τα 39...Ειμαστε στο ανθος της ηλικίας μας...χαχαχα.  Μια χαρα εμβρυακια θα προκύψουν

Εεεε σου ρίχνω 3 χρονάκια! Είμαι 42! Έχω ένα παιδάκι από φυσιολογικη σύλληψη στα 37 μου (ηρθε μετά από πολλα χρόνια προσπαθειών και αρκετές αποβολές) και προσπαθώ για το 2ο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Vxatz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ καλή εβδομάδα από αύριο. Εγώ έχοντας 4 βλαστοκυστες όλες 5ΑΑ πήρα μια εγκυμοσύνη που παλλινδρομησε κ μια αποτυχημένη ετ. Όταν ρώτησα τον γιατρο μου τι παραπάνω εξετάσεις μπορούμε να κάνουμε ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες επόμενης αποτυχίας μου είπε τπτ. Να σας πω ότι κάναμε καρυωτυπο κ κυστική ινωση και οι 2. Γνωρίζω ότι έχω θρομβοφυλια οπότε έκανα αντιπτικες κ το χάπι του θυρεοειδή. Όταν του είπα για την εξέταση Νίκα αντέδρασε λέγοντας πως είναι σε πειραματικό στάδιο κ δεν το πιστεύει όπως επίσης για το ΕΡΑ που είπε ότι από την στιγμή που πετύχαμε μια κύηση βρηκαμε το παράθυρο εμφυτευσης. Είμαι σε φάση που περιμένω περίοδο για να ξεκινήσω καινούρια διεγερση κ σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να κάνω ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Να βασιστώ τον γιατρο μου που λέει ότι ήταν καθαρά χρωμοσωμικη ανωμαλία ή να ζητήσω έξτρα εξετάσεις; κ αν ναι ποιες; την γνώμη σας κορίτσια σε 8 ημέρες έρχεται η "ακατανομαστη". 

Αν έχεις πετύχει εμφύτευση μια φορά όντως δεν χρειάζεται το era. Γενικά ο μέσος όρος επιτυχίας στις εξωσωματικές είναι πάνω από 3-4 προσπάθειες. Ίσως να έχει δίκιο ο γιατρός σου αλλά θα μπορούσατε να δείτε και τη μήτρα μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου.

πρίν από 4 λεπτά , Texas είπε:

Να σας πω μια βλακεια που μου έχει κολλήσει στο μυαλό , γενικά όλα καλά τα έκανα ούτε πλήρη ακινησία ούτε κάτι extreme , την ημέρα της ετ που βγήκα από το κέντρο μπήκα στο αυτοκίνητο και ζεματουσε κάηκε ο πισινός μου , για λίγη ώρα αλλά ξέρετε αυτό που μπαίνεις και είναι φούρνος λέτε να έγινε εκεί η ζημιά ;

Δεν υπάρχει περίπτωση να έκανες ζημιά. Τα έμβρυα είναι προστατευμένα εκεί μέσα. Πάντως είναι τρομερό, φοβόμαστε τα πάντα και έχουμε ένα μόνιμο άγχος για τα πάντα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Texas είπε:

Να σας πω μια βλακεια που μου έχει κολλήσει στο μυαλό , γενικά όλα καλά τα έκανα ούτε πλήρη ακινησία ούτε κάτι extreme , την ημέρα της ετ που βγήκα από το κέντρο μπήκα στο αυτοκίνητο και ζεματουσε κάηκε ο πισινός μου , για λίγη ώρα αλλά ξέρετε αυτό που μπαίνεις και είναι φούρνος λέτε να έγινε εκεί η ζημιά ;

Έπαθα το ίδιο!!! Έκαιγε φουλ κ γύρισα κ είπα η τέλεια θερμοκρασία για τα εμβρυάκια μου, είμαι κυριολεκτικά κλωσσα !!!! Το πήρα έτσι εγώ.  . . . Θα δείξει!! 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 minutes ago, winspert said:

Κοριτσάκι μου,θα σου πω με τη σειρα μου αυτα που μου εχουν πει. Αριστα έμβρυα δε δινουν εγκυμοσυνες και πιο μετρια δινουν. Μην απογοητευεσαι. Εμενα το παιδακι μου ηταν βλαστοκυστη 4βα... Και τωρα στηριζω τις ελπιδες μου σε μια 5bc...οποτε για σκεψου...Ολα γίνονται...

