Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , winspert είπε:

Λιγο και κακο σπερμα...

Το παιδακι μου ηρθε στην 6η εμβρυομεταφορα...Μετα απο τρεις διεγερσεις και μερικους φυσικούς... 

Πάντως όλες τις κοπέλες σας θαυμάζω που αντέχετε τόσες προσπάθειες. Για εμένα δεν είναι το ίδιο επειδή ξεκινάω από πλεονεκτική θέση επειδή έχω ένα παιδάκι από φυσική σύλληψη. Δεν είναι οτι το απέκτησα εύκολα γιατί πέρασα 4 αποβολές. Όμως μου ζητάει αδερφάκι και επειδή έχει καταλάβει τι κάνω, μου ζητάει να μην τα παρατήσω κι αυτό ε πονάει περισσότερο... 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Σποράκι είπε:

Αλήθεια; Και όπως πέτυχες εμφύτευση; Εγώ ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για το ποσό μπορεί να επηρέασε τη ετ μου.

Ο π λεει οτι οι βιοχημικές ευθύνονται για το μετατοπισμενο παραθυρο και επειδη εγω ειχα μια φορα βιοχημικη κ δεν με επαιρνε να χανω χρονο καθως δεν κατεβαζα κ ωαρια ,εκανα με δικη μου επιμονη το ερα αν κ εκεινος θεωρει σπανιες τις περιπτωσεις μετατόπισης.

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 7:53 ΜΜ, Σποράκι είπε:

Καλησπέρα και συγχαρητήρια, με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. Έχουμε την ίδια ηλικία και δεν είμαστε τόσο μεγάλες για χρωμοσομικες ανωμαλίες, αν και φυσικά πάντα υπάρχει αυτή η περίπτωση. Ούτε εμένα μου το ζήτησε ο γιατρός που ήμουν ιδιωτικά.  Τώρα δεν ξέρω αν έχετε ιστορικό και για αυτό πρέπει να γίνεται, έχετε κάνει καρυοτυπο ζεύγους; Κυστικη ίνωση;

Ευχαριστώ πολύ! Έχουμε κάνει καρυότυπο και κυστική ίνωση, είναι εντάξει. Το ιστορικό είναι η διπλή παλινδρομη. Διαβάζω συνέχεια σε διεθνή φόρουμ ότι μετά τα 37, πολλά φαινομενικά καλά έμβρυα δεν είναι συμβατά με ζωή!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Texas είπε:

Βαριέμαι να μεταφέρω τις βλαστοκυστες … μόνο Αθήνα έχει κούριερ μάθαμε πως γίνεται αλλά δεν ξέρω έλεγα μήπως εξαντλήσω τις δυο προσπαθείες και μετά τα κάνω όλα από την αρχή αλλου αν δεν τα καταφέρουμε 

Ποσό στεναχωρηθηκα..ειναι καλες οι υπολοοιπεσ Βλαστοκυστες σοθ..την επομενη θα εισαι πιο τυχερη ,το πιστευω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ero84 είπε:

Σχεδόν ξάπλα για 5 μέρες, μετά λίγο έξω για 2-3 μέρες και μετά αρκετό περπάτημα! Δεν ξέρω πως πάει, έχω θετικά τεστ προς το παρόν! Είμαι στην 11η μέρα! Τρώω τα πάντα! Μετά την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης με υπέρηχο δίνει οδηγίες ο γιατρός μου για κόψιμο αλατιού κ προσοχη!

Αρκετό περπάτημα? Αυτό και στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν το επιτρέπουν νομίζω. Όσο για το αλάτι, είμαι υποτασική και ενώ μου έλεγαν να προσέχω, μετά έφτασε ο γιατρός να μου πει, ε βαλε και λίγο αλάτι! (ενώ δεν τον είχα κόψει) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/6/2022 at 8:04 ΜΜ, Zenia82 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Μπράβο!!! Νομίζω ελεγχο προτείνουν όταν υπάρχουν αποβολές ή αν υπάρχει κάτι άλλο που το ξέρετε κ θέλετε να αποκλείσετε πιθανότητές. Ύστερα ο έλεγχος είναι κ ιδιαίτερα δαπανηρος οπότε μόνο αν συντρέχουν λόγοι το προτείνουν διαφορετικά θα το κάναμε όλες να είμαστε σίγουρες 100%. Μπορεί στο ιδιωτικό να μην ήταν καλά τα ωάρια κ τώρα να βρήκες αυτό το ένα που προχώρησε.  Αυτό δε σημαίνει ότι θα έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες..ίσως είναι αυτό το ένα το καλο που ψάχνουμε όλες κ μέχρι στιγμής μια χαρά τα καταφέρνει οπότε αισιοδοξία.  Αποβολές υπήρχαν κ θα υπάρχουν ανά τον κόσμο δεν έχει σημασία που βρίσκεσαι!!! Καλή συνέχεια σου εύχομαι κ καλώς ήρθες στη παρέα!❤

