Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

8 minutes ago, Kallo said:

Λες να πάω στο κέντρο να μου τα γράψουν? Εσάς σας τα είχαν γράψει? 

Eννοειται να τα γράψεις!Έπρεπε να σου τα γράψει ο ίδιος.Καποια κέντρα τα συνταγογραφουν εκεί.Συνεννοησου με το γιατρό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Kallo είπε:

Λες να πάω στο κέντρο να μου τα γράψουν? Εσάς σας τα είχαν γράψει? 

Εγώ στο κέντρο που είμαι στέλνω μέιλ στη συνταγογράφηση. Ρώτα τον γιατρό σου αλλά σίγουρα να στα γράψουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anoulious είπε:

Eννοειται να τα γράψεις!Έπρεπε να σου τα γράψει ο ίδιος.Καποια κέντρα τα συνταγογραφουν εκεί.Συνεννοησου με το γιατρό 

Θα τους πάρω αύριο τηλ να ρωτήσω. Μάλλον θα ξέχασε να μου τα γράψει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Kallo είπε:

Θα τους πάρω αύριο τηλ να ρωτήσω. Μάλλον θα ξέχασε να μου τα γράψει 

Στην πρώτη εξωσωματική που είχα κάνει δεν μου είχαν γράψει απολύτως τίποτα και πλήρωνα τα μαλλιοκεφαλα μου. Δεν μπορούσαν λέει να μου τα γράψουν, ότι δήθεν μου γράφονται μόνο αν είσαι έγκυος. Μετά άλλαξα κέντρο και πλήρωνα 10 ευρώ τη συνταγογραφηση και τα έγραφαν όλα.κανονικοτατα. Μην το αφήσεις πάντως γιατί είναι πολλά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, BlackCat είπε:

Και εγώ νεότερο άντρα έχω και παλεύουμε από τα 36 εγώ 34 εκείνος και βάλε και δυο χρόνια προ εξωσωματικών ελεύθερες επαφές και 2 σπερματεγχυσεις  μέχρι να εντοπίσουμε το θέμα αλλά κ που το εντοπίσαμε βγαίνανε κ αλλά στην πορεία

Ορμονικά  πχ είμαι στα απολύτως φυσιολογικά σε κάθε ηλικία ,όμως δεν ανταποκρίνομαι από τότε σε διεγέρσεις ενώ έχω νορμαλ ΑΜΗ κ λοιπες ορμονες ακόμα κ τώρα δεν έχω πολλές καταβολές κ σε συνδυασμό με το σπερμα δεν φτιάχνουμε καλά εμβρυα. 
Στα τόσα χρόνια λοιπόν έχω καμία φυσική σύλληψη , 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις, 2 μηδενικές χοριακες και 2 παλινδρομες!

Για αυτό τώρα με αυτό το ιστορικό πάμε να μεταφέρουμε και τις 4 βλαστοκυστες εφόσον ηλικιακά το επιτρέπει ο νόμος κ ο θεος βοηθος! Δεν μου ήταν εύκολη απόφαση αλλά επειδή θα είναι η τελευταία προσπάθεια αν όχι γενικά τουλάχιστον με δικό μας βιολογικό υλικό ειπαμε να τα παίξουμε όλα για ολα!

Μην μετανιώνεις κάθε απόφαση & επιλογή που κάνουμε την θεωρούμε σωστή με το μυαλό τις εμπειριες κ τα τότε δεδομένα!!

και εγώ αν ξεκινούσα τότε με την εμπειρία κ το ψάξιμο του τωρα ίσως είχα όχι ένα αλλά δυο παιδάκια. Γιατί σίγουρα δεν θα έχανα χρόνο με επαφές ούτε με σπερματεγχυσεις. Μας έκατσε κ άλλο θέμα υγείας που μας πήγε πίσω 1,5 χρόνο κ φτάσαμε στο σήμερα!

Οποτε την υγεία μας να έχουμε να παλεύουμε για το σκοπό μας με ότι όπλα διαθέτουμε

Άρα αν κατάλαβα καλά υπήρχε κάποιο θέμα με το σπέρμα το οποίο βελτιώθηκε κι έτσι τώρα έχεις πάρει καλά έμβρυα. Για τις αποβολές βρήκατε κάποια αιτία? 

