Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Angot είπε:

Που να το βρω το χειροποίητο μανα μ;  δεν είναι τόσο νυκοκοιρα να ξέρω να φτιάχνω και παγωτό! :lol: η Δωδώνη πιάνεται για σπιτικό;  εγώ σαν 2ο σπίτι μου την είχα πάντως τόσα χρόνια... Δίπλα της εμενα! 

Εννοώ από ζαχαροπλαστείο βρε και όχι από περίπτερο!!! Δεν περίμενα να γίνεις ζαχαροπλάστισσα!! :lol:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Εγω επειδη εχω μεγαλο στήθος ετσι κ αλλιως δεν ειδα διαφορα αχαχαχ μονο μια μερα με πονούσε λιγο εσωτερικά..εγω εχω πονάκια σαν τραβήγματα μερικες στιγμές …κ νιωθω την μήτρα μ γενικα βαριά …Σου ευχομαι ολοψυχα μια τελεια β χοριακη !:wub:

Ακριβώς τα ίδια! Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρήζεται το στήθος γιατί είναι σαν πρησμένο μόνιμα:grin:! Και έχω τα ίδια πονακια και τραβήγματα και βαρος! Μακάρι να έχω την πορεία σου! Με έκανες λίγο πιο αισιόδοξη! Καλή συνέχεια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , happiness79 είπε:

Κι εγώ τα έχω κόψει αυτά και έχω σκοπό να το κρατήσω έτσι όχι μόνο στο πρώτο 3μηνο που λένε οι γιατροί, αλλά καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αν πάνε καλά τα πράγματα, που το εύχομαι. Έχω διαβάσει ότι τα χημικά που περιέχονται στα καλλυντικά μπορούν μέχρι και προβλήματα γονιμότητας να δημιουργήσουν στο παιδί μεγαλώνοντας και ποιος ξέρει τι άλλο. Μην τραβάει τα ίδια με μένα από δική μου υπαιτιότητα... Μόνο βιολογικά προϊόντα τώρα!

Αν βρεις τέτοιο μανό συμβατό στείλ' το μου και μένα σε παρακαλώ!!! :)

Λοιπόν κορίτσια. Δεν έβαψα καθόλου νύχια στην εγκυμοσύνη, χρησιμοποιούσα μη χημικό roll on και ανταύγειες μου είχε πει ο γιατρός στο 2ο τρίμηνο. Μάλιστα από το 2ο τρίμηνο μου είπε ότι θεωρούμαι επίσημα έγκυος. Το 1ο τρίμηνο έχει τις δυσκολίες του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , happiness79 είπε:

Εννοώ από ζαχαροπλαστείο βρε και όχι από περίπτερο!!! Δεν περίμενα να γίνεις ζαχαροπλάστισσα!! :lol:

Χαχαχαχ μονο αυτο μου μείνε! Αν και θυμάμαι πάλια τη μαμα μου που έφτιαχνε ενα παγωτό σάντουιτς σπιτικό... Ωραιο ήταν.... Πολυ ωραιο.... αλλά το έφτιαχνε σε πυρέξ και φοβάμαι ότι θα φαω ολόκληρο το πυρεξ αν μου το φτιάξει τωρα!!! 

Θα αρκεστώ στο καρπούζι και πεπόνι... Για άλλη μια φορά... Κάθε μέρα καρπούζι και πεπόνι τρωω. Ελπίζω να κάνει τουλαχιστον! 

πρίν από 2 λεπτά , Eternity είπε:

Λοιπόν κορίτσια. Δεν έβαψα καθόλου νύχια στην εγκυμοσύνη, χρησιμοποιούσα μη χημικό roll on και ανταύγειες μου είχε πει ο γιατρός στο 2ο τρίμηνο. Μάλιστα από το 2ο τρίμηνο μου είπε ότι θεωρούμαι επίσημα έγκυος. Το 1ο τρίμηνο έχει τις δυσκολίες του. 

