Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 32 λεπτά , winspert είπε:

Να εισαι καλα κοπελα μου. Εύχομαι σύντομα να χαρίσεις στο παιδακι σου το αδερφακι που ζηταει!!! Εμενα ειναι μικρος για να ζητήσει... Εμεις θέλουμε δεύτερο...Ας ελπίσουμε!!!

Να είμαστε γερές, δυνατές και εύχομαι αυτή η επιμονή και η υπομονή μας να μας δικαιώσει και να καταφέρουμε να βιώσουμε αυτή την ευτυχία για 2η φορά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Εμένα δεν μου είπε τπτ για ζάχαρη, ούτε για αλάτι μου είπε. Σου εξήγησε γιατί δεν πρέπει να τρως καθόλου ζάχαρη; Εγώ που κ που χτυπάω κανά γλυκάκι.  

Γιατί υπάρχει κίνδυνος για διαβήτη κύησης και η ζάχαρη μπορεί εύκολα να εκτοξεύσει το σάκχαρο και να δημιουργήσει θέματα. Δε μου τα έκοψε τελείως, μου επιτρέπει γλυκό του κουταλιού (σιγά την απόλαυση!!) και στο τσακίρ κέφι κάτι πιο σπέσιαλ, αλλά όχι συχνά. Το αλάτι σχετίζεται με την αύξηση της πίεσης που στην εγκυμοσύνη πάλι μπορεί εύκολα να ανέβει και να δημιουργήσει άλλα θέματα. Δε μου είπε φυσικά να το κόψω, αλλά να βάζω μόνο στο μαγείρεμα και ποτέ έξτρα από πάνω. Και να μη χρησιμοποιώ υποκατάστατα αλατιού (αυτό δεν ξέρω γιατί)

1 hour ago, Eternity είπε:

Στην εγκυμοσύνη μου το είχα αποδεχθεί και το έκανα με μεγάλη χαρά. 4 κιλά έχασα το 1ο τρίμηνο και κατάφερα και απέφυγα την ινσουλίνη γιατί γενικά είχα κάποια θεματακια. Όμως τώρα είναι διαφορετικό. Τα φάρμακα, η όλη αγωνία με κάνουν και ζητώ απελπισμένα γλυκό... 

Ναι μωρέ, έχεις δίκιο, σε καταλαβαίνω... Τώρα καλά κάνεις και τρως, πόση καταπίεση πια, κάπου φτάνει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ero84 είπε:

Σχεδόν ξάπλα για 5 μέρες, μετά λίγο έξω για 2-3 μέρες και μετά αρκετό περπάτημα! Δεν ξέρω πως πάει, έχω θετικά τεστ προς το παρόν! Είμαι στην 11η μέρα! Τρώω τα πάντα! Μετά την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης με υπέρηχο δίνει οδηγίες ο γιατρός μου για κόψιμο αλατιού κ προσοχη!

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν έμεινα ξαπλωμένη καθόλου, πηρα όμως 4 μέρες άδεια και έμεινα σπιτι(έκανα μεταφορά Τρίτη). Ο εμβρυολογος μου είχε πει ότι επειδή είναι 3ημερων να προσέχω λιγάκι παραπάνω την 5η με 7η μέρα του εμβρύου. Όχι όμως κάτι ιδιαίτερο, όχι κούραση και όχι βάρος. Η μόνη του συμβουλή ήταν να μην κανω κάτι που θα με κάνει να το μετανιώνω σε περίπτωση αποτυχίας και να μην είμαι υπερβολική γιατί αλλιώς θα είχε εξαφανιστεί το ανθρώπινο είδος.