Πόσο χρονών είσαι? Επειδή κατάλαβα ότι σε περίπτωση αποτυχίας σκέφτεσαι τα δανεικά ωάρια. Τη φυσική σύλληψη στην έχουν αποκλείσει? 

Αν θες μου λες τι διατροφή ακολουθήσατε και είδες διαφορά? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , Maria.28 είπε:

Κ εγω τα ιδια λεω οτι θα παω σε φαρμακειο, αλλα θα δειξει... Απο φαγητα γενικα δεν μαγειρευω λιπαρά η κατι βαρυ. Βασικα τρωω σχεδον καθε μερα στηθος κατοπουλο, ψαρια, κανενα λαχανικο κ πολυ λιγα οσπρια, πολλες σαλάτες, αυγα, 1 φορα το δεκαήμερο μακαρονια, γενικά ολα ολικης. Το μενού ειναι περιορισμενο :) ελπιζω να "κανουν" αυτα για να μην πρηστω. Εγω δεν ξερω πως λεγεται το πρωτόκολλο που θα κανω, θα ξεκινήσω 2 μερα μαλλον περιοδου τα φαρμακα. Ελπιζω να μην παθω τιποτα γιατι μου μιλησε κ για την υπερδιέγερση σε νεαρες ηλικιες. Πφφφφ

Τέλεια η διατροφή σου! Απλά αυξησε τα ασπράδια αυγών εκείνες τις μέρες. Κ γενικά πρωτεΐνη. Εμένα με βοήθησε παρα πολυ γιατί είχα πρηστει, μου το ειπε ο γιατρός κ ανακουφιστηκα. Κ εγώ 2η μέρα είχα ξεκινήσει τα φάρμακα κ διήρκησε 2 εβδομάδες περίπου η διαδικασία. Μην αγχώνεσαι ο γιατρός σου θα ελέγχει την κατάσταση με αιματολογικές κ υπέρηχο κ ανάλογα θα προσαρμόζει τη δοσολογία σου. 

πρίν από 28 λεπτά , Kallo είπε:

Θα τους πάρω αύριο τηλ να ρωτήσω. Μάλλον θα ξέχασε να μου τα γράψει 

Ναι κάλεσε τους! Εγώ παίρνω να μου γράψουν πχ ηπατίτιδα κ τα γράφουν μέσω άυλης ούτε καν παω εκεί. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Και επιμονή και υπομονή έχω. Τη μία φορά που έκανα φυσικό κύκλο, μου πήρε το ένα ωάριο με 6-7 τσιμπήματα χωρίς μέθη. Δεν ξέρω αν ήταν δύσκολο το σημείο... ξέρω ότι κόντεψα να λιποθύμησω από τον πόνο. Όμως και τώρα είμαι έτοιμη να το ξαναπεράσω όσες φορές χρειαστεί. Το μόνο που με ενοχλεί είναι η συνεννόηση στο δημοσιο νοσοκομείο. Τον πήρα τηλέφωνο να του πω ότι θα έρθω για να δώσω το ωάριο του μήνα και να αρχίσω να μαζεύω και στην αρχή μου είπε ότι έχει πολύ κόσμο αυτές τις μέρες!Εννοούσε δηλαδή να μην πάω! Τρελάθηκα! Έτσι θα το πάμε λέω, με παρακάλια? Με τα πολλά μου λέει κάνε υπέρηχο και το βλέπουμε. Θα επιμείνω αλλά όπως και να χει σε ένα ιδιωτικό κέντρο δε θα είχα τέτοια. 

Όπα κάτσε!χααχ καλημέρα σε πήρα από τα μούτρα!που πας σε ποιο? γιατί εγώ έχω είμαι στο Έλενα και είναι όλοι τους υπέροχοι απέναντι μου!ενώ στον Παράσχο που πήγαινα χρόνια και έκανα και αρκετές...ήταν....και πάρα πολλά λεφτά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, θα σας πω εν ολίγοις την ιστορία μου και θα ήθεαα  αν κάποια από εσάς έχεινα μοιραστείτε την ιστορία σας μαζί μου με τους ανωτέρω γιατρούς.

