Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

5 minutes ago, thelw mpempe said:

@Texas η γυναίκα μου που έκανε επεμβατική ναι με μέθη απλά θα σου πω κάτι και να το θυμάσαι να σου κάνουν διαστολή τραχήλου στο χειρουργείο όχι με υπόθετα γιατί ενώ η γυναίκα μου δεν κατάλαβε κάτι από την επέμβαση αλλά το βράδυ πριν από την επέμβαση της έβαλαν υπόθετο άσε μόνο άσε σου λέω δεν λέω κάτι ένα πράγμα θα σου πω διαστολή τραχήλου 9 και ούρλιαζε όλη νύχτα διάρροια εμετούς και πίεση 6 τα είδα όλα αλλά δεν πονάει καθόλου η επέμβαση

Αυτό δεν κατάλαβα γιατί το έκανε :shock:


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βάζουν υπόθετο για να χαλαρώσει ο τράχηλος να μπορεί να γίνει το χειρουργείο απλά θα μπορούσαν να το κάνουν στο χειρουργείο και όχι με υπόθετο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Texas είπε:

Ο πόνος από τις προλουτεξ και η γενικότερη αδιαθεσία από τα φάρμακα μου το θυμίζουν συνεχώς ..

εχουμε άλλες δυο παρτίδες βλαστοκυστες 3ΒΑ 3ΒΑ και 4ΒΒ 1ΑΒ 1ΒΒ   ήταν οι τελευταίες μας καλές αλήθεια οι 1 Α-Β κλπ δίνουν εγκυμοσύνες ;; Έχει βάλει καμία ;

σπερμα μπορούμε να πάρουμε μόνο με βιοψία δεν ξέρουμε τι είναι και πως είναι δεν μπορούμε να το ελέγξουμε δεν εκσπερματώνει δυστυχώς δεν ξέρουμε ούτε την αιτία ένα άγνωστο κενό μόνο ότι πήραμε βλαστοκυστες ξέρουμε και ότι έγινε μικρογονιμοποιηση σε 30/30 έδωσαν συνολο 9βλαστικυστες αν το σκεφτείς θα μπορούσαμε να είχαμε και παραπάνω αλλά … σπερμα βιοψίας όσο νάνε ..

Καλή μου ενημέρωσε τους ότι έκανες χοριακη για να δουμε τι οδηγίες θα δώσουν. Με τις προλουτεξ  κ εμένα με πονούσε το σημείο που εκανα την ενεση μέχρι την επόμενη μέρα. Έχεις ακόμα βλαστοκυστες κ δεν ειναι είναι  χάλια μια χαρά δίνουν εγκυμοσύνες...καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, thelw mpempe said:

Βάζουν υπόθετο για να χαλαρώσει ο τράχηλος να μπορεί να γίνει το χειρουργείο απλά θα μπορούσαν να το κάνουν στο χειρουργείο και όχι με υπόθετο

Εμένα αν το έκαναν αυτό, θα το έκαναν μάλλον αφού κοιμήθηκα μάλλον γιατί δεν κατάλαβα κάτι


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Texas είπε:

Να σας πω μια βλακεια που μου έχει κολλήσει στο μυαλό , γενικά όλα καλά τα έκανα ούτε πλήρη ακινησία ούτε κάτι extreme , την ημέρα της ετ που βγήκα από το κέντρο μπήκα στο αυτοκίνητο και ζεματουσε κάηκε ο πισινός μου , για λίγη ώρα αλλά ξέρετε αυτό που μπαίνεις και είναι φούρνος λέτε να έγινε εκεί η ζημιά ;

Ουτε καν...ουτε να το σκέφτεσαι!!!

πρίν από 48 λεπτά , Eternity είπε:

Εεεε σου ρίχνω 3 χρονάκια! Είμαι 42! Έχω ένα παιδάκι από φυσιολογικη σύλληψη στα 37 μου (ηρθε μετά από πολλα χρόνια προσπαθειών και αρκετές αποβολές) και προσπαθώ για το 2ο.

Οποτε είμαστε ακριβως στην ιδια φαση...Καλη μας επιτυχία!!!

