Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , Eternity είπε:

Αχ θα σου πω αύριο τα νέα! Ποια 5? Και 2 αν μου πουν τυχερή θα νιώθω! Η ηλικία μου είναι κακός παράγοντας δυστυχώς 

Και τα 5 θα σου ευχηθώ εγώ!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 minutes ago, Mar.Theo said:

Έπαθα το ίδιο!!! Έκαιγε φουλ κ γύρισα κ είπα η τέλεια θερμοκρασία για τα εμβρυάκια μου, είμαι κυριολεκτικά κλωσσα !!!! Το πήρα έτσι εγώ.  . . . Θα δείξει!! 

Εγώ εκείνη την ώρα λέω ωχ … μαλακια αλλα είναι αυτό που λέμε αν εξαρτώνταν από κάτι τέτοια θα είχε αφανιστεί το ανθρώπινο είδος , απλά επιφυλάσσομαι γιατί μιλάμε για ivf και μια ταλαιπωρία την τρώνε δεν περνάνε και πολύ καλά σωληνάκια καλλιεργητικά υγρά μετά μυτρα Ε βάλε και τον καύσωνα στα καπάκια .. 

αλλα λογικά δεν παίζει ρόλο γιατί θα μας το ελεγαν φαντάζομαι είναι λίγη η ώρα σε μεγάλες θερμοκρασίες 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Texas said:

Ναι ρε @Σποράκι όσο cool και να είσαι καταντάς ψυχωτικός θέλοντας και μη δηλαδή τι αμαρτίες πληρώνουμε , ένα παιδάκι θελουμε να κάνουμε 

Πω πω κορίτσια ποτε ούτε στο πιο τρελό μου όνειρο δεν είχα φανταστεί ότι θα μου συνέβαινε αυτό στην ζωή μου για κάτι τόσο απλό θεωρητικά να περνάμε τέτοια τυραννία και στεναχωριέμαι γιατί εγώ κορίτσια επειδή ο σύζυγος δεν εκσπερματώνει ποτε ούτε την τύχη μου δεν μπόρεσα να δοκιμάσω έτσι για το γαμωτο να έχω μια ελπίδα φυσικής σύλληψης .. 

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω. Και για μένα κάπως έτσι ήταν, χωρίς ωορρηξία δεν έχεις καν την δυνατότητα προσπάθειας. Μόνο σε ένα θαύμα ελπίζεις, κάτι να άλλαξε ξαφνικά, κάτι να μην είδαμε καλά κτλ. Κουράγιο κορίτσι μου. Θέλω να πιστεύω ότι θα έρθει η ώρα σε όλες μας   

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! καταρχάς θα μεταφέρουμε 3ης μέρας αυτή την φορά. Υποθέτω ότι θα πάρουν αυτά με τις καλύτερες διαιρέσεις κυττάρων. Σημερα στην εμβρυολόγο είπα οτι θα ήθελα τα υπόλοιπα να πάνε για βλαστοκύστες γιατί σκέφτηκα ότι αν και με 3ων ημερών δεν πετύχει θα συνεχίσω μόνο με βλαστοκύστες (έχω ήδη άλλη μία 4ΑΒ), όμως μου είπε ότι αν 3ης μέρας σου δώσουν εγκυμοσύνη και θες αργότερα κι άλλη, πως θα ξανα βάλεις 3ης μέρας (συνήθως με αυτό που πετυχαίνουμε, με το ίδιο συνεχίζουμε); Και με έβαλε σε σκέψεις φυσικά. Όποτε σκέφτηκα μήπως έβαζα 2 3ης μέρας, κρατούσα άλλα 2 και τα υπόλοιπα βλαστοκύστες. Έτσι θα περιορίσω ίσως και τον αριθμό εμβρύων που από την μία δεν θέλω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά απο την άλλη με αγχώνει και η σκέψη οτι μπορεί να μείνουν αχρείαστα τόσα έμβρυα. Πάντως στο χαρτί δήλωσα να δωθούν δωρεάν σε άλλα ζευγάρια το οποίο βέβαια δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται. Δωρεά ωαρίων και σπέρματος μόνο. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου! Θα βάλω 3ων ημερών. Την Τρίτη δηλαδή. Οπότε θα με ενημερώσουν από κοντά γενικά για την εξέλιξη 

Ναι, τρώω ήδη απ όλα αυτά που λες. Απλώς αυτές τις μέρες της ωοληψίας δεν μπορώ να φάω όσπρια με τίποτα γιατί με πρήζουν και πονάω, το ξέρω απο τις προηγούμενες φορές.  