Πηγα σε ένα ωραίο ξενοδοχείο πάνω στη θάλασσα μετά την 7η μέρα, χαλαρό μπάνιο και ήρεμες βόλτες μετά. 
Την 6η μέρα φάγαμε και έξω κιόλας, σε ένα ταβερνάκι. 
Κατά τα αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι η ζεστη στην μήτρα κάνει καλό, όποτε κάθε μεσημέρι έκανα μια ζέστη σούπα ( με πορτοκαλί λαχανικά, καροτο και γλυκοπατατες) την ώρα που έπαιρνα την προγεστερονη και κάθε πρωί και βράδυ όταν την παίρνω (κολπικά) ένα ζεστό τσαγακι. Αυτό το κανω ακόμη. 
Ζαχαρη καθόλου, έτσι και αλλιώς δεν έτρωγα και τις τελευταίες μέρες τρώω λίγο αλάτι. 
Να έχουμε πολλές και επιτυχημένες Μεταφορες τις επόμενες μέρες εύχομαι σε όλα τα κορίτσια! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Texas είπε:

Κανεις μέθη; Ούτε που ξέρω πως γίνεται είμαι πολύ φοβιτσιαρα ότι έχω κάνει μέχρι τώρα είναι μεγάλη υπέρβαση συνήθιζα να λιποθυμάω σε αιμοληψίες για να καταλάβεις 

Εγω εκανα χωρις μεθη γιατι εκανε στο ιατρειο του ο γιατρος. Πεθανα στον πονο κ κρατησε 1, 2 λεπτα, δεν νομιζω οτι γινοταν κ παραπανω θα λιποθυμουσα. Το κακο ειναι οτι ο γιατρος θεωρω δεν βλεπει με την ησυχια του οσα θελει να δει κ να παρει τον χρονο του. Εγω αυτο καταλαβα. Ειναι βλακεια να σου λενε δεν ποναει καντο κ στο τελος να κανεις μια σημαντικη κ ακριβη εξεταση κ να γινεται βιαστικα. Να κανεις με μεθη που γινεται καλυτερα, μετα θα είσαι μια χαρα σε μια μερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Αγάπ είπε:

Περιμένω να κάνω τον υπερηχο για να μου δώσει το οκ ο γιατρός οτι είναι όλα καλά και δεν υπάρχει κάποια κυστη ωστε μολις αδιαθετησω να ξεκινησω τη διέγερση.

Απλά τώρα προέκυψε και  η τιμή της CA125 που θα πρέπει να επαναλάβω...

 

Η δικη μου περιπτωση εδειξε πως η ca125  δεν ειναι παντα αξιοπιστη. Αν την εκανες με περιοδο, μπορει να βγηκε ψευδως ανεβασμενη.
Ευχομαι να μην προκειται για ενδομητριωση :)
Παντως κ σε αυτη την περιπτωση, δε νομιζω οτι προτεινουν σε ολες αμεσως λαπαροσκοπηση. Ας με διορθωσουν κ οι αλλες κοπελες , αλλα νομιζω οτι με ειδικα πρωτοκολλα καπως ξεπερνουν το θεμα (αν δεν ειναι σοβαρο)

πρίν από 5 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν έμεινα ξαπλωμένη καθόλου, πηρα όμως 4 μέρες άδεια και έμεινα σπιτι(έκανα μεταφορά Τρίτη). Ο εμβρυολογος μου είχε πει ότι επειδή είναι 3ημερων να προσέχω λιγάκι παραπάνω την 5η με 7η μέρα του εμβρύου. Όχι όμως κάτι ιδιαίτερο, όχι κούραση και όχι βάρος. Η μόνη του συμβουλή ήταν να μην κανω κάτι που θα με κάνει να το μετανιώνω σε περίπτωση αποτυχίας και να μην είμαι υπερβολική γιατί αλλιώς θα είχε εξαφανιστεί το ανθρώπινο είδος.

