Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , happiness79 είπε:

Θα συμφωνήσω, είναι ωραία τα άτιμα!! Αν μου πούνε να τα κόψω μου φαίνεται ότι θα πάθω μαρασμό!!! :lol:

Συγχαρητήρια κοριτσάρα μου!!!!! Πάμε δυνατά!!!!! Με το καλό ο πρώτος υπέρηχος!!! ❤❤❤

Εξαρτάται... 5+1 ήμουν εγώ στον πρώτο υπέρηχο και είχαμε δει! Παιζόταν όμως αν θα βλέπαμε ή όχι, ήταν λίγο νωρίς! Πόσο υπολογίζεις ότι θα είσαι εσύ την Πέμπτη?

Εγω θεωρητικά απο την τελευταια περιοδο την τεταρτη γινομαι 5βδομαδων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , Vxatz είπε:

@happiness79 μετά από αυτές τις εξετάσεις βρέθηκε κάποιο πρόβλημα; τι σας είπαν; 

Βρέθηκε μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης κατά μία μέρα (ο οργανισμός μου ήθελε 1 μέρα παραπάνω προγεστερόνη) και χαμηλό ποσοστό υγιών εμβρύων (5 στα 6 είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες).

πρίν από 19 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσι μ να σ ρωτησω εσυ που εισαι εγκυουλα..Πρωτα είδατε σακο..μετα απο ποσο καιρο είδατε εμβρυϊκά στοιχεία;

Τώρα είδα το μήνυμα σου! Σου απάντησα ότι τα είδαμε μαζί στον πρώτο υπέρηχο, αν και ο γιατρός πίστευε ότι μάλλον μόνο σάκο θα βλέπαμε! Είναι λίγο σχετικά όλα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , happiness79 είπε:

Βρέθηκε μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης κατά μία μέρα (ο οργανισμός μου ήθελε 1 μέρα παραπάνω προγεστερόνη) και χαμηλό ποσοστό υγιών εμβρύων (5 στα 6 είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες).

Τώρα είδα το μήνυμα σου! Σου απάντησα ότι τα είδαμε μαζί στον πρώτο υπέρηχο, αν και ο γιατρός πίστευε ότι μάλλον μόνο σάκο θα βλέπαμε! Είναι λίγο σχετικά όλα...

Τελεια!!! Θα σας στειλω την πεμπτη κοριτσια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Angot είπε:

Ωχ αμα ανέβηκε σε σενα εγώ κάηκα ... Δε θέλω να μετρήσω  φοβάμαι...! 86 είχα και γω πρίν 15 μερες! 

Μην ανησυχείς, είσαι πολύ μικρότερη μου και τα πράγματα είναι πιο εύκολα σε σένα!

πρίν από 8 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Εγω θεωρητικά απο την τελευταια περιοδο την τεταρτη γινομαι 5βδομαδων 

Δε το μετράς από την περίοδο όμως γιατί είσαι με ετ! Κάπως αλλιώς το υπολογίζουνε, προσπαθώ να θυμηθώ. Αφαιρείς 5 μέρες από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς (αν έβαλες 5ης μέρας, αλλιώς αφαιρείς 3 αν πήγες με 3ης) και μετά αφαιρείς κι άλλες 14 (όσες η ωορρηξία σου) και έτσι βρίσκεις την υποτειθέμενη τελευταία περίοδο. Αν κάνω λάθος όποια κοπέλα θυμάται ας με διορθώσει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Θεωρητικά κ εγω την τεταρτη μπαίνω στην 5η βδομάδα απο την τελευταια μερα περιόδου .Δηλαδη τι είδατε;;;;

Σακο λεκιθικο και εμβρυικα στοιχεία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Μην ανησυχείς, είσαι πολύ μικρότερη μου και τα πράγματα είναι πιο εύκολα σε σένα!