Ολα καλα θα πανε... Μα πόσο εισαι πια;;; Δεν θυμάμαι...Εγω κοντευω τα 39...Ειμαστε στο ανθος της ηλικίας μας...χαχαχα.  Μια χαρα εμβρυακια θα προκύψουν

 Αχ ναι @winspert το ξέρω για την βλαστοκύστη σου και στέλνω θετική ενέργεια τόσες μέρες αποφάσισες να την βάλεις σωστά ; Μακάρι να πάει τέλεια εμένα έχουν το 1 μπροστά μου φαίνονται κάπως μούφα (αυτές με το ένα) :rolleyes: 4ΒΒ 3ΒΑ και 1ΒΒ συν ότι έχουν βάλει τρεις σε μια παγετα αλλά εγώ είμαι κάτω από 30 τι θα την κάνουν την μια ; Έχω ρωτήσει και ξεπαγώνουν μαζί δεν γίνεται αλλιώς ,εκτός αν επειδή είναι μούφα μου τις βάλουν και τις τρεις τόσο καλά …

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Texas είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , εχθές έκανα χοριακη 9η μέρα με 5ης μέρας βλαστοκυστες 4ΑΑ κ 4ΒΑ η μια μάλιστα ήταν και εκκολαπτόμενη και πήρα μηδέν.

μεγαλη απογοήτευση μεγάλη στεναχώρια απόγνωση .. όσο και να είχα προετημαστει ψυχολογικά λόγω του αρνητικού τεστ που πήρα 7η μέρα στο σπίτι δεν χωνεύεται εύκολα οι συνθήκες θεωρητικά ήταν καλές πήγαμε με καλές προηποθεσεις 

το χειρότερο είναι πως το κέντρο επιμένει για χοριακη στις 14 μέρες έτσι δεν έχω επικοινωνήσει και "αναγκαστικά" συνεχίζω τα φάρμακα και νιώθω να με επιβαρύνουν 

πετυχατε τόσες πολλές τον Μάιο σας διάβαζα και ήθελα τόσο πολύ να πετύχω και εγώ και να αρχίσω την οικογένεια μου .. ήταν οι τελευταίες καλές , τώρα έχω για άλλες δυο προσπάθειες αλλά είναι μέτριες προς κακές 

οσες ξέρετε αν μπορείτε να μου πείτε τι είναι καλό να δούμε από εδώ και πέρα 

Μην απελπίζεσαι γλυκιά μου , οι δυο φίλες μου έμειναν έγκυες σε δίδυμα κ γέννησαν υγιέστατα μωράκια με τις τελευταίες τους βλαστοκυστες που δεν ήταν καλης ποιότητας! Ενώ οι αριστης ποιότητας ούτε καν είχαν εμφυτεύεται! Οποτε τότε δεν είναι δεδομένο και ας λένε ότι οι καλύτερης ποιότητας εχουν καλύτερα ποσοστά εμφύτευση,  στην πράξη συχνά συμβαίνει το αντίθετο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Σποράκι said:

Αν έχεις πετύχει εμφύτευση μια φορά όντως δεν χρειάζεται το era. Γενικά ο μέσος όρος επιτυχίας στις εξωσωματικές είναι πάνω από 3-4 προσπάθειες. Ίσως να έχει δίκιο ο γιατρός σου αλλά θα μπορούσατε να δείτε και τη μήτρα μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου.

Δεν υπάρχει περίπτωση να έκανες ζημιά. Τα έμβρυα είναι προστατευμένα εκεί μέσα. Πάντως είναι τρομερό, φοβόμαστε τα πάντα και έχουμε ένα μόνιμο άγχος για τα πάντα!