Πηγα σε ένα ωραίο ξενοδοχείο πάνω στη θάλασσα μετά την 7η μέρα, χαλαρό μπάνιο και ήρεμες βόλτες μετά. 
Την 6η μέρα φάγαμε και έξω κιόλας, σε ένα ταβερνάκι. 
Κατά τα αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι η ζεστη στην μήτρα κάνει καλό, όποτε κάθε μεσημέρι έκανα μια ζέστη σούπα ( με πορτοκαλί λαχανικά, καροτο και γλυκοπατατες) την ώρα που έπαιρνα την προγεστερονη και κάθε πρωί και βράδυ όταν την παίρνω (κολπικά) ένα ζεστό τσαγακι. Αυτό το κανω ακόμη. 
Ζαχαρη καθόλου, έτσι και αλλιώς δεν έτρωγα και τις τελευταίες μέρες τρώω λίγο αλάτι. 
Να έχουμε πολλές και επιτυχημένες Μεταφορες τις επόμενες μέρες εύχομαι σε όλα τα κορίτσια! 

Σε αφησε να κανεις μπανια στη θαλασσα μετα τη μεταφορα;
Εμενα μου ειπε οχι θαλασσα για 2-3 βδομαδες μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Eternity είπε:

Αρκετό περπάτημα? Αυτό και στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν το επιτρέπουν νομίζω. Όσο για το αλάτι, είμαι υποτασική και ενώ μου έλεγαν να προσέχω, μετά έφτασε ο γιατρός να μου πει, ε βαλε και λίγο αλάτι! (ενώ δεν τον είχα κόψει) 

Ναι, δεν αφήνουν πολύ πρεπάτημα @Ero84 στην αρχή. Μετά από εμβρυομεταφορά μέχρι 20 λεπτά έλεγε ο εξωσωματιστής μου και τώρα που είμαι από φυσική σύλληψη πάλι μέχρι 20 λεπτά μου έλεγε στην αρχή ο γυναικολόγος μου.

πρίν από 54 λεπτά , Ero84 είπε:

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που περπατάω, άλλα το κάνω, οπότε το ομολογώ! Προσπαθώ βέβαια να μην ξεχνιέμαι κ σπινταρω για πολλή ώρα συνεχόμενη και να καθομαι συχνά! Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με την γυμναστική, το περπάτημα κλπ! Δουλειές που να με ζοριζουν δεν κάνω! Νομίζω μπορείς να ελαττωσεις το αλάτι όταν επιβεβαιώσεις εγκυμοσύνη, δεν θα πάθεις τίποτα αν φας πιο πριν!

Γυμναστική και περισσότερο περπάτημα αφήνουν, σταδιακά όμως, όχι στην αρχή που είναι όλα λίγο πιο επίφοβα.  Αυτό που σου λέω μου το έχουν πει δύο διαφορετικοί γιατροί.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penaki said:

@Texas Πραγματικά πολυ κρίμα! Αφου έχετε βλαστοκυστες κ δεν θα ταλαιπωρηθεις με διέγερση ξανά, κάτσε λίγο ηρέμησε σκέψου μήπως κανετε κάποιες περαιτερω εξετάσεις κ πατε πανέτοιμοι για τα παιδακια σας την επόμενη κ τυχερή φορά. 

Σε ευχαριστω πολύ για την υποστήριξη ..

Σας ευχαριστω όλες κορίτσια για την συμπαράσταση μου δώσατε πολύ κουράγιο σήμερα ευχαριστω και για τον χρόνο σας που κάθεστε και μου τα γράφετε όλα τόσο αναλυτικά να είστε όλες καλά !

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Όχι!!! Ξεκάθαρα τα λευκά cyclacur μου άνοιγαν την όρεξη και έπαιρνα κιλά και πρηζόμουν κάθε φορά που τα έπαιρνα! Στις παρενέργεις αν δεις γράφει τόσο αύξηση όσο και μείωση της όρεξης! Είναι μάλλον σχετικό το τι προκαλεί στον κάθε έναν οργανισμό. Καλύτερο το αδυνάτισμα, θα πω!! Τα utrogestan αντιθέτως δε με επηρεάζουν καθόλου (ευτυχώς δηλαδή γιατί τώρα μόνο τέτοια παίρνω)! 