Ετών 41 με ΑΜΗ σχεδόν μηδενική 0,01.

Η επι σειρά ετών γυναικολόγος μ μου απέκλεισε εντελώς την πιθανότητα του να μείνω έγκυος φυσιολογικά καθώς επίσης και με την διαδικασία της εξωσωματικής θα είχα  ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Μου έκανε λόγο για την δωρεά και ξεκίνησα να συζητώ με κοπέλες στο φορουμ δωρεα ωαρίων όπου κ μ σύστησαν τους 2 γιατρούς ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ και ΚΟΥΡΤΗ.

Ο πρώτος που επισκέφτηκα ήταν ο Τσιριγώτης, πολυ αναλυτικός μ έδωσε ενα μεγάλο πακέτο εξετάσεων να κάνω εγω και ο συντροφός μου. Εκεινος δεν μ εκανε καμια κουβεντα για εξωσωματική με τα δικά μου ωαρια και μπήκε κατευθειαν στην κουβέντα περι δανεικών. Δεν λεω μας κράτησε πολύ ωρα μ πηρε κ αιμα για να επαναλάβει ξανά την ΑΜΗ λέγοντάς μου δεν θα με χρεώσει γιαυτο αλλα το κόστος της συνολικής επίσκεψης έφτασε τα 150ευρω (όχι και λίγα). Τελος πάντων μην σας τα πολυλογώ φεύγοντας μείναμε ευχαριστημένοι από την άποψη οτι ηταν πολυ αναλυτικός και διαβασμένος, γνώστης του κλάδου του και μείναμε στο να κάνω τις εξετάσεις και να μας ξαναδεί.Συνολικό κόστος δωρεας στα 5000 εκτος απο ολα τα υπόλοιπα φαρμακα κτλ.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε τον ΚΟΥΡΤΗ. Τι να πω βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί. Μας είπε να προσπαθήσουμε με τα δικά μου και σε καμία περίπτωση με δανεικά, μ είπε επι λέξη σε αυτην την ηλικία δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τα δανεικά, ιδιαίτερα αν δεν έχεις κάνει καμία προσπάθεια με τα δικά σου.Και ένα ωάριο μ λεεί να βγάλεις σε κάθε ωοληψια είναι ΚΑΤΙ.Μου έδωσε και εκείνος κάποιες εξετάσεις κ θα με ξαναδει να μ κάνει κ έναν υπέρηχο στην ωορηξία. Συνολικό κοστος στα 3000 για 3 ωοληψιες.

Αυτό π με μπέρδεψε ειναι ότι άκουσα 2 εντελώς διαφορετικα πράγματα ο δε Τσιριγώτης κατευθείαν ΔΑΝΕΙΚΑ κ ο δε Κούρτης ανένδοτος στο να μην παώ με  ΔΑΝΕΙΚΑ.

έχει καμιά σας εμπειρια σε εξωσωματικη με τους συγκεκριμενους γιατρούς γιατι εχουμε πελαγώσει και όπως καταλαβαίνετε δεν υπαρχει χρόνος ούτε και χρήματα για χάσιμο!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Στην ίδια φάση είμαι. Έκανα ωοληψια την Τετάρτη και πρηστηκα πάρα πολύ. Σκέψου ότι πήγα να με ξαναδουν το ιδιο βράδυ γιατί δεν μπορούσα να ξαπλώσω ανάσκελα. Παλεύω με την διατροφή και σήμερα είμαι πολύ καλύτερα! Πότε θα κάνεις ετ?

Ρε κορίτσια καλημέρα!εγώ εκανα ωοληψια την Δευτέρα και εχθές εμβριυομεταφορα.εχω όμως όταν πάω τουαλέτα μετά την εμβριυομεταφορα βλενες με αιματακι που μαζί με τα utrogestan γίνεται μια μάζα άλλοτε ροζ άλλοτε καφέ .να σας πω ότι την Δευτέρα ο γιατρός επειδή είχα αρκετά ωοθηλακια και σε δύσκολα σημεία μου τραυμάτισε ένα αγγείο.ετυχως σταματήσε το αίμα την ίδια μέρα.αλλα εχθές μια η κουτάλα μια το σολινακι μια να με καθαρίσει πρέπει να τραυματίστηκαν πάλι εκεί κάτω ....

