Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσιααααααα βγήκε!! Δεν το πιστευω !!!  1087 :eek: ο γιατρός ειπε να παμε την πεμπτη να κανουμε τον 1ο υπέρηχο να δουμε το σακουλάκι μας 

Πολλα συγχαρητηρια!!! Τελειο νουμερο!

10 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Γιατί όμως στην εγκυμοσύνη σου λένε να πίνεις γάλα? Κατσικίσιο δε μπορώ με τίποτα να πιω, και το αγελαδινό ακόμη σπάνια το πινω

Εγω που δεν επινα ποτε γαλα ειχα παντα τελειο ασβεστιο σε εξετασεις! Μπορεις να τρως κιτρινα τυρια κ απο εκει να το αναπληρωνεις

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Ευχαριστω!! Κ εσυ εγκυουλα;;

Οχι. Μολις εκανα υστεροσκοπηση κ θα κανω 1η μεταφορα τελη ιουλη!!
Μακαρι  ολες εσεις να μας φερετε γουρι :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , eleonora85 είπε:

Οχι. Μολις εκανα υστεροσκοπηση κ θα κανω 1η μεταφορα τελη ιουλη!!
Μακαρι  ολες εσεις να μας φερετε γουρι :wub:

Με το καλο λοιπον!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Angot είπε:

Αχ εγώ ανυπομονώ να φτιάξω το δωμάτιο. Να πηγαίνω μέσα να κάθομαι και να του μιλάω!! Να μυρίζει πάντα καθαριότητα και να είναι πάντοτε φωτεινό!! Πρέπει οποσδήποτε να το έχεις δίπλα σου τη νύχτα στην αρχή; δεν έχω ιδέα! 

Ναιιιιιιιιιιιι!! Ξεκίνα να ψάχνεις για λίκνο πρώτα! ;-)

πρίν από 25 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Κατά τη γνώμη μου ναι πρέπει . Κάποιες μανούλες το πηγαίνουν κατευθείαν στο δωμάτιο του. Άλλες αφού 40ντήσει, η καθεμία πράττει όπως θέλει αλλά το μωρό θέλει προσοχή στην αρχή. Ξυπνάει συχνά, θέλει τάισμα ειδικά αν θηλάζει η μητέρα εξυπηρετεί να το έχει στο δωματίο της. 

Αφού 40αρίσει??? Αλήθεια τώρα??? Δεν έχω ξανακούσει να τα αποχωρίζονται πριν το 6μηνο! Που πλέον μια μεγάλη μερίδα παιδιάτρων υποστηρίζει το 6μηνο ως ιδανικό χρόνο, παρ' όλα αυτά έχω διαβάσει ότι ορισμένοι θεραπευτές ύπνου διαφωνούν και το θεωρούν πολύ νωρίς κι ότι είναι βίαιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Ναιιιιιιιιιιιι!! Ξεκίνα να ψάχνεις για λίκνο πρώτα! ;-)

Αφού 40αρίσει??? Αλήθεια τώρα??? Δεν έχω ξανακούσει να τα αποχωρίζονται πριν το 6μηνο! Που πλέον μια μεγάλη μερίδα παιδιάτρων υποστηρίζει το 6μηνο ως ιδανικό χρόνο, παρ' όλα αυτά έχω διαβάσει ότι ορισμένοι θεραπευτές ύπνου διαφωνούν και το θεωρούν πολύ νωρίς κι ότι είναι βίαιο.

Α το χω βρει! Αχαχαχαχαχα 

πρίν από 37 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Κατά τη γνώμη μου ναι πρέπει . Κάποιες μανούλες το πηγαίνουν κατευθείαν στο δωμάτιο του. Άλλες αφού 40ντήσει, η καθεμία πράττει όπως θέλει αλλά το μωρό θέλει προσοχή στην αρχή. Ξυπνάει συχνά, θέλει τάισμα ειδικά αν θηλάζει η μητέρα εξυπηρετεί να το έχει στο δωματίο της. 

Ναι έχεις δίκιο.  Άρα μέχρι να 40ντησει καλό είναι να το έχεις δίπλα...  Και το πέρα δωθε δε νομίζω να ξεκουράζει και κάποιον. Εσυ έχεις κ άλλο παιδάκι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

Μπερδεμένα σου τα λέει ο γιατρός, άντε να βγάλεις άκρη... Ουφ. Σου έχω στείλει μήνυμα!

Αυτό περιμένω πώς και πώς κι εγώ...