Ναι ρε @Σποράκι όσο cool και να είσαι καταντάς ψυχωτικός θέλοντας και μη δηλαδή τι αμαρτίες πληρώνουμε , ένα παιδάκι θελουμε να κάνουμε 

Πω πω κορίτσια ποτε ούτε στο πιο τρελό μου όνειρο δεν είχα φανταστεί ότι θα μου συνέβαινε αυτό στην ζωή μου για κάτι τόσο απλό θεωρητικά να περνάμε τέτοια τυραννία και στεναχωριέμαι γιατί εγώ κορίτσια επειδή ο σύζυγος δεν εκσπερματώνει ποτε ούτε την τύχη μου δεν μπόρεσα να δοκιμάσω έτσι για το γαμωτο να έχω μια ελπίδα φυσικής σύλληψης .. 

4 minutes ago, ´Ισιδα said:

Μην απελπίζεσαι γλυκιά μου , οι δυο φίλες μου έμειναν έγκυες σε δίδυμα κ γέννησαν υγιέστατα μωράκια με τις τελευταίες τους βλαστοκυστες που δεν ήταν καλης ποιότητας! Ενώ οι αριστης ποιότητας ούτε καν είχαν εμφυτεύεται! Οποτε τότε δεν είναι δεδομένο και ας λένε ότι οι καλύτερης ποιότητας εχουν καλύτερα ποσοστά εμφύτευση,  στην πράξη συχνά συμβαίνει το αντίθετο 

Πολύ ενθαρρυντικό αυτό αλήθεια … να είσαι καλά :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Texas είπε:

Ναι ρε @Σποράκι όσο cool και να είσαι καταντάς ψυχωτικός θέλοντας και μη δηλαδή τι αμαρτίες πληρώνουμε , ένα παιδάκι θελουμε να κάνουμε 

Πω πω κορίτσια ποτε ούτε στο πιο τρελό μου όνειρο δεν είχα φανταστεί ότι θα μου συνέβαινε αυτό στην ζωή μου για κάτι τόσο απλό θεωρητικά να περνάμε τέτοια τυραννία και στεναχωριέμαι γιατί εγώ κορίτσια επειδή ο σύζυγος δεν εκσπερματώνει ποτε ούτε την τύχη μου δεν μπόρεσα να δοκιμάσω έτσι για το γαμωτο να έχω μια ελπίδα φυσικής σύλληψης .. 

Νομιζω καμία μας δεν μπορούσε να φανταστεί όλο αυτό που τραβάμε. Ούτε εγώ μπορώ να δοκιμάσω την τύχη μου με φυσικό τρόπο και θεωρητικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα σύμφωνα με τον γιατρό, παιδί όμως ακόμα γιόκ. Εγώ πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε όλες, κάποιες πιο γρήγορα, κάποιες με περισσότερη ταλαιπωρία!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Αγάπ said:

Ωωωωωω σούπερ ντουπερ τέλεια!!!!

Συνέχισε δυναμικά!!!!

Και τώρα έρχονται και οι απορίες....Πώς θα φιλτράρει τα καλύτερα για να σου τα μεταφέρει?

Έπειτα ...πιο είναι το μέλλον των βλαστοκυστων που θα σου απομείνουν στην κατάψυξη?καταστρέφονται μετά από κάποια χρόνια?

Ευχαριστώ πολύ!! καταρχάς θα μεταφέρουμε 3ης μέρας αυτή την φορά. Υποθέτω ότι θα πάρουν αυτά με τις καλύτερες διαιρέσεις κυττάρων. Σημερα στην εμβρυολόγο είπα οτι θα ήθελα τα υπόλοιπα να πάνε για βλαστοκύστες γιατί σκέφτηκα ότι αν και με 3ων ημερών δεν πετύχει θα συνεχίσω μόνο με βλαστοκύστες (έχω ήδη άλλη μία 4ΑΒ), όμως μου είπε ότι αν 3ης μέρας σου δώσουν εγκυμοσύνη και θες αργότερα κι άλλη, πως θα ξανα βάλεις 3ης μέρας (συνήθως με αυτό που πετυχαίνουμε, με το ίδιο συνεχίζουμε); Και με έβαλε σε σκέψεις φυσικά. Όποτε σκέφτηκα μήπως έβαζα 2 3ης μέρας, κρατούσα άλλα 2 και τα υπόλοιπα βλαστοκύστες. Έτσι θα περιορίσω ίσως και τον αριθμό εμβρύων που από την μία δεν θέλω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά απο την άλλη με αγχώνει και η σκέψη οτι μπορεί να μείνουν αχρείαστα τόσα έμβρυα. Πάντως στο χαρτί δήλωσα να δωθούν δωρεάν σε άλλα ζευγάρια το οποίο βέβαια δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται. Δωρεά ωαρίων και σπέρματος μόνο. 