Καλώς σας βρήκα! Ισως να είναι το καλό αυτή τη φορά! Και να μην είναι αυτό, κάποια στιγμή θα έρθει και το καλό! Για όλες μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nephele78 είπε:

Ο π λεει οτι οι βιοχημικές ευθύνονται για το μετατοπισμενο παραθυρο και επειδη εγω ειχα μια φορα βιοχημικη κ δεν με επαιρνε να χανω χρονο καθως δεν κατεβαζα κ ωαρια ,εκανα με δικη μου επιμονη το ερα αν κ εκεινος θεωρει σπανιες τις περιπτωσεις μετατόπισης.

Εμένα ο ίδιος μου το ζήτησε αμέσως μετά την αποτυχία και όντως έχω μια μέρα. Για τον ίδιο λόγο με εσένα, μαζεύω τα ωαρια με το σταγονόμετρο και δεν είμαστε να τα χαραμίζουμε…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Eternity είπε:

Αρκετό περπάτημα? Αυτό και στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν το επιτρέπουν νομίζω. Όσο για το αλάτι, είμαι υποτασική και ενώ μου έλεγαν να προσέχω, μετά έφτασε ο γιατρός να μου πει, ε βαλε και λίγο αλάτι! (ενώ δεν τον είχα κόψει) 

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που περπατάω, άλλα το κάνω, οπότε το ομολογώ! Προσπαθώ βέβαια να μην ξεχνιέμαι κ σπινταρω για πολλή ώρα συνεχόμενη και να καθομαι συχνά! Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με την γυμναστική, το περπάτημα κλπ! Δουλειές που να με ζοριζουν δεν κάνω! Νομίζω μπορείς να ελαττωσεις το αλάτι όταν επιβεβαιώσεις εγκυμοσύνη, δεν θα πάθεις τίποτα αν φας πιο πριν!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Eternity είπε:

Πάντως όλες τις κοπέλες σας θαυμάζω που αντέχετε τόσες προσπάθειες. Για εμένα δεν είναι το ίδιο επειδή ξεκινάω από πλεονεκτική θέση επειδή έχω ένα παιδάκι από φυσική σύλληψη. Δεν είναι οτι το απέκτησα εύκολα γιατί πέρασα 4 αποβολές. Όμως μου ζητάει αδερφάκι και επειδή έχει καταλάβει τι κάνω, μου ζητάει να μην τα παρατήσω κι αυτό ε πονάει περισσότερο... 

Να εισαι καλα κοπελα μου. Εύχομαι σύντομα να χαρίσεις στο παιδακι σου το αδερφακι που ζηταει!!! Εμενα ειναι μικρος για να ζητήσει... Εμεις θέλουμε δεύτερο...Ας ελπίσουμε!!!

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 9:18 ΜΜ, Linoula είπε:

Δυστυχώς ισχύει ότι η πιθανότητα στην ηλικία μας για χρωμοσωμικες ανωμαλίες είναι αυξημένη. Κι εγώ 38 χρόνων είμαι και για μένα είναι πονεμένη ιστορία αυτή. Διακόψαμε κύηση γιατί ήταν down. Δηλαδή πέρυσι που ήμουν ούτε 37 όταν συνέβη, μου είχαν πει ότι η πιθανότητα για down είναι 1:180 για την ηλικία μου. Μεγάλο ποσοστό. Όμως επειδή το είχαμε συζητήσει με γενετιστή εάν υπάρχει λόγος για προεμφυτευτικο έλεγχο μας είχαν πει ότι δεν υπάρχει λόγος να υποβάλουν έμβρυα σε αυτή τη διαδικασία δεδομένων των κινδύνων για αυτά. Είναι μια παρέμβαση οσο να ναι. Αυτό που έχει νόημα όμως στην ηλικία μας είναι η τροφοβλάστη 10-13 εβδομάδα. εμείς αν δεν είχαμε κάνει δεν θα το βλέπαμε γιατί τα υπέρηχογραφηματα ήταν όλα καλά. Η αδερφη μου που είναι νεογνολογος μας ψιλοπιεσε να κάνουμε και την ευγνωμονώ. Συγχαρητήρια για την θετική χοριακη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά! 