Δε το μετράς από την περίοδο όμως γιατί είσαι με ετ! Κάπως αλλιώς το υπολογίζουνε, προσπαθώ να θυμηθώ. Αφαιρείς 5 μέρες από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς (αν έβαλες 5ης μέρας, αλλιώς αφαιρείς 3 αν πήγες με 3ης) και μετά αφαιρείς κι άλλες 14 (όσες η ωορρηξία σου) και έτσι βρίσκεις την υποτειθέμενη τελευταία περίοδο. Αν κάνω λάθος όποια κοπέλα θυμάται ας με διορθώσει!

Εγω δεν ξερω ποτε εκανα ομως ωορηξια χαχαχα με 5ης μέρας ειμαι ..τελευταια περιοδο ειχα 4/5 κ 23/5 καναμε την ετ με 5ης μέρας.. 

Ας  μας βοηθήσει μια κοπελα χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Θεωρητικά κ εγω την τεταρτη μπαίνω στην 5η βδομάδα απο την τελευταια μερα περιόδου .Δηλαδη τι είδατε;;;;

Κάπου πηρε το ματι μου ενα υπολογιστη κυησης για ivf. Για εμας παει με την ημερα που καναμε την μεταφορα και ποσων ημερων ηταν το εμβρυο. 

 

 

πρίν από 3 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Εγω δεν ξερω ποτε εκανα ομως ωορηξια χαχαχα με 5ης μέρας ειμαι ..τελευταια περιοδο ειχα 4/5 κ 23/5 καναμε την ετ με 5ης μέρας.. 

Ας  μας βοηθήσει μια κοπελα χαχαχα

τωρα θα σου πω! 1 μερα διαφορα εχουμε 

Λοιπον 4 εβδομαδων εισαι και 5 ημερων. Οπως και με την ΤΕΡ.

Εμενα που εχω μικρο κυκλο δεν πανε μαζι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , happiness79 είπε:

Φυσιολογικό μου ακούγεται το πρήξημο σε στήθος και κοιλιά, κι εγώ μια από τα ίδια, καθώς και η ζάλη που σου ήρθε. Από τη μία παθαίνουμε υπόταση κι από την άλλη μας λένε να μειώσουμε το αλάτι, τι να πω... Εγώ παθαίνω σκοτοδύνη αν σηκωθώ έστω και λίγο απότομα, μαυρίζουν όλα και αν δεν κρατηθώ από κάπου κάηκα!

Για το σάκχαρο μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί πολύ πρόσφατα το είχα μετρήσει και ήταν 86 και με το που έμεινα έγκυος ξεκίνησα να προσέχω φουλ τη διατροφή και αντί έστω να παραμείνει στάσιμο αυξήθηκε στο 92. Οπότε ακόμα πιο αυστηρά προσέχω τώρα και ελπίζω να σταθεροποιηθεί.

Τα ραντεβού σου στο γιατρό μια χαρά τα βρίσκω, εμένα μου είπε ότι στο αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης είναι 1 φορά το μήνα κανονικά και χαριστικά θα με δει στις 15 μέρες, όπως μου είπε για να μην έχω ανησυχία. Πάλι καλά!!!

 Ναι όντως κ αυτή η ζάλη από την ορθοστατική υπόταση με πιάνει κ μένα ενώ θυμάμαι ότι τελευταία φορά που την πάθαινα ήταν όταν πήγαινα σχολείο ως μαθήτρια.

Πάντως κ φίλες μου που ρώτησα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είπαν τις έβλεπε πιο συχνά ο γιατρός τους, βδομάδα-δεκαήμερο κ μετά το τρίμηνο αραίωνε. Στην αρχή γίνονται τα στραβά, αν ας πούμε εμένα μ’ έβλεπε μια φορά το μήνα θα είχα πέρσι το νεκρό έμβρυο στην κοιλιά μου τρεις βδομάδες με ο,τι κίνδυνο αυτό συνεπάγεται. Μια φίλη μου, μεγάλη γυναίκα τώρα είχε παλινδρομήσει το έμβρυο μέσα της 20 μέρες μέχρι να το πάρει πρέφα ο γιατρός κ κόντεψε να πάθει σηψαιμία. 

