Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

@kateriiina25 ρε συ δεν μας είπε απλά μας λέει πιστεύω ότι θέλεις άλλες 900  και λέει είναι συχνό σε κοπέλες με εικόνα πολυκυστικων . Η επιτροπή μας λέει μόνο 2.400 και χάρη μας έκανε λέει γιατί είναι 27 και έχει και πολυκυστικες και είχαν φόβο για υπερδιέγερση

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 minutes ago, thelw mpempe said:

@kateriiina25 ρε συ δεν μας είπε απλά μας λέει πιστεύω ότι θέλεις άλλες 900  και λέει είναι συχνό σε κοπέλες με εικόνα πολυκυστικων . Η επιτροπή μας λέει μόνο 2.400 και χάρη μας έκανε λέει γιατί είναι 27 και έχει και πολυκυστικες και είχαν φόβο για υπερδιέγερση

Εγώ ξέρω το αντίθετο ότι είναι συχνό σε γυναίκες με πολυκυστικές, δηλαδή να χρειάζονται λιγότερες μονάδες απ ότι οι άλλες κοπέλες γιατί έχουν πολλές καταβολές κάθε μήνα (όπως συνέβη και σε μενα δηλαδή) και ειδικά σε ηλικία 27 ετών. Επίσης η επιτροπή από που κι ως που σου κάνει χάρη; Η επιτροπή δίνει την έγκριση και μετά ο γιατρός σου σου γράφει την συνταγή να πας να τα πάρεις. Τι δουλειά έχει η επιτροπή να σου πει πόσες μονάδες θα πάρεις; Έλα Παναγία μου! Ρε κορίτσια πείτε και οι υπόλοιπες, τα λέω λάθος;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

ααααα και είπε ότι μπορεί μπορεί λέει δεν ξέρει αν όλα πάνε καλά η εμβρυομεταφ. Να γίνει σε άλλο κύκλο γιατί λέει βλέπει λεπτό ενδομήτριο αλλά αυτό θα το δει τς επόμενες ημέρες

Και φαντάσου ότι η επιτροπή έβαλε 2.400 φαρμακα για προκληση ωοθυλακιορρηξιασ και όχι για επιτροπή

Συγνώμη και όχι για εξωσωματική

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, thelw mpempe said:

ααααα και είπε ότι μπορεί μπορεί λέει δεν ξέρει αν όλα πάνε καλά η εμβρυομεταφ. Να γίνει σε άλλο κύκλο γιατί λέει βλέπει λεπτό ενδομήτριο αλλά αυτό θα το δει τς επόμενες ημέρες

Και φαντάσου ότι η επιτροπή έβαλε 2.400 φαρμακα για προκληση ωοθυλακιορρηξιασ και όχι για επιτροπή

Συγνώμη και όχι για εξωσωματική

για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας είναι πάντα. 

Κοίτα, προφανώς και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, μπορεί η γυναίκα σου να έχει άλλα θέματα που η γιατρός βλέπει απαραίτητη την μεγαλύτερη δόση. Και όσον αφορά την επιτροπή, έχεις δίκιο, η απόφαση γράφει επάνω και τις μονάδες, έψαξα να την βρω για να το τσεκάρω. Θύμισε μου τι φάρμακα πήρατε σε παρακαλώ 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εγώ ξέρω το αντίθετο ότι είναι συχνό σε γυναίκες με πολυκυστικές, δηλαδή να χρειάζονται λιγότερες μονάδες απ ότι οι άλλες κοπέλες γιατί έχουν πολλές καταβολές κάθε μήνα (όπως συνέβη και σε μενα δηλαδή) και ειδικά σε ηλικία 27 ετών. Επίσης η επιτροπή από που κι ως που σου κάνει χάρη; Η επιτροπή δίνει την έγκριση και μετά ο γιατρός σου σου γράφει την συνταγή να πας να τα πάρεις. Τι δουλειά έχει η επιτροπή να σου πει πόσες μονάδες θα πάρεις; Έλα Παναγία μου! Ρε κορίτσια πείτε και οι υπόλοιπες, τα λέω λάθος;

Όντως η επιτροπή δίνει έγκριση μέχρι 3600 μονάδες κ ο εξωσωματιστης αποφασίζει πόσες θα σου χορηγήσει με ανωτατο όριο της 3600 αναλόγως το πρόβλημα της κάθε γυναίκας. Εγώ για παράδειγμα στην πρώτη διεγερση χρησιμοποιησα σχεδόν όλες χωρίς μεγάλη ανταποκριση (5 ωάρια εκ των οποίων το 1 μόνο γονιμοποιηθηκε) και στην δεύτερη που χρησιμοποίησα σχεδόν 3000 πηρα 4 άριστες βλαστοκυστες. Είναι πολυ υποκειμενικό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Chris_V είπε:

Μολις μιλησα με το γιατρο μου.