Εσείς έχετε έτσι αίμα,να το πω βλενες με αίμα μετά την εμβριυομεταφορα?μετά από 3 φορές σκούπισμα φεύγει να σας πω..?

πρίν από 28 λεπτά , DIMIFEB είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θα σας πω εν ολίγοις την ιστορία μου και θα ήθεαα  αν κάποια από εσάς έχεινα μοιραστείτε την ιστορία σας μαζί μου με τους ανωτέρω γιατρούς.

Ετών 41 με ΑΜΗ σχεδόν μηδενική 0,01.

Η επι σειρά ετών γυναικολόγος μ μου απέκλεισε εντελώς την πιθανότητα του να μείνω έγκυος φυσιολογικά καθώς επίσης και με την διαδικασία της εξωσωματικής θα είχα  ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Μου έκανε λόγο για την δωρεά και ξεκίνησα να συζητώ με κοπέλες στο φορουμ δωρεα ωαρίων όπου κ μ σύστησαν τους 2 γιατρούς ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ και ΚΟΥΡΤΗ.

Ο πρώτος που επισκέφτηκα ήταν ο Τσιριγώτης, πολυ αναλυτικός μ έδωσε ενα μεγάλο πακέτο εξετάσεων να κάνω εγω και ο συντροφός μου. Εκεινος δεν μ εκανε καμια κουβεντα για εξωσωματική με τα δικά μου ωαρια και μπήκε κατευθειαν στην κουβέντα περι δανεικών. Δεν λεω μας κράτησε πολύ ωρα μ πηρε κ αιμα για να επαναλάβει ξανά την ΑΜΗ λέγοντάς μου δεν θα με χρεώσει γιαυτο αλλα το κόστος της συνολικής επίσκεψης έφτασε τα 150ευρω (όχι και λίγα). Τελος πάντων μην σας τα πολυλογώ φεύγοντας μείναμε ευχαριστημένοι από την άποψη οτι ηταν πολυ αναλυτικός και διαβασμένος, γνώστης του κλάδου του και μείναμε στο να κάνω τις εξετάσεις και να μας ξαναδεί.Συνολικό κόστος δωρεας στα 5000 εκτος απο ολα τα υπόλοιπα φαρμακα κτλ.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε τον ΚΟΥΡΤΗ. Τι να πω βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί. Μας είπε να προσπαθήσουμε με τα δικά μου και σε καμία περίπτωση με δανεικά, μ είπε επι λέξη σε αυτην την ηλικία δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τα δανεικά, ιδιαίτερα αν δεν έχεις κάνει καμία προσπάθεια με τα δικά σου.Και ένα ωάριο μ λεεί να βγάλεις σε κάθε ωοληψια είναι ΚΑΤΙ.Μου έδωσε και εκείνος κάποιες εξετάσεις κ θα με ξαναδει να μ κάνει κ έναν υπέρηχο στην ωορηξία. Συνολικό κοστος στα 3000 για 3 ωοληψιες.

Αυτό π με μπέρδεψε ειναι ότι άκουσα 2 εντελώς διαφορετικα πράγματα ο δε Τσιριγώτης κατευθείαν ΔΑΝΕΙΚΑ κ ο δε Κούρτης ανένδοτος στο να μην παώ με  ΔΑΝΕΙΚΑ.

έχει καμιά σας εμπειρια σε εξωσωματικη με τους συγκεκριμενους γιατρούς γιατι εχουμε πελαγώσει και όπως καταλαβαίνετε δεν υπαρχει χρόνος ούτε και χρήματα για χάσιμο!!

