Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Vxatz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ καλή εβδομάδα από αύριο. Εγώ έχοντας 4 βλαστοκυστες όλες 5ΑΑ πήρα μια εγκυμοσύνη που παλλινδρομησε κ μια αποτυχημένη ετ. Όταν ρώτησα τον γιατρο μου τι παραπάνω εξετάσεις μπορούμε να κάνουμε ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες επόμενης αποτυχίας μου είπε τπτ. Να σας πω ότι κάναμε καρυωτυπο κ κυστική ινωση και οι 2. Γνωρίζω ότι έχω θρομβοφυλια οπότε έκανα αντιπτικες κ το χάπι του θυρεοειδή. Όταν του είπα για την εξέταση Νίκα αντέδρασε λέγοντας πως είναι σε πειραματικό στάδιο κ δεν το πιστεύει όπως επίσης για το ΕΡΑ που είπε ότι από την στιγμή που πετύχαμε μια κύηση βρηκαμε το παράθυρο εμφυτευσης. Είμαι σε φάση που περιμένω περίοδο για να ξεκινήσω καινούρια διεγερση κ σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να κάνω ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Να βασιστώ τον γιατρο μου που λέει ότι ήταν καθαρά χρωμοσωμικη ανωμαλία ή να ζητήσω έξτρα εξετάσεις; κ αν ναι ποιες; την γνώμη σας κορίτσια σε 8 ημέρες έρχεται η "ακατανομαστη". 

Πωπω, τι κρίμα, λυπάμαι πολύ... Τι να σου πω βρε κορίτσι μου, αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου προχωράς όπως σου λέει, αν έχεις δεύτερες σκέψεις μήπως να πάρεις άλλη μία γνώμη? Γιατί σου λέει για χροσωμικές ανωμαλίες, τι ηλικία έχετε? Το σπέρμα το έχετε δει? Υστεροσκόπηση έχετε κάνει να δείτε αν είναι καθαρή μήτρα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

35 minutes ago, winspert said:

Ουτε καν...ουτε να το σκέφτεσαι!!!

Οποτε είμαστε ακριβως στην ιδια φαση...Καλη μας επιτυχία!!!

Δεν ειναι απαραίτητο αυτό που λες. Ειχα βιοχημικη και μετα στο ερα βρηκαμε μετατόπιση παραθυρου...

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Το ενα δειχνει αρχικο σταδιο...οχι ποιοτητα...Οποτε μην ανησυχείς.Απλα την ωρα που τα ανοιξαν ειχε φτασει σε αυτό το σημείο και το κατεψυξαν. Δε σημαινει οτι δεν θα προχωρούσε...Κριμα που εχουν βαλει τρια μαζι. Έπρεπε να το εχεις συζητήσει νωρίτερα. Πριν τα καταψυξουν και να απαιτήσεις να καταψυχουν χωριστα.

Καλά που να το φανταζόμουνα και αυτό ότι θα τα βάζανε μαζί έλεος δηλαδή ας τα κάνουμε και όλα μόνες μας στο τέλος . Πάω στοίχημα ότι θα μου τα έβαζαν και τα τρία .. αλλιώς τι θα μου πουν ; Το ένα το πετάμε ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eternity είπε:

 Εμένα με αγχώνει γιατί κάθε φορά δοκιμάζει και κάτι άλλο οπότε νιώθω ότι πειραματιζεται λίγο... 

Αυτό πάντως είναι καλό και συνήθης τακτική πολλών γιατρών. Δεν υπάρχει μία επιτυχημένη συνταγή για όλες τις γυναίκες, δοκιμάζοντας πάνε και οι γιατροί. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Eternity said:

Γιατί τη φοβάσαι? Η ωοληψια είναι πολύ χειρότερη! Μετά την υστεροσκοπηση δεν κατάλαβα τίποτα, έχω κάνει 2 φορές. Βέβαια δεν ήταν επεμβατικη όμως και να ήταν δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο πονο

Εννοείται γίνεται με μέθη γιατί αρχικά είναι διαγνωστικη αλλά αν βρουν κάτι και χρειαστεί να το κόψουν (πχ πολύ πόδα) γίνεται επεμβατικη. 