Για τα 4ποδα συμφωνώ και επαυξάνω! Έχουμε κι εμείς δύο γατσούλια, τερατούκα σκέτα!! ❤❤

Οντως τώρα??? Μόνο εγώ παίρνω κιλά με τα cyclacur? Μα τι πάει τόσο λάθος με μένα!! :roll: 

Αχ συμφωνώ και μενα μου άνοιγαν την όρεξη και πήρα κιλά με τα cyclacour. Γύρω στα 3 πηρα! Τα utrogestan μου έφερναν στην αρχή λίγο ζαλαδα όταν τα έπαιρνα για κανένα 20 λεπτο. Τωρα πλέον τίποτα τα utrogestan! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eleonora85 said:

Μη φοβασαι καθολου! Θεωρω ειναι απο τις πιο απλες γυναικολογικες επεμβασεις. 
Εκανα την προηγουμενη βδομαδα. Βγηκα απο το νοσοκομειο 3 ωρες αφοτου ξυπνησα, περπατωντας κανονικα (ενω μετα την ωοληψια ζαλιζομουν) κ χωρις να ποναω καθολου (δεν πηρα ουτε ντεπον που μου προτεινε). Το επομενο πρωι πηγα να βρω τις φιλες μου για καφε!
Ειχα λιγο κοκκινο αιμα για 2 μερες κ ροζ για 3 μερες ακομη.
Γιατι στην προτεινε ο γιατρος σου ;

Όχι ακόμα δεν μου την πρότεινε φαινομενικά είναι όλα καλά από μεριάς μου σαλπιγγογραφια έχω κάνει .. είμαι 28 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία στο αν έχει ένα πολύποδα πχ ..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Κοριτσια γειά σας! Πόσες είμαστε σε φάση εμβρυομεταφορας? Ήθελα να ρωτήσω, τα κορίτσια που καταφέρατε εγκυμοσύνη, μείνατε εντελώς ξάπλα κάποιο διάστημα? Γενικά συνεχίσατε να αποφεύγετε τη ζάχαρη και το αλάτι? Ειδικά η ζάχαρη και το γλυκό γενικά μου είναι καθημερινή ανάγκη!!!! 

Εγω έμεινα ξαπλα 4 μερες, ξαπλα ξαπλα όμως! Μετά πήγα δουλειά, προσεκτικά λιγάκι αλλά κανονικά έκανα τα πάντα. Οχι σκύψιμο, οχι βάρος! Οσο για διατροφή εγώ δεν πρόσεξα καθόλου.  Και τα γλυκάκια μ, και τα μπυρακια μου άνευ κάθε σκ! Α! Καφέ ντεκαφ. Επινα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν έμεινα ξαπλωμένη καθόλου, πηρα όμως 4 μέρες άδεια και έμεινα σπιτι(έκανα μεταφορά Τρίτη). Ο εμβρυολογος μου είχε πει ότι επειδή είναι 3ημερων να προσέχω λιγάκι παραπάνω την 5η με 7η μέρα του εμβρύου. Όχι όμως κάτι ιδιαίτερο, όχι κούραση και όχι βάρος. Η μόνη του συμβουλή ήταν να μην κανω κάτι που θα με κάνει να το μετανιώνω σε περίπτωση αποτυχίας και να μην είμαι υπερβολική γιατί αλλιώς θα είχε εξαφανιστεί το ανθρώπινο είδος.

Πηγα σε ένα ωραίο ξενοδοχείο πάνω στη θάλασσα μετά την 7η μέρα, χαλαρό μπάνιο και ήρεμες βόλτες μετά. 
Την 6η μέρα φάγαμε και έξω κιόλας, σε ένα ταβερνάκι. 
Κατά τα αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι η ζεστη στην μήτρα κάνει καλό, όποτε κάθε μεσημέρι έκανα μια ζέστη σούπα ( με πορτοκαλί λαχανικά, καροτο και γλυκοπατατες) την ώρα που έπαιρνα την προγεστερονη και κάθε πρωί και βράδυ όταν την παίρνω (κολπικά) ένα ζεστό τσαγακι. Αυτό το κανω ακόμη. 
Ζαχαρη καθόλου, έτσι και αλλιώς δεν έτρωγα και τις τελευταίες μέρες τρώω λίγο αλάτι. 
Να έχουμε πολλές και επιτυχημένες Μεταφορες τις επόμενες μέρες εύχομαι σε όλα τα κορίτσια! 