 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, happiness79 said:

Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι και στο λέω είναι επειδή με το σπέρμα βαδίζετε εντελώς στην τύχη. Μπορεί το λίγο που παίρνουν να είναι μια χαρά, αν όμως έχει θέμα και εκεί οφείλονται οι αποτυχίες? Δε θα είναι κάτι που θα πρέπει να το ξέρετε ώστε να δείτε πώς αντιμετωπίζεται? Για να μην μπεις στο τρυπάκι να κάνεις διεγέρσεις και ετ που έχουν επιβάρυνση για την υγεία σου χωρίς να έχετε καλές προϋποθέσεις... που ειλικρινά το απεύχομαι, αλλά επειδή αναρωτιέσαι τι άλλο να ψάξετε, όσο σημαντικό είναι να δείτε παράγοντες που αφορούν εσένα, άλλο τόσο σημαντικό είναι να δείτε και το σπέρμα. 

Ναι δεν το συζητώ απλά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό … όταν με βιοψία παίρνουν μετρημένα σπερματοζωάρια και είναι επέμβαση όσο νάνε ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Μπισκοτακι27 είπε:

Εγω δεν ξερω ποτε εκανα ομως ωορηξια χαχαχα με 5ης μέρας ειμαι ..τελευταια περιοδο ειχα 4/5 κ 23/5 καναμε την ετ με 5ης μέρας.. 

Ας  μας βοηθήσει μια κοπελα χαχαχα

Ναι, γι' αυτό υπολογίζεις την ωορρηξία 14η μέρα! Όπως σου τα έγραψα πριν πρέπει να είναι!

23/5 -5 μέρες= 19/5 -14μέρες= 6 Μαΐου υπολογίζεις ότι ήταν η πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου και σύμφωνα με αυτό αλλάζεις βδομάδα κάθε Παρασκευή! 

Κορίτσια αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!

1 hour ago, Chris_V είπε:

Κάπου πηρε το ματι μου ενα υπολογιστη κυησης για ivf. Για εμας παει με την ημερα που καναμε την μεταφορα και ποσων ημερων ηταν το εμβρυο. 

 

 

τωρα θα σου πω! 1 μερα διαφορα εχουμε 

Λοιπον 4 εβδομαδων εισαι και 5 ημερων. Οπως και με την ΤΕΡ.

Εμενα που εχω μικρο κυκλο δεν πανε μαζι.

4+3 τη βγάζω εγώ με τους δικούς μου υπολογισμούς, αλλα δεν ήξερα ότι υπάρχει πρόγραμμα, πάω πάσο!

1 hour ago, κοτοπουλάκι είπε:

 Ναι όντως κ αυτή η ζάλη από την ορθοστατική υπόταση με πιάνει κ μένα ενώ θυμάμαι ότι τελευταία φορά που την πάθαινα ήταν όταν πήγαινα σχολείο ως μαθήτρια.

Πάντως κ φίλες μου που ρώτησα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είπαν τις έβλεπε πιο συχνά ο γιατρός τους, βδομάδα-δεκαήμερο κ μετά το τρίμηνο αραίωνε. Στην αρχή γίνονται τα στραβά, αν ας πούμε εμένα μ’ έβλεπε μια φορά το μήνα θα είχα πέρσι το νεκρό έμβρυο στην κοιλιά μου τρεις βδομάδες με ο,τι κίνδυνο αυτό συνεπάγεται. Μια φίλη μου, μεγάλη γυναίκα τώρα είχε παλινδρομήσει το έμβρυο μέσα της 20 μέρες μέχρι να το πάρει πρέφα ο γιατρός κ κόντεψε να πάθει σηψαιμία. 

 

Τι να σου πω, ίσως να παίζει ρόλο αν είναι φυσική σύλληψη ή ετ. Γιατί και μια φίλη μου που έμεινε φυσικά μια φορά το μήνα την έβλεπε ο γιατρός της και δεν της το αύξησε καν αργότερα και είχε και δίδυμα, ενώ σε μένα είπε ότι θα με βλέπει πιο συχνά μετά. Ίσως λόγω της ηλικίας μου να αυξάνονται οι κίνδυνοι καθώς περνάει ο καιρός... Φρίκαρα λίγο τώρα με το παράδειγμα της φίλης σου...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Chris_V είπε:

Κάπου πηρε το ματι μου ενα υπολογιστη κυησης για ivf. Για εμας παει με την ημερα που καναμε την μεταφορα και ποσων ημερων ηταν το εμβρυο. 

