Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

30 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Ευχαριστω για τόσο απαντήσεις κορίτσια μου! 

Εκλεισα ραντεβού αργότερα για υπέρηχο. Παρόλα αυτά είμαι μετά από ωοληψια όποτε γίνεται να έχω κυστικο;

Ολα τα κουλά σε μας τις γυναίκες γαμωτο. Αντε άνοιξε πόδια, βαλε το ματσούκι κ πάει λέγοντας. Χαχαχαχαχαχ

Ναι, και στην φίλη μου μετά από ωοληψία συνέβη. Δυστυχώς γίνεται

2 minutes ago, Μπισκοτακι27 said:

Κοριτσιααααααα βγήκε!! Δεν το πιστευω !!!  1087 :eek: ο γιατρός ειπε να παμε την πεμπτη να κανουμε τον 1ο υπέρηχο να δουμε το σακουλάκι μας 

Συγχαρητήρια ρε κορίτσιιιι!!!!!!!! Τι ωραία νέα!!

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι, και στην φίλη μου μετά από ωοληψία συνέβη. Δυστυχώς γίνεται

Συγχαρητήρια ρε κορίτσιιιι!!!!!!!! Τι ωραία νέα!!

Ευχαριστω!!!!μακαρι να δουμε σακο κ να προχωράει καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσιααααααα βγήκε!! Δεν το πιστευω !!!  1087 :eek: ο γιατρός ειπε να παμε την πεμπτη να κανουμε τον 1ο υπέρηχο να δουμε το σακουλάκι μας 

Μπραβο μπραβο 1087 μπραβο για το μικρό μπισκοτάκι! 
Με το καλό να δείτε τον σάκο την Πέμπτη! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Ευχαριστω!!!!μακαρι να δουμε σακο κ να προχωράει καλα!

Συγχαρητηρια! Όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά! Βαθιές ανάσες και προχωράμε βήμα βήμα!

πρίν από 17 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι, και στην φίλη μου μετά από ωοληψία συνέβη. Δυστυχώς γίνεται

Συγχαρητήρια ρε κορίτσιιιι!!!!!!!! Τι ωραία νέα!!

Α μάλιστα σ ευχαριστω πολύ!

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσιααααααα βγήκε!! Δεν το πιστευω !!!  1087 :eek: ο γιατρός ειπε να παμε την πεμπτη να κανουμε τον 1ο υπέρηχο να δουμε το σακουλάκι μας 

Μπράβο μπισκοτάκι! Μεγαλώνει το cookie σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Ευχαριστω!!!!μακαρι να δουμε σακο κ να προχωράει καλα!

Συγχαρητήρια μπισκοτάκι!!! ❤

πρίν από 13 λεπτά , Chris_V είπε:

Μπραβο μπραβο 1087 μπραβο για το μικρό μπισκοτάκι! 
Με το καλό να δείτε τον σάκο την Πέμπτη! 

Chris καλά αποτελέσματα κορίτσι μου!!!❤

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Ούτε καν, θα τα καταφέρετε και θα κάνετε παιδάκι! Εμείς που είχαμε επίσης καλό σπέρμα και είχα κάνει υστεροσκόπηση και ήταν όλα οκ, τα επόμενα βήματα που ακολουθήσαμε ήταν βιοψία ενδομητρίου, μικροβίωμα, ΕΡΑ τεστ και προεμφυτευτικό έλεγχο εμβρύων και πήραμε κάποιες απαντήσεις. Στα λέω μήπως και βοηθηθείς για το από εδώ και πέρα. Σου εύχομαι τα καλύτερα σύντομα!

Στην μέτρηση που έκανα πριν μια βδομάδα το σάκχαρο μου ήταν 92 (νηστική) και η μαΐα του γιατρού μου είπε ότι είναι μεν οκ, αλλά ότι το 92 είναι το όριο τους και δε το θέλουν παραπάνω γιατί εύκολα ξεφεύγει. Τότε μου είπε κομμένη η ζάχαρη και όχι μακαρόνια και ρύζια, μόνο ολικής και όχι πολύ συχνά, που αυτά τα έκανα έτσι κι αλλιώς (εκτός από τη συχνότητα ζυμαρικών ολικής και ρυζιού που υπήρχαν στο διατροφολόγιο μου το εβδομαδιαίο), οπότε θορυβήθηκα λιγάκι. Βλέπεις δεν έχω και ιστορικό και τρόμαξα με αυτή την εξέλιξη.