Καλημέρα! κορίτσι επειδή είναι πολλά τα λεφτά έλα μια βόλτα στο Έλενα!εκεί πάω και είναι εξαίρετοι όλοι η ομάδα.λοιπον δεν έχει να κάνει η ηλικία.μξα μέρα που περίμενα να με φωνάξει ... παρένθεση είχα μπει στα ενδότερα του γραφείου όποτε άκουγα τι έλεγε στην κοπέλα!ήταν μια κοπέλα γύρω στα 32 ποιο μικρή από εμένα και τις είπε ότι για την εικόνα των ορμονών που έχεις πας για δοτρια ωαρίων.και αλλά πολλά που δεν έδωσα βάση.γενικα οι τιμές είναι καμιά σχέση!στο λέω γιατί έρχομαι από τον Παράσχο με τον πρώτο μου άνδρα και με δωρεά σπέρμα!και είχαμε δώσει....και καμία σχέση η αντιμετώπιση.αν θες λεπτομέρειες για τα οικονομικά στο δημόσιο κ ότι άλλο θες στείλε μου μήνυμα ευχάριστος να κάνω ότι μπορώ 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Άρα αν κατάλαβα καλά υπήρχε κάποιο θέμα με το σπέρμα το οποίο βελτιώθηκε κι έτσι τώρα έχεις πάρει καλά έμβρυα. Για τις αποβολές βρήκατε κάποια αιτία? 

Πόσο χρονών είσαι? Επειδή κατάλαβα ότι σε περίπτωση αποτυχίας σκέφτεσαι τα δανεικά ωάρια. Τη φυσική σύλληψη στην έχουν αποκλείσει? 

Αν θες μου λες τι διατροφή ακολουθήσατε και είδες διαφορά? 

Καλημερα τώρα είμαι 41.

Το σπερμα είχε ολιγοασθενοσπερμια και υψηλό DFI λόγω κιρσοκηλης. Χειρουργήσαμε την κιρσοκηλη εφτιαξε ως ένα βαθμό αλλά το κρίσιμο διάστημα μετά το χειρουργείο που είναι 1,5 χρόνος περίπου όπου κ καλά εχεις τα μέγιστα αποτελέσματα από την επέμβαση ,εμείς το χάσαμε γιατί μας βρήκε άλλο θέμα υγείας κ δεν κάναμε εξωσωματικές μόνο επαφές. 
Οι αποβολές αποδόθηκαν σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες εμβρύων γιατί δεν βρέθηκε κάτι άλλο -χωρίς όμως να κάνω καρυοτυπο εμβρύου από Λάθος καθοδήγηση του προηγούμενου γιατρού. Ο προηγ. Γιατρός που είχα υποστήριζε ότι για τις αποβολές α τριμήνου φταίει το ωάριο κ καλύτερα να πάμε με δανεικά. Τις αποβολές τις είχα στα 38-39.

Στο Έλενα που είπα αυτή την θεωρία μου είπαν ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα εφόσον το έμβρυο έχει δυο γενετικά υλικά (είναι 50%-50%)

Η φυσική σύλληψη ειχε απορριφθεί ως ενδεχομενο πριν την επέμβαση κιρσοκοιλης. Μετά την επέμβαση κανείς δεν το αποκλείει αλλα δεν έχει έρθει κ ποτέ επομένως καταλαβαινω ότι κ εγώ μάλλον δεν έχω ποιοτικές ωορρηξίες γενικά έχουμε μέτρια βιολογικά υλικά έτσι το καταλαβαινω κ φτιάχνουμε μέτρια έμβρυα.

Τα έμβρυα τα τωρινά είναι μετα από αγωγή κ παρακολούθηση ουρολόγου, με picsi μέθοδος γονιμοποίησης που λένε βοηθάει στο dfi, διατροφή φουλ στα αντιοξοδωτικα μας δόθηκε λίστα στη Έλενα στο τμήμα αποβολών με τις διάφορες τροφες αλλά και το βιβλίο που προτείνει η Τροια κατά καιρούς τα ίδια λέει. Το τελευταίο δίμηνο πάω κ διατροφολόγο όποτε το έχω ισορροπήσει κ απο εκει γενικά ότι μπορούμε κάνουμε.

Γιατι βαθειά μέσα μου πιστεύω ότι αν είναι να γίνει θα γίνει..Απλώς εμείς που δυσκολευόμαστε καλό είναι να το κυκλώνουμε απο παντού για να νιώθουμε κ ψυχολογικα καλά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 57 λεπτά , DIMIFEB είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θα σας πω εν ολίγοις την ιστορία μου και θα ήθεαα  αν κάποια από εσάς έχεινα μοιραστείτε την ιστορία σας μαζί μου με τους ανωτέρω γιατρούς.