7 hours ago, winspert said:

Μπραβοοοοο!!!! Τελεια νεα!!!! Εννοείται πως μεσα σε αυτα ειναι τα παιδακια σου!!!! Ολα καλα θα πανε!!! Τωρα παλι θα παρεις εσυ την τρίτη μερα να μαθεις; Ή θα βαλεις έμβρυα 3ων ημερων; Τι εχεις πει,δε θυμάμαι...Οπως και να χει,καλη επιτυχία!!  

Ευχαριστώ κορίτσι μου! Θα βάλω 3ων ημερών. Την Τρίτη δηλαδή. Οπότε θα με ενημερώσουν από κοντά γενικά για την εξέλιξη 

6 hours ago, κοτοπουλάκι said:

Εμένα ο γυναικολόγος μου έδωσε κορτιζόνη χωρίς να κάνω κάποια εξέταση γι’ αυτό. Μου είπε ότι είναι στο πρωτόκολλο. Ξεκίνησα 1 βδομάδα πριν την εμβρυομεταφορά.

Μπράβο Κατερίνα, πολύ καλός αριθμός εμβρύων! Με το καλό! 

Ήθελα να σου πω όσον αφορά την πρωτεΐνη να εντάξεις στη διατροφή σου περισσότερα όσπρια, ξηρούς καρπούς κ προϊόντα ολικής άλεσης. Η καλής ποιότητας πρωτεΐνη που δίνουν αυτές οι τροφές δεν επιβαρύνει κ τον οργανισμό σου με επιβλαβή στοιχεία που έχουν τα ζωικά προϊόντα. Εγώ αποφεύγω γενικά τα ζωικά, κόκκινο κρέας ποτέ, γαλακτοκομικά ποτέ, λευκό κρέας κάποιες φορές κ αβγό από ελεύθερες κοτούλες συχνά. Δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης.

 

 

Ναι, τρώω ήδη απ όλα αυτά που λες. Απλώς αυτές τις μέρες της ωοληψίας δεν μπορώ να φάω όσπρια με τίποτα γιατί με πρήζουν και πονάω, το ξέρω απο τις προηγούμενες φορές.  

6 hours ago, Maria.28 said:

Μπραβο @kateriiina25 τελεια θα πανε τα εμβρυακια σου!! Κοριτσια ηθελα να πω για την πρωτεΐνη σε τετοια σκευάσματα προσοχη εμενα μου ειχαν ανεβασει τις τρανσαμινασες κ μολις τα ελαττωσα πολυ ηρθαν οι τιμες στα φυσιολογικα. Κ ρωτησα κ οντως μπορουν να πειραξουν το συκωτι. Βεβαια οι φυτικες μπορει να ειναι πιο σέιφ δεν ξερω.. Απλα ηθελα να σας το αναφερω να προσέχετε. 

Νομίζω πως δεν είχα ποτέ θέμα αλλά δεν είναι ότι έπαιρνα και συστηματικά για πάρα πολύ καιρό. Μόνο σαν after workout όποτε έκανα γυμναστική. Ίσως στις vegan και bio κτλ να μην ισχύει όμως  Θα το έχω υποψιν.  