Ευχαριστω απλά δεν τα αντέχω καθόλου αυτά και ήθελα να αποφύγω ότι γίνεται στην ωοληψια εννοείτε και κόντεψα να λιποθυμήσω από τον φόβο μου έκανα και πρώτη φορά μέθη είχα και 32 ωαρια ήμουν σε φάση κοιμηστε με γρήγορα ! Καλά πήγε εκείνη την μέρα δεν μπορώ να πω .. ενδοφλέβιο παυσίπονο for the win 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Αχ γλυκούλα μου, ξεκίνα προπόνηση να μειώνεις τη ζάχαρη από τώρα, γιατί όταν με το καλό μείνεις έγκυος θα σου την κόψει ο γιατρός τη ζάχαρη και τι θα κάνεις!! Ξάπλα τελείως νομίζω κανένας γιατρός δε λέει, αυτό που συστείνουν είναι τις πρώτες 3-5 μέρες αρκετή ξάπλα και χαλαρότητα! Μετά μπορείς να επανέλθεις στις δραστηριότητές σου ήπια, χωρίς όμως να σηκώνεις βάρη και προσοχή με τα σκυψίματα. 

Εμένα δεν μου είπε τπτ για ζάχαρη, ούτε για αλάτι μου είπε. Σου εξήγησε γιατί δεν πρέπει να τρως καθόλου ζάχαρη; Εγώ που κ που χτυπάω κανά γλυκάκι.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Σποράκι είπε:

Αν έχεις πετύχει εμφύτευση μια φορά όντως δεν χρειάζεται το era. Γενικά ο μέσος όρος επιτυχίας στις εξωσωματικές είναι πάνω από 3-4 προσπάθειες. Ίσως να έχει δίκιο ο γιατρός σου αλλά θα μπορούσατε να δείτε και τη μήτρα μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου.

Δεν υπάρχει περίπτωση να έκανες ζημιά. Τα έμβρυα είναι προστατευμένα εκεί μέσα. Πάντως είναι τρομερό, φοβόμαστε τα πάντα και έχουμε ένα μόνιμο άγχος για τα πάντα!

Έχω κάνει υστεροσκοπηση μετά την αποβολή τον Μάρτιο 2022 κ ήταν όλα οκ. Με καθησυχασες λιγάκι με αυτά που μου είπε γιατί πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας έχουμε την απορία μήπως υπάρχει το κάτι παραπάνω που δεν προβλεψαμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Eternity είπε:

 

@winspertπροσπαθείς κι εσύ για το 2ο παιδάκι σου? Εμένα με απογοητεύει πολύ η ηλικία μου και δεν ξέρω για πόσο καιρό αξίζει να επιμείνω. 

Εννοείται...Εχω κανει 10 φυσικους και εχω πετύχει μια βιοχημικη...Εχω ακομα λιγες αντοχες...Για να δούμε η μετρια βλαστοκυστουλα αν θα κανει τη διαφορά!!!

πρίν από 52 λεπτά , Σποράκι είπε:

Αλήθεια; Και όπως πέτυχες εμφύτευση; Εγώ ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για το ποσό μπορεί να επηρέασε τη ετ μου.

Μαλλον ηταν συνδυασμός σταδιου του εμβρύου με ωρα εμβρυομεταφορας. Δεν εξηγείται αλλιως. 

πρίν από 40 λεπτά , Texas είπε:

Καλά που να το φανταζόμουνα και αυτό ότι θα τα βάζανε μαζί έλεος δηλαδή ας τα κάνουμε και όλα μόνες μας στο τέλος . Πάω στοίχημα ότι θα μου τα έβαζαν και τα τρία .. αλλιώς τι θα μου πουν ; Το ένα το πετάμε ;

Δυστυχώς ολα πρέπει να τα σκεφτομαστε. Εμεις ειχαμε σκεφτεί αν εκανε ο άντρας μου παρακέντηση και εβρισκαν αρκετά σπερματοζωάρια,να ζηταγαμε να καταψυχουν σε πολλες δοσεις. Γιατί δεν ξέρουμε ποσο θα τραβηξει αυτό και δεν θα κανει καθε φορά παρακέντηση... Τελικα δεν εκανε ποτε... Αλλα και εμβρυα αν προκύψουν επειτα απο φυσικο τροποποιημένο αν κανω παλι ενα ενα θα ζητησω να καταψυχθουν. 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Texas Πραγματικά πολυ κρίμα! Αφου έχετε βλαστοκυστες κ δεν θα ταλαιπωρηθεις με διέγερση ξανά, κάτσε λίγο ηρέμησε σκέψου μήπως κανετε κάποιες περαιτερω εξετάσεις κ πατε πανέτοιμοι για τα παιδακια σας την επόμενη κ τυχερή φορά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , winspert είπε:

Εννοείται...Εχω κανει 10 φυσικους και εχω πετύχει μια βιοχημικη...Εχω ακομα λιγες αντοχες...Για να δούμε η μετρια βλαστοκυστουλα αν θα κανει τη διαφορά!!!

