Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

Αχ συμφωνώ και μενα μου άνοιγαν την όρεξη και πήρα κιλά με τα cyclacour. Γύρω στα 3 πηρα! Τα utrogestan μου έφερναν στην αρχή λίγο ζαλαδα όταν τα έπαιρνα για κανένα 20 λεπτο. Τωρα πλέον τίποτα τα utrogestan! 

Λέω κι εγώ, μόνο σε μένα συνέβη?!! Νιώθω καλύτερα τώρα που έχω παρέα, χαχα!! :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

38 minutes ago, happiness79 said:

Αυτό που εννοούσα είναι να ελέγξετε το σπέρμα που θα πάρετε με τον ίδιο τρόπο που το πήρατε για τις γονιμοποιήσεις (λογικά με χειρουργείο) για να έχετε έναν μπούσουλα. Εύχομαι βέβαια όλα να πάνε καλά με τα έμβρυα που έχετε και να μη χρειαστεί κάτι τέτοιο!

Με βιοψία δεν παίρνεις και το άπειρο σπερμα εμάς ίσα ίσα έφτασε για τα ωαρια δεν περίσσεψε τίποτα επίσης είναι και "ανώριμο " και δεν ξέρω αν μπορεί να ελεγχθεί με τον ίδιο τρόπο όπως το κανονικό σπερμα …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , happiness79 είπε:

Γιατί υπάρχει κίνδυνος για διαβήτη κύησης και η ζάχαρη μπορεί εύκολα να εκτοξεύσει το σάκχαρο και να δημιουργήσει θέματα. Δε μου τα έκοψε τελείως, μου επιτρέπει γλυκό του κουταλιού (σιγά την απόλαυση!!) και στο τσακίρ κέφι κάτι πιο σπέσιαλ, αλλά όχι συχνά. Το αλάτι σχετίζεται με την αύξηση της πίεσης που στην εγκυμοσύνη πάλι μπορεί εύκολα να ανέβει και να δημιουργήσει άλλα θέματα. Δε μου είπε φυσικά να το κόψω, αλλά να βάζω μόνο στο μαγείρεμα και ποτέ έξτρα από πάνω. Και να μη χρησιμοποιώ υποκατάστατα αλατιού (αυτό δεν ξέρω γιατί)

Ναι μωρέ, έχεις δίκιο, σε καταλαβαίνω... Τώρα καλά κάνεις και τρως, πόση καταπίεση πια, κάπου φτάνει!

Όταν ήμουν έγκυος, η χαρά που είχα αλλά και ο φόβος μην κάνω κακό στο μωρό με συγκρατούσαν, μη σου πω ότι δε με πολύ ένοιαζε κιόλας . Οι θυσίες μου ήταν για μια υπαρκτή χαρά. Στην εξωσωματική τα κόβεις όλα, μετά παίρνεις την κουλούρα και σου έρχεται να αδειάσεις ένα ζαχαροπλαστειο! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Maria.28 said:

Εγω εκανα χωρις μεθη γιατι εκανε στο ιατρειο του ο γιατρος. Πεθανα στον πονο κ κρατησε 1, 2 λεπτα, δεν νομιζω οτι γινοταν κ παραπανω θα λιποθυμουσα. Το κακο ειναι οτι ο γιατρος θεωρω δεν βλεπει με την ησυχια του οσα θελει να δει κ να παρει τον χρονο του. Εγω αυτο καταλαβα. Ειναι βλακεια να σου λενε δεν ποναει καντο κ στο τελος να κανεις μια σημαντικη κ ακριβη εξεταση κ να γινεται βιαστικα. Να κανεις με μεθη που γινεται καλυτερα, μετα θα είσαι μια χαρα σε μια μερα. 

Ευχαριστω πολύ πολύ λογικό ακούγετε .. πονάω και εύκολα εγώ άσε …

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Chris_V είπε:

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλη! 
Αφεψηματα κυρίως με βότανα και σπάνια τσάι, πράσινο. Να εχω πιει 1-2.