Σοκ και αυτος, στην αρχη μου ειπε να τα σταματησω τα χαπια γιατι το αποβάλλω και να περιμενω να αδιαθετησω.

Μετα αλλαξε γνωμη επειδη οι τιμες ηταν ιδιες σχεδον και μου ειπε να παρω 2 μερες ακομη και να μετρησω την Πεμπτη παλι.

Εχει νοημα? 

Μιλησα και εναν πολυ καλο φιλο εξωσωματιστη στο εξωτερικο οποιος ηταν πιο καθετος. Να τα σταματησω ολα και περιμενω να αδιαθετησω για να μπω σε σειρα και να ξαναπροσπαθησω. Και την επομενη φορα μετρηση προγεστερονης και μαζι με τα ultro και ενεσιμα για να ειμαι σιγουρη για την απορροφηση.

οποια μπορει ας μου στειλει ενα μνμ με τα στοιχεια επικοινωνιας στο Ελενα στο τμημα αποβολων.

Μπερδεμένα σου τα λέει ο γιατρός, άντε να βγάλεις άκρη... Ουφ. Σου έχω στείλει μήνυμα!

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Λίγες βδομάδες μείνανε... Αντε να κλείσουμε το 3μηνο να ησυχάσουμε λιγο. Να λέμε είμαστε έγκυος για τα καλά. Οχι είμαι έγκυος αλλά δεν έχω κλείσει 3μηνο ακόμα! 

Αυτό περιμένω πώς και πώς κι εγώ...

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Πέρασε η ρημαδο 8η εβδομάδα. Καλά πάμε! Αρχίζω και είμαι αισιόδοξη. Χωριά ότι ξεκίνησα να κοιτάζω για παιδικά δωμάτια. Αχχαχαχα! Ποτέ λες δε θα μαι τρελή να ξεκινήσω να μαστορευω; 

Χαχα!! Όποτε εσύ νομίζεις! Εγώ είμαι στο άλλο άκρο, δε με απασχολεί καν το παιδικό δωμάτιο, έτσι κι αλλιώς μαζί μας θα κοιμάται τον πρώτο αρκετό καιρό! Γιατί να βιαστούμε να στριμωχτούμε? Εχω την αγωνία μου να είναι όλα καλά, μόνο αυτό με νοιάζει! Ούτε καν το φύλο που είχα φαγωθεί στην αρχή, πάει, χάλασα!!! :lol:

1 hour ago, thelw mpempe είπε:

Κοριτσιαααααα να σας πούμε τα νέα μαςςς;;;; Σήμερα θα κάνουμε την Πέμπτη gonal πήγαμε και κάναμε υπέρηχο με 4 μέρες φάρμακα gonal 250  και είδε λέει 11 με 12.. εκείνη την ώρα γελούσαμε από χαρά η γιατρός λέει ότι πάμε καλά απλά υπάρχει ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ έπρεπε να είναι μεγαλύτερα άρα λέει πρέπει να κάνουμε περισσότερες μέρες φάρμακα και το πρόβλημα είναι ότι η επιτροπή μας έδωσε 2.400 και η γιατρός λέει ότι θέλει άλλες 900 έσκασα λέω να πάω ξανά στην επιτροπή μπασ και γίνει τίποτε