Νομίζω πως δεν είχα ποτέ θέμα αλλά δεν είναι ότι έπαιρνα και συστηματικά για πάρα πολύ καιρό. Μόνο σαν after workout όποτε έκανα γυμναστική. Ίσως στις vegan και bio κτλ να μην ισχύει όμως  Θα το έχω υποψιν.  

Σε ευχαριστώ! Έπαιρνα menopur 150 μονάδες απο την 2η μέρα για 9 μέρες και τις 3 τελευταίες μαζί cetrotide. Έκανα παράλληλα υπερήχους σχεδόν κάθε μέρα από την 8η και μόλις το μικρότερο απο τα ωοθυλάκια ήταν 15χιλ και το μεγαλύτερο 20χιλ έκανα την ovitrelle και μεθεπόμενη μέρα ωοληψία. Καλή επιτυχία για αύριο.  

Λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ γιατί θυμάμαι όλα όσα σου συνέβησαν και την ταλαιπωρία που πέρασες. Κουράγιο. Κι εγώ δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα να συνεχίσεις τα φάρμακα μέχρι 14η μέρα ενώ έχεις μηδενική χοριακή. Πως μπορεί να αλλάξει αυτό από την 9η μέρα και μετά;
Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Την προηγούμενη φορά με τις παραπάνω μέρες προγεστερόνης είχες τουλάχιστον εμφύτευση, άσχετα που δεν προχώρησε, μήπως τελικά έχεις μετατοπισμένο παράθυρο πιο μετά και χρειάζεσαι παραπάνω μέρες έτσι κι αλλιώς; Ίσως το era που σου είπαν και άλλα κορίτσια να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα. Και μία υστεροσκόπηση φυσικά δεν θα ήταν κακή για έναν έλεγχο μήτρας.   

Φυσικά και γίνεται η δωρεά εμβρύων, το ίδιο δηλώνω και εγώ. Πηγαίνουν σε ζευγάρια που υπάρχει πρόβλημα και στους δυο γονείς. Καλά το σκέφτηκες με τα έμβρυα και έχει δίκιο ο γιατρός σου. Με το καλό…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Σποράκι said:

Φυσικά και γίνεται η δωρεά εμβρύων, το ίδιο δηλώνω και εγώ. Πηγαίνουν σε ζευγάρια που υπάρχει πρόβλημα και στους δυο γονείς. Καλά το σκέφτηκες με τα έμβρυα και έχει δίκιο ο γιατρός σου. Με το καλό…

Αλήθεια; Δεν έχει τύχει να το διαβάσω κάπου. Αν γίνεται τότε μακάρι να βοηθήσω κάποιο ζευγάρι κάποια στιγμή, όσο περίεργο και αν φαίνεται να υπάρχει το βιολογικό μου παιδί κάπου εκεί έξω όμως φαντάζομαι δεν θα το μάθω και ποτέ.

  • Μου αρέσει 4

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, kateriiina25 said:

Ευχαριστώ πολύ!! καταρχάς θα μεταφέρουμε 3ης μέρας αυτή την φορά. Υποθέτω ότι θα πάρουν αυτά με τις καλύτερες διαιρέσεις κυττάρων. Σημερα στην εμβρυολόγο είπα οτι θα ήθελα τα υπόλοιπα να πάνε για βλαστοκύστες γιατί σκέφτηκα ότι αν και με 3ων ημερών δεν πετύχει θα συνεχίσω μόνο με βλαστοκύστες (έχω ήδη άλλη μία 4ΑΒ), όμως μου είπε ότι αν 3ης μέρας σου δώσουν εγκυμοσύνη και θες αργότερα κι άλλη, πως θα ξανα βάλεις 3ης μέρας (συνήθως με αυτό που πετυχαίνουμε, με το ίδιο συνεχίζουμε); Και με έβαλε σε σκέψεις φυσικά. Όποτε σκέφτηκα μήπως έβαζα 2 3ης μέρας, κρατούσα άλλα 2 και τα υπόλοιπα βλαστοκύστες. Έτσι θα περιορίσω ίσως και τον αριθμό εμβρύων που από την μία δεν θέλω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά απο την άλλη με αγχώνει και η σκέψη οτι μπορεί να μείνουν αχρείαστα τόσα έμβρυα. Πάντως στο χαρτί δήλωσα να δωθούν δωρεάν σε άλλα ζευγάρια το οποίο βέβαια δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται. Δωρεά ωαρίων και σπέρματος μόνο. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου! Θα βάλω 3ων ημερών. Την Τρίτη δηλαδή. Οπότε θα με ενημερώσουν από κοντά γενικά για την εξέλιξη 

