Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Eternity είπε:

Όταν με το καλό μείνεις εγκυουλα να τον αποφεύγεις. Εγώ στην εγκυμοσύνη έπινα μόνο ελληνικό καφέ και αυτόν τον είχα ελαττώσει μιας και είχα άδεια από τη δουλειά μου όποτε δε με ένοιαζε και να έκλεινε το μάτι! Τώρα που είσαι σε φάση εξωσωματικής μην πιέσεις και με εξτα άγχος τον εαυτό σου. Ήθελα όμως να στο πω να το ξέρεις 

Επειδή μου το επεσήμανε από μόνος του ο εμβρυολογος είπα να σας το πω. Θεωρώ είναι πιο ειδική η γνώμη του δε σχέση με τους γυναικολογους. 

Αύριο μπαίνω 11η εβδομάδα. Δόξα το θεό ήμουν τυχερή, ήταν η πρώτη ετ και με μικρή  διεγερη. Τώρα πλέον δεν μ αρέσει καθόλου ο καφές. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Angot είπε:

Αύριο μπαίνω 11η εβδομάδα. Δόξα το θεό ήμουν τυχερή, ήταν η πρώτη ετ και με μικρή  διεγερη. Τώρα πλέον δεν μ αρέσει καθόλου ο καφές. 

Μπράβο κορίτσι μου! Να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Eternity είπε:

Όταν με το καλό μείνεις εγκυουλα να τον αποφεύγεις. Εγώ στην εγκυμοσύνη έπινα μόνο ελληνικό καφέ και αυτόν τον είχα ελαττώσει μιας και είχα άδεια από τη δουλειά μου όποτε δε με ένοιαζε και να έκλεινε το μάτι! Τώρα που είσαι σε φάση εξωσωματικής μην πιέσεις και με εξτα άγχος τον εαυτό σου. Ήθελα όμως να στο πω να το ξέρεις 

Επειδή μου το επεσήμανε από μόνος του ο εμβρυολογος είπα να σας το πω. Θεωρώ είναι πιο ειδική η γνώμη του δε σχέση με τους γυναικολογους. 

Και η Οικονομοπουλου στο Ελενα (μιλωντας γενικα για υγεια-γονιμοτητα) ειπε οτι ο καφες χωρις υπερβολες ειναι οκ αλλα αυστηρα οχι ντεκαφεινε.
Επισης οχι καφε συνδυασμενο με γαλα (καπουτσινο κλπ). Γενικα για το γαλα μου μιλησε απο μονη της (ενω γενικα στη διατροφη δεν ειναι αυστηρη) και τονισε μονο κατσικισιο-οχι αγελαδινο.
Και ο ασβ. πρωτα για το γαλα μου μιλησε (κ καθολου παγωτα λογω συντηρητικων) για το σπερμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , eleonora85 είπε:

Και η Οικονομοπουλου στο Ελενα (μιλωντας γενικα για υγεια-γονιμοτητα) ειπε οτι ο καφες χωρις υπερβολες ειναι οκ αλλα αυστηρα οχι ντεκαφεινε.
Επισης οχι καφε συνδυασμενο με γαλα (καπουτσινο κλπ). Γενικα για το γαλα μου μιλησε απο μονη της (ενω γενικα στη διατροφη δεν ειναι αυστηρη) και τονισε μονο κατσικισιο-οχι αγελαδινο.
Και ο ασβ. πρωτα για το γαλα μου μιλησε (κ καθολου παγωτα λογω συντηρητικων) για το σπερμα

Για το γάλα δεν το ήξερα να σου πω την αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Πωπω, τι κρίμα, λυπάμαι πολύ... Τι να σου πω βρε κορίτσι μου, αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου προχωράς όπως σου λέει, αν έχεις δεύτερες σκέψεις μήπως να πάρεις άλλη μία γνώμη? Γιατί σου λέει για χροσωμικές ανωμαλίες, τι ηλικία έχετε? Το σπέρμα το έχετε δει? Υστεροσκόπηση έχετε κάνει να δείτε αν είναι καθαρή μήτρα? 

Είμαι 41 ετών κ από τα 20 είμαι με μια ωοθήκη και σάλπιγγα λόγω μεγάλης κύστης. Έχω κάνει πρόσφατα υστεροσκοπηση κ όλα ήταν εντάξει, όσο για το σπέρμα του συζύγου θα σου το πω όπως το είπε ο γιατρός  "αυτό το σπέρμα γονιμοποιεί μέχρι κ τοίχο". Τελικά ο τοίχος είναι πιο πιθανόν να γονιμοποηθει από τι εγώ χαχαχα

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Ero84 είπε:

 

Μακάρι να είναι καλή η πιθανότητα όπως λες! Διαβάζοντας διεθνή φόρουμ και άρθρα για τα ποσοστά χρωμοσωμικων ανωμαλιών σε άριστους βλαστοκυστες μετά τα 37, τρόμαξα! Δηλαδή εσύ το έδωσες για ανάλυση μετά την αποξεση; Καλή μας συνέχεια! Εσύ ειδικά είσαι αρκετά ασφαλής πλέον στις 9 εβδομάδες!