Σουπερ, πολύ καλά τα πήγατε για πρώτο υπέρηχο!!! Θα εμφανιστούν κι άλλα στην πορεία, χαμός θα γίνει!!! Η γιατρός δε σας είπε ενδεικτικά πόσο περίπου είναι το μέγεθος τους? Τα δικά μου στον πρώτο υπέρηχο ήταν γύρω στα 9 mm και μετά ξεπετάγονταν. Όσο γι' αυτό που σε απασχολεί για τα φάρμακα της επιτροπης, κατά τη γνώμη μου τζάμπα θα πας από εκεί. Εκτός κι αν έχεις μαζί σου κάποια βεβαίωση από τη γιατρό που να αιτιολογεί την ανάγκη για περισσότερες μονάδες, τότε ίσως έχει νόημα. Αξίζει να το προσπαθήσεις κι ότι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Vxatz είπε:

Όντως η επιτροπή δίνει έγκριση μέχρι 3600 μονάδες κ ο εξωσωματιστης αποφασίζει πόσες θα σου χορηγήσει με ανωτατο όριο της 3600 αναλόγως το πρόβλημα της κάθε γυναίκας. Εγώ για παράδειγμα στην πρώτη διεγερση χρησιμοποιησα σχεδόν όλες χωρίς μεγάλη ανταποκριση (5 ωάρια εκ των οποίων το 1 μόνο γονιμοποιηθηκε) και στην δεύτερη που χρησιμοποίησα σχεδόν 3000 πηρα 4 άριστες βλαστοκυστες. Είναι πολυ υποκειμενικό. 

Με το ίδιο φάρμακο; Απλά λιγότερες μονάδες;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eva13232 είπε:
 

Καλησπέρα σας , ηθελα να μοιραστώ μαζί σας τα επόμενα βήματα μου. Πήγα και πήρα δεύτερη γνώμη απο τον μπομπτη για την περίπτωση μου,  μου είπε ότι οι δυο πρώτοι κύκλοι μου και αρα ωοληψιες που έκανα στον σφακ  ήταν καταδικασμενοι,  γιατι η ε2 μου δεν ανεβαίνει αρκετά.  Και στις δύο περιπτώσεις οταν εκανα ωοληψια που τη μέτρησα ηταν κοντα στο 80 , ο μπομποτης μου ειεπ οτι δεν κανουμε ωοληψια αν δεν εχουμε ε2 γύρω στο 120 με 150. Οποτε θελω να ρωτήσω οσες εχετε κανει φυσικούς κύκλους και πετύχατε καλο ωαριο και ισως βλαστοκυστη αν θυμάστε ποσο ε2 είχατε την προηγούμενη μέρα η οποτε τη μετρησατε. 

Μην πέσετε να με φάτε θεωρω οτι ο σφακ ειναι καλος γιατρος μεν , αλλά δεν ασχολείται πολύ τουλάχιστον με εμένα , ίσως με θεωρεί καμένη υπόθεση,  δεν ξέρω.

Και το δεύτερο προβλημα μου ειναι οτι η lh μου ανεβαίνει πολυ και σπάει το ωαριο , υπάρχει κάτι που πρπεει να γινει ?

Τρίτον επειδή λόγω ηλικίας δεν με παίρνει να περιμένω μέχρι ο κάθε γιατρός να ασχοληθεί μαζί μου αναζητώ γιατρό. Όποια εχει καποιον που θεωρεί οτι βοηθάει και ασχολειται με τις γυναίκες στα σοβαρά ας μου πει. Σκέφτομαι να πάρω γνώμη από μαστρομηνα, τσιριγωτη, κουρτη, στεφανή δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

 

καλησπέρα σε όλες - είχα βάλει την ενημέρωση σε αλλο θέμα και δεν ελαβα παρα μόνο μία απάντηση .... αν μπορείτε και εχετε κάτι να μου πείτε θα το εκτιμούσα

Αν ανεβαίνει απότομα η lh λογικά στα πηρε πριν σπάσουν γιατι φαντάζομαι οτι θα χάσατε κύκλους γι αυτο και το γράφεις.

Κατα τ αλλα νομιζω οτι εχει αρχίσει να γινεται βιαστικός ο γιατρος. Εγω μια αλλαγή την βλέπω...