Μαλλον ηταν συνδυασμός σταδιου του εμβρύου με ωρα εμβρυομεταφορας. Δεν εξηγείται αλλιως. 

Δυστυχώς ολα πρέπει να τα σκεφτομαστε. Εμεις ειχαμε σκεφτεί αν εκανε ο άντρας μου παρακέντηση και εβρισκαν αρκετά σπερματοζωάρια,να ζηταγαμε να καταψυχουν σε πολλες δοσεις. Γιατί δεν ξέρουμε ποσο θα τραβηξει αυτό και δεν θα κανει καθε φορά παρακέντηση... Τελικα δεν εκανε ποτε... Αλλα και εμβρυα αν προκύψουν επειτα απο φυσικο τροποποιημένο αν κανω παλι ενα ενα θα ζητησω να καταψυχθουν. 

Η ηλικία σου είναι 39 οπότε δεν πρέπει να απογοητευεσαι. Σας έχουν βρει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα? Οι αντοχές μας όλο και μειώνονται αλλά πόσο εύκολο είναι να δεχτούμε το τέλος δεν ξέρω. Το ένα παιδάκι σας με ποιο τρόπο ήρθε? Συγνώμη αν τα έχεις αναφέρει ξανά αλλά δεν τα έχω διαβάσει. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Καλώς όρισες @Ero84 και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Θεωρώ ότι δεν είσαι τόσο μεγάλη για να ανησυχείς τόσο πολύ για χρωμοσωμικές ανωμαλίες, βέβαια αυτή είναι μία πιθανότητα που πάντα υπάρχει. Οι γιατροί δεν προτείνουν εύκολα προεμφυτευτικό έλεγχο εμβρύων, καθότι είναι πολύ ακριβή εξέταση και καλό είναι να υπάρχουν αρκετά έμβρυα για να γίνει καθώς και να υπάρχουν παραπάνω λόγοι από την ηλικία. Εμένα ο γιατρός μου σκέψου μου το πρότεινε ύστερα από 4 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές, όπου δε γινόταν καν εμφύτευση εκτός από μία φορά που ήταν βιοχημική και μετά τον έλεγχο βρέθηκε μόλις 1 υγιές έμβρυο από τα 6 που είχαμε, είμαι όμως 42 κλεισμένα. Το σώμα μας ξέρει πολύ καλά να μας προστατεύει, καθώς συνήθως σπάνια εμφυτεύονται έμβρυα με χρωμοσωμικές ανωμαλίες και αν εμφυτευτούν συνήθως δεν προχωράνε. Φυσικά αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο, αλλά φίλτρα προστασίας όλες έχουμε. Σκέψου ότι εγώ έμεινα έγκυος φυσικά λίγο πριν μεταφέρουμε την τελευταία μας υγιή βλαστοκύστη και έχω εμπιστοσύνη στο εμβρυάκι μου καθώς και στο σώμα μου που ως τώρα φαίνεται ότι έκανε αυστηρή διαλογή. Και είμαι 4 χρόνια πιο μεγάλη από σένα!!! Όλα αυτά στα λέω για να αναθαρρήσεις, να αφεθείς στην εγκυμοσύνη σου με την ευχή να πάνε όλα καλά! Και φυσικά κάνοντας όλους τους απαραίτητους ελέγχους στην πορεία. Προσωπικά σου εύχομαι να έχεις μία καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και σε 9 μήνες να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το γερό μωράκι σου! Και στο μεταξύ εδώ είμαστε να τα λέμε, γιατί το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια σε αυτή τη φάση και είναι φυσικό, τόσες αλλαγές συμβαίνουν! 