Μετά την απόξεση το έστειλε ο γιατρός για εξέταση dna. Έτσι ξέρω ότι ήταν αγοράκι φυσιολογικό, δεν βρέθηκε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, τουλάχιστον κάποια από αυτές που το εξέτασαν. Δεν θα μάθω ποτέ για ποιο λόγο σταμάτησε να μεγαλώνει κ έπαψε να λειτουργεί η καρδούλα του. 

Μακάρι να είμαι ασφαλής αλλά έχω δρόμο ακόμα για να το σιγουρέψω, την Τρίτη που θα πάω στο γιατρό θα μου πει πως είναι το μικρό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Αν έχεις πετύχει εμφύτευση μια φορά όντως δεν χρειάζεται το era. Γενικά ο μέσος όρος επιτυχίας στις εξωσωματικές είναι πάνω από 3-4 προσπάθειες. Ίσως να έχει δίκιο ο γιατρός σου αλλά θα μπορούσατε να δείτε και τη μήτρα μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου.

Δεν υπάρχει περίπτωση να έκανες ζημιά. Τα έμβρυα είναι προστατευμένα εκεί μέσα. Πάντως είναι τρομερό, φοβόμαστε τα πάντα και έχουμε ένα μόνιμο άγχος για τα πάντα!

@Σποράκι έχω κάνει πρόσφατα υστεροσκοπηση κ ήταν όλα οκ.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Γιατί υπάρχει κίνδυνος για διαβήτη κύησης και η ζάχαρη μπορεί εύκολα να εκτοξεύσει το σάκχαρο και να δημιουργήσει θέματα. Δε μου τα έκοψε τελείως, μου επιτρέπει γλυκό του κουταλιού (σιγά την απόλαυση!!) και στο τσακίρ κέφι κάτι πιο σπέσιαλ, αλλά όχι συχνά. Το αλάτι σχετίζεται με την αύξηση της πίεσης που στην εγκυμοσύνη πάλι μπορεί εύκολα να ανέβει και να δημιουργήσει άλλα θέματα. Δε μου είπε φυσικά να το κόψω, αλλά να βάζω μόνο στο μαγείρεμα και ποτέ έξτρα από πάνω. Και να μη χρησιμοποιώ υποκατάστατα αλατιού (αυτό δεν ξέρω γιατί)

Επειδή έχω προδιαβήτη παίρνω το glucoplus εδώ κ 3 χρόνια περίπου κ το κρατάω σε καλό επίπεδο, οι τελευταίες εξετάσεις πριν 10 μέρες έδειξαν ζάχαρο 90. Για το αλάτι να πω ότι έχω υπόταση οπότε αν δεν έβαζα κ στο φαΐ θα έπεφτα στα πατώματα. Σήμερα παρατήρησα ότι τα φαγητά μου φαίνονται πιο νόστιμα. Σαν να άλλαξε η γεύση μου κάπως.. 

Ελπίζω αυτό να είναι καλό σημάδι γιατί γενικά έχει αρχίσει πάλι να με πιάνει άγχος 2 μέρες πριν πάω στο γιατρό. Φοβάμαι τι θα ακούσω..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, happiness79 said:

Γιατί υπάρχει κίνδυνος για διαβήτη κύησης και η ζάχαρη μπορεί εύκολα να εκτοξεύσει το σάκχαρο και να δημιουργήσει θέματα. Δε μου τα έκοψε τελείως, μου επιτρέπει γλυκό του κουταλιού (σιγά την απόλαυση!!) και στο τσακίρ κέφι κάτι πιο σπέσιαλ, αλλά όχι συχνά. Το αλάτι σχετίζεται με την αύξηση της πίεσης που στην εγκυμοσύνη πάλι μπορεί εύκολα να ανέβει και να δημιουργήσει άλλα θέματα. Δε μου είπε φυσικά να το κόψω, αλλά να βάζω μόνο στο μαγείρεμα και ποτέ έξτρα από πάνω. Και να μη χρησιμοποιώ υποκατάστατα αλατιού (αυτό δεν ξέρω γιατί)

Αλήθεια με στεναχώρησες πολύ για το υποκατάστατο αλατιού τώρα :( Τόσες μέρες τρώω τα φαγητά ανάλατα και εχτές βρήκα το υποκατάστατο της fytro το οποιο είναι υπέροχο, δεν καταλαβαίνεις διαφορά από το κανονικό, και ειχα ενθουσιαστεί. Μου πήρες την χαρά μέσα από το στόμα!

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...