Να αυτό που έλεγα πριν να είμαι έγκυος έγκυος... Οχι εγκυος αλλά δεν έχω κλείσει ακόμα τον 3ο μήνα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Chris_V είπε:

Αυτό ακριβώς που λες…νιώθω πιο σίγουρη για τα επόμενα βήματα και δεν βαδίζω στα τυφλά. 
Για το γιατρό μου έχεις δίκαιο, τα ίδια πιστεύω και εγώ. Δεν θέλω κανέναν να μου χαϊδεύει τα αυτιά, θέλω όμως πειστικές εξηγήσεις και σιγουρα πριν από κάθε βήμα περίμενα ένα risk assessment που ποτέ δεν έγινε…

Π. Δρακάκης λέγεται ο γιατρός και τον βρήκα από το σάιτ του νοσοκομείου. 
Θα σας ενημερώσω αύριο, και εγώ γιατρό τα έγραψα για να μαθαίνουμε όλες μας τις εναλλακτικές μας.

p.s.
1.Όταν αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική είχα στο σπιτι λεμόνια από το λεμονοδασος από όπου κατάγεται ο άντρας μου βιολογικά. 
Πηρα τα κουκούτσια από ένα και προσπάθησα να τα κανω να βλαστήσουν. 
Πίστευα ότι αν από αυτό το σποράκι μπορώ να κανω δεντράκι θα κανω και παιδάκι. Ήταν η ελπίδα μου. 
Δεντρακι ακομη δεν έγιναν αλλά τα άλλαξα γλάστρα και τα προσέχω κάθε μέρα από τον Ιανουάριο…

2. Στη Γαλλία, όπου έμεινα 15 χρόνια  μόλις γεννιέται ένα παιδι φυτεύουν ένα δέντρο. Ελπίζω όλες μας να έχουμε σύντομα ένα ψηλό και δυνατό δέντρο στην αυλή μας σύντομα! 

❤❤❤❤❤❤❤❤

Μιας και συζητάμε για νέα ζωή, θα σου πω και το άλλο. Τις τριανταφυλλιές όλο μπερδευόμουν και τις έλεγα αμυγδαλιές (που τις λατρεύω) σε μια φίλη μου που αγαπάει πολύ τα φυτά. Κι εκείνη ξέροντας ότι θα κάναμε επόμενη προσπάθεια εξωσωματικής, πήρε πρωτοβουλία και μου πήρε για το γούρι μια αμυγδαλιά, δέντο ολόκληρο!! Και ήμουν ήδη έγκυος και δεν το ήξερε ούτε εκείνη ούτε εγώ! Και όταν το έμαθα σκέφτηκα αυτό είναι το δέντρο του παιδιού μου και σε ένα χρόνο να πάμε να το φυτέψουμε στο χώμα, να μεγαλώνουν μαζί. Όπως έκανε ο πεθερός μου όταν γεννήθηκε ο άντρας μου, που πήγε και φύτεψε στο πατρικό του στο Ζαγόρι ένα κυπαρίσσι και μεγάλωναν μαζί! Εύχομαι η λεμονιά σου να είναι ένα καλό σημάδι για μια νέα ζωή που θα φέρεις στο φως! ❤

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

Χαχαχαχ μονο αυτο μου μείνε! Αν και θυμάμαι πάλια τη μαμα μου που έφτιαχνε ενα παγωτό σάντουιτς σπιτικό... Ωραιο ήταν.... Πολυ ωραιο.... αλλά το έφτιαχνε σε πυρέξ και φοβάμαι ότι θα φαω ολόκληρο το πυρεξ αν μου το φτιάξει τωρα!!! 

Θα αρκεστώ στο καρπούζι και πεπόνι... Για άλλη μια φορά... Κάθε μέρα καρπούζι και πεπόνι τρωω. Ελπίζω να κάνει τουλαχιστον! 

Να αυτό που έλεγα πριν να είμαι έγκυος έγκυος... Οχι εγκυος αλλά δεν έχω κλείσει ακόμα τον 3ο μήνα! 