Σε ευχαριστώ πολύ, μία χαίρομαι και μια αγχώνομαι λόγω της περσινής εμπειρίας! Ήταν κ δύο που τελικά δεν ήταν υγιή, οπότε φοβάμαι για το τρίτο ( υποθέτω ότι είναι ένα τώρα). Θα δείξει. Άλλα δεν θέλω να βάζω συνέχεια μη γενετικά υγιή έμβρυα,να εμφυτεύονται και να χάνονται! Και η δική σου εμπειρία και οι στατιστικές δείχνουν ότι λίγα είναι καλά μετά τα 37! Άλλα ως εδώ η γκρίνια, προς το παρόν θα προσπαθήσω να χαίρομαι! Καλή μας τύχη!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, happiness79 είπε:

Αχ γλυκούλα μου, ξεκίνα προπόνηση να μειώνεις τη ζάχαρη από τώρα, γιατί όταν με το καλό μείνεις έγκυος θα σου την κόψει ο γιατρός τη ζάχαρη και τι θα κάνεις!! Ξάπλα τελείως νομίζω κανένας γιατρός δε λέει, αυτό που συστείνουν είναι τις πρώτες 3-5 μέρες αρκετή ξάπλα και χαλαρότητα! Μετά μπορείς να επανέλθεις στις δραστηριότητές σου ήπια, χωρίς όμως να σηκώνεις βάρη και προσοχή με τα σκυψίματα. 

Στην εγκυμοσύνη μου το είχα αποδεχθεί και το έκανα με μεγάλη χαρά. 4 κιλά έχασα το 1ο τρίμηνο και κατάφερα και απέφυγα την ινσουλίνη γιατί γενικά είχα κάποια θεματακια. Όμως τώρα είναι διαφορετικό. Τα φάρμακα, η όλη αγωνία με κάνουν και ζητώ απελπισμένα γλυκό... 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Πώς επηρέασε η πορεία της CA125  την εξωσωματική σου? Σου είπε ο γιατρός να κάνετε πρώτα λαπαροσκόπηση ? Βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση,έκανα κι εγώ την ca125 όντας αδιάθετη και μου είπε να την επαναλάβω στη μέση του κύκλου.

Η ca125  δεν την επηρεασε καθολου. Στη 2η μετρηση φανηκε νορμαλ παρολο που ο υπερηχος εδειξε κυστη, την οποια αφαιρεσα λαπαροσκοπικα πριν 3 χρονια. Δεν εχει εμφανιστει προς το παρον αλλη κυστη..
Ο εξωσωματιστης δεν εχει ζητησει 2η λαπαροσκοπηση. Σε 1 μηνα παω για μεταφορα.
Εσυ σε τι φαση εισαι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Eternity είπε:

Η ηλικία σου είναι 39 οπότε δεν πρέπει να απογοητευεσαι. Σας έχουν βρει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα? Οι αντοχές μας όλο και μειώνονται αλλά πόσο εύκολο είναι να δεχτούμε το τέλος δεν ξέρω. Το ένα παιδάκι σας με ποιο τρόπο ήρθε? Συγνώμη αν τα έχεις αναφέρει ξανά αλλά δεν τα έχω διαβάσει. 

Λιγο και κακο σπερμα...

Το παιδακι μου ηρθε στην 6η εμβρυομεταφορα...Μετα απο τρεις διεγερσεις και μερικους φυσικούς... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Texas είπε:

Την φοβάμαι την υστεροσκοπηση :(

Μη φοβασαι καθολου! Θεωρω ειναι απο τις πιο απλες γυναικολογικες επεμβασεις. 
Εκανα την προηγουμενη βδομαδα. Βγηκα απο το νοσοκομειο 3 ωρες αφοτου ξυπνησα, περπατωντας κανονικα (ενω μετα την ωοληψια ζαλιζομουν) κ χωρις να ποναω καθολου (δεν πηρα ουτε ντεπον που μου προτεινε). Το επομενο πρωι πηγα να βρω τις φιλες μου για καφε!
Ειχα λιγο κοκκινο αιμα για 2 μερες κ ροζ για 3 μερες ακομη.
Γιατι στην προτεινε ο γιατρος σου ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Κοριτσια γειά σας! Πόσες είμαστε σε φάση εμβρυομεταφορας? Ήθελα να ρωτήσω, τα κορίτσια που καταφέρατε εγκυμοσύνη, μείνατε εντελώς ξάπλα κάποιο διάστημα? Γενικά συνεχίσατε να αποφεύγετε τη ζάχαρη και το αλάτι? Ειδικά η ζάχαρη και το γλυκό γενικά μου είναι καθημερινή ανάγκη!!!! 

Σχεδόν ξάπλα για 5 μέρες, μετά λίγο έξω για 2-3 μέρες και μετά αρκετό περπάτημα! Δεν ξέρω πως πάει, έχω θετικά τεστ προς το παρόν! Είμαι στην 11η μέρα! Τρώω τα πάντα! Μετά την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης με υπέρηχο δίνει οδηγίες ο γιατρός μου για κόψιμο αλατιού κ προσοχη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...