πρίν από 47 λεπτά , Σποράκι είπε:

Αν έχεις πετύχει εμφύτευση μια φορά όντως δεν χρειάζεται το era. Γενικά ο μέσος όρος επιτυχίας στις εξωσωματικές είναι πάνω από 3-4 προσπάθειες. Ίσως να έχει δίκιο ο γιατρός σου αλλά θα μπορούσατε να δείτε και τη μήτρα μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου.

 

Δεν ειναι απαραίτητο αυτό που λες. Ειχα βιοχημικη και μετα στο ερα βρηκαμε μετατόπιση παραθυρου...

πρίν από 42 λεπτά , Texas είπε:

 Αχ ναι @winspert το ξέρω για την βλαστοκύστη σου και στέλνω θετική ενέργεια τόσες μέρες αποφάσισες να την βάλεις σωστά ; Μακάρι να πάει τέλεια εμένα έχουν το 1 μπροστά μου φαίνονται κάπως μούφα (αυτές με το ένα) :rolleyes: 4ΒΒ 3ΒΑ και 1ΒΒ συν ότι έχουν βάλει τρεις σε μια παγετα αλλά εγώ είμαι κάτω από 30 τι θα την κάνουν την μια ; Έχω ρωτήσει και ξεπαγώνουν μαζί δεν γίνεται αλλιώς ,εκτός αν επειδή είναι μούφα μου τις βάλουν και τις τρεις τόσο καλά …

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Το ενα δειχνει αρχικο σταδιο...οχι ποιοτητα...Οποτε μην ανησυχείς.Απλα την ωρα που τα ανοιξαν ειχε φτασει σε αυτό το σημείο και το κατεψυξαν. Δε σημαινει οτι δεν θα προχωρούσε...Κριμα που εχουν βαλει τρια μαζι. Έπρεπε να το εχεις συζητήσει νωρίτερα. Πριν τα καταψυξουν και να απαιτήσεις να καταψυχουν χωριστα.

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Texas είπε:

Την φοβάμαι την υστεροσκοπηση :(

Γιατί τη φοβάσαι? Η ωοληψια είναι πολύ χειρότερη! Μετά την υστεροσκοπηση δεν κατάλαβα τίποτα, έχω κάνει 2 φορές. Βέβαια δεν ήταν επεμβατικη όμως και να ήταν δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο πονο

πρίν από 27 λεπτά , Texas είπε:

Κανεις μέθη; Ούτε που ξέρω πως γίνεται είμαι πολύ φοβιτσιαρα ότι έχω κάνει μέχρι τώρα είναι μεγάλη υπέρβαση συνήθιζα να λιποθυμάω σε αιμοληψίες για να καταλάβεις 

Εννοείται γίνεται με μέθη γιατί αρχικά είναι διαγνωστικη αλλά αν βρουν κάτι και χρειαστεί να το κόψουν (πχ πολύ πόδα) γίνεται επεμβατικη. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρι διαβασα περίπου 40 σελιδες και επειδή δεν θυμάμαι ποιος ρωτάει τι ...θα πω σούμα από τη δικιά μου εμπειρία σε όσα θυμάμαι ότι συζητήθηκαν 

Στην αρχή της διέγερσης(300 μονάδες) δεν ανταποκρινομουν καλά όπως έδειχναν οι πρώτοι υπερηχοι αλλά μετα όλα πήγαν οκ σα να ξύπνησε το σύστημα 

Πιστεύω πολύ στα εμβρυα 3ης ημέρας - και αυτό γιατί σε μένα έδωσαν εγκυμοσυνη (43 ετων) - και όντως οι εμβρυολογοι διαλέγουν τις καλύτερες διαιρέσεις 

Κατερίνα κράτα και μερικά 3ης ημέρας ή αποφάσισε αφού σου πουν τη γνώμη τους οι εμβρυολογοι