Βδομάδα με τη βδομάδα πάμε, συγκρατημένη αισιόδοξες. Εγώ θυμάμαι να τον ρωτάω σε κάθε υπέρηχο στην αρχή αν είναι σίγουρα μέσα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Eternity είπε:

Βδομάδα με τη βδομάδα πάμε, συγκρατημένη αισιόδοξες. Εγώ θυμάμαι να τον ρωτάω σε κάθε υπέρηχο στην αρχή αν είναι σίγουρα μέσα! 

Τι εννοείς; γτ υπάρχει περίπτωση ξαφνικα να είναι απ εξω;  εγώ κάθε φοραω ρωτάω αν μεγαλώνει πάντως! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Ero84 είπε:

Ακριβώς τα ίδια! Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρήζεται το στήθος γιατί είναι σαν πρησμένο μόνιμα:grin:! Και έχω τα ίδια πονακια και τραβήγματα και βαρος! Μακάρι να έχω την πορεία σου! Με έκανες λίγο πιο αισιόδοξη! Καλή συνέχεια!

Κοριτσακι μ σε ευχαριστω πολυ!!! Κ εγω ένιωθα οτι παιρνω δυναμη απο τα κοριτσια εδω μεσα… ευχομαι ολοψυχα για οκα τα κοριτσια που προσπαθούν να εχουν επιτυχίες γρηγορα!! Κ για ολες μας να προχωράνε ολα καλα! Ξερω ποσο δυσκολο ειναι 3 χρονια παιδευομαι με σπερματεγχυσεις ,εξωσωματικές 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zenia82 είπε:

Αχ να πάρει ευχή!!! Πρώτη κουβέντα η ηλικία,  η ποιότητα των ωαριων.  Βαρεθήκαμε να τα ακούμε!!! Για τις αποτυχίες είμαστε υπεύθυνες εμείς για την επιτυχία όμως η γιατρουδαρα! Μακάρι κορίτσι μου να γίνει η έκπληξη.. θα περιμένουμε νέα σου!!!❤

Δυστυχώς είναι η πικρή αλήθεια. Δεν λέω, είναι λίγο άγαρμποι κάποιοι γιατροί έως και κυνικοι αλλά από μια ηλικία και μετά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας και η ποιότητα των ωαριων δεν είναι κάτι στο οποίο μπορεί να επέμβει ο γιατρός. Θα μπορούσανε ωστόσο να μας κάνουν σωστοτερη ενημέρωση και να συστηνουν προεμφυτευτικο έλεγχο, αλλιώς παίζουμε με τη φωτιά.

Οι δε επιτυχίες είναι αποτέλεσμα ερευνας και όλων των επιστημονων που ασχολούνται τόσα χρόνια με τις εξωσωματικες αλλά και τύχης, ας την καταφέρει ο γιατρός μου και ας την καρπωθει, καθόλου δε με πειραζει!!

Πάντως όλα εμεις τα τραβάμε, μεγάλη αδικια. Καλό κουράγιο σε όλες κορίτσια μου!!! Οι εγγυουλες μας να έχουν μια ανέμελη εγκυμοσυνη και τα μωράκια τους αγκαλιά και οι υπόλοιπες να τις ακολουθήσουμε συντομα! Με τον ένα τρόπο ή τον άλλο θα τα καταφερουμε! Εγώ παράλληλα αρχισα να ενημερωνομαι και για διακρατικη υιοθεσια και είμαι πολύ χαρούμενη!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 23 λεπτά , Angot είπε:

Τι εννοείς; γτ υπάρχει περίπτωση ξαφνικα να είναι απ εξω;  εγώ κάθε φοραω ρωτάω αν μεγαλώνει πάντως! 