Ετών 41 με ΑΜΗ σχεδόν μηδενική 0,01.

Η επι σειρά ετών γυναικολόγος μ μου απέκλεισε εντελώς την πιθανότητα του να μείνω έγκυος φυσιολογικά καθώς επίσης και με την διαδικασία της εξωσωματικής θα είχα  ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Μου έκανε λόγο για την δωρεά και ξεκίνησα να συζητώ με κοπέλες στο φορουμ δωρεα ωαρίων όπου κ μ σύστησαν τους 2 γιατρούς ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ και ΚΟΥΡΤΗ.

Ο πρώτος που επισκέφτηκα ήταν ο Τσιριγώτης, πολυ αναλυτικός μ έδωσε ενα μεγάλο πακέτο εξετάσεων να κάνω εγω και ο συντροφός μου. Εκεινος δεν μ εκανε καμια κουβεντα για εξωσωματική με τα δικά μου ωαρια και μπήκε κατευθειαν στην κουβέντα περι δανεικών. Δεν λεω μας κράτησε πολύ ωρα μ πηρε κ αιμα για να επαναλάβει ξανά την ΑΜΗ λέγοντάς μου δεν θα με χρεώσει γιαυτο αλλα το κόστος της συνολικής επίσκεψης έφτασε τα 150ευρω (όχι και λίγα). Τελος πάντων μην σας τα πολυλογώ φεύγοντας μείναμε ευχαριστημένοι από την άποψη οτι ηταν πολυ αναλυτικός και διαβασμένος, γνώστης του κλάδου του και μείναμε στο να κάνω τις εξετάσεις και να μας ξαναδεί.Συνολικό κόστος δωρεας στα 5000 εκτος απο ολα τα υπόλοιπα φαρμακα κτλ.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε τον ΚΟΥΡΤΗ. Τι να πω βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί. Μας είπε να προσπαθήσουμε με τα δικά μου και σε καμία περίπτωση με δανεικά, μ είπε επι λέξη σε αυτην την ηλικία δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τα δανεικά, ιδιαίτερα αν δεν έχεις κάνει καμία προσπάθεια με τα δικά σου.Και ένα ωάριο μ λεεί να βγάλεις σε κάθε ωοληψια είναι ΚΑΤΙ.Μου έδωσε και εκείνος κάποιες εξετάσεις κ θα με ξαναδει να μ κάνει κ έναν υπέρηχο στην ωορηξία. Συνολικό κοστος στα 3000 για 3 ωοληψιες.

Αυτό π με μπέρδεψε ειναι ότι άκουσα 2 εντελώς διαφορετικα πράγματα ο δε Τσιριγώτης κατευθείαν ΔΑΝΕΙΚΑ κ ο δε Κούρτης ανένδοτος στο να μην παώ με  ΔΑΝΕΙΚΑ.

έχει καμιά σας εμπειρια σε εξωσωματικη με τους συγκεκριμενους γιατρούς γιατι εχουμε πελαγώσει και όπως καταλαβαίνετε δεν υπαρχει χρόνος ούτε και χρήματα για χάσιμο!!

Καλημέρα! Αν θες τη γνώμη μου αξίζει να δοκιμάσεις με δικά σου ωαρια. Η ΑΜΗ είναι απλά μια τιμή όπως λέει και ο γιατρός μου, δεν δείχνει τα πάντα. Δεν ξέρω όλες σου τις τιμές αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να πας κατευθείαν σε δωρεά (σημειωτέον δεν είμαι καθόλου αρνητική με αυτό) εφόσον δεν έχεις δοκιμάσει να δεις τι γίνεται. Η τιμή που σου έδωσε ο γιατρός περιλαμβάνει και την εμβρυομεταφορα, αν δεν πάει καλά και δεν βρίσκει ωαρια λογικά δεν θα τα πληρώσεις όλα, συζήτησε το αυτό. Δώσε μια ευκαιρία στον εαυτό σου ή πάρε ακόμα μια γνώμη πριν πας στη δωρεά. Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Εγώ στο κέντρο που είμαι στέλνω μέιλ στη συνταγογράφηση. Ρώτα τον γιατρό σου αλλά σίγουρα να στα γράψουν!