2 hours ago, thelw mpempe said:

@kateriiina25 Μπράβο ρεεεε τα καλύτερα σου εύχομαι είδες οι πολυκυστικες γρήγορα δύο παιδάκια.... Αύριο εμείς έχουμε τον πρώτο υπέρηχο μετά από 4 ενέσεις ελπίζω να δούμε κάτι μπορώ να πω το άγχος μεγάλο.. εντωμεταξυ έγινε και ένα λάθος μια μέρα γιατί είχα δει ότι μέσα λέει ότι δεν έχει 300 μονάδες αλλά 370 η γιατρός έλεγε ότι έχει 320 αλλά έμαθα ότι όντως έχει 370 άρα μια μέρα από τς 4 αντί για 250 μανάδες κάναμε 310 ελπίζω να μην έγινε κάτι.. γενικά τα σκεφτόμαστε όλα αχααχαχαχα .. @kateriiina25 τ φάρμακα έπαιρνες;; Και σε τ δοσολογία;; 

@kateriiina25 Μπράβο ρεεεε τα καλύτερα σου εύχομαι είδες οι πολυκυστικες γρήγορα δύο παιδάκια.... Αύριο εμείς έχουμε τον πρώτο υπέρηχο μετά από 4 ενέσεις ελπίζω να δούμε κάτι μπορώ να πω το άγχος μεγάλο.. εντωμεταξυ έγινε και ένα λάθος μια μέρα γιατί είχα δει ότι μέσα λέει ότι δεν έχει 300 μονάδες αλλά 370 η γιατρός έλεγε ότι έχει 320 αλλά έμαθα ότι όντως έχει 370 άρα μια μέρα από τς 4 αντί για 250 μανάδες κάναμε 310 ελπίζω να μην έγινε κάτι.. γενικά τα σκεφτόμαστε όλα αχααχαχαχα .. @kateriiina25 τ φάρμακα έπαιρνες;; Και σε τ δοσολογία;; 

Σε ευχαριστώ! Έπαιρνα menopur 150 μονάδες απο την 2η μέρα για 9 μέρες και τις 3 τελευταίες μαζί cetrotide. Έκανα παράλληλα υπερήχους σχεδόν κάθε μέρα από την 8η και μόλις το μικρότερο απο τα ωοθυλάκια ήταν 15χιλ και το μεγαλύτερο 20χιλ έκανα την ovitrelle και μεθεπόμενη μέρα ωοληψία. Καλή επιτυχία για αύριο.  

1 hour ago, Texas said:

Καλησπέρα κορίτσια , εχθές έκανα χοριακη 9η μέρα με 5ης μέρας βλαστοκυστες 4ΑΑ κ 4ΒΑ η μια μάλιστα ήταν και εκκολαπτόμενη και πήρα μηδέν.

μεγαλη απογοήτευση μεγάλη στεναχώρια απόγνωση .. όσο και να είχα προετημαστει ψυχολογικά λόγω του αρνητικού τεστ που πήρα 7η μέρα στο σπίτι δεν χωνεύεται εύκολα οι συνθήκες θεωρητικά ήταν καλές πήγαμε με καλές προηποθεσεις 

το χειρότερο είναι πως το κέντρο επιμένει για χοριακη στις 14 μέρες έτσι δεν έχω επικοινωνήσει και "αναγκαστικά" συνεχίζω τα φάρμακα και νιώθω να με επιβαρύνουν 

πετυχατε τόσες πολλές τον Μάιο σας διάβαζα και ήθελα τόσο πολύ να πετύχω και εγώ και να αρχίσω την οικογένεια μου .. ήταν οι τελευταίες καλές , τώρα έχω για άλλες δυο προσπάθειες αλλά είναι μέτριες προς κακές 

οσες ξέρετε αν μπορείτε να μου πείτε τι είναι καλό να δούμε από εδώ και πέρα 

Λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ γιατί θυμάμαι όλα όσα σου συνέβησαν και την ταλαιπωρία που πέρασες. Κουράγιο. Κι εγώ δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα να συνεχίσεις τα φάρμακα μέχρι 14η μέρα ενώ έχεις μηδενική χοριακή. Πως μπορεί να αλλάξει αυτό από την 9η μέρα και μετά;
Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Την προηγούμενη φορά με τις παραπάνω μέρες προγεστερόνης είχες τουλάχιστον εμφύτευση, άσχετα που δεν προχώρησε, μήπως τελικά έχεις μετατοπισμένο παράθυρο πιο μετά και χρειάζεσαι παραπάνω μέρες έτσι κι αλλιώς; Ίσως το era που σου είπαν και άλλα κορίτσια να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα. Και μία υστεροσκόπηση φυσικά δεν θα ήταν κακή για έναν έλεγχο μήτρας.   

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...