Όσο για το άγχος πριν το γιατρό, ε, λογικό μου φαίνεται... Και όλα τέλεια να πηγαίνουν (που πηγαίνουν!) μια αγωνία την έχουμε όλες! Αντε να πας αύριο να δεις το κοτοπουλάκι σου να αναθαρρήσεις! Κάθε πότε πας στο γιατρό γενικά?

Ωχ... Συγνώμη γι' αυτό!! :roll: Κοίτα, στη φάση που είσαι μπορείς να το χρησιμοποιείς άφοβα! Ο γιατρός μου το είπε αυτό μετά την 6η εβδομάδα κύησης. Βέβαια δε δίνουν όλοι οι γιατροί τις ίδιες συμβουλές, οπότε θα δεις τι θα σου πει ο δικός σου σύντομα που θα είσαι εγκυούλα! Δεν κατάλαβα και το λόγο για να είμαι ειλικρινής! Ίσως να έχει να κάνει με την επεξεργασία που του έχει γίνει, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... 

Καλή επιτυχία κούκλα μου!!! Ωραίο όνειρο είχες! Ενα τεράστιο νούμερο εύχομαι!!! 

 @Chris_V καλή επιτυχία και σε σένα!!!

@happiness79 μετά από αυτές τις εξετάσεις βρέθηκε κάποιο πρόβλημα; τι σας είπαν; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Σήμερα πήγα κ ξαναέκανα εξετάσεις αίματος, ζήτησα από παθολόγο κ μου έγραψε να δω ασβέστιο, φυλλικό οξύ, σίδηρο, ουρία, ουρικό, D, κρεατινίνη, ζάχαρο πάλι κ κάποιες ακόμα.

Εν τω μεταξύ μου έπεσε τρομερά η πίεση, μόλις βγήκα απ το μικροβιολογικό μου ήρθε εμετός κ όταν έφτασα σπίτι παραλίγο να πέσω κάτω. Έφτιαξα με τα χίλια ζόρια μια πορτοκαλάδα κ ήπια. 

Υποθέτω αυτό έγινε λόγω εγκυμοσύνης γιατί γενικά κάνω πολύ συχνά εξετάσεις αίματος κ τέτοιο πράγμα δεν το έχω ξαναζήσει..

Δυστυχώς όσο μεγαλώνουμε αυξάνεται πολύ η πιθανότητα διαβήτη κύησης. Γι’ αυτό το παρακολουθούμε.

Στην αρχή πήγαινα στο γιατρό κάθε βδομάδα, τώρα μου το έβαλε στις 10 μέρες.

Δεν ξέρω αν είναι καλά αλλά εγώ αυτή τη φορά έχω πρηστεί στο στήθος κ στην κοιλιά. Σηκώνομαι το πρωί κ πονάνε τα μαστάρια μου.. 

Φυσιολογικό μου ακούγεται το πρήξημο σε στήθος και κοιλιά, κι εγώ μια από τα ίδια, καθώς και η ζάλη που σου ήρθε. Από τη μία παθαίνουμε υπόταση κι από την άλλη μας λένε να μειώσουμε το αλάτι, τι να πω... Εγώ παθαίνω σκοτοδύνη αν σηκωθώ έστω και λίγο απότομα, μαυρίζουν όλα και αν δεν κρατηθώ από κάπου κάηκα!

Για το σάκχαρο μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί πολύ πρόσφατα το είχα μετρήσει και ήταν 86 και με το που έμεινα έγκυος ξεκίνησα να προσέχω φουλ τη διατροφή και αντί έστω να παραμείνει στάσιμο αυξήθηκε στο 92. Οπότε ακόμα πιο αυστηρά προσέχω τώρα και ελπίζω να σταθεροποιηθεί.