Ναι, τρώω ήδη απ όλα αυτά που λες. Απλώς αυτές τις μέρες της ωοληψίας δεν μπορώ να φάω όσπρια με τίποτα γιατί με πρήζουν και πονάω, το ξέρω απο τις προηγούμενες φορές.  

Νομίζω πως δεν είχα ποτέ θέμα αλλά δεν είναι ότι έπαιρνα και συστηματικά για πάρα πολύ καιρό. Μόνο σαν after workout όποτε έκανα γυμναστική. Ίσως στις vegan και bio κτλ να μην ισχύει όμως  Θα το έχω υποψιν.  

Σε ευχαριστώ! Έπαιρνα menopur 150 μονάδες απο την 2η μέρα για 9 μέρες και τις 3 τελευταίες μαζί cetrotide. Έκανα παράλληλα υπερήχους σχεδόν κάθε μέρα από την 8η και μόλις το μικρότερο απο τα ωοθυλάκια ήταν 15χιλ και το μεγαλύτερο 20χιλ έκανα την ovitrelle και μεθεπόμενη μέρα ωοληψία. Καλή επιτυχία για αύριο.  

Λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ γιατί θυμάμαι όλα όσα σου συνέβησαν και την ταλαιπωρία που πέρασες. Κουράγιο. Κι εγώ δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα να συνεχίσεις τα φάρμακα μέχρι 14η μέρα ενώ έχεις μηδενική χοριακή. Πως μπορεί να αλλάξει αυτό από την 9η μέρα και μετά;
Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Την προηγούμενη φορά με τις παραπάνω μέρες προγεστερόνης είχες τουλάχιστον εμφύτευση, άσχετα που δεν προχώρησε, μήπως τελικά έχεις μετατοπισμένο παράθυρο πιο μετά και χρειάζεσαι παραπάνω μέρες έτσι κι αλλιώς; Ίσως το era που σου είπαν και άλλα κορίτσια να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα. Και μία υστεροσκόπηση φυσικά δεν θα ήταν κακή για έναν έλεγχο μήτρας.   

Τα πας περίφημα μέχρι τώρα και σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία 

είσαι πολύ τσακάλι αν μου επιτρέπεις και μπράβο που τα θυμάσαι όλα με τιμάς !

λοιπον που λες και εγώ το σκεφτικά .. την πρώτη φορά δηλαδή αν δεν είχε γίνει 8η μέρα ετ ίσως είχε πιάσει εκτός αυτού είχα παρα πολύ χαμηλή προγεστερονη καθώς αποδείχτηκε πως δεν έκανα απορρόφηση ..

μηπως όμως ήταν τυχαίο γεγονός το ότι δεν έπιασε τώρα ; Το λέω γιατί 8η μέρα ετ δεν γίνονται 

Ή η 6η θα είναι σωστή όπως έκανα τώρα ίσως όμως και η 7η μιας και στην 8η είχα εμφύτευση αν μπορεί να θεωρηθεί μια τόσο χαμηλή χοριακη 

Link to comment
Share on other sites

@kateriiina25 συγνώμη που σε ενοχλώ θυμάσαι 4 ημέρες με τα φάρμακα πόσα ωάρια είδες ;;; Γενικά αυτά που θα δούμε αύριο στον πρώτο υπέρηχο από την Πέμπτη που άρχισε τα φάρμακα αυτά θα βλέπουμε η μπορεί να αυξηθούν συγνώμη για τς ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

@Texas πας καλά μην φοβάσαι τίποτε αλήθεια η γυναίκα μου δεν κατάλαβε κάτι μακάρι να την είχε κάνει πρίν πάρει τσάμπα κλομιφαινη. Να την κάνεις χτες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, thelw mpempe said:

@Texas πας καλά μην φοβάσαι τίποτε αλήθεια η γυναίκα μου δεν κατάλαβε κάτι μακάρι να την είχε κάνει πρίν πάρει τσάμπα κλομιφαινη. Να την κάνεις χτες

Κανεις μέθη; Ούτε που ξέρω πως γίνεται είμαι πολύ φοβιτσιαρα ότι έχω κάνει μέχρι τώρα είναι μεγάλη υπέρβαση συνήθιζα να λιποθυμάω σε αιμοληψίες για να καταλάβεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Mar.Theo είπε:

Τα cyclacur (λευκα) κόβουν την όρεξη κ έρχονται μετά τα ουτροτζεσταν κ στην ανοίγουν.  .  . Μήπως από κει πρηστηκες. . . Είναι κ η κατακράτηση.  . . 

 

Η μεγαλύτερη ψυχοθεραπεία!!! Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς τα 4ποδα παιδιά μας !!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Όχι!!! Ξεκάθαρα τα λευκά cyclacur μου άνοιγαν την όρεξη και έπαιρνα κιλά και πρηζόμουν κάθε φορά που τα έπαιρνα! Στις παρενέργεις αν δεις γράφει τόσο αύξηση όσο και μείωση της όρεξης! Είναι μάλλον σχετικό το τι προκαλεί στον κάθε έναν οργανισμό. Καλύτερο το αδυνάτισμα, θα πω!! Τα utrogestan αντιθέτως δε με επηρεάζουν καθόλου (ευτυχώς δηλαδή γιατί τώρα μόνο τέτοια παίρνω)! 

Για τα 4ποδα συμφωνώ και επαυξάνω! Έχουμε κι εμείς δύο γατσούλια, τερατούκα σκέτα!! ❤❤

3 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Εχασα ναι, κάθε φορά που παίρνω τα cyclacur χάνω κιλά χωρίς να μου κόβεται η όρεξη, τρώω κανονικά. 

 

Οντως τώρα??? Μόνο εγώ παίρνω κιλά με τα cyclacur? Μα τι πάει τόσο λάθος με μένα!! :roll: 

Link to comment
Share on other sites

@Texas η γυναίκα μου που έκανε επεμβατική ναι με μέθη απλά θα σου πω κάτι και να το θυμάσαι να σου κάνουν διαστολή τραχήλου στο χειρουργείο όχι με υπόθετα γιατί ενώ η γυναίκα μου δεν κατάλαβε κάτι από την επέμβαση αλλά το βράδυ πριν από την επέμβαση της έβαλαν υπόθετο άσε μόνο άσε σου λέω δεν λέω κάτι ένα πράγμα θα σου πω διαστολή τραχήλου 9 και ούρλιαζε όλη νύχτα διάρροια εμετούς και πίεση 6 τα είδα όλα αλλά δεν πονάει καθόλου η επέμβαση

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, thelw mpempe said:

@kateriiina25 συγνώμη που σε ενοχλώ θυμάσαι 4 ημέρες με τα φάρμακα πόσα ωάρια είδες ;;; Γενικά αυτά που θα δούμε αύριο στον πρώτο υπέρηχο από την Πέμπτη που άρχισε τα φάρμακα αυτά θα βλέπουμε η μπορεί να αυξηθούν συγνώμη για τς ερωτήσεις

Εγώ πήγα για τον 1ο υπέρηχο την 8η μέρα του κύκλου, 7η με ενέσεις δηλαδή και είχαμε δει πολλά, δεν τα μετρήσαμε τότε όλα γιατί ήταν ακόμα μικρά, μετρήσαμε μόνο τα 6-7 επικρατέστερα. Στην 10η μέρα κύκλου (9η φαρμάκων) είδαμε ότι έχουμε μεγαλώσει σχεδόν όλα από 12χιλ και πάνω και την επόμενη ήταν από 15χιλ έως 20χιλ. Θεωρώ ότι είναι λίγο νωρίς να δείτε μεγάλα ωάρια όμως θα δει τις καταβολές και αυτό είναι σημαντικό τώρα. 

12 minutes ago, Texas said:

Την φοβάμαι την υστεροσκοπηση :(

Να μην την φοβάσαι καθόλου, θα έχεις νάρκωση και δεν θα νιώσεις τίποτα απολύτως. Ούτε καν πόνους μετά δεν έχεις.