Εγώ έχω επιλέξει να βάζω 2 εμβρυα γιατί δεν επιθυμώ δίδυμη κύηση 

Διατροφικά έτρωγα πολύ πρωτεΐνη και είχα κόψει εντελως αλάτι και ζάχαρη

Εγώ μετα την εμβρυομεταφορά πήρα την άδεια 7 εργάσιμων ημερών γιατί δεν ήθελα καθόλου αγχος μετακινήσεων και ένταση στη δουλειά. Πρόσεξα τις μέρες που μου είπε ο γιατρός δηλαδή ήμουν ιδιαιτερα χαλαρή καναπέ και netflix και τις υπόλοιπες ελαφριά δραστηριότητα στο σπίτι και λίγο περπατημα εξω

Την Πέμπτη εχω ραντεβού με την Οικονομοπουλου για να μου δει τις εξετάσεις (είχα παλινδρομη) και θα σας πω τι μου είπε

Μου δίνετε πολύ κουράγιο γιατί πλησιάζει ο Ιούλιος όπου θα προχωρήσω σε 2η εμβρυομεταφορά και έχω αυτή τη φορά φοβο

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kateriiina25 είπε:

@Eternity καλή επιτυχία για τα έμβρυα σου! Εύχομαι να φτάσουν και τα 5 σε βλαστοκύστες και να κάνουμε μαζί την ετ την Τρίτη ;)

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Θα σου πω αύριο τα νέα! Να έχουμε καλά αποτελέσματα εύχομαι!!! 

@winspertπροσπαθείς κι εσύ για το 2ο παιδάκι σου? Εμένα με απογοητεύει πολύ η ηλικία μου και δεν ξέρω για πόσο καιρό αξίζει να επιμείνω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Texas είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , εχθές έκανα χοριακη 9η μέρα με 5ης μέρας βλαστοκυστες 4ΑΑ κ 4ΒΑ η μια μάλιστα ήταν και εκκολαπτόμενη και πήρα μηδέν.

μεγαλη απογοήτευση μεγάλη στεναχώρια απόγνωση .. όσο και να είχα προετημαστει ψυχολογικά λόγω του αρνητικού τεστ που πήρα 7η μέρα στο σπίτι δεν χωνεύεται εύκολα οι συνθήκες θεωρητικά ήταν καλές πήγαμε με καλές προηποθεσεις 

το χειρότερο είναι πως το κέντρο επιμένει για χοριακη στις 14 μέρες έτσι δεν έχω επικοινωνήσει και "αναγκαστικά" συνεχίζω τα φάρμακα και νιώθω να με επιβαρύνουν 

πετυχατε τόσες πολλές τον Μάιο σας διάβαζα και ήθελα τόσο πολύ να πετύχω και εγώ και να αρχίσω την οικογένεια μου .. ήταν οι τελευταίες καλές , τώρα έχω για άλλες δυο προσπάθειες αλλά είναι μέτριες προς κακές 

οσες ξέρετε αν μπορείτε να μου πείτε τι είναι καλό να δούμε από εδώ και πέρα 

Λυπάμαι πολύ Texas, πήγαινες πράγματι με πολύ καλές προϋποθέσεις. Το μηδενικό είναι μηδενικό και δε δίνει περιθώρια βελτίωσης, ενημέρωσε το γιατρό σου για να μη συνεχίσεις κι άλλο τα φάρμακα χωρίς λόγο. Τώρα, για το μετά, εφόσον έχετε κι άλλες βλαστοκύστες στην άκρη, λογικά θα προχωρήσετε με αυτές. Μην απογοητεύεσαι, οι μέτριες βλαστοκύστες οδηγούν σε εγκυμοσύνες με καλά ποσοστά επιτυχίας. Σχετικά με εξετάσεις τώρα, ένα πρώτο βήμα που θα μπορούσες να κάνεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη, είναι να επισκεφτείς αιματολόγο, για να δείτε αν υπάρχουν παράγοντες που οδηγούν σε μη εμφύτευση και πιθανές λύσεις. Επίσης, δύο πιο ειδικές εξετάσεις που μπορείς να συζητήσεις με το γιατρό σου μήπως τις κάνετε, είναι η βιοψία ενδομητρίου και το μικροβίωμα, καθώς και το EPA τεστ που δείχνει το παράθυρο εμφύτευσης. Τέλος, εξίσου σημαντικό είναι να δείτε και το σπέρμα, που αν θυμάμαι καλά είχατε θέμα και δεν μπορούσατε να το τσεκάρετε λόγω δυσκολίας εξπερμάτωσης. Αυτό νομίζω είναι σημαντικό. Και ειδικά αν αντετωπίζετε κάποια δυσλειτουργία, τότε αυτό μπορεί να είναι δείκτης και για την ποιότητα (είναι άποψη γυναικολόγου αυτή που σου λέω). Σκέφτομαι ότι στη θέση σας θα ξεκινούσα το ψάξιμο από εκεί και όχι από εσένα. Όσο δύσκολο κι αν είναι, ίσως είναι απαραίτητο να "θυσιάσετε" ένα δείγμα σπέρματος για να το ελέγξετε. Πιθανόν να σας δώσει απαντήσεις. Εύχομαι βέβαια να ήταν ένα τυχαίο γεγονός η αποτυχία αυτή και οι μέτριες βλαστοκύστες σας να αποδειχτούν θαυματουργές! Καλό κουράγιο κορίτσι μου, ξέρω ότι πονάτε... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , winspert είπε:

Ουτε καν...ουτε να το σκέφτεσαι!!!

Οποτε είμαστε ακριβως στην ιδια φαση...Καλη μας επιτυχία!!!

Δεν ειναι απαραίτητο αυτό που λες. Ειχα βιοχημικη και μετα στο ερα βρηκαμε μετατόπιση παραθυρου...

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Το ενα δειχνει αρχικο σταδιο...οχι ποιοτητα...Οποτε μην ανησυχείς.Απλα την ωρα που τα ανοιξαν ειχε φτασει σε αυτό το σημείο και το κατεψυξαν. Δε σημαινει οτι δεν θα προχωρούσε...Κριμα που εχουν βαλει τρια μαζι. Έπρεπε να το εχεις συζητήσει νωρίτερα. Πριν τα καταψυξουν και να απαιτήσεις να καταψυχουν χωριστα.

Αλήθεια; Και όπως πέτυχες εμφύτευση; Εγώ ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για το ποσό μπορεί να επηρέασε τη ετ μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Κοριτσια γειά σας! Πόσες είμαστε σε φάση εμβρυομεταφορας? Ήθελα να ρωτήσω, τα κορίτσια που καταφέρατε εγκυμοσύνη, μείνατε εντελώς ξάπλα κάποιο διάστημα? Γενικά συνεχίσατε να αποφεύγετε τη ζάχαρη και το αλάτι? Ειδικά η ζάχαρη και το γλυκό γενικά μου είναι καθημερινή ανάγκη!!!! 

Αχ γλυκούλα μου, ξεκίνα προπόνηση να μειώνεις τη ζάχαρη από τώρα, γιατί όταν με το καλό μείνεις έγκυος θα σου την κόψει ο γιατρός τη ζάχαρη και τι θα κάνεις!! Ξάπλα τελείως νομίζω κανένας γιατρός δε λέει, αυτό που συστείνουν είναι τις πρώτες 3-5 μέρες αρκετή ξάπλα και χαλαρότητα! Μετά μπορείς να επανέλθεις στις δραστηριότητές σου ήπια, χωρίς όμως να σηκώνεις βάρη και προσοχή με τα σκυψίματα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kateriiina25 said:

Εγώ πήγα για τον 1ο υπέρηχο την 8η μέρα του κύκλου, 7η με ενέσεις δηλαδή και είχαμε δει πολλά, δεν τα μετρήσαμε τότε όλα γιατί ήταν ακόμα μικρά, μετρήσαμε μόνο τα 6-7 επικρατέστερα. Στην 10η μέρα κύκλου (9η φαρμάκων) είδαμε ότι έχουμε μεγαλώσει σχεδόν όλα από 12χιλ και πάνω και την επόμενη ήταν από 15χιλ έως 20χιλ. Θεωρώ ότι είναι λίγο νωρίς να δείτε μεγάλα ωάρια όμως θα δει τις καταβολές και αυτό είναι σημαντικό τώρα. 