Χαχα!! Όποτε εσύ νομίζεις! Εγώ είμαι στο άλλο άκρο, δε με απασχολεί καν το παιδικό δωμάτιο, έτσι κι αλλιώς μαζί μας θα κοιμάται τον πρώτο αρκετό καιρό! Γιατί να βιαστούμε να στριμωχτούμε? Εχω την αγωνία μου να είναι όλα καλά, μόνο αυτό με νοιάζει! Ούτε καν το φύλο που είχα φαγωθεί στην αρχή, πάει, χάλασα!!! :lol:

Σουπερ, πολύ καλά τα πήγατε για πρώτο υπέρηχο!!! Θα εμφανιστούν κι άλλα στην πορεία, χαμός θα γίνει!!! Η γιατρός δε σας είπε ενδεικτικά πόσο περίπου είναι το μέγεθος τους? Τα δικά μου στον πρώτο υπέρηχο ήταν γύρω στα 9 mm και μετά ξεπετάγονταν. Όσο γι' αυτό που σε απασχολεί για τα φάρμακα της επιτροπης, κατά τη γνώμη μου τζάμπα θα πας από εκεί. Εκτός κι αν έχεις μαζί σου κάποια βεβαίωση από τη γιατρό που να αιτιολογεί την ανάγκη για περισσότερες μονάδες, τότε ίσως έχει νόημα. Αξίζει να το προσπαθήσεις κι ότι γίνει.

Κορίτσια…πηρα άμεσα τηλέφωνα για ραντεβού. Στο Έλενα βρήκα ένα για Αύγουστο και δεν κάνουν απογευματινά. Θα προσπαθήσω πάλι.


Πηρα όμως στα απογευματινά του Αλεξάνδρα όπου όταν εξήγησα τι γίνεται μου έδωσαν το κινητό (!!!) του διευθυντή τμ. Αποβολών να μιλήσω άμεσα μαζί του.

Οταν τον πήρα και εξήγησα μου ειπε να ξαπλώσω και να μην κουνηθώ  μέχρι αύριο από τη θέση μου. Αν πονάω να παίρνω παυσίπονα και να πάω αύριο στις 15:00 να με δει. Δεν υποσχέθηκε τπτ ευχάριστο αλλά δεν μπορεί να αποκλείσει ειπε την πιθανότητα την Πέμπτη η χοριακη να ήταν επηρεασμένη ακόμη από ovitrelle και η πραγματική να είναι σήμερα αφού αύριο συμπληρώνονται 14 μέρες από την μεταφορά.

Δεν ξέρω τι θα γίνει. Δεν μπορώ να ελπίζω ή καταδικάσω, έκλαψα   τόσο που άδειασα τις τελευταίες ώρες…είμαι σοκαρισμένη όμως από την ανθρωπιά του γιατρού και την αντιμετώπιση του. Σιγουρα όχι όπως ο δικός μου….που μπέρδεψε ακόμη περισσότερο και μου ειπε, συμβαίνουν αυτά μετά τα 40:..

Σας ευχαριστώ ξανά όλες για την συμπαράσταση.

  • Μου αρέσει 7
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Chris_V είπε:

Κορίτσια…πηρα άμεσα τηλέφωνα για ραντεβού. Στο Έλενα βρήκα ένα για Αύγουστο και δεν κάνουν απογευματινά. Θα προσπαθήσω πάλι.


Πηρα όμως στα απογευματινά του Αλεξάνδρα όπου όταν εξήγησα τι γίνεται μου έδωσαν το κινητό (!!!) του διευθυντή τμ. Αποβολών να μιλήσω άμεσα μαζί του.

Οταν τον πήρα και εξήγησα μου ειπε να ξαπλώσω και να μην κουνηθώ  μέχρι αύριο από τη θέση μου. Αν πονάω να παίρνω παυσίπονα και να πάω αύριο στις 15:00 να με δει. Δεν υποσχέθηκε τπτ ευχάριστο αλλά δεν μπορεί να αποκλείσει ειπε την πιθανότητα την Πέμπτη η χοριακη να ήταν επηρεασμένη ακόμη από ovitrelle και η πραγματική να είναι σήμερα αφού αύριο συμπληρώνονται 14 μέρες από την μεταφορά.

Δεν ξέρω τι θα γίνει. Δεν μπορώ να ελπίζω ή καταδικάσω, έκλαψα   τόσο που άδειασα τις τελευταίες ώρες…είμαι σοκαρισμένη όμως από την ανθρωπιά του γιατρού και την αντιμετώπιση του. Σιγουρα όχι όπως ο δικός μου….που μπέρδεψε ακόμη περισσότερο και μου ειπε, συμβαίνουν αυτά μετά τα 40:..

Σας ευχαριστώ ξανά όλες για την συμπαράσταση.