Ευχαριστώ! Κάποια στιγμή θα πάει καλά! Και για τις δύο! Έχουμε λίγα ακόμα χρόνια μπροστά μας να έρθει το καλό έμβρυο!

21 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Καλησπέρα @Ero84 έχουμε την ίδια ηλικία. Πολλά κορίτσια εδώ είμαστε άνω των 35. Είχα κ εγώ πέρσι μια παλίνδρομη με βλαστοκύστες. Χρωμοσωμική ανωμαλία δεν βρέθηκε στο έμβρυο. Παραμένει ανεξήγητο γιατί πέθανε ο μικρούλης. Τέλοσπάντων, οι παλίνδρομες συμβαίνουν κ σε φυσιολογικές συλλήψεις. Δυστυχώς είναι σύνηθες. Τώρα είμαι έγκυος 9 εβδομάδων με έμβρυο τρίτης ημέρας. 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά κ να ξέρεις η πιθανότητα χρωμοσωμικής ανωμαλίας δεν είναι πολύ μεγάλη. Υπάρχει σαν πιθανότητα αλλά η πιθανότητα να είναι υγειές είναι μεγαλύτερη.

Μακάρι να είναι καλή η πιθανότητα όπως λες! Διαβάζοντας διεθνή φόρουμ και άρθρα για τα ποσοστά χρωμοσωμικων ανωμαλιών σε άριστους βλαστοκυστες μετά τα 37, τρόμαξα! Δηλαδή εσύ το έδωσες για ανάλυση μετά την αποξεση; Καλή μας συνέχεια! Εσύ ειδικά είσαι αρκετά ασφαλής πλέον στις 9 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Σποράκι είπε:

Εμένα ο ίδιος μου το ζήτησε αμέσως μετά την αποτυχία και όντως έχω μια μέρα. Για τον ίδιο λόγο με εσένα, μαζεύω τα ωαρια με το σταγονόμετρο και δεν είμαστε να τα χαραμίζουμε…

 Ε ναι! αποκλεισε και εσυ οσα μπορεις  και με υπομονη θα τα καταφερεις !!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Αν έχεις πετύχει εμφύτευση μια φορά όντως δεν χρειάζεται το era. Γενικά ο μέσος όρος επιτυχίας στις εξωσωματικές είναι πάνω από 3-4 προσπάθειες. Ίσως να έχει δίκιο ο γιατρός σου αλλά θα μπορούσατε να δείτε και τη μήτρα μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου.

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό, εγώ που είχα μία φορά εμφύτευση αλλά με χαμηλά ποσοστά (μόνο 1 φορά στις 4 έγινε εμφύτευση), το ΕΡΑ τεστ έδειξε μετατόπιση 1 μέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , eleonora85 είπε:

Η ca125  δεν την επηρεασε καθολου. Στη 2η μετρηση φανηκε νορμαλ παρολο που ο υπερηχος εδειξε κυστη, την οποια αφαιρεσα λαπαροσκοπικα πριν 3 χρονια. Δεν εχει εμφανιστει προς το παρον αλλη κυστη..
Ο εξωσωματιστης δεν εχει ζητησει 2η λαπαροσκοπηση. Σε 1 μηνα παω για μεταφορα.
Εσυ σε τι φαση εισαι;

Περιμένω να κάνω τον υπερηχο για να μου δώσει το οκ ο γιατρός οτι είναι όλα καλά και δεν υπάρχει κάποια κυστη ωστε μολις αδιαθετησω να ξεκινησω τη διέγερση.

Απλά τώρα προέκυψε και  η τιμή της CA125 που θα πρέπει να επαναλάβω...

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Texas είπε:

Μακάρι σε ευχαριστω τα κρατάω όλα αυτά που μου λες τα σημειώνω αυτήν την στιγμή 

ο άντρας μου δεν εκσπερματώνει ποτε δεν μπορεί να ελεγχθεί δεν υπάρχει τρόπος σπερμα βιοψίας δεν το ελέγχουν αν δεν κάνω λάθος 

Αυτό που εννοούσα είναι να ελέγξετε το σπέρμα που θα πάρετε με τον ίδιο τρόπο που το πήρατε για τις γονιμοποιήσεις (λογικά με χειρουργείο) για να έχετε έναν μπούσουλα. Εύχομαι βέβαια όλα να πάνε καλά με τα έμβρυα που έχετε και να μη χρειαστεί κάτι τέτοιο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...