Καφε δεν έπινα στην αρχή, τώρα πίνω 1 μόνο το πρωί. Ξέρεις αν ο decaf επιτρέπεται; 

Κάνε ένα ψάξιμο στο ίντερνετ, γιατί κάποια βότανα στην εγκυμοσύνη δεν ενδείκνυνται. Για τον ντεκαφεϊνέ οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι γιατροί λένε ναι για να αποφεύγεται η καφεΐνη και άλλοι λένε καλύτερα έναν ελαφρύ κανονικό γιατί ο ντεκαφεϊνέ έχει υποστεί μεγάλη επεξεργασία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

Εγω έμεινα ξαπλα 4 μερες, ξαπλα ξαπλα όμως! Μετά πήγα δουλειά, προσεκτικά λιγάκι αλλά κανονικά έκανα τα πάντα. Οχι σκύψιμο, οχι βάρος! Οσο για διατροφή εγώ δεν πρόσεξα καθόλου.  Και τα γλυκάκια μ, και τα μπυρακια μου άνευ κάθε σκ! Α! Καφέ ντεκαφ. Επινα! 

Θα σου πω κάτι που μου είχε πει ο εμβρυολογος μου. Καλύτερα να πίνεις λιγότερο κανονικό καφέ παρα ντεκαφεινε. Οτιδήποτε σε ντεκαφεινε ή light εκδοχή είναι κακό γιατί υπόκειται χημική επεξεργασία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Texas είπε:

Με βιοψία δεν παίρνεις και το άπειρο σπερμα εμάς ίσα ίσα έφτασε για τα ωαρια δεν περίσσεψε τίποτα επίσης είναι και "ανώριμο " και δεν ξέρω αν μπορεί να ελεγχθεί με τον ίδιο τρόπο όπως το κανονικό σπερμα …

Ενας λόγος παραπάνω τότε να το ελέγξετε (κατά τη γνώμη μου)... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , happiness79 είπε:

Κάνε ένα ψάξιμο στο ίντερνετ, γιατί κάποια βότανα στην εγκυμοσύνη δεν ενδείκνυνται. Για τον ντεκαφεϊνέ οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι γιατροί λένε ναι για να αποφεύγεται η καφεΐνη και άλλοι λένε καλύτερα έναν ελαφρύ κανονικό γιατί ο ντεκαφεϊνέ έχει υποστεί μεγάλη επεξεργασία. 

Μόλις έκανα ένα χαμομηλακι βιολογικό της πεθερούλας! Και θα ψάξω για τα υπόλοιπα γιατί πίνω διαφορά είναι η αλήθεια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, eleonora85 said:

Τον πολυποδα θα τον ειχε δει κ στον ενδοκολπικο υπερηχο φανταζομαι.
Παντως οντως η υστεροσκοπηση ειναι αρκετα συχνη σε αποτυχημενες προσπαθειες.. οποτε κ αυτο να προτεινει ο γιατρος σου, μη φοβασαι καθολου! Ειναι απλη διαδικασια κ ανωδυνη.
 

Ξέμεινα από like σήμερα .. ευχαριστω πολύ για να το λέτε όλες θα παλεύεται επίσης αν είναι να πετύχουνε ας κάνουμε ότι χρειαστεί ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Eternity είπε:

Θα σου πω κάτι που μου είχε πει ο εμβρυολογος μου. Καλύτερα να πίνεις λιγότερο κανονικό καφέ παρα ντεκαφεινε. Οτιδήποτε σε ντεκαφεινε ή light εκδοχή είναι κακό γιατί υπόκειται χημική επεξεργασία. 

Δεν ξέρω να σ πω, εμενα ο γυναικολόγος σκεψου μ ειχε πει, μέχρι να κάνεις χοριακη ζεις όπως ζούσες. Το μόνο που είπε είναι  να μην πινω 1 μπουκάλι ουίσκι στην καθισιά μμ! Αχχαχα όσο για το ντεκ να σ πω δική μ επιλογή ήταν γτ δεν ήθελα να έχω νευρικότητα, πινω σκέτο καφέ και κακία φορά μ φέρνει ταχυπαλμια και ήθελα να το αποφύγω! 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, happiness79 said:

Ενας λόγος παραπάνω τότε να το ελέγξετε (κατά τη γνώμη μου)... 