Σοβαρά τώρα;;; Σου είπε τέτοια πράγμα;;; Αν ήμασταν όλες 20 δεν θα τους είχαμε ανάγκη. Απαράδεκτος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Σποράκι είπε:

Σοβαρά τώρα;;; Σου είπε τέτοια πράγμα;;; Αν ήμασταν όλες 20 δεν θα τους είχαμε ανάγκη. Απαράδεκτος!

Αυτό μου ειπε και τους άλλους χρησμούς με τα φάρμακα χωρίς εξήγηση. Κάνεις  αποβολή αλλά συνέχισε 2 μέρες ακόμη…

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Chris_V είπε:

Αυτό μου ειπε και τους άλλους χρησμούς με τα φάρμακα χωρίς εξήγηση. Κανείς αποβολή αλλά συνέχισε 2 μέρες ακόμη…

Εφόσον είναι σίγουρος για την αποβολή γιατί να συνεχίσεις τα χάπια. Τι να πω. Ευχομαι σε δυο μέρες να τους διαψεύσεις και να έχεις ένα καλό νούμερο!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, κοτοπουλάκι said:

Δεν θα πάψω ποτέ να απορώ…

ευτυχώς ο δικός μου ο γιατρός δεν λέει τέτοια. 

Στην Ασία έχουν δυσανεξία επειδή δεν τα έτρωγαν ούτε οι πρόγονοί τους. Το φυσιολογικό είναι να έχεις δυσανεξία στο γάλα που είναι μια τροφή που αφορά τα βρέφη των μαμάδων που το παράγουν για να ταΐσουν τα μωρά τους. Δηλαδή κ από ηθικής πλευράς να το δεις δεν είναι ωραίο να τρώμε το φαγητό ενός μωρού. 

Τέλοσπάντων αν οι μισοί Ευρωπαίοι-Αμερικάνοι δεν έχουν δυσανεξία στα γαλακτοκομικά αυτό οφείλεται στη συνήθεια των προγόνων μας να τρώνε τόσα ώστε το σώμα προσαρμόστηκε.

Εγώ πάντως έχω δυσανεξία στο γάλα κ το θεωρώ απόλυτα φυσικό. 

Εν πάσι περιπτώσει, αφού η αγορά προσφέρει ο,τι ο άνθρωπος ζητάει είναι επιλογή του καθενός αν θα φάει ή όχι γαλακτοκομικά. Πάντως απαραίτητα δεν είναι κ πολλές φορές είναι κ επιβλαβή.

Εγώ στη 10η! :mrgreen:

Καταλαβαίνω πως το λες και κανένα άλλο ζώο στην φύση δεν πίνει γάλα μόλις μεγαλώσει , αλλά τα γαλακτοκομικά έχουν υποστεί μια επεξεργασία μια ζύμωση αν το λέω καλά … όπως το γιαούρτι ; Γάλα δεν μπορώ να πιω πλέον ενώ μου αρέσει με χαλάει τώρα που μεγάλωσα αλλά ορισμένες φορές νιώθω ότι ο οργανισμός μου ζητάει φέτα πχ τρώω κάποιες μέρες μετά το αφήνω πάλι πιστεύω έχουν να προσφέρουν και κάποια θρεπτικά συστατικά αλλά παν μέτρον Άριστον όπως προ αναφέρθηκε 

2 hours ago, kateriiina25 said:

Εγώ ξέρω το αντίθετο ότι είναι συχνό σε γυναίκες με πολυκυστικές, δηλαδή να χρειάζονται λιγότερες μονάδες απ ότι οι άλλες κοπέλες γιατί έχουν πολλές καταβολές κάθε μήνα (όπως συνέβη και σε μενα δηλαδή) και ειδικά σε ηλικία 27 ετών. Επίσης η επιτροπή από που κι ως που σου κάνει χάρη; Η επιτροπή δίνει την έγκριση και μετά ο γιατρός σου σου γράφει την συνταγή να πας να τα πάρεις. Τι δουλειά έχει η επιτροπή να σου πει πόσες μονάδες θα πάρεις; Έλα Παναγία μου! Ρε κορίτσια πείτε και οι υπόλοιπες, τα λέω λάθος;

Και εγώ έτσι τα ξερω όπως τα λες … άσε που και εγώ στα 27 300 μονάδες μενοπουρ με εικόνα πολυκυστικών κόντεψα να δω τα ραδίκια ανάποδα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι said:

Μάλλον ειναι θεμα οργανισμού η e2, εμενα αν δεν φτασει 250 δεν πάει καλα η ωοληψια.

Ακριβώς αυτό, επειδή είναι αναλόγως την γυναίκα, λογικό είναι να το ρισκάρει και με χαμηλή Ε2 σε κάποια κοπέλα 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...