Τα ραντεβού σου στο γιατρό μια χαρά τα βρίσκω, εμένα μου είπε ότι στο αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης είναι 1 φορά το μήνα κανονικά και χαριστικά θα με δει στις 15 μέρες, όπως μου είπε για να μην έχω ανησυχία. Πάλι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , happiness79 είπε:

Φυσιολογικό μου ακούγεται το πρήξημο σε στήθος και κοιλιά, κι εγώ μια από τα ίδια, καθώς και η ζάλη που σου ήρθε. Από τη μία παθαίνουμε υπόταση κι από την άλλη μας λένε να μειώσουμε το αλάτι, τι να πω... Εγώ παθαίνω σκοτοδύνη αν σηκωθώ έστω και λίγο απότομα, μαυρίζουν όλα και αν δεν κρατηθώ από κάπου κάηκα!

Για το σάκχαρο μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί πολύ πρόσφατα το είχα μετρήσει και ήταν 86 και με το που έμεινα έγκυος ξεκίνησα να προσέχω φουλ τη διατροφή και αντί έστω να παραμείνει στάσιμο αυξήθηκε στο 92. Οπότε ακόμα πιο αυστηρά προσέχω τώρα και ελπίζω να σταθεροποιηθεί.

Τα ραντεβού σου στο γιατρό μια χαρά τα βρίσκω, εμένα μου είπε ότι στο αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης είναι 1 φορά το μήνα κανονικά και χαριστικά θα με δει στις 15 μέρες, όπως μου είπε για να μην έχω ανησυχία. Πάλι καλά!!!

Κοριτσι μ να σ ρωτησω εσυ που εισαι εγκυουλα..Πρωτα είδατε σακο..μετα απο ποσο καιρο είδατε εμβρυϊκά στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσιααααα λύστε μου μια απορια όσες ειστε εγκυουλες..Εμβρυϊκά στοιχεία πότε βλεπουμε στον υπέρηχο ;

Εγω είδα 4-5η εβδομάδα στον 1ο υπερηχο! 

πρίν από 7 λεπτά , happiness79 είπε:

Φυσιολογικό μου ακούγεται το πρήξημο σε στήθος και κοιλιά, κι εγώ μια από τα ίδια, καθώς και η ζάλη που σου ήρθε. Από τη μία παθαίνουμε υπόταση κι από την άλλη μας λένε να μειώσουμε το αλάτι, τι να πω... Εγώ παθαίνω σκοτοδύνη αν σηκωθώ έστω και λίγο απότομα, μαυρίζουν όλα και αν δεν κρατηθώ από κάπου κάηκα!

Για το σάκχαρο μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί πολύ πρόσφατα το είχα μετρήσει και ήταν 86 και με το που έμεινα έγκυος ξεκίνησα να προσέχω φουλ τη διατροφή και αντί έστω να παραμείνει στάσιμο αυξήθηκε στο 92. Οπότε ακόμα πιο αυστηρά προσέχω τώρα και ελπίζω να σταθεροποιηθεί.

Τα ραντεβού σου στο γιατρό μια χαρά τα βρίσκω, εμένα μου είπε ότι στο αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης είναι 1 φορά το μήνα κανονικά και χαριστικά θα με δει στις 15 μέρες, όπως μου είπε για να μην έχω ανησυχία. Πάλι καλά!!!

Ωχ αμα ανέβηκε σε σενα εγώ κάηκα ... Δε θέλω να μετρήσω  φοβάμαι...! 86 είχα και γω πρίν 15 μερες! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσιααααααα βγήκε!! Δεν το πιστευω !!!  1087 :eek: ο γιατρός ειπε να παμε την πεμπτη να κανουμε τον 1ο υπέρηχο να δουμε το σακουλάκι μας 

Άντε τέλειο νούμερο. Όλα πάνε πολύ καλά. Μπράβο μπισκοτακι:wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Απορώ πραγματικά ποιοι γιατροί  τα λένε αυτά.. τα γαλακτοκομικά είναι απ’ τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να καταναλώσει ένας άνθρωπος. Και ειδικά το γάλα.. για όνομα δηλαδή..Τα έχω κόψει εδώ κ 6 χρόνια κ παρόλο που μου ήταν δύσκολο γιατί είναι εξαιρετικά εθιστικά μόνο καλό είδα. Και όχι μόνο εγώ.  