Χαχαχαααα!!!! Επειδή είχα ανεμβρυικη κύηση στο παρελθόν, γι αυτό τον ρωτουσα? Εννοώντας αν ειναι ακόμη ζωντανο μέσα το έμβρυο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nels είπε:

Δυστυχώς είναι η πικρή αλήθεια. Δεν λέω, είναι λίγο άγαρμποι κάποιοι γιατροί έως και κυνικο αλλά από μια ηλικία και μετά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας και η ποιότητα των ωαριων δεν είναι κάτι στο οποίο μπορεί να επέμβει ο γιατρός. Θα μπορούσανε ωστόσο να μας κάνουν σωστοτερη ενημέρωση και να συστηνουν προεμφυτευτικο έλεγχο, αλλιώς παίζουμε με τη φωτιά.

Οι δε επιτυχίες είναι αποτέλεσμα ερευνας και όλων των επιστημονων που ασχολούνται τόσα χρόνια με τις εξωσωματικες αλλά και τύχης, ας την καταφέρει ο γιατρός μου και ας την καρπωθει, καθόλου δε με πειραζει!!

Πάντως όλα εμεις τα τραβάμε, μεγάλη αδικια. Καλό κουράγιο σε όλες κορίτσια μου!!! Οι εγγυουλες μας να έχουν μια ανέμελη εγκυμοσυνη και τα μωράκια τους αγκαλιά και οι υπόλοιπες να τις ακολουθήσουμε συντομα! Με τον ένα τρόπο ή τον άλλο θα τα καταφερουμε! Εγώ παράλληλα αρχισα να ενημερωνομαι και για διακρατικη υιοθεσια και είμαι πολύ χαρούμενη!!

Καλά έκανες και μπράβο σου! Ευχομαι να πάνε ολα καλά. Ισχύει αυτό για την ηλικία μας και κάθε γυναίκα που μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία το γνωρίζει καλά και φυσικά έχει ήδη ενημερωθεί από το γιατρό της. Απλά δεν απαντάς με αυτό τον τρόπο σε μια γυναίκα που μόλις πήρε άσχημα αποτελέσματα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Eternity είπε:

Χαχαχαααα!!!! Επειδή είχα ανεμβρυικη κύηση στο παρελθόν, γι αυτό τον ρωτουσα? Εννοώντας αν ειναι ακόμη ζωντανο μέσα το έμβρυο. 

Αααα λεω και γω τι καινούριο είναι αυτό; αφορμή έψαχνα να αγχωθω με κάτι καινούριο. Να σε ρωτήσω κάτι τρωω καρπούζι και πεπόνι κάθε μέρα. Κάνει; πρέπει να κάνω γκάλοπ! 

Κορίτσια να ρωτησω, τρωω αρκετο καρπούζι και πεπόνι κάθε βράδυ. Κάνει;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Angot είπε:

Αααα λεω και γω τι καινούριο είναι αυτό; αφορμή έψαχνα να αγχωθω με κάτι καινούριο. Να σε ρωτήσω κάτι τρωω καρπούζι και πεπόνι κάθε μέρα. Κάνει; πρέπει να κάνω γκάλοπ! 

Κορίτσια να ρωτησω, τρωω αρκετο καρπούζι και πεπόνι κάθε βράδυ. Κάνει;;; 

Ναι, νομίζω μπορείς κανονικα. Ρώτα και το γιατρό σου για σιγουριά. Εγώ 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα έκανα μέτρηση σακχάρου με μηχανηματάκι για να το ελέγχω. Κι εκεί διαπίστωσα πόσο πολύ μου ανεβάζει το σάκχαρο το κουλούρι Θεσσαλονίκης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Eternity είπε:

Ναι, νομίζω μπορείς κανονικα. Ρώτα και το γιατρό σου για σιγουριά. Εγώ 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα έκανα μέτρηση σακχάρου με μηχανηματάκι για να το ελέγχω. Κι εκεί διαπίστωσα πόσο πολύ μου ανεβάζει το σάκχαρο το κουλούρι Θεσσαλονίκης. 

Το κουλούρι;  πρώτη φορά το ακούω αυτό! Ναι θα ρωτήσω, και γω για τη ζάχαρη έχω την απορία. Εχω 86 σάκχαρο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...