Θα πάρω τηλ τώρα στην γραμματεία να ρωτήσω 

10 ώρες πρίν, Little star είπε:

Στην πρώτη εξωσωματική που είχα κάνει δεν μου είχαν γράψει απολύτως τίποτα και πλήρωνα τα μαλλιοκεφαλα μου. Δεν μπορούσαν λέει να μου τα γράψουν, ότι δήθεν μου γράφονται μόνο αν είσαι έγκυος. Μετά άλλαξα κέντρο και πλήρωνα 10 ευρώ τη συνταγογραφηση και τα έγραφαν όλα.κανονικοτατα. Μην το αφήσεις πάντως γιατί είναι πολλά τα χρήματα.

Τις διέγερσης μου τα είχε γράψει. Αυτα όχι. Μάλλον το ξέχασε. Θα πάρω τηλ τώρα στο κέντρο να το κανονίσω 

10 ώρες πρίν, Penaki είπε:

 

Ναι κάλεσε τους! Εγώ παίρνω να μου γράψουν πχ ηπατίτιδα κ τα γράφουν μέσω άυλης ούτε καν παω εκεί. 

Έχω και εγώ αυλή οπότε θα τους πω αν γίνεται να μου τα γράψουν και να μην πάω από κει 

Κορίτσια να σας ρωτήσω. Όσες τα αφήνετε για βλαστοκυστες 5ης μερας σας ενημερώνουν πόσα προχώρησαν 3ης μερας ή κατευθείαν ενημέρωση για 5ης. Εμένα ο γιατρός αυτό που μου είπε είναι ότι τώρα πάμε για Δευτέρα δηλαδή για 5ης τίποτα άλλο. Μίλησα με την γραμματεία και θα μου τα συνταγογραφησουν με αυλή. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να πάω από κει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Kallo είπε:

Θα πάρω τηλ τώρα στην γραμματεία να ρωτήσω 

Τις διέγερσης μου τα είχε γράψει. Αυτα όχι. Μάλλον το ξέχασε. Θα πάρω τηλ τώρα στο κέντρο να το κανονίσω 

Έχω και εγώ αυλή οπότε θα τους πω αν γίνεται να μου τα γράψουν και να μην πάω από κει 

Κορίτσια να σας ρωτήσω. Όσες τα αφήνετε για βλαστοκυστες 5ης μερας σας ενημερώνουν πόσα προχώρησαν 3ης μερας ή κατευθείαν ενημέρωση για 5ης. Εμένα ο γιατρός αυτό που μου είπε είναι ότι τώρα πάμε για Δευτέρα δηλαδή για 5ης τίποτα άλλο. Μίλησα με την γραμματεία και θα μου τα συνταγογραφησουν με αυλή. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να πάω από κει 

Κανονικά δεν ενημερώνουν αλλά εμένα με είχαν ενημερώσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Little star είπε:

Κανονικά δεν ενημερώνουν αλλά εμένα με είχαν ενημερώσει. 

Ενώ μέχρι τώρα ήμουν πολύ ήρεμη σήμερα έχω αγχωθεί για το πόσα θα συνεχίσουν γιατί είναι και λίγα τα μικρούλια μου. Μόνο 5. Δεν είμαστε για απώλειες 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ζαργαναρα είπε:

Όπα κάτσε!χααχ καλημέρα σε πήρα από τα μούτρα!που πας σε ποιο? γιατί εγώ έχω είμαι στο Έλενα και είναι όλοι τους υπέροχοι απέναντι μου!ενώ στον Παράσχο που πήγαινα χρόνια και έκανα και αρκετές...ήταν....και πάρα πολλά λεφτά 

Σου στελνω πμ

1 ώρα πρίν, BlackCat είπε:

Καλημερα τώρα είμαι 41.