Θα το ψάξω αυτό θα ρωτήσω αν γίνεται και πως , αλλά ρε σύ δεν είναι εύκολο να κάνει επέμβαση μόνο για αυτόν τον λόγο τουλάχιστον να συνδυαζόταν με διέγερση , όσο για την κατάψυξη μας είχα πει πως επειδή είναι ανώριμο δεν την παλεύει και πολύ .. κάναμε ταυτόχρονα ωοληψια και βιοψία …

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ καλή εβδομάδα από αύριο. Εγώ έχοντας 4 βλαστοκυστες όλες 5ΑΑ πήρα μια εγκυμοσύνη που παλλινδρομησε κ μια αποτυχημένη ετ. Όταν ρώτησα τον γιατρο μου τι παραπάνω εξετάσεις μπορούμε να κάνουμε ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες επόμενης αποτυχίας μου είπε τπτ. Να σας πω ότι κάναμε καρυωτυπο κ κυστική ινωση και οι 2. Γνωρίζω ότι έχω θρομβοφυλια οπότε έκανα αντιπτικες κ το χάπι του θυρεοειδή. Όταν του είπα για την εξέταση Νίκα αντέδρασε λέγοντας πως είναι σε πειραματικό στάδιο κ δεν το πιστεύει όπως επίσης για το ΕΡΑ που είπε ότι από την στιγμή που πετύχαμε μια κύηση βρηκαμε το παράθυρο εμφυτευσης. Είμαι σε φάση που περιμένω περίοδο για να ξεκινήσω καινούρια διεγερση κ σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να κάνω ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Να βασιστώ τον γιατρο μου που λέει ότι ήταν καθαρά χρωμοσωμικη ανωμαλία ή να ζητήσω έξτρα εξετάσεις; κ αν ναι ποιες; την γνώμη σας κορίτσια σε 8 ημέρες έρχεται η "ακατανομαστη". 

Ή χρωμοσωματικη ανωμαλία ηταν ή φλεγμονή της μήτρας και τον Νικα να μην δέχεται η υστεροσκοπηση επιβαλεται. Αλλα απο κάποιον που θα αναγνωρίσει αν υπάρχει πρόβλημα , όχι απο κάποιον που δεν αποδέχεται τις φλεγμονες ως λόγο παλινδρομης 

4 ώρες πρίν, Texas είπε:

Να σας πω μια βλακεια που μου έχει κολλήσει στο μυαλό , γενικά όλα καλά τα έκανα ούτε πλήρη ακινησία ούτε κάτι extreme , την ημέρα της ετ που βγήκα από το κέντρο μπήκα στο αυτοκίνητο και ζεματουσε κάηκε ο πισινός μου , για λίγη ώρα αλλά ξέρετε αυτό που μπαίνεις και είναι φούρνος λέτε να έγινε εκεί η ζημιά ;

Όχι με τιποτα δεν συνεβει κατι τέτοιο!

4 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! καταρχάς θα μεταφέρουμε 3ης μέρας αυτή την φορά. Υποθέτω ότι θα πάρουν αυτά με τις καλύτερες διαιρέσεις κυττάρων. Σημερα στην εμβρυολόγο είπα οτι θα ήθελα τα υπόλοιπα να πάνε για βλαστοκύστες γιατί σκέφτηκα ότι αν και με 3ων ημερών δεν πετύχει θα συνεχίσω μόνο με βλαστοκύστες (έχω ήδη άλλη μία 4ΑΒ), όμως μου είπε ότι αν 3ης μέρας σου δώσουν εγκυμοσύνη και θες αργότερα κι άλλη, πως θα ξανα βάλεις 3ης μέρας (συνήθως με αυτό που πετυχαίνουμε, με το ίδιο συνεχίζουμε); Και με έβαλε σε σκέψεις φυσικά. Όποτε σκέφτηκα μήπως έβαζα 2 3ης μέρας, κρατούσα άλλα 2 και τα υπόλοιπα βλαστοκύστες. Έτσι θα περιορίσω ίσως και τον αριθμό εμβρύων που από την μία δεν θέλω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά απο την άλλη με αγχώνει και η σκέψη οτι μπορεί να μείνουν αχρείαστα τόσα έμβρυα. Πάντως στο χαρτί δήλωσα να δωθούν δωρεάν σε άλλα ζευγάρια το οποίο βέβαια δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται. Δωρεά ωαρίων και σπέρματος μόνο. 