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία από τον Σφακ και ότι θες κάνεις εννοείται. Τις 2 άριστες βλαστοκύστες μου που είχα πάρει στην 1η ωοληψία τις είχα πάρει με Ε2 199 που αντιστοιχεί σε 100 ανά ωοθυλάκιο, παρόλα αυτά πήρα 2 άριστα έμβρυα. Επίσης μία άλλη κοπέλα εδώ μέσα είχε χαμηλή Ε2 γύρω στο 60 και είχε πάρει 2 ωάρια που το ένα έφτασε βλαστοκύστη και έμεινε και έγκυος σε εκείνη την μεταφορά. Και από την άλλη έχει τύχει με Ε2 250 να πάρω 2 άδεια. Θέλω να πω ότι δεν είναι κανόνας η χαμηλή Ε2 πάντα να μην δώσει έμβρυο και προφανώς και το γνωρίζει αυτό ο γιατρός γι αυτό και το ρισκάρει, αν όμως έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου, καλό είναι να αλλάξεις γιατί με όποιον είσαι πρέπει να νιώθεις σιγουριά 

 

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πάρα πολύ πραγματικά, κλάψε να ξεσπάσεις :(

Μάλλον ειναι θεμα οργανισμού η e2, εμενα αν δεν φτασει 250 δεν πάει καλα η ωοληψια.

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Εγώ ξέρω το αντίθετο ότι είναι συχνό σε γυναίκες με πολυκυστικές, δηλαδή να χρειάζονται λιγότερες μονάδες απ ότι οι άλλες κοπέλες γιατί έχουν πολλές καταβολές κάθε μήνα (όπως συνέβη και σε μενα δηλαδή) και ειδικά σε ηλικία 27 ετών. Επίσης η επιτροπή από που κι ως που σου κάνει χάρη; Η επιτροπή δίνει την έγκριση και μετά ο γιατρός σου σου γράφει την συνταγή να πας να τα πάρεις. Τι δουλειά έχει η επιτροπή να σου πει πόσες μονάδες θα πάρεις; Έλα Παναγία μου! Ρε κορίτσια πείτε και οι υπόλοιπες, τα λέω λάθος;

Η επιτροπή αποφασίζει τις μονάδες ξεκάθαρα βάση του ορμονικού σου προφιλ. Φαντάσου το 2015 έδιναν 5.000 σε ολες και μετα καθιέρωσαν τις 3.600  και στα κοριτσια με μικρές ηλικίες κλπ δίνουν λιγότερες.

1 hour ago, thelw mpempe είπε:

Κοριτσιαααααα να σας πούμε τα νέα μαςςς;;;; Σήμερα θα κάνουμε την Πέμπτη gonal πήγαμε και κάναμε υπέρηχο με 4 μέρες φάρμακα gonal 250  και είδε λέει 11 με 12.. εκείνη την ώρα γελούσαμε από χαρά η γιατρός λέει ότι πάμε καλά απλά υπάρχει ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ έπρεπε να είναι μεγαλύτερα άρα λέει πρέπει να κάνουμε περισσότερες μέρες φάρμακα και το πρόβλημα είναι ότι η επιτροπή μας έδωσε 2.400 και η γιατρός λέει ότι θέλει άλλες 900 έσκασα λέω να πάω ξανά στην επιτροπή μπασ και γίνει τίποτε

Κατ αρχας η γιατρος με τις 250 μονάδες ήξερε εξ αρχης οτι δεν έβγαιναν οι αριθμοί των δόσεων. 


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Κορίτσια μου…πάει το σποράκι μου…

Το είχα καταλάβει…ήταν πολλοι άτιμοι εκείνοι οι πόνοι την Πέμπτη το πρωί…

22 η χοριακη, πιο κάτω από την πεμπτη.

Περιμένω το γιατρό να μιλήσουμε.

Τα χάλια μου εχω…

Κουράγιο κορίτσι μου,  ξέσπασε και ανέκτησε δυνάμεις! Δεν εγκαταλειπουμε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , happiness79 είπε:

Μπερδεμένα σου τα λέει ο γιατρός, άντε να βγάλεις άκρη... Ουφ. Σου έχω στείλει μήνυμα!

Αυτό περιμένω πώς και πώς κι εγώ...