 

 

τωρα θα σου πω! 1 μερα διαφορα εχουμε 

Λοιπον 4 εβδομαδων εισαι και 5 ημερων. Οπως και με την ΤΕΡ.

Εμενα που εχω μικρο κυκλο δεν πανε μαζι.

Εκανες χοριακη;;; Βγηκαν τα αποτελέσματα σου κοριτσι μ;;;καλη επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Texas είπε:

Ναι δεν το συζητώ απλά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό … όταν με βιοψία παίρνουν μετρημένα σπερματοζωάρια και είναι επέμβαση όσο νάνε ..

Προφανώς ελέγχουν αυτά τα μετρημένα. Όπως και με το δείγμα που το ελέγχουν ολόκληρο. Γιατί να αλλάζει κάτι? Ίδια διαδικασία είναι γι' αυτούς ο έλεγχος, απλά ο αριθμός είναι μικρότερος και ο τρόπος λήψης. Μπορείτε να πάρετε και γνώμη ανδρολόγου γι' αυτό, που είναι ο ειδικός. Μπορεί πχ να σας πει ότι δε χρειάζεται και να λέω βλακείες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Εκανες χοριακη;;; Βγηκαν τα αποτελέσματα σου κοριτσι μ;;;καλη επιτυχία!!!

Ακομη περιμενω, πηγα στο μικροβιολογικο της γετονιας που εκανα την 1η και αργουν. Στην καλυτερη στις 15.00 μου ειπε.

Σε αναμμενα κρβουνα καθομαι εντωμεταξυ...

 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, κοτοπουλάκι said:

Απορώ πραγματικά ποιοι γιατροί  τα λένε αυτά.. τα γαλακτοκομικά είναι απ’ τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να καταναλώσει ένας άνθρωπος. Και ειδικά το γάλα.. για όνομα δηλαδή..Τα έχω κόψει εδώ κ 6 χρόνια κ παρόλο που μου ήταν δύσκολο γιατί είναι εξαιρετικά εθιστικά μόνο καλό είδα. Και όχι μόνο εγώ.  

Αν κάποια γυναίκα σε εγκυμοσύνη δεν θέλει να τα τρώει δεν χρειάζεται να πιεστεί. Τουναντίον..

Σε πολλές χώρες της Ασίας μέχρι πρόσφατα οι άνθρωποι δεν κατανάλωναν καθόλου γαλακτοκομικά. Δεν είδαμε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το αντίθετο συνέβαινε. 

Όλα στον δυτικό κόσμο είναι θέμα marketing. Διαφημίζουν τα γαλακτοκομικά κ νομίζουμε πως είναι για καλό.

έχω χαμηλό αιματοκρίτη (38) από έφηβη γιατί αδιαθετούσα κάθε 23 μέρες κ δεν έλεγε να ανέβει με τπτ. 

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω το πετιμέζι. Βοηθάει στον αιματοκρίτη.

Είναι λίγο επίφοβο κ όχι σοφό να βάζουμε όλα τα γαλακτοκομικά σε ένα καλάθι. Αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Γαλακτοκομικά όπως το κατσικίσιο τυρί, γιαούρτι, κεφίρ είναι εξαιρετικά ωφέλιμα για τον οργανισμό. Έχουν χαμηλά λιπαρά, τα ζώα είναι χωρίς ορμόνες και με πολύ καλά λιπαρά. Ειδικά στην Ελλάδα που τρώμε πολλά αιγοπρόβεια προϊόντα με τη Μεσογειακή διατροφή έχουμε μακροζωϊα κ καλή χοληστερίνη. Η εγκυμοσύνη ρίχνει το ασβέστιο κ αρα είναι απαραίτητα όσο ποτέ. Κ για την οστεοπορωση στις γυναίκες. Βλαπτουν τα γαλακτοκομικά της σειράς όπως κίτρινα τυρια αγελάδας full fat της μαζικής παραγωγής. 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...