16 minutes ago, Texas said:

Τα πας περίφημα μέχρι τώρα και σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία 

είσαι πολύ τσακάλι αν μου επιτρέπεις και μπράβο που τα θυμάσαι όλα με τιμάς !

λοιπον που λες και εγώ το σκεφτικά .. την πρώτη φορά δηλαδή αν δεν είχε γίνει 8η μέρα ετ ίσως είχε πιάσει εκτός αυτού είχα παρα πολύ χαμηλή προγεστερονη καθώς αποδείχτηκε πως δεν έκανα απορρόφηση ..

μηπως όμως ήταν τυχαίο γεγονός το ότι δεν έπιασε τώρα ; Το λέω γιατί 8η μέρα ετ δεν γίνονται 

Ή η 6η θα είναι σωστή όπως έκανα τώρα ίσως όμως και η 7η μιας και στην 8η είχα εμφύτευση αν μπορεί να θεωρηθεί μια τόσο χαμηλή χοριακη 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, εύχομαι και σε σένα το ίδιο και να μην ξανά ταλαιπωρηθείς έτσι!
Νομίζω πως ERA test και υστεροσκόπηση είναι τα κατάλληλα βήματα. Συζήτησε τα με τον γιατρό σου. Επίσης, σκέφτεσαι να αλλάξεις γιατρό ακόμα ή όχι πια; 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Συχαριστώ.  Να αυτές οι διαφορες από γιατρο σε γιατρο μου δημιουργούν άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Συχαριστώ για την απαντηση, με τους εμβρυολογους δεν έχω καμία επαφή,μιλάω μόνο και με ενημερωνει ο γιατρός ή η συζυγος του που είναι μοριακή βιολόγος για εξωσωματικη . Μου είπαν ότι χώρισαν τις 4 βλαστοκυστες μου , 1, 1 και 2. Μου είπε ότι το λένε για να μην γίνουν δίδυμα λόγω επικινδυνοτητας . Η υγεια μου είναι πάρα πολύ καλή δεν έχω κάνενΑ πρόβλημα υγείας για να οφείλεται σε αυτό η επιλογή της μιας βλαστοκυστης. Μου είπε ότι αν θέλω να βάλω 2 βλαστοκυστες τότε να προχωρήσω με κανονική εμβρυομεταφορα, αλλιώς αν θέλω σε φυσικο να βάλω μόνο μια βλαστοκυστη.. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως επιπλέον είναι ότι μου είπε ότι το σπερμα ήταν πολύ χάλια και δεν ξέρουν αν μετα θα εμφανίσει κατακερματισμο .... επομένως εφόσον το σπερμα δεν ήταν καλό δεν θα έπρεπε να μου πει να βάλω δυο ? Η το λένε απλά για να μην τους λέω,  αν δεν πιάσω, γιατί δεν έγινε συλληψη ?  Τι να πω ρητορικα ερωτήματα μάλλον προς το παρόν 

@kateriiina25 μπράβο Κατερίνα! Υπέροχη εξέλιξη! Με το καλό να μείνεις έγκυος γρήγορα!

Αν έχετε θέμα με κατακερματισμό ένας λόγος παραπάνω να βάλετε δύο πάντως, για να αυξήσετε τις πιθανότητες. Τουλάχιστον έτσι νομίζω θα σκεφτόμουν εγώ στη θέση σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eternity είπε:

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να δω πόσα από τα 5 που γονιμοποιηθηκαν προχώρησαν σε βλαστοκυστες. Άστα γιατί πρώτη φορά τα αφήνουμε για βλαστοκυστες κι έχω άγχος τι θα μου πούνε. Αν τελικά μείνει έστω και 1, θα γίνει την Τρίτη η εμβρυομεταφορα. 

Αυτό που ξέρω είναι ότι θα χορτασω λίγο ύπνο ειδικά τώρα που με την προγεστερόνη σέρνομαι όλη τη μέρα. Εντελώς ξάπλα αντε να μείνω την 1η μέρα. 

Εύχομαι να φτασουν όσο περισσότερα γίνεται σε βλαστοκυστες κ μετο καλό να προχωρήσεις στην ετ!!! Πολύ καλά τα πήγες 5 ωαρια δεν είναι λίγα εγώ κ με διέγερση το πολύ 2 έχω πάρει..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...