Το σπερμα είχε ολιγοασθενοσπερμια και υψηλό DFI λόγω κιρσοκηλης. Χειρουργήσαμε την κιρσοκηλη εφτιαξε ως ένα βαθμό αλλά το κρίσιμο διάστημα μετά το χειρουργείο που είναι 1,5 χρόνος περίπου όπου κ καλά εχεις τα μέγιστα αποτελέσματα από την επέμβαση ,εμείς το χάσαμε γιατί μας βρήκε άλλο θέμα υγείας κ δεν κάναμε εξωσωματικές μόνο επαφές. 
Οι αποβολές αποδόθηκαν σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες εμβρύων γιατί δεν βρέθηκε κάτι άλλο -χωρίς όμως να κάνω καρυοτυπο εμβρύου από Λάθος καθοδήγηση του προηγούμενου γιατρού. Ο προηγ. Γιατρός που είχα υποστήριζε ότι για τις αποβολές α τριμήνου φταίει το ωάριο κ καλύτερα να πάμε με δανεικά. Τις αποβολές τις είχα στα 38-39.

Στο Έλενα που είπα αυτή την θεωρία μου είπαν ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα εφόσον το έμβρυο έχει δυο γενετικά υλικά (είναι 50%-50%)

Η φυσική σύλληψη ειχε απορριφθεί ως ενδεχομενο πριν την επέμβαση κιρσοκοιλης. Μετά την επέμβαση κανείς δεν το αποκλείει αλλα δεν έχει έρθει κ ποτέ επομένως καταλαβαινω ότι κ εγώ μάλλον δεν έχω ποιοτικές ωορρηξίες γενικά έχουμε μέτρια βιολογικά υλικά έτσι το καταλαβαινω κ φτιάχνουμε μέτρια έμβρυα.

Τα έμβρυα τα τωρινά είναι μετα από αγωγή κ παρακολούθηση ουρολόγου, με picsi μέθοδος γονιμοποίησης που λένε βοηθάει στο dfi, διατροφή φουλ στα αντιοξοδωτικα μας δόθηκε λίστα στη Έλενα στο τμήμα αποβολών με τις διάφορες τροφες αλλά και το βιβλίο που προτείνει η Τροια κατά καιρούς τα ίδια λέει. Το τελευταίο δίμηνο πάω κ διατροφολόγο όποτε το έχω ισορροπήσει κ απο εκει γενικά ότι μπορούμε κάνουμε.

Γιατι βαθειά μέσα μου πιστεύω ότι αν είναι να γίνει θα γίνει..Απλώς εμείς που δυσκολευόμαστε καλό είναι να το κυκλώνουμε απο παντού για να νιώθουμε κ ψυχολογικα καλά!

Εγω ειχα 4 αποβολές και φίλη μου είχε 8. Πότε σε καμία μας δε μας μίλησαν για μη ποιοτικά έμβρυα. Νομίζω πρέπει να το δεις με κάποιον ειδικό σε θέματα αποβολων ή να το βγάλεις από το μυαλό σου ότι φταίει το βιολογικό σας υλικό. 

Πιστεύω και εύχομαι οτι με τις βλαστοκυστες που θα βάλετε θα πάνε όλα καλά! Έχετε ταλαιπωρηθεί κι εσείς πολλά χρόνια. Φαντάζομαι έχεις δει και την αντίσταση στην ινσουλίνη όπως και τη θρομβοφιλια. 

Κι εγώ το παλεύω με διατροφή. Ο σύζυγος δεν πολύ ακολουθεί και με νευριάζει. Θεωρεί ότι έχει σούπερ σπέρμα και ότι δε χρειάζεται ούτε τσιγάρο να μειώσει ούτε να πάρει συμπληρώματα. 

Με το ζόρι παίρνει οπότε θυμάται αμπούλες  L καρνιτινη που του είχε συστήσει παλιά ο ουρολόγος ως βοήθεια. 

Συμφωνώ ότι πρέπει να το κυκλωνεις το θέμα από παντού, να νιώθεις ότι από την πλευρά σου ο, τι ήταν να κάνεις το έκανες. Είναι όμως και κάτι χαλια μέρες που πέφτω ψυχολογικά και μου έρχεται να αδειάσω ένα ζαχαροπλαστειο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...