Αν κάποια γυναίκα σε εγκυμοσύνη δεν θέλει να τα τρώει δεν χρειάζεται να πιεστεί. Τουναντίον..

Σε πολλές χώρες της Ασίας μέχρι πρόσφατα οι άνθρωποι δεν κατανάλωναν καθόλου γαλακτοκομικά. Δεν είδαμε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το αντίθετο συνέβαινε. 

Όλα στον δυτικό κόσμο είναι θέμα marketing. Διαφημίζουν τα γαλακτοκομικά κ νομίζουμε πως είναι για καλό.

έχω χαμηλό αιματοκρίτη (38) από έφηβη γιατί αδιαθετούσα κάθε 23 μέρες κ δεν έλεγε να ανέβει με τπτ. 

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω το πετιμέζι. Βοηθάει στον αιματοκρίτη.

Τη γνωρίζω αυτή την άποψη για τα γαλακτομικά που λες, παρ' όλα αυτά οι περισσότεροι γιατροί τα θέλουν στην εγκυμοσύνη. Ο δικός μου συνεργάζεται με διατροφολόγο που είναι αυτής της άποψης πάντως. Σε αρκετές χώρες της Ασίας υπάρχει μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που έχει δυσανεξία στη λακτόζη οπότε αναγκαστικά δεν τα τρώνε. Προφανώς και υπάρχουν και άλλες πηγές λήψης ασβεστίου. Η δική μου άποψη είναι παν μέτρον άριστον και στην προκειμένη είναι σαφώς καλύτερα τα κατσικίσια προϊόντα, καθώς είναι πιο υγιεινά, τα ζώα αυτά τα έχουν χωρίς πολλά φάρμακα και είναι και πιο ελαφριά χωρίς να έχουν υποστεί επεξεργασία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Angot είπε:

Εγω είδα 4-5η εβδομάδα στον 1ο υπερηχο! 

Ωχ αμα ανέβηκε σε σενα εγώ κάηκα ... Δε θέλω να μετρήσω  φοβάμαι...! 86 είχα και γω πρίν 15 μερες! 

Θεωρητικά κ εγω την τεταρτη μπαίνω στην 5η βδομάδα απο την τελευταια μερα περιόδου .Δηλαδη τι είδατε;;;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

@Μπισκοτακι27 και @Chris_V καλα αποτελέσματα σας εύχομαι!!

Συνέβη σε φίλη μου και είχε κυστικό ωάριο. Μάλλον πρέπει να πας να σου κάνει ο γιατρός έναν υπέρηχο

Συμφωνώ, το γάλα κυρίως αλλά και τα τυριά είναι από τις χειρότερες τροφές. Εγώ τα είχα κόψει εντελώς για ένα διάστημα αλλά ξανά κύλησα δυστυχώς. Τώρα έκοψα πάλι τα τυριά και λόγω αλατιού αλλά είναι τόσο ωραία τα άτιμα.  

 

Θα συμφωνήσω, είναι ωραία τα άτιμα!! Αν μου πούνε να τα κόψω μου φαίνεται ότι θα πάθω μαρασμό!!! :lol:

πρίν από 47 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσιααααααα βγήκε!! Δεν το πιστευω !!!  1087 :eek: ο γιατρός ειπε να παμε την πεμπτη να κανουμε τον 1ο υπέρηχο να δουμε το σακουλάκι μας 

Συγχαρητήρια κοριτσάρα μου!!!!! Πάμε δυνατά!!!!! Με το καλό ο πρώτος υπέρηχος!!! ❤❤❤

πρίν από 31 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσιααααα λύστε μου μια απορια όσες ειστε εγκυουλες..Εμβρυϊκά στοιχεία πότε βλεπουμε στον υπέρηχο ;

Εξαρτάται... 5+1 ήμουν εγώ στον πρώτο υπέρηχο και είχαμε δει! Παιζόταν όμως αν θα βλέπαμε ή όχι, ήταν λίγο νωρίς! Πόσο υπολογίζεις ότι θα είσαι εσύ την Πέμπτη?

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...