Κατέψυξε τα ολα τριτη μερα και οταν τα ξεπαγωσετε τα αφήνετε να γίνουν βλαστοκυστες όσα θέλετε.

 Πολυ αλτρουιστικό αυτο με την δωρεά εμβρύων, μπραβο σας!

3 ώρες πρίν, thelw mpempe είπε:

@Texas η γυναίκα μου που έκανε επεμβατική ναι με μέθη απλά θα σου πω κάτι και να το θυμάσαι να σου κάνουν διαστολή τραχήλου στο χειρουργείο όχι με υπόθετα γιατί ενώ η γυναίκα μου δεν κατάλαβε κάτι από την επέμβαση αλλά το βράδυ πριν από την επέμβαση της έβαλαν υπόθετο άσε μόνο άσε σου λέω δεν λέω κάτι ένα πράγμα θα σου πω διαστολή τραχήλου 9 και ούρλιαζε όλη νύχτα διάρροια εμετούς και πίεση 6 τα είδα όλα αλλά δεν πονάει καθόλου η επέμβαση

Βασικα την έπιασαν ολες οι παρενέργειες του cytotec , δυστυχώς έπαθα το ίδιο στην πρώτη μπυ υστεροσκοπηση. Η μαια μου ειχε πει σε περιπτωση που που πήγαινα για φυσιολογικο τοκετό να τους απαγόρεψω να μου ξαναδώσουν cytotec, να το εχεις υπ όψιν.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

Δεν ξέρω να σ πω, εμενα ο γυναικολόγος σκεψου μ ειχε πει, μέχρι να κάνεις χοριακη ζεις όπως ζούσες. Το μόνο που είπε είναι  να μην πινω 1 μπουκάλι ουίσκι στην καθισιά μμ! Αχχαχα όσο για το ντεκ να σ πω δική μ επιλογή ήταν γτ δεν ήθελα να έχω νευρικότητα, πινω σκέτο καφέ και κακία φορά μ φέρνει ταχυπαλμια και ήθελα να το αποφύγω! 

Όταν με το καλό μείνεις εγκυουλα να τον αποφεύγεις. Εγώ στην εγκυμοσύνη έπινα μόνο ελληνικό καφέ και αυτόν τον είχα ελαττώσει μιας και είχα άδεια από τη δουλειά μου όποτε δε με ένοιαζε και να έκλεινε το μάτι! Τώρα που είσαι σε φάση εξωσωματικής μην πιέσεις και με εξτα άγχος τον εαυτό σου. Ήθελα όμως να στο πω να το ξέρεις 

πρίν από 13 λεπτά , happiness79 είπε:

Κάνε ένα ψάξιμο στο ίντερνετ, γιατί κάποια βότανα στην εγκυμοσύνη δεν ενδείκνυνται. Για τον ντεκαφεϊνέ οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι γιατροί λένε ναι για να αποφεύγεται η καφεΐνη και άλλοι λένε καλύτερα έναν ελαφρύ κανονικό γιατί ο ντεκαφεϊνέ έχει υποστεί μεγάλη επεξεργασία. 

Επειδή μου το επεσήμανε από μόνος του ο εμβρυολογος είπα να σας το πω. Θεωρώ είναι πιο ειδική η γνώμη του δε σχέση με τους γυναικολογους. 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καμία με εμπειρία βιοψίας όρχεων πως και αν μπορεί να ελεγχθεί το σπερμα ; Επίσης αν κάνει την βιοψία θέλει τρεις μήνες για να κάνει ξανά .. δεν το βρίσκεται κάπως σκληρό να του κόβουν το αρχ… τον λυπάμαι  λίγο :|

Όσο για τον καφέ για να μην έχω πονοκέφαλο εγώ έκανα μια κούπα μικρή ελαφρή στιγμιαίο και έπινα το ένα τρίτο για να ξεγελαστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...