Χαχα!! Όποτε εσύ νομίζεις! Εγώ είμαι στο άλλο άκρο, δε με απασχολεί καν το παιδικό δωμάτιο, έτσι κι αλλιώς μαζί μας θα κοιμάται τον πρώτο αρκετό καιρό! Γιατί να βιαστούμε να στριμωχτούμε? Εχω την αγωνία μου να είναι όλα καλά, μόνο αυτό με νοιάζει! Ούτε καν το φύλο που είχα φαγωθεί στην αρχή, πάει, χάλασα!!! :lol:

Σουπερ, πολύ καλά τα πήγατε για πρώτο υπέρηχο!!! Θα εμφανιστούν κι άλλα στην πορεία, χαμός θα γίνει!!! Η γιατρός δε σας είπε ενδεικτικά πόσο περίπου είναι το μέγεθος τους? Τα δικά μου στον πρώτο υπέρηχο ήταν γύρω στα 9 mm και μετά ξεπετάγονταν. Όσο γι' αυτό που σε απασχολεί για τα φάρμακα της επιτροπης, κατά τη γνώμη μου τζάμπα θα πας από εκεί. Εκτός κι αν έχεις μαζί σου κάποια βεβαίωση από τη γιατρό που να αιτιολογεί την ανάγκη για περισσότερες μονάδες, τότε ίσως έχει νόημα. Αξίζει να το προσπαθήσεις κι ότι γίνει.

Αχ εγώ ανυπομονώ να φτιάξω το δωμάτιο. Να πηγαίνω μέσα να κάθομαι και να του μιλάω!! Να μυρίζει πάντα καθαριότητα και να είναι πάντοτε φωτεινό!! Πρέπει οποσδήποτε να το έχεις δίπλα σου τη νύχτα στην αρχή; δεν έχω ιδέα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Καντι είπε:

Αν ανεβαίνει απότομα η lh λογικά στα πηρε πριν σπάσουν γιατι φαντάζομαι οτι θα χάσατε κύκλους γι αυτο και το γράφεις.

Κατα τ αλλα νομιζω οτι εχει αρχίσει να γινεται βιαστικός ο γιατρος. Εγω μια αλλαγή την βλέπω...

Μάλλον ειναι θεμα οργανισμού η e2, εμενα αν δεν φτασει 250 δεν πάει καλα η ωοληψια.

Η επιτροπή αποφασίζει τις μονάδες ξεκάθαρα βάση του ορμονικού σου προφιλ. Φαντάσου το 2015 έδιναν 5.000 σε ολες και μετα καθιέρωσαν τις 3.600  και στα κοριτσια με μικρές ηλικίες κλπ δίνουν λιγότερες.

Κατ αρχας η γιατρος με τις 250 μονάδες ήξερε εξ αρχης οτι δεν έβγαιναν οι αριθμοί των δόσεων. 

Το 2014 που πέρασα επιτροπή 3600 μου Ενέκριναν κ όχι 5000. Το πρόβλημα ήταν στο σπερμα.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, happiness79 said:

Προφανώς ελέγχουν αυτά τα μετρημένα. Όπως και με το δείγμα που το ελέγχουν ολόκληρο. Γιατί να αλλάζει κάτι? Ίδια διαδικασία είναι γι' αυτούς ο έλεγχος, απλά ο αριθμός είναι μικρότερος και ο τρόπος λήψης. Μπορείτε να πάρετε και γνώμη ανδρολόγου γι' αυτό, που είναι ο ειδικός. Μπορεί πχ να σας πει ότι δε χρειάζεται και να λέω βλακείες. 

Θα ρωτήσουμε και θα σας πω έτσι για την περιέργεια !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

Αχ εγώ ανυπομονώ να φτιάξω το δωμάτιο. Να πηγαίνω μέσα να κάθομαι και να του μιλάω!! Να μυρίζει πάντα καθαριότητα και να είναι πάντοτε φωτεινό!! Πρέπει οποσδήποτε να το έχεις δίπλα σου τη νύχτα στην αρχή; δεν έχω ιδέα! 

Κατά τη γνώμη μου ναι πρέπει . Κάποιες μανούλες το πηγαίνουν κατευθείαν στο δωμάτιο του. Άλλες αφού 40ντήσει, η καθεμία πράττει όπως θέλει αλλά το μωρό θέλει προσοχή στην αρχή. Ξυπνάει συχνά, θέλει τάισμα ειδικά αν θηλάζει η μητέρα εξυπηρετεί να το έχει στο δωματίο της. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...