Προσοχή στο τσάι, γιατί ορισμένα είδη περιέχουν καφεΐνη και αν πίνεις και καφέ (μέχρι έναν αφήνουν) θέλει λίγο μέτρο. Δε το λέω για να σε τρομάξω, αρχή είναι ακόμα, αλλά επειδή πιστεύω ότι θα προχωρήσει καλά η εγκυμοσύνη σου, έχε το υπ' όψιν για λίγο πιο μετά, θα στα πει και ο γιατρός σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , eleonora85 είπε:

Η δικη μου περιπτωση εδειξε πως η ca125  δεν ειναι παντα αξιοπιστη. Αν την εκανες με περιοδο, μπορει να βγηκε ψευδως ανεβασμενη.
Ευχομαι να μην προκειται για ενδομητριωση :)
Παντως κ σε αυτη την περιπτωση, δε νομιζω οτι προτεινουν σε ολες αμεσως λαπαροσκοπηση. Ας με διορθωσουν κ οι αλλες κοπελες , αλλα νομιζω οτι με ειδικα πρωτοκολλα καπως ξεπερνουν το θεμα (αν δεν ειναι σοβαρο)

Σε αφησε να κανεις μπανια στη θαλασσα μετα τη μεταφορα;
Εμενα μου ειπε οχι θαλασσα για 2-3 βδομαδες μετα

Αυτός με έστειλε για να μην μείνω σπιτι μέσα στο άγχος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Texas είπε:

Όχι ακόμα δεν μου την πρότεινε φαινομενικά είναι όλα καλά από μεριάς μου σαλπιγγογραφια έχω κάνει .. είμαι 28 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία στο αν έχει ένα πολύποδα πχ ..

Τον πολυποδα θα τον ειχε δει κ στον ενδοκολπικο υπερηχο φανταζομαι.
Παντως οντως η υστεροσκοπηση ειναι αρκετα συχνη σε αποτυχημενες προσπαθειες.. οποτε κ αυτο να προτεινει ο γιατρος σου, μη φοβασαι καθολου! Ειναι απλη διαδικασια κ ανωδυνη.
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Texas είπε:

Σε ευχαριστω πολύ για την υποστήριξη ..

Σας ευχαριστω όλες κορίτσια για την συμπαράσταση μου δώσατε πολύ κουράγιο σήμερα ευχαριστω και για τον χρόνο σας που κάθεστε και μου τα γράφετε όλα τόσο αναλυτικά να είστε όλες καλά !

Κι εσύ να είσαι καλά, θέλει κουράγιο και δύναμη να ορθοποδήσεις και να πας παρακάτω! Με πίστη, υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , happiness79 είπε:

Προσοχή στο τσάι, γιατί ορισμένα είδη περιέχουν καφεΐνη και αν πίνεις και καφέ (μέχρι έναν αφήνουν) θέλει λίγο μέτρο. Δε το λέω για να σε τρομάξω, αρχή είναι ακόμα, αλλά επειδή πιστεύω ότι θα προχωρήσει καλά η εγκυμοσύνη σου, έχε το υπ' όψιν για λίγο πιο μετά, θα στα πει και ο γιατρός σου!

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλη! 
Αφεψηματα κυρίως με βότανα και σπάνια τσάι, πράσινο. Να εχω πιει 1-2.

Καφε δεν έπινα στην αρχή, τώρα πίνω 1 μόνο το πρωί. Ξέρεις αν ο decaf επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...