Να μην την φοβάσαι καθόλου, θα έχεις νάρκωση και δεν θα νιώσεις τίποτα απολύτως. Ούτε καν πόνους μετά δεν έχεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, εύχομαι και σε σένα το ίδιο και να μην ξανά ταλαιπωρηθείς έτσι!
Νομίζω πως ERA test και υστεροσκόπηση είναι τα κατάλληλα βήματα. Συζήτησε τα με τον γιατρό σου. Επίσης, σκέφτεσαι να αλλάξεις γιατρό ακόμα ή όχι πια; 

Βαριέμαι να μεταφέρω τις βλαστοκυστες … μόνο Αθήνα έχει κούριερ μάθαμε πως γίνεται αλλά δεν ξέρω έλεγα μήπως εξαντλήσω τις δυο προσπαθείες και μετά τα κάνω όλα από την αρχή αλλου αν δεν τα καταφέρουμε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Zenia82 είπε:

Εύχομαι να φτασουν όσο περισσότερα γίνεται σε βλαστοκυστες κ μετο καλό να προχωρήσεις στην ετ!!! Πολύ καλά τα πήγες 5 ωαρια δεν είναι λίγα εγώ κ με διέγερση το πολύ 2 έχω πάρει..

Η αλήθεια είναι ότι για την ηλικία μου έχω πολύ καλή amh και αρκετά καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Το θέμα είναι να βρεθεί και να πιαστεί το 1 το καλό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, happiness79 said:

Λυπάμαι πολύ Texas, πήγαινες πράγματι με πολύ καλές προϋποθέσεις. Το μηδενικό είναι μηδενικό και δε δίνει περιθώρια βελτίωσης, ενημέρωσε το γιατρό σου για να μη συνεχίσεις κι άλλο τα φάρμακα χωρίς λόγο. Τώρα, για το μετά, εφόσον έχετε κι άλλες βλαστοκύστες στην άκρη, λογικά θα προχωρήσετε με αυτές. Μην απογοητεύεσαι, οι μέτριες βλαστοκύστες οδηγούν σε εγκυμοσύνες με καλά ποσοστά επιτυχίας. Σχετικά με εξετάσεις τώρα, ένα πρώτο βήμα που θα μπορούσες να κάνεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη, είναι να επισκεφτείς αιματολόγο, για να δείτε αν υπάρχουν παράγοντες που οδηγούν σε μη εμφύτευση και πιθανές λύσεις. Επίσης, δύο πιο ειδικές εξετάσεις που μπορείς να συζητήσεις με το γιατρό σου μήπως τις κάνετε, είναι η βιοψία ενδομητρίου και το μικροβίωμα, καθώς και το EPA τεστ που δείχνει το παράθυρο εμφύτευσης. Τέλος, εξίσου σημαντικό είναι να δείτε και το σπέρμα, που αν θυμάμαι καλά είχατε θέμα και δεν μπορούσατε να το τσεκάρετε λόγω δυσκολίας εξπερμάτωσης. Αυτό νομίζω είναι σημαντικό. Και ειδικά αν αντετωπίζετε κάποια δυσλειτουργία, τότε αυτό μπορεί να είναι δείκτης και για την ποιότητα (είναι άποψη γυναικολόγου αυτή που σου λέω). Σκέφτομαι ότι στη θέση σας θα ξεκινούσα το ψάξιμο από εκεί και όχι από εσένα. Όσο δύσκολο κι αν είναι, ίσως είναι απαραίτητο να "θυσιάσετε" ένα δείγμα σπέρματος για να το ελέγξετε. Πιθανόν να σας δώσει απαντήσεις. Εύχομαι βέβαια να ήταν ένα τυχαίο γεγονός η αποτυχία αυτή και οι μέτριες βλαστοκύστες σας να αποδειχτούν θαυματουργές! Καλό κουράγιο κορίτσι μου, ξέρω ότι πονάτε... 

Μακάρι σε ευχαριστω τα κρατάω όλα αυτά που μου λες τα σημειώνω αυτήν την στιγμή 

ο άντρας μου δεν εκσπερματώνει ποτε δεν μπορεί να ελεγχθεί δεν υπάρχει τρόπος σπερμα βιοψίας δεν το ελέγχουν αν δεν κάνω λάθος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...